Marijke Schaar foor negende aiaal in finale op kleiner veld tegen AZ in voordeel Spasski en Portisch maken geen haast: weer afgebroken Marijt rond met Sparta ik wil titel weer winnen MÜHREN BLUFT BIJ TWENTE VVV KATWIJK ZAALVOETBALTOERNOOI 1977 S) JS jj-TERDAG 13 AUGUSTUS 1977 SPORT PAGINA 11 done Zoals het er nu uitziet zal het kampioenschap van Nederland dam een neus-aan-neus-gevecht tussen AZ '67 en Ajax worden, centi Dat AZ'67 als winnaar van deze tweekamp te voorschijn zal 1977 komen, valt uit de 3-0 zege van de Alkmaarders in het Am- eve sterdamse 702-toernooi niet op te maken. Ajax werd namelijk helemaal niet zo vernederd, als de cijfers (en sommige kran- entin teverslagen) het wilden doen geloven. Om te beginnen was ie Zw Ajax in de eerste helft iets sterker, iets beter en vooral: iets mp t doortastender. In de tweede helft, toen de energie van de Ajacieden langza- ian a merhand wat was aangetast, kon AZ'67 zijn technische jn vc meerderheid op het middenveld wat meer gestalte geven en die de overwinning was dan ook verdiend. Maar aanstaande bij woensdag spelen Ajax en AZ'67 opnieuw tegen elkaar, en nu on niet op het grote veld van het Olympisch stadion, maar op het terdj kleinere, intiemere veld van Ajax, dat daardoor minder slo- i s pend zal zijn voor het loopvermogende middenveld van n Wa Ajax. ?n Jc Zo ahnans liet ik het mij na afloop van Ajax-AZ'67 in de m catacomben van het Olympisch stadion voorspiegelen. Dat m was ook de reden dat de Ajax-spelers erop gestaan hadden La dat ziJ tegen AZ op het eigen veld zouden spelen. Het leek me ber een plausibel verlangen. Maar wat bleek me, toen ik bij het gehi Olympisch stadion en by Ajax naar de juiste maten van de nóg velden had geïnformeerd? weet natuurlijk dat de lengte volgens de voorschriften tussen de 100 en 110 meter moet zijn en de breedte tussen de r te 65 en 75 meter. De ideale maat is volgens de KNVB 105x69 hak meter, en dat is ook de maat van het veld van het Olympisch scoa stadion, vertelde directeur Otto Roffel me. Het veld van Ajax wet meet 110 bij 64 meter, is dus vijf meter smaller maar ook vijf ian meter langer. Toch betekent dit dat het Ajax-veld inderdaad en d, 205 m2 kleiner is. Dat zijn ongeveer twee doelgebieden bij °pn' elkaar, dus veel scheelt het niet. Maar ja, alle beetjes heipén, als je moreel met 3-0 achter staat. Hinderlijk Overigens zouden de Alkmaarders er verstandig aan doen te onthouden, dat hun drie glinsterende doelpunten geen van alle erg glanzend tot stand kwamen. Het eerste doelpunt was het gevolg van het misgrabbelen van Piet Schrijvers, die een hoge voorzet door zijn handen liet glippen. Van Hanegem bracht de bal weer voor het doel, Johnny Metgod kopte, Spelbos verlengde die kopbal via een extra zetje met het hoofd, waarna Ruud Krol de bal in plaats van uit het doel hoog in het bovennet schoot. Een doelpunt waar verder niets op aan te merken valt, maar het moest de bal onderweg natuurlijk wel een paar keer meezitten, voordat hij tot doel punt werd gepromoveerd. Het tweede doelpunt vond zijn oorsprong in een prachtige splijtende pass van Willem van Hanegem, waardoor Hugo Hovenkamp op links kon doorbreken. Zijn trekbal kwam terecht bij Jantje Peters, die de bal inschoot. De afwerking was dus zeer vakkundig, en bewees de klasse van Hoven- kamp en Peters, maar Hovenkamp liep al wel buitenspel toen de bal op hem werd gepasst. Op de perstribune zaten we .er goed voor, om dat te constateren. De grensrechter voor de eretribune vlagde echter niet, Derks liet doorspelen, en toen maakte AZ geen fout meer. Blijkbaar voelde die grensrechter toch wat nattigheid, want toen later een pass op rechts belandde, stak hij onmiddellijk en pontificaal zijn vlag omhoog. Dat had hij eerder ook al een keer gedaan toen er absoluut geen sprake was geweest van buitenspel, en Frans Derks had zijn vlagsignaal toen gehono reerd met een fluitsignaal. Nu ging zijn vlag dus weer om hoog, alle Ajacieden zagen het omdat de bal en die grensrech ter zich in hun kijkrichting bevonden, maar Frans Derks oordeelde zeer terecht dat er geen sprake was van buitenspel en liet doorspelen. Voor de Ajacieden was het toen al te laat. Van Rijnsoever hoefde de bal maar opzij naar Peters te schuiven, en het was gebeurd. Zoals gezegd: AZ speelde het allemaal vakkundig en het elftal dat zichzelf in zulke posities speelt is natuurlijk toch sterker dan het elftal dat geen kans ziet zich in zulke al-dan- niet-buitenspelsituaties te manoeuvreren. Derks had boven dien groot gelijk dat hij liet doorspelen, want het was perti nent geen buitenspel. Maar je kan je wel afvragen, waarom een medespeler van een doelpuntenmaker zo vaak hinder lijk buitenspel" heet te staan (ook als hij alleeen theoretisch even de aandacht van alleen maar de keeper of alleen maar de rechtsback aan de overkant kan hebben getrokken), en waarom er blijkbaar nooit sprake is van een „hinderlijk voor buitenspel vlaggende grensrechter", ook al legt die met zijn vlagsignaal een neel elftal lam. De vraag klemt te meer, omdat er tegenwoordig van wordt Uitgegaan dat de scheidsrechters het gevlag voor buitenspel van hun lijnrechters au serieux nemen. Waarom zouden de spelers dat dan niet doen? Ongelukkig beleid Joop Brand, de manager van Volendam, heeft zich er laatst over beklaagd dat competitieleider Huybregts van de KNVB geen gehoor had gegeven aan zijn verzoek, om de gepromo veerde clubs (Volendam en Vitesse) als eerste wedstrijd in de nieuwe competitie een thuiswedstrijd te gunnen tegen een topclub. Dat heeft het voordeel dat de promovendus, die van een klein budget dure versterkingen.heeft moeten kopen en vermoedelijk ook zijn salarissen naar eredivisieniveau heeft moeten optrekken, meteen al een belangrijke slag slaat, fina ncieel gezien, want bij zo'n eerste optreden tegen een topclub kun je altijd rekenen op een uitverkocht huis. Bovendien is de kans op een positieve uitslag, op eigen veld voor eigen publiek in een eerste vol goede moed begonnen wedstrijd groter, dan bij een uitwedstrijd voor vreemd pu bliek Wordt zo'n wedstrijd meteen met forse cijfers verloren, dan is de kans op een uitverkocht stadion in de tweede weds trijd (en eerste thuiswedstrijd) meteen een stuk kleiner. Jan Huybregts heeft het protest afgewezen hij wist niets van een dergelijke competitie-indeling in landen als West- Duitsland en Engeland een ongeschreven wet is. Volendam moet nu zijn eerste wedstrijd in Alkmaar spelen, tegen kam pioenspretendent AZ'67 met de waarschijnlijkheid van een forse nederlaag (zoveel beter dan Barcelona is Volendam nu ook weer niet). En Vitesse moet de eerste wedstrijd naar een andere topclub, wie weet wel kampioenspretenaent, name lijk PSV. Vergelijk dat nu eens met de manier waarop de Westduitse competitieleider het heeft aangepakt. Drie clubs zijn naar de Bundesliga gepromoveerd: FC Sankt Pauli VFB Stuttgart en 1860 München. Alle drie speelden hun eerste wedstrijd thuis. VFB Stuttgart speelde voor 71.000 bezoekers met 3-3 Gelijk tegen Bayern München: 1860 München speelde met 0-0 Ge lijk tegen Schalke 04, voor 70.000 toeschouwers: Sankt Pauli won met 3-1 van Werder Bremen, voor 20.000 toeschouwers, dus nagenoeg uitverkocht, voor alle drie „Neulinge" dus ein guter auftakt." Zo doe je die dingen OU p> cF do Chr en, - Het is te ho- eer dat gisteren veel jeugdspeels- 7ere> die al eerder deze week ge- waren tijdens de natio- n. R tenniskampioenschappen ad v^en gekeken naar de halve flna- damesenkelspel en speciaal het zeurderige duel tussen a Lautenslager en Marijke o—«aar. Zij moeten dan tot de con- 174 ;ie zijn gekomen dat zij er nog tr bitter weinig van terecht- ïgen in aanmerking genomen nze abominabele peil van deze noeting. Dat was weer eens zo'n isieke prikpartij, die men in het 1977 in het nationale dames lis eigenlijk niet meer voor mo- jk hield. Uren sleepte het een- ge baselinegeval zich voort van /al (Marijke Schaar) en verde- ng (Nora Lautenslager). Ma- was dan uiteindelijk de ge- cigste, die zich in de finale kon j men en dat was eigenlijk ook ir het beste ook. De 32-jarige ijke heeft het nu voor de nege- maal tot de eindstrijd gebracht de 17 keer dat zij aan deze titels- l meedoet. Vijfmaal heeft zij de op haar naam gebracht spelend Ier backhand, maar wel met e forehands, oftewel twee redl anden. ik wil die finale wel weer win- ook", verzekerde de Haagse erwijzeres gedecideerd. "Ik nu bovendien ;n een stuk be- conditie dan vorig jaar", toen chter in de halve finale ook pas rie sets van Elly Vessies verloor, zij nu opnieuw in de finale zal noeten. Elly schudde Anneloes othorst in twee sets met 6-4,6-3 2 ewel nogal moeizaam-van zich De uitslag van Marijke tegen a Lautslager was 3-6, 6-3, 6-4. ine Nora (25) nam, zoals niet an- verwacht, weer haar toevlucht vertraging en de zekere half- e ballen, die overigens ook al eens de curve kregen van een lie lob. Aanvankelijk probeerde Marijke dwars door deze ver ing heen te slaan, maar daarvan ut" im zij na de verloren eerste set wel terug. Enfin,, het werd een ein deloze lithanie van rallies, in hoofd zaak te wijten aan de niets riske rende Nora. Marijke wachtte later haar kansen beter af en dankzij uit puttend geduld, met nog een ach terstand van 0-2 en het verlies van een voorsprong van 4-2 in de laatste set, kon zij dan uiteindelijk de ein dstrijd bereiken. De heren van de tennisbond. die juist deze dagen zitten te wachten op hun 250.000ste lid zullen er o.i. verstandig aan doen het dames- toernooi volgend jaar belangrijk uit te breiden, nu er volgens hen zoveel jeugd in aantocht is. Geef ze dan ook al jong de kans met het grote tennis kennis te maken en laat het niet blijven bij slechts 18 deelneemsters. Dat is beslist een achterhaald standpunt als je schermt met allerlei gewichtige fa- senplannen. Verder behoefden Elly Vessies en Marijke Schaar als de twee ge plaatsten slechts twee partijtjes te spelen deze week om de finale te bereiken. Marijke verklaarde er op deze manier ook weinig aan te vin den. "Vroeger met zo'n groot weds trijdschema was het veel leuker", vond zij. "En de jonge meisjes heb ben dan ook veel meer kansen om zich waar te maken. Ik geloof overigens dat wij op het ogenblik met ons damestennis weer in een overgangsperiode bevinden. Er is maar een kleine top. Maar toen wij 17 of 18 jaar waren werden we ook nog geen nationaal kampioene, hoewel de kansen die de jeugd nu krijgt veel groter zijn dan destijds. Volgens mij is Mariette Pakker de beste van de aankomende jeugd, maar zij zal goede begeleiding moe ten hebben". Marijke Schaar vindt het eigenlijk wel een tikje gênant dat zij als bijna 33-jarige nog altijd tot de finale kan doordringen. "Toen ik destijds te gen een speelster van in de 30 moest uikomen vond ik dat een oud mens", zegt ze met de nodige zelf spot. "Ze zeggen gelukkig nog net geen mevrouw tegen me". Elly'Vessies ondervond dat Anne loes Schothorst, sinds zij vorig jaar tennislerares is geworden in Zuid-Limburg beter, oftewel ont- spannender is gaan spelen. Zij trad de oud-nationaal kampioene onbe vangen tegemoet en verdedigde zich uitstekend. Zij kon het echter net niet zover krijgen, dat Elly, zoals zo dikwijls in het verleden, in haar schulp kroop. Elly zal zondag echter ongetwijfeld beducht zijn voor haar oude rivale Marijke, die bekend staat om haar grote vecht lust. Titelhoudster Tine Zwaan is intus sen eindelijk weer zover van haar geelzucht hersteld, dat zij zondag waarschijnlijk de finale vanaf de bühne zal kunnen gadeslaan. Het zal echter nog wel geruime tijd du ren voor zij weer op haar oude ni veau is aangeland, want deze ziekte heeft haar fors in de greep gehad. De uitslagen van gisteren zijn: HEREN DUBBELSPEL HALVE FINALES: Theo Gorter/Heffels - Fok/Laudin 7-6, 6-3. 6-4. Fleu- ry/Hordijk - Mentink/Vaarties 6-3, 6-2. 6-4. GEMENGD DUBBELSPEL HALVE FINALES: Ellie Vess- ies/Wouter Fok - Mariette Pak- ker/Manan Laudin 6-4, 6-2. Ma rijke Schaar/Maarten Keunen - Els Veentjer/Martin Koek 1-6, 6-3, 11-9. DAMES ENKELSPEL HALVE FINALES: Elly Vessies-Anneloes Schothorst 6-4,6-3. Marijke Schaar - Nora Lauteschlager 3-6, 6-3, 6-4. (È- W GENEVE - De twaalfde partij in de schaaktweekamp in de halve fina les van het kandidatentoernooi om de wereldtitel, tussen oud wereldkampioen Boris Spasski uit de Sowjet-Unie en de Hongaar La- jos Portisch is gisteren in Genève na 41 zetten afgebroken. Portisch speelde met wit, en opende konings-indisch. De stand in de tweekamp is 5.5-5.5. In de afgelopen veertien dagen werd in Genève slechts één partij (de elfde) gespeeld. Eerst meldde Portisch zich twee keer af. om voor een korte vakantie naar Hongarije te vertrekken, daarna nam Spasski een vrije speeldag en tenslotte claimde Portisch ook de derde en laatste van zijn vrije dagen. Van uit stel kan in het verdere verloop van de tweekamp geen sprake meer zijn. Het zag er gisteren nadat Spasski vijf minuten te laat in de speelzaal was gearriveerd, aanvankelijk naar uit dat de oud-wereldkampioen de partij voortijdig zou winnen. Spas ski verdedigde zich in de konin^S- indische aanval van Portisch (diens specialiteit) voortreffelijk en on dernam daarna zelfs een aanval op de damevleugel van de Hongaar. Waar en hoe het precies tot een ADVERTENTIE Het verloop van de twaalfde partij tussen Spasski en Portisch was: wit: Lajos Portisch (Hon.) zwart: Boris Spasski (Sov.) koningsin- disch: 1. c2-c4 e7-e6; 2. Pgl-f3 Pg8-f6; 3. Pbl-c3 b7-b6; 4. e2-e4 Lc8-b7; 5. d2-d3 d7-d6; 6. g2-g3 g7-g6; 7. Lfl-g2 Lf8-g7; 8. 0-0 0-0; 9. Pf3-e 1 Pf&-e8; 10. d3-d4 c7-c5; 11. d4-d5 e6xd5: 12. Pc3xd5 Pb8-c6; 13 Pel-c2 Lb7-a6; 14. Pc2-e3 b6-b5; 15. c4xb5 La6xb5; 16. Tfl-el Ta&-b8; 17. Pd5-c3 Pe8-c7; 18. Pc3xb5 Pc7xb5; 19. Pe3-d5 Tf8-e8; 20. h2-h4 Pb5-d4; 21 Lcl-g5 f7-fB: 22. Lg5-cl Dd&-d7; 23. Tal-bl f6-f5; 24. Lcl-g5 f5xe4; 25. Lg2xe4 Te8-f8: 26. Le4-g2 Kg&-h8; 27. Lg5-f4 Pc6~e5; 28. Lf4xe5 d6xe5 29. Pd5-c3 Dd7-f7: 30. Tel-fl Tb&-d8; 31. Ddl-g4 Pd4-f5; 32. Dg4-e2 c5-c4; 33 Pc3-e4 Td8-d3; 34. Pe4-g5 Df7-d7; 35. De2-c2 h7-h6; 36. Pg5-e4 Dd7-d4; 37. Kgl-hl h6-h5:38. b2-b3 c4xb3; 39. Tblxb3 Td3xb3; 40. Dc2xb3 Dd4-d7. De afgebroken stelling is: wit Khl, Tfl, Db3, Lg2, Pe4, a2, f2, g3, h4. MARIJKE SCHAAR: tegen Elly Vessies in de damesenkel finale Zondag a.s. 14.00 uur LUGDUNUM- J0NG FC Amsterdam Terrein aan de Oegstgeester- weg. ommekeer is gekomen, is voorals nog niet duidelijk, maar volgens de aanwezige grootmeesters Timman en Kavalek is het zwakke spel van Spasski aan zijn koningsvleugel er de oorzaak van dat op het afbreken juist Portisch licht voordeel bezit. Beide spelers bezitten de zelfde kwaliteit. Voor vandaag wordt een lang ein dspel verwacht, waarbij Portisch als voordeel heeft dat Spasski een geïsoleerde e-pion bezit. Hans Ree heeft nog geen beslis sing bereikt in zijn partij uit de der tiende ronde van het Internationale schaaktoernooi te Boedapest tegen de Columbiaan Oscar Castro. Het duel tussen het tweetal, dat de derde plaats deelt, achter Bronstein en Gipslis uit de Sowjet Unie, werd afgebroken. ADVERTENTIE ïaandeg 15 aug. oorronde poule A iet medew. van r Zwaanvogels r v.d. Plas/BMW r Leldsch Dagblad r Dlgros woensdag 17 aug. voorronde poule B Cleljn Duin Godyla United Sanitair SJardin •k Glasbergen de Best Tijdens de finale een optreden van de Dutch Rhythm Steel en ohowband 'laats van handeling: Sporthal Cleijn Duin-Katwijk a/Zee lanvang alle avonden: 19.30 uur. 'oegangsprljzen: voorronden volw. 2.-; kind. tót 12 jaar 1.- Flnale: volw. 3.-; kind. tot 12 jaar 1.50 ATLETIEK - Silvio Leonard heeft zich gisteren opnieuw de snelste sprinter getoond bij de Ameri kaanse selectiewedstrijden voor de strijd om de wereldbeker. De Cu baan, die donderdag al de 100 meter won, zegevierde op de 200 meter voor de Jamaicaan Ouarrie. NOORDWIJK - Anton Marijt heeft bij Sparta een contract voor een jaar getekend. Gisteren kwam de Noordwijker rond met de Rotter damse club die nu alleen nog tot een akkoord moet komen met De Graafschap. Marijt zal waar schijnlijk vanavond al worden in gezet in de eerste competitieweds trijd waarin Sparta het Bredase NAC ontmoet. De 29-jarige voor stopper zou aanvankelijk donder dag gebeld hebben om Sparta zijn beslissing mee te delen. Hij deed dat echter nog niet omdat hij over "een paar punten nog een nachtje moest slapen". Sparta dat al aan een tweede affaire-Jensen dacht kreeg gisteren dan toch het ver lossende telefoontje uit N oor- dwijk. Marijt: "Het is me die twee testwedstrijden bij Sparta goed bevallen. Het is een leuke club, en er spelen veel Leidenaars. Ik ga er graag spelen". Dat kon Marijt vo rig seizoen nauwelijks. Bij De Graafschap zag hij na de winters top alleen nog maar de dug-out. "Daarvoor had ik een paar bere- wedstri jden gespeeld. Ik dacht dat ik het eindelijk zou gaan maken. Toen kwam de winterstop en de trainerswisseling Theunissen- Polak. Ik wilde persé terug naar Noordwijk". Vandaar dat Marijt onderhandelingen met onder meer FSC liet afketsen en van plan was terug te gaan naar de ama teurs (zaterdag-eersteklasser Noordwijk). Als zich geen nieuwe gegadigde zou melden. Voor de al lang werkloze huisschilder kwam het contact met Sparta als geroe pen. "Alleen bij die club wil ik er nog wel een jaartje betaald voetbal aan toevoegen Een lekker aanval lend ploegje waar ik net als vroe ger bij Noordwijk eens mee naar voren kan. Dan kan ik het plezier in het voetbal weer terug krijgen. Dat was ik bij De Graafschap he lemaal kwijt geraakt". Mühren Arnold Mühren en FC Twente zijn het eens geworden over een nieuwe verbintenis. De Ensche- dese club, die met ingang van het komende seizoen de basissalaris sen drastisch verlaagd heeft, had Mühren wel een contract aange boden, maar deze weigerde zijn handtekening te zetten. Hij vond het verschil tussen zijn tot dan toe verdiende loon, gebaseerd op wat hij bij Ajax incasseerde voordat hij in december 1974 geruild werd voor René Notten, en de nieuwe gage te groot. Nadat achtereen volgens RWD Molenbeek, Volen dam en Ajax (dat hem terug wilde ruilen voor Notten en Zuidema) als eventuele nieuwe werkgevers ANTON MARIJT waren afgevallen, verklaarde Mühren desnoods een jaar met voetballen te stoppen om daarna een andere club te zoeken. Op de valreep echter werden FC Twente en hij het eens over een nieuw con tract, dat een looptijd heeft van een jaar. Mühren is direct opgenomen in de selectie van FC Twente voor de vanavond te spelen wedstrijd te gen FC Utrecht.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11