LEIDSCH DAGBLAD Bereikte akkoord Britse vorstin inN oord-Ierland Burgerregering Onderzoek: meeste werknemers tegen openbaarheid salarissen 100 Russische delegatie niet welkom in de VS BEGIN PRIJST VANCE Goede wil Aanslag op missiepost in Rhodesië WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 5315 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Kok van FNV: DEN HAAG (ANP) - De meer derheid van de werknemers wijst een wettelijk voorgeschreven openbaarheid van individuele sa larissen af. Men heeft vaak op merkelijk weinig idee van de thans in Nederland betaalde sala rissen. Algemeen vindt men het bestaan van salarisverschillen juist en vanzelfsprekend. De ver schillen moeten wel verkleind worden Diti; ren gekomen uit een an de Nederlandse r psychotechniek in onderzoek stichting vc Utrecht. Voor het onderzoek werd met 180 werknemers van zeer verschil lende bedrijven en instellingen gesproken. De ondervraagden kwamen per onderneming gelij kelijk verdeeld uit zes salaris groepen. De uitersten waren: de werknemers die meer dan f 70.000 per jaar kregen en werk nemers die tot f 22.000 per jaar verdienden. Het ging bij het on derzoek om feitelijke en wens elijke salarisverschillen en om de Volgens de grote meerderheid van de deelnemers aan het on derzoek zou de afstand tussen het hoogste en het laagste salaris kleiner moeten zijn. De lagerbe- taalden willen dit bereiken door het verhogen van hun lonen en het verlagen van' de hogere sala rissen. In de hogere salarisgroe- pen wil men bij voorkeur zijn sa laris liever constant houden en de lagere salarissen verhogen. De verschillen rechtvaardigen de deelnemers aan het onderzoek vrijwel uitsluitend met argumen ten die aan functie-eisen zijn ont leend. Het dragen van verant woordelijkheid als de zorg die men voor iets of iemand op zijn schouders moet nemen, wordt dan het meest genoemd. Men ziet verantwoordelijkheid dan niet als een- voorrecht. Voor kleinere salarisverschillen wordt vooral het behoefte-element aange voerd. Meer dan de helft van de onder vraagden vindt een hoger salaris voor zichzelf billijk. Slechts zeer weinigen zeggen dit van een lager salaris voor zichzelf. De over grote meerderheid zegt evenwel tevreden met het eigen salaris te zijn. Met het bekend maken van zijn salaris aan anderen is men te rughoudend. Toch zegt de helft van de ondervraagden dat ieder een zijn salaris wel mag weten. UTRECHT/DEN HAAG (ANP) - Het akkoord tussen PvdA, CDA en D'66 over het komende vier jaar te voeren sociaal-economisch en fina ncieel beleid bevat tal varu elementen die bij de werk nemers pjjnlijk zullen aan komen. Dit heeft Wim Kok, voorzitter van de Federatie Nederlands Vakverbond (FNV) gezegd. Als voor beeld noemde hij het twee jaar vastpinnen van de lo nen op de nullijn en de be perking van de groei van de overheidsuitgaven met vier miljard. Niettemin vindt Kok dat de forma teur al met al een programma op tafel heeft gelegd dat de steun van de vakbeweging verdient. Qua doelstelingen en wat betreft het in- trumentarium waarmee die doels tellingen moeten worden gereali seerd zit de formateur op veel pun ten op één lijn met de FNV, consta teerde Kok. Het punt waar het echter om gaat is of de financiële ruimte die bij be perking van lonen en de stijging van de collectieve uitgaven vrij komt inderdaad ook aan de werk loosheidsbestrijding wordt be steed, niet alleen in de overheids sector maar ook in het bedrijfsle ven, aldus Kok. Wat betreft dat streven naar omzet ten van winst in werk is nu vooral het woord aan de ondernemers. Overheid en parlement kunnen de instrumenten aandragen voor een sociaal-economisch beleidmaar de overheid kan het niet alleen doen, zei Kok. Ook de ondernemers heb ben een belangrijke verantwoorde lijkheid om samen met de vakbe weging naar instrumenten te zoe ken om de doelstellingen van het sociaal-economisch beleid te ver wezenlijken. Het Christelijk Nationaal Vakver bond is in principe bereid om me dewerking van de werknemers te vragen aan het beleid, zoals kabi netsformateur Den Uyl dat wil voe- Het bestuur van het CNV meent, dat de strekking van de voorgeno men beleidslijnen in vrij grote mate overeenstemt met hetgeen het CNV wil. Opgemerkt moet echter worden - aldus het CNV - dat de conclusies van de formateur op tal van zeer belangrijke punten niet verder gaan dan het aangeven van bedoelingen. De ervaring leert dat zich bij de verwezenlijking daarvan dikwijls grote moeilijkheden voor doen en dat daarmee veel tijd is gemoeid. Van de zijde van het Nederlands Christelijke Werkgeversverbond (NCW) is grote twijfel uitgesproken of de bestrijding van de werkloos heid en het terugdringen van de in flatie met de voorgenomen midde len en instrumenten voldoende kunnen worden gerealiseerd. Het NCW: „De genoemde maatregelen zullen niet die ruimte bieden die het bedrijfsleven nodig heeft om een goede bijdrage te leveren aan de oplossing van onze economische problemen en in het bijzonder aan de werkgelegenheid". Koningin Julia heeft vanmorgen met formateur Den Uyl de jongste ontwikkelingen met betrekking tot de kabinetsformatie bespro ken. Dit heeft het kabinet van de koningin meegedeeld. (Zie verder pagina 6) Geleidelijk meer zon Droog weer met wolkenvelden, maar vooral in het zuiden en zuidwesten flinke zonnige perioden. Zwakke tot matige wind tussen west en noord. Mi nima omstreeks 11'graden. Maxima a 18 graden op de Wadden tot 22 gra- ROTTERDAM - "Holland werd gróót door de Rijn, Hol land gaat dóód door de Rijn". Die boodschap dragen de on geveer driehonderd Rijnfiets ers uit Nederland, Duitsland en Frankrijk met zich mee. De fietstocht, bedoeld om te wijzen op de vervuiling van de Rijn en de noodzakelijke be strijding daarvan; is gestart bij de oorsprong van deze ri vier bij het Zwitserse Chur. Inmiddels zijn de fietsers ge vorderd tot Rotterdam en rest er nog een klein stukje naar Hoek van Holland. Dood na botsing met een paard ANTWERPEN (ANP) - Bij een verkeersongeval in het Belgische Ekeren is in de afgelopen nacht de heer Leyten uit het Zeeuwse Se- rooskerke omgekomen, aldus de Belgische politie. Leyten botste met zijn personen wagen op een paarddat samen met een ander paard, was losgebroken. Zowel de Nederlander als het paard waren op slag dood. In Uruguay: MONTEVIDEO (AP)- De militaire macht hebbers in Uruguay hebben aangekondigd dat het land in 1981 na het houden van ver kiezingen weer door burgers zal worden ge regeerd. De Uruguese macht hebbers scharen zich met hun bekendma king bij andere Latijns-Amerikaanse junta's - Bolivia, Chili, Ecuador en Peru - die al eerder hadden aan gekondigd in het be gin van de tachtiger ja ren verkiezingen te zullen houden, fn Uruguay zijn alle politieke activiteiten verboden en hebben duizenden ingezete nen hun burgerrech ten verloren. Het land is de afgelopen jaren gekritiseerd in ver band met vermeende schending van de rechten van de mens, evenals trouwens an dere Zuidamerikaanse landen als Chili, Brazi lië, Paraguay en Argentinië. deze reden drie miljoen dollar mili taire hulp aan Uru guay stopgezet. Dit jaar verklaarde de Uruguese regering of ficieel alle Ameri kaanse hulp te weige ren nadat de regering van president Carter maatregelen had ge nomen om deze naar aanleiding van schen ding van de mensen rechten te verminde- het zuiden van het land. (Opgemaakt om 11.15 uur) 11 augustus Zon op: 6.17 uui onder: 21.12 uu Maan op: 2.50 uur, onder: 18.44 i Hoogwater te Katwijk te 1.38 er uur, laagwater te 9.41 en 22.12 u Op grond van de kostenstijging, die zich in de eerste helft van dit jaar heeft voorgedaan, heeft het ministerie van Economische Zaken de dagbladen toestemming gegeven tot een geringe verhoging van de abonnement- prijzen. Derhalve zijn met ingang van 1 september 1977 onze abonnements prijzen als volgt vastgesteld: 40,45 per kwartaal ƒ150,30 per jaar Van de abonnees, die een'machtiging hebben verstrekt tot automatische periodieke afschrijving van het abonnementsgeld van hun bank- of giroreke ning, zullen wij gaarne aannemen, dat zij ermede akkoord gaan, dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aangehou- meer dan occasions Opel Ford Simca Saab Renault Peugeot Austin Morris Oatsun Toyota Mazda Volkswagen Sterk verlaagd in prijs kijk op ons occasionplein Het Motorhuis Vondellaan 80 Leiden BELFAST (AFP) - Koningin Elizabeth van Engeland is vanochtend met het koninklijk jacht Britannia in Belfast aangekomen vooreen bezoek van 36 uur aan Noord-Ierland. MOSKOU (UPI) - Het Ameri- wezen, maar nog steeds wordt be- kaanse ministerie van Buiten- studeerd. landse Zaken heeft een Russische In aPril zou een Russische vak- vakbondsdelegatie belet de Ver- bondsdeputatie hebben willen enigde Staten te bezoeken door de deelnemen aan een conventie van leden een inreisvisum te weigeren, havenarbeiders in San Francisco, zo meldde het persbureau Tass Ook die groep kreeg geen visum, vandaag. Het zou dit jaar al de Volgens Tass was die weigering de tweede keer zijn dat vertegen- Amerikaanse autoriteiten inge- woordigers van de Sowjet-vakbond fluisterd door George Meany, worden geweerd. Volgens Tass had de delegatie op 8 augustus willen vertrekken. Zij was uitgenodigd door een Ameri kaanse organisatie die zich het „na tionale coördinatie-comité voor vakbondsactie en democratie" noemt. „Op deze manier heeft Washington opnieuw laten zien, wat de werke lijke waarde is van zijn propaganda-kretologie inzake de mensenrechten", aldus Tass. Volgens een zegsman van de Ame rikaanse ambassade in Moskou, het Tass-bericht Kort voordat de receptie in het kasteel van Hillsborough begon, bliezen leden van de genie een verdachte auto op die op ander halve kilometer van het landgoed stond geparkeerd. Aangezien de IRA vaak voertuigen met zware tijdbommen plaatst, durfden de Britten geen risico te nemen. De burgers die voor de ontvangst wa ren uitgenodigd, werden van top tot teen door de politie onder zocht. In de ochtend bezocht prins Philip een scheepswerf in Belfast. Aan boord van de Britannia bevonden zich toen nog de jongste twee prin sen, de 17-jarige Andrew en de 15- jarige Edward. Voortdurend on derzoeken kikvorsmannen de romp van het jacht om te voorko men dat er eventueel een kleef- mijn wordt geplaatst. Bij dit bezoek dat als het gevaar lijkste deel van haar rondreis door Groot-Brittannie ter gelegenheid van haar 25-jarig regeringsjubi leum, wordt beschouwd, wordt de vorstin beschermd door 32.000 mi litairen en politiemannen. Met het oog op dreigementen van de kant van de „provisionele" vleugel van het verboden Ierse republikeinse Luchtverkeer naar Canada weer hervat OTTAWA (Reuter) - Het Canadese onjuist parlement heeft vanochtend vroeg dat de visumaanvraag niet is afge- een wetsontwerp aanvaard waarbij de 2.200 stakende verkeersleiders op de vliegvelden opdracht krijgen het werk te heivatten. De staking was drie dagen geleden begonnen naar aanleiding van een loongeschil. In het wetsvoorstel dat na een spoeddebat-in lagerhuis en senaat werd goedgekeurd, wordt de staking onwettig verklaard en de loonkwestie geregeld. Verwacht wordt dat het luchtverkeer van- Vorig jaar heeft het daag nog zal worden hervat. Amerikaanse Congres - ft Minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken heeft nogal fel gereageerd op uit latingen van zijn partijge noot, Tweede Kamerlid Harry van den Bergh. Van den Bergh (PvdA) had de bewindsman verweten klakkeloos een EG- verklaring over het Midden-Oosten te hebben ondertekend. Van der Stoel kwalificeerde dat verwijt als „absurd" PAGINA 15 ft Eef Brouwers over zijn werk bij het Journaal. PAGINA 5 ft Massale arrestaties onder jeugdige zwarten in Zuid- Afrika. PAGINA 7 ft Frits Don in eerste ronde na tionale tenniskampioens chappen gewipt door jeugd speler. PAGINA 9 ft Het avontuur trekt Jan Mak. PAGINA 13 leger (IRA), dat het bezoek de ko ningin zal heugen, zijn zeer strenge veiligheidsmaatregelen getroffen. Zo hadden kikvorsmannen de ha ven nauwkeurig onderzocht op mogelijke explosieven. Het konin klijke jacht wordt geëscorteerd door een duikbootjager en een on derzeeboot van de Britse marine. Koningin Elizabeth en prins Philip die zich uitsluitend per helikopter zullen verplaatsen, ontvangen in de middag op het kasteel Hillsbo rough, de voormalige residentie van de gouverneurs yan Noord- Ierland op 20 km van Belfast, onge veer 2.500 mensen op een tuinfeest. In de avond is er een ontvangst voor circa 200 mensen op de Britannia., Voor middernacht vertrekt het jacht naar het noorden van de pro vincie. Morgen bezoekt de konin gin waarschijnlijk de nieuwe uni versiteit in Coleraine in het graaf schap Derry. Dit vormt de afslui ting van het eerste bezoek dat de Britse vorstin aan Noord-Ierland brengt sinds 1966. Bij ongeregeldheden in de afgelo pen dagen zijn twee mensen omge komen - een 16-jarige jongen die door Britse militairen werd dood geschoten, en een Britse soldaat die bij een wraakactie door een sluip schutter werd gedood. (Zie verder pagina zeven) JERUZALEM (Reuter) - Premier Menachim Begin van Israël heeft gisteravond laat gezegd dat de Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Cyrus Vance met zijn besprekingen met Arabische lei ders „een zeer serieus en groot suc ces voor dë zaak van de vrede" heeft gebracht. Begin, die dit zei in een toast tijdens een diner, wilde niet nader op zijn. uitlating ingaan. Later zei hij tot verslaggevers dat Vance hem had verzocht geen bijzonderheden be kend te maken over de Ameri kaanse vredesinspanningen. Hij wilde slechts zeggen dat hetgeen door Vance is bereikt „waarlijk groot" is. In zijn toast zei Begin dat Israël elke weg zal volgen die de vrede dient. Eerder op de dag had Israëls minis ter van Buitenlandse Zaken Mosje Dayan elke gedachte aan onder handelingen met de Palestijnen zonder meer van de hand gewezen. (Zie verder pagina zeven) Veel meer dan zijn eigen overtui ging heeft formateur Den Uyl op de sociaal-economische markt niet aan te bieden en hij hoopt daarvoor door de sociale part ners met hun goede wil te worden gehonoreerd. Het akkoord tussen PvdA, CDA en D'66 laat zeer veel oningevuld. Men formuleert principes en wenselijkheden, maar de tijd zal alles moeten le ren. Hoopvol is in elk geval dat de FNV bij monde van voorzitter Wim Kok heeft laten weten redelijk po sitief te staan tegenover de in grijpende loonmatigingsplannen van Den Uyl. Maar het antwoord op de vraag of ook aan de basis die noodzaak van matiging ter dege wordt beseft, blijft voorlopig open. Veel zal afhangen van dé wijze, waarop een nieuw kabinet-Den Uyl de topinkomens in de vrije sector kan besnoeien; zijn opmerking dat daartoe een niet al te ingewikkeld stukje snelle wetgeving kan dienen, zou achteraf nog wel eens een iets te luchthartig terzijde kunnen blijken. En hoe denkt men eigen lijk salarièle sluipwegen als aan geklede onkostenvergoedingen te kunnen blokkeren? Al eerder is op deze plaats betoogd dat het CDA niet ontevreden be hoeft te zijn over het scoreverloop tijdens deze formatie. Dat kan nu opnieuw gebeuren. De PvdA kan haar electorale buit slechts be scheiden in welgevallig beleid omzetten. Weliswaar is de be zuiniging in de collectieve uitga ven conform de PvdA-wensen op vier miljard gehouden - het CDA wilde in eerste instantie veel ver der gaan - maar Den Uyl houdt rekening met ingrijpende bijstel lingen achteraf. De loonmatiging kan ondanks alle beleden goede wil tegenvallen, de wereldecono mie kan opnieuw een duw terug krijgen (Den Uyl zinspeelde al op sombere prognoses voor 1979). Een klein land ate het onze, beho- - rende tot de meest open econo mieën binnen de geïndustriali seerde wereld, waar de export meer dan de helft van het natio nale produkt uitmaakt, blijft na tuurlijk zeer kwetsbaar bij het stormachtige spel der economi sche elementen. Welnu, wat er bij grootscheepse tegenslag zou moe ten gebeuren, is in het akkoord van gisteren opengelaten. En dat speelt in de kaart van het CDA, want verdere besnoeiing van de overheidsuitgaven met name in de herverdelende sfeer, zal dan onontkoombaar zijn. Het akkoord spreekt meer een inten tie uit dan dat het concrete lijnen trekt. Daarvoor zijn en blijven er teveel beslissende variabelen on bekend. Maar bij al zijn onvol komenheden verdient het ak koord onze in twijfels verpakte steun. Het gaat in elk geval zeer onaangename maatregelen voor ons allemaal niet uit de weg om onze economie aan meer werk te helpen. SALISBURY (UPI) - In een mis sieziekenhuis in de streek Lupani, in het westen van Rhodesië, zijn een blanke arts en een zuster ver moord, volgenS de Rhodesische au toriteiten door nationalistische guerrillastrijders. In hetzelfdë ge bied kwam zondag een Oosten rijkse aannemer, Rudi Kogler om het leven in een vuurgevecht met vijf overvallers van de missiepost Regina Mundi. De overvallers, vol gens de politie guerrillastrijders, hadden de aanwezigen eerst besto len. 4 weken lang het rlEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor hall geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren O Ik beslis meteen en U kunt mij m.i.v. heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratis. Naam Adres Woonplaats Gironr. Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envelop r postzegel opsturen naar Dlad Antwoordnummer 214 Leiden^#;?. 1

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1