Na vier weken rust ben je voetballen verleerd AZ heerst; Ajax laat tanden zien Van der Plas wint eerste "afvalrace Wiersma loopt Clerc nog in WANDEL- PUZZELTOCHT 8 fit Het Leidsch Dagblad organiseert in de periode^ 3&van 8 augustus t/m 15 september in samen-$ werking met de Stichting Jeugdrecreatie Sas-%% si "WANDEL U FIT! ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1977 SPORT PAGINA 15 Wéét u waar hard gevoetbald wordt? Onmeedogend, meedo genloos en rücksichtslos Op voetbaltoernooien en tijdens vriendschappelijke wedstrijden aan de vooravond van de compe titie. Toernooien zoals in Utrecht en Amsterdam en wedstrijden als Ajax-Borussia Dortmund, die bedoeld zijn om de elftallen na de hartvervettende vakanties aan de Costa Brava weer een beetje spel- ritme, conditie en balgevoel bij te brengen. Ik las weliswaar met genoegen dat Dé Stoop, de voor zitter van FC Amsterdam, niet zo zwaar tilde aan het feit dat Heini Otto, die zijn contract nog niet ge tekend heeft, in tegenstelling tot het gebruik ook nog niet mee- trainde, omdat (zoals Stoop zei) hijzelf ook nooit meer danste, maar het hem toch nog steeds aardig af ging als hij 's 'r 's 'n keer tje op de dansvloer werd genood, maar de ervaring leert toch dat de meeste voetballers het voetballen na een gesloten seizoen weer he lemaal van voren af aan opnieuw moeten leren. Barcelona kan daarom rustig met 6-0 van HSV Hamburg verliezen omdat de Duitsers al een week eerder aan hun revalidatie be gonnen waren. Feijenoord kan met 6-0 van FC Köln verliezen omdat de Rotterdammers nog niet ingespeeld waren, en FC Brugge mag met 5-2 van Feije noord verliezen omdat de Brug- genaren kersvers uit het "train ingslager" kwamen (Happeliaans voor traningskamp), en Ajax mag zonder gewetensbezwaren met 2-4 van Borussia Dortmund ver liezen, omdat de Duitsers al een echte wedstrijd voor de beker hadden gespeeld, terwijl de Am sterdammers alleen nog maar onechte wedstrijden hadden ge speeld tegen amateurclubs die het nooit zullen leren, of tegen buitenlandse clubs die ook pas aan hun herscholing waren be- fQnnen. k ben geneigd het een enigszins merkwaardig verschijnsel te vin den, maar de praktijk zal wel hebben uitgewezen dat het echt waar is: na vier weken rust heb je het voetballen verleerd. En één van de bijkomende verschijnse len schijnt te zijn, dat je ook niet meer zo scherp timed en calcu leert als voorheen, waardoor tac kles naar de bal op de knie of hiel van de tegenstander belanden, met alle blessures van dien. Spe lers die na hun welverdiende rust er nu eens lekker tegenaan dach ten te gaan. moeten daarentegen geopereerd worden (Cruijff. Nico Jansen), andere spelers moeten afhaken wegens opgelopen blessures in de verbitterde strijd om een plaats in het eerste elftal. Want daarom worden die zogehe ten vriendschappelijke weds trijden steeds harder en meedo genlozer. De trainers zijn nog aan het uitproberen, en "Wer jetzt kein haus hat, baut zich keines mehr", om de dichter Rainer Rilke voor de afwisseling eens te citeren. Wie zich in deze opwar- mingsperiode geen vaste plaats in het elftal verovert, zit er zo me teen, als de competitie begint, naast. Wat zat er afgelopen maandag bij Ajax niet allemaal op de bank, toen tegen Borussia Dortmund werd gespeeld? René Notten en de nieuwe aanwinst Lubeke die gegadigden zijn vQor het mid denveld waarop nu Erkens, Schoenaker en Zuidema speel den. Tahamata, Meyer en Arne- sen, die de strijd met Lerby moe ten aangaan voor de linksbuiten plaats. Kijk, jongens als Schrij vers, Krol, Suurbier, Geels en Ook Ling hoeven weinig vrees voor hun plaats te voelen, maar Ever- se, Van Dord, Zuidema, Erkens, schoenaker Meyer en Lerby zit ten voortdurend op de wip, dus die jongens willen graag even aantonen dat zij voor geen klein tjevervaard zijn. Dat zij "de juiste mentaliteit" bezitten. Er wordt dus geknokt bij het leven, een hartverwarmend gezicht welis waar, maar toch ook een beetje beangstigend als je nagaat dat het in een wedstrijd gebeurt waarin absoluut niets op het spel staat, behalve dan die plaats in het ba siselftal, en de knie van de tegen stander. En zelfs de scheidsrechters schijnen na zo n rustperiode te moeten revalideren. Charles Corver kendo in het FC Utrecht- toernooi de Utrechtse gelijkma ker toe in een zo klassiek bui- tenspelgeval (verdediger van Feijenoord op de doellijn, maar keeper Treytel ver voor zijn doel, dus staat Van Maurik achter Treytel toch buitenspel), dat de scheidsrechter zichzelf overbo dig maakt als hij zoiets niet con stateert. Dat zijn immers juist de zeldzame momenten die een uit zondering vormén qp de gebrui kelijke situaties en waarop een scheidsrechter gespitst dient te zijn. Gelukkig vlagde zijn grens rechter, die na raadpleging ook zei dat het buitenspel was ge weest, maar Corver kende het doelpunt toch toe, naar ik begre pen heb omdat hij het geen geval van hinderlijk buitenspel vond. Een gotspé natuurlijk, want de buitenspelstaander Van Maurik maakte het doelpunt, en zoiets is buitengemeen hinderlijk voor de tegenpartij. Corver moet gedacht hebben dat niet Van Maurik. maar een ander niet hinderlijk buitenspel gestaan had, maar als je grensrechter het nu zegt en ook de aanvoerder-doelman van de tegenpartij het je zeven keer ach ter elkaar uitlegt, dan zou je toch moeten gaan twijfelen. Ik dankte de voetbalgoden dat het Corver in Utrecht overkwam, en niet bij voorbeeld in Monchenglad- bach Fjodor "What's in a name"? vroeg Wil liam Shakespeare zich in een on bewaakt ogenblik af terwijl hij Romeo en Julia zat te schrijven, nu precies 380 jaar geleden. Hoe weinig zal hij toen bevroed heb ben, dat ik hem nog even ter sprake zou brengen in een stukje over de nationale kampioen op de weg bij de profs, tevens etappe winnaar en uitvaller in de Tour de France. Fedor den Hertog. Wat zegt een naam? Wat wij een roos noemen, zou even lekker ruiken bij welke andere naam dan ook. Zo zou Den Hertog even hard fietsen, en even snel in de bocht onderuit glijden, als hij van ach teren in plaats van Den Hertog bijvoorbeeld De Graaf heette, of Prins, of de Koning, of Keizer. De geschiedenis heeft dat immers bewezen. Voetbalden Piet Keizer en Kootje Prins niet in het Neder lands elftal? Was Coen de Koning niet wereldkampioen bij de schaatsers? Behoorde Wim de graaff niet tot onze betere schaat sers? Was Mary Baron niet een van onze beste zwemsters? De naam doet er dus niet toe, en daarom doet het er ook niet toe dat wij Nederlanders, en ook vele buitenlanders, Fedor den Hertog kennen met een betoverende, exotische voornaam die eigenlijk niet klopt. Féé-dor, zeggen we, met de klemtoon op de eerste let tergreep. Voor Fransen klinkt dat als "Fee d'Or" oftewel "tovergo din van goud". Een sprookjesna- am. Voor ons Nederlanders klinkt het voornamelijk "van over de grens", en dat klopt ook, Fedor is een Russische voorna am. En de Russen leggen de klemtoon inderdaad op de eerste lettergreep. Maar dat is nu juist het probleem Want als zij dat doen. die Russen, dan spreken zij de "e" ook uit als "joh". Niet altijd natuurlijk, denk maar aan Tsjechov, want anders zou Russisch te makkelijk wor den, maar vaak wel Bijvoorbeeld bij Chroesjtsjov, wiens naam on danks die o aan het eind in het Russisch met een e geschreven wordt. Daarom zag je vroeger ook vaak Kroesjef staan, in minder goed opgevoede kranten. En "Fee d'Or" den Hertog heet in werkelijk dus eigenlijk Fjodor, net als Dostojevski. Maar Fjodor klinkt lang zo feestelijk niet als Fedor, vind ik. Fjodor klinkt te somber, lijkt te veel op "vodden", of op museum Fodor, en daarom moeten we het maar niet beter willen weten dan de goegemee nte en gewoon Fedor blijven zeg gen. Want wat is een naam, tens lotte? NICO SCHEEPMAKER AMSTERDAM-Amsterdam 702 krijgt, evenals de interna tionale toernooien van Utrecht en Alkmaar, een Neder landse finale, namelijk AZ-Ajax. Na de Alkmaarders (4-0 winst op Barcelona) kwalificeerde Ajax zich hiervoor door gisteravond in de tweede wedstrijd Liverpool met 2-1 te verslaan na een bijzonder boeiende partij voetbal, op hoog niveau, twee landskampioenen waardig. Gedeelde eerste prijs AZ had zich eerder al aan de ruim 50.000 toeschouwers gepresenteerd als éen van de belangrijkste titel- pretendenten voor het nieuwe sei zoen. En dat niet eens zozeer door de 4-0 zege op het zwakke Barcelo na, maar wel door de ondubbelzin nige wijze waarop karakter werd getoond. Zijn hart, met de slaga ders in de personen van Van Hane- gem en Peters, en zijn klasse. Al leen omdat Nygaard een penalty miste in de negende minuut duurde het nog tot de 23ste minuut voordat AZ op 1-0 kwam. Nygaard revan cheerde zich met een hard ver schot dat doel trof. Een kapitale blunder van doelman Artola op een ver schot van Spelbos leidde tien mi nuten later tot 2-0. Na de rust oefende Barceloha, dat daarvoor nauwelijks tegenspartel de, meer pressie uit, maar gevaar lijk kon de ploeg toch niet worden. AZ bleef toonaangevend en oogstte allerwege bewondering. Kist en Hovenkamp voegden (49ste en 78ste minuut) elk nog een treffer m. i KiÊB Kist scoort de derde treffer voor AZ. Bobby Vosmaer (r) kijkt toe. m m m n i ^senheim een n Ki toe en met de eindstand van 4-0 werd AZ volledig recht gedaan. Liverpool bood Ajax in de eerste helft aanzienlijk beter partij. Maar na de rust met Notten voor de in de eerste helft uitblinkende Zuidema, die enkele keren Liverpool danig in het nauw bracht en dicht bij een doelpunt was, en Arnesen voor Lerby, liet Ajax zijn tanden zien. Weliswaar ging in de tiende minuut de voor rust door Lerby (kopbal) verkregen voorsprong teniet door een eigen inzet van Notten, die met het hoofd een schot van Neal van richting veranderde (1-1), maar hierdoor niet ontmoedigd legde Ajax dadelijk daarop de zweep ero ver. En met succes. Twee minuten na Liverpools gelijkmaker zette Schoenaker met een magnifieke kopbal uit een lange hoge voorzet van Ling Ajax weer op winst: 2-1. De kansen waren er om de marge nog te vergroten. Notten schoot ra kelings over, Geels zag twee doel punten afgekeurd en miste boven dien nog een opgelegde kans. Li verpool vocht in de eindfase hard terug om tenminste nog een gelijk spel en daarmee een verlenging te bewerkstelligen, maar de koel spe lende Ajax-defensie liet zich niet meer van zijn stuk brengen. Oefenduels Ook andere Nederlandse clubs boekten goede resultaten in vriendschappelijke wedstrijden. NAC won op eigen veld met 3-0 van de Engelse eerste diviseclub Ips wich Town. Bij rust was de stand 1-0 Voor de Bredase doelpunten zorgden Brouwers (2) en Storm. Er waren 4000 toeschouwers. In het Noorse Bergen zegevierde FC Den Haag met 3-2 over een Westnoorse combinatie. Voor FC Den Haag scoorde Henk van Leeuwen tweemaal en Goemans. In Groningen speelden FC Gronin gen en FC Twente gelijk: 1-1. Grit- ter en Bakker scoorden C«eRoda JC sloot zijn oefenperiode af met een duel tegen het nationale elftal van Japan. De Japanners met 1-0. Bobby Moore bondscoach? LONDEN - Bobby Moore, oud aanvoerder van het Engels elf tal dat in 1966 wereldkampioen werd, heeft zich kandidaat ge steld voor de post van Bonds coach. De positie van Engels bonds coach kwam vrij nadat Don Re- vie enkele weken geleden zijn ontslag had ingediend. Na lange gesprekken met voetbalvrien den kon Bobby Moore, over reed worden om zich kandidaat te stellen. Bij de Engelse voet balbond weigerde men com mentaar te geven op de sollici tatie van Moore, die inmiddels 36 jaar is en een record aantal interlands (108) achter zijn naam heeft staan. HOOGEZAND - Het negende KSH-Damtoernooi in Hoogezand beleefde een spannende slotfase. In de grootmeestergroep werd Rob Clerc nog juist achterhaald door Harm Wiersma, die hierdoor voor de eerste maal - zij het dan gedeeld - deze wedstrijd op zijn naam kon schrijven. Rob Clerc herhaalde met deze triomf zijn prestatie van KSH 1975. De jeugdige Amsterdammer verwierf met dit resultaat de titel van internationaal grootmeester. Zijn partij in de laatste zitting tegen Smith was een gevecht op lange af stand en binnen twee uur werd tot remise besloten. Misschien dat Clerc met de gedachte -heeft ge speeld dat N'Daye wel remise zou bereiken tegen Wiersma maar dat pakte anders uit. De wereldkam pioen streed voor zijn laatste kans, ging fel in de aanval en won. Dat "kcheelde hem de nodige Hollandse florijnen, want nu deelde hij met Clerc de eerste prijs van 2500 gul den en de tweede van 1500 gulden, voor ieder 2000 Gulden. Smith als derde toucheerde 1000 gulden. Hans Jansen klasseerde zich op de vierde plaats. Hij hield in een rus tige partij met klassieke kenmer ken Baba Sy op remise en tou cheerde 500 gulden. De vijfde en zesde prijs tenslotte werd gedeeld door N'Daye en Kaplan. Kaplan verloor van v.d. Borst Overige uit slagen: Gendlerman-Malahe 0-2, Liddell-Verpoest 2-0. In de meestergroep verraste de jeugdige Joegoslaaf Miljenco Lepsic met een remise tegen kop- Inschrijfgeld 2.50 per persoon. Inschrijfformulieren af te halen bij: Bijkantoor Leidsch Dagblad; Sigarenmagazijn Vink, Hoofdstraat 208 Sassenheim ilivoor het gehele gezin, door de gemeente^ Sassenheim. I n n K Opbrengst t.b.v. de Stichting Jeugd ig recreatie Sassenheim. i ttt Vele fraaie prijzen: o.a. waardebonnen, transistorradio, een paar wandelschoenen, een rugzak. Slechts drie deelnemers halen finish in EK catamaran ■ft loper Peter van Harten. Hierdoor kon drs. Douwe de Jong nog net naast zijn clubgenoot komen. Hij bleek te sterk voor de Surinamer Theo Buitendorp. Ook hier dus Bij de jeugd tenslotte zegevierde de 17-jarige Jos Stokkel uit Hoog ezand. De Wassenaarder Vermin (remise met Bics) eindigde op een gedeelde negende plaats. Bosch zakt af in schaakstrijd VELP - Het open Nederlands schaakkampioenschap krijgt een zeer spannend slot. Na de achtste en voorlaatste ronde delen nog drie spelers de eerste plaats met zeven punten: Nemet, Borm en Luberti. Waarschijnlijk komt de winnaar van het Reinbouwschaaktoernooi uit dit trio. De Leidenaar Bosch zakte door een nederlaag tegen Borm af naar een gedeelde zesde plaats (6 pnt.). Joan Baart verloor van Van Dijk, de Lei- denaars Van Reek en Schuring ruk ten op naar de subtop. Van Reek via winst op Wubs uit Groningen, Schuring deelde het punt met de Deen Iskov. Van Reek en Schuring hebben nu vijf punten, een aantal waarop ook de Rijnsburger Heemskerk kwam via winst op de Deen Jensen. Voorn uit Wassenaar won verder van Sprinkhuizen, To- lenaar sloot vrede met de Deen Da vidson. terwijl Ku ij pers tegen Sib- bing nog niet tot een beslissing kwam. Tienkamper Kuyf uit Bos koop moest een half punt afstaan aan Leeners. De elfde partij in de halve finale van het kandidatentoernooi in Geneve tussen Boris Spasski en Lajos Por- tisch is na zeventien zetten op voor stel van Portisch in remise geéin- digd. De stand na elf ronden is hierdoor 5,5-5,5 geworden. KATWIJK - Slechts drie van de tweeëndertig deelnemers zijn er gisteren in geslaagd de eerste (en enige) race van de eerste dag in de strijd om het Europees kampioens chap Swift catamaran te beëindi gen. Onder hen bevond zich de Katwijker Jan van der Plas, die op het woelige water van de Noordzee geen enkele moeite had met zijn twee overgebleven concurrenten. Hij won voor de Hagenaar Zwols- man en de Engelsman Curtis. Maar liefst negentwintig zeilers werden gedwongen de strijd voortijdig te staken, omdat ze óf met averij te kampen kregen, of door de harde wind en de hoge golven in dusda nige moeilijkheden waren geraakt dat één van de volgboten de cata marans over de finish moesten sle pen. Dat was de balans van de eerste dag van deze EK. Voor de Duitser Völcke is het waarschijn lijk helemaal afgelopen. Halver wege de wedstrijd brak zijn cata maran doormidden. Het is voor Völcke ondoenlijk zijn boot, nog voor morgen gerepareerd te krijgen. "Het zou wel gaan", aldus Völcke, aldus Vöclke, "rhaar dan moeten er dikke moeren en dikke stutbalken in. Dat is geen zeilen op die manjer. Ik geloof ook, dat mijn fokkenist en ik te zwaar zijn voor deze boot. Aan mijn onbekendheid met de Nederlandse zee kan het in ieder geval niet liggen. Ik zeil name lijk al vijftien jaar in Scheveningen. Vandaag.had ik gewoon pech". Gistermiddag was Völcke kdruk doende naar Duitsland te telefone ren om te proberen op tijd een nieuwe boot in Katwijk te krijgen. Voor de Engelsen, de favorieten voor de Europese titel, viel het ook allemaal nog erg tegen. Zij zijn een harde wind en hoge golven niet ge wend. Met mastschade en met uit puttingsverschijnselen werden zij weer naar het strand gesleept. Ook Arris Schaap, éen van de Katwijkse deelnemers aan deze wedstrijden, moest vrijgtijdig de strijd opgeven. Eén op hol geslagen Engelsman die de golven en zijn boot niet de baas bleek te kunnen, voer achter op de Swift van Schaap. De aanvangstijden van de weds trijden van vandaag zijn: 10.30: eerste race, 13.30 tweede race. 15.30 derde race. Vanavond om half tien -is er in het gebouw van de Kat wijkse watersportvereniging "Skuytevaert" een bal. Morgen wordt er om half twaalf en half twee gestart. De prijswinnaars zullen eind september bekend gemaakt worden. %t %i OV£J? W '/AA//S/AA/SB- MO/j////t&as A/A^/e //er S7MOAJ S SMA&ztaos Mz?rz>- kAA/TOOA? /CC/M CAT WEBSEfJ WÜUUS P&IMA <5£REc3LLLP ALS OfJDSZ ELKAAR' GGOOT

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15