LEIDSCH DAGBLAD Oproerpolitie landt op Aruba Weer discussie ",ogen 'a,,d uil Drie van Breda Bewoners Morssingel verliezen vandaag 100 Telefoonverbinding verbroken Zoethouder Vliegveld gesloten Elektriciteit uitgeschakeld Drie doden bij fikse brand in Eindhoven CALIFORNIE VOERT DOODSTRAF WEER IN dQQjeGEHIIBll nPERFEKT AQUARIUM: poestvpij en een mooie vorm met tafel of een sierlijke kast passend bij uw woninqinrichtinq. dealep "juwel" aquaria,is Vlieland VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35317 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wijzigt kabinet Standpunt? Met Amerikanen gehuwde Cubanen DEN HAAG (SP) - Het tweede kabinet-Den Uyl gaat misschien een ander standpunt innemen over de vrijlating van de "Drie van Breda". De PvdA-fractie vindt dat de af spraak over de gratieverlening aan de drie Duitse misdadigers - Kotalla, Aus der Fünten en Fi scher hernieuwd moet worden. De bestaande afspraak dateert van 1972 en komt er op neer dat de "Drie" niet gelijktijdig en zonder kennisgeving aan het parlement in vrijheid zullen worden gesteld. Volgens de PvdA-fractie moet deze kwestie in de "oprichtingsverga dering" van het nieuwe kabinet opnieuw aan de orde komen. Ook het CDA heeft het gisteren ge had over de "Drie van Breda". Maar CDA-aanvoerder Van Agt voelt er niets voor om deze kwes tie weer op te rakelen. "Er is geen enkel belang gediend met een publieke discussie daarover op dit moment", zei hij. De aanleiding voor de nieuwe dis- Symbolische aanslag in Coleraine BELFAST (Reuter) - Bijna vijf uur nadat de Britse koningin Elizabeth gisteravond de stad verlaten had, is er op de campus van de universiteit van Coleraine in Noord-Ierland een bom ontploft. Het gebeurde 150 meter van het naaste gebouw, zodat geen schade werd aangericht. De politie vermoedt dat de bom is ge plaatst nadat de koningin was ver trokken en de veiligheidsmaatrege len waren opgeheven. Het Ierse republikeinse leger heeft verklaard dat de bom bedoeld was voor de Britse bewaking rondom de campus "en niet, zoals de Britse propagandisten hoopten, voor de onschuldige kinderen die als dek king waren neergezet voor de im perialistische afgrendeling". (zie verder pagina negen) occasions Opel Ford Simca Saab Renault Peugeot Austin Morris Datsun Toyota Mazda Volkswagen Sterk verlaagd in prijs kijk op ons occasionplein Het Motornuis Vondellaan 80 Leiden Plaatselijk een bui In het algemeen veel bewolking en plaatselijk buien. Zwakke tot matige wind uit noord tot noordoost. Minimumtemperaturen ongeveer 15 graden. Maxima van 18 tot 23 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur). Een storing boven Duitsland blijft ons parten spelen. Leek het er aanvankelijk op dat de betekenis ervan zou afnemen, sinds de afgelopen nacht echter breidde het zijn invloed weer enigszins uit naar ons land. Rond deze storing stroomt- vochtige lucht naar onze omgeving, zo dat op veel bewolking moet worden gere kend waaruit plaatselijk regen kan val len. Een uitgestrekt hoge drukgebied bo ven Noord-Scandinavië, waarvan een rug zich uitstrekt tot over de Britse ei landen verhindert dat storingen van de Atlantische oceaan tot het vasteland van Europa doordringen. In het zuiden van Europa komen naast hoge middagtem- peraturen van rond 27 graden ook lokale onweerstoringen voor. 13 AUGUSTUS Zon op: 6.20 uur, onder: 21.08 uur. Maan op: 4.46 uur, onder: 19.55 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.16 en 15.41 uur, laagwater te 11.24 en 23.44 uur. cussies over de vrijlating van de Drie van Breda is een oproep van CDA-senator Diepenhorst om de Duitse oorlogsmisdadigers vrij te laten. Men mag volgens hem ou de, kinds geworden mensen in wier levenspatroon zich bepaalde ingrijpende misvormingen voor deden, niet tot één of twee weken tot hun dood opgesloten houden. Diepenhorst heeft al meer gepleit voor gratieverlening aan de "Drie". HAVANNA (Reuter) - Cuba is bereid aan Cubanen die met Amerikanen getrouwd zijn, toestemming te geven het land te verlaten. Dit is in Havanna meegedeeld door de Ameri kaanse senator Frank Church, die een bezoek van vier dagen aan Cuba brengt. Voor zijn vertrek naar Washing ton zei Church tot verslagge vers in Havanna, dat het besluit door president Fidel Castro ge nomen is. Het gaat om 80 tot 100 Amerikanen die met Cubanen getrouwd zijn. Veel van hen wil len naar de V.S. Church zei niets over een moge lijke vrijlating van Ameri kaanse gevangenen in Cuba, een van de vraagstukken die hij met Castro besproken heeft. De plannen van staatssecretaris Meijer van CRM om in de gezins zorg te bezuinigen zonder het aantal hulpverleningsmogelijk heden te beperken zijn in het wa ter gevallen. Minister Boersma heeft het idee om ongeschoolde en dus goedkope krachten in te zetten, de zg. Alpha-hulp, als on aanvaardbaar van tafel geveegd. DEN HAAG (SP) - Honderd man oDroeroolitie, afkomstig van Curacao is vanmorgen op de luchthaven van Aruba geland nadat op dit Antil liaanse eiland grote stakingsacties waren uitge broken die het openbare leven lam legden. zegd, dat Aruba rekent op hun mo rele en materiële steun bij "het vei ligstellen van de vrijheid van het Arubaanse volk". Croes stuurde het telegram aan de leiders van Venezuela, Costa Rica, Jamaica, Trinidad, Guinea, Mexi co, Suriname, Cuba, de Verenigde Staten en Panama. Hij zegt erin dat bij het referendum op Aruba op 25 maart 82 procent van de stemmers voor onafhankelijkheid van het ei land heeft gekozen, maar dat Ne derlandse en Antilliaanse politici de fundamentele mensenrechten van het Arubaanse volk vertrap pen. In een telegram aan he/ ANP in Den Haag zegt het bestuurscollege van Aruba dat Arubaanse politici en vakbondsleiders overwegen de Verenigde Naties en andere inter nationale organisatie te benaderen om Aruba te helpen bij "zijn strijd voor de onafhankelijkheid". EINDHOVEN/ZIERIKZEE (ANP) den voor deze branden ter assisten- - Een fikse brand vanmorgen vroeg he gekomen was, moest tijdens de LONDEN - Wereldkampioen boksen Mohammed Ali krijgt een rechtse van de achtjarige Lee Mars ham bij zijn bezoek aan een kinder hospitaal in het Engelse Rainham. Ali bracht de kinderen een autobus, waarmee ze uitstapjes kunnen ma ken. i Eindhoven, heeft het leven aan drie mensen gekost. In een flatgebouw op de Welschap- sedijk in Eindhoven brak om streeks kwart over vier brand uit op de tweede etage. De brand sloeg over naar de derde etage. Het ge bouw telde in totaal drie verdiepin gen. Twee woningen brandden ge heel uit, twee andere liepen behoor lijke brandschade op. Bij de brand kwamen de heer W.J.M. Vogels (48), diens echtge note mevr. A.A.C.G. Vogels-Van Asten (41) en hun 7-jarige zoon An ton om. Eén van de ouders werd op het achterbalkon van de flatwoning op de derde verdieping gevonden. De andere werd samen met het kind in de keuken aangetroffen. Ook de hond van de slachtoffers is bij de brand omgekomen. Op Schouwen-Duiveland in Zee land woedden vannacht bij: lijktijdig drie branden. Om onge veer drie uur werd de brandwee van Oosterland gealarmeerd we gens een in brand staande vrach tauto met oplegger geladen met pakken stro. Terwijl men daar aan het blussen was, kwam een mel ding van uitslaande brand grote loods nbedrijf, ook in Oosterland. Deze loods brandde uit met de daarin staande vrachtwagencombinaties geladen met stro. De brandweer i Zierikzee die met twee eenhe- branden weer terug naar Zierikzee waar een houten landbouwschuur 'in lichterlaaie stond, ook weer ge vuld met 'stro. Enig vee in deze schuur kon op tijd naar buiten worden gebracht. De technische recherche heeft de zaak in onder zoek. De telefoon- en telegraafverbin dingen werden verbroken en de electriciteitsvoorziening werd uit geschakeld. De Prinses Beatrix-, luchthaven ging dicht en de Antil liaanse luchtvaartmaatschappij ALM zag zich genoodzaakt de vluchten op Aruba te staken. De onlusten zijn ontstaan na de ar restatie van twee vakbondsleiders, die een pamflet hadden uitgegeven waarin fel van leer werd getrokken tegen de Arubaanse regeringspartij PPA. De vakbonden zijn felle tegenstan ders van het door formateur Ro zendal bereikte regeerakkoord, waarbij wordt gestreefd naar een unie van de eilanden Curacao, Aru ba, Bonaire, Saba, Sint Eustatius en Sint Maarten. Oppositieleider Betico Croes van de Arubaanse politieke partij MEP, die streeft naar een onafhankelijk' Aruba, en die door Rozendal buiten spel werd gezet, riep meteen op tot een demonstratie om de vakbonds leiders vrij te krijgen. Hieraan werd echter geen gevolg gegeven waarna de vakbonden op riepen tot een algemene staking. Hoewel de toestand vrij rustig bleef SACRAMENTO (AP) - De volks- besloot het bestuurscollege van vertegenwoordiging van Californië Aruba de verkoop van sterke drank heeft gisteren met 54 tegen 26 te verbieden. Alle bars zijn geslo- stemmen een veto van gouverneur ten. Edmund Brown overstemd en een Een groot aantal toeristen, voor- Wet met betrekking tot de dood- namelijk van Amerikaanse en Ve- straf aangenomen, die een door het nezolaanse nationaliteit, heeft te opperste gerechtshof van Califor- kennen gegeven Aruba te willen nië ongeldig verklaarde wet moet verlaten maar aan dit verlangen vervangen. kon nog geen gehoor worden gege- De Californische wetten op de ven. doodstraf zijn tweemaal door het Bij de troepen die op Aruba land- opperste gerechtshof afgewezen, den bevinden zich minister van jus- De nieuwe wet was opgesteld om titie Chance en de procureur- tegemoet te komen aan de richt- generaal van de Nederlandse Antil len mr. Nahr. De politie was in ge- vechtstenue en bracht een grote hoeveelheid wapens en munitie De Nederlandse strijdkrachten op de Antillen houden zich volledig afzijdig. De leider van de Arubaanse af scheidingspartij MEP, Betico Croes, heeft in een telegram aan de leiders van een aantal landen ge- Meijer wilde deze helpsters niet in dienst laten nemen bij de gezins zorg, maar rechtstreeks laten werken voor de hulpvragers. De kosten zou elk gezin van CRM vergoed krijgen. Omdat in de meeste gevallen per gezin niet meer dan twaalf uur per week hulp nodig is, zouden volgens Meijer geen sociale premies be taald hoeven worden. Een aan zienlijke kostenbesparing. Boersma heeft terecht een stokje voor dit plan gestoken. Hij eiste dat Alpha-helpsters normaal so ciaal verzekerd worden en zoals iedere werknemer bij ziekte krijgen doorbetaald. Meijer is voor die eis door de knieën gegaan, maar heeft vreemd ge noeg zijn plannen niet ingetrok ken. Kon in het oude plan nog een tweetal ongeschoolde krachten voor de prijs van één gezinsver zorgster werken, in het nieuwe ontlopen de kosten elkaar na uwelijks. Van bezuinigingen is geen sprake meer, hoewel de staatssecretaris ons anders wil doen geloven. De Centrale Raad voor de Gezins verzorging heeft Meijer gisteren in Utrecht op het matje geroepen en nieuwe maatregelen geëist. Blijft Meijer bij zijn huidige op vattingen, dan zijn de gevolgen immers duidelijk. De gezinszorg komt dan nooit uit de problemen en blijft aanbikken tegen stapels urgente hulpaanvragen waaraan niet kan worden voldaan. Niet al leen gezinnen, maar ook vele be jaarden staan in dat geval in de kou. Meijer's toezegging dat de Aipha-hulp niet verplicht is, zijn enige commentaar op de gang van zaken, is in dit lichl niet meer dan een zoethoudertje. lijnen van de jongste uitspraak en geeft een jury de bevoegdheid de doodstraf in levenslange gevange nisstraf om te zetten wegens ver zachtende omstandigheden zoals leeftijd, crimineel verleden of gees telijke toestand van de beklaagde. De nieuwe wet, welke onmiddellijk van kracht wordt, schrijft de dood straf voor in geval van verraad en 15 vormen van moord, waaronder het doden van een politieman, huur- moord, meervoudige moord en moord tijdens verkrachting, bero ving of inbraak. Panden moeten 15 september ontruimd zijn Zeer gevaarlijke stof gemorst ROTTERDAM (ANP) - Een Nederlandse binnentanker, Mare Bonum, heeft in de afge lopen nacht in de Rotterdamse haven 150 liter orthoxylene ge morst, een uiterst brandbare en bij inademing zeer giftige stof. Aangezien de stof zeer snel ver vloog, deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. De morsing ontstond doordat de tanker tijdens het innemen van ballast plotseling wat slag zij maakte. Hierdoor liep een van de tanks over. Tegen de ka pitein is proces-verbaal opge maakt. Van één onzer verslaggevers DEN HAAG/LEIDEN - De bewo ners van de panden Morssingel 7 tot en met 11 moeten uiterlijk 15 september deze woningen heb ben ontruimd. Aldus luidt de uit spraak die de president van de Haagse rechtbank, mr. J. H. Blaauw vanochtend heeft gedaan in het kort geding, dat door de gemeente Leiden tegen de bewo ners was aangespannen, vrachtwage- In zijn overwegingen stelt mr. Blaauw dat de bewoners de pan den „zonder recht of titel" ge bruiken, zodat de gemeente het recht heeft om ontruiming te ei sen. Het feit dat de gemeente enige jaren heeft toegestaan dat de voor sloop bestemde panden aan de Morssingel bewoond wer den, brengt geenszins mee, aldus mr. Blaauw, dat daardoor voor de gebruikers een recht tot bewo ning is ontstaan. Mr. Blaauw wijst erop dat de bewoners wis ten dat de huizen gesloopt zou den worden en dus „bewust het risico hebben aanvaard". Hij noemt het niet aannemelijk dat het bezwaarschrift van de bewo ners tegen het ontwerp- bestemmingsplan - op grond waarvan aan de Morssingel 125 flats kunnen worden gebouwd - zal worden gehonoreerd, nieuwe plan voorziet in een naar de huidige inzichten beter leefmi lieu dan het oude plan, aldus de president van de rechtbank, ter wijl het bezwaarschrift van de bewoners in wezen inhoudt de bestaande situatie te handhaven. Mr. Blaauw overweegt verder dat aan de 125 woningen grote be hoefte bestaat, terwijl handha ving van de bestaande situatie sléchts het renoveren van tien panden zou inhouden, die door de hoge kosten niet rendabel verhuurd zouden kunnen wor den. „Krot" Hij acht het evenmin aannemelijk dat het verzoek van de bewoners om de panden op de monumen tenlijst te plaatsen zal worden gehonoreerd, nu het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimte lijke Ordening ze reeds als „krot" heeft aangemerkt en ook de rijksdienst voor monumenten zorg al heeft laten weten plaat sing op de lijst niet waarschijnlijk te achten. Het Mr. Blaauw is het niet met de ver dediger van de bewoners, mr. Teekens, eens, dat de eis van de gemeente tot ontruiming niet spoedeisend zou zij, omdat de taak van de gemeente op het ge bied van het woningbeleid snelle procedures rechtvaardigt. 1 <5 fi Hollands fijnste recreatiecentrum \j. h-Tmet tallo2egrat1sdoe-attract.es Kamperen....--. f* O! volop actie, volop Meur:; kiek't met Kodak filrn 9212 +S alles WIELRENNEN-DidiThurau gaat Ni9UWB Tel. 120824 (071) als kopman naar de wereldkam pioenschappen wielrennen. De Franse WK-ploeg zal twee kop mannen tellen: Bernard Hinault en Bernard Thevenet. Opmerkelijk in de Franse ploeg is, dat de nationale kampioen Tinazzi niet geselecteerd is. Ook zal Raymond Poulidor weer van de partij zijn. 24 PAGINA'S Dufe film over Rubens PAGINA 5 Genoeg weerklank voor le raren PAGINA 7 Bezoek van Britse vorstin aan Ulster, een succesvolle afsluiting van de jubileum bezoeken PAGINA 9 Duitsland heeft nieuw fll- midool: Adolf Hitler PAGINA 11 Hans Kraay probeert opti misme rond toekomst AZ wat te temperen PAGINA 17 Albert Plesman over zijn vader PAGINA 19 KOREVAARSTRAAT 19 - LEIDEN TELEFOON 071-142146

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1