ONDERZOEK NAAR ZEEMANSLEVEN' Een gewoon visdagje... vis sport SBBB- REBELLEN TSJAAD WINNEN TERREIN NA LANGE STRIJD ZATERDAG 13 AUGUSTUS 197' PAGINA 31. Er valt nogal wat de te aan de werk- en leefomstandigheden van de Nederlandse zeeman; (maximaal) vijf tot zes maanden soms vertoeft hij aan boord en even zo lang zit zijn gezin - als hij getrouwd is uiteraard - aan de wal, zonder hem. Al zolang er zeelieden zijn is dat voer voor problemen, frustraties soms ook. Moeilijkheden die met de veranderende maatschappelijke verhouding in de samenleving toch steeds meer van gewicht worden. Er zit dan ook een (te) groot verloop onder de Nederlandse zeevarenden: officieren en gezellen geven vaak na te weinig vaarjaren hun carriere er aan. Daar zijn vele redenen voor, maar de belangrijkste zijn wel dat de werksituatie aan boord hun niet meer aanspreekt en dat het gezin (vrouw en/of kinderen) vindt dat man of vader niet langer kan worden gemist en maar een functie aan de wal moet gaan zoeken. Het zijn omstandigheden de koopvaardij in zijn bedrijfsvoering problemen heeft. Problemen die niet helemaal worden doorzien nog en die vrijwel zeker (enige) verbetering kunnen ondergaan. Over ruim twee jaar hoopt onze zeevaart er meer van te weten, na afsluiting van een grootscheeps onderzoek Waarmee het Nederlands Maritiem Instituut onlangs van wal is gestoken. NMI-onderdirecteur drs. D. P. J. Binkhost: „Rond die tijd hebben wij een compleet beeld van hoe de zeevaart in elkaar zit en hoe de noodzakelijke veranderingen zijn door te voeren. Centraal bij ons onderzoek staat de mens, gekoppeld aan de bedrijfsvoering". Werken en leven aan boord van Nederlandse zeeschepen is een nog vrij traditioneel ingestelde bezigheid. De accommodaties zijn de laatste jaren van een redelijk niveau geworden, maar het onderlinge sociale contact is er niet beter op geworden. Oorzaak: kleiner .wordende bemanningen en de aanwezigheid van steeds meer buitenlandse opvarenden. Binkhost: „De binding met het schip gaat steeds meer verloren. De een staat dit wel aan, de.ander niet. Wij willen weten of dit een punt is om door te gaan met varen of juist niet". Ander punt is de organisatie aan boord, daterend nog uit het stoomtijdperk. Indeling in diensten en gescheiden taken voor iedereen. Er is daardoor te weinig contact. Hard nodig is een moderne bedrijfsvoering van de kant van de rederijen. Meer beslissingsbevoegdheid voor de mensen aan boord (nu doet „het kantoor" nog altijd te veel) om weer plezier te krijgen in het vak. Shell Tankers is als enige Nederlandse rederij sinds enkele maanden bezig met een proef waarbij gestreefd wordt naar een geïntegreerde bemanning. Binkhost: „Gelukkig worden de andere rederijen zich nu ook bewust dat er iets aan hun mentaliteit •moet gebeuren. Ook zeevarende werknemers slikken niet alles meer. Het bemanningsbeleid kan volgens mij veel beter, ook wat betreft het gezin dat achterblijft". Uit de eerste resultaten van het onderzoek dat wat de - gezinsachtergronden aangaat onder vijfhonderd Nederlandse echtparen wordt gevoerd, blijkt dat de gezinsinvloed op de beslissing of man en/of vader werk op de wal gaat zoeken, vrij groot is. Zijn gewenste aanwezigheid bij het gezin leidt er vaak toe dat zoiets inderdaad gebeurt. Aan het feit dat in geval van varen het gezin gescheiden is, valt weinig te doen. Dat staat als een paal boven water. „Maar er valt natuurlijk wel iets te doen aan verbetering van de omstandigheden waaronder dat gezin verkeert", meent drs. Binkhost. „Erg veel kan het echter niet zijn". „Rederijen of organisaties zouden bijvoorbeeld wel meer aandacht kunnen besteden aan belangrijke beslissingen die de vrouw bij afwezigheid van haar man moet nemen. De aankoop van een huis kan zoiets zijn of het regelen van zaken bij overlijdensgevallen. Dat gebeurt naar mijn smaak nu te weinig". Binkhost: „Briefwisseling is uiterst belangrijk. In het algemeen is dat goed geregeld, maar er komen wel eens haperingen voor. En eigenlijk mag dat niet. Wat goed is geregeld, is het meevaren van vrouw en/of kinderen. Elke rederij doet daar het maximale aan, maar de accommodatie is nu eenmaal beperkt. Er zijn dus nog wel eens wat teleurstellingen". Kinderen van zeevarenden: hun plaats in het geheel moet niet worden onderschat. Zij hebben te maken met perioden dat moeder „de baas is" en met tijden dat vader dat alleen of vader en moeder dat samen zijn. Binkhorst: "De relatie vader/kind wordt regelmatig onderbroken. Wat betekent dat voor alle twee. Wordt dat als een gemis ervaren? Zo ja, waardoor valt dat dan te compenseren? Of valt er niets meer aan de beslissing te doen dat vader het schip vaarwel zegt en werk aan de wal zoekt?" „Navigare necesse est". Dat geldt ook voor Nederland. Varen is een economische noodzaak, een activiteit die overigens ook vanuit het sociale vlak blijvend mogelijk moet zijn. „Kompas voor de toekomst" is het motto waaronder het NMI dit STANSS-onderzoek (socio-technische analyse van scheepvaartsystemen) is gestart. Als iedereen inderdaad koers houdt, zal dat kompas ongetwijfeld naar de juiste bestemming leiden, naar een gezond voortbestaan van onze zeescheepvaart. DEN HAAG - Paul is vijftien jaar. Heeft een ellendige jeugd. Een paar jaar geleden overleed zijn vader. Leefde vier jaar alleen met zijn moeder. Toen ze hertrouwde, begonnen in huis de moeilijkhe den. Paul kon niet met zijn stief vader opschieten .Zag hem als een indringer. Wilde niet naar hem luisteren. Na tal van ruzies werd de situatie onhoudbaar en be landde Paul in een kindertehuis. Een succes is het niet geworden. Hij past niet in de groep, omdat hij ontzettend veel aandacht nodig heeft. Alleen in een gezin zou hij weer opbloeien, maar voor geen goud wil hij terug naar huis. Een pleeggezin heeft hij nodig. Maar wie wil een jongen met zoveel problemen in huis nemen? Een halfjaar zijn ze nu al voor hem aan het zoeken. Tevergeefs. Pleeggezin Paul is een van de ongeveer 800 kinderen in ons land voor wie het haast onmogelijk is een goed huis te vinden. Kinderen die om wat voor reden dan ook door een rech ter uit huis worden geplaatst, kinderen die het thuis niet meer zien zitten of kinderen wier ou ders uit eigen beweging en vrij willig hun kind (laten) onder- brengen in een tehuis of pleegge zin; Omdat het thuis niet langer gaat. Een organisatie die voor deze kin deren een geschikt pleeggezin zoekt, is de centrale voor pleegge zinnen die gevestigd is in Gro ningen, Amsterdam. Deventer, Den Bosch en Rotterdam. Het bu reau in Rotterdam bestrijkt Zuid-Holland en Zeeland en heeft een filiaal in Den Haag. Ook in Den Haag heerst een nijpend tekort aan pleeggezinnen. „Van de 800 hebben we er dit jaar tot nu toe maar 19 kunnen plaatsen. We hebben hier veel kinderen die nog thuis zitten of op kamers wonen maar daar nog helemaal niet aan toe zijn. Soms zijn we wel twee jaar aan het zoeken, voordat we iets hebben gevonden", vertelt Corrie van der Hoeven op het- Haagse bureau. ,Jiet mooiste zou zijn als we een voorraad gezinnen hadden, maar die hebben we helemaal niet. Soms nog niet één gezin. Ja, en dan ga je adverteren. Noodge dwongen, want ik vind het een vervelende manier om zeg maar een kind aan te bieden tussen de fietsen en de clubs", zegt ze. Het blijkt ook niet zo'n goede ma nier. Corrie: „We krijgen meestal heel weinig reacties. De mensen die ons beüen, zijn over het alge meen jonge echtparen met kleine kinderen die er nog wel een jong kind bij willen hebben. Dat is het meest frustrerende: voor het kleine aantal kinderen is de be langstelling groot, maar voor de grote groep jongeren van 13 tot 18 jaar is heel moeilijk een gezin te vindenOm maar te zwijgen van geestelijk of lichamelijk gehandi capte kinderen" De oorzaken liggen voor de hand. Corrie van der Hoeven: ,fiet zijn niet altijd de makkelijkste kinde ren. Er zijn er bij die thuis al het eencn ander hebben meegemaakt en daardoor teruggetrokken zijn. Ik kan me heel goed voorstellen dat iemand geen kind van 15 jaar wil hebben. Het is nogal wat om een vreemd kind op te nemen, dat natuurlijk zijn eigen problemen •meeneemt en spanningen lean veroorzaken. Hij heeft misschien andere leefgewoonten. Bij een jong kind ligt dat natuurlijk an ders", weet (Jorrie van der Hoe- Dat het opnemen vari een pleegkind vaak een sprong in het duister is, bewijzen de cijfers. In de helft van het aantal gevallen mislukt de 'zapik- Ouders kunnen zich bij de pleeggezinnencentrale ook. opge- ven voor crisis-opvangZe nemen dan een jongere die bijvoorbeeld van huis is weggelopen, voor een paar weken in huis. In die tussen tijd wordt bekeken wat er verder met het kind moet worden ge daan. Corrie van der Hoeven: „Vaak zijn het mensen die erover denken pleegouders te worden en die met de crisis-opvang proefdraaien' Ook die mensen hebben we hard nodig. In Den Haag hebben we maar vijf adressen, die bijna al lemaal vol zitten". Niet alleen gezinnen, maar ook al leenstaanden of -mensen die sa menwonen kunnen zich bij de centrale opgeven„Voor een korte tijd is het helemaal niet belang rijk dat een kind perse bij een echtpaar komt. Homofielen bij voorbeeld wijzen we niet per de finitie af. Maar voor eenl langere periode zoeken we toch wel naar gezinnen, omdat de problemen van de kinderen vrijwel altijd juist door het ontbreken van een echte gezinssituatie zijn veroor zaakt", weet Corrie van der Hoei Ouders die zich als pleegouders aanmelden, worden in veel geval len uitgenodigd voor een informatie-bijeenkomst waar ook een pleegouderpaar over zijn er varingen vertelt. Daarna volgt een oriënterend gesprek dat de centrale een algemeen beeld moet geven van de ouders. Wanneer de mogelijkheden van de centrale overeenkomen met die van het ge zin. worden nog zo'n vier ge sprekken gevoerd. Wanneer de pleegouders eenmaal een kind in huis hebben opgenomen, blijft de centrale of een andere welzijnsin- stelling de pleegouders en kind begeleiden. Geduld Welke eisen worden aan pleegou ders gesteld? „Dat is niet een, twee, drie te zeggen. Maar in het algemeen kun je stellen datje ont zaglijk veel geduld moet hebben. Je moet tolerant zijn, openstaan voor een andere levenswijze. Pleegouders, moeten een stukje privacy prijsgeven. Je moet het niet doen alleen maar omdat je zo graag een kind wilt. Je moet niet denken aan het ple zier dat je van een kind hebt maar in de eerste plaats aan hei kind zelf. En je moet niet ver wachten datje met zo'n kind net zo'n band krijgt als met je eigen kinderen. Mensen die denken dat ze hun pleegkind kunnen veranderen, moeten er maar niet aan begin nen Je moet het nemen zoals het valt.Het is niet alleen een opgave maar ook een gave". Voor meer informatie kunt u te recht bij de stichting centrale voor pleeggezinnen, Heem raadssingel 134 Rotterdam, tel. 010-762311. Bureau Den Haag: Stadhouderslaan 34, tel. Fran$oise Claustre bijna 3 jaar gevangen Na een elf jaar lange rebellie staat het Frolinat, het Tsjaads Nationaal Bevrijdingsfront, klaar om de dictatuur van president Felix Malloum om ver te werpen. Met steun van Libië bezetten de re bellen nu meer dan driekwart van het grondgebied van Tsjaad. En na de val van de stad Bardi op 5 juli, regeert Malloum nog slechts over ■een enclave rond de hoofdstad N'Djamena (vroeger Fort Lamx) en het dichtbevolkte zuiden. Daar be vinden zich Tsjaad's enige belang rijke bronnen van inkomsten: ka toen en olie. Om erachter te komen wat er nu precies in Tsjaad gebeurt, is het no dig om het land via de achterdeur binnen te komen, bij de gratie van de Libiërs die een heftig omstreden grens met het buurland hebben. Dé militaire commandant van Sebha in midden-Libië vond het goed dat ik met een vliegtuigje meer dan 1300 kilometer naar het zuiden ging, over de woestijn en het Tibesti-gebergte. Tenslotte landde ik - met het zweet in mijn handen - op een onverharde baan in de woes tijn. r de plaats Aouzou brach- Onderweg gaf een eenzame Libi sche soldaat een teken met een vlag.'Waarschijnlijk was dat op het punt dat Libië als zijn zuidgrens beschouwt, al wil niemand dat toe geven. Sinds de tijd dat Italië en Frankrijk de koloniale machthebbers waren in Libië en Tsjaad, is het gebied rond Aouzou een twistpunt. Maar sinds 1971 is daar nu een Libisch militair garnizoen. Hier gaan de Arabische wereld en Afrika in el kaar over. Het Frolinat is daar ech ter voorlopig nog niet te bekennen. Ik moest daarvoor nog driehonderd kilometer verder naar het zuiden met een Libisch militair escorte zonder kentekens. Daar, in Jumai- ri, is het hoofdkwartier van het Fro linat. Goukoumi Oueddei, zoon van de koning van de Toeboes, de noma denstam die in Libië en Tsjaad woont, kwam even later. Hij is een jongensachtige man met een Afro- kapsel die vloeiend Frans spreekt. Het Frolinat bestaat uit drie legers, zei hij. Hissan Habre leidt het Vul- kaanleger, dat de soortgelijke grensstreek met Soedan beheerst. Habre's troepen ontvoerden de Franse archeologe Frangoise Claustre, die bijna drie jaar gevan gen werd gehouden voor Frankrijk haar vrijkocht na bemiddeling van de Libische leider Gadaffi. Abba Siddiq voert het bevel over "het eerste leger in het midden van Frolinat's gebied en Goukoumi zelf .beveelt het noordelijk gebied sinds xie bloedige slag van twaalf dagen om de stad Bardi. .Goukoumi geeft ronduit toe dat Li bië zijn voornaamste wapenlever ancier is, al beweert het Front offi cieel dat Tripoli slechts morele en niet-militaire hulp geeft. "We hebben een territoriaal geschil met Libië, maar voeren een natio nalistische strijd tegen Malloum. We kunnen niet op twee fronten te- 'gen twee vijanden vechten", aldus Goukoumi. Hij noemt zich geen marxist, zelfs geen socialist, maar een "nationalistische revolutiona- Het Frolinat heeft bij de slag om Bardi 350 krijgsgevangenen ge maakt. Zij zijn ondergebracht in een bijna onvindbare oase en ver telden me dat ze goed worden be handeld. Voor de ernstig gewonden - zij lig gen in tenten waar de temperatuur 's middags oploopt tot rond de zes tig graden - is er maar één medische verzorger. Maar hij heeft wonder baarlijke staaljes van chirurgie la ten zien. De Rode Halve Maan (het Rode Kruis in de Arabische wereld) heeft de gevangenen bezocht en voorraden voor hen achtergelaten. Kapitein Mohamed N'Gareal, de oud-bevelhebber van Bardi, is de woordvoerder van de gevangenen. Hij kon onbewaakt met rne praten en zei dat hij de regering van Tsjaad trouw blijft. Volgens hem zijn er geen bewijzen dat Libische militai ren in Tsjaad vechten. De enige vreemdelingen in deze oorlog zijn Fransen, beweert hij. De veestapel van Tsjaad is zowat uitgeroeid door de lange droogte die de Sahel-landen teistert. De op brengst van katoen en olie, of wat daarvan overblijft nadat de presi dent zijn deel heeft opgeëist, komt slechts ten goede aan een kleine bovenlaag die het aan niets ont breekt. En dan moet het goed- uitgeruste leger nog worden be taald. De Fransen leiden de solda ten op en leveren vliegtuigen die door Franse piloten worden be mand. Maar niemand kon me het. bewijs leveren dat - Tsjaad de rijkste voor raden uranium, wolfram en magne sium ter wereld bezit, zoals het ge rucht gaat. "Voor zover ik weet is er nog nooit een serieus geologisch onderzoek gedaan", zegt Goukou mi. "Als die rijkdom ertoch.blijktte zijn, is dat een onverwachte mee valler voor de toekomstige Frolinat-regering' OBSERVER-DIENST Deze visrubriek - (de eerste na een drieweekse vakantie) - gaat over een dagje gewoon vissen. Met een alledaagse vaste hengel. Met een half witje en een half bruintje in de vistas en met geen ander doel voor ogen, dan te proberen een paar vis jes te verschalken. En dat mag van alles wezen: voorn, brasem, of blei. i Ik besef, dat ik met die aankondi ging in gevaarlijk viswater terecht gekomen ben. Want wie de henge lsportbladen die Nederland rijk is doorbladert of de visrubrieken in verschillende bladen leest, moet tot de conclusie komen, dat er in ons land niet op een dergelijke alle daagse wijze wordt gevist. Het leeuwendeel van de visbladen wordt namelijk gevuld met ver handelingen over avontuurlijke buitenlandse visreizen, waarbij de stelregel "hoe verder hoe beter' steeds meer opgeld schijnt te doen. Het ene visparadijs is nog meer uren vliegen van ons kikkerlandje verwijderd dan het ander en in het ene verhaal wordt met nog meer superlatieven over de vangsten ge sproken dan de ander. Om nog maar niet te spreken over de voortreffelijke hotelaccommo daties en de tax-free drankjes die er geserveerd worden. Een onevenre dig deel van de Nederlandse vislite- ratuur van dit ogenblik wordt ook besteed aan viswijzen, die slechts door een - naar verhouding - scha mel percentage van het Neder landse visserslegioen wordt beoe fend. Ik denk daarbij aan allerlei afgeleide vormen van het vissen met de vliegehengel en de bijzon dere "Killers" Vergeten wordt dat de ruime meer derheid van de Nederlandse sport vissers niets afweet van "killers" als de "Black Gnat" of de "Brown Palmer" en zich er ook hoegena amd niet voor interesseert. Hij vist zoals hij dat van jongs-af-aan heeft gedaan en heeft geen enkele be hoefte om het ooit anders te doen.. Natuurlijk: het is een loffelijk stre ven van een schrijvende hengelaar om te proberen iemand anders deelachtig te maken aan zijn henge- lplezier, maar dat moet gedoseerd gebeuren. Niet op een wijze dat de laat in de eerste plaats een wat gro tere vlok beter bevestigen. Boven dien laat een wat groter haakje zich ook simpeler uit de bek van een visje verwijderen. Dan hoeft ook niet bij elke vangst de hakensteker tevoorschijn gehaald te worden. En dan heb ik een voor de "veel- vangers" waarschijnlijk vreemde gewoonte om ook een plaats waar goed vissen gevangen wordt na een uurtje of twee te verlaten om het nog eens elders te proberen. Een stukje varen, eens proberen of ze het op dieper water ook goed doen. Komende zaterdag is c i viswedstrijd voor de jeugd in de Witte Singel visser de indruk krijgt in een we reld te zijn beland die hem volko men vreemd is. Daarom vandaag een gewoon dagje vissen. Op de witvis. Omdat ik meestal vis vanuit een bootje ge bruik ik daardoor een glasvezel hengeltje van 5.60 meter, waarvan' ik dan vaak het laatste deel nóg iri de foudraal laat. Alleen als door de diepte van het water de "slag" te kort wordt om nog zonder proble men in te kunnen werpen dan komt ook het laatste deel in actie. Ik ben geen hengelaar die vindt dat je alleen maar vissen kunt vangen met een carbon-fiber hengel van negen meter. In de eerste plaats is zo'n lange hengel me veel te ver moeiend, ondanks het lichte ge wicht, en in de tweede plaats is met zo'n hengel het contact dat er bij de aanslag en de dril met de vis bestaat veel geringer dan met een korte hengel. Met zo'n kort hengeltje, soepel en buigzaam, is het najaren van viser- varing een leuke sport geworden, om voor de vis naar de oppervlakte is gekomen al te voorspellen wat het is. Een eerste indicatie is de wijze waarop de vis het aas neemt, de registratie door het pennetje. De tweede aanwijzing vormt de wijze waarop de vis wegzwemt nadat hij is aangeslagen. De bewegingen tij dens de dril zijn voor de meeste vis soorten duidelijk herkenbaar. Na tuurlijk zit je er wel eens naast, maar in de meeste gevallen komen de voorspellingen wel uit. Een ander gebruik bij het witvissen is, dat ik niet van die zeer minu scule haakjes gebruik, die in de wedstrijdsport algemeen gebruikt worden en ook in hengelsportlite- ratuur wel aanbevolen worden. Een wat groter en langstelig exemplaar, ADVERTENTIE FRED VELTMAN Lage Rijndijk 36-40 Lelden, tel. 122203 HET AANGEWEZEN ADRES VOOR AL UW HENGELSPORT En een andere keer vlak onder de kant om te kijken of ze daar ook willen bijten. Vissen met de vaste hengel blijft - ondanks alle nieuwlichterij - een fascinerend facet van de henge lsport. Misschien niet zo avontuur lijk al kan een flinke voorn of een vloermat van een brasem soms een geweldig stukje sport geven, maar voor zeer veel vissers, waartoe ik me zelf ook reken, een heerlijke vrijetijdspassering. Vroeg opstaan Voor zo'n dagje witvissen geldt dacht ik maar een werkelijke voor waarde, dat is dat u de moeite moet nemen om vroeg op te staan. Want een witvisdag begint tegen zonsop gang. In die vroege ochtenduren - en dat is een ervaringsfeit - wórden in negen van de tien gevallen, de meeste vissen gevangen. Boven dien is het dan op elk viswater nog heerlijk rustig zodat u ten volle kunt genieten van de vissport en de u omringende natuur. Viswedstrijd Tot slot wil ik uw aandacht nog even vestigen op de langzamer hand traditionele viswedstrijd voor de jeugd van de Hengelaarsbond voor Leiden en omstreken. Die wordt op zaterdag 20 augustus weer gehouden in de Witte Singel tussen het Leidsch Dagblad en de Herens traat. Inschrijven voor deze weds trijd - met fraaie prijzen - kan de jeugd van tien tot vijftien jaar bij alle Leidse hengelsportwinkeliers tot en met dinsdag 16 augustus. Het in leggeld bedraagt één gulden per persoon.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 21