Motief voor bomaanslag in Salisbury nog duister Carters buitenlands beleid: eerste roes voorbij Gevangenisstraf voor betogers Super-Phenix Nieuwe regering geinstalleerd in Iran T urks-cyprioten hij sen stormbal Elf doden en zeker zestig gewonden MAANDAG 8 AUGUSTUS 1977 BOURGOIN-JALLIEU (Reuter) - Een speciale rechtbank in Bourgoin heeft gisteren acht beto gers tegen de bouw van een kerninstallatie ver oordeeld tot gevangenis straffen variëren van één tot zes maanden. De ver oordeelden zijn op twee na allen buitenlanders. Vier beklaagden werden vrijgesproken van de be schuldiging dat zij had den aangezet tot geweld pleging tijdens de bloe dige betoging van een week geleden bij de plu- toniumreactor „Super- Phenix" in Creys- Malville bij Bourgoin. De twaalf beklaagden waren zeven Westduit sers, twee Zwitsers en drie Fransen van tussen de 19 en 30 jaar. De onlusten kostten aan een betoger het leven en ruim honderd liepen verwondingen op toen de rijkswacht tegen de 20.000 deelnemers op trad. Het hof, dat 24 uur in zit ting was geweest met een onderbreking voor de lunch op zaterdag, gaf lichtere straffen dan de officier van justitie had geëist. Waarnemers me nen dat dit werd ingege ven door de tegenzin om de beklaagden martela ren te maken. Alle beklaagden hebben tegengesproken dat zij aan de betoging hebben deelgenomen en hebben gezegd dat zij een paar uur nadat de betoging was beëindigd, werden aangehouden. Maar de rechtbank - een omstreden vorm van Franse snelrechtjustitie voor op heterdaad be trapte personen - vond vijf hunner schuldig aan openlijke geweldpleging. Twee andèren - een Westduitser en een Fran- Saise - werden gevonnist wegens bezit van dode lijke wapens en een tweede Westduitser werd schuldig bevonden aan het bezit-van een brand bom. Drie Westduitsers en een Zwitser, die door de rechtbank waren vrijge sproken of slechts lichte straffen kregen, werden Frankrijk uitgewezen. Ze moeten het land binnen 48 uur verlaten. In Bourgoin is tegén de vonnissen gedemon- streerd door ongeveer duizend medestanders ff! van de verdachten. De be toging verliep vreed- Drie demonstranten die vorige gehouden, worden hi^r het ge- JalLieu binnengeleid, week bij de betoging werden aan- rechtsgebouw van Bourgoin- Ceausescu snel terug uit Rusland WENEN (AFP) - De Roemeense president en partijleider Nicolae Ceausescu, die vrijdag onverwacht naar de Sowjet-Unie vloog voor be sprekingen met zijn Russische col lega Leonid Brezjnjev, is binnen 24 uur alweer teruggekeerd in Roe menië. Volgens het Roemeense persbureau Agerpress hebben de beide leiders in een "hartelijke en vriendschappelijk" sfeer gespro ken over de wederzijdse betrek kingen. Volgens waarnemers duiden de spaarzame, mededelingen er op dat het Eurocommunisme een van de belangrijkste gespreksthema's is geweest. NICOSIA (Reuter - De Turks- Cypriotische leider Rauf Denk- tasch heeft zaterdag gedreigd met een „definitieve verbre king" van de betrekkingen tus sen de Griekse en Turkse ge meenschappen van het eiland wanneer de opvolger van wijlen aartsbisschop Makarios wordt benoemd tot president over heel Cyprus. Van Grieks-Cypriotische zijde werd onmiddellijk gereageerd op Denktasch' dreigement door te benadrukken dat de opvolger van de aartsbisschop inderdaad president wordt van het hele ei land. De tegenstrijdige verklaringen lijken een voorbode te zijn van Leden IRA uit voorzorg aangehouden BELFAST (Reuter) - Het Britse le ger in Noord-Ierland heeft zeker 20 mensen, die als geurrilleros van het Ierse Republikeinse leger (IRA) worden beschouwd, gearresteerd bij wijze van voorzorg voor het be zoek van koningin Elizabeth aan Noord-Ierland, komende woens dag. Maar de Sinn Fein, de politieke vleugel van de IRA, liet weten dat de meeste IRA-kopstukken bijtijds zijn ondergedoken. De IRA heeft aangekondigd dat zijn leden de Britse koningin een bezoek zullen bezorgen dat haar lang zal heugen. Politie Spanje arresteert leider GRAPO MADRID (AFP) - Een van de zes GRAPO-leden ('antifascistische' revolutionaire groepen'), die de Spaanse politie zaterdag heeft ge arresteerd, blijkt de leider van de beweging te zijn. De politie heeft Hierro Chomon als GRAPO-leider geïdentificeerd, zo is gisteren in Madrid vernomen. Chomon, afkomstig uit Galicië, wordt beschuldigd van medeplich tigheid aan alle belangrijke GRAPO-acties, met name de ont voeringen van staatsraad José Ma ria de Oriol en luitenant-generaal Emilio Villaescusa. Ook worden hem negen overvallen, en enkele moorden op agenten en leden van de guardia civil ten laste gelegd. Het is niet bekend hoeveel leden GRAPO telt. De beweging zou een Stalinistische vorm van Marxisme-Leninisme aanhangen. een verdergaande verslechte ring tussen de gemeenschap pen op Cyprus. Het dagblad Cyprus Mail schreef zaterdag dat Denktasch had verklaard dat de benoe ming van een door de Griekse gemeenschap gekozen opvol ger van Makarios, tot president over het hele eiland „zal leiden tot een definitieve breuk tussen de twee gemeenschappen". Denktasch zei voorts te menen dat de onderhandelingen tus sen de twee partijen over een regeling van de onderlinge ge schillen, zullen worden afge broken, mochten de Grieks- Cyprioten tot de gewraakte stap overgaan. Een Turks-Cypriotische zegs man bevestigde zaterdag dat de Cyprus Mail het standpunt van Denktasch op juiste wijze had weergegeven. Een Grieks-Cypriotische func tionaris zei in antwoord op het bericht dat de opvolger „presi dent wordt over heel Cyprus. Onze positie inzake deze kwes tie is niet veranderd". In dagbladen in Nicosia werd zaterdag de Turkse minister van Buitenlandse Zaken aan gehaald, die zou hebben ver klaard dat Turkije evenmin een opvolger van de aartsbisschop zal erkennen als leider van de staat Cyprus. Tot over deze zaak een defini tieve overeenkomst is bereikt, kunnen er beter twee autonome gebieden worden gevormd die elk een voorlopige regering hebben, met gelijke macht, al dus de minister. PONTO-ZAAK - Eleonore Pöns- gen, gearresteerd in verband met de moord op de Westduitse bankier Ponto en door de echtgenote van de bankier als medeplichtige aan de moord herkend, is gisteren in vrijheid gesteld. De rechterlijke autoriteiten lieten weten dat de situatie, ontstaan door nieuw bewijsmateriaal, het niet meer toelaat de verdenking van medeplichtigheid aan de moord op de bankier Jürgen Ponto als "ern stig" te beschouwen. SALISBURY - Alle nationalistische zwarte leiders die binnen Rhodesië verblijven hebben met verontwaardiging de bomaanslag in het warenhuis Woolworth veroordeeld, waarbij zaterdag in Salisbury elf mensen zijn gedood, acht zwarten en drie blanken. De politie heeft bij het speuren naar de daders hulp gekregen van leidende figuren uit de Verenigde Nationale Afrikaanse Raad UANC, één van de grootste nationalistische partijen. Ook dominee Ndabaningin Sithole heeft beloofd de politie te zullen helpen als hij iets meer komt te weten over de aanslag. Bisschop Abel Moezorewa, leider van de UANC heeft gezegd dat hij diep geschokt is over deze „zinloze, kwaadaardige daad". De ontploffing werd veroorzaakt door een bom van ongeveer dertig kilo, die waarschijnlijk verstopt was in een pakket in het warenhuis.- De politie zegt dat het projectiel van Russisch fabrikaat was. De ontploffing sloeg de muren van de winkel weg. Naast de elf doden waren er meer dan zestig gewonden. Tien van hen zijn nog in het ziekenhuis. De drie blanken die het leven lieten waren een 51-jarige vrouw en haar 21-jarige dochter en zestienjarige zoon. De gedode negerslachtoffers konden nog niet worden geïdentificeerd. De aanslag was het ernstigste incident sinds de nationalistische guerrillastrijders in 1972 hun rimboe-oorlog om een zwart meerderheidsbewind begonnen. De UANC-leiders, die de politie hun hulp hebben aangeboden, hebben eerder in de week twee of drie zwarten gezien die zich op ver dachte wijze bij de Woolworthwinkel ophielden. Bisschop Moezarewa gaat vandaag naar Londen waar hij de Engelse minister van buitenlandse zaken David Owen en diens Amerikaanse collega Cyrus Vance over de Rhodesische crisis zal spreken. Gisteren hield hij voor achtduizend aanhangers een toespraak in Bulawaye in het zuiden van het Een beeld van de ravage in het warenhuis van Woolworth in Salisbury na de bomontploffing. land. Politie moést een kordon om De politie in Salisbury gelooft niet de bijeenkomst trekken en dat met de bomaanslag een traangas gebruiken om supporters offensief op de steden is ingezet van rivaal Joshuo Nkomo, die het door de guerrillabewegingen, feest wilden verstoren, op een afstand te houden. De bomaanslag kan volgens waar nemers ten gevolge hebben dat de Frontpartij van premier Ian Smith met de verkiezingen van 31 augustus in zicht een zwenking naar rechts maakt. In maart van dit jaar zei de uitgewezen katholieke bisschop Donald Lamont: „Er bestaat die schrikwekkende mogelijkheid van een stadsguerrilla. De blanken die in Salisbury wonen realiseren zich niet hoe de situatie werkelijk is. Ze leven in een paradijs van dwazen." „De Afrikaanse bevolking in de buurtschappen rond Salisbury telt honderduizend mensen meer dan de blanke bevolking van heel Rhodesië, die 270.000 man sterk is. Als de volksmassa eenmaal in beweging komt dan staat er een compleet bloedbad te wachten. Daar ben ik erg bang voor." OBSREVERDIENST TEHERAN (Reuter) - De Sjah van Iran heeft gisteren de nieuwe rege ring geïnstalleerd, die onder leiding komt van Jamshid Amouzegar. De nieuwe premier was tot dusver Irans belangrijkste onderhandelaar in oliezaken. De ernstige moeilijk heden, waarmee de snelle ontwik keling van Iran gepaard gaat, vormden de hoofdreden voor de reorganisatie van de regering, zo blijkt uit de instructies die de Sjah het nieuwe kabinet heeft gegeven. De Sjah vraagt het kabinet de plan ning van de ontwikkeling beter,te coördineren en te begeleiden, en aan te sturen op een redelijk groei percentage. „Als we mikken op een groeipercentage van 20 procent en we krijgen te maken met een infla tie van 25 procent kun je niet van groei spreken. We moeten terugke ren naar een redelijk tempo, dat we de baas kunnen", aldus de Sjah. Zonder in details te treden kon digde hij aan dat er veranderingen zullen komen in de begroting en de opzet van de planning. Een van de achtergebleven gebieden in de snelle economische ontwikkeling is de elektriciteitsvoorziening, die de laatste tijd voor grote problemen en stroomloze uren heeft gezorgd. De Sjah heeft bij zijn kabinetsreor ganisatie dan ook, vooral het mes gezet in de problematische secto- Kort ria zijn installatie zei Amouze gar dat zijn regering voorrang zal geven aan de bestrijding van de in flatie en aan de volkshuisvesting. Ex-premier Amir Abbas Hoveida, die zaterdag het ontslag van zijn re gering aanbood, is benoemd tot minister voor het Hof, in welke functie hij als speciaal adviseur voor de Sjah zal optreden. De Sjah heeft de strijdkrachten ter beschikking gesteld van de rege ring, omdat gebrek aan mankracht een ernstige hinderpaal is in de meeste ontwikkelingssectoren in Iran. Het vervoer is is een van de zwakke plekken in de ontwikke ling. Verbetering van de havenfaci liteiten heeft een eind gemaakt aan de enorme opstopping in de ha vens, die Iran naar schatting een miljard dollar aan extra-kosten hebben bezorgd. Maar in de haven gebieden liggen nog gigantische voorraden op vervoer het land in te wachten, vanwege tekorten aan vrachtwagens en chauffeurs. Grensconflict KOEALA LOEMPOER (Reu ter) - In Indochina is zaterdag een hevig grensconflict uitge broken tussen de twee commu nistische buurstaten Vietnam en Cambodja. Dit is in Koela Loempoer bekend gemaakt door premier Thanin Kraivits- jien van Thailand. Volgens Thanin voerden de luchtmachten van Vietnam en Cambodja over en weer bom- bardementsvluchten uit. Naar zijn zeggen duurden de gevech ten op het moment van zijn me dedeling nog voort. De premier gaf geen nadere bijzonderhe den. WASHINGTON (SP) - Er moet een paar maanden geleden bij de schilderbeurt van het Witte Huis verkeerde verf ge bruikt zijn, want de buitenkant van Ame- rika's presidentiële ambtswoning begint al weer te bladderen. Het zijn nog maar een paar grauwe plekken, maar het onbe rispelijke wit is toch doorbroken. Door Mark Frankland Observer In de verzengende hitte en de vervuilde lucht van deze buitengewoon hete zomer doet het gehavende uiterlijk van het Witte Huis de buitenlandse correspon dent denken aan de toestand van presi dent Carters buitenlandse beleid. Een halfjaartje geleden zag dat beleid er glanzend nieuw uit maar nu raakt het mooie er wat af. Deugden de denkbeel den niet, of zijn er bij de uitvoering node loze fouten gemaakt, vragen sommige mensen zich af, waarbij zij soms uit het oog verliezen dat verkiezingsleuzen en gloedvolle eerste toespraken nu eenmaal zelden geheel verwezenlijkt worden en zeker niet binnen een paar maanden. Het verbluffende doel was vermindering van het kern wapenarsenaal van de twee supermachten. Stopzetting van de einde loze en verschrikkelijk kostbare wed loop naar steeds "betere" en steeds meer wapens - dat leek en lijkt een schitte rende doelstelling, maar de Russen zien in Carters radicale voorstellen "geen echte poging tot vertraging van de wa penwedloop, maar propaganda", zegt een hoge ambtenaar in Washington. Dat is dan natuurlijk een politieke mis rekening. De grootse openbare verkon digingen hebben in Amerika zelf en in de rest van het Westen de nodige indruk gemaakt op het publiek. Maar Carter en zijn raadgevers hebben vermoedelijk te weinig beseft dat zijn voorstel dat de Russen meer raketten afdanken dan de Amerikanen, voor de Russen een lelijke schok betekende. Op zichzelf was het voorstel niet onlogisch, want de Russen hebben meer raketten en de Amerikanen wilden aan beide kanten het arsenaal in krimpen tot ongeveer tweeduizend stuks. Maar daarmee waren de Russen nog niet overtuigd van Carters nieuwe gedachten en goede bedoelingen. Moed De mensenrechten waren een even be langrijk punt van Carters aangekondigde beleid als de vermindering van de bewa pening. Maar ook dat is aanzienlijk mak kelijker aan le kondigen dan uit te voe ren. De Russen noemen het inmenging in binnenlandse aangelegenheden als Amerika te veel ophef maakt van mens enrechten. De Amerikaanse betrekkingen met Rus land zijn natuurlijk een bijzonder moei lijk punt. Maar de vele andere problemen zijn dikwijls niet gemakkelijker en x blijken al even ongevoelig voor Carters oplossingen. Er is bijvoorbeeld geen en kele aanwijzing dat premier Begin van Israël tijdens zijn bezoek van vorige maand aan Washington ook maar de minste concessie gedaan heeft die bij eenroeping van de Geneefse Conferentie mogelijk, laat staan vruchtbaar maakt. Officieel blijft Washington nu volhouden dat er van het najaar wellicht weer in Ge- nève geconfereerd kan worden, maar Carter en Begin verschillen, zacht ge zegd, van opvatting over deelneming door de Palestijnse Bevrijdingsorganisa tie. Carter heeft wel moed getoond inzake het Midden-Oosten, door enige kernpun ten .voor een regeling hardop uiteen te zetten. Kernpunten die met gezond ver stand te begrijpen zijn, dat is zeker, maar het zijn nu eenmaal punten die vele Israë liërs en Arabieren niet onder ogen willen zien - en waarvan zelfs vele Amerikanen vinden dat ze niet hardop genoemd kun nen worden. Israëlische terugtrekking uit de in 1967 bezette gebieden en erkenning dat er ook voor de Palestijnse vluchtelingen een bestaansrecht is, een soort "thuisland" moet komen, zijn punten die met uiterste behoedzaamheid gepresenteerd moeten worden, anders steigert Israël en belandt Carter alleen maar in een lelijk gevecht met Israëls machtige vrienden in het Amerikaanse Congres. Nuchter De nuchtere waarheid is bovendien dat de Amerikaanse belangen in het Midden-Oosten niet altijd samenvallen met de Israëlische en dat besef is mis schien ook wel de reden dai de "Israël- lobby" (dat zijn de pleitbezorgers voor Israël) onmiddellijk luidkeels "verraad" roept zodra er maar in de verste verte sprake is van nuchtere beschouwing. Voor de buitenwereld moet de fictie vol gehouden worden dat de belangen van de wereldmacht op het westelijk hal frond en het miniatuur-landje in het Midden-Oosten nooit uiteenlopen, een standpunt dat Begin bij zijn bezoek aan Carter nog eens opgewekt herhaald heeft. De problemen in andere delen van de wereld zijn niet minder netelig. De nieuwe Amerikaanse regering heeft geen vat op premier Ian Smith van Rhodesië kunnen krijgen. Smith schijnt nog steeds te hopen dat Amerika zijn "gematigde" bewind zal helpen verdedigen tegen de "door communisten overheerste" guer rillastrijders De Chinese zaken heeft Car ter een beetje verwaarloosd, vinden sommigen. Het probleem is misschien ook wel een beetje ingewikkeld on nu in een halfjaartje op te lossen. Achtentwin tig jaar na de Chinese revolutie staat Taiwan nog steeds de verbetering van de Amerikaanse betrekkingen met Peking in de weg. Het probleem is dat Washing ton volwaardige diplomatieke betrek kingen wil onderhouden met een gigan tisch groot land zoals China, zonder het „nationalistisch Chinese" regime op Taiwan helemaal in de steek te laten. Car ters raadgevers moeten een juridisch- diplomatieke formule zoeken die zowel China en Amerika als Taiwan bevredigt. Niemand weet of dat te doen is. Weerspannig Carter begint er achter te komen dat bui tenlandse politiek misschien wel een opwindend gebied is voor een president en hem op het eerste gezicht meer arms lag lijkt te geven dan de binnenlandse politiek (waar het Congres altijd zo be moeiziek is) maar dat de buitenwereld ook een weerspannig stelletje is. Vriend schappelijke persoonlijke betrekkingen vestigen met bezoekende buitenlandse leiders is heel makkelijk, maar om ze te laten doen wat Washington wil, is heel wat anders. De Westduitse bondskanse lier Schmidt bijvoorbeeld, schijnt heel goed met Carter overweg gekund te heb ben, maar dat nam niet weg dat hij totaal andere opvattingen had over kritieke punten zoals de mensenrechten en de ontwikkeling van een Europese .kweek reactor. Het Witte Huis maakt zo af en toe wel eens wat reclame met de technische stu die die Carter in zijn jonge jaren gevolgd heeft. Zijn ingenieursscholing is zo goed te pas gekomen, heet het dan, bij zaken zoals de afweging van voor- en nadelen van de B-l bommenwerper. Misschien helpt het hem inderdaad bij de beoorde ling van technische of logische zaken, maar het raderwerk van de wereld zit niet logisch in elkaar. Carter heeft in de bui tenlandse politiek al een paar keer zijn neus gestoten doordat hij de dingen lo gisch bekeek. Op de lange duur hoeft het niet allemaal zo ernsig te zijn. Alle verf bladdert op den duur wel wat af, elk beleid pakt anders uit dan het aangekondigd is. Voorlopig zijn er nog geen tekenen dat Carters vastberadenheid verslapt. Mensenrech ten, vermindering van bewapening, vrede in het Midden-Oosten - het zal nog wel even duren eer hij ze geregeld heeft, zoals hij het wil.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7