"Cursus Levende Stenen succes Aankoop kleinere natuurgebieden Beheersvergoeding waardevolle terreinen "Aqua Flora '77" trok ruim 61.000 bezoekers Leids bureau schrijft elke maand 100 man in X LEIDEN MAANDAG 8 AUGUSTUS 1977 LEIDEN - Onder het motto: „een toe komst voor ons verleden" is 1975 uitge roepen tot monumentenjaar. Een van de speciale gebeurtenissen dat jaar was het uitbrengen van een schriftelijke cursus over de Nederlandse bouwkunst door alle tijden heen. Deze cursus, met de sprookjesachtige naam „Levende Ste nen", blijkt nog steeds een voltreffer: op het cursusbureau in Leiden melden zich elke maand nog zo'n honderd leergierige inschrijvers. Het succes van de cursus heeft de makers gestimuleerd om nu ook een kwartaalblad uit te geven waarvan binnenkort het eerste nummer zal ver schijnen. De cursus Levende Stenen is opgezet in nauwe samenwerking met het LOI; in het gebouw van deze onderwijsgigant heeft de Stichting die de cursus uitgeeft ook nog enige kantoorruimte gehuurd waar vier vaste medewerkers de organi satie in handen hebben. Eén van hen, de heer Rijken, heeft bij het LOI al jarenlang ervaring opgedaan met schriftelijke cur sussen maar vertelt verrast te zijn door het grote succes van Levende Stenen: „Dat we mensen moesten afwijzen voor de bijbehorende excursies, dat er zoveel belangstelling bestond, dat was ik hele maal niet gewend." De eerste opzet voor de cursus is ge maakt door bestuursleden van de Stich ting ter bevordering van de kennis van de Nederlandse Bouwkunst. Deze stichting is een paar jaar geleden opgericht door een aantal in monumenten geïnteress eerde particulieren en figuren die daar beroepshalve veel mee te maken hebben. Hun doel was om de Nederlandse mo numenten, stadsgezichten en land schappen wat meer onder de aandacht te brengen. Ze kregen hun grote kans toen ze in het kader van het monumentenjaar subsidie konden krijgen: het ministerie van CRM heeft alle kosten op zich geno men die verbonden waren met het opzet ten van de cursus Levende Stenen. De cursisten betalen alleen de „lopende kos ten". De cursus is eenvoudig en helder ge schreven, er is dan ook geen speciale vooropleiding vereist. Een aantal lessen over bouwtechnieken wordt afgewisseld met lessen over bouwstijlen in bepaalde periodes en streken van het land. Tems- lotte wordt een deel van de 48 lessen be steed aan afzonderlijke onderwerpen als verdedigingsbouwwerken, kerkelijke bouwkunst, hofjes enzovoort. Voor de cursisten worden in de periode september tot mei ook enige excursies en lezingen georganiseerd. Zo ongeveer de helft van de 2700 cursis ten werkt regelmatig het huiswerk (het beantwoorden van een aantal vragen ovec de les) uit, zo vertelt de heer Rijken. „We mogen niet mopperen. Er zijn weinig mensen die echt regelmatig wer ken, maar het merendeel zal de cursus wel afmaken al hebben ze een flinke tijd nodig." De voor de cursus gestelde tijd, 16 maanden, zullen de meeste cursisten wel overschrijden. Ondertussen hebben de eerste veertig cursisten van de in 1975 gestarte opleiding hun papiertje al bin nen. Aan de cursus is namelijk geen examen verbonden, maar men kan wel een verklaring krijgen met de gemid delde beoordeling van het ingeleverde .huiswerk. De cursisten, die de eindstreep gepas seerd zijn, konden via een vragenformu- liertje hun mening geven over het een en ander. De heer Rijken: Dan zie je merkwaardige tegenstellingen de les die de een goed vindt, vindt een ander juist weer niet zo goed. Meestal was de beoor deling over de hele cursus gelukkig erg goed." Onder de cursisten zijn praktisch geen „stoppers" vertelt Rijken en dat is een opvallend verschil met de doorsnee schriftelijke cursus: „De cursisten zijn voor het merendeel echt geïnteresseer den. Op excursies blijken het alle soorten mensen te zijn. Soms doen hele families mee, er zijn ingenieurs bij maar ook ar beiders en huisvrouwen. In Leiden de den er honderd mensen mee met de ex cursie: de mensen waren erg enthousiast, er was veel animo". „Het docentenkorps is ook verschrikke lijk gemotiveerd. Ze zijn er echt intens mee bezig, dat is heerlijk om mee te wer ken. De docenten zijn heel enthousiast; dit is tenslotte een mogelijkheid om hun kennis te verspreiden. Op scholen wordt deze informatie nooit verstrekt. Met de cursus proberen we een zo groot moge lijk publiek te bereiken de stof is niet al te technisch, maar legt ook niet teveel nad ruk op de kunstgeschiedenis." Het kwartaalblad dat nu op stapel staat is niet alleen bedoeld voor organisatori sche mededelingen over bijvoorbeeld excursies. Als zowel cursisten als docen ten actief meewerken aan de inhoud kan het blad het contact tussen die twee groepen bevorderen. Bij elke schrifte lijke cursus, zo vertelt Rijken uit eigen ervaring, is er niet zo heel veel contact tussen de cursist en de docent. Verder kan de oud-cursist door middel van het blad een beetje bijblijven. De verwachting is dat eind volgend jaar de vierduizend met subsidie gedrukte exemplaren van de cursus op zijn. Of er dan weer subsidie zal komen is nog een vraag. En of de cursus dan nog eens overgedrukt wordt en hoe die er dan komt uit te zien moet nog bekeken wor den. Misschien wordt het tijd voor nog eens een monumentenjaar. TON MAAS. aooeo°g°o»oooogeBaeBaeoBgfleBeeaeoBeogeoeeaooeoeoooooooooeoooQoooBgoflDBOoooQOQoeogoeoBBoaoBOgBgoeooogoooiMooooocoo« Ondanks het feit, dat de Randstad een zeer hoge bevolkingsdichtheid heeft en er op diverse plaatsen sprake is van een vrijwel aangesloten bebouwing kent het westelijk deel van Zuid-Holland toch nog gebieden, die uit natuur- en landschappelijk oogpunt een grote waarde ver tegenwoordigen. Zo'n grote waarde, dat de provincie er alles aan wil doen om die gebieden te beschermen. In het streekplan Zuid-Holland West wordt een opsomming gegeven van de gebieden, die de provincie het meest waardevol vindt. Voor de Leidse reeks worden daartoe gerekend: het duingebied (voor zover het niet door massa-recreatie is ont takeld), de oeverlanden en eilanden in het Kagerplas- sengebied, en het weidegebied en de landgoedbossen van de Duivenvoordse-, Veenzijdse- en Papenwegse polder tussen Leiden en Den Haag. Daarnaast wordt nog een aantal fraaie weidegebieden genoemd, zoals de polder Hoogeweg gelegen tussen Noordwijk, Rijnsburg en Voorhout, de Achthovenerpolder tussen Leiderdorp en Koudekerk en de poldergebieden in de wijde omtrek van Zoeterwoude. De provincie is bezig met het maken van een nieuw streek plan. In zo'n plan worden in grote lijnen de ontwikkelingen voor de komende jaren vastge legd. Bij de voorbereiding wordt aan tal van instanties inspraak gegeven. Burgers kunnen hun ideeën kwijt via speciaal in het leven geroepen streekcommissies. Het eerste ontwerp van het streekplan is onlangs gepubli ceerd. In een achttal artikelen wordt de inhoud getoetst aan de praktijk van gisteren en vandaag en de verwachtingen voor morgen. Vandaag het achtste en laatste artikel, dat handelt over het natuurbe houd. Om te voorkomen dat deze gebieden worden opgeofferd aan woningbouw, wegenaanleg of industrieterreinen heeft de provincie een plan opgesteld voor de aankoop van de meest waardevolle gebieden. In de periode tot 1980 vindt de provincie het vooral wenselijk de kleinere natuurgebieden op te kopen, omdat de druk die daarop wordt uitgeoefend in het algemeen het grootst is. De jaren tot 1990 zijn vooral gericht op het veiligstellen van grotere gebieden, zoals de duinen. Op het aankopenlijstje tot 1980 staan onder meer het Huys te Warmond in Warmond (3 ha.), het landgoed Beukenhorst in Wassenaar (6 ha.) en het Papemeer in Zoeterwoude (10 ha). Voor de jaren daarna staan op de nominatie de Was- senaarse landgoederen Groot Haesebroek (26 ha) en Rust en Vreugd (32 ha) en een ongeveer 40 hectare groot terrein in het Zoeterwoudse Noord Aa-gebied. Behalve aankoop heeft de provincie nog een ijzer in het vuur. Dat geldt vooral voor weidegebieden, waar een normaal economisch beheer op den duur zou leiden tot een ver nietiging van de aanwezige natuur of een ernstige aantasting van het landschap. Als voor beelden kunnen worden genoemd een zeer intensieve veeteelt of het gebruik van zeer grote landbouwmachines. Voor een aantal terreinen wil de provincie overeenkomsten sluiten waarbij de landbouw wordt gebonden aan bepaalde voorwaarden. Boeren zullen hun bedrijf dan moeten aanpassen. Daarvoor ontvangt men dan een jaarlijkse vergoeding. Verder zal de provincie ook proberen via beheermaatregelen - zonder ver goeding - ongewenste ontwikkelingen te voorkomen. Niet alleen de provincie;- maar ook het rijk levert een bijdrage tot bescherming van natuur en landschap. Dat gebeurt onder meer via de totstandkoming van nationale parken en landschapsparken. In de Leidse regio zullen twee van deze parken tot stand gebracht worden. Zo is door het rijk al in 1975 voor gesteld het duingebied tussen Noordwijk en De Zilk (een oppervlakte van 2000 ha) te bestemmen als nationaal park. Een handicap vormt echter de aanwezigheid van waterleidingbedrijven, die een deel van de duinen gebruiken voor infiltratie. Het gebied tussen Leiden en Den Het viaduct aan de Papenlaan in Voorschoten. Monument van een niet aangelegde Leidse Baan. Het gebied komt nu in aanmerking om nationaal layidschapspark te worden. Haag zou in aanmerking komen om een nationaal landschapspark te worden. De provincie kent daar in het streekplan een hoge prioriteit aan toe, omdat het een uitstekende bufferfunctie vervult. Het voor komt dat de gemeenten Den Haag, Wassenaar, Leiden en Voorschoten, helemaal aan elkaar vastgroeien. Ook in de onlangs verschenen Ver- stedelij kingsnota van minister Gruyters wordt op het belang daarvan gewezen. Om te voorkomen dat het weide-, bos- en duingebied door wegen wordt doorsneden vindt de provincie dat er moet worden afgezien van de aanleg van de Leidse Baan (autoweg Leiden- D'en Haag) en dat de Rijksweg 11 in de Stevenshofjespolder, aan de westkant van Leiden, zo dicht mogelijk bij de bestaande Rijndijk moet worden aangelegd. Al eerder werd afgezien van een provinciale weg door de Was- senaarse duinen. In het Kagerplassengebied zal tot aankoop van de resterende natuurgebieden worden over gegaan. De provincie wil proberen het natuurgebied daar te vergroten door beheersovereenkomsten voor de aangrenzende weidegebieden Plaatsen waar op het ogenblik al te veel recreanten zijn wil de provincie "uitdunnen" door elders in het gebied nieuwe concentratiepunten voor de watersport te maken. Voor het gebied tussen Zoeterwoude en Kouderkerk ten zuiden van de Oude Rijn is op het ogenblik een ruilverkaveling in voorbereiding. De provincie vindt, dat bij de inrichting veel zorg besteed zal moeten worden aan het behoud van de weidevogelgebieden rondom Zoeterwoude. Het plan voor de ruilverkaveling voorziet ook in de aanleg van kleine boselementen. Wel is duidelijk dat de in het gebied aanwezige complexen van zeer brede sloten gehandhaafd moeten blijven, dat door de plaatsing van zogenaamde schermbeplanting de horizonvervuiling door omringende hoogbouw moet worden teruggebracht. Tenslotte is de provincie van plan de zandwinning te gaan beperken. Volgens de becijferingen is er in de bestaande putten voldoende zand tot 1985. Voor de periode daarna wordt er gedacht aan zandwinning uit zee. Ook de kleiwinning langs de oude Rijn zal wellicht gestopt moeten worden om de karakteristieke hoge delen van de oeverwallen te behouden. W@t vMf Door Bram van Leeuwen LEIDEN - De aquarium- en bloemententoonstelling „Aqua Flora '77", die de afgelopen weken in de Leidse Ton Menkelhal werd gehouden heeft in totaal 61.422 betalende bezoekers getrokken. Gisteravond is de tentoonstelling, waarop ruim tweehonderd „bakken" te zien waren gesloten. Het organisatiecomité toonde zich na afloop tevreden met het bezoekersaantal. Men is dan ook van plan een der gelijke expositie de komende jaren te herhalen. Jan van Zijp: „Het is niet haalbaar om zo'n groots opgezette tentoonstelling ieder jaar te organiseren, maar aan een herhaling wordt zeker gedacht. De volgende zal waarschijnlijk over drie tot vijfjaar worden gehouden. Voor een dergelijke expositie ben je ook aangewezen op de medewerking van de verenigingen en die kunnen niet elk jaar zo'n krachttoer uithalen". Opvallend verschijnsel van de „Aqua Flora '77" is geweest dat het bezoekersaantal naar schatting voor niet meer dan dertig procent uit Leidenaars bestond. Het merendeel kwam van buiten de Prof. dr. Kraal voorzitter SLB LEIDEN - Prof. dr. A. Kraal uit Leidschendam is benoemd tot voorzitter van de Stichting Leidse Binnenstad, de stichting die zich bezighoudt met de economische belangen in de binnenstad. Hij volgt mevrouw N. A. den Haan-Groen op, die haar functie heeft neergelegd omdat ze burgemeester van Voorburg is geworden. Prof. dr. Kraal (62) is sinds 1965 hoogleraar aan de Leidse univer siteit in de bedrijfseconomie. Voor die tijd was hij onder meer directeur van het Landbouw Economisch Instituut. Hij heeft diverse publicaties gedaan, o.a. in 1975 „Inkomen en Welzijn, Ethische kanten van de Verdeling". LEIDEN - HSV viste de tweede wedstrijd van het seizoen in de Leidse Vaart. De vangst was zeer slecht. De uitslag was: 1. G. de Bruin 1275 (22), 2. K. Laterveer 1175 (15), 3. P. Wondergem 1020 (18),4. G. Bontje 500 (7), 5. Laterveer sr. 335 (4), 6. J. v.d. Linden 330 (6), 7. J. Bontje 315 (4). 8. K. Jansen 230 (3), 9. J. Leuering 165 (4), 10. P. Bontje. gQQOOQOOCOOOQOQOOOOOOOOOOOOOOQgCXWOgOOQQOOQOOOgBOaQeo&aQftOOggOQgQQOOOOOOOOOQOOOQgOQOOOQOOQQOQQpQ^OO^ Lezers schrijven Zich tegen de schemering met veel en°lTs dwars" over^e weiT^Er weer- Een verband tussen de gel horen en er werd knalvuurwerk wordt er niets gedaan voordat J lawaai verzamelen en vroeg s w c wc*' Spreeuwenplaag weer. Een verband tussen de ..co ViiJ vv_H vcin-ccl P| WH sPreeuwenplaag en deze voorval- dat de gealarmeerde brandweer len is bewijzen, maar wel Gelukkig, het is alweer goed afge lopen. Helaas is dat niet altijd zo geweest er zijn in de loop van de tijd al twee doden gevallen. Het gaat om de bocht in de Witte Singel tussen de Hugo de Grootstraat en de Gerrit Doustraat. De enorme kastanjes in die bocht zijn vier maanden per jaar de slaapplaats vcor duizenden spreeuwen, die er bomen, verpesten de lucht ken de weg, vooral met regen, spekglad. Verschillende automobi listen hebben dat ondervonden en SÏJJSJÜHSK brandweer deed de rest-Tlet schade tegen een boom beland. Dat heeft ook de twee levens gekost. In de nacht van zaterdag op zondag ^r^e^S^ motorrijder, die zijn i tor met hulp en moeite weer uit de takken gesjord, het gevaarte min of de weg getrokken. De niet duidelijk of grote takken spontaan bomen afvallen door een be- adat hi" regelmatig takken van de bo- men vallen als de spreeuwen hier aannemelijk. Deze keer is het goed afgelopen. Zelfs is er geen auto beschadigd doordat de meesten hun auto elders parkeren om de Vogelpoep en de veren te vermijden. Anders had het iemand zijn autodak kunnen kos ten. Waarom wordt er aan de spreeuwenplaag niets gedaan? Vo rig jaar is er in september wel iets gebeurd. Een luidsprekersauto liet afgestoken De vogels bleven daarna weg, terwijl ze anders tot in oktober blijven. Er moest maar be richt gegeven worden als ze te rugkwamen, werd er gezegd. In juni waren de spreeuwen er weer. EEN BRIEF WERD GE SCHREVEN OM DIT TE MEL DEN. Geen reactie, behalve dan dat dan een veegauto de weg kwamen schrobben, onbegonnen ggrepen worden een ongeluk gebeurt? We weten nu dat er een middel is dat werkt, niet duur is en weinig werk is. Zo lang zamerhand wordt het schandalig. De overlast mag dan erg naar zijn (stank, viezigheid op straat, in huis en in de tuin, doordringend lawaai en wie zegt iets over de volksge zondheid!) maar het gevaar is acuut en onaanvaardbaar. Er moet inge- zijn. Niet speciaal tijdens slecht vers*erkt de alarmroep v een vo- werk tegen deze zondvloed. Er zijn nu een aantal brieven geschreven. De spreeuwen zijn er nog. Waarom A. SNOEK-FOKKER Witte Singel 73a Leiden. Leidse regio. Volgens Van Zijp was tien tot vijftien procent van de bezoekers afkomstig uit het buitenland. Met name uit Duitsland zijn nogal wat aquariumliefhebbers naar de Ton Menkenhal gekomen. LEIDEN - PV "leiderdorp hield een jonge duivenvlucht vanaf Noyon met 113 duiven. De uitslag was: 1. R.G. Slikkerveer, 2,7, W. Hooger- vorst, 3. A. Rasser, 4,8, H. Flippo, 5, J.v.Laar, 6,9, M. Reijerse 10. L. Robbers. LPV "De Vriendenclub" hield een wedvlucht vanaf Noyon met 283 duiven. De uitslag was: 1,3,6, P. de Jong, 2, R. Noordermeer, 4, J. v. Seggelen, 5, J. Beekman, 7, J. Turk, 8, Jac. Siera, 9, W. Vijlbrief, 10, J. Knijnenburg. PV "Het Oosten" hield een wed vlucht vanaf Dax. De uitslag was: 1,5. C. Gijsman, 2. S. Schoeman, 3.4.9. I. Gijsman. 6,7,8,10. D. Koet. Met jonge duiven werd gevlogen vanaf Noyon. De uitslag: 1. W. Fok ker, 2,4,5. W. Gijsman, 3. W. de Wit, 6.7.10. J. Gijsman, 8,9. J. Stouten. ■eilaft&d -Aan de rijksuniversiteit te Utrecht zijn geslaagd voor het doctoraal examen diergeneeskunde: mej. A.M. J. van den Dop Leiden), P. Ba- rendsen (Oegstgeest), mej. J.M.C. van Huijstee (Lisse). G.M. van der Marei (Katwijk) en D. J. van Zoolin- gen (Noordwijk). Geslaagd voor het doctoraal examen scheikunde: H.Q. Pietersen (Zwammerdam) en J.M. Ravensbergen (Boskoop). Aankoop van wonineen in commissie LEIDEN - In de gemeentelijke commissievergadering voor ruimtelijke ordening zal aanstaande donderdag een voorstel aan de orde komen om een bedrag van f320.000 beschikbaar te stellen voor de aankoop van woningen in rehabilitatiegebieden. Aanleiding voor dat voorstel is het feit dat particuliere huiseigenaren ondanks de bestaande subsidieregeling weigeren over te gaan tot verbetering van hun woningen. De huiseigenaren blijken in die gevallen bezwaar te hebben tegen de overblijvende financiële lasten. In die gevallen worden de woningen meestal aan de gemeente te koop aangeboden. Omdat mogelijk te maken wordt nu een krediet van 320.000 gulden beschikbaar gesteld. Van dat geld zullen naar schatting acht tot tien woningen aangekocht kunnen worden voor een prijs die niet meer dan 40.000 gulden bedraagt. Stel cursisten tijdens excursie in het Nederlands Openluchtmuseum J^Jirnhem. Stel cursisten tijdens excursie in het Jan Persijnshofje in Leiden.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3