Inkomens boven ƒ45.000 moeien een veerlaten PvdA en CDA: tegengestelde uitleg akkoord onbezorgd op vakantie Formatie kan nog wel enige tijd duren9 Vete over kat kost drie mensenlevens verzekeringen, vreemd geld, cheques, rekreatiekredieten enkluizen LEIDSE SPAARBANK PAGINA 6 BINNENLAND WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1977 DEN HAAG (SP) - Formateur Den Uyl wil de inkomens boven de f 45.000,- a f 50.000,- er zeker de komende twee jaar op achteruit laten gaan. Dat blijkt uit het akkoord dat de formateur gisteren over het sociaal-economische beleid heeft gesloten met PvdA, CDA en D'66. Deze partijen hebben met de hier geschetste inkomensachteruit gang kennelijk ingestemd. Het beknotten en zelfs in koop kracht.achteruit laten lopen van de „hogere" inkomens past pre cies in het straatje van Den Uyl, die vindt dat er een groot loonof- fer gebracht moet worden. Daar bij moeten de sterkste schouders de zwaarste lasten dragen. De inkomens onder de f 45.000,- zullen ongeveer in koopkracht gelijk kunnen blijven tot het peil van de laagstbetaalden. Deze groep, dat wil zeggen de mini mumloners, zal er waarschijnlijk enigszins op vooruit kunnen gaan. De loonmatiging van Den Uyl (be vriezing van de cao-lonen in de komende twee jaar en beperking van de incidentele loonstijging zoals dienstjaren en overwerk vergoedingen, met een half pro cent per jaar) zal overigens nood zakelijkerwijs met een belasting verlichting moeten worden aan gevuld. De komende vier jaar zullen de be lastingen niet met acht miljard stijgen, maar slechts met vier mil jard. Het akkoord van Den Uyl met de drie partijen tekent op dit punt overigens nog aan dat in de jaren, waarin de cao-lonen op de „nul lijn" zitten „belasting- en pre mieverhogingen zoveel mogelijk achterwege gelaten moeten wor den." Den Uyl komt daarmee aardig in de buurt van de eisen die het CDA eerder had gesteld. Het CDA wilde dat er boven op de door Den Uyl voorgestelde belasting verlichting van vier miljard nog eens vier miljard zou komen. Ge zien de beperking van de belasting- en premiedrukstijging in de eerstkomende twee jaar waarin de cao-lonen niet omhoog kunnen, zal dit bedrag uitkomen op twee miljard. Politieke krin gen in Den Haag leggen dit uit als een succesje voor het CDA. Daar staat tegenover dat het CDA de voorgenomen invoering van een algemene volksverzekering tegen ziektekosten heeft moeten slikken. Deze komt in de plaats cvan de zie kenfondsen, de algemene wet bijzondere ziektekosten en de particuliere verzekeringen tegen ziektekosten. Voordat dit plan wet wordt, zal echter eerst de AWBZ worden uitgebreid. Formateur Den Uyl deed nogal vaag over de „invulling" van de vier miljard aan bezuinigingen, die.nog resteren van de vorig jaar juni in gang gezette acht miljard (de bekende „een- procentoperatie"). Deze zullen vooral in de sfeer van de sociale uitkeringen gezocht moeten worden, zei hij. Over een onder deel van deze vier miljard bezuin igingsoperatie was hij echter al lerminst vaag. De kinderbijslag zal er zeker weer bij betrokken moeten worden. Kinderbijslag en kinderaftrek zullen vrijwel zeker worden afgeschaft in hun huidige vorm en worden samengevoegd tot een nieuwe kinderregeling. De hoogte van de uitkering zal dan variëren naar gelang de hoogte van het inkomen. Het CDA ziet ook wel in dat er met de kinderbijslagregelingen iets moet gebeuren. Tenslotte lever den deze ook in het eerste bezuin igingsplan van de regering al veel geld op. CDA-financieel specia list Bouke Beumer bevestigde dat gisteravond desgevraagd. Maar wat het CDA betreft, blijft het oude standpunt keihard overeind. Als er ten koste van de gezinnen moet worden bezuin igd, dan moet er ook ten koste van andere groepen, zoals de bij hun ouders inwonende kinderen, de niet-kostwinners, een veer worden gelaten. Zij moeten het dan ook maar wat kalmer aan gaan doen. Ook sluit het CDA - volgens Beumer - niet uit dat de maximale wao-uitkering - als er toch op de collectieve uitgaven bezuiniogd moet worden - niet buiten schot kan blijven. Maar met dit alles zou nog lang geen vier miljard aan bezuinigin gen gevonden zijn. Bezuinigin gen, die in hoofdzaak in de sfeer van de sociale zekerheid gezocht moeten worden. Belaneriike ounten uit het akkoord Met het oog op onzekerheden over de economische ontwikke lingen zal het kabinet extra be zuinigingen op de collectieve uit gaven voorbereiden van enkele miljarden. Volgens Jan Terlouw (D'66) liggen die in de buurt van de drie a vier miljard. Evenzo zullen er voor het geval de zaken er beter voor komen te staan plannen moeten worden ontwikkeld om de uitgaven te verhogen. De „invulling" van de vier mil jard aan nog resterende bezuini gingen zal vooral gevonden moe ten worden bij de sociale uitke ringen. Niet bij de „pure" over heidsuitgaven, want dat heeft een nadelig effect op de werkgele genheid. De sociale uitkeringen blijven gekoppeld aan het minimum loon. Bij een meevallende inkomens ontwikkeling moeten de laagst betaalden er het eerste van profi teren. De middengroepen (f 30.000,- tot f 50.000,-) moeten worden ont zien. Negatieve gevolgen van het feit dat zij niet meer in het zieken fonds zitten, geen subsidies meer krijgen e.d. mogen niet teveel opeengestapeld worden. Er komt met ingang van 1 januari 1978 een afzonderlijke wet om de inkomens van vrije beroepen aan banden te leggen. Een algemene wet op de inkomensvorming is voor die tijd namelijk niet gereed te krijgen. Het beleid tot matiging van in komens zal ondersteund worden door een strak prijsbeleid. Kos tendalingen voor het bedrijfsle ven moeten sneller tot uitdruk king komen in de prijzen die aan de consument worden berekend. Een algemene aanvullende pens ioenverbetering (voorstel van D'66) zal met kracht bevorderd moeten worden. Dit heeft voor rang op een regeling die verlies van pensioenrechten bij veran dering van een baan teniet moet doen. DEN HAAG (SP) - Kabinets formateur Den Uyl verwacht dat de vorming van een nieuw kabinet van PvdA. CDA en D'66 „zeker nog wel enkele weken" in beslag zal nemen. Dat maakte hij gistermiddag duidelijk na het bereiken van overeenstemming over de hoofdlijnen van het sociaal- economisch beleid voor de ko mende jaren. Al te optimistisch is Den Uyl niet. "Het ritme kan elke dag verstoord worden", voegde hij er aan toe. Met het sociaal- economisch akkoord is er vol gens de formateur een grote sprong voorwaarts gemaakt. "Dit was het kernstuk, de moei lijkste hobbel Maar de resterende problemen zijn zeker, zo erkende Den Uyl, „geen wissewasje". Vooral in de oplossing van de abortus kwestie had hij een hard hoofd. "Dit vergt grote behoedzaam heid", zei hij. CDA-aanvoerder Van Agt maakte gisteravond al duidelijk dat er met abortus niet „gemar chandeerd" mag worden. Dit hete hangijzer moet volgens hem nu als eerste aan bod ko- het al dan niet bouwen van kerncentrales en de uitbreiding van het ultra-centrifuge project in Almelo. bezuinigingen op defensie. het eigen woningbezit. Formateur Den Uyl gaat nu de balans opmaken van de onder werpen die PvdA, CDA en D'66 nog verdeeld houden. Als daar over een akkoord is bereikt, komt het gevecht over de zetel verdeling en de departementale indeling. Het CDA eist evenveel ministersposten als de PvdA. De socialisten willen in het tweede kabinet-Den Uyl een overwicht op CDA en D'66 sa- Twee bejaarde vrouwen verongelukt OLDEHOVE (ANP) - De 76-jarige mevrouw A. Rebbers-Hogenes en de 85-jarige mevrouw A. M. J. Hylkema-Bott, beiden uit Gronin gen, zijn gisteravond by Saaksum (gem. Oldehove) bij een autobot sing om het leven gekomen. Twee andere vrouwen werden gewond. Eén van hen verkeert volgens de politie in levensgevaar. De auto, bestuurd door mevrouw Rebbers, kwam na een bocht op de linker weghelft en botste op een te genligger. De inzittenden van deze auto, een man en drie kinderen, kwamen met de schrik vrij. Drs. Hans R. Goesz (42) uit Apel doorn is bij een kanovaart op de ri vier De Ardèche in Zuid-Frankrijk om het leven gekomen. Hij was daar met enige familieleden op va kantie. De heer Goesz was bedrijfs arts bij de Nederlandse Spoorwe gen en fractievoorzitter van de WD in de Apeldoornse gemeente raad. DEN HAAG (SP) - Het sociaal-economisch akkoord tussen PvdA, CDA en D'66 zit vol voetangels en klemmen. Verschillende onderdelen zijn zo vaag dat PvdA-fractieleider Van Thijn en CDA-aanvoerder Van Agt er een tegengestelde uitleg aan geven. Dit zal het tweede kabinet-Den Uyl nog veel hoofdbrekens kosten. De grootste onzekerheden bestaan De invoering van een algemen ziektekostenverzekering. Komt die er voor 1981 of niet? het achterwege laten van belas tingverhogingen in 1978 en 1979. Onder welke voorwaarden gaan de belastingen wèl omhoog? de invoering van de nieuwe in vesteringsregeling. Treedt de WIR (gedeeltelijk) op 1 januari 1978 in werking of pas als duidelijk is hoeveel extra arbeidsplaatsen een bedrijfsinvestering moet opleve ren om voor een premie in aan merking te komen? Vooral de afspraak over de geleide lijke invoering van een algemene volksverzekering tegen ziektekos ten-een stokpaardje van de PvdA - zal grote moeilijkheden geven. Van Thijn rekent er op dat er in 1981 een "ziekenfonds voor iedereen" is. Maar volgens Van Agt is dat een "illusie". De afspraak is dat de al gemene ziektekostenverzekering er alleen komt, als het betaalbaar blijft. Nu de economische omstan digheden er de komende jaren slechter op worden, is het volgens de CDA-leider vrijwel ondenkbaar dat er geld is voor invoering van een ziektekostenverzekering. Hard gevecht Aan de onderhandelingstafel is een hard gevecht geleverd over het "ziekenfonds voor iedereen", dat de bestaande ziekenfondsen en particuliere ziektekostenverzeke ringen voor mensen met een inko men van meer dan 33.650 gulden zou moeten vervangen. PvdA en CDA stonden lijnrecht tegenover elkaar. Omdat Van Thijn noch Van Agt er de formatiebesprekingen op wilden laten vastlopen, is het pro bleem in feite doorgeschoven naar het nieuwe kabinet. PvdA en CDA zullen het dan uitvechten. Gisteravond maakte Van Agt dui delijk dat het CDA zal vasthouden aan de eigen uitleg van het sociaal- economisch akkoord. Niet alleen bij de ziektekostenverzekering, maar ook bij andere onderdelen- Met die verzekering kon Van Agt veel weerstand binnen de CDA- fractie tegen het akkoord wegne men. De vaagheid geeft het CDA de mogelijkheid verschillende af spraken anders uit te leggen dan de PvdA. Maar vooral om verschil lende socialistische voorstellen in de Tweede Kamer - met behulp van de VVD - af te zwakken of te torpe deren. "Ik vind het wel comfortabel een vaag stuk te hebben", erkende Van Agt na afloop van het CDA- fractieberaad dan ook eerlijk. Toch was dit niet voldoende om de hele CD A-fractie achter het sociaal-economisch akkoord te krijgen. Vijf CDA'ers uit de rech tervleugel - onder wie de kamerle den Notenboom en Bremen - ble ven afwijzend. Hun grootste be zwaar was dat niet duidelijk genoeg was vastgelegd dat er 3 a 4 miljard gulden extra bezuinigd moet wor den als de plannen van Den Uyl on toereikend blijven. Na al dit "gemor" was Van Agt's .reactie op het sociaal-economisch akkoord dan ook niet uitbundig. "We kunnen er mee leven", zei hij. Goede stappen koord is alleszins de moeite waard. We zetten hiermee enkele goede stappen voorwaarts", meende hij. Maar ook in de Pvd A-fractie waren enkele dwarsliggers. De PvdA- rechtervleugel - onder aanvoering van minister Duiser.berg van Fian- cien - vond de bezuinigingsopera tie van vier miljard te weinig om de economie weer op het goede spoor te krijgen. De linkervleugel (waar tot het hele land uit te breiden door het CDA van tafel wa Ook was men er ontevreden dat het voorstel om bij verzeke ringsmaatschappijen en banken een regeringscommissaris aan te stellen op de lange baan was ge schoven. Er zal een advies aan de SER over worden gevraagd. 'De ambtenaren worden niet dubbel gepakt' DEN HAAG (SP) - De ambtenaren zullen bij de bezuinigingsoperatie niet "dubbel gepakt" worden. Kabinetsformateur Den Uyl heeft dat gisteren bij hoog en bij laag verzekerd. "Ik verbaas me nogal over de geruchten die daarover in omloop zijn", zei hij. De ambtenarenbond ABVA heeft eind vorige week alarm geslagen. Het Algemeen Comité van Over heidspersoneel - overkoepelende organisatie van ambtenarenbon den met ruim een kwart miljoen gulden - heeft maandag al spoe doverleg gevoerd. Van verschil lende kanten werd aangedrongen op het voorbereiden van massale protest-demonstraties. Maar volgens Den Uyl is er niets aan de hand. Tijdens de formatie is "amper" gesproken over extra bezuinigingen ten koste van de ambtenarensalarissen. "De ge dachte dat van de ambtenaren een extra bijdrage gevraagd zal wor den is niet aanvaard", beweerde de formateur. "Voor paniekach tige reacties is bepaald geen re den". Wel zullen de ambtenaren - net als andere werknemers - moeten meedoen aan de loonmatiging. Dood in woonboot AMSTERDAM (ANP) - Drie dagen heeft de 26-jarige Amsterdammer H. J. M. D. dood in zijn woonboot aan de Amsterdamse Johan Muys- kesweg gelegen voor hij werd ge vonden. Gisteravond trof de Am sterdamse politie zijn lichaam daar aan, nadat buren alarm hadden ge slagen, omdat het licht op de woonboot dag en nacht bleef bran den. De recherche neemt aan dat de man is overleden aan een overdosis heroine. onder het kamerlid Poppe) was te leurgesteld dat de overheid geen grotere greep op het bedrijfsleven zou krijgen. De PvdA-fractie legde zich er mor rend bij neer dat de aanvankelijke plannen van formateur Den Uyl om de selectieve investeringsregeling ADVERTENTIE SWALMEN (ANP) - De vete tussen twee naast elkaar wonende gezinnen in het Lim burgse Swalmen, die in de nacht van zater dag op zondag het le ven kostte van twee jongemannen, is in dertijd begonnen over het doodschieten van een kat. Op 10 juli kwam ook de neef van één van de slachtoffers in Swalmen om het le ven door een steekpar tij op de kermis. Volgens de rijkspolitie zijn de drie verdachten van de aanslag in het afgelopen weekeinde zeer zwijgzaam. Het zijn de 56-jarige M. en zijn twee zoons van 27 en 15 jaar. De juiste toedracht van het ge beurde is de politie nog niet bekend. De 22-jarige Martin B. en zijn 23-jarige Duitse zwager kwamen om het leven toen het huis van de familie B. met een geweer werd be schoten. BOVENSMILDE - Voor de in mei gegijzelde kinderen uit Bo- vensmilde was het gisteren de eerste schooldagZij vertrokken per bus naar Assen waar zij voorlopig een school zullen be- zoeken in afwachting van de "noodschool" die waarschijn lijk over een maand gereed zal zijn in Bovensmilde. De nieuwe noodschool, met negen lokalen, zal ook door Zuidmolukse kin deren worden bezocht. Duitse douane verscherpt controle op goederenvervoer BEEK (ANP) - De Duitse douane is gisteren een verscherpte controle begonnen op het goederenvervoer uit Nederland. Vooral bederfelijke goederen, zoals groente, fruit en bloemen, worden door haar aan een zogenaamde stiptheidsactie on derworpen. Aangenomen wordt dat eén en an der het gevolg is van geïrriteerd heid bij de Duitse grensposten naar aanleiding van uitlatingen van dis trictsbestuurder B. v.d. Heul van de Vervoersbond FNV, die heeft ver klaard dat bij de Duitse grens met steekpenningen zou worden ge werkt om zich een snellere door tocht te verzekeren. Van Duitse zijde wenst men dit niet te bevestigen, maar wel wordt toe gegeven dat de uitlating bijzonder slecht is ontvangen. Het zou, aldus Van der Heul, gaan om enorme par tijen tomaten en bloemen. Van ver voerderszijde zijn deze beschuldi gingen later tegengesproken. "Ie dere bloemist of fruitteler geeft wel eens een proeve van zijn produkt. Niet meer en niet minder. Daar zit niets oneerbaars in. De Vervoer- sbonden hebben dit sterk overdre ven. De chauffeurs krijgen hiervoor geen enkele opdracht. Evenmin wordt hen hierin de vrije hand ge geven", aldus een groot aantal ver voerders, voornamelijk uit het Westland. De vervoerders voelen zich door de stiptheidsactie op ergerlijke wijze geboycot in hun streven de (beder felijke) waar zo snel mogelijk bij de (voornamelijk) Duitse afnemers te krijgen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 6