"Feyenoord heeft polste behoefte aan een spits" PSV nog niet klaar Liverpool-Barcelona: wanvertoning (1-0) MAANDAG 8 AUGUSTUS 1977 Hugo Hovenkamp en Jan Peters: dolblij met de zege Helling gaat naar Volendam VOLENDAM - Aiax en Volendam zijn het eens geworden over de transfer van Dick Helling naar Volendam. Helling, die zaterdag al tegen New Castle United zou meespelen, is echter persoonlijk nog niet rond met Volendam, dat hem een eenjarig contract heeft aangeboden. Vandaag gaan de oud-Telstarspeler en .zijn ver tegenwoordiger van Inter Football met Volendam om de tafel zitten. Johnny Rep, die zich onlangs vrijkocht bij de Spaanse club Valencia, heeft ondanks alle geruchten nog steeds niet getekend bij Bastia. AMSTERDAM - Als in zijn allerbeste dagen: Willem van Hanegem, door Feyenoord als oud vuil afgedankt, terecht uitgeroepen tot de beste voetballer van het toernooi Amsterdam 702. En als de voortekenen niet bedriegen wellicht binnenkort aanvoerder van de Nederlandse voetbalkampioen. Want dat wordt AZ'67 vrijwel zeker. Tenzij de Noordhollandse sterrencollectie tegen Barcelona en tegen Ajax boven haar krachten tilde. Tenzij zich blessures voordoen of tenzij gevestigde voetbalgrootmachten als Ajax en Feyenoord er alsnog in slagen om zich met veel geld sterker te kopen dan het huidige AZ'67. Wat een samenbundeling van pure klasse. Aanvankelijk nog gereserveerd, zonder veel risico's. Maar allengs meer gedurfd. Met Van Hanegem als de alles regelende, stuntende, bij vlagen briljant coördinerende laatste middenvelder. Met Kresten Nvgaard, de man van de fluwelen traptechniek op links mee ver dedigend bij balverlies. Met Jan Peters op rechts als opkomende man. Frequent diepgaand. In die rol die Hans Croon het frele talent bij NEC had toebedacht. En waar het spelersmateriaal in Nijmegen van dien aard was dat Peters met angst in het hart de middellijn EINDHOVEN - Het stadion van PSV is klaar, het elftal nog niet", constateerde Kees Rijvers zaterdagavond na de wedstrijd tegen Leeds United ter. gelegenheid van de opening van het vernieuwde sportpark. PSV verloor met 1-3 na een van zijn kant uiterst matige wedstrijd. PSV speelde zonder Renê en Willy van de Kerkhof, Krijgh en Nilsson. Rijvers wilde dat even tueel wel zien als een verzachtende omstandigheid, maar niet als een verontschuldiging voor het tegenvallende voetbal. Vooral in de eerste helft nam PSV weinig initiatief, de ploeg wisj, zich in al zijn voorzichtigheid nauwelijks een serieuze mogelijkheid te scheppen. Na rust kwam er iets meer spel in bij de EindhovenaTenmaar werkelijke kwaliteit werd niet geboden. Door PSV tenminste. Leeds United maakte wel een goede indruk. Het elftal speelde geconcentreerd, schakelde gemakkelijk over van verdediging naar aanval en was eigenlijk voortdurend een gevaar voor PSV. Na ruim een half uur ontstond het eerste doelpunt. Peter Lorrimer, met Gordon McQueen uitblinker bij Leeds maakte gebruik van een fout in de verdediging van PSV. Hen kin verdubbelde de voorsprong een kwartier na rust na een knappe pass van Graham. Enkele minuten voor het einde schaarde scheidsrechter Keizer zich in de rij van personen, die PSV met geschenken bedacht. Deacy struikelde over doelman Stewart en de scheidsrechter gaf een strafschop. Van der Kuylen scoorde in tweede instantie. Het fluitconcert dat de 27.000 toeschouwers over Keizer loslietenverstomde toen. In de laatste minuuut werd het ver schil van twee doelpunten hersteld door McNiven, die de bal uit een vrije trap langs Van Beveren kopte. oversloop. daar manifesteerde hij zich tijdens het toernooi Amsterdam 702 als de succesvolle sprinter, die goed bleek voor drie doelpunten. Een tegen de ver bleekte sterren van signor Michels en twee tegen het verkrampte Ajax van Ivic. Met een doelpunt dat Ronald Spelbosch aandroeg, genoeg voor een ruime 3-0 marge tegen Ajax en de beker van het internationale toernooi van Jack van Zanten. Als in zijn allerbeste dagen. AZ'67-manager Hans Kraav beaamde hel zonder blijdschap in zijn stem. Haastig: „Fijn voor Willem. En voor Jantje Peters, Kresten Nygaard en Arntz. Maar hebben we de wind niet teveel in de rug? Wat koop ik ervoor om gedoodverfd kampioen te zijn? De eerste wedstrijd moet nog gespeeld worden. Is iedereen tegen die druk bestand?". Klasse De klasse won het eens temeer. Tegen het grotere loopvermogen van de Ajacieden Erkens, Lerb.v en Schoenaker stelde AZ pure techniek. In die mate dat AZ's getalenteerde middenrif de basis legde voor de uiteindelijke zege. Want Ajax aanvankelijk gedurfder voetbal legde slechts de zwakke plekken van AZ verdedigend bloot, zonder dat het tot succes leidde. En Arntz redde toen doelman Meskovic misgreep op een inzet van Arnesen. Zoals Willem van Hanegem hoogst persoonlijk ausputzer Spelbosch corrigeerde. Met Bobby Vosmaer als glorieuze triomfator over cipier Everse, balanceerde de regerende landskampioen echter toen al op het randje van de afgrond, toen de sterke Van Rijnsoever tot twee keer toe Kees Kist vrijspeelde. Uitstel van executie, zoals later bleek. Met Metgod voor Van Marwijk (Vosmaer verhuisde naar SCHAKEN - Hans Ree heeft zijn afgebroken partij uit de zevende ronde van het schaaktoernooi in Boedapest tegen de Tsjech Filip gewonnen. De Rus Gipslis is met 5 punten leider van het klassement. Ree bezet met 4.5 punt en één uit gestelde partij de derde plaats. TURNEN - Karin Stubbe (Excels ior, Nijkerk) en Truus Schouten (Turnlust, Alkmaar), beiden lid van de nationale turnselectie, hebben het bestuur van de KNGV aange kondigd met de topsport te willen stoppen. Van HanegemArntz en Jan Peters tooien zich met de Keizerskroon, de trofee van het Amsterdam 702-toernooi. links) groeide AZ uit tot nog groter hoogte. En opnieuw wees Willem van Hanegem zijn ploeg in die periode de weg. Zelfzuchtigheid kende hij niet. de door Feyenoord miskende vedette, toen Schrijvers mistastte. Een omhaal dus naar Metgod, een kopstoot en nog een van Spelbosch. Een kwartier was het tweede bedrijf oud, toen Ajax' verdediging voor het eerst capituleerde: 1-0. Zonder diepgang poogde Ajax de bakens nog te ver zetten (Ivic: „Het grote verschil met AZ'67"). De lange Spelbosch belastte zich echter prompt met de naar het centrum uitgeweken Geels, bij welke momenten Arntz libero ging spelen. Maar het succes kwam aan de andere kant. Wie anders dan Van Hanegem lanceerde Hovenkamp met een 30-meter pass. Jan Peters bleek ter plekke om op de teruggetrokken bal het vuurwerk te ontsteken: 2-0. De derde (eveneens van Peters) was toen al niet belangrijk meer. Van Hanegem tot slot: „Het ging goed, maar ik vraag me af of het niet te goed ging. En Jan Peters: „We doen er verstandig aan om niet ver waand te worden". Als in zijn allerbeste dagen. Ruud Krol bewonderend: „Zo'n man misten wij. En hij is toch 33". De passerende Kraay: „Die zege is me te royaal Van Hanegem weer: „Precies. Over tien dagen praten we verder. Als het dan ook 3-0 staat durf ik echt te lachen". Ook dan zal Joegoslaaf Mladen Ramljak nog afwezig zijn. De ex-Feyenoorder onderging een operatie aan de heup en hervat donderdag de training. AMSTERDAM - Liverpool, de Europese bekerhouder en de Engelse kampioen, als zodanig niet gewend in een bijrol te worden geplaatst, heeft gisteravond in het duel tegen Barcelona om een van de troostprijzen in het toernooi Amsterdam-702, bepaald niet alle registers opengetrokken om Barcelona te verslaan. Het resultaat van het duel om de derde plaats, waarin voor geen van beide ploegen veel eer viel te behalen en dat mede door de drukkende warmte in het begin geenszins noodde tot een grote krachtsinspanning, was een overwinning met 1-0 voor Liverpool. Beslissend was het door Johnson in de zestiende minuut uit een hoge voorzet van McDermott gescoorde doelpunt. Liverpool, dat in dezelfde opstelling in het veld kwam als vrijdagavond tegen Ajax, heeft verscheidene kansen gehad om de zege cijfermatig meer allure te geven. Vooral in de eerste helft. Daar staat tegenover dat Barcelona, toen het na de rust met een grotere inzet speelde - bovendien betekende Clares een versterking in de aanval ten opzichte van de zeer zwakke Fortes - ook enkele keren heel dicht bij een treffer is geweest. Nochtans konden zelfs dé momenten, dat een van beide ploegen zich even deed gelden, de wedstrijd niet tot een aanvaardbaar niveau tillen. Daarvoor ontbrak het zowel de Engelsen als de Spanjaarden aan inspiratie en toch ook wel aan de kwaliteit, die men bij het lezen van de namen Liverpool en Barcelona verwacht. Bij het klinken van het eindsignaal kregen de ploegen dan ook niet geheel ten onrechte een afkeurend boe-geroep te horen. Over de strijd, voorzover daar sprake van was, kan men kort zijn. Het was en bleef een wanhopig pogen er iets van te maken. Kampioen in het missen van kansen bij Barcelona was Rexach, maar het zou onbillijk zijn hem alleen de nederlaag in de schoenen te schuiven. Bij Liverpool, dat het in de tweede helft zo nu en dan nog benauwd kreeg, lagen de gemiste kansen meer gespreid. LA CORUNA - Tijdens het in ternationale voetbaltoernooi in het Spaanse La Coruna is eens te meer aangetoond hoe hard Feyenoord een nieuwe spits nodig heeft. De Rotterdammers verloren beide wedstrijden. Eerst bleek de Braziliaanse club Fluminense met 2-0 te sterk, gisteren werd met 4-2 van Real Madrid verloren. Wim Rijsber- gen kreeg in dat duel een gele kaart, Fluminense werd toer nooi winnaar. In de finale ver sloegen de Brazilianen Dukla Praag met 3-0. Twee maanden geleden loodste Cees-Jan Snoeck Xerxes nog door de finale om de districtsbeker tegen Groeneweg. Zaterdagavond, stond hij oog in oog met Rivelinho. de Braziliaanse international Wat schuchter zocht hij hem op, durfde het eerste kwartier ook niet van zijn zijde te wijken uit vrees, dat die beslissende pass van Rivelinho's machtige linkervoet vertrok, zonder dat hij het had kunnen voorkomen. Hoe hard die schoten van Rivelinho wel zijn, ondervond Snoeck vlak voor rust aan den lijve, toen hij zich gedurfd in de muur opstelde om het projectiel voluit in de maagstreek tot stilstand te brengen. Even moest hij op adem komen, maar uitgeteld was hij geenszins. Steeds brutaler onttrok hij zich zijn opponent als Feyenoord in balbezit geraakte en steeds bleek hij tijdig terug om het gevaar dat steeds van Rivelinho uitstraalde, in de kiem te smoren. Het is niet reeel om te beweren, dat de verhouding Snoeck- Rivelinho gelijk is aan die van Feyenoord-Fluminense. Het is echter wel het beeld van het Feyenoord van dit moment. Jong en talentvol Feyenoord tegen een van de vedetten over lopend Braziliaans team, dat naast Rivelinho ook nog de blonde, veel opkomende vleugelverdediger Marinho bezit en in Zeze een linkerspits telt, die nu al als het grootste talent voor het wereldkampioenschap in .Argentinië wordt bestempeld, hoewel hij tegen de sterk spelende Dick Schneider (met Snoeck, Wijnstekers en Rijsbergen de beste Feyenoorders) geen voet aan de grond kreeg. Feyenoord mag aan de ene kant blij zijn, dat het talent Cees-Jan Snoeck eerder doorbrak dan het had durven hopen. Aan 'de andere kant onderkent trainer Boskov het gevaar van een eventuele terugval,' zoals Michel van de Korput dat vorig seizoen overkwam. Voorlopig zegt Boskov: „We moeten ons gelukkig prijzen met zo'n talent". Vreemd Onbevangen mengde hij zich Cees Jan Snoeck: twee maanden geleden nog in de strijd districtsbeker voor amateurs, nu tegenstander van Rivelinho en van de betere Feyenoorders zowel verdedigend als aanvallend in de strijd, die Fluminenses overigens al in een vroeg stadium besliste. In de vierde minuut moet Luiz Carlos zelf ook vreemd hebben opgekeken toen hij zijn vleugelschot achter de ver bouwereerde Eddy Treytel zag inslaan: 1-0. In de eerste helf\, die de Brazilianen nagenoeg volledig dicteerden, waarin Aad Mansveld zich erg onzeker presenteerde, waarin Willy Kreuz bijna apatisch rondliep en waarin Feyenoord nooit zichzelf vond. „Het leek alsof Feyenoord anti-doping had geslikt", ver woordde Boskov zijn gevoelens. En wat Aad Mansveld mankeerde? De on zekerheid die van Feyenoords libero,afstraalde noopte Boskov hem na een kwartier in de tweede helft te vervangen door Michel van de Korput. „Ik moest hem wisselen", verontschuldigde Boskov zich bijna, „het ging niet langer met hem". Aad Mansveld zocht een (te) simpele uitvlucht: „Die scheidsrechter was toch een lachertje. Als ik naar hem keek. blies hij al". De Spanjaard Balsaron riep inderdaad het vermoeden op een zwak te hebben voor de Brazilianen, die in de tweede helft het initiatief aan Feyenoord moesten laten. Drie serieuze kansen om tot de gelijkmaker te komen, lieten Martin Vreysen, Willy Kreuz en Jan van Deinsen (na een fraaie solo van Snoeck), ongebruikt, waarna Doval (eindelijk een keer los van Wim Rijsbergen) acht minuten voor tyd de finaleplaats om de onooglijke Trofeo Teresa Herrera voor Fluminense veilig stelde. Feyenoord derhalve in de strijd om de derde en vierde plaats tegen Real Madrid door Boskov uitgeroepen tot de beste ploeg van het toernooi. Hij verzachte daarmee tegelijkertijd Feyenoords tweede nederlaag (2-4) ondanks dat Real Madrid dat eerbetoon pas na een half uur rechtvaardigde. Tot die tijd boezemde het bepaald geen ontzag in, terwijl Feyenoord in die periode zelfs moeiteloos naar 2-0 uitliep omdat doelman Garcia Ramon bereid bleek daarbij een handje te helpen. Willy Kreuz bedankte daar na 12 minuten voor (1-0) en toen Martin Vreysen zes minuten later een trekbal van Jan van Deinsen tot 2-0 verlengde, leek Real Madrid plotseling een geslagen ploeg. De onzekerheid echter die (weer) van Aad Mansveld afstraalde, sterkte Real in zijn pogingen het initiatief over te nemen. Feyenoord liet zich opjagen en Martinez vond nog twee mogelijkheden, die tot 2-2 leidden. Het wankelende Feyenoord greep zich vast aan de rust, die echter ook geen ver trouwen meer kon schenken. Het herstel bleef uit. Juanito maakte dat na vier minuten al duidelijk (2-3) en Martinez onderstreepte dat nog eens ten overvloede (2-4). Boskov greep beide wedstrijden aan om te bewijzen hoe zeer hij om de Zuidamerikaanse spits zit te springen, nu Nico Jansen de eerste zes competitiewedstrijden zeker niet van de partij kan zijn. „Feyenoord heeft de grootste behoefte aan een spits", sprak Boskov dan ook herhaaldelijk. Maar daar is iedereen inmiddels van overtuigd. Afscheid van Jeuring en Oranen ENSCHEDE - FC Twente heeft gis teren in een vriendschappelijke wedstrijd met 0-0 gelijkgespeeld tegen het Engelse Ipswich Town. Beide ploegen maakten voor 8000 toeschouwers een schamele ind ruk. De oudgedienden Jan Jeuring en Kalle Oranen speelden bij wijze van afscheid het eerste kwartier Nadat Sparta zaterdag al van de amateurs van Stadskanaal met 8-0 gewonnen had, versloegen de Rot terdammers gisteren in Heeren veen de club van die naam met 5-1. Jansen, Clarke, Balkestein, Peltzer en Van Staveren waren de doelpun tenmakers. Het Nijmeegse NEC heeft in Liver pool met 2-1 verloren van Everton. Marijnissen scoorde de Nijmeegse treffer, de Engelse doelpuntenma ker was Latchford (2x). Haarlem klopte de Belgische eerste klasser FC Antwerp met 3-1. Haar lems nieuwste aanwinst Pepe Fer nandez scoorde eenmaal. PEC Zwolle heeft gisteren in een tumultueuze wedstrijd tegen Man chester United met 1-1 gelijkge speeld. Hartford van Manchester werd uit het veld gestuurd, terwijl Owen, Jans en Frandsen met een gele kaart werden geconfronteerd. Volendam heeft zijn oefencam pagne afgesloten met een zege op het Engelse Newcastle United, 2-1. SC Cambuur won met 3-0 van Di- namo Boekarest, en Go Ahead Eag les versloeg Lierse SK met 6-0.%

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9