St. Jacobshofje: rooms en modern PROFRONDE VAN LEIDEN Waardeiland: nog 450 woningen TOEGANG GRATIS! Informatie nodig voor bejaarden [FffgufüMjlk Fraaie opknapbeurt afgerond ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1977 LEIDEN GELD komt altijd van pas. Verdien er vlug wat bij. Kom nu naar uit zendbureau Luba. Leiden, Nieuwe Rijn 35. Telefoon 071-140341., Alphen, de Aarhof 67. Telefoon 01720-94645. Gouda, de Lage Gouwe 12. Telefoon 01820-23311. VRIJDAG 19 AUGUSTUS - AANVANG 19.00 U. OM DE GROTE PRIJS VAN HET LEIDSCH DAGBLAD METO.A. HENNIE KUIPER GERRIE KNETEMAN GERBEN KARSTENS BERT PRONK JAN RAAS FEDOR DEN HERTOG e.v.a. Parcours: Herenstraat. Start/finish: Koninginnelaan. Organisatie: Wielervereniging Swift-Leiden Mede mogelijk gemaakt door: Leidsch Dagblad, 'n aktieve krant! PPR wil boekje LEIDEN - Het PPR Aktiecentrum Leiden wil dat het gemeentelijk bu reau voorlichting in samenwerking met dé Stichting Dienstencentrum Leiden een informatieboekje gaat opstellen voor bejaarden. In dat boekje zouden alle voorzieningen en regelingen moeten worden op genomen, die voor 65-jarigen van belang zijn. In'éen brief aan het Dienstencen trum en aan wethouder Van Dam (voorlichting) schrijft Frits van Oosten namens de PPR dat het vroeger in Leiden gewoonte was, dat iedereen die 65 werd zo'n boekje kreeg toegestuurd. Mede door het ontbreken van goed voorlichtingsmateriaal pleit het Aktiecentrum voor het opnieuw uitgeven van het informatieboekje, dat destijds niet meer werd uitge bracht in verband met personeels tekorten op het bureau voorlich ting. Voorlichter Jan Lelieveld heeft de PPR al laten weten met de huidige personeelsbezetting wel weer in staat te zijn een boekje sa men te stellen. In de brief aan de wethouder wordt voorgesteld om ook de commissie Vernieuwd Gecoördineerd Oude ren Beleid, destijds opgezet als in spraakorgaan, bij de werkzaamhe den te betrekken. LEIDEN - Ben je nou al terug - of.kreeg je een lekke band? Zijn veelgehoorde opmerkingen als ik om een of andere reden m'n neus weer in Leiden laat zien. Gelijk heeft men, ik had allang in Frankrijk moeten zitten. Verontschuldigen heeft geen zin, ik leg m'n vingers over de lippen en zeg: sst, vertel aan niemand dat ik er nog ben.'Niet dat dat dan niet gedaan zou worden, maar dan blijft het tenminste een beetje spannend. Ik zwerf nog wat in Nederland en speel her en der. Bijvoorbeeld in Amsterdam. Op zaterdag sjouwde ik over de Kalverstraat en het Leidseplein, bepakt en bewapend met gitaar en slaap zak. Honderden mensen zag ik voorbijtrekken. Duitsers, Ame rikanen, Fransen en bedenk maar wat. Helaas werd het straatgebeuren slechts op scha mele wijze bedacht. En zelfs het speciale Nederlandse repertoire voor de inheemsen leverde na uwelijks genoeg op om in het ter plaatse dure levensonderhoud te voorzien. Even ging het er op het Leids eplein hoopvol uitzien door een jongen die zich "Lex de Griek" noemde met een lenig lichaam en een basketbal die wel mee wou werken. In rode trainin gsbroek met bretels en korte ha ren was Lex eigenlijk bezig om Griekse kettinkjes aan voorbij gangers te verkopen. Hij liet de handel voor wat die was en maakte een dansje bij mijn muziek. Virtuoos spierge- bruik en circuskunstjes met de bal. Redelijk op eikaars show inspelend brachten we de lach op onze hand en dus gingen we verwachtingsvol met de centen- bak rond. De winst was met een bakje aardbeien en een pilsje de man weer opgesoupeerd. Bij el kaar niet eens de prijs van één schouwburgkaartje en zowat tachtig mensen die naar ons ke ken. Met een flinke kater van gyuinging Amsterdam in de kop ben ik vroeg naar m'n logeerad res gegaan en heb zéér lang ge slapen. Op zondag verdien ik zelden (dat hoort ook niet, schijnt het) en ik had de bedoeling om een oude bekende op te zoeken. Zo doende tramde ik door de bui tenwijken, maar het adres was niet te vinden. Om navraag te doen stapte ik cafe's binnen en als de klanten om een muziekje vragen .Bij een kroeg met uit zicht op een parkje (althans de naam was Parkzicht) stonden eerst de tv en de jukebox gelijk aan maar "toch wouen ze me wel effe horen". Hilariteit alom, m'n gitaar bleek uit de koffer gehaald en verstopt. Na dit eigenhandig te rugvinden stond m'n klomp vol pils en de eerste ronde mansen leverde slechts centen en stui vers op. Een wonder dat ik daar zonder kleer- of gitaarscheuren weg gingNog met iets meer geld dan waarmee ik was gekomen ook. Een ander café leverde een beter publiek. Bij binnenkomst kreeg ik niet eens de kans m'n mond voor mijn gitaarkoffer te ope nen. Spelen of opdonderen. Dan kies ik. voor spelen en had ge lijk... en geluk. Wonderbaar lijk hoe de sfeer in een café ver andert als het publiek een beetje open wil staan voor de muzi kant: Er bleken dan ook enkele mensen aanwezig die zichzelf ook muzikaal bezighielden. Na ast de gulden en de vele drank jes die me werden toegestopt kreeg ik van een zekere Herbert het advies om 's avonds eens in de "Bierelier" te gaan kijken. "Zeg maar dat je mijn van komt". Met de aanbeveling dat het sléchts vijftig meter van het Leidseplein was. Onderwacht trof ik achter de schreeuwende lichtreclame een kroeg met 90 pet. ras-Amsterdammers. Ie mand die door z'n forse buik, pen om de hals en verveelde uit erlijk er als een barman uitzag sprak ik aan. Ben jij hier werk zaam? Ja, hoezo? Herbert zei dat ik hier eens moest gaan kijken. Herbert? Onbekend, waarvoor dan? Even liep de eer lijk gemeende truc bijna mis, maar ik moest nu toch doorzet ten. Nou, om wat te spelen. Wat speel je? vroeg de barbediende en zo moest ik hem hebben. Kroegenmuzick kreeg hij als antwoord en hij verwijderde zich na de vraag of het reper toire Nederlands gezongen werd (ja) om te overleggen. Nog geen vijf minuten later stand de tent op stelten en dat bleef zo tot ik er om half twee in slaagde weg te komen. In een paar uur zwoegen en zweten bracht ik meedeiners en rock and roll dat het een lieve liLst was. Als ik even pauzeerde werd op de vervangende hoempamu- ziek van de platenspeler een jo lige polonaise gevormd. En als men uitgedeind was hief men het spreekkoor Lampie, Lam- pie, Lampie aan. Er was geen houden aan. Ik mocht uiteinde lijk alleen weg als ik beloofde nog eens een zondagavond te komen. Een belofte die ik graag nog eens ga waarmaken. Doodvermoeid ben ik naar m'n logeeradres gelopen, voldaan, iets rijker maar hongerig en ik vond een geopende broodjes zaak op mijn wegTot overmaat van ramp bleek het huis reeds in diepe rust en ik had het lef niet om iemand uit z'n bed te bellen. In de hoop dat er iemand laat thuis zou komen ben ik in het portiek in m'n slaapzak gekro pen om om half zeven te ontdek ken dat er niemand laat thuis kwam om me binnen te laten. In de trein heb ik maar wat uit geslapen. Leidse straatzanger "Lampie". P,S. Maandag vertrek ik echt naar Frankrijk. De opknapbeurt van het Sint Ja cobshofje heeft een bedrag van on geveer 850.000 gulden gevergd. Inmiddels heeft architect Mulder opdracht voor een volgende restau ratie: van het Samuël de Zeehof aan de andere kant van de Doezastraat. Preuves Wie in de historie van het Sint Ja cobshofje duikt, stuit op boeiende randverschijnselen uit het rijke roomse leven. Het reglement van 1789 bijvoorbeeld meldt dat "de inwoonders sullen niet vermogen toe te laeten dat iemand buyten hët Hofje woonende eenig waeter komt te haelen uijt de pomp van 't Hofje ofte gedogen dat iemand eenig lin den komt blijeken (bleken) op het Blijckveld van het Hofjë". De be woners moesten hun eigen huisje en straatje schoonmaken, maar wa- •ren ook gehouden "alsmede de Poort en Secreten alle weeck ieder op sijne beurt schoon te maeken ende daarover of om andere rede nen geen krakeel of rusie den an dere te mooveren nogh den een den andere met aspotten ofte ander vuyligheijt overlast te doen". Een treffend verschijnsel van charitas vormde ook de zg. preuves, die door de regenten werden uitge deeld. Eén traditie die ook nu nog in stand wordt gehouden: met Kerstmis krijgen de bewoners een geldbedrag en een kerstkrans, met Pasen levensmiddelen en een at tentie op de verjaardag. Zoals ook de rooms-katholieke signatuur van bewoners en regenten door de eeuwen heen onveranderd is ge bleven, al woont er wel eens een niet-katholiek in het hofje. Het Sint Jacobshofje is in de loop van zijn bestaan vele malen opge knapt en uitgebreid. Nu wonen er twee alleenstaande mannen, twee echtparen en acht alleenstaande vrouwen. De geest van de twintig ste eeuw is duidelijk in het hofje getreden, dat pas sinds 1949 over elektriciteit beschikt. Bij de laatste verbouwing is het Sint Jacobshofje het eerste hofje met een "rolstoel woning" geworden. Maar ook de bloei van de aangrenzende Doeza straat als winkelgebied heeft nim mer beperkt dat het Sint Jacobs hofje, midden in de stad was en is gebleven: een oase van rust. JOHN KROON zgentenkamer en twee "secreten". LEIDEN - De Leidse koopman Gommarus van Craeyenbosch nam op 9 juni 1672 een besluit met ver strekkende gevolgen. Hij verrichtte een handeling, die bijvoorbeeld tot gevolg heeft dat ruim 300 jaar later staatssecretaris Jan Schaefer, die verder zonder twijfel in niets op Gommarus van Craeyenbosch lijkt, richting Leiden koerst. Op die negende juni van het jaar 1672 liet Van Craeyenbosch een ongebruikelijk testament bij nota ris Cornelis de Haas passeren. Daarin werd bepaald dat een deel van zijn vermogen zou overgaan naar een te stichten hofje. Van Craeyenbosch wees enkele familie leden aan, die het hofje'zouden bouwen. In 1681 overleed hij als een gefortuneerd man in zijn huis op de Hooigracht en werd begraven in een graf in de Hooglandse kerk. Aan de Doezastraat - toen nog Koepoortsgracht geheten - werd het Sint Jacobshofje - aanvankelijk zes huisjes en een regentenkamer - gebouwd. Bestemd om bewoond te worden door "eerlijke, deugdzame en geschikte oude-manspersonen en getrouwde mannen met hun vrouwen of bij afwezigheid van een manspersoon in een huisje door twee vrouwen". De regenten moes- ;-katholiek zijn - op die hoopte Van Craeyenbosch dat ook de bewoners hetzelfde ge loof zouden belijden. Stichting van een hofje, dat zelfs het predikaat "katholiek" zou dragen, was in die jaren niet mogelijk. Rehabilitatie Gommarus van Craeyenbosch zal in de verste verte niet hebben ver moed, dat een uit de Amsterdamse buurt De Pijp afkomstige socialist drie eeuwen later de verwerkelij king van zijn testamentbepalingen nog eens tot "mini- rehabilitatiegebied" zou verklaren. Hetgeen niet wegneemt dat de toe passing van dit vakjargon voor het Sint Jacobshofje veel betekent. Het maakt een renovatie mogelijk waarvoor de financiën zonder Schaefers regeling nog vele jaren zouden hebben ontbroken. De Leidse architect Taco Mulder kreeg vorig jaar de opdracht van de vijf regenten van het hofje om een plan te maken. De werkzaamheden werden uitgevoerd door het aan nemersbedrijf Burgy uit Leiden, terwijl de bejaarde bewoners ge woon in het hofje bleven wonen, in een speciaal gedeelte waarop het predikaat "wisselwoning" van toe-1 passing werd verklaard. Het onge mak van bijna anderhalf jaar- want zolang duurde het gezaag, getim mer en wat dies meer zij - ten spijt, is er tussen bejaarden en werkers een band gegroeid in die periode. Zodanig, dat op aandringen van de bewoners de uitvoerder van het werk L. van Gorkum, straks de hei lige mis ter gelegenheid van de offi ciële opening zal bijwonen. En dat Staatssecretaris Schaefer zal die dag, volgende week donderdag, om twee uur 's middags de officiële opening verrichten. Het Sint Ja cobshofje is het eerste hofje in Ne derland dat tot "mini- rehabilitatiegebied" werd ver klaard, hetgeen als een mijlpaal in de geschiedenis van de hofjes kan worden beschouwd. In Leiden was het tot nu toe zo dat alleen de hofjes die eigendom zijn van de Stichting Studentenhuisvesting dankzij het ministerie van Onderwijs gerestau reerd konden worden. Het aan wijzen tot "mini- rehabilitatiegebied" van een hofje, heeft tot gevolg dat het rijk - de mi nisteries van Volkshuisvesting en CRM - 74 procent van de herstel- kosten voor zijn rekening neemt. feffüf)© fit©©? De oudste en jongste regent: mr.A.J. Sormani (85) en mr. Egbert Myjer. Mr. Sormani is reeds 58 jaar regent. Op de achtergrond de zijde van het hofje, die aan de Ruime Consciëntiestraat grenst. Ook deze straatzijde is aanzienlijk verfraaid. Zo zag het hofje er vroeger uit: zes hi Bejaardenhuisvesting: midden in de stad en toch in een "oase van rust Op de achtergrond is de regentenkamer zichtbaar. "Eerste" paal geslagen door wethouder Verboom LEIDEN - De Leidse wethouder van volkshuisvesting. Verboom, heeft gistermiddag de „eerste" paal geslagen voor de bouw van onge veer 450 luxe woningen op het Waardeiland (zie foto links). Een plechtigheid, die ook naar buiten toe duidelijk maakt dat de „Ven nootschap Onder Firma Waardei land" voortaan verantwoordelijk is voorde bouw op dit aan Leiderdorp grenzend stuk Leiden. V.O.F. Waardeiland kan be schouwd worden als een optelsom van de Westland-Utrecht Projek- tontwikkeling B.V. en Van Wijnen Vastgoed B.V. Deze vennootschap heeft het Waardeiland overgeno men van Nieman Holding, welke firma verantwoordelijk is voor de 118 huizen, die al op het Waardei land staan en bewoond worden. Een aantal bewoners is nog met Nieman Holding - een afgeleide van de Belgische maatschappij So- kol - in de slag over het verhelpen van diverse klachten, die zij over hun huizen hebben. De V.O.F. Waardeiland wil in dit verband kennelijk het zekere voor het onze kere nemen en heeft de fundamen ten voor de nog te bouwen wonin gen, die onder verantwoordelijk heid van Nieman Holding al waren gelegd, weer uit de grond gehaald. De daadwerkelijke bouw, die tot nu toe door IBB/Kondor en een aantal onderaannemers werd uitgevoerd, is nu overgenomen door verschil lende, aan Van Wijnen verbonden bedrijven. Kopers van de 450 nog te bouwen woningen sluiten met de West- land/Utrecht een zg. garantie certificaat af, waarin vastgelegd is welke eventuele klachten binnen een garantieregeling vallen. Wor den partijen het niet eens dan zul len ze drie arbiters benoemen, twee daarvan worden door elk van de partijen aangewezen en één geza menlijk of door de kantonrechter. De bouw van de 450 woningen - die in prijs variëren van 180.000 gulden tot 500.000 gulden - zal naar schat ting tweeëneenhalf jaar duren. Op het eiland is ook nog 600 m2 gere serveerd voor eventuele winkels. De bouw wordt in verschillende fa sen uitgevoerd, opdat de keuze uit de verschillende woningtypes nog aan de belangstelling op de wo ningmarkt kon worden aangepast. Wij kf eest LEIDEN - Bewoners van de Hugo de Grootstraat organise ren vandaag voor hun buurt een wijkfeest. Tussen half drie en vijf uur is er een kinderfeest, waarbij alle deelnemers ver kleed moeten aantreden Op het programma staat onder meer toneel en een optocht door de buurt. Vanaf zes uur is er een barbecue, om acht uur gevolgd door een borrel. Ook tijdens dit laatste onderdeel wil de organi satie zoveel mogelijk dat de be zoekers verkleed zijn. Tijdens de feestelijkheden is het gedeelte van de Hugo de Grootstraat tussen Witte Singel en Vreewijkstraat, met toe stemming van gemeente en po litie, voor alle verkeer gesloten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3