Er blijven vraagtekens bij Den Uyls plannen.. Amerikaanse overdracht van Panama-kanaal heeft te lang geduurd Zelfs als alle partijen meewerken DEN HAAG - Met het uitstippelen van een sociaal-economisch regeringsbeleid op basis van de nieuwste berekeningen van het Centraal Planbureau begeeft kabinetsformateur Den Uyl zich op glad ijs. Zo'n 150.000 werklozen in 1981 is een toekomstbeeld, dat het op papier erg goed doet. Tussen nu en 1981 liggen echter zeer veel mogelijkheden op verstoring van de plannen van Den Uyl. Verstoringen, die het plaatje eeri heel ander beeld kunnen gaan geven. Volgend jaar en ook in 1979 mogen de cao-lonen niet omhoog. We krijgen alleen prijscompensatie. Hoe die berekend gaat worden is nog niet duidelijk. Zoals bekend wordt daar sinds de stakingen van februari nijver op gestudeerd. Dan wil men ook alle andere inkomens met behulp van een in voorberei ding zijnde wet gaan bevriezen. Door belastingverlaging krijgt al leen de modale werknemer een ietsje meer om uit te geven en ver der is er nog een half procentje ge reserveerd voor allerlei extraatjes voor promoties e.d. Vooral die handel is van zeer groot belang voor onze economie. Maar er is op het gebied van de handel nog meer aan de hand. Steeds meer gaan landen ertoe over maatregelen in te voeren om eigen produkten te beschermen tegen concurrentie uit het buitenland. Dit protectionisme is een steeds groter wordend gevaar voor de vrije wereldhandel. Een ernstige verstoring daarvan zal ook direct van invloed zijn op de Neder landse Door David v. d. Houwen Een dergelijk beleid komt in feite neer op geleide loonpolitiek; (nog) niet via een loonwet maar wel vol gens het principe van de „democra tische dwang". Het zal veel geduld en overredingskracht vergen om werknemers ervan te overtuigen dat zij genoegen moeten nemen met de nullijn terwijl ze de winsten van het bedrijf, waar ze werken zien stijgen. Dat laatste is tenminste de bedoeling van de hele operatie. Het is begrijpelijk, dat de vakbe weging zeer zuinig is met reacties op de plannen tot nu toe van de ka binetsformateur. In het FNV- bolwerk in Amsterdam wacht men eerst rustig af wat er verder uit de bus komt, alvorens een eindoordeel te vellen. Meer winst voor de bedrijven en daardoor een sterke groei van het aantal arbeidsplaatsen. Dat is wat de formateur en zijn gesprekspart ners graag willen bereiken. De vraag is echter of dat op basis van de tot nu toe geproduceerde re kensommetjes zal gebeuren. Het economische wereldbeeld is im mers dermate gecompliceerd datje met het terugdringen van de loon kosten in Nederland niet binnen een paar jaar het bedrijfsleven vol komen uit de put tilt. Wie het economische wereldbeeld bekijkt ziet daar tal van onzekerhe den. Behalve in de Verenigde Sta ten gaat het eigenlijk nergens echt goed. Zelfs in West-Duitsland, toch een van de meest stabiele landen op economisch gebied, is nog geen sprake van echt herstel. En West- Duitsland is onze belangrijkste handelspartner. Boosdoeners Dan zijn er nog factoren als olie prijzen én de onzekere stemming op de wereld valutamarkten, kor tom er liggen voldoende „boosdoe ners" op de loer, die de plannen van Den Uyl kunnen dwarsbomen. Maar stel, dat wereldhandel, olie prijzen en valuta's keurig in de pas blijven en de vakbonden zich mok kend neerleggen bij de verplichte loonmatiging. Zijn dan de kansen op 150.000 werklozen in 1981 reëel? Voorbeeld Ook dan blijven er grote vraagte kens. Voor een voorbeeld moeten we naar West-Duitsland. Daar is mede dankzij diverse steunmaat regelen van de overheid de positie van het bedrijfsleven weer wat ver beterd. De winsten zijn aangetrok ken, de vermogenspositie is verbe terd dus er kan weer wat geïnves teerd worden Nu zijn de Duitse ondernemers daar desondanks zeer terughoudend mee, zo terughou dend dat het economisch herstel stagneert. De Duitse ondernemers missen namelijk het vertrouwen in een be tere toekomst. Zij bekijkeh het plaatje van de Europese- en werel deconomie en geven er de voorkeur aan voorlopig de kat nog even uit de boom te kijken. En als ze al wel in vesteren doen ze dat in machines. Nu zijn in Duitsland de lonen niet in de ijskast gezet maar daar staat weer een redelijke groei van de produktie tegenover. Een recent rapport van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling in Parijs toont aan, dat de investeringen, die in de Duitse bedrijven worden gedaan de werkloosheid zeker niet verminde ren; eerder het tegendeel. In diezelfde stemming verkeren de Nederlandse ondernemers nu ook zo'n beetje. Ze verwachten grote moeilijkheden met de werknemers als die twee jaar lang met hetzelfde inkomen blijven zitten en over de ontwikkelingen op wereldschaal zijn ze ook somber gestemd. Formateur Den Uyl weet dat alle maal wel en wil de ondernemers meer sturen door een investerings regeling voor het hele land en ver sterking van de regionale ontwik kelingsmaatschappijen. De erva ringen met die systemen zijn tot nu toe echter bedroevend. In Limburg zijn tal van bedrijven, die daar in het kader van het spreidingsbeleid met forse overheidssubsidies zijn heengeleid, inmiddels failliet ge gaan. Gevolg; een griezelig hoog werkloosheidspercentage. Op papier staat het mooi. Bevriezen van inkomens en sturen van inves teringen in de richting van meer ar beidsplaatsen. Maar economie is geen papiertje. Economie is nog stees een kwestie van vraag en aan bod. Vraag en aanbod van geld en produkten, vraag en aanbod van werkgevers en vakbonden en vraag en aanbod van arbeidsplaatsen. Sluis in het Panama-kanaal. De Amerikanen willen de belangrijke vaarroute eind 1999 overdragen De strijdvraag geldt nu nog de miljoenen hoge huurprijs, die de VS daarvoor moeten betalen CARACAS - „Het is allemaal flauwekul. Die Panamezen kan dat kanaal hele maal niets schelen. Ze vinden het prachtig dat wij Amerikanen de zaak al die jaren zo goed onderhouden hebben. Als de Panamezen werkelijk het kanaal zelf wilden besturen, dan zouden ze wel wat meer belangstelling hebben gehad voor de training en de cursussen die wij voor hen organiseerden. Misschien dat zij het kanaal dan over dertig jaar zelf hadden kunnen besturen. Nu willen ze ons eruit gooien en je zal zien dat ze dan de Cubaanse technici binnen moeten halen. Ze zullen er goed spijt van krijgen". LEIDEN - In veel Nederlandse steden wordt gewerkt aan een nieuw binnenstadsbeleid. Een zaak die veelal aanlei ding geeft tot grote conflicten tussen de gemeentebesturen en het plaatselijke bedrijfsleven. Twee trefwoorden bepa len de verhitte discussies: "bereikbaarheid" en "leefbaar heid". De wederzijdse argumenten blijken meestal aan do vemans oren gericht. Ondanks alle nota's en onderzoeken lijkt die impasse niet te doorbreken. In het denken over de binnenstad is in het begin van de jaren zeventig een kentering gekomen. Die nieuwe opvattingen moeten ge plaatst worden in een veel groter kader van bezorgdheid voor het mi lieu en twijfel over de beperktheid van de voorraad aardse grondstof fen, het individu komt centraal te staan. Voor de stad betekent dat: meer aandacht voor het wonen, het te rugdringen van de auto, het con centreren van winkelen en parke ren, liefst allemaal gesneden op de kleine maat van de historische stad. Benadrukt wordt dat de stad een levend kaleidoscopisch geheel is. Door Tom Maas Op hun weg om vorm te geven aan een "leefbare" binnenstad treffen de bewindslieden het gezamenlijke bedrijfsleven, dat steeds weer be nadrukt dat het economisch belang geschaad wordt als het stadscen trum niet beter bereikbaar wordt gemaakt voor de particuliere auto. Een veelvuldig verwijt is dat de be- stuurderen het economische be lang te licht wegen. De weg naar een nieuw beleid blijkt lang te zijn en geplaveid met vele nota's en rapporten. Wat heet: er worden angstwekkende hoeveel heden papier geproduceerd waar men bijkans dol van wordt! Er zijn zo al heel wat kilo's onderzoek en beleid vervaardigd om te komen tot allesomvattende binnenstadsplan- Een regelmatig terugkerend standpunt van het bedrijfsleven is dat eerst op grond van alle gaande onderzoeken het binnenstadsplan moet worden opgesteld. Dan pas kunnen concrete maatregelen ge nomen worden. Vaak ligt het breekpunt bij het "autoluw'1 ma ken van winkelstraten. Want ge meentebesturen nemen al wel maatregelen nog vóór het complete binnenstadsplan klaar is. Het is goed om in herinnering te roepen wat gebeurde rond de Breestraat. Staatsraad Kan hield de reconstructie van deze winkels traat tegen met als één van zijn overwegingen: er wordt gewerkt aan allerlei binnenstadsrapporten, laten we die eerst afwachten. Wethouder Waal fulmineerde later: onderzoek lost niet op. Onderzoek levert een aantal (objectieve) gege vens, op grond waarvan beleids keuzes gemaakt moeten worden. Met de binnenstadsrapporten in de hand zal men dadelijk voor precies dezelfde keuze staan als nu: wil men de Breestraat afsluiten of niet? Winkeliers vragen zich daarente gen af: wat heeft het voor zin nog een binnenstadsplan te maken, als nu al allerlei concrete maatregelen genomen worden? Wie dit alles aanziet blijft zitten met de vraag, wat moeten we met al die nota's? allerlei onderzoek gepubliceerd, aan de hand waarvan concretere plannen worden uitgewerkt Er kan niet genoeg nadruk gelegd worden op de betekenis van de alle reerste doelstellingennota's. Zo op het eerste gezicht zijn dit soort no ta's vaag, maar ze leggen veel meer vast dan iedereen gewoonlijk be seft. Legpuzzel De gemeente schrijft vervolgens nota s om te onderzoeken wat de mogelijkheden zijn, beter gezegd: wat de speelruimte is voor het be leid. Let wel: het beleid ligt al vast, dat wil zeggen dat in grote lijnen het binnenstadsplan al getekend is, het onderzoek dient orn de concrete keuzemogelijkheden aan te geven. Vaag Het gewone stramien is dat eerst een zeer algemene nota met doels tellingen of uitgangspunten ge schreven wordt. Vervolgens wordt Kilo's nota's, maar de grote beslissingen zijn al geno men Het is onderzoek in het kader van een al bepaald beleid. In die zin ge eft wethouder Waal een onjuiste voorstelling van zaken, alsof uit het lopende onderzoek nog allerlei- mogelijkheden tevoorschijn kun nen komen. Het onderzoek wordt gepleegd in het kader van een be paald beleid en zal daarom alleen die keuzemogelijkheden kunnen aangeven die binnen de grenzen van dat beleid passen. Van de andere kant heeft ook staatsraad Kan geen volkomen cor rect idee van de situatie, van wat er gaande is. Het is niet zo dat het wachten nu is op het binnenstad splan waarin komt te staan hoe het moet. Het gemeentebestuur is al lang een bepaalde weg ingeslagen door zich uit te spreken over enkele algemene doelstellingen. een nieuw beleid. Vanuit een nieuwe mentaliteit ook wordt op grond van ervaring en bestaande gegevens al dagelijks vorm gegeven aan dat nieuwe beleid. Bijvoorbeeld: grote nieuwbouwplannen voor wonin gen in de binnenstad. Allang zijn allerlei stukjes van de legpuzzel op hun plaats gelegd. Het is ook geen juist idee dat met het binnenstadsplan alles klaar is. Ook daarna zal weer allerlei onder zoek volgen rond nieuwe ontwik kelingen, en zullen voortdurend aanpassingen nodig zijn. Er is dan ook nauwelijks een soort punt waar men op kan wachten om dan pas aan de slag te gaan. Cijfers Een veel belangrijker punt dan alle gescherm met onderzoek is: hoe vindt de afweging van verschil lende belangen plaats? Houdt men voldoende rekening met de eco nomische belangen bij de keuze mogelijkheden die in het kader van een bepaald beleid nog over blijven? Dordtse winkeliers hadden cijfers van een onafhankelijk instituut die een omzetdaling aangaven, bij het "autoluw" maken van een bepaalde winkelstraat. Daarmee leken ze sterker te staan dan hun Breestraat-collega's die nooit enig cijfer hebben geproduceerd. Maar toen de gemeenteraad moest be slissen bleek men niet al zwaar te tillen aan die cijfers. Nieuwe plannen voor een oude binnenstad: een keuze maken tussen appels en peren. r de De volgende verklaring ligt i hand. Vaak moet er een keus ge maakt worden tussen zaken die moeilijk tegen elkaar af te wegen zijn. Hoe kun je woongenot, of de waarde van monumenten afwegen tegen economische belangen? Het lijkt een vergelijken van appels en peren. De gemeenteraad heeft zich vastge legd op bepaalde doelstellingen, de grote lijnen van het beleid. Daar mee heeft men eigenlijk ook al de positie bepaald voor alle keuzes die nog volgen. In het denken overeen nieuw beleid heeft men sinds het begin van de jaren zeventig als het ware zijn voorkeur bepaald: liever appels dan peren. Het Leidse bedrijfsleven legde in nota's van de Stichting Leidse Bin nenstad de accenten bij een nieuwe beleid anders, heeft een andere keuze gemaakt tussen appels en peren. Dat blijft de positie bepalen tegenover de gemeenteraad bij alle verder te nemen beslissingen. Deze impasse in de belangehafwe- ging kan doorbroken worden als men inziet dat er relaties spelen tussen de verschillende belangen van werken, wonen, recreëren en verkeer. Bijvoorbeeld: als het be drijfsleven pleit vooreen makkelij ker toegankelijk centrum met par keergarages, dan moet tegelijk ge sproken worden over het zijn punten waarvoor de tegenpar tij aanspreekbaar en gevoelig is. Je zou het op zijn minst een kwestie van taktiek kunnen Al genomen Om terug te keren naar de kilo's no ta's: het zijn niet de stapels cijfers die de beslissingen bepalen. Na de eerste stellingen, die werkelijk in een paar bladzijden zijn samen te vatten, dienen de dikke nota's meer om de nieuwe visie aan te vullen en te ondersteunen: om gelegitimeerd bepaalde beslissingen te kunnen nemen. Maar eigenlijk zijn de grote beslissingen al genomen. De Amerikaan die dit zegt is een „Zonian", een van de 3.509 Ameri kanen die vaak al generaties lang in de kanaal-zone wonen, de strook land van 1432 km2 dwars door Panama aan weerszijden van het Panamakanaal. Panama heeft die zone in 1903 meteen verdrag „voor de eeuwigheid" aan de Verenigde Staten afgestaan. Heel Latijns- Amerika steunt Panama nu echter in zijn aanspraken op de kanaal zone; men noemt het oude verdrag en de Amerikaanse aanwezigheid in Panama hier vrijwel overal „een erfenis uit het koloniale verle den". Dertien jaar Panama onderhandelt nu al dertien jaar met de VS over een nieuw kanaal-verdrag. Degenen die het meest tegen zo'n akkoord tekeer gaan zijn de Amerikanen die in de Zone wonen en werken. „De Panamezen weten niet waar zij aan beginnen. Zij kunnen het kanaal nog niet zelf onderhouden. Zij zijn er nog niet rijp voor. Dat gedoe over een nieuw akkoord is trouwens allemaal onzin. Paname zen zijn helemaal niet zo nationalistisch Het gaat ze alleen maar om het geld. Zij willen alleen maar dat de Verenigde Staten meer voor het kanaal betalen", zegt de Zonian. Hij vertelt er echter niet bij dat de Amerikanen in de Zone om dezelfde reden opeens zo aktief zijn geworden: ook hen gaat het in de eerste plaats om het geld. De Amerikaanse werknemers en hun gezinnen leiden in de kanaal zone namelijk een even comfortabel als voordelig leven dat zij in de Verenigde Staten nooit zouden kunnen betalen. Zij wonen in prach tige huizen met ongelooflijk lage huren zij winkelen in belastingvrije winkels en kunnen goederen belastingvrij uit de Verenigde Staten invoeren; zij genieten hogere tropensalarissen en kunnen gebruik maken van de vele voorzieningen die het Amerikaanse leger voor zijn militairen op de veertien militaire bases in Panama heeft ge- creeerd. De Amerikanen in de Zone betalen in Panama geen belas ting over het geld dat zij in de Zone verdienen Tevreden De Zonians zijn dan ook bijzonder tevreden over alle vertragingen die de ondertekening van een nieuw kanaal-akkoord telkens weer tegenhouden. Zij hebben belangrijke pressiegroepen gevormd en zij doen van alles om „het weggeven van het kanaal" tegen te houden. Ondanks alle weerstand en tegenwerking zijn de onderhandelingen tussen Panama en de Verenigde Staten nu echter toch in het laatste stadium gekomen, maar het heeft te lang geduurd. Zelfs als de Ame rikaanse en Panamese onderhandelaars het de komende week zoals voorspeld wordt eens worden over de laatste financiële details van het nieuwe verdrag is het waarschijnlijk toch net te laat om de tekst nog door de Amerikaanse Senaat te jagen voor het Congres in de herfst voor de rest van het jaar op reces gaat. Er bestaat in het Amerikaanse Congres nu al veel verzet tegen een nieuw kanaal-akkoord: veel senatoren menen dat het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bezig is om het kanaal aan Pa nama „weg te geven". Voor de ratificering (goedkeuring en bekrachtiging) van een verdrag is tweederde meerderheid in de Senaat vereist en het is op dit mo ment heel moeilijk zo niet onmogelijk om zo'n grote meerderheid bij elkaar te krijgen. Volgend jaar zou het akkoord nog veel meer kritiek en weerstand ondervinden, omdat 1978 voor het Amerikaanse Con gres, een verkiezingsjaar is. Voor Panama is 1978 ook een verkiezingsjaar. Als het nieuwe ver drag dan nog niet geratificeerd is, zijn de problemen in Panama niet te overzien. De Panamese leider Omar Torrijos krijgt het steeds moeilijker met radicale Panamezen die dreigen de kanaal-zone te saboteren of binnen te vallen tenzij het snel Panamees gebied wordt. Panama en de Verenigde Staten zijn het na al die jaren vrij plotseling eens geworden over de meest knellende problemen rond het kanaal. Volgens doorgaans goed ingelichte kringen komen er waarschijnlijk twee kanaal-verdragen. Het oude verdrag uit 1903 komt te vervallen. In het nieuwe verdrag staat dat Panama binnen driejaar de volledige zeggenschap over de kanaal-zone krijgt, maar het kanaal zelf blijft nog 22 jaar in handen van de Amerikanen tot zij het op 31 december 1999 aan de Panamezen overdragen. Van de 14 Amerikaanse bases blijven er nog 4 over - maar de militairen zullen zich geleidelijk terugtrekken, niet ineens. Geldkwestie Nu dit dan najaren onderhandelen eindelijk voor elkaar is. blijken de diplomaten het niet eens te kunnen worden over de prijs die de Amerikanen voor de huur van het kanaal en de militaire bases moe ten betalen. De Amerikanen zijn bereid 50 miljoen dollar per jaar te geven, maai de Panamezen willen drie keer zo veel. De Panamezen vinden verdei dat zij recht hebben op een extra schadevergoeding, omdat de Ame rikanen jaarlijks 160 miljoen dollar aan tolgelden voor het kanaal innen en niet meer dan 2,4 miljoen aan Panama betaalden Optimisten voorspellen dat ook dit probleem snel kan worden opge lost en het verdrag zou dan net nog op tijd in het Amerikaanse Congres kunnen worden gepresenteerd. Voorlopig lijkt het er echter nog het meest op dat het allemaal te lang geduurd heeft. Omar Torrijos, de leider van Panama, heeft herhaal delijk gezegd dat zijn volk niet eeuwig geduld heeft en de bomaans lagen in de Zone hebben al duidelijk gemaakt dat hij best eens gelijk kon krygen. JAN VAN WIERINGEN

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11