IRA dreigt weer met golf van gewelddadigheden Meer vrouwen onder terroristen Nyerere: desnoods geweld in Rhodesië Yance gaat weer langs "confrontatielanden" Cyprus gaat 10 september naar stembus Bij bezoek van Britse vorstin Gesteriliseerde man mag nu wel trouwen uw m "Emancipatiestrijd op het verkeerde front" ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1977 PAGINA 9 Julius Nyerere en Jimmy Carter WASHINGTON (DPA/UPI) - Pre sident Julius Nyerere van Tanza nia heeft gisteren aangedrongen op spoed bij de overgang naar een zwart meerderheidsbewind in Rhódesië. Aan het slot van zijn besprekingen met president Car ter uitte hij tegenover journalis ten er zijn twijfel over of er nog wel tijd is voor een vreedzame re geling. Het Oostafrikaanse staatshoofd was de eerste zwarte Afrikaanse leider die Carter voor overleg naar Washington had uitgeno digd. Volgens Nyerere kan er nooit door argumenten een einde worden gemaakt aan het blanke minderheidsbewind van premier Ian Smith. Hij wees er op dat de zwarte zoge noemde, Frontlijnstaten", waar van hij de woordvoerder is, vast besloten zijn ook met wapenge weld tot een ander regime in Sa lisbury te komen. Nyerere deed een beroep op de Verenigde Sta ten, in hun eigen belang de zijde van de zwarte Afrikanen te kie zen om eerbiediging van de rech ten van de mens in Zuidelijk Af rika af te dwingen. Uit de woorden van de Tanza- niaanse leider was op te maken. dat hij liever de steun van het Westen dan die van het Oosten zoekt bij de politiek ten aanzien van Namibië en Zuid-Afrika. Het voorbeeld van de voormalige Portugese kolonies in Afrika had echter aangetoond, dat het in ge val van nood ook zonder het Wes ten gaat. Nyerere gaf te kennen dat de "Frontlijnstaten" bereid zijn op een topconferentie van gedach ten te wisselen over de nieuwe Brits-Amerikaanse voorstellen inzake Rhodesië. President Carter deelde mee dat Nyerere en hij "vrijwel volledige overeenstemming hadden be reikt over de diplomatieke doels tellingen ten aanzien van Rhode sië en Namibië". "Wij hebben de laatste dagen flinke vooruitgang geboekt", aldus de Amerikaanse president. Hij was van oordeel dat Nyerere de basispunten van het Amerikaans-Britse plan aan vaardt. Op 13 augustus zal minis ter van Buitenlandse Zaken Vance de kwestie verder met de Tanzaniaanse president bespre ken. na in.Londen overleg te hebben gepleegd met Britse functionarissen. Als er een "algemeen akkoord" zal zijn bereikt met alle betrokken partijen, onder wie de Namibi- sche leider Sam Nujomo, kunnen de Verenigde Naties verkiezin gen organiseren over een "vrij Namibië", aldus Carter. De Ame rikaanse regering was de laatste tijd bemoedigd door "de con structieve denkbeelden in Zuid-Afrika over Namibië". De president geloofde niet dat de tijd rijp is voor economische sancties tegen Zuid-Afrika. Als enkele problemen echter niet zouden worden opgelost, zou een "extra-beïnvloeding in de één of andere vorm waarschijnlijk raad zaam zijn", meende Carter. LONDEN (SP) - De autoriteiten in Noord-Ierland hebben voorlopig alle verloven van de Britse veiligheidstroepen en de politie ingetrokken. Bo vendien vlogen gisteren nog eens 500 militairen naar Belfast, als een extra versterking voor het officiële bezoek dat koningin Elisabeth en prins Philip in het kader van het zilveren regeringsjubileum volgende week woensdag en donderdag aan Noord-Ierland brengen. De provisionele vleugel van de IRA, het geheime republikeinse le ger, heeft bij herhaling laten weten dat als de koningin inderdaad een jubileumbezoek aan Ulster brengt, er ook van zijn kant gezorgd zal worden voor een warme ontvangst onder meer in de vorm van zogena amde jubileumbomaanslagen, die Noord-Ierland nog lang zullen heu gen, aldus de IRA. In de nacht van donderdag op vrij dag gaf het verboden Ierse republi keinse leger alvast een voorproefje met een serie brandstichtingen in Belfast, Lisburn en Dunmurry. Binnen een tijdsbestek van ander half uur explodeerden in winkels err kantoren negentien brand bommen, die een schade van ver scheidene honderdduizenden ponden aanrichtten. Beschieting Volgens ds. Paisley zou de IRA ook van plan zijn om op de helikopter, waarvan de koningin en de prins in Ulster gebruik zullen maken, te schieten en bepaalde regeringsge bouwen te bezetten. Zowel bij de militairen als bij de politie houdt men wel degelijk rekening met de mogelijkheid dat een aantal fana tici inderdaad bereid zal zijn om deze dreigementen uit te voeren en zich desnoods voor de zaak van de IRA op te offeren. Vandaar dat men vast van plan is geen enkel risico te nemen. Nu ook alle vrijwilligers van het zogenaamde Ulster Verde- digings Regiment kunnen worden ingeschakeld heeft men in totaal de beschikking over meer dan 32.000 militairen en politie-agenten voor de bewaking van het koninklijk paar en de handhaving van de orde en de rust de provincie, waar een bezoek als Het lijkt onwaarschijnlijk dat het de politie len de ongetwijfeld talrijke deel nemers voor het gemeentehuis van Engelse militairen stappen op de RAF-basis Lyneham aan boord van een transportvliegtuig dat hen nc Belfast twee minuten stilte in acht Noord-Ierland zal brengenZij zijn de voorhoede van een legermacht doe zorg moet dragen voor de veiligheid v nemen ter ere van Ierlands doden, koningin Elisabeth en prins Philip tijdens hun bezoek c Conflicten dit een grote zeldzaamheid i Gevoelig stemming zal verlenen mars naar het centrum. Als de de monstranten dan toch zullen pro beren om naar het centrum op te rukken, verwacht men de conflic- met de herdenkingen die voor de tenen botsingen die i nog tot elke prijs wil vermijden. In heel deze ontwikkeling gaat Noord- Ierland een uiterst moeilijke week katholieke minderheid in Noord- Ierland in het algemeen en de fer vente republikeinen onder hen in het bijzonder, nogal gevoelig lig- tegemoet. En men kan zich afvra gen. Om te beginnen is er de door gen of het bezoek van koningin Eli hen zo gehate en inderdaad provo- zabeth en prins Philip in dit nog cerende mars van de protestantse altijd diep ongelukkige stukje En- jongens over de wallen rondom de geland wel zo feestelijk kan zijn als stad Londonderry, in het verleden de organisatoren het bedoelen, herhaaldelijk aanleiding tot ern stige ongeregeldheden en herden ken de republikeinen zelf in een reeks van bijeenkomsten de inter- neringen zonder vorm van proces, waarvan vrijwel uitsluitend zij het slachtoffer zijn geworden. Een dui- LENINGRAD - Russische geleer- delijke provocatie is ook het besluit den hebben een jonge mammoet la de politieke afdeling van de ten ontdooien die onlangs in Sibe- AMMAN - De Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Van ce, maakt met ingang van volgende week donderdag een tweede rond reis langs de Arabische "confronta- tielanden". Dit is gisteravond ver nomen in Amerikaanse kringen in de Jordaanse hoofdstad Amman. Na Tel Aviv gaat de Amerikaanse Zoals voorzien zal Vance overigens bewindsman dan achtereenvol- op de avond van de elfde augustus gens naar Amman, Damascus en in Londen zijn. Alexandrië om persoonlijk elk Cyrus Vance had eerder al in Am- Arabisch staatshoofd te informeren man gezegd dat hij vastbesloten is over de voorstellen en ideeën die hij bemiddelingspoging voort te de afgelopen dagen in de verschil- zetten, ondanks de tegenslag die lende hoofdsteden heeft opgedaan, zijn inspanningen hebben ontmoet NICOSIA (AFP) - Op 10 september worden op Cyprus presidentsver kiezingen gehouden om een opvol ger aan te wijzen voor de woensdag overleden aartsbisschop Makarios, zo is van gezaghebbende Grieks- Cyprische zijde in Nicosia bekend gemaakt. Intussen zijn de leiders van de vier Cyprische partijen nog bezig om het eens te worden over één enkele kandidaat. Er bestaat verschil van mening over de te volgen procedu re. De waarnemend president, Ky- prianoe, die leider is van de Demo cratische Partij, Papaioannoe van de Communistische Partij en Lys- sarides van de Socialistische Partij vinden dat er een tussentijdse pre sident moet komen, wiens ambt stermijn in februari van het ko mend jaar afloopt, omdat oor spronkelijk dan de presidentsver kiezingen zouden worden gehou den. Clerides, de leider van de rechts van het centrum staande Democratische Volksvergadering, is echter van oordeel dat in sep tember een staatshoofd moet wor den gekozen, wiens constitutionele ambtstermijn van vijf jaar verlengd wordt met de periode tussen 10 sep tember en de datum waarop het mandaat van Makarios zou aflopen. De waarnemend president ver klaarde tegenover Griekse journa listen, dat de Grieks-Cyprische re gering en de partijleiders zijn over eengekomen, dat het beleid van Makarios op alle terreinen van de politiek getrouw zal worden voort gezet. Vuurgevecht in Vaticaan overstag provisionele IRA Sinn Fein rië werd ontdekt. Volgens hen aanstaande woensdag als de ko- keert het dier dat 10.000 jaar gele- ningin en prins Philip in Belfast den moet hebben geleefd, in goede grote r het staat waarbij zelfs de kleinste de- centrum van de Noordierse hoofd- tails van de bouw van de kop, de stad te organiseren, vanuit de kat- romp, de poten en de tekening van de huid goed zijn bewaard. EIGEN DAGBLAD 00K IN DE VAKANTIE? Dat kan, doch uitsluitend met deze bon. Graag 14 dagen voor u vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad, Julianastraat 19, Alphen aan den Rijn Leidsch Dagblad, Witte Singel 1Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent). Hul» «drw: S v p. In bloktottor» Invullen! i iKtor vakj» a.v.p. »«n fctt»r NIET INVULLEN NIET INVULLEN Kosinummer Wijknummer Opzending is gratis in Nederland en België Overige landen 1.90 per dag. De praktijk heeft geleerd dat ondanks al c zorgen de bezorging in sommige landen te wensen overlaat. Wij kunnen dus helaas geen verantwoording nemen - voor het niet tijdig arriveren van kranten op uw v.a- kantieadres. VATICAANSTAD (UPI) - Het Va ticaan heeft bekendgemaakt geen CATANIA (Sicilië) (AP) - De vul- bezwaren meer te hebben tegen het kaan de Etna is gisteren weer actief huwen van gesteriliseerde mannen, geworden. De vulkaan stootte twee Het besluit is al op 13 mei genomen lavastromen uit die elk een lengte door de roomskatholieke congre- bereikten van ongeveer twee kilo- gatie voor de doctrine van het ge- meter, en toen afkoelden, loof, maar pas gisteren bekendge- Landbouwgebieden of bebouwde maakt. kommen worden nog niet be- Desondanks blijft sterilisatie ver- dreigd. De laatste grote uitbarsting boden, aldus het decreet van de van de Etna speelde zich af in 1974. congregatie, ook als dit gebeurt om een "geestelijke of lichamelijke ziekte die naar kan worden ver wacht of gevreesd, zal voortvloeien uit zwangerschap, te genezen of te voorkomen". In het verleden zijn huwelijken die gesloten werden terwijl de man met kon voldoen aan zijn roomkatho- lieke plichten, altijd ongeldig ver klaard. Volgens kringen bij het Vaticaan verandert de nieuwe richtlijn niets aan het standpunt van het Vaticaan inzake sterilisatie en gebporterege- ling. Damascus. Voordat hij met ko ning Hoessein van Jordanië in be spreking ging zei hij: "Ons geza menlijk streven naar een recht vaardige en duurzame vrede wordt voortgezet. We zullen met de dere landen in het Midden-Oosten blijven werken aan het opbouwen van de noodzakelijke concensus die ons in staat zal stellen naar Ge- néve te gaan". De Amerikaanse on derhandelaar was in Jordanië aan gekomen vanuit Damascus, waar president Assad hem had verteld WINDHOEK Namibië (Reuter)# niet akkoord te gaan met de idee woordvoerder werkgroep" van Arabi- j| Namibië kost 8 mensenlevens sche en Israëlische ministers buitenlandse zaken om de basis te leggen voor Genève De idee van een werkgroep was ontstaan tij dens Vance's eerste stop in het Egyptische Alexandrië, toen duide lijk was geworden dat enkele van zijn ideeën niet aanvaardbaar wa ren voor president Sadaten andere Arabische leiders. Ook scheen de eerste reactie op het voorstel van zo'n werkgroep nega tief te zijn. heeft meegedeeld dat acht zwarten zijn gedood toen Zuidafrikaanse militairen een groep van 60 jonge mannen en vrouwen met kinderen onderschept hadden die kennelijk door guerrillastrijders uit Zuidwest-Afrika naar Angola wer den ontvoerd. Volgens de woordvoerder waren drie van de doden guerrillastrijders JoTdanië ^oor militairen werden r geschoten. De andere vijf werden gedood door guerrilleros die tracht ten de groep bijeen Te houden. BONN - Hun foto's staan op de voorpagina's van de kranten in West-Duitsland, maar de vaak aan trekkelijk uitziende jonge vrouwen zijn geen filmsterren. Zij worden gezocht voor koelbloedige poli tieke moorden. De vrouwelijke extremisten in de Bondsrepubliek hebben dezer da gen weer een prominente rol ge speeld in de reeks guerrilla-acties tegen de gevestigde orde. Na de jongste moord op een prominent bankier heeft de politie de jacht ge opend op vier jonge vrouwen, die deze daad op hun geweten zouden hebben. Een van hen is een vrien din van de bankiersfamilie, de 26- jarige Susanne Albrecht. Volgens de politie betrad zij de woning van de niets vermoedende Jürgen met een bos rozen. Luttele minuten la ter was de 53-jarige directeur van een van de grootste handelsbanken van West-Europa dood. Hij werd neergeschoten toen hij zich klaar blijkelijk verzette tegen een poging hem te ontvoeren. Fraulein Albrecht is volgens de au toriteiten anarchiste. Zij was in ge zelschap van drie andere vrouwen, Silke Maier-Witt, 27 jaar, Sigrid Sternebeck, 28 jaar en Angelika Speitel, 25 jaar, toen de bankier werd doodgeschoten. Deze dames, zegt de politie, staan op de lijst van "meest gezochte" vrouwelijke re volutionairen in de Bondsrepu bliek. Intussen is een andere vrouw, de 23-jarige Eleonore Mario Pömsgen, aangehouden op ver denking bij de moord betrokken te zijn geweest. "Steeds meer vrouwen sluiten zich aan bij ondergrondse bewegingen en nemen de wapens op. Voor cri minologen en psychologen is dit verschijnsel raadselachtig. Vrou wen worden gewelddadiger, moor den, beroven banken, beramen bomaanslagen en ontvoeringen schreef het conservatieve dagblad "Die Welt". In de gewelddadige wereld van de stadsguerrilla hebben Duitse vrouwen zich nu duidelijk op ge lijke voet gesteld met hun manne lijke geestverwanten. Zij zijn feite lijk allemaal discipelen van de be kendste vrouwelijke terrorist, Ul- rike Meinhof, die vorig jaar dood werd gevonden in de cel van de ge vangenis waar zij was opgesloten in verband met beschuldigingen in zake politieke moorden en aansla gen. Ulrike Meinhof zei eens: "Natuur lijk kan er wel eens worden gescho ten. We willen bewijzen dat gewa pende confrontatie effect heeft". Intelligent De helft van de tientallen door de politie gezochte stadsguerrilleros van de harde stempel zijn vrouwen. Zij zijn praktisch zonder uitzonde ring intelligent en afkomstig uit welgestelde families. Gudrun Ensslin, een van de drie le den van de Baader-Meinhofgroep die in april voor moord en bo maanslagen tot levenslang werden veroordeeld, is dochter van een predikant. Hanna Krabbe, in juli met drie an deren veroordeeld tot levenslange opsluiting wegens de overval op de Westduitse ambassade in Stock holm in 1975, waarbij twee diplo maten werden gedood, was stu dente in de wijsbegeerte. Hoe Susanne Albrecht, dochter van een advocaat, betrokken is geraakt bij de stadsguerrillabeweging de gemakken van het leven van de welgestelde klasse opgaf om zich te voegen bij anarchistische vrienden en tenslotte haar medewerking gaf om een vriend van haar familie te vermoorden is iets waarover socio logen trachten theorieën op te zet ten. Mening van "Die Welt": Deze revo lutionaire vrouwen voelen zich ge drongen zichzelf en anderen te be wijzen dat zij volledig geëmanci peerd zijn en gelijkwaardig aan de man. "Zij vechten niet alleen een klassestrijd, maar ook tegen hun eigen natuur". Het blad voegde daaraan toe dat volgens overlevenden van een vo rig jaar naar Oeganda gekaapt vliegtuig, die later door een Israë lisch commando werden bevrijd, de bij de Israëlisch actie gedode Duitse kaapster veel harder optrad dan haar mannelijke collega's. "Mentale moeras" Alfred Dregger, woordvoerder van de conservatieve oppositie in de Bondsdag, wijt het feit dat de terro risten vaak uit "goede gezinnen" komen en meestal erg intelligent zijn aan "het mentale moeras" op de Westduitse universiteiten. Meer dan dertig jaar na het Duitsland van Hitier wordt de studenten we derom geleerd moord te verheer lijken als politiek wapen, zegt hij. Journalisten hebben bekende vrouwen in de politiek, sport en amusement gevraagd wat naar hun mening het mysterie vrouwen terrorist worden. Hier paar antwoorden: Hildegaard Hamm-Brucher, werk zaam op het ministerie van buiten landse zaken: "Emotionele verwar ring. Ongelukkigerwijs kunnen vrouwen bijzonder fanatiek zijn". Olympisch atlete Heide Ecker- Rosenthal: "Deze vrouwelijke anarchisten voeren een emancipa tiestrijd, maar op het verkeerde front. Op deze manier worden ze to taal onvrouwelijk". Zangeres Margot Werner. "Een manie om te vernietigen. Deze meisjes haten niet alleen maar om dat iemand een zwembad heeft en zij niet. Ik ben Christen, maar ik geloof dat ze de doodstraf verdie- Antje Huber, minister voor jeugd zaken: "Vrouwelijke terroristen zijn geen nieuw verschijnsel in de geschiedenis. Vrouwen zijn niet minder in staat dan mannen door een idee gefascineerd te worden, zoals bijvoorbeeld dat men de we reld slechts door moord en terreur kan veranderen". Tenslotte de mening van Madja Til ler, actrice, die zegt: "Deze vrese lijke en voor een vrouw onwaardige daden moeten alle moeders doen inzien dat zij reeds in een vroeg sta dium moeten letten op het milieu waarin hun dochters zich bewe gen".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9