Stayerstitel Rompelberg SSHSSaSS "Koekje" van eigen deeg voor lastige Gorter Lotto Postmuseum 25 jaar in Haagse Zeestraat SSSSEsiS rSsaSBarss ai Nieuw persoonlijk waterski-record voor Van der Vliet het is voor de psychiater en de postbode, en het komt elke dag in de bus Russische man ziet vrouw graag thuis Keetie Hage niet naar WK wielrennen ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1977 UTRECHT-Fred Rompelberg (31) reldtitelhoudster achtervolging en eventuele tweede reserve is Willy heeft na twee teleurstellen dp op de weg had voor haar selectie als Kwantes. U U stell.enJde voorwaarde gesteld dat zy inspraak De ploegen drie weken voor Utrecht heeft hy ïegTg^n bezwaar maar Keetiê dag in dag uit getraind nn de haan ieMeT> gee" Dezwaar, maar neeue a de KNWU had daar- Ploegenachtervolging Ponsteen, Geert Schipper, Dick van Egmond en Ger Slot. Reserve is het WK in Vene- Barend Huveneers. - Eventuele klassements wedstrijd: Barend Huveneers, Ger Slot en Ge- Herman ert Schipper. Individuele achtervolging: Her man Ponsteen en Geert Schipper. Reserve is tot de vertrekdatum: Mi chel Jacobs. Sprint en tandem: Lau Veldt en Sjaak Pieters. 1000 meter tijdrit: Lau Veldt. Stayers: Gaby Minneboo en Matthe Pronk (gangmakers worden later aangewezen). Weg dames: Mini Brinkhoff, Tineke Fopma, Anne Riemersma (ook achtervol ging) en Maryke Lagerlof (ook ■sprint). Achtervolging profs: Roy Schui ten. Profstayers Rompelberg en Stam. SS «C'ra'nd„ °P d.e baan van Oosten weigert te spreken met sportcommissie van de Unie stelt zich op het standf inspraak moet zijn, die er ook voor mevrouw Brinkman. Dat nu heeft Keetie geweigerd. Als meest waarschijnlijke vervangster komt Marianne Bik in aanmerking. De 74.3 kilometer in dezelfde ronde eindigden. Stam en Rompelberg gaan nu naar het WK in Venezuela. Jan Huisjes, donderdag al kam pioen op de 50 kilometer veroverde de sprinttitel voor profs. De Wilde en Van der Touw, de twee enige an dere deelnemers, werden tweede en derde. Roy Schuiten haalde de titel binnen die niemand anders kon veroveren, die bij de achter volging voor profs. Schuiten, ster ker dan wie ook in de laatste ander halve kilometer, versloeg Aad van den Hoek in de finale gemakkelijk. Tweede plaats voor Van Vliet In kwartfinale op "Roomburg" André Gevers werd derde door winst op Gerrie van Gerwen. Her man Ponsteen won de- klasse- mentswedstrijd over 30 kilometer voor Ger Mak en Geert Schipper. Inspraak Keetie van Oosten-Hage zal vrijwel zeker niet naar Venezuela gaan om daar deel te nemen aan het wereld kampioenschap op de weg voor dames. De nationale kampioene achtervolging en de regerende we- jLEIDEN - De Amsterdammer Ap pelboom; die eerder van zich deed spreken door Jan Hordijk uit te x schakelen, ging gisteren in het voor het wereldkampioenschap Roomburg-tennistoernooi ook zeden m de Flying Junior-klasse, langs rried Schmitz, (6-2, 6-»), en gehouden bij de Engelse plaats bereikte daarmee de halve finale. Whistable. gewonnen. Het Neder- Daarin zal hij Martin Koek tegen. lands succes werd gecompleteerd over zich vinden T Sch® it2 door de tweede plaats van de ge- demonstreerde Appelboom we- broeders Cox en de derde plaats derom zijn geVarieerd slagenarse- naal en z«n eoede velddekking. buitenlander was de Italiaan Misschien zal hij daarmee ook Sandro (op de vierde plaats) die te- koek Uunnen bedingen vens de leiding heeft in het alge- schien ook niet maar zeKker' meen klassement, voor de gebroe ders Van Vliet. izondag VOETBAL - Real Madrid is gister avond uitgeschakeld in het interna tionale voetbaltoernooi van La Co- runa, waaraan ook Feuenoord deelneemt. Dukla Praag nam na 2-2 gelijkspel de strafschoppen ?iENjuUAGherfttt°geen"" eerste" beter en belandde in de eindstrijd, prijswinnaar opgeleverd. In totaal ^noord speelt vanavond tegen vielen er 11.293 prijzen Inleg: 3.001.496,-. Prijzenbedrag: 1.545.027,36. Eerste prijs: geen bedrag van de eerste prijs gaat 1/5 deel naar de jackpot van lotto 32 van zondag wordt over de tweede t/m vijfde prijs. Fluminense uit Brazilië. WIELRENNEN - Net als vorig jaar hebben de Poolse wieleramateurs de Westduitse ronde van van het Hijnland-Palts beheerst. De Polen eisten in de eindstand de eerste drie plaatsen op. Winnaar werd Krys- a-a.^het overige4/5 deel Sujka voor Ceslaw Lang en gelijke delen verdeeld SZSÏ'SS lander was Langerijs. Hij als negende met 5 min. 39 sec. ach- bruW 133.U7?- ontvange^16 ATLETIEK - De Westduitse atlete Annegret Richter, gouden medail- Derde prijs: 71 winnaars, die elk lewinnares op de 100 meter tydens hij bij een nederlaag de kijkers niet zo zal ergeren als gisteren Theo Gorter deed toen hij begreep dat Koek aan het langste eind zou gaan trekken. De allure waarmee Gorter het racket hanteert staat in schrille tegenstelling tot zijn optreden te genover tegenstander en publiek. Een speler met zijn tenniskwalitei- ten moet ver kunnen komen als hij zich kan beheersen. Gorter kan dat laatste niet, zoals Roomburg voorzitter Van Aelst en een foto graaf ondervonden. Gorter vond dat zij hem hinderden en sloeg de bal knalhard tegen hen aan Zoals doorgaans gebeurt ontre gelde de speler die de stampij maakte zichzélf veel meer dan zijn opponent. Koek won met 7-5, 67I en Gorter verdween met stille trom van het strijdtoneel op Roomburg. Het meest bij zijn optreden pas- Hetty Taphoorn-Baas; 6-1, 6-2. In HOFORS - De Noordeuropese wa terskikampioenschappen, de afge lopen week afgewerkt in het Zweedse Hofors, hebben voor Ne derland togen de verwachting in toch een kampioene opgeleverd. Magda Slot wist bij de figuren het goud in de wacht te slepen. De ad- spirante volgde daarmee Europees kampioene Fanny Meyer, met een gebroken been aan bed gekluis terd, op. Nederland, zwak verte genwoordigd met slechts vier skiërs die de limiet hadden ge haald, deed het toch niet slecht. Debutant Ronald van der Vliet viel dan wel niet in de prijzen - met name de Engelse concurrentie was veel te sterk - de Leidenaar verraste wel met een persoonli jk record op het onderdeel springen. Zijn sprong var. 28,70 meter bracht hem bovendien bij de sterkste tien adspiranten jóngens op dit onder- De Nederlandse meisjes, de adspi ranten Magda Slot en Anja Roera- des, hebben een alleszins behoor lijke prestatie geleverd. Naast de ti tel van Magda Slot bij de figuren was er voor haar een tweede klasse ring by de slalom, een onderdeel waar Anja Roerades een derde plaats opstreek. Over alle onderde len bleken beide meisjes boven dien goed genoeg voor een tweede (Magda Slot) en een vierde plaats (Anja Roerades). Van de jongens leverde junior Rob Ramsey de beste prestatie. Tussen het Duitse, Zweedse en Engelse geweld kwam ook hij niet aan een medaille toe maar wel boekte Ram sey een nieuw juniorenrecord voor Nederland met een sprong van 39,70 meter De gemiddelde kwali teit van de Nederlander was bo vendien van dien aard dat hij over alle linies een derde klassering no teerde. Kampioenen op het onderdeel fi guren bij de jongens werden Bernt Jung uit Duitsland (adspiranten) en de Zweed Odd Bradhe (junioren). Als land plaatste Nederland zich als vierde achter Zweden, Engeland en Duitsland. Vandaag reist het Nederlandse ge zelschap af naar Engeland, waar bij Londen de Europese kampioens chappen gehouden zullen worden. Bij deze EK zijn ook Israël en Zuid Afrika vertegenwoordigd. ra ra de krant natuurlijk! t Martin Koek: winst op lastige Gorter. sende vertrek. Niek Fleury bereikte het HEB bruto 4.753,70 ontvangen. Vierde prijs: 4.429 92,30 ontvangen Vijfde prijs: 6.791 winnaars, die elk 60,10 ontvangen. De jackpot voor lotto 32 van zondag 7 augustus is: 123.663,11. de Olympische Spelen van Mon- die eik treal, heeft besloten om niet meer in individuele sprintnummers uit te komen. De oud- wereldrecordhoudster op de 100 meter is nog steeds niet geheel her steld van een zware angina-aanval en zal daarom voor de rest van dit alleen nog estafette lopen. de halve finale 2-6, 6-4, 6-1 zege op Adama Scheltema. Pas na de winst vai tweede set brandde Fleury verden Arnold der Capellen, Bram Madera, Caste- ran lein en Korthals zich een plaats in de de laatste vier. Madera deed dat de door Dick Bouman in drie sets te- meest letterlijke zin los. De halve rug te wijzen, 6-7, 6-1, 6-3. Een 'finales in het HEA zullen dus gaan sultaat dat voornamelijk aan Ma- tussen Don-Fleury en Koek-Ap- dera's conditionele surplus moet pelboom. En het is niet denkbeel- worden toegeschreven. Dat was dig dat de speler, die nog in B mag niet het geval met de winst van Cas- aantreden het hoofdnummer op telein op de Haagse vastheidsspeler i kapi- Huurd Treffers, 4-6, 6-2, 6-2. Het gen Zu.vdam en Hins lijkt de win naar te zullen worden. Bernadette Tombrok toonde zich in het DEC onbetwist de meerdere van Ilonka van Riet, 6-2, 6-2. Het HDC bracht een hevige strijd om de finaleplaats tussen enerzijds Mod- derman/Wong Chung en anderzijds Rodenburg/Jan Pieter Hop. Laatstgenoemd duo won met de al leszeggende score 5-7, 6-4, 6-4. De veteranen in deze ontmoeting, Ro denburg en Modderman, waren stellig niet de minderen van hun jeugdige componenten. Onrust door Wereldcollectie postzegels koppelbazen in Rijnmond '.OTTERDAM (ANP) - Volgens istrictsbestuurder Herman Berk- out van de Industriebond NVV oeit er de laatste tijd in het ieuwe Waterweggebied arbeid- :nrust, doordat de bedrijven eeds meer gebruik zouden maken n de diensten van koppelbazen, it zou vooral het geval zijn in de -genaamde grootmetaal. Berk- jut vreest dat, als het zo doorgaat, 5 chaos zo groot wordt, dat net als 1 1970 stakingen onvermijdelijk /orden. )e vakbondsbestuurder beschul- ligt de bedrijven, met name de scheepswerven, ervan dat zij zelf omstandigheden scheppen, waarin "koppelbazerij" hoogtij kan vieren. De werven zouden momenteel hun personeelsbestand tot een mini mum terugbrengen om hun kosten zo laag mogelijk te maken. "Komt er dan een kleine opleving, dan hebben ze geen mensen genoeg en moeten ze dus wel van koppelba zen gebruik maken", aldus Berk hout. Hij zegt te weten dat de koppelba zen zo veel werk krijgen, dat ze hun personeel lonen kunnen betalen van vijfhonderd gulden netto in de week. "Dat is heel moeilijk te ver kroppen voor iemand in vaste dienst, die zo'n tweehonderd gul den minder verdient", aldus de NW-bestuurder. Door die hoge lonen en omdat de bedrijven voort durend over ontslaan van person eel spreken, gaan er volgens de In dustriebond steeds meer arbeiders liever bij een koppelbaas werken dan bij een gewone baas, waardoor het probleem nog groter wordt. Volgens Berkhout wordt momen teel al zo'n tien procent van het werk in de grootmetaal in Rijn mond gedaan door personeel van koppelbazen. Het gebruik maken van ingeleend personeel is al een aantal jaren, als gevolg van de grote staking in 1970, officieel verboden. Maar volgens de Industriebond omzeilen de werk gevers dit verbod door zogenaamd gebruik te maken van onderaan nemers. Het uitbesteden van werk is namelijk wel toegestaan. ZWEMMEN - De negentienjarige Canadese zwemmer Graham Smith heeft bij de nationale kampioens chappen van zijn land in het Olym pisch zwemstadion het wereldre cord op de 200 meter wisselslag verbeterd. Dit stond sinds twee jaar op naam van de Amerikaan Bruce Furniss met 2.06.08. Smith kwam tot 2.05.31. DEN HAAG (SP) - Het Nederlands Postmuseum is eigen lijk in zeer korte tjjd een begrip geworden. De bezoekers aantallen geven een constante stijgende lijn te zien. Vooral in de vakanties is het museum een trekpleister. Dan te bedenken dat het 48 jaar oude museum, pas vijfentwintig jaar geleden in een passende ruimte werd gevestigd. Deze maand is het precies een kwart eeuw aan de Zeestraat ge huisvest. Daarvoor moest men het doen met drie grote kamers, een kleine ka mer, een bergkamertje en een kel der in het hoofdbestuursgebouw van de PTT aan de Kortenaerkade. Veel bezoekers voor de langzaam uitdyende verzameling van alles wat met communicatie te maken heeft, waren er dan ook niet. Het begon allemaal op 25 april 1924, toen de heer P. W. Waller uit Over- veen de PTT zyn philatelistische verzameling van Nederlandse en Overzeese gewesten, brieven en af stempelingen historisch gerang schikt en boekwerken op postaal- historisch gebied, aanbood. Op 12 november van dat zelfde jaar deed de directeur-generaal van de PTT een schrijven rond gaan aan alle hoofden van dienst waarin deze werden uitgenodigd na te gaan welke voQrwerpen in aanmerking zouden kunnen komen voor opne men in het museum. Het gevolg is dat men nu de gere construeerde zolderkamer heeft van de Leidse studenten, die draad loos contact hadden met Amerika in de twintiger jaren, de zendinstal- latie van een van de eerste radio amateurs die zijn uit te zenden pro gramma's per advertentie in de kranten aankondigde, tal van oude telefoons, de hondenkar waarmee brieven werden rondgebracht, mo dellen van schepen en vliegtuigen waarmee ook de post was verzorgd en de eerste verschrijvers. openstelling zowaar uitgebreid met een zaterdag per maand en pas in 1937 kon men het museum elke werkdag van tien tot vier bezoeken. In de jaren daarna deed de PTT veel om het museum uit te breiden en te verbeteren. In 1938 werd een con servator aangesteld voor de afde ling postzegelkunde en werd in een oud schoolgebouw aan de Mazie- straat depotruimte gehuurd en een instrumentwerkplaats ingericht. In 1940 stelde de PTT een medewer ker beschikbaar voor halve dagen voor de electrotechnische verzame lingen. Hoewel in de oorlog niets voor het publiek tentoon werd ge steld, werd in 1942 toch een inge nieur aangesteld, die de functie van conservator voor de elektrotech niek kreeg. en telefonie bij. Wegens voort schrijding van de verbouwing werd het museum echter in september 1951 gesloten. De heuglijke dag kwam op 18 juli 1952. Toen was er de officiële heropening van het verbouwde museum met de ten toonstelling "Eeuwfeest Rijkstele graaf', waarvoor het hele gebouw tijdelijk was ingericht. Het postmuseum is dan eindelijk een echt museum geworden. Er komen rondleidingen, een uitleg van de lokale en interlokale telefo nie in Nederland, een film- en voor drachtzaaltje en een kantine voor het publiek. Sinds twee jaar zijn in het postmuseum nu wisselende tentoonstellingen, en men streeft er naar iedere zomer een aparte expo sitie te houden. Eén van de bijzon dere projecten waar men nu mee bezig is, is om op een bovenverdie ping alle postzegels die de landen op de aardbol uitgeven te verzame len. Deze wereldcollectie is nu nog niet helemaal compleet. Vrouwen van tuinders in actie voor nieuw kanaal NOOTDORP (ANP) - Tuinder svrouwen uit het Westland zullen maandag het gemeentebestuur van Nootdorp een petitie overhandigen die door 1600 tuinders is onderte kend. Het gemeentebestuur wordt dringend verzocht niet langer de aanleg van het zoetwaterkanaal Voorbürg-Waddinxveen tegen te houden. De aktie is georganiseerd door de coöperatieve centrale west- landse snij bloemenveiling (CCWS) te Honselerdijk Nootdorp is name lijk in beroep gegaan tegen het be sluit van de provincie en het Hoog heemraadschap van Delfland om van Voorburg naar Waddinxveen een zoetwaterkanaal te graven over grondgebied van Nootdorp. Vol gens de tuindersvrouwen is dit ka naal essentieel voor de verbetering van de kwaliteit van het water, het geen van belang is voor het milieu en voor het verkrijgen van een'rede- lijke opbrengst in de tuinbouw. MOSKOU (AP) - De "bevryding" van de vrouw in de Sowjet-Unie is een moeilijk aanvaardbare zaak voor die mannen die vinden dat zy niet geslaagd zijn in het leven; vooral zij die getrouwd zijn met een vrouw die wel goed carrière maakt. Meer dan de helft van alle werkne mers in de Sowjet-Unie bestaat thans uit vrouwen. Nu die steeds belangrijker werk gaan doen en ook steeds meer verdienen, begint zich bij een aantal mannen een schuldgevoel te ontwikkelen, aldus stond dezer dagen in het weekblad Nedelja. Maar de schuld wil ook wel eens aan de succesvolle vrouwen liggen, aldus het blad, vooral in de gevallen dat zij hun mannen die het niet al te best rooien "zo'n beetje degraderen tot kamermeisje". Er zijn theoretici die vinden dat mannen meer moe ten doen in het huishouden en bij het opvoeden der kinderen, maar volgens Nedelja zijn zy voor iets dergelijks niet bijster geschikt. "De titel van kostwinner - een eerzaam en verantwoordelijk begrip - heeft de man altijd geholpen zyn eigen betekenis en zijn belang ten aan zien van zyn naasten in te zien. Zonder die rol zou het zijn alsof hem het kleed onder de voeten werd weggetrokken". Nedelja had in Leningrad een groot aantal mannen ondervraagd en kwam tot de slotsom dat 73 percent de financiële noodzaak inzag dat gehuwde vrouwen een baan had den, maar tweederde der onder vraagden was er toch voor dat de vrouwen in het huishouden bleven, dus thuis. In de Sowjet-Unie wijst men bui tenlanders graag op het feit dat 31 percent van de leden van het par lement, de Opperste Sowjet, be staat uit vrouwen. Dat zegt meer dan het is omdat het parlement weinig te vertellen heeft. Maar de twintig leden van het Po litbureau van de communistische partij dat de ware macht in handen heeft, zijn allen mannen. In huis houdens waar ook de vrouwen 's buitenshuis doende zijn wordt door hen zeer lang gewerkt, - acht uur in "de baan" en vier a vyf uur thuis, per etmaal. Dat wil zeggen daar waar de mannen niet zover te krygen zyn dat zy een deel van de huishoudelijke en opvoedkundige taak van hun vrouwen overnemen. Door het "belangrijker worden" van de vrouwen en het eeuwige te kort aan woonruimte neemt ook het aantal geboorten af, juist in een tijd dat de regering veel propa ganda maakt voor grotere gezin- Ook is gebleken dat liet aantal echt scheidingen gaandeweg toeneemt. Volgens het laatste statistische handboek, dat van 1975, eindigde in dat jaar van elke 10 huwelijken drie door echtscheiding. Meer en meer mannen, aldus het blad Nedelja, klagen er over dat de vrouwen in de Sowjet-Unie "min der vrouwelijk aan het worden zijn". De redactie kwam tot de slotsom dat "mannen genoeg gaan krygen van onbehouwen vrouwen die zich de manieren hebben aangemeten van cowboys". NAGEKOMEN FAMILIEBERICHTEN Oorlog Dagelijks Nu kan het publiek deze dingen dagelijks zien en er in sommige ge vallen zelfs mee spelen. In de eerste jaren van het museum was dat an ders. Pas in november 1930 werd het museum aan de Kortenaerkade opengesteld voor publiek. Twee dagen per week kon het worden be zocht. Op 9 januari 1932 werd die Ook in de jaren direct na de oolog was het museum gesloten. Intern echter was men druk bezig. In 1947 verhuisde de postwaardenkamer naar de voormalige Koninklijke Bazar aan de Zeestraat. In de kro niek van het museum lezen we dan: "Het ligt in de bedoeling, dit ge bouw zo spoedig mogelijk geheel voor het museum te bestemmen" en in ditzelfde jaar gingen ook het atelier van de decorateur en de di rectie en administratie naar de Ba zar over. Op 4 februari 1949 was de voormalige Koninklijke Bazar ge heel door het museum in gebruik genomen. Na een voorlopige in richting werden op 9 maart twee za len van het gebouw voor het pu bliek opengesteld. Ondertussen werd uitgebreid en verbouwd. Er kwam o.a. een afde ling gewijd aan de ontwikkeling van de verbouwing van teleerafie Discriminatie op kerkhof VENLO (ANP) - De vrijgezellen in het Noordlimburgse kerkdorpje Hegelsom zijn niet erg te spreken over een maatregel van het kerkbe stuur waarbij besloten werd dat al leenstaanden in de toekomst op het plaatselijke kerkhof op een aparte plek begraven zullen worden. Verschelde ongetrouwde dorpe lingen hebben zich al schriftelijk en mondeling tot de pastoor en de kerkmeesters gewend. Ze vinden dat door de nieuwe maatregel de vrijgezellen na de dood gediscrimi neerd worden. Bedrijfs bezetting beëindigd (van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Aan de langste bedrijfs bezetting in Nederland, 67 dagen en nachten, is gisteren een einde ge komen. Het failliete groentediep- vriesbedrijf Depex in Broekhui- zenvorst is gistermiddag in Venlo voor een bedrag ven 1,2 miljoen gulden overgegaan naar Oerlemans Holding b.v. in Genderen. In een brief die Oerlemans aan de 54 werknemers van Depex heeft gestuurd, worden zij gelukgewenst met het bereiken van het doel van de bezetting, namelijk het voorko men van de ontmanteling van het bedrijf. Oerlemans wil het bedrijf met het voltallige personeel voort zetten. Algemene kennisgeving "De Here kent degenen, die de Zijnen zijn." Heden behaagde het de Here, na een kortstondige ziek te, uit ons midden weg te nemen, onze lieve zorgzame vader, groot- en overgrootvader JOHANNES VAN DER PLAS weduwnaar van Maartje van Rhee in de ouderdom van 75 jaar. A. J. VAN DER PLAS-VAN DER PLAS C. VAN DER PLAS J. VAN DER PLAS-HOEK J. VAN DUYN-VAN DER PLAS J. VAN DUYN A. DE GRAAF-VAN DER PLAS H. DE GRAAF Klein- en achterkleinkinderen Katwijk aan Zee, 5 augustus 1977 Nolensstraat 2 Correspondentie-adres: Colijnstraat 6 te Katwijk De overledene is opgebaard in de rouwkamer, Zuid straat 103 te Katwijk aan Zee, alwaar gelegenheid zal zijn tot condoleren zaterdag 6 augustus a.s. des namiddags van 4-5 en 7-9 uur en zondag 7 augsutus a.s. des na middags van 3-5 uur. De rouwdienst zal gehouden worden maandag 8 augus tus a.s. des namiddags 2.45 uur in het Jeugdhuis, Voorstraat 72 te Katwijk aan Zee, waarna de begrafenis zal plaatsvinden omstreeks 3.30 uur op de nieuwe be graafplaats "Duinrust" aan de Parklaan te Katwijk aan Zee.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 14