AVONTUUR TREKT AAN JAN MAK Ton Kamphues: "Ik ben bij Telstar twee jaar stil blijven staan... VOOR SPEL Kees Guyt: de reus van dwerg Volendam Bij Amsterdam kan ik me in de kijker spelen WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1977 PAGINA 13 SPORT SPORT SPORT H SPORT H SPORT HsPORT H SPORT H SPORT SPORT SPORT VOLENDAM - De dreumes in de eredivisie, Volendam, heeft één reus in de gelederen, Kees Guyt. Twee maanden geleden bij de intocht van de botter "de Heen en Weer" in Volendam liepen de koude rillingen door het twee meter lange lijf van de Katwijkse voorstopper staande op de botter. Naast Fred André, de ausputzer van de nieuwe eredivisieploeg, kon Guyt met moeite de emoties verwerken, die de duizenden supporters tijdens de hul diging in hem teweeg brachten. Na een slopende nacompetitie, waarin geen krant vergat de goede kwaliteiten van Guyt te roemen, presteerde Volen dam het om als underdog de tweede promotieplaats voor zich op te eisen. "Zo speel je bij de zaterdag tweedeklasser Katwijk, zo word je met veel tam tam gehuldigd omdat je naar de eredivisie promoveert", dacht Guyt. Twee weken later was het stor machtige seizoen 76/77 nog niet voor hem voorbij. Nadat kranten al- gesuggereerd hadden, dat Guyt de opvolger van de naar Anderlecht vertrokken Dusbaba moest worden bij Ajax, ver scheen een paar dagen later Maarten de Vos van Inter Foot ball bij hem aan de deur. Joop Brand, de manager van Volen dam had de belangstelling \ten andere clubs al eerder meege deeld. 'Brand vertelde niet welke clubs. Ik heb toen eerst met hem ge sproken en daar kwam onder meer uit dat hij me wilde begelei den als ik eventueel naar een an dere vereniging zou overstappen. Brand heeft me immers ontdekt. Hij heeft me opgeleid en wilde toen ook zijn werk afmaken. Daarna heb ik een gesprek met IF gehad. Maarten de Vos kwam namens Ajax en hield een soort voorlichtend praatje over alles wat full-prof-zijn inhield. Aan het eind van het gesprek heb ik mee gedeeld, dat ik nog een jaar bij Volendam bleef Kees Guyt wil zich eerst bij Volen dam in de eredivisie bewijzen. Haalt hij het komende voetbal jaar het zelfde niveau als in de laatste drie maanden van het af gelopen seizoen, dan waagt hij een eventuele overstap. "Ik wil me eerst in de eredivisie bewijzen dan pas wil ik van club wisselen. Ofschoon dat niet per se hoeft, want ik heb het hier ont zettend naar mijn zin. Daarnaast heb ik ook de lotgevallen van jongens als Wickel en Helling voor ogen. Dat gesol door de clubs met die jongens. Dan wor den ze weer verkocht, dan weer niet, dan weer uitgeleend. Dat moet mij niet overkomen. En die ontwikkeling met mij van het af gelopen seizoen? Van Katwijk in één jaar naar Ajax. Dat kan ook nooit goed zijn", aldus Kees Guyt. Even leek het erop dat de kweek vijver van Volendam zou leegs- tromen toen Guyt, Tol en Hoek in de belangstelling van andere clubs bleken te staan, terwijl Dick en Billy Bond overwogen om de voetbalschoenen aan de wilgen te hangen. Het vijftal overzag echter wat dit voor con sequenties voor Volendam zou hebben en stak de koppen bij el kaar. Er werd besloten dat nie mand de vereniging zou verlaten en dat allen nog minstens een jaar bij de club zouden blijven. "Zoiets bewijst wel de sfeer binnen de ploeg", verklaart Guyt. "Ie dereen bij ons verdient ook even veel, er is geen enkele uitschieter. Andre krijgt wel meer, maar die traint ook het C-elftal. Niemand hoor je daar over mopperen. Voor het komende seizoen zijn de premies verhoogd. Maar dat zegt niets natuurlijk, want zoveel wedstrijden als we in de eerste divisie gewonnen hebben, zullen we in het komend seizoen wel niet winnen". Desondanks ziet Kees Guyt het nieuwe seizoen niet somber in' voor Volendam. Zeker niet nu het aantal zwakke broeders in de eredivisie uitgebreid is. Tegen dié clubs moet Volendam de pun ten pakken opdat de "Heen en Weer" volgend jaar niet weer hoeft uit te varen. "Er zijn ongeveer negen clubs in de eredivisie waar wij ons mee kun nen meten. Al we daar de punten tegen kunnen pakken, maak ik me geen zorgen. Van Telstar, Amsterdam, Vitesse en VW mo gen we bijvoorbeeld niet verlie zen. Het is alleen.lammer, dat we tegen AZ uit moeten beginnen. Daar is natuurlijk niet tegen te voetballen en we hebben dan ook al bil voorbaat een 3-0 nederlaag aan onze broek. Maar de volgen de twee wedstrijden tegen VVV en Amsterdam thuis, pakken we drie punten. Als dat lukt, zijn we al een heel eind op de goede weg. Thuis zijn we trouwens ook tegen de topclubs niet kansloos. Als we hier in Volendam een volle bak hebben en het is een heksenketel, dan zijn we tot grote dingen in staat". In eerste instantie wilde Brand het komend seizoen met hetzelfde elftal van start gaan als waarmee de periodetitel en de promotie plaats werd veroverd. Tijdens de voorbereiding voor de competitie kwam hij echter al snel tot de conclusie, dat er versterking voor Volendam moest komen. Naast de twee aankopen Kramer, van Telstar, en Visser, van Amster dam, aast hij nu ook op Mühren van Twente en de Ajacied Hel ling. "Die jongens", aldus Guyt,* "moeten voor de nodige routine, in ons elftal zorgen. Vooral zo'n jongen als Mühren zie ik graag komen, hij was het afgelopen sei zoen bovendien ook nog de topscorer van Twente". Voor het verdedigingscentrum be hoeft Volendam zich geen zorgen te maken. Guyt: "Met Fred André ben ik goed ingespeeld. Ik geloof dat we samen een compleet duo zijn, dat heeft tenminste ook inde meeste kranten gestaan. In ieder geval moét ik wel proberen het niveau van de nacompetitie weer zien te halen". WALTER OOMEN VOLENDAM - Jan Mak, de grote onbe kende. De uitdrukking is in tweeërlei opzicht van toepassing. Niet al leen vanwege zijn lengte (hij rijst 1,94 bo ven de grond uit), maar ook vanwege zijn komst uit de anonimi teit naar de eredivisie debutant Volendam. "Ik heb een jaar stage gelopen in Zeist. De A-cursus gevolgd, wat bondswerk gedaan en praktijkervaring opge daan bij een Duitse club, Erika Altenber ger. Je kunt dus inder daad stellen dat ik uit de anonimiteit kom. Al thans voor het grote publiek - het voetbal wereldje kende me na tuurlijk al lang". Voornamelijk als een avonturier dan, want Mak (32, hoogblond, uiterst beminnelijk) vertrok na zijn actieve carriere als centrum spits bij VUC en Holland Sport naar Brazilië. In het land van de toenmalige regerende wereld kampioen gaf hij voetballessen, wat natuurlijk hoogst merk waardig mocht heten. "Ja, het klinkt vreemd, want Ne derland telde internationaal nog niet mee tien jaar geleden. Ajax en Cruijff moesten nog komen en Brazilië was "het" op dat mo ment. Toch gaf het totaal geen probleem dat ik daar les gaf. In de publiciteitsmedia werden wel vragen gesteld, hoe zoiets moge lijk was, maar de mensen met wie ik. moest werken, maakten er geen punt van. Kon ook moeilijk, want als ze daar een bal moesten trappen deden ze 't nog uit stand. De trainings methoden waren bepaald nog niet al te best. Individueel waren de meeste spelers grandioos, maar aan doelmatigheid ontbrak het nogal eens. Er waren veel fa cetten die ontbraken, vandaar dat ze tenslotte toch het oog moesten gaan richten op Europa." Randstad Ook Mak zelf trouwens, die een maal teruggekeerd in Nederland regionale bekendheid kreeg vanwege zijn trainersbaan bij LEIDEN - Ogenschijnlijk is de overstap van Telstars Ton Kamphues naar FC Amsterdam een doodnormale zaak. Niet meer dan een ander shirtje aan trekken tegen betere financiële voorwaarden. De werkelijkheid ligt echter wel iets anders. Twee maanden loondienst bij de „FC Stoop" zijn voor Kamphues al voldoende om te concluderen, dat er „een wereld van verschil" bestaat tussen Telstar en FC Amsterdam. Waar bijvoorbeeld Telstar allerwege geldt als een bedrijf, dat geruisloos door het voetballeven pleegt te gaan, zorgt FC Amsterdam er met alle mogelijke middelen juist voor, steeds in het middelpunt van de publiciteit te staan. Vooral dat laatste spreekt Ton Kamphues (23) aan: „Begrijp me goed, ik heb bij Telstar drie mooie jaren achter de rug. Maar die club timmert nu eenmaal niet aan de weg. Daardoor zal je ook nooit meer dan wat regionale be kendheid krijgen. Neem nou Monne de Wit. Die voetbalt al 10 jaar in de eredivisie. Schopt er elk seizoen wel zo'n stuk of ne gen goals in, wie kent die jon gen nou? En wat te denken van Fred André (nu Volendam red.)? Hoe lang speelde die al niet bij Telstar? Toch waren er journalisten, die zich afvroegen wie die uitblinkende nummer 1 dan toch wel was" Dit soort zaken lijkt bij FC Am sterdam onmogelijk. Met name praeses Dé Stoop en trainer Pim v. d. Meent staan door hun soms niet te peilen „handel en wandel" garant voor een portie publiciteit. Kamphues: „Voor mij is het aantrekkelijk, dat ik nu voor een club ga spelen, die voortdurend in het nieuws staat. Ik ben dan wel geen geldwolf, maar het is toch leuk, als je je ten opzichte van je oude club met meer dan 200% kunt verbeteren. Gesteld, dat ik daar goed ga draaien, dan kan ik me lekker in de kijker spelen. Als mijn contract over twee jaar is afgelopen, ben ik nog maar pas 25 jaar". Duidelijk is dat Ton Kamphues zich content voelt met de over stap naar FC Amsterdam. Hij: „Als je nu kijkt hoe voortreffe lijk de medische begeleiding daar is; hoe je verzorgd wordt en alles voor je klaar ligt, dan is dat gewoon geweldig. Trou wens, de trainingsaanpak vap Van der Meent is ook formida bel. Ik zal niets zeggen van Joop Castenmiller, tenslotte heeft hij mij in het eerste van Telstar ge bracht, maar er zijn toch duide lijk verschillen te onderkennen. „Cas" was echt niet van plan een hartkwaal aan het trainers- vak over te houden. Als je dan ziet hoe Van der Meent tekeer gaat. Hij ziet alles, wijst je op alles, het lijkt wel of hij ogen in zijn achterhoofd heeft. Ik heb het gevoel gekregen, dat ik bij Telstar twee jaar stil ben blijven staan". Desondanks waren er heel wat clubs, die Kamphues wilden in lijven. Zo toonde de Go Ahead Eagles interesse, terwijl ook FC Utrecht en De Graafschap „aan de bel trokken". Ton Kamp hues: „In principe had ik weinig trek om bij De Graafschap eerste divisievoetbal te gaan spelen. FC Utrecht aarzelde mij te lang en toen ik tussen Eagles en FC Amsterdam moest kie zen, nam ik Amsterdam, omdat dit voor mij het meest praktisch was. Ik werk namelijk bij een ingenieursbureau in Haarlem, waar ik het goed naar mijn zin heb. Ik krijg daar alle facilitei ten, dié maar denkbaar zijn. Bovendien kan ik nu in Leiden blijven wonen. Later bleek nog dat AZ'67 ook voor mij in de markt is geweest. Merkwaardig genoeg heb ik daar zelf niets van geweten. Pas nadat de on derhandelingen met de Mole naars waren gestrand, belde mijn zaakwaarnemer Maarten de Vos (Inter Football) mij op, dat AZ niet doorging Op zo'n moment besef je wel, dat de transfermarkt een soort koe handel is. Er wordt over je ge sproken, zonder dat je er zelf weet van hebt". Toch kan zo op het oog een transfer van Telstar naar FC Amsterdam moeilijk als een sportieve vooruitgang worden gezien. Beide clubs konden zich het afgelopen seizoen terna uwernood aan de degradatie ontworstelen. Bovendien is het spelersbestand van de „Liever djes" steeds aan wijziging on derhevig. Lijkt Stoop goedkoop aangetrokken spelers slechts met winst te willen doorverko pen. Ton Kamphues ziet het echter anders: „Ze hebben nu behalve mij ook Heinz Stuy en Co Stout aangetrokken. André Wetzel en Leen v. d. Merkt zijn behouden en als je ziet wat voor talent er rondloopt, dan moet een plaats in of net onder de sub-top haalbaar zijn. FC Am sterdam is nu schuldenvrij". Niettemin zal in de toekomst nog menig bedenkelijke blik op de verlies- en winstrekening van FC Amsterdam worden geworpen. FC Amsterdam mag dan wel veel publiciteit genie ten, de publieke belangstelling daarentegen is gering. Dé Stoop verklaarde al eens in deze krant, dat hij een verhuizing met zijn club naar Leiden overwoog. Kamphues heeft daar zo zijn bedenkingen tegen: „Volgens mij was dit een publiciteits stunt van Stoop. Zijn de voor uitzichten in Leiden dan zoveel beter? Bij een derby komen ook niet meer dan 1000 belangstel lenden. UVS trok vroeger drie duizend man per wedstrijd. Nu mogen ze blij zijn, als er 500 mensen komen. Met zo weinig belangstelling heeft een verhui zing naar Leiden voor FC A'dam ook geen zin". GERARD VAN PUTTEN Randstad Sport. Via de functie van tweede oefenmeester bij FC Groningen en CEC kwam hij in Zeist terecht waar het contact met Joop Brand tot stand kwam. Het leidde onlangs tot een tele foontje van de Volendam- manager, die vroeg of Mak trek had om voor twee jaar naar Vo lendam te komen. Het ja-woord was snel gegeven. Mak: "Ik was in onderhandeling met Feyenoord om tweede trainer te worden: de opvolger van Theo Verlangen dus. Het avontuur bij Volendam had meer aantrekkingskracht, de sportieve uitdaging leek me groter. De hele constellatie trok me aan. Bij Vo lendam is in korte tijd de schei ding tussen amateurs en profs doorgevoerd, waarbij een geheel nieuwe bestuursconstellatie is gerealiseerd. Dat is niet niks, in zo'n korte tijd. Vaak is daar een half jaar voor nodig. Nu er zo kort over werd gedaan, was dat voor mij een teken dat de club ambitie heeft. Tenminste, wat het organisatorisch gedeelte betreft." Ineens Sportief gezien is Mak ineens voor de leeuwen gegooid. Zonder er varing in het betaald voetbal werken bij een club als Volen dam, moet wel als zodanig wor den beschouwd. Mak: "Kijk alleen maar naar de manier waarop Volendam de eredivisie heeft gehaald. Een kans van één op honderd die werd gepakt. Het zal dan ook een hele hijs worden ons te handha ven. Een kwestie van financiën voornamelijk. We moeten spelers als Arnold Mühren en Helling kunnen kopen. Daar is behoorlijk wat geld mee gemoeid, maar het is noodzakelijke investering. En zelfs als dat kan zullen we het nog moeilijk krijgen. Ik ben dan wel optimist, maar ook realist." PAUL DE TOMBE Prograriima voor eerste weken DEN HAAG - Het programma voor de maand agustus in het betaalde voetbal ziet er als volgt uit: EREDIVISIE 14 augustus: Haarlem-Ajax, FC Twente-FC Utrecht, PSV-Vitesse, Sparta-NAC, FC Den Haag-Feye- noord, NEC-Roda JC, FC VW-Go Ahead Eagles, FC Amster dam-Telstar, AZ'67-Volendam. 17 augustus: Ajax-AZ'67, FC Utrecht-Haarlem, Vitesse-FC Twente, NAC-PSV, Feye- noord-Sparta, Roda JC-FC Den Haag, Go Ahead Eagles-NEC, Tels- tar-FC VW, Volendam-FC Am sterdam. 21 augustus: FC Amster- dam-AZ'07, Volendam-FC VW, Telstar-NEC„Go Ahead Eagles-FC Den Haag, Roda JC-Sparta, Feye- noord-PSV, NAC-FC Twente, Vi tesse-Haarlem, FC Utrecht-Ajax. 24 augustus: FC VW-FC Amster dam, NEC-Volendam, FC Den Haag-Telstar, Sparta-Go Ahead Eagles, PSV-Roda JC, FC Twen- te-Feyenoord, Haarlem-NAC, Ajax-Vitesse, AZ'67-F CUtrecht. 28 augustus FC VW-AZ'67, FC Amsterdam-NEC, Volendam-FC Den Haag, Telstar-Sparta, Go Ahead Eagles-PSV, Roda JC-FC Twente, Feyenoord-Haarlem, NAC-Ajax, Vitesse-FC Utrecht.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13