"Open" schaaktitel voor Ivan Nemet Jacobs toch mee naar WK Neumann wint Europese titel in Tornadoklasse dubbelvier vierde tijdens WK Hamburger SV met Keegan in Bundesliga 'ingepakt': 2-5 Kortsjnoj in finale SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT Gerard Kamper, bijna "thuis" rijdend heeft gisteren de tour de Waard in Heer Hugowaard voor profs gewonnen. De Alkmaarder sprong bij het begin van de laatste ronde van 1500 meter weg uit een kopgroepje van vier man en behield zijn voorsprong tot op de streep. Gerrie van Gerwen werd tweede op enkele tientallen meters. De meest actieve van de zestig deelnemers, die gezamenlijk een startgeld beurden van 50.000 gulden, was Joop Zoetemelk. Zijn aanval, ongeveer half koers werd, nadat hij bijna een halve minuut winst had genomen, werd niet getolereerd door onder andere Kuiper en Knetemann. Nadat het veld weer compleet was, sprongen de Noordhollanders Cees Stam en Gerard Kamper tien ronden voor het einde weg. Cees Bal en Gerard Vianen sloten zich bij de vluchters aan en gevieren werd een winst opgebouwd van bijna een minuut. Bij het luiden van de bel voor de laatste ronde ging Gerard Kamper op zoek naar zijn eerste over winning van dit seizoen en waar schijnlijk zijn laatste als professional. Vrijwel op hetzelfde moment sloten Zoetemelk en Van Gerwen aan bij de vluchters. Kamper echter behield tot de finish zijn winst. Uitslag: 1. Gerard Kamper (Alkmaar), 100 kilometer in 2 uur 26 minuten en 5 seconden, 2. Gerrie van Gerwen (Olland) 2.26.08, 3. Cees Bal (Kwadendamme), 4. Joop Zoetemelk (Germigny l'Eveque). Zoetemelk had ook zaterdag de winst al gemist. Gerrie Knetemann won de 22ste editie van de Ronde van Kortenhoef, door Zoetemelk ip de eindsprint van deze 110 kilometer lange rit te verslaan. Kort na de start van het criterium ontsnapten vijf man, Kuiper, Raas, Nidi den Hertog, Rinkel en Schipper die een voorsprong van een ronde opbouwden. Vlak voordat dit quintet aanssluiting kreeg met het peloton sprongen weer tien man weg, die met nog 12 ronden te rijden eveneens het peloton dubbelden. Vijftien man aan de i<Lng, hetgeen voor Knetemann aanleiding was om met nog acht ronden te fietsen opnieuw weg te lopen. Hij kreeg daarbij steun van Joop Zoetemelk, die en passant een premie van 600 gulden won, maar in de spurt zijn meerdere moest erkennen inj Knetemann. Een getrouwe kopie van de voorlaatste etappe van de Ronde van Frankrijk toen Knetemann als triomfator in Versailles werd gehuldigd. 1. Ger Knetemann (Huy bergen) 110 km in 2.29,40, 2. Joop Zoetemelk (Gemigny L'Eveque) z.t. 3. Hennie Kuiper (Ossendrecht) op 25 seconden., 4. Piet van Katwijk (Mill), 5. Gerben Karstens voor Zoetemelk (Prinsenbeek). VELP - Opnieuw geen Nederlandse zege in het Reinbouwschaaktoernooi, dat zaterdag in Velp zijn laatste dag beleefde. De Joegoslavische meester Ivan Nemet, die vorig jaar zijn eerste internationale succes boekte in dit toernooi, won opnieuw en prolongeerde de open Nederlandse schaaktitel met acht punten. De Noordhollandse schaker Wim Luberti (7*/2 pnt) kon het niet winnen van Paul van der Sterren, maar eiste wel de tweede plaats voor zich op. Frans Borm, in de slotfase sterk opgekomen, kreeg van Nemet geen enkele kans. De door Borm nagelaten rochade was daarvan indirect de oorzaak. Nemet kon een aardige combinatie opzetten en telde vervolgens vlot de Nederlandse hoofdklasser uit. Borm was door deze uitslag uitgeschakeld en alles draaide nu om de partij tussen Wim Luberti en Paul van der Sterren. De Noordhollander kreeg de beste kansen en in feite de gelegenheid, om de spanning er in te houden. Van der Sterren moest een kwaliteit geven en dacht ook zelf verloren te staan. Twee sterke lopers redden hem juist van een nederlaag. Remise dus en dat betekende de titel voor Nemet. Wim Luberti werd tweede en dat is een fraaie prestatie van de 23-jarige, uit Purmerend afkomstige schaker. Het is ook zijn eerste grote succes, al speelde Luberti vorig jaar in een reserve-meestergroep van het IBM-toernooi. Dat Luberti alleen tweede werd kwam door de uitslag van het duel tussen Rob hartoch en Bram van Dijk uit Muidenberg. Hartoch kon geen voordeel krijgen en durfde geen risico te nemen. Op zijn voorstel werd er tot remise besloten. Henk van der Poel uit Huizen leverde in de slotronde opnieuw een knappe prestatie. Guido den Broeder uit Voorburg werd door hem verslagen. Met Peter Bosch (Leiden), die Frans Helmond uit Utrecht liet struikelen en de Deen Sorensen, voegde Van der Poel zich onder degene, die op de gedeelde derde plaats zijn geëindigd met zeven punten. Joan Baart uit Oegstgeest voerde in de slotronde zijn score op tot zes punten dóór Riksen uit Schiedam kansloos te laten. Ook Schüring uit Leiden finishte met dat puntentotaal, doch hij moest daarvoor een marathon-gevecht met Sjaak Sibbing uit Tilburg winnen, hetgeen na tien uur spelen lukte. Heemskerk uit Rijnsburg bleef na zijn remise tegen Rosmuller uit Utrecht een half punt achter op Baart en Schüring. De Leidenaars Tolenaar en Van Reek moesten op de valreep nog een nederlaag in ontvangst nemen. Tolenaar werd geklopt door Ramaekers uit Heerlen en Van reek ging ten onder tegen Willem Bor uit Ede. Ossewaarde uit Leiden en Barendsen uit Leiderdorp boekten in de laatste ronde winst. Kuijpers uit Leiden en Voorn uit Wassenaar kregen nog te maken met twee uitgeschakelde favorieten. Beiden verloren, Kuijpers van Peter Scheeren uit Eindhoven ,en Voorn van John van Baarle uit Schiedam In de tienkampen van de bondswedstrijden veroverde Kuyf uit Boskoop een derde prijs. Hij versloeg de Duitser Weiss en deelde het punt met Baarslag uit Amsterdam. De Ronde van Kortenhoef werd tenslotte een getrouwe kopie van de voorlaatste etappe in de Tour de France. Ook toen sprintte Knetemann '.en eerste plaats. DEN HAAG - Michel Jacobs zal toch deelnemen aan de wereldkampioenschappen wielrennen, die op 25 augustus in San Cristobal (Venezuela) beginnen. De sportcommissie van de KNWU heeft alsnog besloten Jacobs in te schrijven voor de individuele achtervolging. Dit op grond van zijn prestaties bij de nationale kampioenschappen, waar hij in de finale van de achtervolging met minder dan een seconde verloor van Herman Ponsteen, winnaar van de zilveren medaille bij de spelen van Montreal op dit nummer. Jacobs zal niet worden opgenohnen in de achtervolgingsploeg omdat hij vele trainingen voor dit specifieke nummer heeft gemist en zich de techniek in de komende periode niet meer zal kunnen eigen maken. Een gedeelte van de ploeg van de Sovjet-Unie is gisteren in San Cristobal aangekomen om zich voor te bereiden op het WK wielrennen. De achttien renners uit de Sovjet-Unie zijn zo vroeg naar San Christobal vertrokken om te wennen aan het klimaat en het hoogteverschil. San Cristobal ligt op ongeveer 900 meter. TAMPERE - De Nederlandse dubbelyier is gisteren in de fi nale van de wereldkampioens chappen roeien voor junioren vierde geworden. Op het Meer voor het Finse Tampere maakte de Ric/Nautilus/Hunze- combinatie bestaande uit Do minique van Ewijk, Mark Em- ke, Viktor Scheffers en Gerard Pentenga, een voortreffelijke indruk door vlak achter de grootmachten Oost- en West- Duitsland en de Sowjet-Unie de finish te passeren. De vier met stuurman, een Ja- son/de Hoop/die Leythe com binatie met Ronald Hameete- man, Paul Lagro, Philip Smits en Wim van de Loo, die zich za terdag op het nippertje niet kwalificeerde voor de grote fi nale, won gisteren de kleine fi nale in een tijd van 5.07:00 voor Canada en de VS. Skiffeur Frans Göbel van de Hoop, werd in de kleine finale derde. In de strijd om de Europese kampioenschappen roeien voor junioren heeft Oost-Duitsland duidelijk gedomineerd. In de acht finales veroverden de Oos tduitsers viermaal goud en viermaal zilver. West-Du itsland was een goede tweede met driemaal goud, tweemaal zilver en eenmaal brons. De grote ver liezer was de Sowjet-Unie, die zich tevreden moest stellen met twee zilveren en twee bronzen medailles. STOCKHOLM - De Westduitser Tobias Neumann is in Marstrand Europees kampioen geworden in de Tornadoklasse. De Oostenrijker Hans Prack eindigde als tweede en de Westduitser Joerg Schmall, die de zesde en laatste race op zijn naam schreef eiste het brons op. In Nieuwpoort (België) wón de Zweed Christian Lunde de wereld titel in de Europaklasse voor de Deen Kim Christensen en de Belg Luc van Keiasbilk, die de zesde en. laatste race op zijn conto kon bij schrijven. De eerste race om het Europese zeil-kampioenschap in de Contender-klasse op het IJssel- meer bij Medembïik is gewonnen door de Australiër Mark Baker. Op de tweede plaats eindigde Keith Paul uit Engeland, derde werd de Westduitser Joachim Harpprecht. Eerste Nederlander was Paul Kos ter op de 32e plaats. Aan de vooravond van de afslui tende Fastnetrace is het klasse ment van de Admiral's cup door een groot aantal diskwalificaties door elkaar geworpen. De belang rijkste uitsluiting gold die van het Amerikaanse jacht Bay Bea, waar tegen de Westduitse deelnemer Pinta in de derde race een klacht had ingediend. Als gevolg van deze beslissing ver loor het Amerikaanse team 44 pun-* ten. Het moest daardoor de eerste plaats in het klassement afstaan aan Groot-Brittannië. Het Britse team heeft 650 punten, tegen de Verenigde Staten 631 en Hong Kong 597. Nederland staat vijf tiende met 363 pnt. De strijd om de Admiral's cup wordt besloten met de fastnetrace, een race over 600 mijl, die zaterdag voor Cowes begint en de deelne mers voert naar de uiterste punt van Ierland. Maandag of dinsdag worden de jachten verwacht bij de finish in Plymouth. Jacobs leidt in Ronde van Kempen TONGERLO - Michel Jacobs, die alsnog naar het WK wielrennen in Venezuela mag, heeft de leiding in de algemene rangschikking van de amateurronde van de Kempen. Ja cobs won zaterdag de eerste etappe en gaf zijn voorsprong gisteren niet prijs. In de tweede etappe won Wil Vooruit de ploegentijdrit over 7300 meter, waarna Ad Prinsen als tweede binnenkwam in een rit over 110 kilometer. Ad van Peer werd vijfde. In het algemeen klassement wordt Jacobs op twee seconden gevolgd door Ad Prinsen. De eerste etappe van de grote prijs Franz Fa- ber in Luxemburg werd beheerst door Belgische renners. Dirk Hei- weg won voor de Belgische ama teurkampioen Daniël Willems. Jo- han van der Meer was de beste Ne derlander met een zevende plaats. ZWEMMEN - René Jansen van Zwemlust/H. heeft zaterdag in Stri- jen een tweekilometerzwemweds- trijd (vrijeslag), gewonnen in 26 minuten en 19 seconden. Op de 2 kilometer schoolslag won Leen Daalder uit Barendrecht (31.13) Ger Hogendoom van ZPC, Bodegraven werd tweede met 31.45, terwijl zijn clubgenoot Lex Ratering met 34.09 als derde finish te. PAGINA 10 DUSSELDORP - De Westduitse vertegenwoordigers in het toer nooi om de Europese beker voor bekerwinnaars zijn het seizoen in de Bundesliga bar slecht begon nen., Hamburger S V, houder van de Europacup II verloor met 2-5 bij Duisburg, FC Köln werd in Dusseldorp „ingepakt" door For- tuna, 5-1. Landskampioen Bo- russia Mönchen-Gladbach kwam in een duel met pover aan- valsspel niet verder dan 0-0 bij Bochum. Het begin van Fortuna en FC Köln was weinig minder dan een sens atie. In het vorige seizoen startte Köln met vijf overwinningen en begon Fortuna met vijf nederla gen. De geschiedenis leek zich te gaan herhalen. Na zeventig se conden al scoorde de 18-jarige nieuweling Holger Willmer voor de Keulse ploeg. Fortuna liet zich echter niet onder de voet lopen en na een half uur zagen de 35.000 toeschouwers de gelijkmaker van Seel. In de tweede helft was Fortuna niet meer te stoppen. Fleming Lund zorgde voor 2-1 en 3-1, Brei ontnam FC Köln de laat ste hoop en een kwartier voor tijd bracht Szymanek de eindstand op 5-1. Kevin Keegan is bij zijn eerste op treden in de Bundesliga volledig aan banden gelegd door interna tional Bernhard Dietz. MSV was vooral in de eerste 45 minuten duidelijk sterker, maar de Ham- burgse doelman Rudi Kargus slaagde erin de schade te beper ken tot één treffer, van Büssers. Onmiddellijk na de hervatting scoorden Bücker en Jara, binnen een minuut ieder een keer, 3-0. Kevin Keegan werd in zijn eerste optreden in de Bundesliga volledig aan banden gelegd. Onder andere door Kees Bregman, de oud-Dep Haag speler die nu voor MSV Duisburg uitkomt. Uit die kansloze positie kwam HSV terug door Buljan en Nogly. Met nog een kwartier te spelen gooide de Hamburgse formatie alles op de aanval. HSV speelde met vijf spitsen in die periode, maar verwaarloosde zijn verde diging. In de laatste drie minuten werd dat fataal. Twee keer ging de Duisburgse rechtsbuiten Seli- ger alleen door de verdediging van HSV en hij scoorde ook twee maal. Bochum en kampioen Borussia Mönchen Gladbach openden hun seizoen met behoudend voetbal. De 22.000 ontevreden toeschou wers zagen dat Bochum en Bo russia geen moment op de aanval durfden te spelen en nauwelijks kansen kregen om een wijziging in de beginstand aan te brengen. Van de drie nieuwelingen in de Bundesliga deed St. Pauli het het best, streekgenoot Werder uit Bremen werd met 3-1 verslagen. Het was een gelukkige overwin ning, die pas in de laatste twaalf minuten gestalte kreeg. Röntved had Bremen twintig munuten voor tijd een voorsprong be zorgd, maar St. Pauli kreeg daarna twee heftigomstreden strafschoppen. Voorstopper Demuth schoot twee keer raak en in de laatste seconden scoorde ook Gerber nog vtior de debutant. Bijna een kwart van de 300.000 toe schouwers op deze eerste speel dag zat op de volgepakte tribunes van het Neckarstadion bij Stutt- gart-Bayern München. Stuttgart nam, mede door twee straf schoppen van Hansi Müller twee keer een voorsprong, 2-0 en 3-2. Gerd Müller bezorgde Bayern in de laatste minuut met zijn tweede doelpunt ten minste een winst punt. München 1860 trok tegen Schalke 68.000 toeschouwers naar het Olympiastadion. Münc hen was in niets de mindere van Schalke, maar kwam, deels door pech, niet tot doelpunten. MAANDAG 8 AUGUSTUS 1977 GENÈVE - Viktor Kortsjnoj heet zich geplaatst voor de finale van de kandidatentoernooien schaken.De uit de Sowjet Unie gevluchte grootmeester speelde zaterdag in de dertiende partij op Evian remise met Lev Poloegajevski. Kortsjnof veroverde daarmee in deze halve- finaletweekamp 8V2 punt en dat was voldoende voor de overwin ning. Kortsjnoj ontmoet in de ein dstrijd de winnaar van de tweek amp tussen Boris Spasski en Lajos Portisch om uit te maken wie de huidige wereldkampioen Anatoli Karpov mag uitdagen. De twaalfde partij tussen Spasski en Portisch werd gisteren uitgesteld op verzoek van Spasski. De stand in die tweek amp is öV^öVa. Witspeler Kortsjnoi opende voor het eerst in de tweekamp met Po loegajevski niet met c4. Hij koos voor paard f3, maar onmiddellijk daarna deed hij toch zijn meest fa voriete openingszet. Na negen zet ten al bood Kortsjnoj remise aan, maar Poloegajevski, die na zijn overwinning in de achtste partij vier keer een puntdeling had be reikt, sloeg het aanbod af. Na zijn twintigste zet herhaalde Kortsjnoj zijn voorstel en toen accepteerde Poloegajevski de remise. Dat bete kende het einde van de tweekamp met een stand 8V2-4V2 in het voor deel van Kortsjnoj. Het verloop van de dertiende partij Wit Viktor Kortsjnoj Zwart Lev Poloegajevski: 1. Pgl-re Pg8-f6; 2. c2-c4 eY-eb; 3. Pbl-c3 Lf8-b4; 4. Ddl-c2 c7-c5; 5. g2-g3 0-0. 6. Lfl-g2 Pb8-c6; 7. 0-0 Dd8-w78. E2-e3 d7-d5; 9. Pb3-a4 d5xc4; 10. Dc2xC4 Ta 8-b8; 11. Dc4-c2 b7-b5; 12. Pa4-c3 Lc8-d7; 13. b2-b3 Tf8-c8; 14. Lcl-b2 Lb4-a5; 15. d2-d3 Ld7-e8; 16. Tfl-dl a7-a6; 17. Dc2-e2 La5-c7; 18. Tal-cl Pc6-e5; 19. Pf3xe5 Lc7xe5; 20. d3-d4 Le5-d6. Remise op voorstel van Kortsjnoj.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 10