moiiFit Ramses overschreeuwt zichzelf in nieuw theaterprogramma SCHILDER MAX KAUS OVERLEDEN Federatie nieuwe cinema „DE VERBOM TEMPEL" MAANDAG 8 AUGUSTUS 1977 Afgelopen vrijdag was het VPRO-radioprogramma "Welin gelichte kringen" aan de Neder landse taal gewijd. De eerste vraag die aan de panelleden (foei, lelijk woord) gesteld werd was: "Stel dat je Nederland nog een keer helemaal over mocht ma ken, zou je dan ook het Neder lands weer invoeren, of daarvoor in de plaats een taal als Engels of Frans nemen?". Ik zat ook in dat forum (is dat, foei, nu eigenlijk net zo'n lelijk woord als panel, of dankzij ou dere rechten toch iets minder le lijk?) en koos toch maar voor het Engels als basistaal (is dat ook een foei-woord of niet?), omdat het mijn ervaring is dat ik elk wil lekeurig artikel in de Sunday Ti mes moeiteloos lees, totdat ik be sluit er iets uit te citeren. Foei, er iets uit te halen, bedoel ik. Het blijkt dan, dat ik helemaal niet zo zeker ben van de exacte (hè jas ses, van de precieze, bah, van de juiste) betekenis van al die woor den en het niet zonder woorden boek zou kunnen stellen. De situatie, of beter gezegd: de toestand zijnde zoals die is, geloof ik nochtans dat we als schrijver- journalisten niet mogen klagen over onze Nederlandse taal, om dat we met behulp van buiten landse woorden en uitdrukkin gen of door middel van vreemde woorden die wij in onze taal heb ben ingelijfd (bijna had ik geïn corporeerd geschreven) meer mogelijkheden hebben onze taal te kleuren en te nuanceren (nee, foei, schakeren is het woord) dan bijvoorbeeld de Engelsen, die zich zo insulair opstellen, of beter gezegd: zich zo een eiland of de eilanden betreffende opstellen, dat er hooguit nu en dan een Frans woordje hun taal binneng lipt. Hoe meer woorden een taal tot haar beschikking heeft, hoe rijker zij i Maar dat moeten dan toch wel Nederlandse woorden zijn, zult u vertwijfeld uitroepen. Och waar om? We gebruiken tegenwoordig zoveel woorden die vorige gene raties nog als vreemde insluipsels hebben beschouwd, maar die wij nu voor normale Nederlandse woorden verslijten. Ik noem maar een paar voorbeelden: com fort, peau de suede, comfortabel, passagiersaccommodatie, con flicten, neutraal, risico, egois- tisch, bagage, poriën, café, adieu, camouflage, suggereren, agress or, incarnatie, arrondissement, strategisch... Wij mogen deze woorden nu straffeloos op schrijven, dankzij het noeste werk van onze voorvaderen, die ze domweg gebruikten en daar door voor ons "gebruiksklaar" maakten. W. F. Hermans Willem Frederik Hermans, die ook nog per telefoon vanuit Pa rijs aan het woord kwam in "We lingelichte kringen" is het overi gens niet met mij eens. Hij vindt dat de Nederlanders ontzettend slordig met hun taal omgaan. En een soort mengsel van allerlei ta len spreken. "Geen enkel land dat zichzelf respecteert staat zoiets toe", zei hij. Hij noemde het gebruik van het woord "perfor mance" (is: voorstelling), en wees op het bestaan in Frankrijk van "een hele lijst van verboden woorden die niet voor de radio en tv mogen worden gebruikt". Ra dio en televisie werden daardoor een soort standaard, waaraan de gewone Fransen kunnen toetsen hoe hun taal gesproken moet worden. Toen gespreksleider Piet Grijs vroeg, of Hermans een dergelijke voogdijsituatie ook in Nederland ingevoerd wilde zien, ant woordde Hermans: "Dat moet wel. Maar wat heet voogdijsitua tie, op dezelfde manier kun je dan ook het verkeersreglement een voogdijsituatie noemen. De taal moet een bruikbaar instrument zijn. Net zomin als iedereen alle mogelijke soorten linealen kan gaan gebruiken, waarbij de ene centimeter 12 millimeter is en de andere 10 millimeter, of de ene lineaal niet recht maar krom is, net zomin moet het goed gevon den worden dat iedereen maar een beetje raak praat met woor den die aan het Engels ontleend zijn". De vraag van Piet Grijs welke sanctie (dwangmaatregel) Her mans op het gebruik van vreemde woorden zou willen toepassen ging helaas verloren. Ik had nog even willen vragen of de Fransen ook alleen maar voedselprodukten uit het eigen land mochten eten, maar dat leek me toch wat al te brutaal, vooral ook omdat W. F. Hermans tevo ren bedongen had dat hij alleen op vragen zou antwoorden dfe hij tevoren onder ogen had gehad. Ik heb me daarom beperkt tot het lezen van de eerste tien blad zijden van zijn roman "Herinne ringen van een engelbewaarder", waarin ik de eerder genoemde 18 woorden van "comfort" tot en met "strategisch" aantrof. Ik vind het prima woorden, die exact uit drukken wat hij wil zeggen, maar er is een tijd geweest dat "com fort" net zo'n vreemd woord was als "performance" nu. Quod erat demonstrandum. NICO SCHEEPMAKER BERLIJN - De schilder Max Kaus, een van de exponenten van het Duitse expressionisme uit het tijdvak tussen de we reldoorlogen, is op 86-jarige leeftijd in West-Berlijn over leden. Kaus was een van de kunste naars wier werk door de nazi's "ontaard" werd genoemd. Zijn stijl evolueerde vanaf de jaren '50 steeds verder in abstracte richting. De Brakke Grond in Amsterdam zat helemaal vol bij de premiere van Ramses in de-Nes". Misschien her inneren al die mensen zich vooral de Ramses Shaffy van de Cantate, de een die wil de ander, etc. en ho pen ze dat hij eens opnieuw als het originele, dynamische talent zal verschijnen. Dynamiek heeft Shaffy nog genoeg, maar 't blijft al lemaal zo hol, dat de vertoning soms beschamend is i.p.v. inspire rend. In de harde hoge tonen (het zg. Ramses-roepen) is hij valser dan ooit en de kleine zachte liedjes zijn nu helemaal verstoken van enige inhoud. Aardig om te weten is dat precies de nummers „De wereld heeft mij failliet verklaard" en „Wij zullen doorgaan" als apothéose voor de voorstelling worden ge- bniikt. Zijn entree-liedje over Mat- hilde Willink, die zelf in al haar pracht en praal aanwezig was, leek wel intrigerend, maar de tekst was slecht te volgen. Toch zal men zich bij Ramses niet zo gauw vervelen: hij is van plan om steeds andere gasten te ontvangen en hij weet zich vaak wel met aar dige mensen te omringen. Deze eerste keer was de keuze: Gerry van der Klei (die voor de pauze de show stal) met Boy Edgar en combo, de Shaffys, zanger en grappenmaker Collin Scott, de pianiste Mylene Sa lerno uit Milaan die de bekende Arabesque van Schumann speelde en Ineke Cohen, waarmee Ramses het zo tedere Anatole-fragment „Kerstinkopen" van Arthur Schnitzler op zeer onderhoudende wijze op de planken bracht. Als gastheer en als acteur is Rmses Shaffy nog steeds charmant en be kwaam. JAAP KOOPMAN UTRECHT - Niet - commerciële filmmakers uit West- Europa willen van 12 tot en met 20 augustus in Utrecht komen tot de oprichting van een Europese federatie voor de nieuwe cinema. Onder „nieuwe ci nema" rekenen ze speelfilms en documentaires die sociale onder werpen behandelen zoals de strijd van minderheidsgroeperingen vakbondsstrijd, emancipatie, stadssanering, problematiek van de derde wereld en migratie van ar beiders. De meeste van deze films worderr vertoond buiten de officiële bio scopen. Zij zijn te zien in buurthui zen, op vormingscentra, op scholen en tijdens studium-generaals. Vol gens Leonard Henny lid van het or ganisatiecomité, worden er per jaar .meer films buiten dan in de offi- ciéle bioscopen vertoond. De filmvers bundelen hun krachten omdat zij onder het huidige bestel „niet aan de bak" komen. Vooral hebben zij problemen met distribu tie, het verkrijgen van subsidie en technische faciliteiten. Samen met distributeurs en vertoners praten de filmmakers ook over een betere uitwisseling van hun film in West- Europa. Tevens willen ze over be paalde politieke problemen een standpunt formuleren. MUseum de Lakenhal, Oude Singel. Zomerexpositie "Kunst uit delkelder" Pulchri Studio, Hassle 10, Uegstgeest. Zomertentoonstelling. Geopend van y juli t/m 18 augustus, dag. van 10-16 uur, zo. gesloten. Hortus Botanicus. Tentoonstelling! "Dier en Kleur". Geopend ma. t/m'za't.' van 10-16.30 uur, zo. van 12.30-15.30 uur. £ot 18 sept. Museum voor Volkenkunde, Steens traat 1. Tentoonstelling „Taül en teken binneft Chinese muren". Geopend m? tlfh za. van 10—17 uur, zon-en feestdagen van 13-17 uur. tot 15 februari 1978. palerie Denise Stephan, Bakkersteeg fi8, tel. 132319. Tentoonstelling .WA Tweehuysen - aquarellen en gouaches. iGeopend za. en zo. van 14-18 uur, over 'ige dagen na tel. afspraak,.tot 15 sept. (gesloten van 15 juli-15 aug.). ■Rijksmuseum van Oudheden (Rapen burg 28).'Werkd. 10 uur voorm.-5 uur 'nam. zondag 1-5 uur nam. /e//.uv 8 augustus 1977 Honderd jaar geleden stond in de krant: - Het genootschap "Artis" te Amsterdam heeft door aatikoop eene zeer kostbare verzameling Japansche sieraden, teekenin- gen en zaken van huishoude lijke aard verkregen, alles be trekking hebbende op het leven en de industrie der bewoners van dit merkwaardige land. - Bij vergraving van de Peel onder Deurne heeft men in eene kleilaag beenderen gevonden van een reusachtig antedilu- viaansch dier. - De half-officieele "Turquie" meldt, dat de Circassiërs (ook Tsjerkessiërs, uit de Kaukasus, Red.) onder de Grieksche bevol king van Kavarna eene grote slachting hebben aangericht. Twee bataljons Egyptische troepen zijn daarop naar die plaats afgezonden om de orde te herstellen; 55 Circassiërs wer den schuldig bevonden en opge hangen. Vijfti9 jaar geleden: - Uil Valdez in Alaska wordt de vondst gemeld van overblijfse len van een grooten meteoor, die in Januari gevallen moet zijn. Onderzoekers hebben medege deeld, dat de meteoor op een bergkant is gevallen en een strook van honderd tot hon derddertig meter breed en van ruim drie kilometer lengte weg gescheurd heeft voordat hij in den grond drong. Rolsteenen en stukken rots werden overeen af stand van meer dan twee K.M. dwars over een dal en tot een hoogte van 330 M. op de tegen overliggende helling wegge slingerd. - Te Reval in Estland is don derdagavond een communis tisch propagandist door de poli tie gevat toen hij met een bols- jewistischen koerier onderhan delde. De propagandist verzette zich tegen zijn arrestatie en schoot op een agent, die gewond werd. De politie beantvjoordde het vuur en trof den koerier doodelijk. Hij bleek in het bezit van een groote som gelds en in opdracht van de communisti sche internationale naar Est land te zijn gezonden. In ver band met dit incident heeft de politie huiszoekingen en arres taties verricht. In het Noordbrabantse Museum in Den Bosch worden vanaf 19 au gustus tot 2 oktober twee exposi ties gehouden. Eén onder de titel "Romeins glas en aardewerk", hetgeen betekent dat driehonderd voorwerpen van de verzameling Löffler uit Keulen naar Den Bosch komen. Hieronder bevindt zich Duits- Romeins glas en aardewerk, als mede een groot aantal voorwerpen uit de Romeinse tijd, dat uit Bra bants bodem is gehaald. De andere beschrijft vijftig jaar Brabantse gildekunst uit de pe riode 1900-1950 van de schilders Jan Sluyters, Hendrik Wiegers en de Bossche kunstenaar Frans Sla ger. PANDA EN DE SPORTMEESTER 28-138 Pam had zijn tegenstander met bionische kracht uit de worstelring geschoten - en daardoor was de wedstrijd eigenlijk afgelopen voor hij goed en wel begonnen was. Professor Putter schakelde dan ook tevreden het apparaatje uit en wendde zich tot Joris. "Niet gek," sprak deze. "Ik zie mogelijkheden in uw vinding, moet ik bekennen. Ik overweeg een kleifte geldbelegging. Maar werkt die bionika ook bi) andere svierbeweainaen? Dat is de vraag." Panda had echter meer belangstelling voor zijn neef. "Hoe gaat het met je hoofdpijn?" vroeg hij. "Zo goed als niks," antwoordde Pam. "Het klopt een beetje. Maar zag je hoe ik worstelde? Goed, he? Doortastend, zoals een Panda zoiets doet." Hij liet zich uit de ring zakken-maar die beweging putte hem toch zo uit, dat hij blij was toen Panda een krukje aan schoof. "Even rusten mompelde hij"Hoofd klopt erger dan ik dacht Is zo over, hoor. Betekent niks "Dat is goed,"sprak Joris, terwijl hij weg liep. "Dan ga ik nu even èen van sport voor u voorbereiden." TIENERFLIP 2 eieren, zout, 2 eetl bas terdsuiker, 1 banaan, 1 d! ananassap, 2 dl melk, citroensap. Splits de eieren in eiwit en eigeel. Doe de eiwit ten in een grote kom en klop, deze met een ietsje ze zo stijf zijn, dat je de kom onderstebov kunt houden. Doe de suiker bij de eierdooiers en klop de mixer (of een garde) tot een schuimige massa is ontstaan. Snijd van de geschilde banaan 4 plakjes af. Prak de rest van de banaan fijn met een vork. Roer het ba- nanenmoes door de schuimige eierdooiers. Klop het ananassap er door. Schenk langzaam de melk bij dit bana- nenmengsel cn blijf steeds kloppen met de ;r. Schenk de eier- a.op de eiwitten en schep met een lepel al les vlug, maar wel voor achtig door elkaar. Dien de flip op in niet te grote glazen en zet een plakje banaan op de Arnold HOE K.OH lie Dooeuir IN P£ WEHELP V f Ae-NOio, A-C<; JE Her wlsmaal o c,oeoweer, £AJAAP-0M weaje zeci J>Aai C-ESN) SCJCCÊS? IK -IE EROP 2EAI IK Hiee Awree bofceao zit eaj da-r j'j paafi MET je pet /aj DE waajp staat /ufk. c/r FRED BASSET De avonturen van Jommeke LUXOR: "De rechter en de linkerhand van de duivel", dag. 2.30, 7 en 9.15 uur, zo. 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur. 12 jaar. CAMERA: "Once upon a time in the West", dag. 2 en 8 uur. 12 jaar. Na chtvoorstelling: "The day of the locust", vr. en za. 11.30 uur. 16 jaar. Ongevallendienst ziekenhuizenLeiden Ongevallendienst elke.dag Academisch Ziekenhuis behalve v^n dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13 00 yur (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur (Elisabeth-ziekenhuis). LIDO II: "The sound of music", dag. 2.30 en 8 uur. AL. LIDO III: "Turks fruit", dag. 7 en 9.15 uur. 16 jaar. Kindermatinee: "Tom en Jerry festival", dag. 2.30 uur, zo. 2.30 en Bezoekuren ziekenhuizen Diacones senhuis: Middagbezoekuur: 13.45-14.30 uur. Avondbezoekuur: 18.30-19 30 uur Kin derafdeling dagelijks vtin 14.00-19 00 uur alleen voor ouders zondag 14 00-15 00 uur voor overige familieleden Kinderen •beneden 14 jaar hebben geen toegang op df kinderafdeling. ™^;"Eenbmg,eVer"'dag'2en8 Sint Elizabeth-zlzkenhuis: REX: "Waar een hel is, is een bed", dag. 7 en 9.15 uur. 16jaar. Kindermatinee: "Pe ter en de vliegende autobus", dag. (beh. zo.) 2.30 uur. AL. Nachtvoorstelling: "Gejodel onder Tiroler rokjes", vr. en za. 11.30 uur. 16 jaar. 3e KLASSE: Volwassenen dagelijks van '14 00-14 45 uur en van 1830-19 30 uur Kraamafdeling: dag van 11 15-12 00 uur (alleen voor echtgenoot) van 15.00-16 00 uuren van 18 30-19.30uur. Laatste kwar tier van rmddag- en avondbezoek ba. bvshow. Kinderafdeling: dag. van 15.00-1: 2e KLASSE: Volwassenen dagelijks 11 1$-12 60 uur en van 14 00-14.45 uu vjin 18.30-19.30 uur. 18 30-19.30 uur. Babyshow laatste kwartier van middag- en avond bezoek. Kinderafdeling: dag van 15.00-18.30 Academisch-Ziekenhuis Voor alle patiënten f behalve kinderen) ztjn de bezoekuren als volgt Elke dag: 14 15-15 00 uur. 18.30-19.30 uur. Voor de prematurenafdehng gelden dc volgende bezoekuren (alleen voor ou ders): Maandag t/m vfijdag: 18.30-18.45 uur. Zaterdag en zondag: Bezoek aan ernstige patiënten: Wanneer voor ernstige patiënten dtTSi-, - lopend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hiervoor spe ciale kaarten verstrekken.. Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks: 15.00-15.45 uur. 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: 14 15-15 00 uur. 18.30-19.00 uur. Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13 30- 14 15 en 18 30-19 30 uur; 3e klas 13.30 14 15 en 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling 13 30-14 15 uur alleen voor echtgenoten 19-20 uur: Kinderafdeling 15-15.30 uui alleep voor ouders 18-18.30 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten-over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunner. dag en nacht worden gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000).

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15