Hoe schadelijk is koffie voor onze gezondheid? Als het gaat heb je geluk gehad Niet meer in de rij voor een douche POVER RESULTAAT Bierfestival in Engeland TROPISCHE PLANTEN OP DE VENSTERBANK DE PRIJZEN ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1977 EXTRA PAGINA 29 De druktank kan vijf liter water be vatten, is gemaakt van met glasfi ber versterkt plastic. Voor roest hoeven we daardoor geen zorg te hebben. De tank is 50 centimeter hoog en heeft een doorsnee van 17 centimeter. Via een handgreep bovenop de tank wordt deze op druk gebracht op dezelfde manier waarop we een fietsband oppompen. Uitsparing Erg handig daarbij is dat we de tank op de grond kunnen klemmen, want onderin de tank is een holte uitgespaard waarin we onze voet kunnen zetten. Door dat op druk pompen komt er een flinke span ning op de tank te staan, maar voor uitelkaarbarsten hoeven we niet bang te zijn: de overtollige lucht ontsnapt met een flink gesis via een veiligheidsventiel als we te ver doorpompen. Een „pomplading" lucht is vol doende voor het verbruiken van vijf liter water die wc in de tank deden. Daarmee kan men zich 10 tot 15 minuten achtereen douchen. Bierdrinkers moeten van 21 tot 25 september naar Engeland. Daar wordt dan, in Alexandra Palace in noord-Londen, het Great British Beer Festival gehouden. Er worden 50.000 bezoekers verwacht, aan wie men 250.000 pinten hoopt te slijten. •Groot-Brittannie telt nog 113 bier brouwerijen, die op dit festival 150 soorten bier zullen tappen. DEN HAAG - Ondanks uit voerig onderzoek kan de dokter er niet achter komen waarom die jonge vent last heeft van zijn hart. Totdat hij informeert of meneer koffie dringt. Ja, allicht. Maar liefst veertig koppen per dag en om de dorst te lessen nog ettelijke glazen cola. Een grote groep mensen valt in de categorie gewoontedrinkers ofwel „koffieteuten". Tien kop jes op één ochtend is dan niet ongebruikelijk. Koffie is vaak een pepmiddel. Houdt de men sen wakker, ook als zi' svig naar slaap verlangen. iten dat beleven velen koffied. mken en wat daar (sociaal) mee sa menhangt, als zeer genoeglijk. Dit resulteerde vorig jaar in een verbruik van zeven kilo koffie per hoofd van de bevolking. In totaal meer dan 101 miljoen ki lo: zo'n vier miljoen meer dan in 1975. Niemand zou zich druk maken over het gebruik van koffie (be halve dan over de^prijs), als de artsen niet al vele jaren discus sieerden over de schadelijke werking ervan. Het ministerie van Volksgezondheid wijdt er deze zomer zelfs een heel Ge neesmiddelenbulletin aan. Coffeine In koffie (ook cola. hoewel min der) zit de verdachte stof cof feine; zoals chocolade, cacao en thee aan coffeine verwante stof fen bevatten. Daarnaast zijn er andere bestanddelen, waarvan de werking op onder meer hart en bloedvaten nog niet goed bekend is. Sommigen beweren dat het wat dit betreft niet uit maakt of iemand coffeine-vrije (aangeprezen als „Goed voor ;uw hart") of gewone koffie drinkt. Maar het is nauwelijks te voorspellen of koffie in het al gemeen op den duur slecht is voor de gezondheid. Wel is be kend dat de maag van streek kan raken. Mensen die al met maagklachten rondlopen kun nen beter iets anders drinken. Voorop Koffie staat - na alcohol en ta bak - voorop in de rij genot middelen met „verderfelijke ei genschappen". Het ingebur gerde „bakkie" krijgt de schuld van hart- en bloedvaatziekten, psychische stoornissen, van zieke magen en darmen en zelfs van aangeboren afwijkingen. Wat zou ervan waar zijn?, vraagt het Geneesmiddelenbulletin. Het blijkt dan allemaal best mee te vallen, als we de hoeveelheid maar streng in de gaten houden. En daar gaat het nou juist om. Volgens de artsen staan de meeste mensen niét stil bij de hoeveelheid coffeine die ze da gelijks binnenkrijgen. Gok de dokter denkt er maar al te vaak niet aan als hij iemand onder zoekt. Doordat veel genees middelen ook al coffeïnehou- dend zijn, kan het .gebruik daarvan - naast de gewoonte van het koffie- en theedrinken - mensen ziek maken. Er kunnen stoornissen ontstaan die pas Door Madeleine Roumen weer verdwijnen als we op een rantsoentje van twee kopjes per Stimuland Zeker is dat coffeine en daaraan verwante stoffen het centrale zenuwstelsel stimuleren, de urineproduktie verhogen en spieren prikkelen (ook de hart spier). Ze beïnvloeden bloedva ten en werken ontspannend op het ademhalingsorgaan. De hoeveelheid coffeine die we doorgaans slikken is gemakke lijk te berekenen. Want in een kop verse koffie zit 100-150 mg coffeine; in een koD thee zit 60-75 mg; coffeïne-arme koffie 2-4 mg; poederkoffie 85-100 mg en cola-dranken per glas 40-60 mg. In één antimigrainetablet zit bijna evenveel als in een kop koffie: 100 mg. En in de meeste gewone pijnstillers die je zon der recept kan kopen 50 mg per tablet. Wanneer iemand de maximale dosering gebruikt van een of ander antimigrain- epilletje krijgt hij al 600 mg cof feine per dag binnen. Soms bo vendien de coffeine van enkele gewone pijnstillers en dan is er nog koffie. Het effect van coffeine in het li chaam is ongeveer twee-en- een-half uur na het gebruik het grootst. Als je binnen drie uur opnieuw bijvoorbeeld een kop koffie neemt, kan het spul zich ophopen en overdoseringsver schijnselen geven. Norhiaal wordt de helft van de hoeveelheid coffeine binnen ongeveer drie-en-een-half -uur in het lichaam afgebroken. Maar bij mensen met lever stoornissen duurt de werking langer. Coffeine beïnvloedt het li chaam niet alleen in ongunstige zin. Er zitten ook heel plezierige kanten aan. „Het gebruik van 150-250 mg coffeine (1 tot 2 koppen koffie) bevordert de helderheid en snelheid van het denken. Intellectueel werk kan langer worden volgehouden. De reactiesnelheid verhoogt en vermoeidheid wordt minder gevoeld", aldus het Genees middelenbulletin. De schaduwzijde vermeldt sla peloosheid (vóór het slapen drinken veel mensen koffie, thee of chocolade). Ook overge voeligheid voor licht en geluid. Bij het geregeld gebruik van grote hoeveelheden koffie kun nen prikkelbaarheid, zenu wachtigheid en hoofdpijn ont staan. Hoofdpijn lijdt al gauw tot pijn stiliers, waardoor de hoeveel heid coffeine nog groter wordt. Omdat de een veel gevoeliger is voor een bepaalde stof dan de ander, zijn de verschijnselen natuurlijk niet op iedereen van toepassing. Sommige mensen zijn er juist van overtuigd dat ze na een kop koffie beter slapen. Matig Dat mensen met hartaandoe- ningen helemaal geen koffie of andere coffeïnehoudende dranken mogen nuttigen, is overdreven. Het mag best als ze zich er lekker bij voelen, mits ze zich matigen. Vooral overmatig gebruik kan leiden tot hartrit mestoornissen en ook wijzen sommige onderzoekingen op een zekere samenhang tussen hartinfarct en koffiegebruik. Ook wordt zwangere vrouwen aangeraden het gebruik van coffeïnehoudende dranken te beperken. Er zijn namelijk aanwijzingen dat de kans op abortus bij vrouwen die veel coffeine gebruiken groter is dan bij vrouwen die dit niet doen. Hoewel niet precies bekend is hoeveel van de stof het ongebo ren kind zal bereiken. En dan is er nog de koffie na het met drank overgoten feestje. In onze verbeelding maakt cof feine nuchter. Niets van waar. De alcoholconcentratie in het bloed wordt door het drinken v'an koffie niet beïnvloed. Wie de koffie na het lezen van dit verhaal tegenstaat en erover denkt om te stoppen, moet wel even op de tanden bijten. Ont houdingsverschijnselen na het staken van langdurig behoor lijk koffiedrinken zijn prikkel baarheid, onrust, apathie en hoofdpijn. Volgens het boekje duren deze verschijnselen maar enkele uren. erin moet drukken. Voor de banaan niets over de warmte die hij nodig heeft om te ontkiemen. De banaan heeft het dan ook bij niemand gedaan. De pindaplant deed bij een familie helemaal niets. Bij de volgende kwam er een heel klein plantje, dat niet groter wilde worden. Alleen de derde familie kreeg er een fraaie struik uit. Beschimmeld De Aloha-ti, de plant uit Hawaii, heeft het bij niemand gedaan. Je koopt hem als een klein stukje stam, datje in aarde moet zetten en dat dan wortels moet maken. Eenc van de drie stammetjes kwam al beschimmeld uit de verpakking en had dus geen enkele kans op suc ces. Maar ook bij de andere twee gebeurde niets. Bij deze Aloha-ti zaten overigens wel duidelijke plantinstructies De Venus Vliegenval. Die ging in een geval wel leven, maar niet bij zonder goed. Bij de tweede familie deed-ie het ook. maar nog minder goed. Bij de derde kwam er hele maal niets op. De eerste plant heeft ooit een keer een vliegje genuttigd, maar daar bleef het bij. De weinige vliegen die er waren zagen de plant niet eens staan. Over het door de bloemist af- Het is een hele hobby aan het worden. En... een hele handel. Tropische planten kweken op je vensterbank. Je stopt een pit of een stukje hout in de grond, en binnen de kortste keren staan exotische gewassen in een bloempot in je huis zeggen ze. Dat er een grote handel in zit, wordt wel bewezen door het feit dat er, I meteen de dag nadat er in een popu- tv-uitzending „vleesetende planten" aan het volk zijn getoond, verkoopadvertenties voor die plan- 'ten in alle kranten 'staan. Met een tekst die geen ruimte voor twijfel 'laat: „Venus Vliegenval. Zeldzaam hongerige vleesetende plant, welke insecten vangt en consumeert. De milieubewuste Uitstek". We hebben acht tropische planten in de huiskamer geprobeerd. Hier ziet u de prijzen, die wij voor dit exotische groengoed moesten be talen, in warenhuizen en bloe menwinkels. Bij de wonderlelie staan twee heel verschillende prijzen. De goed kope een wwn speciale aanbie ding en een warenhuis van drie voor 98 cent. Die goedkope bolken deden het overigens geen van drieén. Sagopalm Pindaplant Aloha-ti Wonderlelie of Wonderpalm Banaan Vliegenval 2.98 4.50 3.95 Kampeerders en bezitters van een caravan zonder douche hoeven hun dagelijkse opfrisser niet te missen. En het in de rij wachten tot er een plaatsj^ vrij is in een collectieve douchegelegenheid is ook voorbij. Er zijn nu draagbare vakantiedou ches in de handel met een eigen wa tertankje. De drinkwatertanks van caravan of boot worden daardoor niet onnodig aangesproken. Je gaat de douche gewoon bij een kraan vullen. De door ons .geprobeerde vakan tiedouche draagt de naam Solo. De druktank is verbonden via een vol doende lange slang met een hand greep met douchekopje. Oppompen De douche geeft geen onaange naam harde straal, maar een plezie rige nevel van water. Voor nog geen tien gulden is een verlengstuk te koop die tussen •handgreep en douchekop gezet kan worden, met nog een afzonderlijk spuitstukje. Het apparaat is dan ook te gebruiken als sproeier in de tuin of in de kas. In feite is namelijk de Solo vakan tiedouche afgeleid van de profess ionele drukspuit voor tuinders. We hebben beide uitvoeringen in de praktijk grondig kunnen probe ren en over de gebruiksmogelijk- heden'zijn we goed tevreden. De vakantiedouche kost compleet 99 gulden. Met andere woorden: weg met de spuitbus, de vliegen worden van de zomer vanzelf allemaal opgevreten door de planten. Heb je toevallig niks tegen vliegen, dan kun ook kiezen voor bijvoor beeld „de legendarische geluk- splant van Hawaii", waarvan het opkweken „een opwindende, fa scinerende bezigheid" is. Enzovoort. Enzovoort. Om te weten te komen of je als ge woon mens, zonder speciale tropi sche of subtropische „groene vin gers", nou veel plezier kunt beleven aan die nieuwe hobby, hebben wij geprobeerd een aantal van die- planten te kweken. Dat was eens. maar nodit weer. Het resultaat was ronduit bedroe vend. Wij probeerden er acht: twee „wonderlelies", een sagopalm, een aloha-ti („geluksplant"), een „won derpalm", een pindaplant, een ba naan, en de zo geprezen milieu vriendelijke vliegenval. Overal zijn de zaden en pitten van tropische planten, compleet met pot en samengeperste aarde, te genwoordig te koop. In bloemen winkels en warenhuizen staan er rekken vol mee. Niet goedkoop is al dat uitheemse goed niet. Wat wij kochten varieerde in prijs van 2.50 tot 5.75 (afgezien van een speciale, goedkope aanbieding). Voor onze proef hebben we in drie gezinnen telkens acht planten neergezet. Acht stuks komen op bijna 30 gulden. Eigenlijk wegge gooid geld, als je naderhand ziet hoe weinig er van opkomt. We zijn overigens niet de enigen met weinig succes. In een van de winkels waar we de planten koch ten stond een mevrouw met een Venus Vliegenval die het niet deed „Tja, mevrouw", zei de bloemist, „planten kweken gaat niet vanzelf. Je moet er veel zorg aan besteden. Die Venus Vliegenval mag abso luut geen leidingwater hebben...." Eigen schuld Kortom, als uw planten het niet doen, dan is het uw eigen schuld, want dan hebt u ze niet goed ver zorgd. Dat is natuurlijk een mooie smoes om klagende klanten de mond te snoeren. Maar hoe die ver zorging dan zou moeten zijn, daar- kom je niet achter. Op de meeste gebruiksaanwijzin gen staat er vrijwel niets over. Soms staat zelfs niet eens de naam van de plant erop. Alleen in de winkel is er een kaartje met de naam bij gezet, en daar moetje het dan verder maar van onthouden. Je ontdekt overi gens pas thuis dat die namen ont breken. Hopelijk weet u dan nog, wat de sagopalm en wat de won derpalm is. Hetzelfde Van de gebruiksaanwijzing wordt u niets wijzer, want die is voor allebei hetzelfde: „De aarde vochtig hou den, echter niet te nat. De plant houdt van een licht plaatsje in uw huiskamer". Dat is alles. Eenvou diger kan het niet. Toch is er kenne lijk iets verkeerd, want bij geen van de drie gezinnen is de sagopalm opgekomen. De wonderpalm wel. Ook de instructies voor de bana- nenplant en de pindaplant zijn let terlijk dezelfde. Er staat dat je de grond nat moet maken en «Je pit Dit was het resultaat van onze drie voudige proef met tropische, planten. We hielden hem in drie verschillende huizen, en daar door ook onder verschillende omstandigheden. Het ene huis had c.v., het andere niet. Som mige planten stonden droger of vochtiger dan hun broertjes en zusjes elders. In het ene huis stonden ze meer in het licht dan in het andere. Het was allemaal om te huilen. U ziet hier de drie series van telkens eendere planten, zoals ze ook over drie huizen verdeeld waren, op aparte rijen. Van links naar rechts allereerst de bol van de wonderlelie, in twee kwaliteiten. Nummer 1 was een heel goedkope aanbieding en hij heeft in geen van de drie huizen iets noemenswaardigs gedaan. Ze liepen iets uit, maar hebben niet gebloeid. Van wonderleliebol nummer 2, die duürder was, hebben twee van de drie exemplaren gebloeid. Daarnaast ziet u, als nummers 3 en 4, de potjes met sagopalm en aloha-ti, die geen enkel teker van leven hebben gegeven. Vervolgens (nummer 5) de won derpalm. Dit is eigenlijk het enige behoorlijke succes, want die deed het bij iedereen. Nummer 6 is de pindaplant. Daar is bij slechts één familie iets moois uitgekomen. Tenslotte de banaan (7) en de Venus Vliegenval (8). De banaan wei gerde in alle drie de gevallen ook maar iets van zich te laten zien. De Venus Vliegenval kwam in twee vensterbanken tot leven, maar nogal magertjes. Van vlie- genvangen had hij geen kaas ge geten. gekeurde leidingwater wordt in de gebruiksaanwijzing niet gerept Ten slotte droogbloeiende bollen van de wonderlelie, ook te koop als Vodoo-lelie. We hadden drie goed kope en drie wat duurderde. De goedkope gaven geen enkel resul taat. Van de dure deden twee het, maar niet zo mooi als op het plaatje datje erbij krijgt. Conclusie: tropische planten kwe ken op de vensterbank lijkt erg leuk, maar als het zo slécht lukt is de lol er gauw af. Dan heb je alleen een hoop geld uitgegeven aan een nieuw soort hobby, waarbij je niet eens verteld wordt wat je moet doen om Muggen en mieren Mierensoep, gevolgd de gefri tuurde sprinkhanen en gegrilde muggen. Dit menu schotelt dr. Ju- lietta Elordury, een Mexicaanse biologe, haar landgenoten voor. Verwijzend naar'het feit dat de Az teken al insekten aten, meent zij op deze wijze een einde aan ondervoe ding te kunnen maken. Tien mil joen Mexicanen hebben nog nooit vlees geproefd en achttien miljoen hebben nog geen druppel melk ge dronken. Volgens dokter Julietta bevat een gebakken sprinkhaan 75 procent eiwit en een biefstuk maar 25 procent. Helaas vertelt ze er niet bij hoeveel sprinkhanen je nodig hebt om een biefstuk te maken. (Uit 19NU, voorlichtingsblad voor de land- en tuinbouw).

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 29