Sneller en beter hersenonderzoek dank zij scanner Groei aantal pendelaars moet worden ingedamd v.d. Water Op afdeling neuroradiologie AZL NIEUWBOUW IN NABIJHEID VAN VERBINDINGEN OPENBAAR VERVOER ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1977 Dakpannen van panden Mors singel geroofd LEIDEN - Nadat medewerkers van de gemeente woensdag drie panden aan de Morssingel 8, 9 en 10 met radicale maatre gelen voor bewoning onklaar hadden gemaakt, hebben jeugdige personen gisteren ge probeerd dit werk illegaal voort te zetten. Pannen werden van de daken van de huizen geroofd. Pas na een confrontatie met de over gebleven bewoners van de an dere panden aan de Morssin gel, verdween de groep van ongeveer tien jongens. Zij be weerden toestemming te heb ben gehad van "iemand" bij de gemeente. Een gemeentelijk woordvoer der liet gisteren weten dat het niet de bedoeling is om de drie voor bewoning ongeschikt gemaakte huizen nu al te slo pen. Het wachten is op de uit slag van een kort geding dat de gemeente de bewoners van de panden aan de Morssingel heeft aangespannen en maan dag dient. De gemeente wil de huizen uiteindelijk slopen om er 165 nieuwe flats te kunnen bouwen. De bewoners van de huidige panden weigeren ech ter de huizen te verlaten. Quarts - Horloges De Aller Beste EIGEN ATELIERS LEIDEN - Om de parkeerplaatsen te vervangen die tijdens de bouw- werkzaamhéden aan de Morssingel in beslag zullen worden genomen op het parkeerterrein achter de Morssingel, zullen wellicht tijde lijke plaatsen worden aan gelegd op het Schuttersveld. Dit idee van wethouder Waal wordt momenteel door de betrokken ambtelijke afde lingen bestudeerd. Eventueel kun nen de plaatsen ook gebruikt wor den door werknemers van het Aca demisch Ziekenhuis die daar sinds de nieuwe parkeerregeling op het terrein hun auto niet meer kwijt kunnen. ANTIEKE EN STIJLKLOKKEN Uw vakadres Eigen ateliers De betere kwaliteiten in de voordeligste prijzen v.d. WATER Haarlemmerstraat 181 ETALAGE IN DE STEEG LEIDEN - De afdeling neuroradiologie van het academisch ziekenhuis zal met ingang van september of oktober voortaan dag en nacht bereikbaar zijn om bij spoedgevallen direct hersenonderzoek te kunnen verrichten. Daarbij zou o.a. gedacht kunnen worden aan slachtoffers van verkeersongelukken, bij wie het vermoeden bestaat dat ze ernstig letsel hebben. De verhoogde inzetbaarheid van de afdeling neuroradiologie is moge- ijk geworden dankzij de aanschaf van een nieuw apparaat voor her senonderzoek, waarmee beter en sneller gewerkt kan worden dan met de conventionele apparatuur. Vna dit apparaat, dat ongeveer 1,2 miljoen gulden kost, zijn er slechts vier in Nederland, namelijk in de Ursulakliniek in Wassenaar, het Wilhelminagasthuis in Amster dam, het Dijkzichtziekenhuis in Rotterdam en zoals gezegd het academisch ziekenhuis in Leiden. Behalve dat het nieuwe apparaat - zg. scanner van de Engelse fabriek EMI - beter en sneller werkt, be zorgd het de patient ook veel min der pijn. Dit in tegenstelling tot de conventionele onderzoeksmetho den, waarbij de patiënten meestal nog enkele dagen na het onderzoek moesten blijven. Tot voor kort werd er op de afdeling neuroradiologie nog tamelijk veel met contrastmiddelen gewerkt. Deze contrastmiddelen, waaronder een bepaald soort gas, werden bij de patiënten ingespoten, waardoor de inhoud van de schedel zichtbaar kon worden gemaakt op een rönt genfoto. Vaak dagenlang na het onderzoek had de patiënt nog erg veel pijn en bleef dan ook noodge dwongen nog een tijdje onder de lakens. Poliklinisch Bij het onderzoek door middel van deuiieuwe scanner is dat niet het geviel. Vandaar ook dat twee-derde van het onderzoek dat met de scan ner Uitgevoerd wordt, poliklinisch uitgevoerd kan worden enslechts een derde klinisch. Volgens dr. R. E. M. Hekster, neu- roradioloog in het AZL, is het ap- Door Wim Wirtz paaraat bovendien in staat om een gedetailleerder beeld te geven van de schedelinhoud dan de conven tionele apparatuur. "Je kunt zeg gen dat bij de scanner het onder zoek pijnloos en risiciloos is. En als de patiënt bij het onderzoek in staat is om een half uur lang stil stil te blijven liggen, dan is het zelfs niet nodig hem onder narcose te bren gen", zegt hij. De nieuwe hersenscanner, waar mee allerlei afwijkingen (tot en met tumoren) kunnen worden opge spoord, behoort tot het gebied van wat deftig genoemd wordt compu tertomografie. Het principe is dat door middel van speciale detec tieapparatuur en röntgenstraling afwijkingen geregistreerd en via de computer in beeld worden ge bracht. De patiënt kan hierbij rustig blijven liggen. De aanschaf van de scanner, die sinds maart van dit jaar min of meer aan het proefdraaien is (er zijn nu 950 mensen mee onderzocht) heeft tot gevolg dat er nu een niet te ver waarlozen groep mensen, die vroe ger meestalpas in een veel later sta dium werden onderzocht, direct kan worden geholpen. "Je had nog wel eens mensen die af en toe een geweldige hoofdpijn hadden. Die liet je vroeger nog wel eens een tijdje lopen. Maar dat hoeft nu niet meer", aldus Hekster. "En ook iedere man dier van straat wordt opgepiktmensen van wie je niet begfijpt waarom ze in een neu- roradiologische toestand verkeren, kunnen straks dag en nacht direct worden onderzocht". Hersenletsel Een goed voorbeeld in dit verband is de Amsterdamse jongen, die een paar maanden geleden in een poli tiecel overleed nadat de politie hem in volstrekte versufte toestand van de straat had opgepakt. Men mee nde met een verslaafde te doen hebben, maar later bleek dat de jongen in elkaar geslagen en ernstig hersenletsel had opgelopen. Heks ter. "Als je zo iemand vindt, dan kan het voorkomen dat hij aan de linkerkant nog wel beweegt, maar aan de rechterkant niet en hij wordt steeds suffer. Dan komt hij in het ziekenhuis en dan beweegt hij he lemaal niet meer. Wat je dan kunt dien is gaten boren in het hersenbot en dan vind je al of niet een bloe ding. Maar met de scanner kan je vaak direct zien, wat er aan man keert". Behalve patiënten die met spoed behandeld moeten worden kunnen ook epilepsie-patienten (epilepsie is vallende ziekte) van de nieuwe scanner profijt hebben. Zo blijkt uit de literatuur dat als een groep epilepsie-patiënten met de scanner wordt onderzocht, dertig procent behandelbaar is, hetzij door middel van medicamenten het zij door operatief ingrijpen. Hekster bena drukt evenwel dat dit niet wil zeg gen dat de patient dan ook geneest. Maar watje wel kunt zeggen is dat hierdoor in het algemeen de kans op genezing is toegenomen. Overigens kan de afdeling neuro radiologie pas dag en nacht bereik baar zijn als Hekster er nog wat personeel bij krijgt. Onlangs is hem toegezegd dat dat in september of oktober zal gebeuren. Via de computer wordt de inhoud van de schedel in beeld gebracht op een schermpje. wordt gescreendkan rustig blijven liggen. De patiënt, die door de prijs ongeveer op het Haagse ni veau ligt. In de meeste gevallen valt de keuze dan op Den Haag. Verwacht wordt dat Leiden meer in beeld zal komen wanneer het centrum van Den Haag is volge bouwd met kantoren. De provincie bepleit voor Leiden kantorenbouw in het centrum, omdat het een bijdrage kan leve ren tot de versterking van de winkelfunctie van de binnenstad. De werkgelegenheidsgroei in de Leidse regio kwam in het verle den in hoofdzaak van de universi teit, het academisch ziekenhuis en van de overheid. Die groei zal volgens de provincie in de toe komst beperkt zijn; reden om te zoeken naar stimuleringsmoge lijkheden van andere sectoren. Voor de toekomst zal er in de om geving van Leiden behoefte be staan aan nieuwe bedrijfsterrei nen. Volgens een vorig jaar door het Economisch Technisch Insti tuut (ETI) gehouden enquête zit er in bestaande plannen binnen de Leidse regio nog een reserve aan industrieterreinen van onge veer 44 hectare. Omdat becijferd is dat in totaal voor de regio be hoefte is aan circa 85 hectare, zal er voor nog veertig hectare ruimte gevonden moeten wor den. Bedrijfsterreinen Omdat de provincie wil komen tot een concentratie van bedrijfs terreinen. wordt er rekening ge houden met twee terreinen van elk twintig hectare aan de noord-west-kant van Leiden. Voor de jaren tot 1980 moet dat een complex worden, dat in de buurt ligt van het Floracomplex bij Rijnsburg. Op dit terrein zul len ook die bedrijven aangewe- Sthï©©ta(p>fl<§ifii8 u ©irvbmioo? zen zijn uit de Bollenstreek, die geen directe binding hebben met de daar aanwezige bollenteelt. Een tweede bedrijfsterrein is voor de jaren '83-'85 gepland in de omgeving van Oegstgeest, nabij de Rijksweg 44 (Burgerveen- Wassenaar-Den Haag). De terrei nen zullen behalve voor het aan trekken van nieuwe bedrijven ook benut moeten worden, om bedrijven die nu gevestigd zijn in woonbuurten en daar veel over last veroorzaken, daar naar over te plaatsen. De provincie is bezig met het maken van een nieuw streek plan. In zo'n plan worden in grote lijnen de ontwikkelingen voor de komende jaren vastge legd. Bij de voorbereiding wordt aan tal van instanties inspraak gegeven. Burgers kunnen hun ideëen kwijt via speciaal in het leven geroepen streekcommissies. Het eerste ontwerp van het streekplan is, onlangs gepubliceerd. In een achttal artikelen wordt de in houd getoetst aan de praktijk van gisteren en vandaag en de verwachtingen voor morgen. Vandaag het zevende artikel, dat handelt over werkgele genheid. Overigens vindt de provincie dat niet alle werkgelegenheid naar specifieke bedrijfsterreinen be hoeft te verhuizen. Voor de Leidse binnenstad vindt men van belang dat niet al te omvangrijke en milieuvriendelijke industrie zich vestigt in de stadsvernieu wingsgebieden. Zonder subsidie zal dat waarschijnlijk niet gaan, omdat de draagkracht van die bedrijfjes daan-oor te gering is. Door Bram van Leeuwen LEIDEN - Dagelijks ko men op dit ogenblik onge veer 13.000 mensen 's och tends naar de Leidse regio om er te werken en na af loop weer terug te reizen naar hun woongebied. Deze forensen zijn voor ongeveer 35 procent af komstig uit het oostelijke deel van de provincie, voor 25 procent uit de Haagse agglomeratie en voor een deel zelfs uit Noord- Holland. Daartegenover staat de dagelijkse trek van ongeveer 19.000 personen uit de Leidse re gio naar gebieden elders in de provincie om daar de kost te verdienen. De Haagse agglomeratie blijkt op dat punt een be langrijke "werkverschaf- fer", want daar gaat onge veer 60 procent-naar toe. Maar er zijn er ook die veel grotere afstanden over bruggen. Mensen die da gelijks twee uur of meer in de auto zitten op weg naar hun werk. Die inkomende en uitgaande "pendel" zorgt in de Leidse regio dagelijks voor grote verkeers stromen. Voorzieningen aan we gen en kruispunten moeten op dat forensisme worden afge stemd. Het provinciaal bestuur van Zuid-Holland wil de ko mende jaren iets aan het ver schijnsel "pendelaar" doen. Daarbij ziet men zich geplaatst voor de prognose, dat het auto verkeer de komende jaren de een nog aanzienlijke uitbreiding zal ondergaan. Hoewel een niet on belangrijk deel van de lange af standspendelaar gebruik maakt van bus of trein, verwacht de provincie dat het forensisme ook in de toekomst nog verder zal toenemen. Openbaar vervoer Men hoopt echter door een aantal maatregelen de sterke groei, die het forensisme de laatste vijftien jaar te zien gaf wat in te dammen. Eén van de mogelijkheden, die de provincie op dit punt ziet, is het rekening houden bij het plannen van nieuwe woonwijken met de aanwezigheid van openbaar ver voer. Nieuwbouw zal zoveel mo gelijk moeten plaatsvinden in de nabijheid van regionale en stede lijke bus- tram- en treinverbin dingen. Verder zullen - om de afstand tussen werken en wonen zoveel mogelijk te beperken - vol doende goede woningen ge bouwd moeten worden in de na bijheid van gebieden en waar werkgelegenheid is. Wat die werkgelegenheid zelf betreft: die zal beter afgestemd moeten wor den op de beschikbare arbeid skrachten in een bepaald gebied. Op het oog zijn dat redelijke za ken, maar het is gemakkelijker op papier neergeschreven dan in de praktijk gerealiseerd. Scheppen van nieuwe arbeid splaatsen is geen simpele zaak, zeker niet wanneer het econo misch klimaat niet al te gunstig is. De prognoses'die op het punt in het ontwerp-streekplan wor den genoemd moeten dan ook zeer voorzichtig worden gehan teerd. Dat geeft de provincie zelf ook toe. Voor de Leidse regio wordt de groei van het aantal ar beidsplaatsen vooral toegedacht aan een flinke uitbreiding van de dienstverlenende sector. Voor de industrie wordt een flink verlies aan werkgelegenheid verwacht. Slecht beeld In het ontwerp-streekplan wordt geconstateerd dat in het verleden diverse nieuwe bedrijfsvestigin gen aan Leiden voorbijgegaan zijn, omdat er geen passende wo ningen konden worden aange boden voor het personeel. Verder speelt het slechte beeld, dat po tentiële vestigers van de stad hebben, Leiden duidelijk parten. Daarnaast speelt een rol, dat de kantorenontwikkeling in Leiden nu vrij traag verloopt, doordat de Het industrieterrein De Grote Polder in Zoeterwoude. Volgens de provincie moeten er in de omgeving van Leiden nog meer industrieter reinen tot ontwikkeling gebracht worden.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3