Bezoek van Elizabeth aan Ulster succesvol' Boeren in Z. -Italië eisen grond HAAL HET BUDIGROS Parkeerbon leidt tot arrestatie Kerkschatten Spaanse kathedraal ontvreemd ,jBeul van Riga zou dood zijn ÜIÏÏINDELUK: HET PLEIT GEWONNEN! DOÜWE EGBERTS GEEFT ALS LAATSTE ZON PROZEN VRU! SUS VANAF NU: D.E.KOFFIEenTHEE FORS IN PROS VERLAAGD! Minister Vance naar huis VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1977 BUITENLAND PAGINA ASUNCION (AFP/DPA/AP) - De voormalige commandant van het getto van Riga, Eduard Rosch- mann, is in een ziekenhuis in Asun cion, hoofdstad van Paraguay, aan een hartinfarct overleden. De dood van de 69-jarige SS-officier, bekend als "de beul van Riga", werd giste ren gemeld door het in Asuncion verschijnende blad "ABC-Color". Er is geen officiële bevestiging van gegeven. Volgens het blad had de man iden titeitspapieren op naam van Fre- derico Wegener. Als zodanig was hij onlangs uit Argentinië in Para guay aangekomen. Roschmann, wiens uitlevering door West-Duitsland aan Argenti nië was verzocht, arriveerde in 1948 met vervalste papieren als Fritz Wegener in dat land. Roschmann, in 1908 in Graz gebo ren, voerde in 1942 en 1943 het be vel over in Riga gelegerde SS- troepen. Hij is ervan beschuldigd hij eigenhandig ben beroofd. Ir. Simon Wiesenthal, het hoofd van het joodse documentatiecen trum en befaamd Nazi-jager, zei toen hem het nieuws bereikte dat Roschmann zou zijn overleden in Paraguay: "Ik ben benieuwd wie er voor hem in de plaats is doodge gaan". Met andere woorden, hij gelooft niet dat de overleden man Rosch mann is. "Mijn medewerkers heb ben mij destijds eens doen weten dat Roschmann in juli gedurende korte tijd in Bolivia was geweest, omstreeks dezelfde tijd dat men in Argentinië geloofde de echte Hêm'tötzijn moorden ,Zoon van Samivilde net weer toeslaan De64-jariqeSam Carr.buurman van „Son of Sam" David Berko- witzwordt gezien als degene die zette. NEW YORK (Reuter/UPI) - De 24- jarige sluipmoordenaar David Berkowitz, een pastbeambte die als „zoon van Sam" ettelijke vrijende paartjes heeft gedood of levensgevaarlijk verwond, stond gistermorgen bij zijn arrestatie op het punt een hele danszaal op Long Island met een 45 machine geweer te gaan doodschieten, al dus de politie. Berkowitz werd gearresteerd toen hij juist zijn woning in Yonkers, een noordelijke buitenwijk van New York, verliet om dat te gaan doen. Hij noemde dat zelf „een vuur van glorie". Volgens de rechercheurs zei Ber kowitz dat hij op bevel moordde. „Ik deed het voor Sam. Sam kan alles doen. Ik werd er door gedre ven door Sam." Wie Sam dan precies was is niet ge heel duidelijk het zou een 64- jarige buurman zijn en diens hond, volgens een andere lezing is het een reeds 6.000 jaar oude wijze die via een hond contact met de moordenaar onderhield. Gisteren stond Berkowitz een kwartier lang voor de rechter, die hem in staat van beschuldiging stelde voor moord in de tweede graad, poging tot moord en aan randing. Rechter Richard Brown beval Ber kowitz onder te brengen in Kings County hospital om hem psy chiatrisch te laten onderzoeken onder maximale bewaking. Berkowitz geflankeerd door zeven rechercheurs, zei niets. Hij grin nikte toen hem de moord op Stay Moskowitz en de poging tot moord op haar vriend Robert Violante ten laste werden gelegd, violante heeft een oog verloren en is door de aanslag aan het andere oog gedeeltelijk blind gebleven. In de V.S. wordt in een dergelijk geval de misdadiger eerst van zijn laatst gepleegde misdaad be schuldigd in plaats van de hele rij. Met zijn arrestatie hoopt de politie de angstpsychose onder jonge vrouwen en paartjes te hebben opgelost. Veel mannen waren er al toe overgegaan hun echtgeno tes overal alleen maar in hun auto naar toe te brengen en ze niet al leen de straat op te laten gaan. De moordenaar besloop zijn slach toffers en schoot dan hurkend Tenslotte gingen 300 politiemensen op jacht naar de moordenaar, die een jaar en 13 dagen lang uit hun handen wist te blijven. Politie-agentes in burger gingen als lokaas in geparkeerde wagens zitten, alles tevergeefs tot de jongste aanslag, 13 dagen geleden in Brooklyn, die het gezochte spoor opleverde. Berkowitz had zijn wagen verkeerd geparkeerd in de buurt van de plaats waar Moskowitz en haar vriend werden beschoten. Bij het nagaan van de parkeerbon nen bleek de derde keer raak te zijn. „Oke, je hebt me te pakken", zei hij bij zijn arrestatie. Spotprent heeft gevolgen TEL AVIV (UPI) - Ya'acov Kirschen. de spotprenttekenaar van de Jerusalem Post. wacht een onverwachte reactie op zijn "cartoon" die een Verenigde Staten voorstelt die geleidelijk krimpen tot hun oorspronke lijke dertien kolonies, na het opgeven van "bezet" gebied. President Jimmy Carter schreef op één van de drukken die hem werden aangeboden en die Kirschen terug krijgt: "Dit zou mijn taak veel gemakkelij ker maken. Jimmy Carter". Kirschen krijgt zijn exemplaar-met-opdracht van rabbijn Alexander Schindler, voorzitter van het congres van voorzitters van grote joodse or ganisaties in de Verenigde Sta ten, die uit New York is ver trokken voor besprekingen met premier Menachem Begin van Israël. LONDEN (DPA)- Koningin Elizabeth heeft haar bezoek aan Noord-Ierland ondanks de dreige menten van het illegale Ierse republikeinse leger zonder kleerscheuren beëindigd. Het werd een succes genoemd. De tweede dag van het koninklijk bezoek aan de onrustige provincie verliep gisteren opnieuw gedeelte lijk in een gespannen sfeer. In de namiddag zwermden enkele hon derden rooms-katholieke jongeren uit de wijk van Falls Road in Belfast en staken vrachtauto's in brand. Zij vochten met de oproerpolitie, die rubberkogels afvuurde en charges met de gummistok verrichtte om hen te verspreiden. Na twee maanden kan de koningin nu een lang verblijf op het kasteel Balmoral in Schotland tegemoet zien in het bewustzijn dat haar jubi leumjaar een succes geweest is. Koningin Elizabeth en prins Philip rijden in een open Landrover over het terrein van de universiteit i Coleraine op de tweede dag van het bezoek aan Noord-Ierland. Het koninklijk echtpaar werd beschermd door ee scherm van kogelvrij glas. Hun zoon, prins Andrew zit achterin. Zij had er zelf op gestaan dat Noord-Ierland, de laatste etappe van haar grote jubileumreis, niet zou worden overgeslagen. Maar men heeft de koningin zelden zo nerveus gezien als woensdag en gisteren, toen zij steeds om veilig heidsredenen van een marinevaar tuig met een hefschroefvliegtuig aan land gebracht werd. De veiligheidsmaatregelen voor de koningin waren nog nooit zo om vangrijk geweest. Meer dan 32.000 militairen en politiemannen moes ten haar leven beschermen en aan slagen op de menigte voorkomen. Een groot Londens blad meende dat Elizabeth een onderscheiding voor dapperheid heeft verdiend. Gematigde rooms-katholieken in de provincie vonden het bezoek niet op zijn plaats. "De monarchie is de laatste 50 jaren teveel geïdenti ficeerd met de harde koers van de protestanten", aldus hun commen taar. In een toespraak op het terrein van de universiteit van Coleraine riep de koningin de bevolking van Ul ster op, historische tegenstellingen te laten varen en naar de toekomst te kijken. "Er zijn hoopvolle aan wijzingen van een verzoening en goede verstandhouding. Ik heb een gemeenschappelijke hoop op de toekomst vastgesteld. De mensen erkennen dat geweld zinloos is, dat dat moet ophouden, daar vraag ik u Na het bezoek aan de universiteit nam de koningin deel aan een tuin feest met 2.000 kinderen voordat zij naar haar schip de Brittania terug keerde voor een afscheidsontvan- gst. WIELRENNEN - De Westduitse wielercoureur Didi Thurau heeft gisteren in Wenen twee van de drie onderdelen van een in Wenen ge houden omnium voor profs ge wonnen. Thurau versloeg in een af- CAIRO (Reuter/UPI/DPA) - Het contact tussen de Amerikaanse re gering en de 'bij het conflict in het Midden-Oosten betrokken landen, dat ten doel heeft het vredesoverleg in Genève weer op gang te brengen, zal na de mislukte bemiddeling van minister Cyrus Vance in"september in New York worden voortgezet. Na een gesprek met de Ameri kaanse bewindsman in Alexandrië verklaarde de Egyptische presi dent Sadat gisteren dat hij ver trouwen blijft stellen in president Carter en diens regering. Hij was het eens met het idee van Vance het overleg op het niveau van ministers van Buitenlandse Zaken in sep tember in New York voort te zetten, waar dan de Algemene Vergade ring der Verenigde Naties begint. Sadat kritiseerde "het harde stand punt" van Israël waardoor naar zijn mening vorderingen in de richting van een oplossing van het conflict in het Midden-Oosten worden ge blokkeerd. Hij uitte de bedekte waarschuwing dat Israël niet moet vergeten dat het tweede Egyp- tisch-Israëlische troepenschei- dingsakkoord voor de Sinaï in ok tober 1978 afloopt. Door dit ak koord zijn gevechtshandelingen tussen de twee landen sinds 1974 uitgebleven. Minister Vance, die na zijn tweed aagse besprekingen in Israël ook een bliksembezoek bracht aan Jor danië en Syrië om ook koning Hoessein en president Assad van de uitkomst van het overleg met Is rael op de hoogte te brengen, vert rok nog dezelfde dag naar de Ver enigde Staten. Hij vliegt via Lon den, waar hij zijn Britse collega Da vid Owen over zijn reis door het Midden-Oosten zal inlichten. Ook de kwestie-Rhodesië wordt bij dat onderhoud onder de loep genomen. SCHAKEN - Schaakmeester Hans Ree heeft op het internatio nale schaaktoernooi in Boedapest zijn afgebroken partij uit de tiende ronde tegen de Oostduitser Knaak in tweede zitting gewonnen. Ree loor echter in de twaalfde ronde de Hongaar Csom. OVIEDO (Reuter'AFP) - Dieven hebben in de nacht van dinsdag op woensdag voor een onschatbare waarde aan kerkschatten geroofd uit de beroemde kathedraal van de Spaanse stad Oviedo. Deskundigen menen dat het gaat om de grootste kerkdiefstal uit de geschiedenis. De dieven hebben de juwelen afge broken van twee gothische kruisen en een juwelenkistje. "Een mis daad tegen de geschiedenis, Astu- rië en Spanje", zeiden kerkelijke functionarissen. Spaanse kranten schatten de waarde van het gesto- EGER-In Hongarije wordt een internationalezeilvliegweek gehouden, len goed op vijf a twintig miljard Zestig deelnemers uit zeven landen strijdeii hier om de 'Eger'-cup. Op de pesetas (150 a 600 miljoen gulden). het bisdom Oviedo is de waarde bouw dinsdag werd gesloten. Ze van de gestolen voorwerpen niet te forceerden verscheidene deuren en schatten. "Ze hebben een religieu- bereikten kennelijk zonder grote culturele e nis die niet i worden". De dieven hebben de juwelen zo ruw uit de kruisen gehaald dat de kunstschatten onherstelbaar be schadigd zijn, al worden de edels- moeite de schatkamer, die niet door een alarmsysteem wordt be schermd. De dieven zijn waar schijnlijk wel uren aan het werk geweest, getuige de achterlating van lege conservenblikjes. De koster van de kathedraal zei dat foto t de deelnemers. tenen nog teruggevonden. Het gaat de kerkelijke autoriteiten al her- om unieke kunstwerken uit de haaldelijk bij de burgemeester en achtste, negende en tiende eeuw. de gouverneur hadden aangedron- De politie veronderstelt dat vier of gen 0p bewaking van de schatka- cijf mensen met een touwladder via mer, maar zonder resultaat. „Wij mochten zelfs geen bewaker in toren zijn binnengekomen i Volgens Jose Gabriel Garcia van de kathedraal, kort nadat het ge- dienst ROME (AFP) - "De grond aan de boeren", een leuze die het symbool is geworden van een massale actie van boeren en landarbeiders in het zuiden van Italië. De boeren houden al drie maanden lang grote stukken verlaten grond bezet, en eisen erkenning als de nieuwe eigenaars. De zevende augustus bijvoorbeeld, was een zondag als alle andere. De Italianen zochten verpozing aan de kust, of bij de folkloristische feesten in het binnenland. Maar in het 3.000 inwoners tellende dorp Lanuvio, 30 km van Rome, werd een ander feest gevierd: de be kroning vap een jaar van acties voor de over dracht van 160 ha grond aan de dorpscoöpera tie. Tot dusver was het land in handen van een nationaal landbouwinstituut. Een jaar geleden zou zoiets niet voor mogelijk zijn gehouden. Dertig jaar geleden zou de po litie zo'n manifestatie meteen de kop inge drukt hebben. In oktober 1949 bijvoorbeeld, openden de carabinieri het vuur op 200 boe ren in -v lissa in Calabrie. die de aandacht wilden vestigen op hun misère. Een boer in Lanuvio: "De oude mensen hier hebben het idee dat ze de strijd van de jaren vijftig opnieuw meemaken". "Lotta" (strijd) is het wachtwoord geworden van de Ita liaanse plattelandsbevolking, vooral in het zuiden van het land. Maar de krachtsverhou dingen tussen boeren en autoriteiten zijn sinds de jaren vijftig ingrijpend veranderd. De vakbonden en vaak ook de gemeentebe sturen maken gemene zaak met de boeren. In Borgia, Calabrië, trok de burgemeester, een sjerp in de nationale driekleur om het middel, aan het hoofd van 2.000 dorpsbewo ners op voor de symbolische bezetting van 500 ha grond die door de eigenaren onbeheerd was achtergelaten. In Cirio Marina nam het hele dorp illegaal bezit van een stuk grond. In Nocera Tirinese bezetten 600 landarbeiders, leden van een coöperatie, al een hele tijd 450 ha. Ze willen de grond pachten. Minister van Landbouw Giovanni Marcora erkent dat 4 miljoen ha tegen 1981 braak zul len liggen De protesterende boeren leggen de vinger op het «lechte beheer van het groot grondbezit, dat vaak in handen is van grote beleggingsmaatschappijen en verzekerings maatschappijen die in Rome zetelen. De boeren in Lanuvio zeggen dat de grond van de grote heren bij goed gebruik ruim tweemaal zo veel zou kunnen opleveren. In het zuiden, vooral in Calabrië en Sicilië heb ben de uittocht van het platteland in de jaren zestig, de tekorten aan water en landbouw machines de grondverlating bespoedigd, terwijl de huidige economische crisis de kleine boeren helemaal de das omdoet. De opstand van de Italiaanse boeren richt zich ook tegen de "zwarte markt" in landar beiders, die volgens de bonden wordt gecon troleerd door de grootgrondbezitters. Elke ochtend, tegen de dageraad, komen de lan deigenaren naar de dorpen om hun seizoe narbeiders recruteren. Elke dag worden niet meer mensen ingehuurd dan er die dag nodig zijn. Het dagloon komt nooit boven de 45 gul den, voor een werkdag van tien uur. Volgens statistieken van landbouwcoöpera ties is een landarbeider slechts 50 dagen per jaar van werk verzekerd. Voor de rest is hij afhankelijk van de werkloosheidsuitkering, die niet voldoende is om de vaak grote gezin nen een behoorlijk bestaan te geven. Er zijn tal van voorbeelden van de gebrekkige landbouwpolitiek. In Cerignola, Calabrië, zijn er al jaren evenveel werkloze landarbeiders (3.000) als er hectaren landbouwgrond braak liggen. Om de aandacht op hun zaak te vesti gen hebben de boeren een dag op de verlaten velden gewerkt, en 's avonds een symbolische rekening ingediend bij de "patroon". In Bi- tonto heeft de bevolking het snoeiwerk in 350 ha verlaten boomgaard voor haar rekening genomen. In Taccone, bij Napels, wacht een modeldorp met silo's, werkruimten, scholen en huizen nog steeds op zijn bewoners. Op Sicilië ligt tweederde van de grond braak, en in Calabrië is de situatie niet veel anders. Deze streken tonen het duidelijkst de niet af latende achteruitgang. Het zuiden, dat geen industrie heeft en geen investeringen trekt moet zijn hoop wel vestigen op de landbouw.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9