Spanning in Noord-Ierland naar een hoogtepunt Erkenning van Israël voor ons uitgesloten Maatwerk Twee doden aan vooravond bezoek Britse vorstin Ambassadeur Ethiopië geeft verliezen toe Massale arrestatie jeugdige zwarten in Zuid-Afrika PLO-woordvoerder in Beiroet: vv VV Westduitse anarchisten in gevecht WOENSDAG 10 AUGUSTUS 197 LONDEN (DPA) - Aan de vooravond van het be zoek van koningin Elizabeth van Engeland aan Noord-Ierland zijn gisteren twee doden gevallen. De nieuwe golf van geweld in Ulster bereikte daarmee een voorlopig hoogtepunt en de autori teiten zien met zorg de komende dagen tegemoet. De voorlopige vleugel van het verboden Ierse re publikeinse leger IRA heeft uit protest tegen het tweedaagse jubileumbezoek van de vorstin een terreurcampagne aangekondigd In het westen van Belfast schoten Britse militairen gisterochtend een jongen van 16 jaar dood. Volgens het leger zou hij benzinebommen hebben gegooid en waarschu wingsschoten hebben genegeerd. Een woordvoerder van Sinn Fein, de politieke tak van de voorlopige IRA, verklaarde echter dat de jon gen in de rug was geschoten en dat er op dat moment niet met benzi nebommen was gegooid. Wraak Uit wraak voor de dood van de jon geman schoten 's middags com mando's van de IRA in Belfast een Britse soldaat dood. In een verkla ring deelden de terroristen mee dat het onderdeel waartoe de soldaat behoorde voor de „moord" op de jongen verantwoordelijk was. In de verklaring staat verder „koningin Elizabeth is rechtstreeks voor de gebeurtenissen van deze week ver antwoordelijk. 2e bedrijft een uit erst riskante politiek met haar voorgenomen bezoek". Bom Politieagenten en militairen heb ben met het oog op het vorstelijk bezoek een dicht veiligheidsnet over de provincie gelegd. Niette min ontplofte gisteren op het streng bewaakte terrein van de universteit van Coleraine een bom, die echter weinig schade aanricht te. Het betrof kennelijk een demon stratie van IRA-terroristen die wil den bewijzen dat geen veiligheids systeem hen weg kan houden van deze universiteit, die in het be zoekschema van de koningin is op genomen. Het ligt in de bedoeling dat zij daar morgen een tuinfeest en een evenement voor kinderen zal bijwonen. Er worden zo'n vierdui zend mensen verwacht, onder wie een groot aantal kinderen. Sinds de bomexplosie wordt rekening ge houden met de mogelijkheid dat het bezoek van Coleraine geschrapt zal worden. Receptie In dat geval zal koningin Elizabeth in de komende twee dagen slechts eenmaal voet aan wal zetten. Van haar jacht Britannia vliegt zi.i dan per helikopter r rough, waar een niseerd. Het gevaar voor een botsing tussen pi-otestanten en katholieken, die voor vandaag werd gevreesd, is in tussen afgewend. De para-militaire protestantse organisatie UDA heeft een optocht afgelast, NAIROBI (Reuter) - De Ethiopische ambassadeur in Kenia, Men- giste Desta, heeft gisteren tegenover journalisten toegegeven dat zijn regering de controle over het grootste deel van Ogaden heeft verlo ren. „Het is niet juist dat bevrijdingstroepen het grootste deel van de Ogaden bezetten, maar het is wel juist dat Somalische troepen grote delen bezet houden. Grote delén, maar niet 90 procent, dat is teveel", zei hij in antwoord op vragen. Geen enkel bevrijdingsfront beschikt over Migs-21 en Migs-17 over Sam-raketten, T-54 tanks en pantservoertuigen, aldus de ambassa deur. Hij zei dat Ethiopië al 12 Migs-21 had neergeschoten, maar dat Saoedi-Arabië en Egypte al vervangende toestellen aan Somalië had geleverd. De ambassadeur meende overigens dat de tegenslagen maar tijdelijk waren, en dat Ethiopië de oorlog niet zal verliezen. Hij herinnerde eraan dat het Ethiopische leger op verschillende fronten tegelijk moet vechten. „We hebben de middelen en we zullen tot het eind vechten. Ethiopië heeft 3000 jaar bestaan door strijd voor onaf hankelijkheid en vrijheid". Hij kritiseerde de Verenigde Staten en Engeland, die door wapenle veranties aan Somalië hun „internationale verantwoordelijkheden" verraden. •k De hoofdstraat van het Noordierse stadje Hillborough is versierd met wimpeltjes en Engelse vlaggen, terwijl e Britse patrouille met het geweer in de hand de zaken onder controle houdt. haar loyaliteit aan de koningin wilde demonstreren. De mars zou naar het stadhuis van Belfast gaan. ir ook de voorlopige Sinn Fein betoging had georganiseerd, ir dan om te protesteren tegen de aanwezigheid van „een buiten landse vorstin" op Iers grondge bied. JOHANNESBURG (UPI/Reuter) - In de zwarte woongemeenschap Evaton bij Vereeniging in Zuid- Afrika zijn gisteren volgens een mededeling van de oproerpolitie 230 jeugdige zwarte opgepakt voor ondervraging om achter de identi teit te komen van degenen die twee zwarte arbeiders en een Indiër hadden gestenigd. De drie werden in een ziekenhuis opgenomen. Het was voor het eerst dat ongere geldheden werden gemeld uit deze woongemeenschap bij Vereeni ging, een industriestad 80 km ten zuiden van Johannesburg. Er brandde ook een bestelauto van de PTT uit. Verslaggevers mochten het gebied niet in wegens de volgens de autori teiten „gespannen situatie die door berichten zou kunnen verslechte- Volgens ooggetuigen werd een deel van de arrestaties verricht bij een middelbare school in Evanderset bij Evaton nadat politie met hon den deze had omsingeld. De scho lieren werden weggevoerd in grote politie-auto's. Hechtenis De Zuidafrikaanse veiligheidspoli tie heeft 579 mensen in hechtenis, zonder dat tegen hen een aanklacht is ingediend, zo meldt het onafhan kelijke instituut voor de betrekkin gen tussen de rassen in Johannes burg. Het instituut geeft voorts de namen van 18 Afrikanen, die sinds maart vorig jaar zijn omgekomen terwijl ze in de gevangenis zaten. „De frequentie waarmee arrestan ten van de veiligheidspolitie ster ven zou de hele gemeenschap zor gen moeten baren", aldus het insti tuut. De officiële onderzoeken naar de sterfgevallen hebben geen uitsluit sel opgeleverd. De familie, en veel andere mensen geloven dat de sterfgevallen „voortvloeien uit de ondervragingsmethoden in een zame opsluiting", zegt het instituut. Het instituut zegt dat de politie als doodsoorzaak opgeeft: zelfmoord door ophanging (zeven maal), dode lijke val of sprong (drie maal), na tuurlijke oorzaken als beroerte en hartaanval (vier maal), doodge schoten door de politie ('gerecht vaardigde doodslag' - een maal), 'geweld toegepast bij de nek" (geen nader uitsluitsel, eenmaal) en on bekende doodsoorzaak (twee maal). ADVERTENTIE BEIROET (Reuter&AFP&DPA&UPK - Machmoed Labbadi, een woordvoerder van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO), heeft gisteren in Beiroet verklaard dat zijn orga nisatie aanstuurt op wijziging van de resolutie 242 van de Veiligheidsraad die in brede kring beschouwd wordt als de basis voor een regeling van het conflict in het Midden- Oosten. Maar, zo zei Labbadi, wij zijn niet bereid Israël te erkennen. Maandagavond ontkende een woordvoerder van de PLO dat de bevrijdingsorganisatie doende is haar standpunt tegenover resolutie 242 te wijzigen. Bij EVRO heeft u het voor't zeggen. a ui» .int?ii» Met uw wensen 11 MléÊr.WrmSf wordt terdege rekening gehouden. Maatwerk in tijdelijk werk noemen we dat EVRO maakt er werk van 40 vestigingen: Leiden, Kort Rapenburg 12a, 071- 14.23.47 in nu uw hi uitzendbureau Machmoed Labbadi gaf commen taar op de berichten uit Sadoedi- Arabië dat de Palestijnse bevrij dingsorganisatie op korte termijn een beleidswijziging bekend zal maken met betrekking tot de reso lutie 242. De PLO heeft tot dusver consequent geweigerd deze resolu tie te aanvaarden omdat er in aan gedrongen wordt "op een recht vaardige regeling van het vluchte lingenprobleem" en in de tekst geen vermelding wordt gemaakt van de nationale rechten van de Pa- lestijnen. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Cyrus Vance, is gisteren in Jeruzalem aangekomen voor besprekingen met Israëlische leiders die vastbesloten zijn zich te verzetten tegen een omwenteling in de Amerikaanse politiek ten aan zien van het Midden-Oosten. Hij had eerst een onderhoud van drie kwartier met zijn ambtgenoot Moshe Dajan dat hij "een voorbe reidend gesprek" noemde. Israël weigert pertinent met de PLO in Genève of ergens anders aan de onderhandelingstafel te gaan zitten, ook al erkent het de be faamde resolutie 242. Dat heeft premier Begin maandag al gezegd en dat werd gisteren nog eens door een functionaris herhaald. Het heeft geen bezwaar tegen PLO- vertegenwoordiging in een Jor daanse afvaardiging. Vance zei bij aankomst op het vliegveld Ben Goerion er zeker van te zijn dat de moeilijkheden kun nen worden overwonnen. De Israëliërs schijnen niets te wil len weten van een wijziging van V.N.-resolutie 242. Na zijn onderhoud met Vance zei Dajan dat als gespreksbasis ge diend heeft de Israëlische afwijzing van onderhandelingen met de PLO en de stichting van een Palestijnse staat. "Israël is in geen geval bereid met de PLO te onderhandelen, niet in Genève en ook nergens anders." Is raël wil evenmin met een gemee nschappelijke Arabische delegatie onderhandelen, maar "met elke af zonderlijke Arabische staat vrede sluiten", zei hij. Omdat de proble men telkens anders zijn moet daar over ook apart onderhandeld wor den. Israël heeft geen belangstelling voor gedeeltelijke, in tijd be grensde regelingen, maar streeft naar een volledig vredesverdrag. Het is bereid zo snel mogelijk op elke plaats met vredesonderhande lingen te beginnen, maar alleen met staten en niet met organisaties. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken werd bij zijn aankomst op het vliegveld Ben Goe rion in Israël verwelkomd doorzijn Israëlische ambtgenoot Moshe Da jan. Midden de Amerikaanse am bassadeur in Israël, Samuel Lewis. Lefebvre wijdt weer priesters CANNES (UPI) - De Franse tradi tionalistische aartsbisschop Marcel Lefebvre heeft gisteren in Cannes gezegd dat hij volgend jaar nog eens twintig personen tot priester zal wijden. Een pauselijk dreige ment dat hij mogelijk geëxcomm- niceerd zou worden, negerend, wijdde Lefebvre op 29 juni veertig priesters. De aartsbisschop, die van een reis door Latijns-Amerika terugkeerde, zei te verwachten dat hij eens tot „een schikking" met het Vaticaan denkt te komen. STUTTGART (DPA) - Acht gevan genen, die tot de harde kern van de Baader-Meinhof-anarchisten gere kend worden, zijn in de gevangenis van Stuttgart slaags geweest met bewakers. Over het verloop van het gevecht en het aantal gewonden gaven gevangenisdirectie en de ad vocaten van de gedetineerden gis teren tegenstrijdige berichten. Volgens de gevangenis weigerden acht gevangenen - onder wie And reas Baader, Gudrun en Ensslin en Jan-Carl Raspe - tijdens het ge meenschappelijk luchten een cel deur te laten sluiten. Toen de ge vangenen de deur blokkeerden, kwam het tot een handgemeen met ongeveer 20 bewakers, waarbij aan beide zijden gewonden vielen. De advocaten spreken echter van „een volledig ongemotiveerde overval" van ongeveer 50 bewakers op de gevangenen. ZEILEN - De derde race om het wereldkampioenschap zeilen in de Vaurienklasse heeft gisteren in Kiel een dubbele Nederlandse zege opgeleverd. Bob en René Sepers gingen als eersten door de finish, terwijl de gebroeders Costerman als tweede eindigden. Het Neder landse echtpaar Van Bladel voert na drie races het algemeen klasse ment Op 22 november 1967 nam de Vei ligheidsraad na wekenlang on derhandelen over enkele ont werpen als .compromis met al gemene stemmen resolutie 242 aan. Deze resolutie, die nu moge lijk zal worden aangepast om de Palestijnse Bevrijdingsorganisa tie in staat te stellen deel te ne men aan de vredesconferentie van Geneve, luidt aldus: Uitdrukking gevend aan zijn voortdurende bezorgdheid over de ernstige situatie in het Midden-Oosten, De nadruk leggend op de ontoe laatbaarheid om grondgebied door middel van oorlog te ver- op de noodzaak om een 'rechtvaardige en duur zame vrede te werken, waarbij elke staat in het gebied in veilig heid kan leven, Er voorts de nadruk op leggend dat alle lidstaten bij hun aanvaarding van het Handvest van de Ver enigde Naties de verplichting op zich hebben genomen om in overeenstemming te handelen met artikel twee van het Hand vest; Bevestigt dat de verwezenlijking van de beginselen van het Hand vest van de VN de vestiging ver eist van een rechtvaardige en duurzame vrede in het Midden- Oosten, die de toepassing moet inhouden van de volgende begin selen: a. terugtrekking van Israëlische strijdkrachten uit gebieden die bezet zijn tijdens het jongste con flict; (bedoeld wordt de juni- oorlog van 1967) b. beëindiging van alle aanspraken op de toestand van oorlog en op alle daden van belligerentie, er kenning van de souvereiniteit, de territoriale integriteit en de poli tieke onafhankelijkheid van alle staten in het betrokken gebied en hun recht om in vrede te leven binnen veilige en erkende gren zen, vrij van bedreigingen of da den van geweld; Bevestigt de noodzaak van a. de gegarandeerde vrijheid van scheepvaart door internationale waterwegen in het betrokken ge bied; b. het tot stand brengen van een rechtvaardige regeling van het vluchtelingenvraagstuk; c. de garantie van de territoriale on schendbaarheid en politieke on afhankelijkheid van iedere staat in het betrokken gebied door maatregelen, die onder meer de vestiging inhouden van gedemi litariseerde zones; 3) Vraagt de secretaris-generaal (van de Verenigde Naties) een speciale vertegenwoordiger te benoemen die in het Midden- Oosten contacten moet leggen en onderhouden, teneinde een ak koord te bevoAieren en behulp zaam te zijn bij pogingen om een vreedzame en,aanvaardbare rege ling te bereiken, in overeens temming met de bepalingen en beginselen van deze resolutie: (Deze vertegenwoordiger werd Gunnar Jarring, wiens missie in 1971 mislukte, toen Israël mee deelde dat het niet alle bezette gebieden in ruil voor vrede zou opgeven en toen Egypte te ken nen gaf dat liet zelfs bij totale Is raëlische ontruiming van de be zette gebieden geen volledige vrede met Israël wilde sluiten); 4) Verzoekt de secretaris-generaal zo spoedig mogelijk verslag uit te brengen aan de Veiligheidsraad over de vorderingen van de po gingen van de speciale afgevaar digde". Uitleg Resolutie 242 was opzettelijk door de Britse afgevaardigde Lord Ca- radon zo geformuleerd, dat ieder er het zijne uit kon lezen, te neinde op grond van de algemene principes van de resolutie tot on derhandelingen te komen over de uitvoering van die principes. De Arabieren legden van meet af aan de resolutie zo uit, dat Israël alle bezette gebieden moest ont ruimen. Aangezien de vertaling van de oorspronkelijke Engelse tekst in het Frans en het Russisch sprak over „terugtrekking van Is raëlische strijdkrachten uit de gebieden die bezet zijn" etc), konden zij daarmee hun gelijk bewijzen. Israël daarentegen stelde zich op het standpunt dat de enig juiste tekst die van de indiener was. Lord Caradon, en dat die welbe wust het lidwoord „de" had weg gelaten om ruimte te geven voor die andere kant van de resolutie, die sprak van „veilige grenzen". Men ruziede daarover tot de oktober-oorlog, die beëindigd werd door uitvaardiging van Veiligheidsraad-resolutie 338, die op precies dezelfde principes stoelde als "242". Sinds de oktober-oorlog van 1973, de Arabische olie-boycot en de energiecrisis, hebben de Arabie ren de Palestijnse kwestie steeds meer op de voorgrond geplaatst. Door de snel toegenomen macht van de Arabische oliestaten op economisch en financieel gebied raakten steeds meer staten over tuigd van het belang van de JPALESTIJNSEMkwestie als een politiek en niet als een hu manitair probleem.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7