Pop: van religieus voorwerp tot kinderspeelgoed Mode-maker Peter Schenk in de ban van de poppen Unieke collectie vinger- hoeden ZATERDAG 13 AUGUSTUS 19.7' EXTRA PAGINA 25 De pop, zoals we die op het ogen blik kennen, stamt uit de negen tiende eeuw. Dit soort poppen is gemaakt om mee te spelen. An dere poppen, bijvoorbeeld met een religieuze betekenis, komen al veel eerder voor. Zo zijn in de Egyptische Koningsgraven ste nen poppen zonder benen ge vonden. Ook in de "zwarte kunst" werd gebruik gemaakt van poppen. Een vijand kon wor den gedood door naar haar of zijn beeltenis een pop te maken en die met spelden te doorsteken. Het woord pop komt van het la- tijnse pupa, wat speelpop of meisje betekent. Het Engelse woord er voor doll, stamt uit het grieks: eidolon (beeld). In de ontwikkeling van de mode heeft de pop eveneens een grote rol gespeeld. Kleermakers stuur den poppen van klei. gekleed in hun nieuwste ontwerp naar de klanten. Naar aanleiding van dit model werden dan de bestelling gen gedaan. Zo hebben vele pop pen - mannequins - hun weg van Parijs naar Londen gevonden. Pas in 1858 liet Charles Frederic Worth zijn kleding door levende modellen tonen. Zij kregen de naam van de showpop: manne quin. Het woord mannequin is weer afgeleid van het middel- mannenkin. wat mensje in betekent. irste "speelpoppen" voor de verkoopt zijn in 1670 gemaakt door de Engelsman John Dry den. Beroemde Duitse poppen- merken zijn Simon en Halbig en Armand Marseille. Uit Frankrijk de Jumeau- en Bru-poppen. Peter Schenk heeft zich, zo schrijft hij'in zijn boek "Over poppen gesprokendat dit najaar uitkomt, laten inspireren door twee poppenmaaksters: Kathe Kruse en Sasha Morgen- thaler. Kathe Kruse maakte voor haar kinderen lappenpoppen met een aardappel als hoofd, omdat ze de poppen die te koop waren niet geschikt vond om mee te spelen. Uit dit simpele thuiswerk groeide een heuse poppen-industrie. Dë in 1923 opgerichte poppenfa- briek - allang geen aardappel hoofdjes meer - bestaat nog altijd. Kathes dochter Hanna heeft het werk van haar moeder op zeer be scheiden schaal voortgezet. In de Zuidduitse** fabriek wordt nog maar een simpele pop gemaakt. De echte houten poppen van Sasha Morgenthaler zijn niet meer te koop. Kopieën ervan worden echter nog steeds ge maakt. Wel het beste bewijs dat Sasha's poppen kinderen aan spreken. De echte Morgenthaler poppen, die een waarde van on geveer tweeduizend gulden ver tegenwoordigen zijn nu nog te zien in het Volksmuseum in Zu rich. Het pronkstuk uit de codectie, grootmoeders gouden vingerhoed waarvan de waarde wordt geschat op ongeveer zevenhonderdvijftig gulden. Twee jaar geleden was een bezoek aan de Prêt a Porter in Parijs voor hem een noodzaak. Een dagje op de stoffenbeurs in Lyon onvermijdelijk en dat hij daarna doorreisde naar Como en Sankt Gallen de gewoonste zaak van de wereld. Peter Schenk, dessin-ontwerper =n "architect" van de Tweka-badcollectie moest op de hoogte blijven van het internatio nale modespectakel. Op het visitekaartje van Peter Schenk staat tegenwoordig poppen- maker. Reizen doet hij alleen nog maar voor zijn plezier. Met een beetje terug verlangen naar de oude tijd. Ot en Sien hele maal nagemaakt naar het voor beeld van de oude platen. Zelfs Siens onderrok van broderiekant ontbreekt niet. Aan de carrière van de man die voor al zijn vakdiploma's, tien in to taal. met lof slaagde, kwam ab rupt een einde. Verwondingen, opgelopen in de tweede wereld oorlog, gingen hem parten spé len. '"Onmiddellijk stoppen met dit jachtige leven was het ad vies van de dokter twee jaar gele den. 'Een man die altijd zo actief bezig is geweest, kan niet stilvonden vrienden uit Oegstgeest, met wie hij kort na het bezoek aan de arts sprak. Die vrienden kwamen ook met een duidelijke suggestie: "Ga poppen maken". Peter Schenk zag daar wel wat in en ging praten met een zuster van het echtpaar die kleipoppen ver vaardigde. ,Van haar leerde hij de begin-technieken en daarmee was de poppenpassie geboren. Gek 'Mensen vinden het wel een beetje gek hoor, een man die poppen maakt", zegt hij. "Laatst, toen ik mijn tentoonstelling in Gouda Een van de kamers van zijn negentiende eeuwse Vlaardingse visserwoning gebruikt Peter Schenk als atelier. Hier brengt hij met passen en meten bijna al zijn tijd door. Nadat de modellen zijn geschetst maakt hij een exemplaar helemaal klaar op de paspop. Zo ojitstaat de mini hdbte couture voor zijn poppen aan het inrichten was (in het Cat- herina Gasthuis tot 27 augustus) kwam een mevrouw vragen wie die poppen wel maakte. Hij, zei de directrice en wees op mij. Het gezicht dat ze trokWie ech ter bedenkt dat Peter Schenk na ast mode-ontwerper ook nog le raar nijverheidsonderwijs is, kijkt er helemaal niet vreemd te genaan. En hij is erg 'de hele dag mee doende. Kijk ik heb het altijd te druk gehad om een hobby te hebben. Nu kan ik alles in mijn eigen tempo doen ik hoef niets meer, want neem van mij aan, in die modewereld word je geleefd hoor. Als ik eens een dag geen zin heb of niet kan heeft daar niets of niemand onder te lijden. Die poppen zijn mijn hobby en mijn werk geworden" Hobby Een hobby die waarschijnlijk altijd al gesluimerd heeft want, vertelt de Vlaardingse poppenmaker: "Ik had vijf oudere zussen. Toen ik een jaar of vijf was kregen we allemaal roodvonk. Dat bete kende zes weken in bed blijven. Om de tijd door te komen maak ten mijn zusters poppekleertjes van papier en ik deed dapper mee. Het was wel een ongebrui kelijk tijdverdrijf voor een jon gen. zeker in die tijd. maar mijn ouders hebben er nooit een punt van gemaakt. 'riet "zelf doen" werd bij ons thuis, ik ben geboren op een boerderij in Anna Paulowna, erg aange moedigd. "Laat je handen maar wapperen, m'n knecht" was een vaste uitspraak van mijn moe der". En daar houdt Peter Sdhenk zich nog steeds aan. Er was maar een klein duwtje van vrienden voor nodig om hem op het pad van de poppen te zetten. Welfare-werk Naast dit werk geeft hij een paar uur les. houdt lezingen.-natuur- lijk over poppenmaken, en laat ouders tijdens ouderavond zelf bezig zijn. "Kijk,- deze stokpop (een pop om poppekastspel mee op te voeren - red) heb ik met ouders in Bos koop gemaakt. Je kunt wel veel vertellen maar ze het zelf laten doen is toch eigenlijk het lettkst". Spreekuur In de oude Vlaardingse buurt waar hij een visserswoning heeft ge kocht. was het al snel bekend dat er een man was komen wonen die handig was met naald en draad. Het duurde dan ook niet lang of de eerste buurvrouw met een probleem op handwerkgebied klopte bij hem aan. "Het werd hier een enorm geloop. Dan de een, dan de ander. Dat werd mij eigenlijk een beetje te ongeorganiseerd. Nu heb ik eens in de week "spreekuur". Alle buurvrouwen komen met hun handwerk bij mij. Later op de avond komen er ook weieens wat echtgenoten binnen vallen en drinken we een borreltje, erg ge zellig hoor Dat vind ik nu het fijne van in een oude wijk wonen. Je kent de kennen geef ik les. Bij de cursisten zitten ook een paar mannen. Weven is een heerlijke ontspanning". Eigenlijk is de Vlaardingse pop penmaker altijd bezig. Maar het leukst is het toch hem bezig te zien met de Ot en Sien-poppen, waarvoor hij de kleertjes eerst he lemaal op een paspop op schaal uitwerkt. Zijn poppen zijn er dan ook piekfijn afgewerkt in hun ka toenen kleertjes waarvan het dessin ook door Peter is ontwor pen. nen uitgeven mogelijk te maken heeft hij gezocht naar een voorde liger materiaal. Dat heeft hij ge vonden. Nu is het mogelijk om voor f75,- een pop te maken. Daarbij is inbegrepen de materia len, het schilderen van de ogen, wat Peter voor zijn rekening neemt, en vier lesuren van een van de assistentes van Peter. Ook wordt er gezocht naar een pro cédé om de poppen te confectio neren maar "ik moet er wel voor 100r/i: achter kunnen staan, zegt Peter, "anders begin ik er niet jou En dat blijkt wel als je een middag bij hem bent. Buurmeisjes die zich met het slechte weer verve len kloppen nooit tevergeefs aan. Hij heeft altijd wel een werkje voor ze. En als het patroon niet een twee drie is gevonden krijgt ze de belofte mee: "Ik kom straks wel even het patroon tekenen, zeg dat maar tegen je moeder". "Zij is een van mijn leerlingetjes van de weefles" vertelt de eige naar van 't Boetje (Westfries voor schuur), ook voor volwassenen Cursus Het materiaal voor deze poppen, waar wel voor f750,- stoffen en arbeid in zit - een pop kost Peter Schenk 7 dagen werken - wordt speciaal voor hem in Zwitserland gemaakt. Vooral het tricot voor het gezichtje is erg duur. üm het poppenmaken ook voor mensen die er niet zo veel geld voor kun Peter Schenk is eigenlijk per onge luk vingerhoeden gaan verzamelen. Natuurlijk, hij werkte er mee als couturier en zeker als hoedenmo- distmaar de nieuwe hobby werd toch pas echt geboren toen hij, bij het behalen van een modediploma, de vingerhoed van zijn grootmoe der kreeg. Dit is een exemplaar in goud waarvan de waarde wordt geschat op ongeveer zevenhonder dvijftig gulden, het pronkstuk van de ruim tweehonderd vingerhoeden tellende collectie. De verzameling omvat vingerhoe den uit allerlei materiaal zoals zil ver, goud, plastic en rubber. Som mige bezet met steentjes, andere voorzien van kleine landschapjes. Voorwerpjes waarvan je de indruk hebt dat ze alleen maar zijn ge maakt om mee te pronken. Grappig is de "timble'' uit de enge lse pub. De waard schonk dit kleine maatje-een vingerhoedje vol-voor zijn vaste klanten, die er nog wel eentje wilde pikken, ook al was de politieagent de boel al aan het slui- teii. Naast de vingerhoeden, die Pieter Schenk op binnen- en buitenlandse markten en antiekbeurzen verza melde. heeft hij ook wat oud naai gerei. Iedere zichzelf respecterende vrouw had een eigen set naaigerei - schaar, naaldenkoker, tommesje - alles keurig bijeen in een platte doos. Maar het mooiste stuk uit die collec tie is wel de "geboorteschaar"In de luiermand van een welgestelde jonge a.s. moeder' mocht die niet ontbreken. Aan de handgreep van de schaar zit een schildpad - teken van vruchtbaarheid bij het open doen, zien we op de plaats waar de schaar aan elkaar zit een kind en de uiteinden hebben iets van de snavel vün een ooievaar. Deze schaar was niet bestemd om mee te knippen maar om de natte luier in de emmer te deponeren zonder daarbij vuile handen te maken Wie belangstelling heeft voor een cursusje poppenmaken kan con tact opnemen met Marijke Pie- ters, Rijnzichtweg 38 Oegs tgeest. Telefoon 151025; Bep Eg gen, Sweilandstraat 30, War mond, tel. 01711-10098 en Edith Audifred, Bosbesstraat 104, Den Haafr. tel. 070-258554. Het verzamelen van vingerhoeden is een in Nederland tamelijk onbe kende hobby. In Engeland en Ame rika is het echter net zo gewoon als postzegels, aardewerk of sigaren bandjes sparenDe vingerhoed is al heel oud. De eerste bronzen exem plaren stammen uit 79 na Christus De stenen vingerhoeden moeten uit een nog vroegere periode komen. Niet alleen in Europa kende men de vingerhoed maar ook in China en Japan. Het is een voorwerp dat door vele volkeren, werd gebruikt lang voordat er tussen deze volke ren enige vorm van communicatie Bij doet echter veel meer dan mooie poppen maken. Hij zet zich in voor het Welfare-werk. Hij geeft o.m. cursussen voor Welfare-leidsters (ook in Noord- wijkerhout). "Natuurlijk leer ik die niet deze poppen maken, zegt hij met een gebaar naar de pronk stukjes in Ot en Sien-stijl, die in het "atelier met een hang naar vroeger" te kijk staan. Bij deze cursussen ga ik uit van mensen die helemaal niets kunnen. Het is helemaal niet nodig datje kunst werkjes aflevert. Als je maar ple zier hebt in watje doet. Dat noud ik de mensen ook altijd voor. Mijn eerste poppen waren beslist geen schoonheden en die laat ik ook rustig zien". Zes parmantige dametjes, allemaal op hun paasbest uitgedost In het Catherina Gasthuis in Gouda staat de collectie van Peter Schenk te pronken zoals dit tijdgenootje van Ot en Sien. Henriette van der Hoeven Door Voor dat Welfare-werk gebruikt hij ook zeer eenvoudige materialen. Met wat afvallapjes kun je een heel eind komen als je de stok- poppen en kabouters bekijkt die Peter heeft vervaardigd.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 25