In het begin veel behoefte aan opvang [Le/tfse agenda Niet denken dat je nou de beste bent Brandweer Oegstgeest naar de nationale titelstrijd Meer rnimte industrie in Warmond WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1977 Jeanette van der Voort helpt Franse emigranten LEIDERDORP - „Het is moeilijk om je als buitenlan der in Nederland snel thuis te voelen, vooral wanneer je de taal niet spreekt. Die taal is anders en het hele leefpatroon wijkt af. Juist in het begin heb je echt be hoefte aan opvang", zo meent Jeanette van der Voort, die sinds (ruim) een maand verantwoordelijk is voor de opvang van Fransen in Leiderdorp. Zij maakt deel uit van de Union de Frangais, een organisatie die werd opgezet door medewer kers van het ruimtevaartlabora torium Estec in Noordwyk. De Unie zocht destijds contact met de Franse ambassade, van waaruit de activiteiten worden geregeld. Dat heeft tot gevolg gehad dat in de meeste plaatsen in Nederland iemand is aange steld die zich inzet voor de op vang van Fransen. Moeilijk „Je moet leren waar je een apotheek kunt vinden en een dokter. Bij de slager is alles an ders. Het vlees heeft andere be namingen en het wordt anders gesneden. Men moet voor zijn kinderen een school vinden. Dat is allemaal verschrikkelijk moeilijk". Jeanette zelf, die nu een jaar of zeventien in Neder land is, had het destijds gemak kelijker, omdat zij getrouwd is met een Nederlander. „Maar als je hier niemand hebt en je spreekt bovendien de taal niet, dan is het een heel probleem". Jeanette meent dat er grote ver schillen zijn tussen het leven in Nederland en in Frankrijk. „Om te beginnen is de dagindeling hier heel anders. Men dineert vroeger, zodat je een hele avond overhoudt, terwijl een Frans man pas tussen acht en half ne gen begint te eten en dan eigen lijk geen avond meer heeft. Dan is het leven in Nederland veel rustiger. In Frankrijk gaat alles nogal gehaast". Kinderen Ook voor de kinderen zijn veel dingen anders: „Kinderen spe len hier buiten, gaan eten bij vriendjes en zo. In Frankrijk komt dat niet voor. Bovendien duren de scholen in Frankrijk langer. Wat ook afwykt is het feit dat kinderen hier in Neder land brood mee nemen naar school. In Frankrijk heeft vrijwel elke school een eigen keukentje, zo dat de kinderen in ieder geval iets warms krijgen". Niet alleen in het begin, maar ook op den duur is volgens Jea nette van der Voort een vorm van opvang noodzakelijk: „Wanneer er iets is met de kin deren bijvoorbeeld. Dat be spreek je niet graag met een buitenlander. Dan is het be langrijk dat er landgenoten zijn die in Nederland de weg weten en waarmee je kunt praten." De Union de Frangais geeft verder lessen Nederlands. Dat gebeurt in het International House ln Leiden: „Maar het duurt jaren voor je het Nederlands een bee tje kunt spreken". Woningbouw vereniging achter plan beroep bij toewijzing t Oppervlakkig Nederlanders staan wel open voor buitenlanders, meent Jea nette: „Maar vaak zijn de con tacten oppervlakkig. Toch is er vooral de laatste tien jaar erg veel veranderd. Ook al omdat er in Nederland veel veranderd is".„Bovendien is het voor ons als Fransen gemakkelijk omdat Nederland steeds meer op Frankrijk gericht raakt. Overal verschijnen bistro's en ingre diënten voor de Franse keuken zijn vrijwel in elke winkel te krijgen: „Toen ik hier pas was moest ik bijna naar Den Haag om champignons te halen". HANNEKE MEYER LEIDERDORP - De Algemene Woningbouwvereniging Leider dorp heeft positief gereageerd op het voorstel van de raadsleden drs. J. Verdier en mr. J. Reugebrink (beiden CDA) om plannen uit te werken voor de instelling van een beroepsinstantie voor woningtoe wijzing. Wethouder C. Gordijn deelde gis teravond in de vergadering van de commissie maatschappelijk wel zijn van Leiderdoip mee dat de wo ningbouwvereniging al werkt aan het opzetten van een „puntensys teem" op grond waarvan de urge ntie van een aanvraag voor woon ruimte beter beoordeeld kan wor den. Dat puntensysteem zou een basis kunnen vormen voor een be ter toewijzingsbeleid, zo meent de woningbouwvereniging. Wanneer dat er is wil men verder denken over de mogelijkheid van een be roepsinstantie. Drs. Verdier noemde de opzet van een puntensysteem belangrijk, maar niet de kern van de zaak. Mr. Reugebrink: „In Nederland kan men tegen alles beroep aanteke nen, behalve tegen de toewijzing van een woning door een woning bouwvereniging". Wethouder Reugebrink zei ver heugd te zijn over de positieve houding van de woningbouwver eniging; "Daar voelt men ook dat er een lacune is en ik ben blij dat men het voorstel niet als een vorm van wantrouwen heeft opgevat". LEIDERDORP - In de jeugdso- ciëteit "Sjelter", gelegen op de hoek van de Poelgeestlaan en de Vronkenlaan te Leiderdorp is van nacht ingebroken. De onbekende dader(s) kwam(en) via het dak de jeugdsociëteit binnen en forceer den de deur van de directiekamer. Daar werd vijfhonderd gulden ge stolen. Van Gorkum: "De tija fikkie is voorbij" WARMOND - De gemeente Warmond heeft irtgestemd met de bouw van een deel van de Leidse Merenwijk op Warmonds grondgebied. In het bestemmingsplan "Zuid" is wel vastgelegd dat een groenstrook van 65 meter breedte de begrenzing van de 'Merenwijk zal vormen. Voor het Warmondse grondge bied voorziet het bestem mingsplan in de uitbreiding van het industrieterrein en de aanleg van een jachthaven in de Veerpolder. Voor de aan nemingsmaatschappij Pana- gro en de werf Schottel bete kent dit een uitbreidingsmo- geijkheid. Bovendien wordt het voor een aantal bedrijven die momenteel in de be bouwde kom zijn gevestigd, mogelijk om naar de Veer polder te verhuizen. Na onderhandelingen tussen de projectontwikkelaar Natio naal Grondbezit N.V., eige naar van het terrein bij het Warmonderhek, en de ge meente Warmond is een ont werp bestemmingsplan tot stand gekomen. Resultaat van de onderhande lingen is dat de bomen op het terrein gespaard worden waardoor ook de aantrekke lijke toegang tot Warmond bewaard blijft. De gemeente Warmond moest hier wel iets tegenover stellen en heeft een dichtere bebouwing toege staan. Mochten er volgens het van kracht zijnde bestem mingsplan slechts drie land huizen op het terrein ge bouwd worden, nu is dat aan tal verdubbeld. Het commissielid Van Kuijen (Progressief Warmond) be treurde het gisteravond in de vergadering van de commis sie Ruimtelijke Ordening dat dergelijke concessies van de kant van de gemeente nood zakelijk waren en er geen an dere manier bestond voor het behoud van de bomen. OEGSTGEEST - "Het heeft zeker zijn positieve kanten om deel te nemen aan de Nederlandse brandweerkampioens chappen. De mensen zien dan eens dat het in Nederland voornamelijk vrijwilligers zijn die zich inzetten voor de veiligheid van anderen. Dat beseffen nog maar zo weinig mensen", aldus brandweercommandant J. C. van Gorkum van de vrijwillige brandweer van Oegstgeest, die met zijn ploeg bij de achttien besten van Nederland is gekomen en derhalve op 17 september in Kerkrade deelneemt aan de nationale kampioenschappen voor vrijwillige brandweer korpsen. Door Hans Meijer "Nou moetje niet denken datje de beste van Nederland bent, als je daar straks per ongeluk wint. Je moet zeker niet op j e lauweren gaan rusten. Maar je mag er wel uit con cluderen datje een goed geoefende, op elkaar ingespeelde ploeg hebt." Met de handen De Oegstgeester brandweer bestaat uit dertig man, voornamelijk tech nisch gerichte mensen. "We heb ben hier allemaal mensen die ge wend zijn om met hun handen te werken. Voor een groot deel af komstig uit het personeel van ge meentewerken. Eigenlijk is dat overal zo. Je kunt zelfs zeggen datje goede brandweerlieden alleen maar uit de arbeidende klasse kunt recru teren." Van die brandweerlieden wordt verder verwacht dat zij goed ge zond zijn (wat met regelmatige tus senpozen gecontroleerd wordt) en over een fikse dosis lichamelijke conditie beschikken. "Verder moe ten ze bereid zijn om te luisteren naar de bevelvoerder, wantje kunt het niet hebben dat iedereen op zijn eigen houtje aan het blussen slaat." Thuis blijven Wat komt ervoor kijken om het na tionaal kampioenschap te berei ken. "In de eerste plaats moeten de manschappen technisch weten wat ze doen. Maar daarnaast komt het erg aan op de teamleider. Die moet op de juiste momenten de juiste manier van bestrijden aangeven. Bijvoorbeeld. Tijdens de voorron den hadden we een geval van een auto, die tegen een vrachtwagen gereden was en in brand stond. Ook een gebouw ernaast stond in brand. In de auto en in het gebouw lag een slachtoffer. Nou kun je natuurlijk wel keurig gaan blussen, maar als je die slach toffers vergeet kun je beter meteen ophouden. Ook liep er een vent rond die niks anders deed dan on rust zaaien. Als je zo'n vent nou me teen een dreun verkoopt, nou dan kun je natuurlijk ook wel thuis bleven. Ik bedoel, het komt niet al leen op blussen aan, maar ook op hulpverlenen en tact in de omgang met slachtoffers, betrokkenen en publiek." Met die hulpverlening zit het in Oegstgeest overigens wel goed. Er is net een nieuw hulpverlenings voertuig aangeschaft, speciaal voor de hulp bij ongevallen en dergelij ke: "Dat zijn we nog aan het inrich ten en binnenkort komt dat op de weg." Nablussen Wat trekt iemand naar de Brand weer? "Ja, wat bezielt zo'n brand weerman. Ik weet het niet. Mis schien is het dat hij op deze manier werkelijk iets kan presteren." En wat is er zo leuk by de brand weer? "Het feit dat rangen en stan den verdwijnen als je met z'n allen een brand staat te blussen." Maar brandweerlieden staan toch ook bekend om het "nablussen". "Nou, de tijd dat een brandweer man van een fikkie en een pilsje hield is wel over. Niet dat ze geen bier meer drinken, maar dat echte, grootscheepse nablussen is er niet meer bij. Dat kan ook niet meer. Daarvoor wordt er teveel van de mensen geësit. Tegenwoordig pra ten we bijvoorbeeld achteraf hele branden door om te kijken wat we fout gedaan hebben." "Je moet het niet om de centen doen", aldus Van Gorkum. "Want als een brandweerman al zijn diens ten en wachtbeurten loopt en het zit een beetje mee komt hij aan dui zend gulden bruto per jaar. Nou, dat is niet de moeite waard. Maar dat moet ook niet. Als ze het om de centen gaan doen ben je de teamge est meteen kwijt." OEGSTGEEST - Behalve over het vijfstemmig koororgel be schikt het Groene Kerkje in Oegstgeest nu ook over het nieuwe hoofdorgel, bestaande uit historisch interessant pijp werk, door de Zwitserse orge lbouwer Johan Metzier in een nieuwe kast gebouwd. Dat orgel werd gisteren, in het bijzijn van de restaurateur, vertegenwoor digers van Monumentenzorg en het gemeentebestuur van Oegs tgeest, in gebruik genomen. In zijn openingswoord dankte burgemeester jhr. T. A. J. van Eysinga allen, die hebben mee gewerkt aan de totstandkoming van dit orgel. In Oegstgeest werd door de stichting Orge lfonds, waarvan Van Eysinga voorzitter .is, destijds groot scheeps geld ingezameld om de bouw mogelijk te maken. Het tweede deel van de samen komst bestond uit een demon stratie, gegeven door Metzier- medewerker Bernhard Edskes en organist Egbert van Goor, van de mogelijkheden van het nieuwe orgel, waarbij vooral de bruikbaarheid van het mate riaal ten toon werd gespreid. De bijeenkomst werd besloten met een concert van Van Goor, bestaande uit een Sweelinck- koraaleen preludium en fuga in g van Buxtehunde; een fuga in d en een trio-sonate van Bach en vier koraaltjes van Duprê. Alles in uitstekende vertolking, soms iets ingehouden. Het orgel is helder van klank en laat niets in het onzekere. Wat de intona tie betreft, deze nadert de grens van het doordringende. Resumerend: een zeer waarde vol, verrijkend instrument. Het heeft een gezonde geest. KEES VERHOEF APOTHEKEN De avond- nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 5 tot 12 augustus, door: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, telefoon 121313 en Apothé^k R. van Reest Smallen- burg, Loevestein 6, Leiderdorp, te lefoon 890000. WOENSDAG Lage Rijndijk 64, 14.30, Clubhuis De Mirt, wielerwedstrijd. Lusthoflaan 2,13.00-15.00, speel-o-theek Pinokkio. Kennedylaan 11, Oegstgeest, informa tieavond Bahai gemeente, 20.00 uur. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, spreekuur Alg. Ned.Invalidenbond 9.00-11.00 uur. Witte Poortkazerne, Noordeinde 2, ad viescentrum voor werklozen, 10.30-12.30 uur. DONDERDAG Pieterkerkstraat 1, voorlichtingsavond werkgroep dienstweigeren, 20.00-21.30 uur (inlichtingen 140866). Pieterskerkhof 19 architectenbureau, gratis advies, 20.00-21.00 uur, telefoon 142771. Nieuwe Rijn 20 a, werkgroep Homofilie, open-café avond, 21.00-24.00 uur. Welfare lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, spreekuur Alg. Ned. Invalidenbond 19.00-20.00 uur. Oegstgeest, gemeentehuis 20.00 uur, gemeenteraad. Leiderdorp, gemeentehuis 20.00 uur, ciè. financiën. Warmond, gemeentehuis, 20.00 uur, cie financiën. Leidse Rechtswinkel Juridische Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. *130775. Geopend: ma. en woe. van 11-13 uur, di. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad. Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur. Noord, van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi, Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buurt huis Morskwartier, Topaaslaan, tel. 761198, woensdag 10.00-13.00 uur, Tuin- stadwijk, Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 132187. Dag en nacht bereikbaar. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. Onderwijswinkel Burgerraadsman Korenbrugsteeg 7. Telefoon 143171, (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 uur, do. 18.30-20.00. Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Advocaten spreekuur SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging, Mare 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag 9.00-10.00 uur). Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg), Terweepark 2, tel. 15)068. Mej. J. Schrama, maatschappelijk werk- Dienstencentrum Weduwen en weduw naars Adviesbureau voor weduwen en we duwnaars, Roomburgerlaan 55, Leiden, telefoon 123235. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEGDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement per post 219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2