Frits Don door jeugdspeler uitgeschakeld Moeizame zege op ARC van Rijnshurgse Boys: 0-1 Anatoli Karpov naar Nederland Pollentier wint Gouden Pijl Blessure velt Hemmes WK-judo: geen vlaggen en geen volksliederen WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1977 ALPHEN "AAN DEN RIJN - Rijnsburgse Boys heeft gister avond een moeizame 1-0 zege behaald op de kersverse Alp- hense derde klasser ARC. De formatie van Atte Bouma won dankzij een treffer van Hennie de Klerk. De wedstrijd was de eerste uit de ARC- nederlaagserie. Het vijftigjarige ARC krijgt ook nog Noordwijk, Quick Boys en Ter Leede op be zoek. Voor ongeveer vierhonderd toeschouwers ontwikkelde zich een vrijwel gelijkopgaande strijd, die in de 22ste minuut van de eerste helft werd beslist. Een verraderlijke lob van cen trumspits Henk van der Zwan plofte achter de Alphense de fensie voor de voeten van de snélopkomende middenvelder Hennie de Klerk. Op de rand van buitenspel schoof De Klerk de bal beheerst langs de uit zijn doel gekomen Cor Prook: 0-1. Een \\^t fortuinlijke treffer, die Rijnsburgse Boys tegen de ver houding in aan de leiding bracht. Want gedurende de eerste twintig minuten was ARC de betere ploeg geweest. Dat was echter niet in treffers uitgedrukt. ARC moest in de tweede helft het initiatief aan RBB laten. Toen ook was er iets van het klasseverschil waar te nemen, hoewel de totaalprestatie van de Bouma-ploeg tegenviel. Een schitterende kans kreeg Henk van der Zwan in de 23ste mi nuut: hij kopte van dichtbij over. ARC kwam in ds laatste vijf minuten goed terug. Tweemaal bleef de bal steken op de doellijn (kopbal De Jong: inzet Van Triest), waardoor een niet onverdiende gelijkmaker uitbleef. Volendam: 3-3 Volendam is gisteren in Waal wijk tegen amateurhoofdklas ser RKC niet verder gekomen dan een 3-3 gelijkspel Voor rust opende Mulder voor de Bra banders de score, waarna Billy Bond voor de 1-1 ruststand zorgde. Na de pauze tekende Hans Jonk 1-2 aan, maar door een eigen doelpuht van Dick de Boer kwam RKC op gelijke hoogte. Hans Jonk benutte hierna een penalty (2-3), waarna Van Ranzow de eindstand op 3-3 bepaalde. In Wageningen behaalde Vi tesse een krappe 3-0 zege op derdeklasser ONA '53. De doel puntenmakers waren Charley Bosveld (0-1), Herman Gerdsen (0-2) en Hans Bleyenberg (0-3). Ook Go Ahead Eagles kwam gisteren tegen zaterdageerste klasser ACV uit Assen bepaald niet tot een imponerende pres tatie. Met de grootste moeite werd een 1-1 deling uit het vuur gesleept. Weliswaar opende Sjaak van der Pas voor de De- venternaren de score, maar Hooyer scoorde de - door 1000 kijkers - luid bejubelde gelijk maker. FC Den Haag heeft in Noorwe gen opnieuw een overwinning (1-3) behaald. Hoewel het spel peil van de Hagenaars niet bo ven de kwalificatie „matig" kon uitkomen, waren de roodgroe nen duidelijk te sterk voor de Noorse tweede divisieclub Vard. Nadat bij rust de Hagena ars een 0-1 voorsprong hadden (Oeki Hoekema was de doel- puntmaker), werd die score na de pauze door Henk van Leeu wen tot 0-2 uitgebouwd. Risan- ger mocht voor de Noren hierna iets terugdoen (1-2), maar uit eindelijk bezorgde Hoekema de Hagenaars de 1-3 zege. 16-1 PSV heeft gisteravond tegen de vierde klasser Boxtel geducht uitgehaald. De Eindhovenaren hadden de gebroeders Van de Kerkhof en Kees Krijgh na lange tijd weer in de gelederen en dat was duidelijk merkbaar. Met de rust hadden de Rijvers pupillen al een 9-0 voorsprong, waarna de score in de tweede rondgang zelfs tot 16-1 opliep. Willy v.d. Kuylen (5x). René v.d. Kerkhof (3x), Nick Deacy (3x), Willy v.d. Kerkhof (2x), Guy Francois, Ton Smits en Huub Stevens waren de scherpschut ters. FC Utrecht versloeg stadgenoot Elinkwijk met 7-2 nadat de rust met een 3-2 score aanbrak. Dimmendaal scoorde voor de Zuilenaren tweemaal, terwijl ARC-doelman Cor Prook is RBB'spits Henk van der Zwan te vlug af. Leo van Veen, Ton Wickel, André Hulshorst, Ries Coté en Wim Flight voor FC Utrecht de treffers aantekenden. Ama teurtweedeklasser SSS uit Klaaswaal zorgde gisteravond voor een regelrechte sensatie door eredivisieclub NAC met 2-1 te verslaan. Huisman en Roodbol scoorden voor SSS. waarna Brouwers voor NAC slechts de eer kon redden. EMMEN - De Belg Michel Pollen- tier is gisteren in Emmen winnaar geworden van de profkoers om de Gouden Pijl, een rit over 100 kilo meter. Hij won in een sprint van zeven man in de tijd van 2 uur, 22 minuten en 10 seconden. Tweede werd zijn landgenoot Paul Wese- mael en derde werd Gerard Vianen. De spurt van het peloton werd ge wonnen door Gerben Karstens. De koers had een uitermate levendig verloop waarin halverwege de be slissing viel toen een groep van ze ven renners, Pollentier. Wesemael, Vianen, Jan Hordijk, Schipper, De Goest en Fedor den Hertog weg sprong en een kleine voorsprong opbouwde. Door goed teamwork werd deze geringe marge - slechts 25 seconden - gehandhaafd waarna Pollentier zich de rapste sprinter toonde. De finale van het nationaal kam pioenschap achter demies, die op de Alkmaarse wielerbaan zou wor den verreden, moest wegens de re gen worden uitgesteld. De ein dstrijd zal nu plaats vinden na de wereldkampioenschappen in Ve nezuela. In de middaguren waren twee series gereden, waaruit negen finalisten tevoorschijn kwamen. Dat waren: Gaby Minneboo (gangmaker Walrave), Martin Riet veld (Stakenburg), Rene Kos (Ver door), Evert Geserick-(Huizinga), Mart Pronk (Koch), Barry Huve- neers (Steketee). Ger Slot (Van Duivenbode). Anton Gase (Ruiter) en Ron Kuit (Niele). SCHEVENINGEN - "Laat me maar", bedduidde Frits Don toen hij gisteren nogal ontdaan in de kleedkamer van de METS-banen terugkeerde. De vierde geplaatste van deze nationale tenniskampioenschappen verborg zijn bezwete gezicht in zijn handen om eenzaam te overdenken hoe het mogelijk was dat hij door de onbekende jeugdspeler Frank Lapré (18) in de eerste de beste ronde was weggevaagd met 4-6, 6-4, 6-1, 6-1. Rijswijker Don die het de laatste tijd helemaal scheen te maken, maar juist op zijn eigen park door deze kleine tegenstander van Indo nesische afkomst, die het bij de na tionale jeugdkampioenschappen niet verder had kunnen brengen dan de zesde plaats, een flink ten- nislesje kreeg toebedeeld. Frank Lapré was overigens nauwelijks ondersteboven van zijn opvallende succes. "Ik had hem laatst in het toernooi van Pijnacker ook bijna te pakken. Ik heb Don eerst op z'n fo rehand gespeeld die niet zo goed was, en later op zijn backhand. En ik heb hem zoveel mogelijk van het net weggehouden". Lapre toonde zich in het achterveld bijzonder snel en vast. Frits Don speelde kennelijk onder zware druk van het geplaatst zijn. Zijn AMSTERDAM - Lord Killanin, de voorzitter van het internationaal Olympisch Comité, zal het finale weekend bijwonen van de wereld kampioenschappen roeien, die van 20,tot en met 28 augustus aan staande op de Bosbaan te Amster dam worden gehouden. Op zater dag 27 augustus zal Lord Killanin de gast zijn van de Koninklijke Ne derlandse Roeibond tijdens de fina les van de dames en op zondag 28 augustus tijdens de finales van de heren. spel werd steeds onrustiger, wilder en roekelozer naarmate zijn koel bloedige tegenstander steeds meer punten verzamelde. Don ver zuimde ook van taktiek te verande ren toen hij met zijn jagende spel toch weinig succes bij Lapré bleek Blessure Ook de tweede van de vier geplaat ste spelers verdween al van het ta pijt. Dat was Fred Hemmes, als tweede in het schema geplaatst, die zich op doktersadvies uit alle nummers terugtrok wegens een paar gescheurde spiertjes in een dijbeen. Bleven over titelverdedi ger Louk Sanders en oud kampioen Jan Hordijk, die zich beide handhaafden, hoewel Hor dijk met een set verlies ten koste van de Rotterdammer Michiel Schapers, die tijdens de laatste jeugdkampioenschappen (t&m 18 jaar) als vijfde eindigde. Tennisle- raar Hordijk verspeelde de eerste set in hoofdzaak door ongeduld (6-4, 6-3, 4-6, 7-5). Sanders terug van een succesvol toernooi in Spanje had meer moeite met het aanpassen aan het trage gravel dan met zijn jonge tegenstander Krul- laards, ook al een tennisleraar, die niet verder kwam dan 6-2, 6-0, 7-5 verlies. Er vloog ook verder nogal wat ALMELO - De voorzitter van de internationale judo federatie, de Enge lsman C. S. Palmer, heeft gisteren een brief doen uitgaan naar alle aangesloten bonden dat de wereldkampioenschappen 1977 definitief doorgang zullen vinden. De titelstrijd wordt gehouden van 20 tot en met 25 september in Barcelona. Het doorgaan was op losse schroeven komen te staan door de houding van een aantal Oostbloklanden die gedreigd hadden hun deelnemers te zul len terugtrekken indien vlaggen gehesen en volksliederen gespeeld zouden worden van Aziatische landen. Er is nu besloten dat er geen vlaggenparade zal worden gehouden en dat het spelen van volksliederen achterwege zal blijven. Waarmee het toer nooi was gered. Inmiddels heeft de Nederlandse bondscoach Peter Snijders 25 judoka's aangewezen voor de centrale trainingen, die ieder weekeind in eentrain ingskamp in Harderwijk worden gehouden. Daaruit wil Snijders vijf man aanwijzen die Nederland zullen vertegenwoordigen op de wereld kampioenschappen. jeugd bij de heren uit de baan in de confrontatie met de "ouderdom", zoals Marc Albert (finalist jeugd) tegen de taaie baseliner Hane Adama van Scheltema (3-6, 6-3, 6-4, 6-3). Vasthoudendheid die ze gevierde over talent. Zo kreeg Bas Vletter zelfs geen set te pakken te gen Niek Fleury, die zijn jonge te genstander vergastte op een portie vertraging en spreiding waar tegen de Brabander niet bestand bleek: 6-3, 7-6 (via een netballetje) 6-4 en Peter Bootsman ging in vijf sets (2-6, 6-4, 4-6, 6-0, 6-3) ten onder te gen Rob Mentink. Knap werd verrichtte overigens jeugdkampioen Huub van Boeckel uit Den Haag tegen Theo Gorter, die uitstekend begon met 1-6, maar zich tegen het gedegen spel van Van Boeckel volkomen over de kop speelde: 6-4, 6-4, 6-3. Bespanning Rolf Thung moest opboksen tegen tennisleraar Peter Vaarties, die op de proppen kwam met een racket met dubbele bespanning waarmee een tijdje geleden in Duitsland nogal opmerkelijke prestaties zijn verricht. Een bespanning om extra topspin mee te kunnen geven maar voor andere slagen blijkbaar toch niet zo ideaal. Thung won in ieder geval met 7-6, 6-2, 6-2. Paul van Min moest zich voorts uit het toernooi terug trekken in ver band mer een (oude rugblessure). Aangezien ook Hemmes verdween vormden Sanders en Thung een nieuw dubbel en werd overgeloot. Bij de dames, waar slechts zestien speelsters voor internationale zijde geaccepteerd, is veel van de aan trekkelijkheid verloren gegaan door het ontbreken van titelhoud- ster Tine Zwaan wegens geelzucht. Astrid Suurbeek is na de competi tie al weer naar Amerika vertrok ken. Elly Vessies is nu dus de grote favoriete met Marijke Schaar als tweede geplaatste speelster. De meest belonende partij bij de da mes gisteren was die tussen de 5-jarige Mariane van der Torre, jeugdkampioene 16 jaar en oudste jeugd en Mariëtte Pakker (19). Ma rianne met haar gevaarlijke tweeh andige backhand leek regelrecht op de zege af te gaan (6-3 de le set), maar zodra het er echt op aan ging komen verloor zij al haar vastbera denheid en controle. Na een aan trekkelijke partij zegevierde toch Mariëtte Pakker, die echter veel te riskant speelde en op eenvoudige ballen soms bedenkelijk blunder de: 3-6, 6-4, 7-4. Uitslagen Heren enkel: Rolf Thung - Peter Vaarties 7-6, 6-2, 6-2; Rob Mentink - Peter Bootsman 2-6, 6-4, 4-6, 6-0, 6-3; Ütto Panman - Fried Schmitz 6-1, 6-1, 6-7, 6-3; Wouter Fok - Rene Heffels 6-4, 6-0,4-6,6-7,7-5; Guido Hornman - Peter Gerearts 7-5, 3-6, 6-1, 6-1Louk Sanders - Rob Krul- laards 6-2, 6-0, 7-5; Frank Lapre - Frits Don 4-6, 6-4, 6-3, 6-1; Marian Laudin - Piet Veentjer 4-6,0-6,7-5, 6-2,6-1Martin Koek - Rane Gorter 6-4, 6-4, 6-1; Huub van Boeckel - Theo Gorter 1-6,6—4,6-4,6-3; Maar ten Keunen - Nico Welschen 4-6, 6-3, 6-1, 4-6, 6-3; Hans Adema van Scheltema - Marc Albert 3-6, 6-3, 6-4, 6-3; Jan Hordijk - Michiel Schapers 6-4, 6-3, 4-6, 7-5; Niek Fleury - Bas Vletter 6-3, 7-6, 6-4. Damesenkelspel: Anneloes Schothorst - Saskia Krens 6-0, 6-2; Marcella Mesker - Ellie Blomberg 6-0, 6-3; Judith Sa- lome - Micky Albers 6-2, 6-2; An nette Bouwer - Hetty Taphoorn 4-6, 6-1, 8-6; Mariette Pakker - Ma rianne van der Torre 3-6, 6-4, 7-5. TILBURG - De aanwezigheid van wereldkampioen Anatoli Karpov en elf collega-grootmeesters maken het Interpolisschaaktoernooi, dat van 22 september t/m 6 oktober aanstaande in Tilburg wordt gehouden, tot de sterkst bezette krachtmeting in Nederland sinds veertig jaar. Qua bezetting is het evenement, dat voor het eerst op de jaarkalender prijkt, te vergelijken met het AVRO-toernooi (1938), New York (1927) en Petersburg (1914). De Elo-rating ervan bedraagt niet minder dan 2574,5 pnt, waarmee het thuishoort in klasse veertien, de hoogste categorie die de wereld-schaakbond kent. Alleen de kandidatentoernooien in hun oude vorm werden door de F.I.D.E. evenhoog ingeschat. Interpolis, die voor het evenement een prijzenfonds van f 25.000 - (winnaar krijgt f 7500,-) beschikbaar heeft gesteld, wil het toernooi laten uitgroeien tot een jaarlijkse gebeurtenis, als het Hoogoven- en IBM-toernooi. Daarvoor zal dan een keuze worden gedaan uit de 25 grootmeesters, die aan het einde van het voorgaande jaar het hoogst op de Elo-ranglijst staan. Ditmaal had de standing van het toernooi nog iets hoger kunnen zijn, als de Russische grootmeester Tal aanwezig had kunnen zijn. Zijn gezond heidstoestand is echter niet optimaal. In overleg met de Russische schaakbond is hij vervangen door Joeri Razoetvajev. Deze is met een rating van 2510 de „minste onder de grootmeesters". De twaalf deelnemers zijn: Anatoli Karpov (S.U.), Joeri Balasjov (S.U.), Jan Timman (Ned), Genna Sosonko (Ned), Robert Hübner (W.Dld), Fridrik Olafsson (IJsland), Ulf Andersson (Zweden), Anthony Miles (GB), Ljubomir Kavalek (VS), Szetar Gligoric (J.S1), Vlastimil Hort (Tsj. SI.) en Joeri Razoetvajev (S.U.). De twaalfde partij in de halve finales van het kandidatentoernooi tussen Portisch en Spasski is op verzoek van Portisch uitgesteld tot vrijdag 12 augustus. Beide grootmeesters hebben nu hun drie „ziektedagen" ver bruikt en moeten in het vervolg op iedere officiële speeldag (dinsdag, vrijdag en zondag) aantreden. Niet opkomen door welke oorzaak dan ook betekent automatisch verlies van de partij. Door hernieuwd uitstel van de twaalfde ronde is in een tijdsbestek van veertien dagen slechts één partij gespeeld. De stand na 11 ronden is 5c5'/2-5'/2.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9