Leidse scholieren maken schoolagenda (te gek, te pop) "We moeten nog veel trainen en kijken" VALT TWEL MEE MET DE KAMERNOOD? Oxford-atleten herstellen zich goed op de loopnummers Van Leeuwen wint in duisternis Rotterdam zoekt paalzitters Voetballers uit Doebai hierop bezoek WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1977 SPORT PAGINA 11 door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel._ .071-144941, toestel 222. U mag ook schrijven. Zeven Leidse scholieren, die op middelbare scholen in de Sleutelstad braaf de weg afleggen naar het einddiploma, hebben gedeeltelijk op eigen kosten een schoolagenda ontworpen. Aanleiding om deze Te-agenda (te gek, te pop, te-agenda) in een voorzichtige oplage van in totaal 750 exemplaren op de markt te brengen, is de onvrede van de zeven over de kwaliteit van het arsenaal al bestaande age nda's. „Wij baalden van Rijams, popagenda's universeels, studieagenda's, bisagenda's, lerarenagenda's en dat soort meer", schrijven ze in hun gezamenlijk voorwoord. En de walging gold dan voor namelijk "al die pagina's, met foto's van de meest verkochte popidolen, reklames voor po litie en leger, puistjes, brom mers enz." Daarvoor in de plaats is nu gekomen „veel in formatie waar je wat aan kunt hebben". In de alternatieve schoolagenda, op veertien verkooppunten te verkrijgen, waait de wind, wat cartoons. foto's en teksten betreft, dui delijk van links. De bio-industrie en de voorbe hoedmiddelen passeren de revue, jeugdwerkloosheid en de school worden in een no- tedop doorgelicht, Angola, een lofzang op de in '67 ge storven revolutionair Che Quevera, het alternatieve voedselpakket, dienstweige- ren, voorlichting over drugs, het feminisme, woningnood. Het hele repertoire komt aan zijn trekken op de in slappe r de vervaardigers na voltooiing van hun schooltijd duidelijk kaft gevatte 112 pagina's, ver vaardigd van milieuvriende lijk kringlooppapier. Wat is er nog meer? Scholieren die een Te-agenda openslaan op bijvoorbeeld 18 februari, treffen er niet meer in kleine lettertjes de mededeling „ver jaardag van prinses Christi na" aan maar het geheuge nsteuntje „in 1975 bezetten 20.000 boeren, wijnbrouwers en dorpsbewoners in Wijhl de bouwplaats van een geplande atoomcentrale. Tweede paas dag (11 april) heeft plaats moeten maken voor „worg- wetten van Abraham Kuyper worden van kracht (1903)". Op 25 februari „Februarista king (1941)", op 29 november de mededeling „Franco ein delijk dood (1975)" en op za terdag 21 januari blijft er weinig ruimte over om huis werk te noteren want dan Een illustratie uit de agenda waarbij de bezitter gevraagd wordt 14 (enz.) landen te noe men waar geen personen om po litieke redenen gevangen wor den gehouden. Paalzitters opgelet. De Rotter damse winkeliersvereniging Kleiweg is op zoek naar gere nommeerde zitters uit Leiden en wijde omgeving die jaren geleden hun sporen hebben verdiend tijdens zitmarathons boven het geduldige water van respectievelijk De Braassem en de Kagerplas. Op 2 septem ber a.s. organiseren de winke liers het wereldkampioens chap paalzitten op de Bergse Achterpias maar willen dat evenement alleen doen plaats vinden als wat ervaren zitters bereid zijn acte de présence te geven. Leiderdorper Aad van Giezen heeft de organisatie op zich genomen. Hij vertelde mij dat er 25 palen de plas in gaan. Twee meter hoog wordt er ge zeten. De eerste prijs is 500 gulden, de tweede 350 en r drie vangt 150 gulden. Eén kei heeft Van Giezen al kunnen strikken, Aad van de Berge uit Weteringbrug, de kampioen van Nederland die het twee jaar geleden 91 uur en 30 minuten wist vol te houden, voordat hij krimpend van de pijn en gestut door wat stevig gebouwde kameraden het strijdtoneel verliet. Tot 20 au gustus kan er worden inge schreven. Wie wil zitten belt 071-144836, wordt achtereenvolgens de aandacht gevestigd op de onthoofding in 1793 van Louis de Zestiende, de dood van Lenin en de intocht in Peking van het Chinese leger onder leiding van Mao Tse- toeng. En zo worden er door het jaar heen nog heel wat his torisch geachte gebeurtenis sen te berde gebracht. Het solidariteitslied (Voor waarts en niet vergeten) staat er in afgedrukt, twee couplet ten en een refrein over fri- kandellen lekker dik met dunne vellen en ook het vaandellied van de r.k. jonge- nsbond voor geheelonthou ders. In Leiden loopt de verkoop re delijk. Er zijn honderd age nda's aan de man gebracht. Willen de zeven scholieren uit de kosten komen dan moeten er nog 500 worden verhan deld. "Als we niet failliet gaan en er worden dit jaar vol doende agenda's verkocht, dan zullen we er volgend jaar weer een maken", belooft het redactieteam in het voor woord. Waar deze rubriek al niet goed voor is. De 18-jarige Limburger Servaas Houtakker heeft er in ieder geval zijn voordeel mee gedaan. Vorige week spen deerde ik wat kolommen aan zijn hardnekkige poging om in de Leidse binnenstad een kamer op de kop te tikken waar bij on der gepaste omstandigheden een aanvang zou kunnen ma ken met zijn rechtenstudie. Maar ook die bewuste zonnige dag, de elfde keer dat hij van Sittard naar Leiden was ge toerd. wilde het niet lukken. Mijn verslag echter over die dag heeft wel zoden aan de dijk gezet voor Servaas. Heel wat door de telefoon vriendelijk klinkende hospita's vertelden mij een plaatsje voor hem vrij te hebben Zo liep de 18-jarige nog met zijn ziel onder zijn arm en het an dere moment kreeg hij zoveel aanbiedingen dat het moeilijk voor hem was een keuze te ma ken. Hij heeft inmiddels beslo ten en neemt zijn intrek op het Noordeinde. Gist er en is hij daa r naar toe verhuisd. Het onverwachte aanbod van een reeks kamers rechtvaardigt nu de vraag of het werkelijk zo triest is gesteld met het gebrek aan kamers voor beginnende studenten. Mijn indruk is van niet. ,JZn al die advertenties in de krant dan, van studenten die om een kamer vragen?, is daarop de logische vraag. Hoe wel niet maatgevend in deze si tuatie wil ik u niet onthouden het relaas van een van de vrou wen die reageerde op mijn ver haal over Servaas Houtakker. Ze zei: ,Al maanden doe ik te- vergeefse moeite iemand «.i-iitoov, uergeejse moeue lemana voor u.u.u vuur Servaas Houthakker een van mijn kamers te vinden. Af en toe pak ik 's avonds de krant, kijk wie een kamer vraagt, bel dan op, maar nog niemand heeft positief gereage erd. En toch vraag ik niet veel. Ze blijken of al iets te hebben gevonden of ze zeggen dat het zo'n haast nog niet heeft". Morgenochtend zal ik de proef eens op de som nemen. De be wuste kamer is nog vrij. Tussen negen en tien mogen liefhebbers bellen. Zijn er meer dan twee dan wordt er geloot. LEIDEN - De tweede ontmoeting tussen de atletiek-ploegen van Lei den en Oxford, gisteravond op de Leidse Hout-sintelbaan, stond in het teken van de loopnummers. En in tegenstelling tot zondag, toen er alleen technische nummers wer den verwerkt waarop de Leidena- ars superieur waren, was er gister avond sprake van een gelijkwaar dige strijd. Vooral op de midden- en lange afstand bleken de Engelsen over sterke lopers te beschikken. Peter Flavel was daarbij een klasse apart. Hij won zowel de 1500 m als de 5000 m met ruime voorsprong in resp. 4.03.9 en 14.43.8. Op laatstge noemde afstand blunderde de jury die de deelnemers een ronde teveel liet lopen. Gelukkig drukten enkele meeklokkende atleten aan de kant wel op het juiste moment de stop watch in. Op de 800 m werd Leidenaar Peter Wezel weliswaar eerste in 1.59.8 maar waren de volgende plaatsen toch weer voor Oxford-atleten: Mi chael Yarnall in 2.01.4 en Robert Wood in 2.02.1. De 4x400 m esta fette werden zowel bij de dames als bij de heren een prooi voor de goed draaiende Oxford-teams waarbij vooral de tijd van de damesploeg (4.12.0) er mocht zijn. Een dubbel Oxford-succes leverde het enige technische nummer van gister avond, het discuswerpen dames, op. Julie Cooper en Sally Hawt horne waren de enige deelneems ters die de dertig meter passeerden, resp. 32.06 en 30.50 m. Verder bleek van de Britse ploeg Almin Sutton goed uit de voeten te kunnen op de 100 m horden dames (eerste in 16.7 sec) en was Joy Andrews op dreef bij de sprintnummers (zowel op de 100 m als de 200 m tweede in resp. 13.1 en 26.7). ARNHEM - Tweemaal per dag trainen zij in de fraaie om- geving van het sportcentrum Papendal. Enkele keren in de week bezoeken zij wedstrijden van de Nederlandse top- - clubs tegen sterke buitenlandse tegenstanders. En na elke ontmoeting worden de aantekeningen die de spelers ma- Alfred Verhoef wrm tweemaal, ken besproken. De voetballers van de Al Waal Cultural sec en een sterke race liep in de Sports Club uit Doebai, een ministaat aan de (Arabische) 4x400 m estafette. Op de 800 rn da- golf, zijn leergierig. Ze zijn vastbesloten om voetbal in de Marion Komdeur elkaar niet zoveel toe, resp. 2.19.9 en 2.21.4. Hun Engelse coaeh Ernest Sheperd Op de korte loopnummers bij de (vroegere manager van Southend heren zaten ook de Leidenaars United) zegt: "Er valt hier veel voor vooraan. Alfred Verhoef werd ons te leren. Zowel van de techniek tweemaal eerste: 100 m in 11.3 en als het teamwerk. Omdat er in deze 200 m in 23.0 sec met Dick v. d. Vij- tijd in Holland zoveel internatio- ver tweemaal op een tweede plaats, nale wedstrijden gespeeld zijn, zijn fesp. 1L3 en 23.4 sec. Op de 400 m we naar Papendal gekomen. De klopte Ton van V elzen op het Iaat- jongens kunnen hier veel kennis ste rechte stuk ploeggenoot Harm opdoen. Daarom trainen we twee Zuidema. Van Velzen noteerde 52,6 keer per dag, gaan we naar weds- sec, Zuidema 53,1 sec. Theo Bru- trijden kijken, worden films ge- sche toonde zich de sterkste hor- draaifl en spelen we zelf enkele denloper over 110 meter: 16,4 sec. wedstrijden tegen Hollandse Op enkele bijnummers voor de clubs". In de Leidse damesploeg sprongen jeugd werden nog goede prestaties De eerste ontmoeting ging tegen de prestaties van Tineke de Groot verricht door B-juniore Jelina van een Amsterdamse amateurclub. Al de Meer (100 m in 13.1 en 200 m in Waal verloor met 3-1 maar Ernest -11doorde OxlordsejunioreTina Sheperd toont zich een tevreden in 26.2 sec, een tweede plaats be- Hester (100 m in 13.2) en door Tina man. "Wij speelden een goede haalde op de 100 m horden in 16.8 Bun wedstrijd", vertelt hij. "Maar we In tennistoernooi om open Katwijkse titel KATWIJK - Om kwart over negen gisteravond, stonden nog twee spelers, Ronald Blommen- daal en Adri van Leeuwen in de duisternis, te genover elkaar. Niet direct tennissers van de jongste lichting, maar wel tennissers die de in zet en de vechtlust bezitten, waarmee die "oude rotten" kleur geven aan een toernooi. De kij kers, die inmiddels de warmte van de kantine van "Zee en Duin" hadden opgezocht, kwamen weer naar buiten om het slot van het duel, te aanschouwen. Adri van Leeuwen won - voor de statistici 6-2, 5-7, 8-6 - na een 4-5 en 5-6 achterstand in de derde set. Tevoren hadden Arnold van dèr Capellen, Har Meijer, Jan Theunissen en Bram Madera hun eerste ronde in dit toernooi succesvol afgewerkt. Alleen Har Meijer diende daartoe een achterstand weg te werken. Tom Giberius wist zowel in de eerste als de tweede set een 5-3 voorsprong te nemen op Meijer, laatstgenoemde won desondanks toch met 7-5, 7-5. Asselbergs kwam er bij een 6-7 stand tegen Schoon achter dat hij nog een hockey-training moest volgen. Tot grote verba zing van zijn tegenstander gaf hij bij die stand op. In C had de nr. 1 geplaatste Pieter van Duy- venvoorde geen moeite om zijn plaatsing in de eerste ronde waar te maken. Van Verven kreeg drie spellen, 6-1, 6-2 voor van Duyvenvoorde. Ook de overige geplaatste spelers, Lucassen, nr. 4 en De Jong, nr. 3, hadden bij hun eerste optreden aan twee sets voldoende. Lucassen won met 6-3, 6-4 van Hofman en De Jong met 6-0, 6-2 van Lopes Cardozo. In Koudekerk eveneens geen verrassingen. In het HEC waren de nr. 1 en nr. 2 geplaatste spelers, Lucas en Rik Hins, snel klaar met hun tegenstanders, respec tievelijk Kuyt, 6-3, 6-2, en Pessemier, 6-1, 6-1. Een prognose op dit moment lijkt een gevaar lijke bezigheid, maar Hins zal ongetwijfeld ook dit toernooi zonder problemen op zijn naam brengen. Van Iterson bereikte in dit nummer inmiddels de kwartfinale via een 6-4, 7-5 zege op Tunderman. Als hij de vorm van deze partij weet te handhaven kan hij stellig roet in het eten van de gedoodverfde finalisten of semi- finalisten in het HEC gooien. Hins haalde overigens in het HDC al de halve finale. Met partner Kooreman was hij veel te sterk voor de combinatie Baarda/Veerman, 6-3, 6-1. Bosse en Bennink klopten R. Lucas/L. Lucas met 7-5, 6-1 en plaatsten zich daarmee in de derde ron de. Mede omdat Van der Reen/Van der Feen door een blessure van eerstgenoemde een w.o. moesten geven in de eerste ronde. Het lijkt ook in dit nummer een "zekere" winst voor Hins/Kooreman te zullen worden. troffen een uitstekende Hollandse doelman tegenover ons. Overigens: elke keer leren wij weer". Op het programma van de Arabische voetballers staan nog ontmoetin gen tegen eersteklasser Gouda (op 18 augustus), het Zoetermeerse DSO (op 28 augustus) en nog een aantal clubs. Bij Al' Waal, waar het voetballen tot cultureel evenement is verheven, timmert men aardig aan de weg. Sheperd, sinds oktober van het vo rige jaar in dienst van de club en door zijn spelers "captain" ge noemd: "We zijn niet bij de top geëindigd, maar in de tweede helft van het seizoen behaalden wij de beste resultaten. Het jeugdteam werd bekerwinnaar". De emiraten willen wat gaan bete kenen als voetbalnatie. ICort gele den werd Don Revie, die in Enge land ontslag nam, als coach van het nationale team aangesteld. Buiten landse contacten moeten het spel peil bevorderen. Sjeik Ahmed Bin Rashid Al Muktoum, president van de Al Waal Club verleent daarvoor alle faciliteiten. De spelers kunnen elke middag trainen en vorig jaar vergezelde de sjeik zijn voetballers naar een trainingskamp in het Duitse Homburg. Er tussendoor ontvingen de Arabieren op hun witte zandveld in Doebai Kickers Offenbach. De Duitsers, uitko mend in de tweede Bundesliga, maakten duidelijk dat de voetbal- weg voor A L Waal nog lang is0-8 Training Dat blijkt ook uit de training op Pa pendal. Het Al Waal gezelschap be staat uit 35 spelers plus vyf offi cials. Een te grote groep voor één trainer. Sheperd beseft dit en laat groepjes vormen waarbij de oudere spelers zich over de jongeren ont fermen. Opvallend is de discipline waarmee de spelers de baloefenin- Voetballers uit Doebai in hun traditionele klederdracht gen afwerken ook als Sheperd he lemaal aan het andere eind van het veld staat. Ook hier wordt de training besloten met een partijtje. De Engelse coach vertelt dat zijn spelers de bal twee keer mogen aanraken en dan ver der moeten spelen. Aan die op dracht wordt voldaan met het ge volg dat de Arabische voetballers de bal ook weg tikken als deze beter nog "vast" gehouden had kunnen worden. Hassan Emir, de rijzige doelman, mag zich op extra aandacht van Sheperd verheugen. Volgens de kleine coach komt hij in aanmer king voor het nationale elftal van de emiraten. Na de training staat 's avonds een bezoek aan een wedstrijd van Vi tesse op het programma. De bus die de spelers naar het stadion moet rijden, laat lang op zich wachten. Achteraf blijkt een verkeerde tijd te zijn opgegeven. Besnorde secreta ris Abdulla haalt een cassette bandje te voorschijn. Hij stopt het in de recorder en even later vult de bus zich met het doffe ritme van oosterse muziek. Geconcentreerd wordt daarna de wedstrijd gevolgd. De jonge Ara bieren raken geïmponeerd door de rappe rushes van Mike Channon, de soepele balbehandeling van Asa Hartford en de sluwe p^ssjes van Charly Bosveld. Na afloop is Said Harib, de zuinig gebouwde aan voerder, want ontmoedig. "Dit voetbal halen wij nooit", verzucht hij. Maar Ernest Sheperd legt een hand op zyn schouder en zegt: "Kop op, we moeten veel trainen en veel kijken. Dan gaan w(j ook beter voetballen".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11