Open-hartchirargie mogelijk in Breda? "Den Uyl lijkt Colijn wel - ambtenaren zijn weer de dupe Faillissement Kring Utrechtse Repetitoren IlilIHüWiH BUITENOM BINNENDOOR Voel u eens een dagje Vliegende Hollander r>r> FORMATIE ANTILLEN BIJNA ROND Formatie (1) Ratten Formatie (2) Formatie (3) Circus Isings ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1977 UTRECHT (ANP) - Tenminste twee schuldeisers hebben het fail lissement aangevraagd van de Kring van Utrechtse Repetitoren (KUR) b.v., een particulier onder wijs instituut, dat tot voor kort ver schillende universitaire opleidin gen verzorgde. Volgens directeur drs. J. F. T. Bergman hebben de crediteuren een claim gelegd van vijftigduizend gulden. Daarnaast is er naar zijn zeggen nog een schul denlast van ongeveer een kwart miljoen bij onder meer de bedrijfs vereniging en de fiscus. Overigens betekent een eventueel faillisse ment van de besloten vennoot schap KUR niet, dat het vervolg van de opleidingen voor de zes honderd cursisten in gevaar komt, omdat dit sinds maart van dit jaar wordt verzorgd door een gelijkna mige stichting. Volgens Bergman heeft de stich ting KUR alle lespakketten en de docentenkorps plus cursisten overgenomen van de besloten ven nootschap. De B.V. zorgt op basis van een zakelijke overeenkomst voor het werven van cursisten. Voor deze constructie is gekozen omdat de acquisitie een nogal risi codragende bezigheid is, die de voortgang van het onderwijs in ge vaar kan brengen. In de stichting als niet- commercieel instituut zijn de op leidingen nu in veiligheid, aldus de directeur. Bergman wijt de financiële pro blemen van de b.v. KUR aan de chaos, die een administratiekan toor maakte van de boeken in 1973, toen er een grote toeloop van cur sisten was te verwerken. Volgens hem hebben daardoor veel cursis ten hun lesgeld te laat of helemaal niet betaald. Een gerechtelijke pro cedure teger het administratiekan toor, met een schade-claim van 250.000 gulden, sleept zich al drie jaar voort en heeft nu geresulteerd in een onderzoek door onafhanke lijke deskundigen, aldus Bergman. Momenteel kan de vennootschap weinig doen aan het cursisten voor het KUR-pakket, omdat beslag is gelegd op alle mid delen. Vele conflicten met de universiteit in Utrecht hebben sinds de oprich ting in 1971 de handel en wandel van de Kring van Utrechtse Repeti toren begeleid. De KUR stelde de titel meester in de rechten in het vooruitzicht met drie jaar avond studie. De examens en tentamens zouden worden afgelegd aan de ju ridische faculteit van de rijksuni versiteit in Utrecht. De universiteit diende daarop een klacht in bij de reclame-code commissie, omdat in advertenties van de KUR toen de indruk werd gewerkt, dat de avon dopleidingen door de universiteit werden verzorgd. De klacht werd door de codecommissie gegrond verklaard. Eveneens verloren zes cursisten van de Kring een kort geding tegen de Utrechtse rechtenfaculteit over het verschil in tentamens voor in geschreven studenten en kandida ten van buiten af. De zes eisten, dat zij de kans moesten krijgen tenta mens af te leggen als de ingeschre ven rechtenstudenten. In het Utrechtse universiteitsblad werd de KUR ervan beschuldigd aspirant-studenten met onvol doende opleiding te lokken. Berg man wees deze beschuldigingen van de hand en beriep zich op de erkenneing als particulier onder wijs instituut door de inspectie voor het schriftelijk onderwijs. In de universiteitsraad verklaarde het college van bestuur van de Utrechtse universiteit, dat het on mogelijk is om een student binnen twee jaar tot jurist op te leiden, zoals de KUR beloofde. Bergman heeft altijd gesteld, dat zijn insti tuut aanbiedt wat de universiteit zelf altijd nalaat te bieden, namelijk een snelle opleiding in de rechtswe tenschap Momenteel is de verhou ding tussen de stichting KUR en de rechtenfaculteit een correcte en za kelijke, aldus een woordvoerster van de faculteit. van karton SPIJK - De gemeente Spijk gaat voor de renovatie gebruik maken van kartonnen wisselwoningen. Op de bovenste foto is te zien hoe de bouwsels tot stand komen: het zijn grote panelen van watervast kar ton. Op de grond liggen de daken voor de linker woning. Het massief soort karton. De onderdelen worden met elkaar verbonden door middel van klemprofielen. Uit de rechter foto blijkt dat ook voor het interieur op grote schaal gebruik kan worden gemaakt van karton: deze bewoonster zit aan een solide kartonnen huisbar. ADVERTENTIE Met echte historische vliegtuigen van Fokker Spin pn Fokker F VII A tot en met de ruimtevaart. Elke dag geopend van 10-17 uur. (Van 1/11 tot 1/4 's-maandags gesloten) -*AVIODOME suggestie voor een gevleugeld dagje uit inlichtingen: Aviodome, Schiphol C. 020 - .173640 DEN HAAG (ANP) - De Stichting Open Hartchirurgie heeft deze week aan de plaatsvervangende directeur-generaal voor de Volks gezondheid het plan voorgelegd om in Breda, in het voormalige sa natorium De Klokkenberg, een kli niek in te richten voor open-hart chirurgie. Er zouden jaarlijks dui zend operaties verricht moeten ku- nen worden. Namens de Stichting heeft de Ein- dhovense hartchirurg dr. P. van der Schaar het plan ingediend. Het wordt gesteund door het Ameri kaanse organisatiebureau voor ge zondheidszorg American Medical Patiëntenvereniging De plaatsvervangende directeur- generaal, drs. H. A. M. Eisen heeft ook de Hartpatientenvereniging ontvangen, in de persoon van de Nijmeegse hartspecialist prof. dr. Kuypers. Deze vereniging wil er gens in het land een kliniek opzet ten met een capaciteit van 2.000 open-hartoperaties per jaar, uit te voeren door acht chirurgen. Volge nde week heeft drs. Eisen gesprek ken met twee andere plannenma kers, het groot ziekengasthuis in Den Bosch en twee ziekenhuizen in Zwolle. Drs. Eisen zal op 19 augus tus advies uitbrengen aan staatsse cretaris Hendriks van Volksge zondheid en staatssecretaris Klein van Onderwijs en Wetenschappen. Hun streven is per 1980 in Neder land 4.000 open hartoperaties mo gelijk te maken, door uitbreiding van de bestaande klinieken van vijf academische en drie algemene zie kenhuizen. Het kabinet zal tens lotte beslissen of men kan volstaan met uitbreiding van de bestaande klinieken, danwel dat er gebruik zal worden gemaakt van een van de plannen voor een nieuwe kliniek erbij. ABVA - top denkt toch aan staking DEN HAAG (SP) - „Als het nieuwe kabinet werkelijk de aangekon digde bezuiniging op de ambtena- renpensioenen wil doorvoeren, zal het overheidspersoneel massaal en keihard „nee" zeggen. Het is bela chelijk dat de regering in onze ou dedagsvoorziening wil snijden, al leen vanwege het feit dat men via wettelijke regelingen dit soort be zuinigingen gemakkelijk kan doorvoeren. Als Shell of Philips iets dergelijks zou uithalen, zou men daar ogenblikkelijk het werk neerleggen. Welnu, dat doen wij dan ook. En al hebben we officieel het stakingsrecht nog niet, we zul len niet aarzelen het toch te pakken. Den Uyl treedt nu op als 'n soort Colijn - de ambtenaar is weer de dupe". De sfeer is gespannen in het ABVA-hoofdkantoor aan de Haagse Stadhouderslaan. De ge zichten van voorzitter Jan Dutman, tweede voorzitter Jaap van de Scheur en drs. Frans van Dijk (we tenschappelijk stafmedewerker) staan strak. Duidelijk is dat de bijna 700.000 ambtenaren in ons land (dus personeel van ministeries en hoge colleges van staat, staatsbe drijven, onderwijs, provincie en gemeente, rijks- en gemeentepoli tie en militairen) zich hun wel- vaartsvaste pensioen niet zonder slag of stoot laten afnemen. Aan staande maandag vergadert het Al gemeen Comité van Overheids personeel, gevormd door ABVA, ABOP (onderwijs), Nederlandse Politiebond, Vervoersbond NW, VMTB en MABRO, om zich na mens hun ruim 280.000 leden op- de nieuwe situatie te beraden. ABVA-voorzitter Dutman, bijge vallen door tweede voorzitter Van de Scheur „Als de economie slecht gaat, wil de ambtenaar best z'n steentje bijdragen. Met andere woorden - als er een algemene loonmatiging van twee jaar moet komen, en vrijwel alle inkomens stil moeten blijven staan, onttrek ken wij ons niet aan medewerking. Dat besluit heeft wel direct tot ge volg dat ons welvaartsvaste pens ioen, op basis van twee jaar „bevro ren loon", er dan ook niet op voor uit gaat. Dat is dus nog een offer van onze kant, en levert de overheid flink wat geld op. Maar Den Uyl moet niet denken dat hij de ambte naren via de pensioenen extra kan pakken - en dat geldt ook voor het afwijzen van een verhoging van de bijdrage die de ambtenaar thans zelf al voor z'n pensioen betaalt". Kijkt het bedrijfsleven intussen niet met jaloezie naar het ambte- narenpensioen? Van de Scheur en Dutman: „Toen de AOW voor iedereen werd inge voerd, hadden de ambtenaren al recht op een pensioen van 70 pro cent; daar hadden we dus via pre mies voor betaald. Toen de AOW er bij kwam, zou dat ertoe hebben ge leid, dat sommige groepen ambte naren op hun 65-ste jaar 120 procent zouden krijgen. Natuurlijk vonden wij dat ook niet gewenst, en hebben de regering juist de ambtenaren op de korrel genomen, omdat die via de overheidsmaatregelen het ge makkelijkst te pakken zijn. En als grootste werkgever van het land, geeft het rijk elk jaar 25 miljard per jaar aan loonkosten uit. Toch stelt de ABVA-top: "Ambte naren zijn werknemers, net als ie der ander in het bedrijfsleven, al leen heet de baas in dit geval "over heid". Den Uyl schijnt te vergeten dat pensioenregelingen het resul taat zijn van overleg tussen ambte- De ABVA-top bijeen tweede voorzitter Jaap ker drs. Frans van Wijk. we er dus in toegestemd, de AOW „in" het pensioen te bouwen. Maar we hebben toen duidelijk geld inge leverd. Nu wekt de regering de indruk, dat er bij de ambtenaren zoveel te halen is. Niet vergeten mag worden dat 80 procent van alle overheidsperson eel tot de zogeheten groep lagere en middelbare ambtenaren behoort. Als je het hebt over de top ambtenaren moet je kijken naar de groep referendarissen-en-hoger (10 procent van het totaal, dus zo'n 70.000 man) of administrateur-en- hoger (5 procent ofwel 35.000 man). Moet uit zo'n kleine groep nu die miljardenbesparing komen?" Te pakken Dutman, Van de Scheur en Van Dijk zeggen van mening te zijn dat rechts voorzitter Jan Dutman, wetenschappelijk stafmedewer- naren en regering. Die afspraken kun je niet eenzijdig verbreken. Bij de 1 procent-bezuiniging hebben we vorig jaar al offers gebracht. We vallen eveneens buiten de VAD. Want als je bij een sterk particulier bedrijf werkt, deel je mee in de overwinst. De overheid is wel een sterk bedrijf, maar daar heb je ge en VAD". De ABVA houdt strak en stijf vol dat er geen enkel „wisselgeld" be schikbaar is. „We zijn geen wilde bond, en binnen de FNV (Federatie Nederlandse Vakbeweging) stellen we ons niet extreem op Toch valt er niet te denken aan welke mede werking dan ook aan het snoeiplan voor de pensioenen. In de tijd van hoogconjunctuur zijn de ambtena rensalarissen al dramatisch achter gebleven op die van het bedrijfsle ven: voor ons toen geen extraatjes, toeslagen of zwarte lonen. Als ABVA hebben we toen bewust ge kozen voor verbetering van de rechtspositie, in plaats van geld. Dat geven we niet uit handen". Nivellering Wil de ABVA wel meewerken aan nivellering via pensioenkorting voor bijvoorbeeld die 10- procentsgroep hoge ambtenaren? Voorzitter Dutman en tweede voorzitter Van de Scheur „Over die categorie top-pensioenen is inder daad met ons te praten. We zijn be reid die groep ter discussie te stel len, en te bezien of er een nieuw en lager maximumpensioenbedrag zou moeten worden vastgesteld, zodat er 'n soort pensioenplafond ontstaat. Wij gaan dat gesprek niet uit de weg. De ABVA-woordvoerders zeggen via dit vraaggesprek met onze krant, aan het adres van de regering „een duidelijk schot voor de boeg te willen lossen". „Wij hebben al con tact gehad met onze achterban. En men voelt in brede kring voor sta king. Ook de FNV denkt er zo over. We voorzien een golf van protest, die zeker zal leiden tot massale de monstraties". Naar de mening van Dutman, Van de Scheur en Van Dijk is het amb- tenarenpensioen juist toe aan ver betering: „Nu het verdelen van werk tussen man en vrouw veran dert, maken wij ons sterk voor een weduwen-pensioen. Nu is het zo dat als de vrouw overlijdt, de man wel de volle mep krijgt. Maar om gekeerd, als de man overlijdt, krijgt de vrouw slechts vijfzevende deel. Daaraan kleeft dus een onredelijk heid. Bovendien denken we aan het invoeren van een verzorgerspens ioen - bedoeld voor degenen die samenwonen, maar niet zijn ge huwd". Hoe moet de overheid dan wel aan de nagestreefde miljardenbe zuiniging komen - want de op sta pel staande herstructurering van het BBRA (Bezoldigingsbesluit Rijks Ambtenaren) en de daaraan gekoppelde schaal met slechts 18 in plaats van 154 salariscatego- rieén levert ook al geen geld op. Dutman en Van de Scheur „Het verhaal als zouden de ambtena rensalarissen omlaag gaan, waar over Elseviers' Magazine publi ceerde, is kolder- - er klopt niets van". Stafmedewerker Van Dijk: „Inte gendeel. Ik heb het nieuwe loonvoorstel-B, het voordeligste voor de regering, nagerekend. En hoewel het overleg over dit voorstel nauwelijks op gang is gekomen, kost het bij invoering juist geld. Als de regering de laagste ambtena rensalarissen zou optrekken en de hoogste pas op de plaats laat ma ken, zou de overheid op den duur 3>/2 miljard per jaar meer kwijt zijn. Dus in de uitvoering van dat plan geloven we ook niet". De overheidsbezuinigingen zou den wel vrij gemakkelijk gevonden kunnen worden, zo stelt de ABVA- top, door het niet door laten gaan van de spreiding rijksdiensten. Het drietal, eensgezind: „Er wordt van steeds meer kanten getwijfeld aan het nut van die spreiding. Want zoals de situatie er nu uitziet, ga je bij zo'n spreiding werklozen-in-spe verplaatsen... Nog afgezien van de nadelige gevolgen voor efficiency en van de menselijke problemen". Tot besluit zegt ABVA-voorzitter Dutman vooral onaangenaam ge troffen te zijn door de manier waarop de geplande pensioenkor ting naar buiten is gekomen: „Wij hebben alles via pers en t.v. aan de hand van uitlatingen van de formatie-partners moeten horen. Den Uyl, die altijd zo de mond vol heeft over inspraak in het bedrijfs leven, heeft de ambtenaren er abso luut niet in gekend. Als je zoiets meemaakt, lopen de tranen je over de wangen. Is het dan een wonder, dat de ABVA sterk aan staken denkt?" WILLEMSTAD (ANP) - De kabi netsformatie op de Nederlandse Antillen is vrijwel rond. De vraag welk ministerie de Antilliaanse Luchtvaartmaatschappij gaat be heren vormt nog een struikelblok voor formateur Rozendal. Volgens een woordvoerder van de forma teur zijn alle portefeuilles inmid dels verdeeld terwijl ook overeens temming is bereikt over het rege ringsprogramma. Het nieuwe kabinet kan rekenen op de steun van veertien van de tweeëntwintig zetels. In de oppositie gaan de Movi- miento Electoral di Pueblo (MEP) van Aruba met vijf zetels en de Frente Obrero van Curasao met drie zetels. De woordvoerder van formateur Rozendal wilde nog geen namen van ministers noemen en ook niet zeggen hoe de portefeuilleverde ling komt te liggen. Eerst even onze Poolse mede mensen op de hoogte brengen: Krolowa Holandii Juliana roz- strvgnie plrzybuszczalnie dzi- siaj, w jaki sposóbma bye za- zegnanv kryzys rzadowy. Po re- gygnacji przez urzedujecego szefa rzadu socjaldemokrate Joopa den Uyla, rozwaza sie mozliwosc 'utworzenia koalicji centroprawicowej chrze- scijariscy demokraci i liberalo- Przywódca chrzescijariskich demokratów Andreas von Agt oswiadczyl królowej, ze nie po dejmie sie misji utworzenia rzadu razem z liberalami dopó- ty, dopóki istnieje jeszeze szansa na porozumienie sie z socjaldemokratami. Een rat blijkt toch altijd nog weer een langere staart te heb ben dan je vermoedt. Die tragi sche moordzaak in Katwijk. Slachtoffer dat 9-jarige Turkse jongetje, dader een 14-jarig meisje. En er was een krant die het nodig vond het portret van dat 14-jarige meisje af te druk ken. Daarbij was geen enkel ander doel gediend dan primi tieve sensatie. Men plaatst een foto van een vermoeide minister, onderuit in de vliegtuigkussens en in hemdsmouwen en zet erbij "ik ben Pietje Puk van moei lijke zaken, noem me maar Piet". Je maakt een foto van kerkgangers in de duistere da gen van de Drentse gijzelingen en je zet eronder dat het horden nieuwsgierigen zijn die naar de ellende van anderen komen kijken. Je pakt een verschrikkelijk menselijk drama bij de kop, na gelt een jong toch al verwoest leven aan de schandpaal. Dat zijn dan dezelfde mensen die al tijd hun melik vol hebben van de stijgende criminaliteit. Maar natuurlijk, op die wijze, met deze stigmatisering via de drukgoot kweek je eenvoudig de criminaliteit. Wat ben ik blij dat ik niet iedereen met een schrijfmachine en een grote bek collega hoef te noemen. Pisse bedden gedijen het best in het bederf. Allen die zich beroepshalve met de formatie bezighouden gun ik zonder aarzelen de ruimte bin nen de media in tijd en in aan dacht. Men doet zijn best. De formeerder formeert, de fractie leiders bijten op de tong of van zich af, de parlementaire jour nalisten noteren. Zo hoort het ook in een democratie. Dezer dagen hoorde ik op de ra dio Neerlands meest beroemde ijscoman aan het woord. Frans heet hij geloof ik. In elk geval verkoopt hij zijn onderkoelde lekkernijen op het Haagse Bin nenhof en mag hij de voorste onder de christen democratische appellanten on der zijn klanten rekenen. Op de radio dus deze man in gesprek met Dries van Agt. Denk niet dat het daarbij ging over de VAD, Memo 2 of zelfs maar de abortus. Neen, Frans voelde Dries aan de tand over de Zuid-Molukkers. Het was voor namelijk een monoloog met een nogal beschuldigende toon. Zo in de geest van, ja, ja, jullie zijn nou wel druk bezig over die Mo- lukkers, maar je zou je eens moeten bezighouden met de kleine middenstanders; die gaan allemaal naar de donder. Bij mijn weten is er in 't samen spel, waarbij - om de woorden van Dries zelf te gebruiken - menige rituele dans wordt uit gevoerd, nog geen pas-de-deux aan de Molukkers gewijd. En dat meen ik redelijk zeker te weten. Met die middenstanders in de gevarenzone ligt het enigszins anders, die marche ren mee in het legioen van memo 2, maar daar lijken ze niet op ereplaatsen te zijn ingedeeld. Zoiets moet te denken geven. Veel palavers die we dag in dag uit in geconcentreerde vorm via de media krijgen aangeboden blijken de weg te gaan, die de huis-aan-huiskrantjes en de on gevraagde vouwblaadjes in de brievenbus moeten gaan, ze verdwijnen ongelezen, onbe- luisterd, in elk geval onopge merkt in de vergetelheid. En men schept zijn eigen informa tie. Een van de grootste gevaren die de democratie bedreigen is dat haar bedienaren de problemen naar buiten toe niet voldoende bespreekbaar weten te maken. Men behoeft geen groot kenner van het werk van Wilhelm Reich te zijn, want enige kennis van de geschiedenis is vol doende om te zien, waarom het ongeletterd grauw achter zijn fascistische en nazi-idolen te hoop liep. Relaties waren van een autoritaire en dus onge compliceerde aard. Men leze Reichs psychologische verhan deling over de autoritaire Duitse (Pruisische) gezins structuur met een dominante vader die zijn wil met eenvou dige middelen kon opleggen en die niet toevalligerwijze de pa rallel vindt in de populariteit van Hitier c.s. Haal je er nu niet te veel bij? Misschien wel. Maar als ons de parlementaire democratie, de meest begeer lijke onder de samenlevingen, ons en de politici inderdaad veel waard is. dan moet het formatiespel en deszelfs inzet wel voor het electoraat tastbaar blijven. Ik krijg niet de indruk dat zulks altijd het geval is en ik roep niet alleen die ijscoman van het Binnenhof als getuige. Zondag was ik weer eens in het circus. Samen met mijn zoontje van bijna viereneenhalf. Een pelgrimage naar je jeugd. Hoe kan het anders? De tenten wa ren vroeger hoger, de clowns leuker, de leeuwen verscheu- render en alles duurde langer, veel langer dan nu. Ouders gaan in de eerste plaats om naar hun kinderen te kijken. Daarbij dragen zij het estafet testokje van de verbazing voort van vorige generaties. Immers, kinderen lachen om heel andere zaken dan grote mensen. Ook maken zij zich bezorgd om heel andere dingen. De broekspijp van een van de clowns bijvoor beeld raakt in de brand. Derge lijke zaken geschieden al sinds er clowns bestaan die broeken hebben die in de brand kunnen. Het incident houdt mijn zoontje tijdens het verdere verloop van het programma permanent be zig. Koorddansers mogen in de nok van het circus op de meest adembenemende wijze haasje over spelen zonder vangnet, oli fanten kunnen in perfecte har monie gordiaanse knopen in d'rlui slurven leggen, de domp teur mag geheel conform met het draaiboek half onthoofd worden door een narrige ko ningstijger, het doet er allemaal niets meer toe. Er was een clown en die had een broek en die broek ging in de brand. En nu ik het toch over de accen ten van onze jongste jaren heb, wou ik even naar die oude schoolplaten toe. In die EO- documentaire over Isings, aquarelist, waren veel van aie platen te zien. Sommige titels zijn gevleugelde woorden ge worden. "De Noormannen voor Dorestad"Willem van Oranje in de Raad van State te Brus- De camera talmde op die Noormannenplaat wat en toen ineens ging-ie kordaat af op de enig echte Noorman van mijn jeugd, die man met het ge helmde hoofd schuins geheven, de leren broek wat ongenuan ceerd om de leest en de koorden om de kuiten. Dat is voor mij een Noorman en dat zal-ie blijven, alle wetenschap ten spijt. Han Mulder

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7