"Bedrijf scrèche nodig voor AZL en universiteit voorbouw betoncentrale El Cid laat 1700 studenten Leiden zien WERKLOOSHEID IN LEIDSE REGIO IS WEER TOEGENOMEN en Hambroeklaan op nominatie voor sloop Meisje verkracht: eis 2 jaar Eerstejaars knappen peuterspeelzaal op Nieuwe asfaltlaag op deel Lammensehansweg WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1977 LEIDEN Leidse groeperingen nemen initiatief LEIDEN - Diverse groeperingen in Leiden heb ben het initiatief genomen om te komen tot een bedrijfscrèche voor kinderen van studenten en Geld en ruimte personeel van de universiteit en het academisch ziekenhuis. Op het ogenblik wordt er via het Bureau Inschrijving van de uni versiteit een behoeftepeiling ge houden onder studenten en pers oneel. Het college van bestuur, dat is aangezocht om financiële steun te verlenen en zo mogelijk ruimte ter beschikking te stellen, heeft daarom gevraagd. Op die manier wil men nagaan of een bedrijfscrèche voor de universi teit en het AZL wel levensvat baarheid heeft. Het initiatief voor de oprichting van de crèche is afkomstig van de Werkgemeenschap Kindercentra Leiden (WKL), de Nederlandse Vrouwenbeweging, „Vrouw en Universiteit", personeel van het academisch ziekenhuis en het Pedagogisch Instituut van de universiteit. Als de plannen wor den gehonoreerd, zullen waar schijnlijk studenten van laatst genoemd instituut worden inge zet om de crèche te gaan leiden. Wachtlijsten De nieuwe crèche zou volgens de initiatiefnemers de twee be staande kinderdagverblijven „Kleuterpalet" aan de Zoeter- woudsesingel en „Het Konijn" aan de Langestraat kunnen ont lasten. Volgens initiatiefneems ter Heieen ae Zeeuw zijn daar al enkele jaren lange wachtlijsten en sinds kort is er ook een in schrijvingsstop. „Er is grote be hoefte aan een nieuwe crèche", zegt Heieen de Zeeuw. „Dat is al enkele jaren zo. De eerste initia tieven dateren al van 1968, er zijn toen allerlei onderzoekjes gedaan om de behoefte aan te tonen. Het De initiatiefnemers hebben de uni versiteit om geld en ruimte ge vraagd, omdat ze vinden dat ei genlijk elke universiteit automa tisch voor zo'n voorziening zou moeten zorgen. Dat is bijvoor beeld ook in het Belgische Leu ven gebeurd, waar de universiteit al in 1968 een crèche inrichtte. De nieuwe crèche in Leiden is be doeld voor kinderen van zes we ken tot vier jaar. De bedoeling was in september al met de crè che te beginnen, maar volgens Heieen de Zeeuw zal dat nu wel wat later worden. Eerst moeten de resultaten van de behoeftepeiling worden afge wacht - waarvoor vragenlijsten zijn verstuurd aan studenten en personeel - en dan pas zal er een beslissing worden genomen door het college van bestuur van de universiteit. Tussentijds kan men zich aanmelden bij Marian Been tjes (071-134520) en Heieen de Zeeuw (071-120460). LEIDEN - Het blok woningen in de Kooilaan en Hambroe klaan (zie foto) staat inderdaad op de nominatie om afgebroken te worden. Zoals eerder in deze krant gemeld bestaat daar on der de bewoners van deze parti culiere woningen onrust over, hetgeen ze gisteren in de verga dering van de raadscommissie voor volkshuisvesting kwamen verwoorden. In het bestaande rehabilitatie plan van de Kooi stond al aan gegeven, dat de woningen in principe gesloopt moeten wor den. Volgens gemeente ambtenaar Van de Berg verke ren de woningen bouwtech nisch in slechte staat. Het mi nisterie van volkshuisvesting zou niet bereid zijn om renova tie van de woningen te bekosti gen, maar hooguit geld be schikbaar willen stellen voor instandhouding over een pe riode van tien jaar. Hij kondigde een „open gesprek" tussen de gemeente en de bewoners aan, dat deze of volgende maand zou moeten plaatshebben. Daarin zou de mogelijkheid van BÜÉ Woningen Kooilaan nieuwbouw moeten worden besproken. Bij het overleg zal ook de Welzijnsraad en de zg. planbegeleidingsgroep uit de Kooi - een inspraakorgaan dat uit bewoners bestaat - worden betrokken. Volgens Van de Berg zouden de huizen aan de Kooilaan en Hambroeklaan - rug-aan- rugwoningen - ook uit stede bouwkundig oogpunt slecht zijn. Het PPR/D'66 raadslid Bei- jen bleek dat niet met hem eens te zijn. „Als het vochtprobleem zou kunnen worden opgelost, zijn het prima huizen. Je kan niet zeggen dat ze stedebouw kundig niet goed zijn: ze staan niets in de weg". Het WD-raadslid Langerak sprak er zijn bevreemding over uit dat ook recentelijk nog wo ningen in deze omgeving door particulieren aangekocht zijn, met behulp van gemeentega rantie. Ook de aanwezige be woners wezen daarop. Eén van hen pleitte bovendien toch voor renovatie waarna de woningen geschikt zouden kunnen wor den gemaakt voor alleenstaan den of tweepersoonshuishou dens. Bezwaren tegen reclamebord LEIDEN - Leidse taxichauffeurs hebben bezwaren tegen het recla mebord dat onlangs geplaatst is bij de taxi-standplaats op het Station splein. In een brief aan het college van B. en W. schrijft een taxichauf feur, mede namens zijn collega's, dat de verkeersveiligheid door het bord ernstig aangetast wordt. "Wandelaars van het station en fietsers die uit de stalling komen, schieten achter het bord om zo naar de nabijgelegen voetgangersover steekplaats te komen. Als dan juist een taxi begint op te trekken, ont staan hier werkelijk gevaarlijke si tuaties," zo staat in de brief. De briefschrijver zegt verder dat bus sen van de NZH geregeld boven op bun rem moeten gaan staan wan neerzij schrikken omdat er vanach ter het reclamebord plotseling een taxi komt aanrijden. Het risico wordt volgens de taxi-chauffeurs groter bij slecht weer en 's avonds wanneer het donker wordt. In de brief wofdt gemeld dat ook de Leidse politie niet gelukkig is met de plaats van het bord. B. en W. worden dan ook verzocht het re clamebord op korte termijn te ver wijderen. Zakennieuws LEIDEN - Aan de Haarlemmers traat 55 is gevestigd de winkel in muziekinstrumenten van Van Hee- ringen. Het bedrijf verhuisde van Haarlemmerstraat 77. Aan de Sint Aagtenstraat 8 is in een voormalige opslag en autostal ling van het Motorhuis BV „Het Wijnvatje" geopend. Aan de Roomburgerlaan 14 is in een eerder leeggekomen winkel pand waarin een herenkapsalon en tabaksartikelenzaak gevestigd was, het administratiekantoor P. J. Th. Versteeg gevestigd. In hetzelfde pand werd tevens het assurantie- en financieringskantoor M. A. A. Geerlings gevestigd. Aan de Haarlemmerstraat 153 is in het voormalige café „Het Vosje" de zaak „Spulletjes en Spulletjes" gevestigd. Eigenaar is A. v. d. Steenhoven. LEIDEN - In de vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening donderdagavond wordt het voorstel van B en W behandeld om de gemeente het industrieter rein naast Wernink aan de Morsweg te laten aankopen. Het is de bedoe ling dat daar een betonmortelcen- trale zal worden gebouwd. Buurtbewoner^"hebBbn daar be zwaar tegen. „Door de aankoop van dit perceel grond zal het de gemee nte mogelijk zijn de ontwikkelin gen rond een eventuele vestiging van een betonmortelcentrale zelf in de hand te houden", aldus het col lege van B en W. Wanneer de ge meente de grond weer door zou verkopen aan de Leidsche Beton Centrale, kan ze in het verkoopcon tract voorwaarden opnemen ter beperking van de overlast, die een betoncentrale zou kunnen veroor zaken. B en W wijzen ook op de mo gelijkheid om het terrein van Wer nink en het terrein waar de beton centrale zou moeten komen op een andere wijze voor het verkeer te ontsluiten, dan nu het geval is. Daarmee is rekening gehouden in de plannen rond de aanleg van de Churchillbrug, aldus het college. LEIDEN - Twee jaar gevangenis straf luidde de eis van de officier van Justitie bij de Haagse recht bank tegen een 48-jarige leraar uit Leiden wegens verkrachting. "Jij doet wat ik zeg, jij gilt niet, anders schiet ik je door je hoofd" zo zou verdachte een meisje hebben ge dreigd, toen hij haar in zijn kamer aanrandde en verkrachtte. Het meisje was met verdachte in con tact gekomen, nadat zij via een ad vertentie een kamer van hem had gehuurd. Na enige tijd werd ver dachte opdringerig, waarvan zij echter niet gediend was. Toen ver dachte meedeelde ziek te zijn, had het meisje zijn kamer in orde ge bracht en wat huishoudelijk werk voor hem gedaan. De verdachte zou haar hebben beetgepakt en de kle ren uitgetrokken. Daartegen had het meisje zich verzet. Verdachte beweerde evenwel, dat het meisje zelf haar kleren had uitgetrokken en geen bezwaar had gemaakt te gen de vrijpartij die daarna was ge volgd. Zij zou daarna nog enige tijd bij de verdachte zijn gebleven. De officier hield zich echter aan de le zing van het meisje. Verdachte bleek in het bezit te zijn van een vuurwapen. De verdedigster be streed de beweringen van het meisje en concludeerde tot vrij spraak. Het vonnis wordt op 23 au gustus uitgesproken. LEIDEN - De werkloosheid in Leiden en omstreken is de afgelopen maand verder toegenomen. De toename is weer voor het grootste deel toe te schrijven aan de jeugd. Het aantal werklozen mannen is hiermee gekomen op 2383. Bij de vrouwen is dit aantal 816Het peil van de werkloosheid is bij de mannen vrijwel gelijk aan dat van juli 1976. Bij de vrouwen ligt het nu hoger (vorig jaar 752, nu 816). De relatief grote toename bij de mannen in Katwijk valt toe te schrijven aan de inschrijving van vissers. Dit cijfer is misschien wat te hoog omdat vissers die eind juli weer aan het werk zijn gegaan nog niet allemaal hun inschrijvings- kaart naar het arbeidsbureau heb ben teruggestuurd. LEIDEN - Op zondag 4 september wordt in de Leidse Groenoordhal „The First Irish Folk Festival" ge houden. Vanaf twaalf uur 's mid dags zal in de grote hal een flink aantal Ierse groepen optreden. Het feest dutirt tot elf uur 's avonds en wordt georganiseerd door de im presario Rob Veerman uit Eindho- Tot de attracties van het festival zullen zeker „The Dubliners" zie fo to) behoren. Een uit vijf man be staande groep, die nu alleen in ei gen land maar ook ver daarbuiten grote bekendheid geniet. In ons land zijn van The Dubliners diverse langspeelplaten met Ierse muziek uitgebracht. Andere Ierse groepen die tijdens het festival zullen optreden zijn The Wolf Tones, BOmyhxBand, The Boys of the Lough. Jerry Bourke, Paul Brady en Andy"Irvine, Clan- nad, Seamus Craig en Jack Daily, Tommy Makem and Liam Clancy en Gay Terry Woods. Inde Leidse Groenoordhal zijn voor het festival duizenden plaatsen be schikbaar. Kaartjes voor de Ierse show kosterf in de voorverkoop twintig gulden. Op de dag zelf zijn ze bij de Groenoordhal te koop voor vijfentwintig gulden. Voor de voor verkoop kan men onder meer te recht bij het VW-kantoor aan het Stationsplein in Leiden. Sociaal project Minerva LEIDEN - In sociëteit Minerva aan de Breestraat beginnen op maan dag 22 augustus de introduktiewe- ken voor eerstejaars studenten. Voor de ruim vierhonderd nieuwe leden van de vereniging is een drie weken durende kennismaking op gezet, waarin opgenomen een werkweek buiten de stad, een so ciaal projekt en een projekt gemee nteraad. Het sociale projekt wordt al sinds '72, het jaar waarin Minerva fu seerde met de VVSL (Vereniging van Vrouwelijke Studenten Lei den) georganiseerd. Het opknap pen van speeltuinen is een belang rijk onderdeel van dit projekt, dat voor een deel in samenwerking met de Welzijnsraad wordt opgezet. Dit jaar bijvoorbeeld wordt de peu terspeelzaal van de Stichting Zijl- wijk onder handen genomen. San- der de Graaf, consulent bij de Wel zijnsraad, geeft de deelnemers eve nals vorig jaar, een toelichting op de sociale kaart van Leiden. Het gemeenteraadsprojekt neemt dit jaar een speciale plaats in en wordt ook na de introduktie voort gezet in verband met de raadsver kiezingen van 31 mei volgend jaar. Op woensdag 24 augustus en don derdag 1 september treden in Mi nerva een groot aantal raadsleden aan en ook enige wethouders om uiteenzettingen te geven over de stadspolitiek. Vermoedelijk in november krijgt dit projekt een vervolg, als Minerva in samenwerking met de drie an dere Leidse studentenverenigin gen, SSSR, Catena, en Augustinus, een programma begint met het doel de leden-studenten volgend jaar bij de verkiezingen bewuster te laten stemmen. Informatie over de pro blemen van de stad, discussie over mogelijke oplossingen daarvoor, programma's van de uiteenlopende partijen en politieke forums, wor den in de periode tot'mei in de ver schillende verenigingsgebouwen georganiseerd. Het totaal aantal jeugdige werklo zen bedraagt 988. Hierbij zitten 432 jongeren die pas van school komen. De belangrijkste stijging van het aantal werklozen vond plaats in de kantoorsector (30 mannen en 35 vrouwen). Daarna volgen onder wijs (29 mannen en 28 vrouwen), sociaal-en geneeskundig personeel (32 vrouwen), handel (14 mannen en 17 vrouwen) en de metaal (21 mannen). Volgens de directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau Leiden zijn er vooral voor jeugdigen nog wel redelijke bemiddelingskansen voor de sectoren metaal, handel en kantoor. Minder gunstig acht hij de kansen voor het onderwijzend personeel en voor degenen die een sociaal beroep hebben gekozen. In de maand juli trad een daling op in het aantal bij het arbeidsbureau bekende vacatures. Bij de mannen! was er een vermindering van 1197 naar 1135; bij de vrouwen was er een vermindering van 353 naar 255. Per gemeente ontwikkelde de werkloosheid zich als volgt: Leiden Leiderdorp Oegstgeest Rijnsburg Valkenburg Voorschoten Warmond Zoeterwoude buiten-rayon 53( 50) 320( 285) 1567(1518) 98( 95) 104( 94) 43( 38) 14( 14) 102( 101) 31( 29) 26( 32) 25( 25) 24( 20) 74( 62) 529(466) 43( 39) 34( 29) 25( 15) 5( 8) 45( 37) 13( 12) 18( 10) 6( 5) 2383(2281) 816(703) LEIDEN - De hoofdrijbanen van de Lammensehansweg tussen de Jan van Houtbrug en de Leliestraat worden van een nieuwe asfaltlaag voor zien. Maandag wordt met dit werk begonnen. De oostelijke rijbaan wordt het eerst onderhanden genomen. Dat zal tot en met vrijdag 19 augustus duren. In deze week wordt het verkeer stad-in via de westelijke hoofdrijbaan naar de Jan van Houtbrug geleid. Het verkeer stad-uit wordt van de Korevaarstraat omgeleid via de Jan van Houtkade, Koepoortsbrug, Zoeterwoudsesingel en de westelijke ventweg van de Lammensehansweg. In de week van 22 tot en met 26 augustus wordt de westelijke rijbaan van de Lammensehansweg geasfalteerd. Het verkeer stad-in en stad-uit wordt dan over de inmiddels gereed gekomen oostelijke rijbaan geleid. LEIDEN - De uitslag van de wed vlucht met jonge duiven vanaf St. Ghislain die PV de LPC organi seerde was als volgt: 1. P. Landes- bergen, 2. W. Laterveer, 3. N. de Groot 4, 7, J. van Alphen, 5, 9, Fr. Gijsman, 6. P. Groenendijk, 8. P. Koenen, 10. Holl. v. Hoven. De LPV De Snelvlieger vloog met oude duiven vanaf Dax: 1. L. v. Berge Henegouwen, 2. 5, A. Com- pier, 3, 10 N. Bink, 4. 9, H. Moenen, 6,7 M. de Lange en Zn., 8. J. Degen en Zn. Met jonge duiven werd ge vlogen vanaf Noyon 1,3,8, N. Bink, 2,9,1. Klinkhamer, 4. P. v.d. Tuin, 5. L. v. Berge Henegouwen, 6,10, J. Degen en Zn., 7. Comb. Montanje. De Rijnklievers vloegen met 57 oude duiven vanaf Dax: 1, 2, J. v. Alphen, 3, 6, Zwaan den Oude, 4, 5, 9, P. Veelenturf, 7. P. v. Griensven, 8, 10, Gebr. Koi. Vanaf Noyon vlo gen 214 jonge duiven: l.W. Jacobi, 2,1, Gebr. Kok, 3,6,8,10, J. v.d. Wal, 4. Zwaan den Oude, 5, 9, Gebr. Hoogervorst. PV "De Reisduif" hield een wed vlucht vanaf Noyon met 157 jonge duiven. De uitslag was: 1, 4, 6, C. Strik, 2. H. Scheurwater, 3, 10, P. Mooten, 5. W. v. Oosten, 7, 9, W. Kop, 8. F. v. Duuren. Vanaf Dax werd gevlogen met 20 duiven. De uitslag: 1. P. Mooten, 2. W. Kop, 3. W. C. de Roode, 4. F. v. Duuren, 5,6, W. v. Oosten. LEIDEN - Ongeveer 1700 eerstejaarsstu denten zullen volgende week over Lei den uitzwermen om mee te doen aan de door de Eerste Leidse Commissie Intro ductie Dagen (El Cid) te organiseren kennismakingsweek. Het zijn zo'n 200 studentenmeer dan de commissie ver wacht had.; vorig jaar waren er ongeveer 1500 deelnemers. De commissie trekt daaruit de conclusie dat er kennelijk grote behoefte is aan een kennisma- kingstijd. De kennismakingsweek van El Cid is be- "doeld om aankomende studenten ver trouwd te maken met alles wat met hun studie in Leiden te maken heeft. Dat geldt zowel voor de studie zelf als ook voor allerlei bijkomende dingen als huisvesting en ontspanning. Traditiegetrouw wordt het programma dit jaar ingedeeld in blokken. Een zwaar ac cent krijgt dit keer het zogenaamde ge- meenteblok, waarbij voorlichting zal worden gegeven over diverse onderde len van de Leidse samenleving. Dit met het oog op de gemeenteraadsverkiezin gen van volgend jaar, i ook de eerstejaarsstudenten hun stem zullen uitbrengen. El Cid hoopt hiermee een aanzet te kunnen geven voor een vrij groots opgezet pro jekt van vier Leidse studentenvereni gingen, die de krachten hebben gebun deld om de studenten meer bij het wel en wee in Leiden te betrekken. De verenigingen zullen de komende tijd - eveneens met het oog op de gemeente raadsverkiezingen - diverse evenemen ten gaan organiseren waarop allerlei fa cetten van het Leidse leven aan de orde zullen komen. Zo neemt Mmerva het wonen voor haar rekening, Catena het werken, Augustinus de sport en recrea tie en SSR het welzijn. De bedoeling is op deze gebieden zoveel mogelijk raakvlakken te zoeken tussen het studentenleven en het leven van de Leidse bevolking. Zo zou er bijvoor beeld een discussie kunnen ontstaan over de bevoordeelde positie van de stu dent voor wat betreft sportaccommoda tie ten opzichte van andere sportlief hebbers. Wat de kennismakingsweek van El Cid be treft, die begint a.s. maandagochtend met een plechtige bijeenkomst in de Pie terskerk, waar o.a. het woord zal worden gevoerd door de rector magnificus prof. dr. D. J. Kuenen en burgemeester dr. A. J. Vis. Op het programma staat verder o.m. een informatiemarkt rondom de Burcht (vrijdag 19 augustus), een popconcert door Livin's Blues in het Van er Werf- park (eveneens vrijdag van 14.30 tot 16.30 uur) en 's avonds eer) slotfeest in en om de Mensa De Bak aan de Kaisers- traat, waaraan o.a. medewerking zal worden verleend door Sweet d'Buster, de Jassbeschermers, Ritmico, Csardas en de groep Sfinx.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3