Campagne tegen de kernwapens VA. Stoel: verwijt Kamerlid Christelijke gereformeerden Meer gezangen IN LEIDEN MEER BRANDPRE WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1977 De noordelijke regionale synode van de Christelijke Gereformeerde Ker ken zou graag zien dat de algemene synode de kerkeraden de vrijheid gaf, gezamgen - naast de psalmen - in de kerkdienst te laten zingen. Dat moeten dan wel gezangen zijn waartegen de synode geen schriftuurlijke bezwaren heeft. Het verzoek uit het noorden staat op de agenda van de algemene synode, die volgende week dinsdag, na een bidstond op maandag, in Hoogeveen een reeks vergaderingen begint. Twee dagen deze maand, vier dagen begin september en nog eens vier dagen in de tweede helft van september. Het thema van de V redes week is dit jaar toegespitst op de kernbewape ning: "Help de kernwapens de we reld uit. Om te beginnen uit Neder land". De week is van 18 tot 25 sep tember. Ze moet de start worden van een langdurige en geconcen treerde campagne tegen de kern wapens. Vraagteken Mient Jan Faber, secretaris van het Interkerkelijk Vredesberaad, kan erin komen, dat sommigen een vraagteken zetten achter de keuze van dit thema. We zijn murw ge praat over dat onderwerp, zeggen ze. De voor- en tegenargumenten zullen wel weer over de tafel vlie gen, zonder dat het iets uithaalt. En de wapenwedloop gaat toch ge woon door. Faber onderkent in deze kritiek, die voortkomt uit een gevoel van machteloosheid, een kern van waarheid. "Eindeloos doorpraten over een probleem waar je geen vat op kunt krijgen, is niet alleen ver moeiend maar op den duur ook irri terend en vervelend". Afgoderij Het is inmiddels vijftien jaar ge leden dat de hervormde synode uitsprak, dat kernwapens ook in het uiterste geval niet gebruikt mogen worden. Het uitblijven van een atoomoorlog geeft ons de kans, de kernwapens af te schaffen voordat ze óns afschaffen, zei de synode er nog bij. In 1972 maakte het Interkerkelijk Vredesberaad de hervormd- synodale uitspraak tot de zijne. Het afschrikkingsevenwicht werd om schreven als een vorm van afgoder ij- Faber verwijst naar de bijbel: "Keer op keer lezen we daar, hoe Israël gewaarschuwd wordt voor de valse goden". Hij citeert een passage uit de kersverse Vredeskrant: "Pro beer je maar eens in te denken wat een kernoorlog betekent. Het lukt je gewoon niet. Studies daarover, die uitrekenen wat het maximum is aan vernietiging en dood dat een samenleving kan verdragen, wil ze zich nog kunnen herstellen, ram melen aan alle kanten". Diezelfde krant vermeldt echter wat de gevolgen zouden zijn van een aanval op Rotterdam met 20 re latiefkleine kernwapens van 200 ki- (Van onze redactie geestelijk leven) Het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) in ons land wil, dat de Nederlandse regering aan de Amerikaanse regering vraagt, de kernwapens van ons grondgebied weg te halen. Dat zou een eerste zichtbare stap zijn op weg naar een kernwapenvrije wereld. Het Vredesberaad gaat proberen, dit via de politieke partijen te klaren. Het "gokt" op onze parlementaire democra tie. nemen en over de grens zetten. Daar is een politieke beslissing voor nodig. Daarom zullen we de politici een stevige duw in de goede richting moeten geven". De bedoeling van de komende Vredesweek is, een nieuw begin te maken. Het tweede deel van het motto - "Om te beginnen uit Neder land" - is de duw die het IKV de Nederlandse politici wil meegeven als ze verder gaan onderhandelen over het terugdringen van kernwa pens in de wereld. Mient Faber: "Als ons land - in ver bondenheid met en verantwoorde lijk voor andere landen, in het bij zonder onze bondgenoten - deze stap zou zetten, zou dat grote ind ruk maken. Het zou een breuk be tekenen in de reeks van meer en steeds geperfectioneerder bewa pening. Het wijst een andere, be gaanbare weg aan". En de risico's dan van zo'n eenzij dige stap? Faber "Zeker, een eenzijdige stap is niet zonder risico's. Maar vast houden aan het bestaande veilig heidssysteem is evengoed niet zonder risico's. Bovendien is dat zo immoreel en wordt de omgang tus sen mensen en volken er zo door ontaard, dat wij er ons diep voor moeten schamen". Manifest In de Vredeskrant, die in vele ker ken op de vredeszondag wordt uitgedeeld, is een manifest tegen de kernwapens opgenomen. Dat is ook als groot afTiche bij het IKV, Celebesstraat 60, Den Haag, te be stellen, zodat het kan worden op gehangen. Het bevat een oproep aan alle mensen, christenen en niet-christenen, om zich tot het uiterste in te spannen voor de verwijdering van kernwapens uit de wereld. Onder dit manifest kan ieder die daadwerkelijk hieraan wil mee doen zijn handtekening zetten. Het IKV wil langs deze weg plaatselijke kernen vormen, vanwaaruit de campagne gevoerd gaat worden. De bedoeling is niet, dat op zekere dag een groot aantal postzakken met handtekeningen op het Bin nenhof wordt leeggestort. De plaat selijke kerngroepen ontwerpen hun eigen strategie, waarbij het IKV ideeën aan de hand kan doen en regelmatig inlichtingen zal ver schaffen over de ontwikkelingen Mient Jan Faber ...een stevige duw voor politici... rond de kernwapens in de nationale en internationale politiek. Ook zal het Vredesberaad proberen, de pu bliciteitsmedia te interesseren voor geregelde berichtgeving over de campagne. De voornaamste taak van het IKV blijft echter de steun aan activiteiten binnen de kernen. De Vredeskrant die de komende Vredesweek begeleidt, gaat al uit voerig in op wat men zich concreet bij deze "nieuwe beweging tegen de kernwapens" moet voorstellen. Overwinnen Een schrijver in deze Vredeskrant merkt op, dat de hele actie van het IKV is ingegeven door de gedachte om via een concrete beslissing te gen de kernbewapening - langs democratische weg tot stand ge bracht - de gevoelens van machte loosheid te overwinnen. Ze ver mindert de kans dat de discussie uitsluitend wordt gezien als een in tellectuele en rationele aangele genheid. Alleen wanneer alle kernwa pens worden afgeschaft, zal de mensheid overleven. Aldus een verklaring van de rk vredesbewe ging Pax Christi naar aanleiding van het feit dat het deze week 32 jaar geleden is dat de eerste atoombom (Hiroshima) meer dan 80.000 mensen doodde. De verkla ring is gestuurd naar het interna tionale congres over de nawerking van de bom en over de VN- conferentie (volgend jaar) inzake kernbewapening, dat nu in Hiros hima wordt gehouden. Pax wijst erop, dat binnen 9 jaar 35 landen atoomwapens kunnen maken en dat een kernoorlog dan niet meer te vermijden is. "Mensen in Nood", de rk hulp verleningsorganisatie, heeft 800.000 beschikbaar gesteld voor hulp aan tal van landen. Hervormde Kerk: aangenomen naar Middelburg L. Korevaar Tienhoven (Utr.). „Vrijelied" De vorige synode (1974) had al enige berijmde bijbelgedeelten voor ge bruik in de kerkdienst vrijgegeven, maar de commissie voor de eredienst wil méér en stelt in haar rapport voor, alle 113 "bijbelliederen" in het nieuwe Liedboek voor de Kerken als berijmde bijbelgedeelten aan te merken en die dan ook vrij te geven. Ds. J.H. Velema te Nunspeet, die voorzitter was van de vorige synode, verwacht, dat het gezangenpunt de synode diepgaand zal bezighouden. Gezangen zijn in deze kerkgemeenschap altijd taboe geweest. Men vreesde dat via het "vrije lied" allerlei onbijbelse gedachten de gemeente zouden binnensluipen, maar bovendien meende men, dat de psalmen, als berijmde weergave van het bijbelse psalmboek, voldoende stof boden om het geloof te verklanken. Maar daarin is verandering gekomen. Het zou interessant zijn, van de commissie voor de eredienst op de komende synode te vernemen, in hoeveel plaatselijke kerken het nieuwtestamentische" lied enthousiast wordt meegezongen. Er zijn zelfs predikanten die liederen buiten het officieel toegestane lijstje opgeven. Tussen de vuren Tegenover een verslaggever van het Reformatorisch Dagblad verklaarde ds. Velema, dit punt te zien als een onderwerp "waarin eigenlijk de hele problematiek van ons kerkelijke leven in dit tijdsgewricht uitkomt". De Christelijke Gereformeerde Kerken zijn in 1892 ontstaan, toen onder andere de predikanten F. van Lingen en J. Wisse een samensmelting van afgescheidenen (1834) en dolerenden (1886), op kerkrechtelijke, histori sche en dogmatische gronden, niet konden volgen. "Onze positie is altijd geweldig moeilijk geweest", zo legde ds. Velema de RD-verslaggever uit. "Wij zitten tussen de vuren. Enerzijds de Gerefor meerde Kerken, anderzijds de Gereformeerde Gemeenten. Het leven naar Schrift en belijdenis, nog het best bewaard bij de Vrijgemaakten, spreekt ons aan in de Gereformeerde Kerken en de verwantschap met de Gere formeerde Gemeenten ligt hierin dat geloven een persoonlijke zaak is. Wij hebben altijd geworsteld om een verbinding tussen die twee". Velema gelooft, dat zijn kerk zich zal moeten concentreren op haar eigen identiteit en dat dit de beste dienst is die zij aan de gereformeerde oecu mene kan bewijzen. Die identiteit veronderstelt een leven van predikan ten en gemeenten naar Schrift en belijdenis en een geestelijke benadering van de gemeente in de arbeid van alle ambtsdragers. Geen extra accentue ring van een bepaald leerstuk. Iemand heeft de Christelijke Gereformeerde Kerken eens de "midden- orthodoxie van de gereformeerde gezindte" genoemd. Velema kan zich in die typering wel vinden. Hij wil geen uitersten. Als hij in zijn kerk drie nuanceringen onderscheidt, staat hij in het midden. Voor hem is dat de meest verantwoorde positie. "Zo kom je het verst. Daarin word je gewaar deerd". Belijders De synode van Hoogeveen zal ook worden geconfronteerd met een om vangrijk rapport over de eenheid onder de gereformeerde belijders en de correspondentie met buitenlandse kerken. Daarin komt de verhouding tot de Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Buiten Verband, de Gerefor meerde Oecumenische Synode en de Internationale Raad van Christelijke Kerken aan de orde. De commissie die dit rapport maakte constateert, dat aan de verwachtin gen waarmee de Christelijke Gereformeerde Kerken zich indertijd bij de Internationale Raad hebben aangesloten, niet is voldaan. En voor de toe komst zit dat er, naar haar mening, ook niet in. In Nederland zijn alleen de Christelijke Gereformeerde Kerken bij.de Internationale Raad aangesloten. Algemeen secretaris van deze raad is dr. J.C. Maris te De Bilt, christelijk gereformeerd predikant in bijzondere dienst. De vorige synode heeft het lidmaatschap van de raad discutabel gesteld. Die van Hoogeveen zal zich moeten uitspreken over al of niet voortzetting van deze relatie. loton en een luchtexplosie van 2 megaton. Een werkgroep van de technische hogeschool in Twente heeft dat nauwkeurig berekend. De gevolgen na een week zijn: 5.700.000 doden, 250.000 zwaar ge wonden, 900.000 aanzienlijk ge wonden en 300.000 licht gewonden. Na 2 maanden zou dit lijstje er zo uitzien: 6.000.000 doden, 250.000 zwaar gewonden, 950.000 aanzien lijk gewonden en 670.000 licht ge wonden. De titel van de Twentse studie was: "De onmogelijkheid van militaire verdediging"... Interkerkelijk Vredesberaad: „We zullen het meer zelf moeten gaan doen..." Deskundigen Het IKV meent, dat in de discussie over de kernwapens tot nu toe te veel de deskundigen en de politici aan het woord zijn geweest. Daarom wil het die fase nu afslui ten. Faber: "We hebben gedacht: als het politieke klimaat in ons land maar goed is, dan zullen zij er wel uitko men. Wat dat betreft zijn we scepti scher geworden. De speelruimte die politici hebben om op eigen kracht wezenlijke veranderingen aan te brengen is beperkter dan we gehoopt hadden. We zullen het - in zekere zin - meer zélf moeten gaan doen. We kunnen natuurlijk niet zelf de kernwapens onder de arm Over Midden-Oosten-verklaring EG DEN HAAG - De verwijten en beschuldigingen die zijn partygenoot drs. H. van den Bergh over de laatste een Zuid-Afrika-verklaring ook Midden-Oosten-verklaring van de Europese Gemeenschap niet van tevoren contact opgeno- tot hem heeft gericht, heeft minister mr. M. van der Stoel men met dit land. van Buitenlandse Zaken van de hand gewezen. Zijn woordvoerder noemde de ver halen van Van den Bergh vanuit Is raël "absurd". Tweede-Kamerlid voor de PvdA en tevens internatio- Overleg in Londen over Rliodesië- voorstellen LONDEN (Reuter) - Engeland en de Verenigde Staten zullen hun voorstellen voor een regeling in Rhodesië aanstaande vrijdag in een definitieve vorm gieten. De minis ters van Buitenlandse Zaken van de twee landen, David Owen en Cyprus Vance, willen voor eind volgend jaar een Afrikaans meer derheidsbewind tot stand brengen in Rhodesië. Kort daarna zullen Owen en Vance samen een gesprek hebben met de Zuidafrikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Pik Botha, een tot dusver nog niet beproefde over- legmethode in de kwestie- Rhodesië. Botha is juist in Salis bury geweest om het standpunt van premier Ian Smith te vernemen. Eind deze week is ook de Tanza- niaanse president Julius Nyerere in Londen. Hij heeft in Washington overlegd met president Carter, en zal in Londen Vance en Owen ont moeten. naai secretaris van deze partij Van den Bergh verweet de minister dat hij heeft toegelaten, dat de verkla ring is uitgegeven zonder voorover leg met Israël. Bovendien beschul digde hij de minister ervan, dat hij het parlement onvoldoende op de hoogte heeft gesteld. De verklaring van de Europese Gemeenschap heeft kwaad bloed gezet in Israël, omdat er sprake is van "behoefte aan een vaderland voor het Palestijnse volk". Het standpunt van de EG is de laatste jaren steeds verder opgeschoven naar een erkenning van het recht van de Palestijnen op een eigen grondgebied. Tot 6 november 1973 stelden "de negen" zich op het standpunt zoals dat was neergelegd in de resolutie van de Veiligheidsraad na de zes daagse oorlog van 1967. In deze re solutie staat, dat een rechtvaardige oplossing moet komen van "het vluchtelingenprobleem". Over Pa- lestijnen wordt niet gesproken en zeker niet over "het Palestijnse volk". In 1973 - na de oktoberoorlog en de oliecrisis - stelde de EG zich op het standpunt, dat bij het zoeken naar een oplossing "rekening moet wor den gehouden met de legitieme rechten van de Palestijnen". Weer later werd gesproken over "het recht op een nationale identiteit van het Palestijnse volk", het "in feiten vertalen" van deze "natio nale identiteit" en de uitdrukking van het recht van het Palestijnse volk op zijn nationale identiteit "die een territoriale basis zou kun nen omvatten". De woordvoerder van minister Vander Stoel zei dat de diplomatie niet tot zijn volle recht komt als Drie jongens te water LEIDEN - Drie Leidse jongens raakten gisteravond te water, toen het bootje, waarmee ze op de Nieuwe Rijn aan het spelevaren waren, omsloeg. Het bootje kan telde doordat de jongens het teveel aan het schommelen brachten. Het drietal zag kans om op de wal te klimmen. Het maakte daarbij ge bruik van een aldaar afgemeerd roeibootje, dat echter door al het geharrewar vol water liep. De poli tie heeft bemiddelend moeten op treden. Botsing tussen fiets en auto LEIDEN - De 43-jarige Leidenaar A. Z. kreeg schaafwonden, toen hij gisteravond met zijn fiets op de kruising Nieuwe Rijn-Hooi- gracht-Gansoordbrug tegen een auto botste. De fietser, die over de Nieuwe Rijn reed, zou geen voor rang hebben gegeven aan de van de Gonsoordbrug komende automo bilist. De tweewieler werd geheel vernield. Acteur Paul Steenbergen breekt enkel DEN HAAG (SP) - Paul Steen bergen (70) is vandaag in het Haagse Rode Kruisziekenhuis aan een gebroken enkel geope reerd. Vorige week maakte de toneelspeler en regisseur in de buurt van zijn vakantiehuis in het dorp La Bry (Dróme) een val op een steil bospaadje. Franse artsen vonden een ope ratie noodzakelijk. De acteur en zijn vrouw besloten dat het dan maar in Nederland moest gebeuren in de vertrouwde Haagse omgeving. Myra Ward: „Het was binnen een halve dag geregeld. Mijn man mocht niet privé1 worden vervoerd, wel per ambulance. We verwach ten dat het toneelseizoen voor hem gewoon doorgaat. Over veertien dagen is hij waar- schijlijk weer thuis". Paul Steenbergen kan het dan nog wat rustig aan doen. Want hij hoeft voorlopig nog niet zelf op de planken. Eerst gaat hij bij de Haagse Comedie als gast het nieuwe stuk van Eric Schnei der regisseren. "Tweelicht", maar daarvan is de première pas op 30 december. Als raad akkoord gaat LEIDEN - De Leidse brandweer gaat de komende gaven een stren gere controle houden op de brand beveiliging. Tenminste als de Leidse gemeenteraad bij de ko mende begrotingsbehandeling in stemt met de plannen die men bij de brandweer heeft. Tot dusver heeft men daar door een gebrek aan mankracht slechts zeer beperkte mogelijkheden om in de gaten te houden of in de ruim 2500 inrich tingen die Leiden telt, wel de hand wordt gehouden aan de brandvoor- schriften. Oud- brandweercommamdant Broes- hart, die inmiddels in Den Haag de scpeter zwaait, heeft in het verle den wel eens uitgesproken dat er aan de brandbeveiliging op diverse plaatsen nog wel het een en ander mankeert. Voor de begroting van 1978 staat voor de brandweer voorlopig een uitbreiding met twee man op het verlanglijstje. Eén man is bedoeld in het kader van de algemene pers oneelsuitbreiding voor het uitvoe ren van de brandpreventietaak. De tweede man is noodzakelijk wan neer de nieuwe brandpreventie- verordening in Leiden van kracht wordt. In deze verordening worden strengere maatregelen dan tot dus ver gehanteerd om branden te voorkomen. Het ligt in de bedoeling om ook de komende jaren steeds twee mensen aan het brandweerkorps toe te voe gen om de brandpreventietaak te kunnen uitvoeren. Volgens brand weercommandant Broekman is het niet mogelijk om direct alle inrich tingen te controleren zodat er een indeling is gemaakt in verschil lende categoriën. Als hoogste op de urgentielijst van „brandpreventie" in Leiden staan die inrichtingen waar in nachtelijke uren mensen verblijven. Dat zijn bijvoorbeeld hotels, pensions, internaten. Lei den kent in totaal 455 van derge lijke inrichtingen Als die zijn afge werkt komen de clubgebouwen en de jeugdcentra aan bod. Comman dant Broekman: „Daar zijn soms honderden jongeren tegelijk bij een. Op het terrein van de brandbe veiliging is het nogal eens een ach- térgebleven gebied." Dat de scholen niet in de eerste ca tegorie zijn ingedeeld heeft een speciale reden. De brandschade aan schoolgebouwen is weliswaar vrij groot, maar die branden doem zich meestal voor in de avonduren of 's nachts wanneer er niemand aanwezig is. In het merendeel van de gevallen gaat het daarbij om brandstichting. Overdag worden branden meestal snel opgemerkt in schoolgebouwen. Inmiddels is er in Leiden overeens temming bereikt,over een 60-urige werkweek bij de brandweer. Zoals bekend leidde de werktijdverkor ting vorig jaar tot acties bij de Leidse brandweer. De 23-jarige Barbara Mayer en haar verloofde Rick Winters vallen letterlijk voor elkaar. Zelfs bij het springen van de duikplank in een zwem bad in het Amerikaanse stadje Jackson kunnen ze niet zonder elkaar.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15