'FEYENOORD AKKOORD,TEKEN MAAR' Barcelona "matig "WIE is dat elftal EIGENLIJK?" JEUGDTRAINER Rijsbergen na dag vol spanning rond met Rotterdamse Kuipclub Klein verlies Noordwijk WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1977 SPORT PAGINA 9 LEIDEN - De opwinding krijgt tenslotte zelfs de als "Ijskoud" omschreven voetballer te pakken. Op die voor hem zo belangrijke dinsdag de tweede augustus weet Wim Rijsbergen voor de derde keer in zijn 25-jarig leven wat het verkeren in intense spanning betekent. Eerder kende hij dat gevoel in de hoogste graad bij de geboorte van zijn zoon Bob en in mindere mate bij zijn debuut in de Kuip, nu besluipt het hem tijdens het wachten op een beslissend telefoongesprek. Het is er plotseling, die onrust die hem uit zijn stoel trekt en hem heen en weer de kamer doorstuurt. Het verdwijnt even snel na het verlossende gerinkel en de medede ling van Inter Footballs Maarten de Vos: "Feyenoord is akkoord. Je kunt tekenen". Wim Rijsbergen blijkt via zijn invaller-zaakwaarnemer (Cor Coster is met vakantie) toch nog rond gekomen met de Rotter damse club. Voor een contract met een ingebouwde clausule van een vast transferbedrag van een miljoen en een hoger salaris dan lang was geboden. Een last valt laat in de middag van hem af nu beide partijen water bij de wijn hebben ge daan. Langzaam wijkt de al lengs gegroeide boosheid die hij sinds de ochtend met zich meedraagt na een vroege tocht naar Rotterdam. Nu hij zijn toe komst weer voor een jaar "ze ker" weet, verhaalt hij van het ontstaan van zijn opgewonden heid. Hoe clubdirecteur Brox onverwacht een gesprek met hem wilde voor de training - erop aandrong dat hij zou teke- Rijsbergen moest donderdag immers mee naar La Coruna in Spanje en Feyenoord had een contract afgesloten om daar met hem te verschijnen, maar dat kon natuurlijk niet zolang hij niet verzekerd was. "Of hij dus maar wilde tekenen. De dialoog was fors uit de hand gelopen. Afspraak roepen. "Met hem is afgespro ken dat er na zijn vakantie ver der onderhandeld zou worden. Waarom moet dat nu opeens? Afspraak is afspraak, wat is dit voor een zakendoen? Waarom hoor ik trouwens nu pas dat ik uit de verzekering ben. Zolang die niet is verlengd, train ik niet, laat staan dat ik nog speel". En verdwenen was de witte, op weg naar Leiden, waar hij in de Meren wijk zijn bed weer op zocht omdat hij nogal wat slaap had misgelopen sinds het Utrecht-toernooi waarop hij tot de beste spelers was uitgeroe pen. Thuis zegt hij: "Ja, wat is dat nou. Ik laat niet met me sol len. Ze hadden me toch best eerder kunnen vertellen dat die verzekering per 1 augustus af liep. Ik zal daar gek zijn en een beetje het risico gaan lopen om geblesseerd te raken op mijn ei gen kosten. Ik heb mijn welwillendheid ge toond, een maand niets ver diend maar toch normaal ge traind en meegevoetbald, wat niet één speler doet zonder con tract. Ik heb mijn goede wil uit voerig gedemonstreerd. Laten ze het nu maar eens een keer goed regelen. Maarten de Vos is daar nu verder mee bezig." Op dat moment als hij daar zo passief zit in ochtendjas, terwijl elders over hem beslist wordt, lijkt hij voor het eerst kwets Rijsbergen met zoon Bob, bij een (geleende) oude MG baar. Het besef komt hard aan. "Voor de zoveelste maal blijkt dat je in de voetbalwereld ge woon een slaaf bent. Als speler heb je niks te vertellen, wordt alles voor je beslist. Teken je zo'n contract niet - nou ja, jam mer dan. Dan heb je geen geld en mag je het verder zelf uitzoe ken. Ze binden je op alle moge lijke manieren. Tweeéneen- halve ton netto had ik nu in het buitenland kunnen verdienen, maar denk je dat je de kans krijgt je maatschappelijk te ontplooien? Welnee, ze zullen alles proberen om dat persé te voorkomen. Zonder er iets te genover te zetten. Gewoon om dat ze je graag willen houden. Dat moeten ze dan ook laten blijken en als ze het alleen doen om me te pesten dan moeten ze dat zeggen. Maar laten ze niet zo'n stom spelletje spelen. Daar kan ik goed kwaad om wor den". Waanzinnig Vooralsnog houdt hij zich "in" met de wetenschap dat het hem niets verder zal brengen "want ik word straks eenvoudig ge dwongen om te tekenen. An ders zit ik een jaar zonder in komsten, ben ik volgend sei zoen geen gulden meer waard en kan ik bovendien het we reldkampioenschap wel verge ten. Terwijl ze dan nog altijd die eén-viertiende miljoen voor me kunnen vragen. Een nig bedrag, toch. Met vraagprijs werk je de gedachte in de hand dat je alleen weg kunt bij een club als je de boel gaat saboteren, een lachertje van het seizoen maakt. Ik ken ze, de jongens die dat hebben gedaan of dat nog doen. Die mogen wel weg, pakken een knap handgeld en een goed sa laris. En jij loopt je de benen uit je lijf en je mag een jaar zonder inkomsten zitten. Zo word je voor joker gezet, maar dat laat ik niet gebeuren". "Het gaat allemaal om m'n sala ris. Oh, het is een best contract hoor, wat zij aanbieden, maar als je het goed uitrekent is het wel minder dan vorig seizoen. Alleen als we alles zouden win nen, de beker en de titel pakken met vijftig punten, dan zou ik beduidend meer krijgen omdat de premies verhoogd zijn. Maar aangezien dat er niet inzit kun nen ze daarvoor wel twee ton uitloven. Gemakkelijk natuur lijk, als je vantevoren weet dat je dat toch niet hoeft te betalen. Feyenoord zelf gelooft er mis schien wel in, maar ik blijf lie ver reëel". "Belegging "Ben je dat, dan kun je geloven dat AZ kampioen gaat worden; dat PSV goed terug zal komen en dat daarachter Feyenoord voor herstel zal moeten knok ken. Nee, die twee wedstrijden in Utrecht zeggen me niets. Vroeg in het seizoen spelen we altijd redelijk, maar er komt ook nog iets daarna. In die fase ging het vorig seizoen ook fout. AZ: dat lijkt me de club van de toe komst. Voor acht ton hadden ze me willen kopen, wilde Ajax me ook wel hebben, maar niet voor dat zotte bedrag. Ook een mil joen is nog veel te hoog. Wat hebben ze zes jaar geleden nou voor me betaald?: 175.000 gul den. Tel daar zes jaar salaris bij, plus wat andere kosten, dan verdienen ze nog erg dik aan me als ze dat krijgen. Een goeie be legging, een voetballer". Hij ontspant zich plotseling, pakt een weekblad en toont een foto van een oude auto. "Dat is tegenwoordig m'n hobby. Oude auto's. Ik ben er altijd al gek van geweest, maar het is er nooit van gekomen dat ik ze kocht. Nu heb ik er een paar, die ik goedkoop aanschaf. Dan knut sel ik er zelf zoveel mogelijk aan. Ook een aardige belegging, want het is antiek, hè. En of je nou een paar duizend gulden uitgeeft voor een vakantie of voor een Traction (een oude Ci- troén)Ik ben al heel lang niet meer op vakantie geweest". De telefoon brengt hem terug bij het voetbal. Maarten de Vos. Brox blijkt de onderhandelin gen gestaakt te hebben met de woorden dat Feyenoord wel een andere voorstopper zal kopen. Rijsbergen blijft kalm. "Het is nu buigen of barsten". Dan be kruipt de onrust hem. Hij be kent: "Ik kan niet tegen dat moeilijke gedoe, dan wordt ik kwaad. Ze kunnen me zo toch niet behandelen? Daarom had ik ook weg gewild bij Feye noord, alleen om dit gedoe. Wat nou als Feyenoord helemaal niets meer wil? Dat scheelt me toch een klap geld, dat kan ik nergens verdienen". Gezonde handen Hij berust: "Nou ja, dan ga ik werken. Ik heb twee gezonde handen aan mijn lijf, dus waarom niet. Ik kan best een jaar zonder voetbal. Heb ook het KNVB-potje nog, dat krijg je uitgekeerd als je stopt. En dan - als C-trainer pak je zo twintig mille bij een cluppie. Ik wind me nu op, ja. Het is toch ook geen stijl? Ze willen mij voor een zacht prijsje vastleg gen, maar ze vragen zelf wel een miljoen. Dat moet ik kwijt, want ik ben geen binnenvetter. Ja. ik weet het. Voor de buitenwereld kom ik over als een kille voet baller. Je moest eens weten wat ik er allemaal voor doe. Méér dan 80 procent van de Neder landse voetballers in ieder ge val. Dat weet ik heel zeker. Ik toon alleen moeilijk emoties. Wat moet ik dan? Dollen zoals sommigen? De boel verzieken? De poen pakken en mijn zakken vullen? Ik doe het liever op mijn Weer de telefoon. Maarten de Vos. Hij is rond met Feyenoord. Rijsbergen: "Morgen ga ik weer trainen. Ben ik weer verzekerd ook. Ja, ik teken. Wanneer weet ik nog niet, maar we zijn ak koord. Ik ga meer verdienen, zij hebben vastgehouden aan een vast transferbedrag van een miljoen. Daar ga ik volgend jaar voor weg. Op zeker. Brox zegt ook: als hij mazzel heeft op het wereldkampioenschap, kan dat makkelijk. Hij heeft gelijk. Ei genlijk mag ik hem wel en hij mij ook, maar ja, hij dient ook Feyenoord, hé". NOORDWIJK - Met een forse zwaai vloog de deur van de Barcelona- kleedkamer open. In het portaal stond hij daar. Gekleed in grijs pak van onbestemde snit en zichtbaar enkele ponden lichter geworden. Het „orakel" van het Spaanse voetbal, Rinus Michels. Onmiddellijk had zijn verschijning een volksoploop ten gevolg. Pro grammablaadjes, truitjes, maar ook armen, benen en alle andere moge lijke denkbare lichaamsdelen werden door "de Bul" gelaten van een handtekening voorzien. Ook die brave huisvader, die een stukje toilet papier ter signering offreerde, werd grijnzend tevreden gesteld. Een grijns, die echter, als sneeuw voor de -Spaanse- zon wegsmolt, toen Michels aan het spel van zijn pupillen werd herinnerd. Opeens kwamen, daar weer die bekende rimpels op het hoge voorhoofd. Zakten de mond hoeken beneden "Amsterdams peil" en kwam er vervolgens die diepe zucht, die al talloze malen naderend onheil voorspelde. „Wat wil je nou eigenlijk? We zijn net met de training begonnen. We hadden bovendien enkele geblesseerden. Jo hoeft mij niet te vertellen, dat er aan dit team nog veel gesleuteld moet worden. Dat is voor mij een ABC-tje. Ik heb nog tot 4 september (aanvang Spaanse voetbalcompeti tie) de tijd. Dan zien we wel weer". Michels zal overigens in dat tijdsbestek nog heel wat van zijn kennis op zijn discipelen over moeten dragen, want zonder regisseur Johan Cruijff leek Barcelona gisteravond een toneelgroep met een zéér beperkte rol- kennis. Met name voor de pauze onthulde "tegenspeler" Noordwijk dat op - voor Michels - pijnlijke wijze. Michels, nu helemaal ontstemd: "Ja, dat geklets ken ik nou zo langzamer hand wel. Dat Barcelona zonder Cruijff een middelmatig team zou zijn, is voor mij "ouwebakkenpraat". En weg was de "generaal" die zo be roemd is. Hoewelwat is roem? Luister naar dat ene jongetje, dat zich eenmaal in bezit van Michels' autogram afvroeg: "Wie is die meneer eigenlijk?". GERARD VAN PUTTEN ADVERTENTIE NOORDWIJK - Vier fragmenten. Sjoerd Boot, middenvelder van Noordwijk: "Cruijff is Barcelona, zonder hem is die ploeg niks. Een middelmatig stel voetballers". Heredia haalt uit, Simon Derks kijken toe. Beveren (2) komt te laat. Jaap PlugAlbert Spaanderman (midden) en Frans Tino Gerlof, 17-jarig talent: "In het begin had ik het even moeilijk, maar later bleken het zeker niet de grote jongens die ik had verwacht. Het was net als tegen Ajax. Voor de wedstrijd heb je de zenuwen, tij dens het duel groei je alleen maar". Frans v.d. Veen, verdediger. "Ja, waar taxeer ik ze op. Op Volendam of zoiets, maar dan wel zonder Cruijff en met het voorbehoud dat ze nog geen conditie hebben". Jan Willem vond ze een beetje tegenvallen, of nou ja, een beetje Laat ik maar voorzichtig zijn. In ieder geval hiel den ze alles breed, was er helemaal geen diepte. Alleen die actie met dat hakje van Heredia was schitte rend. Zoiets zie je regelmatig op trainingen, waar de bal dan blijft "hangen". Nog nooit gezien dat tij dens een wedstrijd daarmee een te genstander werd gepasseerd. Ik ben blij dat ik het niet was". Het verhaal van Noord wij k-Barce- lona, of hoe een voetbalhappening op een teleurstelling uitliep. Een oud voetbalcliché werd gister avond van nieuwe waarde voor zien, de (Spaanse) doelpunten wer den écht duur betaald. Vooropge steld dat voor de komst van Barca een fors bedrag zal zijn neergelegd, moeten de goals waarmee de Michels-groep de magere 0-2 zege gestalte gaf, vele peseta's gekost hebben. Temeer omdat het bij die twee hoogtepunten bleef van Spaanse zijde, afgezien dan van wat individuele hoogstandjes. Voor het overige maakte Barcelona zich wat al te gemakkelijk af van het treffen, dat toch al ernstig gedevalueerd was door het ontbreken van Cruijff. Minstens 2000 kijkers heeft dat ge scheeld, volgens een voorzichtige schatting van betrokken Noord- wijkers. De 4000 toeschouwers die er nu wa ren konden bemerken wat de ab sentie van El Salvador in het veld betekende. Zonder hem presen teerde Barcelona zich als een elftal dat alleen op reputatie krachtig is. In de praktijk van het nog korte da gelijkse voetballeven bleek de for matie bepaald niet sterk. Toegegeven, het betrof een mo mentopname na pas twee weken training en een wedstrijd waarin zo weinig mogelijk risico genomen moest worden in verband met méér blessures. Niet bepaald het geschikte moment dus om de kwaliteiten te peilen, maar dan nog Clubs van het niveau van Barce lona die voor veel geld afdalen naar een zo nietig sparringpartner, voet ballen verspreid over zo'n weds trijd vaak maar tien minuten "echt". Een periode waarin de stand dan gestaag oploopt tot een marge die het verschil zodanig ty peert dat iedereen er vrede mee kan hebben. Zelfs dat liet Barcelona na. De selectie bewoog zich traag en statisch over het veld, liet zich lan ger dan een half uur bedreigen met een beschamende achterstand door een partner die wél graag wilde. Noordwijk-Barcelona, een teleur stelling. Jawel, maar aan de zater- dagploeg heeft dat beslist niet gele gen. Met de vinnigheid die ama teurs eigen is in confrontaties met zulke gerenommeerde collega's werd soms weer erg aardig gevoet bald. Zo leuk dat aanvankelijk de beste kans kon worden geclaimd via een net langs de bal zwevende Boot. Een speler die door onnodig balverlies voorkwam dat Noord wijk de rust met een 0-0 stand haal de. In een vlaag van onverwacht ij- verzorgden middenvelder Sanchez en aanvoerder Asensi er toen voor dat 0-1 het bord haalde. Meer treffers bleven vooralsnog uit, wat zeker een verdienste mocht he ten van doelman Kees v.d. Wiel, voor wie de concurrentiestrijd met Arend v.d. Oever (sluitpost in de tweede helft) voordelig lijkt te wer ken. Van der Wiel hield met een paar knappe reddingen Heredia van scoren af, wat v.d. Oever hem in de tweede helft nadeed. Binnen Noordwijk viel trouwens ook het jonge talent Tino Gerlof op. Als 17-, jarige toonde hij zich een stoïcijns middenvelder zonder ontzag de namen van zijn opponenten. Ontzag was niet nodig ook, nu Bar celona zich verder beperkte tot nog slechts één doeltreffende actie. Na ruim een kwartier in de tweede helft liet vleugelspits Zuveria zien waarvoor hij is aangekocht: 0-2. Het enige hoogtepunt daarna was de manier waarop Heredia zijn op ponent van dat moment "een hak" zette. In looppas legde hij de bal tussen zijn voeten en zwiepte die vervolgens schampend via zijn hak van achteren over zijn hoofd en dat van zijn tegenstander. Neeskens ("Ik heb Noordwijk altijd al een leuke ploeg gevonden") vond de excuses voor het lome optreden: "We hebben de laatste dagen erg zwaar getraind, met vanmorgen nog een duurloop van veertien ki lometer. Als je dan dezelfde dag moet spelen kost dat veel wanneer je pas anderhalve week aan het werk bent. Zeker als je de nieuwe aankopen niet op kunt stellen en Cruijff er niet bij is. Er zijn wel meer teams die vallen of staan met zijn aanwe zigheid". PAUL DE TOMBE SPORTVERENIGING OEGSTGEEST zoekt voor direct een voor de training van de A, B en C-elftallen op de maandag- en donderdagavond en begeleiding van de A1 op zaterdagmiddag. Sollicitaties en/of inlichtingen bij de secretaris de Heer M. J. Koppenhol, Baron van Ghentlaan 20, Voorschoten, telefoon 071-762179.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9