9Israël actief in Zuid-Libanon' WIE GELD HEEFT, GEEFT JAMAICA OP Linkse kritiek op beleid Soares NAAST HET NIEUWS Palestijnen als gesprekspartner og onaanvaardbaar voor Israël Premier Begin geeft toe: Geweld in N.-Ierland „SOCIALISME WORDT VERRADEN IN PORTUGAL" DINSDAG 9 AUGUSTUS 197 BUITENLAND CARACAS (SP) - „Wij blijven", zo verklaarde de reclame-fnan Dud ley MacMillan onlangs per adver tentie in de kranten van Jamaica. „Óndanks de onzekerheid en het pessimisme van sommigen heb ben wij nog vertrouwen in- Ja maica. Wij gaan niet weg". Vooral veel mensen uit de middenklasse in Jamaica delen het vertrouwen van Dudley MacMillan niet en vertrekken naar het buitenland als zij de kans krijgen. .Degenen die veranderingen niet willen accepteren en naar het buitenland gaan, beroven on^ van grote sommen geld", ver klaarde premier Michael Manley eerder dit jaar. Hij zei dat zijn land zich die kapitaalvlucht niet kan veroorloven: „Het gevolg is dat wij bijna door onze buiten landse deviezen heen zijn. Onze behoeften zijn veel groter dan onze financiële draagkracht. We staan voor een grote crisis". Vorige week was het vijftien jaar geleden dat Jamaica van een Britse kolonie een onafhanke lijke staat werd. Maar het feest wordt gehouden tegen een som bere achtergrond. Manley heeft strenge maatregelen aangekon digd: hogere belastingen en be perking van de import. De pre mier voorspelde dat bepaalde luxe-artikelen niet meer te krij gen zullen zijrt. Dé armen die zich die artikelen toch niet konden veroorloven profiteren van Maniey's maatre gelen; het zijn nu de rijken en de Door Jan van Wieringen middengroepen die vinden dat zij „grote offers" moeten brengen. Die „grote offers" bestaan vooral uit het opgeven van een levens stijl die indertijd door de Engel sen is ingevoerd en in Europa al lang niet meer mogelijk is. Vooral veel technici en mensen met een hogere beroepsopleiding ver trekken dan ook stilletjes naar het buitenland, bij voorkeur naar de Verenigde Staten en Canada. Jamaicanen mogen bij hun ver trekt niet meer dan vijftig dollar meenemen. Zij die weg willen hebben allerlei slimme methodes bedacht om hun bezittingen toch het land uit te krijgen. Die geldsmokkel is echter maar een fractie van wat de emigratie Ja maica werkelijk kost. Er zijn bij voorbeeld nog maar 94 tandart- bevolking van bijna ïn, een tandarts op mensen. Van de dok- 1970 afstudeerden is naar het buitenland - nadat het eiland jaarlijks 20.000 dollar betaal de om hen op te leiden. Is het werkelijk zo beroerd op Ja maica? De leiders van het eiland zeggen zelf dat Jamaica een crisis doormaakt, maar premier Man ley vindt dat „de financiële fina nciële crisis een kans kan zijn om hervormingen door te voeren", die tot een rechtvaardiger sociale twee miljo elke 22.000 toren die ir 75 procent vertrokken en economische orde leiden Op een redevoering na zijn herver kiezing in december van het afge lopen jaar verklaarde hij: „Wij hebben een koloniale geschiede nis en daarom zijn wij nog te veel afhankelijk van de invoer. Vol gens de wetten van het imperia* listische economische systeem verkeren wij altijd in een nade lige positie en we betalen altijd te veel voor onze invoer. Maar de keus is duidelijk. We moeten de plannen die 'het buitenland ons opdringt, afwijzen en het pro gramma voor het volk bescher- In het kader van dat programma voor het Jamaicaanse volk heeft Manley braakliggende grond in beslag laten nemen en verdeeld onder landloze boeren. De invoe ring van een minimum-salaris van 34 gulden per week betekent heel wat in een land waar een werkeloosheid van bijna 25 pro cent heerst. Iets nieuws in het Ca- raïbische gebied was ook dat de suikerarbeiders op de plantages nu 22.000 hectare grond bezitten die vroeger aan buitenlanders toebehoorde. Manley probeert ook een onderwijsprogramma door te voeren: 240.000 analfabe ten leren op het ogenblik lezen en schrijven. Tijdens de 307 jaar dat Jamaica een Britse kolonie was, is zoiets nooit vertoond, Maniey's Nationale Volkspartij probeert de herinne ringen en de gevolgen van het ko loniale verleden kwijt te raken. „Wij willen af van het elitaire denken dat onze maatschappij beheerst; van het consumptiege drag dat ons handelen nog moti veert en de afhankelijkheid die ons denken bepaalt", aldus de premier. Inmenging De verwezenlijking van die plan nen valt niet mee. De schaarse re geringen in Latijns-Amerika die serieus iets aan de ontwikkeling van de bevolking en aan een iets rechtvaardiger verdeling van het nationale inkomen willen doen, worden zeer achterdochtig beke ken en vaak tegengewerkt; zeker als de leiders, zoals die van Jama- ca, vriendschap sluiten met Cu ba. Manley heeft vaak gezinspeeld op buitenlandse inmenging in Ja maica en hij noemt dan de Ame rikaanse inlichtingendienst CIA, grote ondernemingen en interna tionale misdaadorganisaties die Jamaica gebruikten voor de doorvoer van marihuana en oft- De New York Times en de Wall Street Journal onthulden vorig jaar dat de Amerikaanse alumi- niummaatschappij Alcoa in 1971 25.000 dollar heeft betaald aan de Jamaicaanse Partij van de Arbeid in de (vergeefse) hoop dat Man iey's Nationale Volkspartij de verkiezingen van 1972 zou verlie zen. De verkiezingen van vorig jaar zijn zeer gewelddadig verlo pen en volgens Manley zijn de rel len opzettelijk georganiseerd om zijn regering in diskrediet te brengen en buitenlandse inves teerders af te schrikken, net als- destijds in Chili is gebeurd. Ook zonder inmenging van buite naf heeft Jamaica het al moeilijk genoeg. Een grote droogte be perkte de inkomsten uit de land bouw; ae negatieve publiciteit over „een nieuw communistisch eiland" hield veel toeristen weg - en dat had weer tot gevolg dat de werkgelegenheid afnam. „Jamaica heeft zijn goede tijd ge had. Sinds de Engelsen weg zijn zakt het eiland steeds sneller af. Ik wil dat mijn kinderen een on bezorgde jeugd hebben en daarom ben ik met mijn gezin naar Venezuela vertrokken", ver telt een zakenman die pas uit Kingston naar Caracas is geemi- greerd. In Jamaica zeggen de optimisten degenen die wegtrekken toch al leen maar parasieten van de ar beidende klasse waren die meer kwaad zouden doen als zij bleven en dus best gemist kunnen wor den. JERUZALEM (AFP/Reuter) - De Israëlische premier Menachem Begin heeft gisteren voor het eerst openlijk toegegeven dat Israël militaire hulp verschaft aan de christenen in het zuiden van Libanon. "Het zal voor nie mand een geheim zijn dat Israël militaire hulp geeft aan Zuid-Libanon, en ook nog verschillende andere vormen van bijstand," aldus Begin tegenover een Amerikaanse delegatie die gelden voor Israël inzamelt. Begin vond dat de publieke opinie in de hele wereld van dit feit op de hoojgte moet zijn. "Zonder onze hulp zou de christelijke gemee nschap in Zuid-Libanon uitgeroeid zijn. Wij kunnen niet aanvaarden dat deze minderheid aan onze grens wordt geliquideerd. Wij zullen hen blijven helpen, want dat is onze plicht, maar ook die van de christe lijke wereld, die niet onverschillig mag blijven terwijl hun geloofsge noten Worden uitgemoord. Ook Frankrijk, toch de traditionele be schermer van de Libanezen, heeft hen aan hun lot overgelaten. Frank rijk wil alleen nog maar in de gunst blijven bij zijn olie-leveranciers", aldus Begin. De Israëlische premier bracht zon dag een bezoek gan het grensge bied tussen Libanon en Israël, Hoewel hier een bestand van kracht moet zijn wordt nog steeds gevochten tussen Libanese chris tenen en Palestijnen. Begin zei dat de christenen in het zuiden van Li banon als gevolg van de beschie- DURE KAT De KLM moet ruim 1.900 gulden betalen omdat ze in strijd met de Britse wetten tegen de hondsdolheid in november 1976 een Perzi sche kat zonder invoervergunning naar het Londense vliegveld Heathrow heeft gebracht. De kat zat in het KLM-toestel naast haar eigenaar die uit Amsterdam kwarrj. De verdediger van de luchtvaartmaatschappij stelde dat de bemanning van mening is geweest dat de eigenaar de benodigde papieren bezat. De KLM werd veroordeeld tot betaling van de maximale boete -1.700 gulden - plus de kosten van het proces, zijnde ruim 200 gulden. LEUGENS. Een Waal is in een dorpje in het zuidwesten van Frankrijk tot "ko ning der leugenaars" gekroond. De kroon werd Jean Folien uit Namen op het hoofd gezet door de "academie van leugenaars", in 1748 gesticht. Folien was één van de twaalf kandidaten voorde kroon van 1977, uit wie de 38 leden van de academie de man moesten kiezen die met alle schijn van waarheid de grootste leugen zou weten te verkopen. "Koning leugenaar van 1977" was er bijna in geslaagd de jury er, diep spittend in verzonnen historie, van te overtuigen dat de armagnac, de "jongere broer van de cognac", eigenlijk uit België stamde... FLINKE STROP Het Hof van Appèl in Washington heeft een beschikking van het Amerikaanse bureau voor controle op medicamenten en voedings middelen bekrachtigd, waarbij het voorlopig verboden is coca cola in plastic flessen te verkopen. Volgens het Hof in Washington kunnen bepaalde elementen, zoals acrylonitril, die in het plastic verwerkt zitten, zich met de drank vermengen, waardoor op langer termijn aandoeningen en zelfs af wijkingen bij de geboorte kunnen ontstaan. Na het verbod zijn in dt steden Hartford, Chicago en Baltimore ongeveer 1000 man werkloos geraakt en zijn meer dan 15 miljoen flessen uit de roulatie genomen. KOPENHAGEN - Lauge Iversen, een Deense visser heeft vorig jaar op de bodem van de Noordzee een film gevonden, waarop tot nu toe onbekend materiaal staat over de Russische revolutie. Zo zijn er opnamen van Lenin gevonden, waarvan deze, de Russische revolutionair thuis met een kat op schoot, tingen door Palestijnen in huizen zonder dak en zonder water moeten wonen, en dat hun kinderen geen scholen meer hebben. "Wij schie ten op de Palestijnen om hen te kalmeren, en wij weten goed te mikken" aldus de premier. Aanval Israëlische troepen zouden giste ren gesteund door tanks en artille rie, de grens met Libanon zijn over getrokken en hebben het dorp Ya- rin aangevallen. Dit meldt het Pa lestijnse persbureau Wafa. Het be richt is elders nog niet bevestigd. "Om vier uur (Nederlandse tijd) deden de Israëliërs een mislukte aanval op Yarin. Zij gebruikten al lerlei wapens, inclusief tanks, ra ketten en artillerie", zo meldt het persbureau. Linkse Libanezen en Palestijnen zouden de aanval heb ben afgeslagen. Volgens Wafa heb ben de Israëliërs zware verliezen geleden. Jaar Een militaire commandant ver klaarde gisteravond voor de Israë lische televisie dat Israël zich al een jaar bemoeit met de strijd in het zuiden van Libanon. Israël blok keert de Libanese kust om wapen leveranties aan de Palestijnen te onderscheppen. Verder vuurt het Israëlische leger vaak met artillerie op Palestijnse stellingen. Het is de eerste keer dat een Israëlische mili taire woordvoerder deze acties be vestigt. STOCKHOLM - Moeder python kronkelt hier zenuwachtig om haar eieren op het mo ment dat haar kleine pythons ter wereld komen. Dit tafereel werd vastgelegd in de dieren- ™den, tuin van Stockholm. troepen. BELFAST (AP) - Guerrillastrijders van het verboden Ierse republi keinse leger (IRA) hebben gisteren in de hoofdstad Belfast aanvallen uitgevoerd op militairen en politie. De „provisionele" vleugel" van de IRA heeft de verantwoordelijkheid opgeëist voor de beschieting van een legerbasis en het verwonden van een politieman. De beweging heeft gedreigd haar gewelddadige activiteiten te doen toenemen als de Britse koningin Elizabeth niet afziet van haar bezoek aan Noord- Ierland, dat voor morgen en don derdag op het programma staat. In de afgelopen vier dagen is het al zeer onrustig geweest in Ulster. Aanslagen, ontvoeringen en onge regeldheden waren aan de orde van de dag. De Britse autoriteiten treffen alle mogelijke veiligheidsmaatregelen voor het bezoek van de Britse vor stin. Op vele wegen zijn controle posten en wegversperringen opge richt, duizenden personen zijn ge fouilleerd en de katholieke wijken, de IRA haar aanhang moet zwart van de Britse Tl I V JERUZALEM (AP) - De Israëli- sche premier Menachem Begin heeft gisteren laten doorschemeren dat hij de Verenigde Staten zal houden aan hun twee jaar oude verplichting waarin de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO kan worden uitgesloten van vredesbe sprekingen over het Midden- Oosten. Aan de vooravond van het bezoek van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Cyprus Vance verklaarde Begin dat de niet- gepubliceerde overeenkomst, welke dateert uit 1975, de Joodse staat het vetorecht toekent over het akkoord gaar) met nieuwe afvaar digingen bij de Geneefse vredes conferentie. Begin zei dat de overeenkomst, die deel uitmaakt van het tweede Egyptisch-Israëlische bestandsak koord, er in het bijzonder op gericht was de PLO uit te sluiten van toe komstige vredesonderhandelin gen. "Een recht bestaat om gebruikt te worden. Wij gebruiken dat recht en wij zullen het opnieuw gebruiken", aldus premier Begin. Zoals bekend overweegt de PLO Israël te erken nen als de VN-resolutie 242 wordt gewijzigd. Premier Begin heeft herhaaldelijk gezegd dat Israël weigert te onderhandelen met een afgevaardigde van Jassir Arafat's organisatie. In februari van dit jaar verklaarde Vance tijdens een bezoek aan Israël nog dat de PLO eerst haar handvest moest herschrijven en het Israëli sche bestaansrecht moest erken nen voordat kon worden gesproken over deelname van de groepering aan het vredesoverleg over het Midden-Oosten. President Jimmy Carter, die in Plains sprak met verslaggevers, meent dat de kansen op het hervat ten van de vredesconferentie er nog net zo voorliggen als voor deze in dicatie van de Palestijnen. "Er zijn misschien nog andere ob- stakels'A-aldus Carter. Hij zei dat de Verenigde Staten via Syrië, Soedi-Arabië, Jordanië en Egypte indirect boodschappen van de Pa lestijnse leiding hebben ontvan gen. "Zij zijn mogelijk bereid de VN- resolutie 242 aan te nemen waarin het Israëlische bestaansrecht wordt erkend alsmede het recht om in vrede en binnen veilige grenzen te leven", aldus Carter. De Pales tijnse bevrijdingsorganisatie PLO heeft jarenlang gestreden tegen deze resolutie. De Amerikaanse president kon niet zeggen wat er nu gaat gebeuren. Hij wacht op het Carter rapport, dat aan hem zal worden uitgebracht door minister van Bui tenlandse Zaken, Cyprus Vance. Deze maakt momenteel een rond reis door het Midden-Oosten en heeft al met verschillende Arabi sche leiders gesproken. De Palestijnen hebben de resolutie 242 nooit willen aanvaarden omdat hun probleem daarin als een vluch telingenvraagstuk wordt omschre- (ven. NANTE (SP) - Incident op het con gres van de Franse Socialistische Partij (PSF) in Nantes: de Portu gese delegatie wordt bij de opening uitgefloten. Als het congres na drie dagen op zijn eind loopt, maakt de voorman van de linkervleugel in de PSF, Chevènement de volgende vergelijking: "Wij moeten er in Franlcrijk voor oppassen dat het so cialisme wordt vermoord, zoals in Chili, of verraden, zoals in Portu gal". Uit protest verlaten de Portu gese socialisten de tribune. Eerste secretaris FranQois Mitterraud gaat een paar dagen later naar Lis sabon om de verhouding met Mario Soares te lijmen. Chevènements felle aanval is type rend voor de linkse kritiek op Soa res minderheidsregering: zij ver trapt het revolutionaire elan van de Anjerrevolutie om van Portugal een sociaal-democratie te maken. Revolutionair links beschouwt Soares daarom als een verrader en heeft sympathie voor de Portugese communisten. Hun hervormingen uit de eerste dagen van de revolutie van 25 april 1974 worden immers stap voor stap teniet gedaan. De communisten hebben nu een volstrekt kansloze motie ingediend om het parlement te ontbinden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Aanleiding was het rege ringsbesluit om economische her vormingen uit de eerste dagen van de Anjer revolutie terug te draaien door oud-bezitters van onteigende bedrijven recht te geven op scha devergoeding. Het "kapitalistisch herstel", zoals de communisten de politiek van Soares noemen, was daarmee in hun ogen compleet. De motie van wantrouwen is dan ook vooral een teken dat de PCP niets meer met Soares te maken wil heb ben. Dat lijkt gezien de grote tegenstel lingen niet zo verwonderlijk. Maar de motie volgt wel op een maanden lange periode waarin de PCP een linkse "regering tot heil van het al gemeen" voorstond om het land uit de economische crisis te helpen. Ook de partijen die Soares minder heidsregering in het parlement steunen, de sociaal-democratische PSD en de christen-democratische CDS, waren voorstanders van zo'n brede regering, maar dan wel zon der de PCP. Soares heeft de boot altijd afge houden. Nu zal hij om te overleven toch steeds meer rekening moeten houden met de partijen rechts van hem, omdat de potentiële steun van de communisten in het parlement definitief is weggevallen. "De communisten zijn in democra- ontbinden", was het cynische commentaar van de socialistische PSP-top de communistische motie. Dat typeert de tegenstellingen: de goed-georganiseerde communis ten wisten na 25 april 1974 met hulp van het leger door te dringen totalle bestuursorganen van op de staat. Uit die tijd dateren de groot scheepse onteigeningen van land bouwgebieden in de Alentejo ten zuiden van de Taag en het arbeid- erszelfbestuur in grote industrieën. De socialisten waren in de tijdrace na de revolutie verslagen en had den ook geen hechte organisatie binnen de arbeiderswereld. Soares tijd kwam eigenlijk pas nadat het leger in november 1975 een poging tot staatsgreep van linkse officieren werd onderdrukt. Uitgespeeld Dankzij de bekendheid van Soares en de revolutie-moede kiezers wonnen de socialisten de parle- Mario Soares mentsverkiezingen in de zomer van het vorig jaar. Met 105 zetels in het tische verkiezingen verslagen. Uit parlement van 263 afgevaardigden wraak willen ze de democratie zelf slaagde Soares erin een minder heidsregering te vormen die de steun had van PSD EN CDS, die 115 zetels bezetten. De communis ten haalden er niet meer dan veer tig. In een parlementaire democra tie was hun invloed op het landsbe stuur uitgespeeld. Maar niet in de landbouw en de in dustrie. De politie komt regelmatig tussenbeide als de leden van een communistische landbouwcoöp eratie hun bedrijf voor de oude ei genaar gesloten willen houden. Ook in de industrie is de comrqu- nistische vakbeweging het sterkst, ondanks pogingen van de regering om die machtspositie aan te tasten. Nu veel bedrijven weer in particu liere handen zullen komen, kunnen de communisten door stakingen de zwaar beproefde economie nog verder in de put helpen. In de Portugese pers steken ge ruchten de kop op dat Soares bin nenkort een grootscheeps sober heidsplan bekend zal maken. Hij moet wel, omdat geldschieters als het Internationaal Monetair Fonds (IMF) alleen willen bijspringen als ze er zeker van zijn dat hun geld niet in een bodemloze put verdwijnt.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7