Methanol geschikt voor de automotor Tienduizend snorfietsen Luchtzak in V.S. verplicht Nieuw front voor de VW-Passat zaterdag 13 augustus 1977 Ongeveer twee jaarna de introductie van de snorfiets op de Tweewie- Ier RAI blijken er ruim tienduizend van die "zonder-helm brommers" te zijn verkocht. De handel noemt dat een interessant aantal naast de totale brom fietsverkoop van tachtig- tot honderdduizend stuks. Bovendien blijkt nu dat de snorfietsverkoop niet gaat ten koste van de gewone bromfietsen maar er extra bovenop komt. De snorfiets wordt - aldus het Bovagblad - gekocht door personen, die anders geen gemotoriseerde tweewieler zouden aanschaffenHet zijn voornamelijk "mooi-weer-rijders"In de wintermaanden la ten de meesten hun snorfietsjes netjes op stal staan. Als de minister zijn zin krijgt Als de plannen van de Amerikaanse verkeersminister Adams doorgang vinden zullen alle auto's in de Verenigde Staten in 1984 met luchtzakken zijn uit gerust. om de veiligheid van de inzittenden te verhogen. De man is een zeer groot voorstan der van deze "air-bags". Hij heeft alle bezwaren van de deskundi gen weggewuifd en het besluit genomen om de aanwezigheid van air bags voor de voorste zit plaatsen verplicht te stellen in grote auto's van het modeljaar 1981. Dat is dus over vier jaar. En dat is nog maar een begin. Want vier jaar later moet de hele opera tie zijn voltooid. Dan geldt de verplichting voor alle nieuwe au to's. Zodat het slechts een kwes tie van tijd is en alle automobie len in de States zijn uitgerust met dergelijke luchtzakken. Hij strijkt daarmee stevig in tegen de haren van de auto-industrie, die zich steeds tegen de air-bags heeft verzet. In de eerste plaats omdat deze alleen optimaal wer ken als ook tenminste heupgor dels worden gedragen. General Motors heeft de voorziening in 1974, 1975 en vorig jaar als extra op een aantal modellen aangebo den tegen de prijs van 225 dollar. Terwijl men hoopte 300.000 exemplaren af te zetten werden er slechts in 11.000 auto's air-bags gekocht. Gebrek aan vertrouwen Elk jaar komen er in Amerika 47.000 personen om bij auto-ongelukken en worden er zo'n 400.000 ernstig gewond. Men kan er dan begrip voor hebben, dat minister Brock Adams daar wat aan wil doen. Hij zoekt het in de luchtzakkendie hij zo snel mogelijk verplicht wil stellenOp de bovenste foto zien we zo'n kussen in half opgeblazen toestand. Op de foto hieronder beschermen de dan volgepompte kussens de bestuurder en de passagiers. De foto's werden in een fractie van een seconde gemaakt. bij het publiek en te hoge kosten. Adams voorganger Coleman deed een nieuwe poging om de mon tage door te voeren. Hij sloot in januari jongstleden een overeen komst met General Motors en Ford af, die voorzag in de mon tage van 440.000 luchtzakken in auto's van de modeljaren 1979 en 1980. De uitkomsten van dit ex periment - waarvan de kosten 48 miljoen dollar zouden bedragen - zouden beslissend zijn definitieve beslissing. De 1 regering heeft dat echter niet af gewacht en nu al de knoop door gehakt. Het sterkste argument van minister Adams is dat de air-bags volgens hem per jaar negenduizend mensenlevens kunnen redden. Dit komt vooral omdat de ge middelde Amerikaan weigert de in vrijwel alle auto's aanwezige De man, die met een glimlach over de drie-jarige Shelby Sutcliffe staat gebogenherkent men wellicht. Het is de advocaat Ralph Nader, die jaren geleden met zijn boek de strijd aan bond tegen de onveiligheid van de auto's.Hij wasniet altijd terecht,maar zijn grote verdienste is geweest.dat veiligheid nu in de autowereld een algemeen erkende factor is geworden. Of het luchtkussen veel zal bijdragen tot een verhoogde veiligheid Velen betwijfelen het. Maar het ziet e worden geprobeerd. gordels te dragen. Bij onderzoe kingen bleek dat zestig tot tachtig procent van de inzittenden geen gordel om hadden. Overigens is het besluit van de mi nister niet zonder reacties geble ven. In het Congres is al protest aangetekend. De Republikein Shuster heeft een resolutie inge diend om een spaak in Adams wiel te steken. Shuster wijst erop dat air-bags 200 dollar per auto r uit, dat het in Amerika zal moeten kosten. Op langere termijn wan neer het gehele autopark wordt uitgerust kost dit de Ameri kaanse bevolking zo'n twee mil jard dollar. Ook beweert hij dat de tot nu toe bekende praktijkervaringen te weinig zeggend zijn om al con clusies te kunnen trekken. Het Congres heeft nog een maandje de tijd om het besluit van minis ter Adams ongedaan te maken. Na de fabrieksvakanties was Volkswagen het eerste automerk, dat met de wijzigingen voor het komende modeljaar op de proppen kwam. Het was niet zo bijster- schokkend. Wie de ontwikkelingen binnen het VW-concem in de gaten heeft ge houden wist dat de Passat in na volging van de Audi 80 een wat an der vooraanzicht zou krijgen. Met een nieuwe grill, vernieuwde bum pers en een spoiler. Dat de Scirocco in deze vernieuwingsdrang zou de len lag niet zo voor de hand. De Passat heeft overigens ook een ander dashboard gekregen (dat sterk doet denken aan de Golf) en bredere wielen. Bij de Golf heeft men getracht het geluid wat verder terug te dringen En het S-model heeft een zuiniger motor (lf> liter) onder de kap ge kregen. Onderzoek Volkswagen wijst uit: Allerwege wordt naar wegen gezocht om het energiever bruik te kunnen terugdringen. In de auto-industrie is men na arstig bezig andere brandstof fen voor de motoren te vinden. Ook bij Volkswagen, waar een langdurig onderzoek met posi tief resultaat is afgesloten: methanol (ook wel methylal cohol genoemd) blijkt als zo danig uitstekend te voldoen. Het kan vrij gemakkelijk en relatief goedkoop worden ge wonnen uit steenkool, aardgas en zelfs uit afval. Met financiële steun van de Duitse regering heeft Volks wagen dit onderzoek kunnen doen. In iets meer dan een jaar tijd legden 45 testauto's - VW-Golfs, VW-busjes en Au di's 100 - in totaal meer dan anderhalf miljoen kilometer af. Onder de meest moeilijke omstandigheden soms. Alles bij elkaar werd 150.000 liter testbrandstof verbruikt. Voor dit speciale doel een mengsel van 85 procent ben zine en 15 procent methamol. Alleen die kunststof onderde len, die mogelijk met methonal in aanraking zouden kunnen komen, worden vervangen door materialen die niet kon den worden aangetast. Verder waren de auto's normale se- rieprodukten. En uit die proefnemingen bleek dat een mengsel van benzine en methanol nu al ge lijkwaardig is aan benzine. Dat zo een energiebesparing van meer dan drie procent kon worden bereikt. Dat de bouw van methanolmotoren geen grote extra kosten met zich zou meebrengen. Ombouw is wel te doen, maar in feite te duur. Het mengsel van methanol met benzine roept geen corrosie- of olieproblemen op. Het positieve resultaat van het VW-onderzoek heeft overal sterk de aandacht getrokken. In Amerika en Zweden wordt er al op voortgeborduurd. Natuurlijk kan men - wat chagrij nig - zeggen dat al die karren in feite hetzelfde zijn. Dat ze alle maal een dak hebben allemaal vier wielen, allemaal een stuur en vier stoelen. Dat ze allemaal wor den aangedreven door kabalige motoren, die alleen in paarde- krachten wat verschillen. En wat kunnen die paar kilometer per uur meer of minder je nu schelen. Natuurlijk kan een auto ook zó worden bekenen: "als ie maar rijdtAls ie je maar droog overbrengtHet is toch niet meer dan een brok vervoermid del. Hoe minder poespas hoe be ter." Zo kan men er over denken. Wie dat doet moet dit verder maar verge ten. Want we schrijven ditmaal over een auto voor personen, die het precies andersom zien. Voor de echte "autofielen". Voor de liefhebbers. Die van oordeel zijn dat een auto ook een stuk rijple zier in zich kan herbergen. Die enthousiast kunnen worden over een motor, die geruisloos een grote hoeveelheid kracht kan produceren. Die het kunnen waarderen dat al die paarde- krachten via een magnifiek stuk techniek in toom worden gehou den. Voor personen, die graag ook 'even de grens overwippen om onder het juk van Westerterps honderd kilometer te kunnen uit komen.' Jammer alleen dat we deze week ook praten over een wagen alleen voor personen, die het zich kun nen veroorloven meer dan nor maal voor dat rijplezier uit te ge ven. Want we hebben een week rijden in de BMW 630 CS achter de rug. En zoals al die autolief hebbers wel weten: wat prijzen betreft kent het Münchense merk geen schaamte. Zijn goedkoopste produkt - de toch niet zo bijster stof bekleed. Voor een echt lede ren omkleding moet men een 633 CSi kopen. Van 66.670. Toch wel wat krenterig van BMW. Een merk dat bij ons overigens niet veel slechts kan doen. Want ze maken daar in München koste lijke karren. Van klein tot groot. En al het technisch vermogen en het verfijnde raffinement, dat men in de kleinere modellen te genkomt ontmoet men in ver sterkte mate in deze zeer comfor tabele, maar bovenal soepele, rustige en zeer beheerste coupé. We zeiden het in het begin al, de wagen blijft bij elke snelheid even rustig. De watergekoelde zescilinder motor van 2986 cc in houd, die een vermogen van 136 DIN-pk kan leveren doet dat uit erst gemakkelijk. Binnen negen seconden jaagt hij de 1450 kilo wegende, 4.75 m lange wagen naar een snelheid van honderd kilometer per uur. Dat gebeurt zo gladjes dat men al leen aan de kracht waarmee men in de stoelen wordt gedrukt be merkt hoe fel dat gaat. Als men dan de voet doordrukt jaagt de naald snel langs de verschillende cijfers op de snelheidsmeter en blijft pas staan als hij de 200 ruim is gepasseerd. En ook dan is er aan de besturing, aan wegligging, aan hanteerbaarheid voor het ge voel nauwelijks iets veranderd. Dat klopt ook wel, want de stuur bekrachtiging past zich automa tisch aan de snelheid aan. Zodat er bij lage snelheden niet meer kracht nodig is om het stuur rond te krijgen dan bij hogere. Tot in het extreem hoge zelfs. Want dat vinden wij zo'n tweehonderd ki lometer toch wel.Althans op de gewone weg Natuurlijk (men kan het van de BMW nauwelijks anders ver wachten) is ook de rest van de techniek aangepast aan die be reikbare en ook berijdbare snel heden. de voortreffelijke onaf hankelijke wielophanging, de wat stugge, maar niet onprettige vering, de rembekrachtiging en de talloze ingebouwde' veilig heidsaspecten. En dan wordt men langzamerhand tóch nieuwsgierig naar de hoeveel heid benzine, die zo'n snelle weg- vogel zal gebruiken. Het viel ons niet tegen. Wat natuurlijk ook te wijten (of te danken) is aan de snelheidsbeperkingen. Want als men bij zo'n wagen het onderste uit de kan wil hebben kost dat beslist meer dan de 1 op 8, die wij in het gunstigste geval hebben bereikt. Het kan veel duurder zijn. Maar ja, men moet heel wat over hebben voor het rijplezier dat deze BMW geeft. Kan de be faamde Bruin dat trekken dan koopt men iets heel bijzonders, vinden wij. "Absolute topklas se", zegt BMW zelf. En we zijn bereid dat te beamen. grote 316 - is al aardig op weg naar de twintig mille. Nu nog 18.585 gulden om precies te zijn, maar nog enkele prijsverhogink- jes (en die komen tegenwoordig met de regelmaat van een klok) en we zitten er aan. En dat is nog maar de bovenste op de prijslijst uit München. Terwijl wij reden in het vlaggeschip. De onderste dus op de prijslijst. De wagen, die door importeur Alimpo werd aangeprezen als een produkt, dat slechts in superla tieven was te beschrijven: de zo genaamde "zes-serie". Niet zo genoemd omdat de prijs boven de zestigduizend gulden ligt. Maar het is toevallig wel zo. "On ze" 630 CS kost exact 62.953. Wel inclusief btw Inderdaad een meer dan stevige prijs. We zullen ons hier niet ver diepen in de vraag wie dat dan wel kan bekostigen. We constate ren slechts, dat zij die het doen een echt machtig stuk rijplezier kopen. Een zeldzaam fijn stuk techniek, waarin het bij tweeh onderd kilometer snelheid nog net zo prettig, comfortabel en tie, die 's avonds via zacht roze en niet otorend licht góéd zichtbaar is. En rechts de bedieningsele menten als verwarming, klokje, luchtverversing, elektrische rui- topeners, radio en natuurlijk het uiterst zorgvuldig geplaatste pookje, dat een soepele versnel lingsbak dirigeert. Als men al-> thans niet de voorkeur heeft ge rustig toeven is als bij zeventig kilometer. Nou zouden we hier kunnen vallen over het gebrek aan ruimte voor de achter-passagiers. Want die zitten niet royaal. Maar men weet dat nu eenmaal wanneer men een coupé koopt. BMW heeft het be kende euvel van "duizenden - guldens - meer - voor - twee - plaatsen - minder" geprobeerd op te lossen, maar het blijft toch wat behelpen achterin. Goed voor even, niet voor lang. Dat is nu eenmaal de tekortkoming, die de coupé eigen is. Men krijgt er ech ter een veel sierlijker gelijnde auto voor terug. Zoals bij deze BMW, die we een feest voor het oog vinden en die helemaal de snelheid suggereert, die hij ook kan waarmaken. Het cockpit-achtige dashboard is zeer functioneel verdeeld iri drie zones. Links de controlezone met allerlei lichtjes, die de bestuurder kunnen waarschuwen als er iets mis is aan de vitale delen van het knappe stuk mechaniek dat men in vingers heeft. Direct achter het stuurwiel de essentiële informa- geven aan een automatische ver snelling. Wat we bij zo'n auto voor tweeduizend gulden meer een logische keus vinden. Eén bezwaar hebben we wel tegen het verder ook uitstekend afge werkte interieur met op vele wijzen verstelbare stoelen en ook een verstelbaar stuur, zodat men in feite een op maat gemaakte zit kan creëren. Ons bezwaar is het feit, dat wij in "onze" metaal-zilveren wagen in het interieur niet minder dan zes verschillende soorten donker blauw hebben kunnen tellen. Waarbij tinten waren, die beslist niet harmoniëerden. Dat hoeft toch niet bij zo'n prijs. En dan is ook nog het stuurwiel met kunst w Het dashboard met drie zones rond het stuur. Links de controlelichtjes, achter het stuur de informatie en boven de cardanas de bedieningsknop pen van radio, ventilatie e.d.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 23