"Roeping" voert orgelbouwer De Wit naar Frans klooster Huwelijks voltrekkers krijgen geen toga Leiden ontvangt gasten uit het Engelse Oxford Simon Jansen geeft concert in Marekerk eidse agenda Burgerlijke stand VALLENDE STERREN ROND 12 AUGUSTUS Ravage op kruispunt B&W Oegstgeest: Onderwijzer maakt beroep van hobby NIEUW VENNEP - Orgelbouwer S. de Wit gaat eind deze maand z'n domicilie in Nieuw Vennep verlaten voor een „snoepreisje" naar het Zuidfranse plaatsje Dax. Dit rus tieke plaatsje, zo'n 150 kilometer ten zuiden van Bordeau gesitueerd, herbergt het klooster „Couvert Dominicaines" binnen de muren, waar zich een zeer strenge nonnenorde van de wereld heeft afgescheiden. Dat klooster heeft een orgel nodig. „De orde is zo streng dat we alleen door traliewerk heen met de non nen mogen praten", aldus De Wit, die de opdracht voor het groot pij- k porgel in het klooster begin dit jaar kreeg van de inmiddels overleden musicus Monnickendam. Want De Wit heeft in de loop der jaren enige naam gekregen als orgelbouwer. Eerder leverde hij al eens een orgel af in Sao Paulo in Brazilië. Eigenlijk is de Venneper onderwij zer van origine maar hij maakte van zijn hobby zijn beroep. „Ik hoor Roosjen, oud-voorzitter van de NCRV en bij mijn examen voor on derwijzer gedelegeerde, nog zeg gen: „Deze jongeman heeft meer verstand van orgels dan van het onderwijs". Nou, gelijk had-ie". Aan de bouw van het orgel voor het klooster in Dax zijn vader De Wit en zonen al twee maanden geleden begonnen. De Wit: „Ze hebben in dat klooster een klein mechanisch orgel. Wat wij er nu gaan brengen is een groot pijporgel met twee kla vieren die 345 pijpen bedienen en een volledig pedaal. In totaal zijn er twintig verschillende stemmen. De kleinste pijp is twee centimeter hoog met een doorsnee van vijf mil limeter; de grootste pijp heeft een hoogte van twee-en-een-halve me ter. Er zijn trouwens zowel houten als metalen pijpen". De orgelbouwer hoop het orgel volgende week speelklaar te heb ben. „Dan gaan we proefdraaien. Is het orgel zoals we het willen heb ben, dan halen we het weer uit el kaar en brengen het in onderdelen naar Dax. Daar bouwen we het. in ongeveer èen week, weer op. We hopen dat het instrument op 1 sep tember speelklaar is", vervolgde De Wit, die zijn zaak in Nieuw Ven nep tijdelijk in de goede handen van zijn twee personeelsleden zal achterlaten. „Ze werken hier niet ar omdat ze met orgels willen werken. Het personeel bij mij in dienst beschouwt het werk eigenlijk als een roeping. Ze heb ben hart voor het orgel". Naar één ding is De Wit ontzettend nieuwsgierig. „Wij hebben gehoord dat in het klooster een non woont, die fantastisch orgel kan spelen. Daar ben ik zeer benieuwd naar", aldus de Nieuw Venneper die zijn nieuwsgierigheid wel achter tralies Orgetbow zal moeten beteugelen. "het orgel. ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1977 LEIDEN - Elk jaar omstreeks 12 augustus trekt de aarde in haar jaar lijkse weg rond de zon door een vrij dichte zwerm deeltjes, die zich in een langgerekte baan door de in terplanetaire ruimte bewegen. Deze deeltjes, meestal niet groter dan enkele millimeters, komen met zulke hoge snelheden (ongeveer 200.000 kilometer per uur) in de aardse dampkring terecht dat zij in zeer korte tijd (maximaal enkele seconden) geheel verdampen. Het lichtverschijnsel dat daarmee gepaard gaat staat in de volksmond bekend als "vallende ster"; de meer wetenschappelijke benaming luidt: meteoor. Deze meteoren zijn helder genoeg om met het ongewa pend oog te kunnen worden waar genomen. Wie in de nachten 11/12 of 12/13 au gustus bij onbewolkt weer de he mel een kwartiêrtje gadeslaat zal beslist enkele meteoren zien ver schijnen. Het is niet zo belangrijk wanneer en waar men precies kijkt; de "kleine uurtjes" na middernacht maar ook in de late avonduren zul len er genoeg verschijnen. De meteoor-waarnemers en fotografen hebben zich in de jaren vijftig verenigd in de werkgroep Meteoren, één der werkgroepen van de Nederlandse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde. Speciaal voor het fotografisch on derzoek aan meteoren heeft een tiental leden in het afgelopen jaar drie grote meteoorobservatoria, liggend op de hoekpunten van een reusachtige driehoek, gebouwd: in de duinen bij Bakkum (N.H.); op de Sterrenwacht in Roden (Dr.) en in de buurt van Winterswijk (Gld.). Deze drie grote meteoorstations vormen de hoofdpunten van een uitgestrekt netwerk in de Benelux waarin augustus honderden waar nemers in Nederland samenwer ken. De resultaten van de bereke ningen, die door een Computer van het Centraal Rekeninstituut in Lei den zullen worden uitgevoerd, worden door de werkgroep Meteo ren naar veel buitenlandse institu ten verzonden. LEIDEN - Het voorlaatste zome- rorgelconcert t van K&O in de Leidse Marekerk zal worden ver zorgd door de organist Simon G. Jansen. Het concert, dat vrijdag avond 12 augustus wordt gegeven, is voor iedereen toegankelijk Zoals gewoonlijk begint Simon Jansen met het geven van een mondelinge toelichting op de wer ken die hij gaat uitvoeren. Op het programma staan werken van Mouffat, Scheidt, Camidge, De Lange, Bach en Jan Zwart. Het is precies honderd jaar geleden dat Jan Zwart werd geboren. Mede daarom zal Simon C. Jansen deze componist/organist eer bewijzen door zijn Fantasie over het Luther- lied „Een vaste burg is onze God" uit te voeren. Simon Jansen is Cantor-organist van de Westerkerk in Amsterdam en docent aan het Amsterdams Conservatorium voor de vakken orgel en koordirektie. WETERINGBRUG - Op het kruis-' punt Lisserweg/Weteringweg in Weteringbrug is gistermiddag grote ravage ontstaan nadat een motorrijder, komende uit de rich ting Roelofarendsveen, geen voor rang was verleend door een auto bestuurder uit Nieuw Vennep. Mo torrijder Van der Z. (19) uit Roelo farendsveen liep een zware her senschudding, een gebroken elle boog en beschadigde longen op. Zijn voertuig brandde volledig uit. Van Z. werd naar Leiden (AZ) vervoerd. In de personenauto, die zich na de aanrijding door een aantal strui ken en bomen boorde, bevond zich een drietal bejaarde Nieuw Ven- nepers. Van hen werd H. P. B. zwaar gewond. C. van E. liep lichte verwondingen op en de be stuurder, M.P.H.J. kwam met de schrik vrij. De materiële schade breidde zich uit toen een brandweerauto, op weg naar het ongeval, op de krui sing Zuiderdreef-Hoofdweg door een personenauto werd aangere den. Hierbij vielen geen gewon den. ARTSEN Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur voorm. tot zondag 24 uur, waargenomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwartier, binnenstad tot Cityring en Groe- noord); M. J. H. van Tol, de Sitter- laan 80, telefoon 142427; Wijk II (Kooi en Merenwijk): P. L. Tan, Schoenerwaal 13, tel. 218090; Wijk III (Waard, Professorenwijk en Tuinstadwijk): S. Smit, Cobetstraat 43, telefoon 130177; WIJK IV (Zuid-West en Haagwegkwartier): 101 totz A. Boer, Kennedylaan 46, telefoon 762115; van zo. 8 uur v.m. tot zo. 24 uur: W. Schellekens, Paganini- straat 24, telefoon 764035. Leiderdorp - D. Hennink en O. du R.v van Beest Holle Vlaskamp 16, telefoon 891100 (za. en zo. spreek- uurtje van 12.30-13 uur). Oegstgeest - J. W. de Haan, Dui venvoordestraat 3, telefoon 154294. Voorschoten - S. v.d. Kooy, v.d. Ovelaan 13, telefoon 6951 (zater dag); F. Koopmans. R. Wagnerlaan 69, telefoon 6352 (zondag). Warmond - L. J. H. Lempers, Churchilllaan 13, Voorhout, tele foon 02522-10140. APOTHEKEN De avond- nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 5 tot 12 augustus, door: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, telefoon 121313 en Apotheek R. van Reest Smallen- burg, Loevestein 6, Leiderdorp, te lefoon 890000. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, telefoon 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leiderdorp, telefoon 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, telefoon 154500. Voorschoten - Gezondheidscen trum, v.d. Waalslaan, telefoon 4641; Algem. Hulpverlening, telefoon 2141, 35 (dag en nacht). Warmond - Zr. A. Vriend, flat De Hooge. Wei 203, Sassenheim, tele foon 02522-12022. ZATERDAG Pieterskerk, Antiekmarkt, 9.30 uur v.m. Tent parkeerterrein Lammermarkt, het Werktheater met „Doodgewoon" im- provisatiespel voor kinderen, 2.30 uur Elisabeth van Maasdijk overleden LEIDEN/OEGSTGEEST - Op de Algemene Begraafplaats in Den Haag is gistermiddag het stoffelijk overschot van Elisabeth van Maas dijk ter aarde besteld. Elisabeth van Maasdijk, die begin deze week op 82-jarige leeftijd over leed. genoot destijds bekendheid als dichteres. Ze publiceerde o.m. in Elsevier en als inwoonster van Oegstgeest ook in het Leidsch Dagblad, aan welke krant haar echtgenoot, wijlen Theo Hannema, vele jaren als kunstredacteur ver bonden is geweest. Ton Menken-Hal, Vondellaan, Aqua- ZONDAG Antonius Clubhuis, dansen 8-11 uur Nieuwe Rijn 20a, trefcentrum werk groep homofilie/COC, 8-11 uur nam. Middelweg 19c, kindervoorstelling Leids Poppentheater, 2.30 uur nam., te lefoon 125802. Café „De Twee Spieghels", muziekpro gramma, 3 uur nam. Ton Menken-Hal, Vondellaan, laatste dag Aqua-Flora, 10 uur v.m. - 10 uur MAANDAG Witte Poort kazerne, Noordeinde 2, tele foon 120833, adviescentrum voor werk lozen, di. van' 10.30 uur v.m. - 12.30 uur Vaak komen ook zeer heldere me teoren (zogenaamde Vuurbollen) voor, soms even helder of helderder dan de volle maan. Mensen die zoiets waarnemen kunnen een waardevolle bijdrage leveren door hiervan zoveel mogelijk gegevens (richting, helderheid, kleur, duur in seconden enz.) schriftelijk te mel den bij de secretaris/waarnemings leider: B. Apeldoorn Jan Luijkenlaan 151 Leiden LEIDEN /OEGSTGEEST - Burgemeester Vis van Leiden begroet op bij gaande foto miss Molly Bateson, ere-presidente van het Oxford-Leiden- comité. Zij is één van de bijna negentig gasten uit het Engelse Oxford, die gisteravond bij het gemeentecentrum in Oegstgeest arriveerden in het ka der van de jaarlijkse uitwisseling tussen Leiden en Oxford. De Britse gasten zullen een week in Leiden verblijven en in gezinnen worden ondergebracht om op die manier iets van het Nederlandse levens patroon te leren kennen, hetgeen de bedoeling achter de uitwisseling is. Onder de gisteravond gearriveerde Engelse gasten bevonden zich o.aatle ten, tennissers, bowlers, voetbalscheidsrechters, bloemenschikkersRode- .Kruisvertegenwoordigers,journalistenfotografen en vertegenwoordigers uit de balletwereld. Op het programma voor de Engelsen staan onder meer een bezoek aan de Rijnsburgse bloemenveiling Flora, een uitgaansdag naar de Zaanse Schans, een rondvaart door de Amsterdamse grachten terwijl er in ae diverse takken van sport wedstrijden zullen worden georganiseerd. Volgende week vrijdag aanvaardt de Oxford-vertegenwoordiging de Stadhuis, commissie algemene en be stuurlijke aangelegenheden, 8 uur nam.; economische aangelegenhe den, 9 uur nam. Gemeentehuis Leiderdorp, commissie ruimtelijke ordening, 8 uur nam. RUTGERHUIS Dr. J. Rutgershuis, Papengracht 26, tele foon 126802. Hulpverlening bij sexuali- teitsvragen; advies over geboorterege ling; middelenverkoop. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad. Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord; van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi, Driftstraat 49a^di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buurt huis Morskwartier, Topaaslaan, tel. f761198, woensdag 10.00-13.00 uur, Tuin stadwijk. Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Onderwijswinkel Sophiestraat 36, tel. 126325. Geopend maandag t/m vrijdag 12.00-17.30 uur. Van 18juli-8aug. wegens vakantie geslo- LEIDERDORP - Volgende week vrijdag wordt in Leiderdorp de eerste paal geslagen voor het nieuwe gemeentehuis, dat komt te staan in het uitbreidingsplan Win kelhof aan de Engelendaal. Geschat wordt dat het anderhalf tot twee jaar zal duren vóór het nieuwe raadhuis officieel in gebruik geno men kan worden. Dat betekent dat de daadwerkelijke openingsceremonie geen deel zal kunnen uitmaken van de festivitei ten rond het 1200-jarig bestaan van Leiderdorp. Met de bouw is een bedrag vanVuim tien miljoen gemoeid. Dat heeft al tot gevolg gehad dat de financiële speelruimte voor de gemeente Lei derdorp de komende jaren aan de krappe kant is. Men heeft een vijf jarenplan moeten opstellen om het mogelijk te maken ook buiten de be groting om projecten op te zettén. Het raadhuis, dat drie verdiepin gen hoog wordt, is een ontwerp van architect Van Moort van het bureau Zandstra, Le Clercq Zubli en part ners. Het wordt gebouwd door de Leiderdorpse aannemingsmaat schappij Noorlander Bouw BV. Het nieuwe gemeentehuis komt te staan aan de hoofdingang naar de parkeergarage onder het winkel centrum in Winkelhof tegenover de Laan van Ouderzorg OEGSTGEEST - B en W van Oegs tgeest voelen er niets voor om over te gaan lot de aanschaffing van de ambtskostuums voor de ambtena ren van de burgerlijke stand. Eer der dit jaar had het raadslid drs. P. van Veen aan het college gevraagd hoe het over een dergelijke aan schaf dacht. Burgemeester en Wethouders zeg gen in hun antwoord aan het raadslid dat zij aan de ambtena ren van de burgerlijke stand heb ben gevraagd in hoeverre zij van een eventueel aan te schaffen toga gebruik zullen maken. Van de tien ambtenaren hebben er drie posi tief gereageerd. Twee functiona rissen zijn niet tegen het gebruik van een ambtskostuum, terwijl vijf ambtenaren meedeelden geen gebruik van een toga te zullen ma ken. Het Oegstgeester college ziet in deze uitslag geen aanleiding om met een voorstel tot aanschaffing van één of meer ambtskostuums te komen. Het wordt volgens B. en W. aan de vrijheid van de ambtena ren van de burgerlijke stand over gelaten om voor eigen rekening zich een toga aan te schaffen en in dat kostuum huwelijken te vol trekken. Uverleden: Th. A van der Zee; 77 jrm Gdtrouwd Th. A. J M Welsink en W J. van Winsen; R. JC. MacGillavr.ve M. A. van der Veen. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement per post 219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2