Molukkers in Smilde verbreken relaties met de Nederlanders Kabinet wil energieprijzen rastisch verhogen Oplichting bij verkoop huizen in Zuid-Holland Dat was schrikken in Biarritz. Acupunctuur kliniek Naarden voorlopig dicht Paul de Groot in de clinch met CPN-bestuur Geschrokken van toegenomen gebruik Man(28) doodt vrouw en drie kinderen Man in cel overleden De Amro Bank.Voor reischeques, buitenlands geld en reisverzekeringen. WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1977. BINNENLAND BOVENSMILDE (ANP) - De Zuidmolukse ge meenschap in Bovensmilde heeft besloten alle relaties te verbreken met Nederlandse instanties en personen. Dit is gisteren meegedeeld in een verklaring die maandagavond werd opgesteld op een vergadering van ongeveer vijftig Zuidmolukkers uit Bovensmilde. Aanleiding van het besluit is het Nederlandse beleid dat de Zuidmolukkers "eenzijdig" noemen. De Molukse gemeenschap wil in de eerste plaats niet langer contacten onderhouden met justitie en politie. Dat geldt ook de politieke partijen en politici waarmee de Zuidmolukkers relaties onderhielden. Daartoe hoort volgens de verklaring de politieke samenwerking binnen de werkgroep Banda-Maluka in Assen. Uit contacten met de verschillende politieke partijen is volgens de Zuid molukkers gebleken dat deze niet bij machte zijn de belangen van de Zuidmolukse gemeenschap te behartigen terwijl de autoriteiten in Bo vensmilde geen duurzaam en duidelijk beleid voeren ten-opzichte de Zuidmolukse gemeenschap. De Zuidmolukkers in Bovensmilde willen ook niet langer meewerken aan een studie voor een integraal welzijnsbeleid van de buurt- en belange nvereniging Bovensmilde-oost. DEN HAAG (SP) - Neder lands grootste kliniek voor acupunctuur, die nog geen Lubbers wil niets kwijt over radio actief afval DEN HAAG (ANP) - Minister Lub bers vindt publicatie van een rap port van de rijksgeologische dienst (RGD) uit 1973 over de opslag van radio-actief afval in zoutkoepels niet zinvol. Hij heeft dat geant woord op schriftelijke vragen van de Tweede-kamerleden, mevrouw Epema-Brugman, Ter Beek (bei den PvdA) en Jansen (PPR). Zij hadden gevraagd op het openbaar maken van de volgorde van voor keur, die de RGD noemt in zijn se lectierapport. Volgens de minister zijn op elf plaatsen proefboringen verricht. Vijf plaatsen voldoen aan de eisen. "Aangezien de zes niet vermelde zoutvoorkomens op geologische gronden minder gunstig lijken voor berging van radio-actief afval wordt publicatie van dit rapport niet zinvol geacht", aldus de be windsman. De vijf plaatsen die wel in aanmer king komen zijn Gasselte- Drouwen, Schoonloo. Pieterburen, Onstwedde en Anloo. v(jf maanden in Naarden vo lop draait, is gesloten. Dit gebeurde nadat een oud medewerker van de kliniek, de huisarts P. J. Loncq de Jong uit Winterswijk, een klacht had ingediend bij het ministerie van Volksge zondheid. Hy beschuldigt de leiding van het instituut van "geldklopperfj" en "slechte" medische behandeling. Het bestuur van de stichting Nederlands-Chinees instituut voor acupunctuur heeft alleen laten we ten dat "wegens reorganisatie is be sloten de kliniek tot nader aankon diging te sluiten". Gisteren bezochten de regionaal inspecteur van de volksgezond heid, F. J. Biesenbeek en de inspec teur van de volksgezondheid die is belast met het toezicht op de para-medische beroepen, A. de Wit, de acupunctuurkliniek. Zij troffen er drie medewerkers aan, die bezig waren met acupunctuur. Volgens de inspecteurs waren ze daartoe alle drie onbevoegd. De voorzitter van de stichting, de Amsterdamse longarts dr. K. H. Nie, zei gistermiddag dat de pro blemen zijn besproken met een de legatie van het ministerie en dat beide partijen het erover eens wa ren dat een voorlopige sluiting de beste oplossing zou zijn. Ook gaf dr. Nie toe, dat slechts de helft van de tien artsen die in de kliniek acu punctuur toepassen een Neder lands artsendiploma in hun zak hebben. "Die andere vijf zfjn wel degelijk grote vakmensen. Zij heb ben buitenlandse diploma's en werden hier gewoon niet erkend. Strikt volgens de Nederlandse wet oefenen ze de geneeskunst onbe voegd uit", aldus deze longarts. DEN HAAG (SP) - De regering zal binnenkort voorstellen doen om de energieprijzen drastisch te verhogen. Met name het aardgas voor huishoudelijk gebruik zal duurder wor den. Dit is één van de maatregelen van een pakket, waarmee de regering beoogt het beleid ten aanzien van de energiebe sparing te versterken. De regering is flink geschrokken van de vorige week bekend ge maakte cijfers over het toegeno men energieverbruik in ons land. Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek is het energieverbruik met 11,4 procent gestegen. Het Centraal Planbureau, die een andere methode bij het ver zamelen van de statistische gege vens hanteerde, kwam daarentegen tot een stijging van slechts 9,1 pro cent. Beide cijfers vindt de regering overigens verontrustend genoeg om nu tot een verscherping van maatregelen over te gaan. Agressief ten van de stoffelijke schotten wordt het huis, het drama zich afspeelde, uit gedragen. MAARSSEN (ANP) - Een 28- jarige inwoner uit Maarssen heeft zich gisteren bij de rijks politie gemeld met de medede ling dat hij de dag ervoor zijn echtgenote en drie kinderen om het leven heeft gebracht. Volgens de rijkspolitie van Maarssen moet de vier dubbele moord in de nacht van zondag op maandag even na twaalf uur zijn gepleegd. Over het motief bestaat nog geen enkele duidelijkheid. De man. Van O., kon nog niet werkelijk verhoord worden. De slachtoffers zijn een dertig jarige vrouw en drie meisjes van anderhalf, twee en vier jaar oud. De doodsoorzaak kon nog niet worden vastgesteld, omdat de stoffelijke over schotten danig zijn verminkt, aldus een politie woordvoerder. Volgens de politie van Maars sen stond het gezin Van O. in de buurt goed bekend en was er niets bekend over problemen. Gisteren bij een moeizaam eerste verhoor, maakte Van O. een labiele indruk en reali seerde hij zich nog nauwelijks wat er was gebeurd, zo zegt de politie. AMSTERDAM (SP) - De vroegere voorzitter van de Communistische Partij van Nederland, Paul de Groot, vindt dat er na de zwaarste verkiezingsnederlaag van de CPN sinds de Tweede- Wereldoorlog, een geheel nieuw partijbestuur moet komen. De Groot schrijft dit HELMOND (ANP) - De 43-jarige M. van H. uit Helmond is in de nacht van maandag op dinsdag in een cel in het Helmondse politiebu reau overleden aan een acute lon gontsteking. De man was maan dagavond in beschonken toestand aangetroffen in Helmond en daarop ter ontnuchtering ingesloten. Toen men om half zes gistermorgen bij hem ging kijken bleek hij te zijn overleden. Uit een onderzoek van de rijksre cherche bleek dat de man reeds eerder wegens alcoholisme was in gesloten. Dr. Zeldenrust, van het gerechtelijk laboratorium stelde na sectie vast dat het slachtoffer is overleden aan een acute longont steking van een soort welke alleen voorkomt bij chronische alcoholis ten. Volgens dr. Zeldenrust treft de Helmondse politie geen enkele blaam omdat de man door zijn overmatig alcoholgebruik op elk moment sedert het oplopen van deze ontsteking had kunnen over lijden. in een discussiebijdrage in het dagblad De Waarheid. De Groot wijst het partijbestuur aan als de grote schuldige aan de nederlaag. In een reactie op het verhaal van De Groot zegt partij voorzitter Henk Hoekstra, dat de oud-partijvoorzitter met zijn bij drage aan de openbare discussie verwarring sticht in de partij. Hoekstra verwijt De Groot, dat hij zelf geen enkele verantwoordelijk heid aanvaardt voor de verkie zingsnederlaag. Enkele dagen eerder heeft Hoeks tra in De Waarheid de discussie ge opend met een opwekking tot zelf kritiek en een oproep om de klas senstrijd te laten herleven. De Groot vindt, dat de CPN meer acties moet organiseren. Als moge lijkheid oppert hij een landelijke demonstratie in Den Haag op Prinsjesdag: "Rode Dinsdag". Hoekstra vindt ook: "De CPN zal zich weer op de klassenstrijd en op de massa van de arbeiders moeten richten wil de partij haar aanhang vergroten". De openbare discussie in De Waar heid is het voorspel tot het 26-ste partijcongres, dat al in juni gehou den had moeten zijn, maar dat is uitgesteld tot een latere datum. r Paul de Groot NEDERWEERT (ANP) - Een Star- fighter van de Belgische lucht macht is gistermiddag rond vijf uur in de buurt van het Limburgse Ne- derweert neergestort. Ooggetuigen zagen geen schiets toel uit het vallende toestel komen zodat de luchtmachtvoorlichtings- dienst aanneemt dat de piloot om het leven is gekomen. Het toestel kwam, nadat enkele rookwolken waren ontstaan naar beneden en sloeg een gat van vijftien meter in de grond. Naast verhoging van de energie prijzen, bepleit de regering in na volging van de adviezen van de al gemene energieraad, een meer agressieve aanpak van de voorlich ting over de energiebesparing aan publiek en bedrijfsleven. Er worden geen algemene oproe pen tot besparing meer gedaan, maar er zullen nu zeer doelgerichte campagnes gevoerd worden, met specifieke aanbevelingen. Voorts heeft de regering wettelijke maatregelen op het oog, om op die manier energiebesparingen af te dwingen. Hierbij wordt bijvoorbeeld gedacht aan een verplichting tot isolatie in de woningbouw en een wettelijke regeling bij de aanleg van stads verwarming in nieuwbouw en ver- nieuwbouwprojecten. Subsidies Tenslotte wil de regering door het geven van meer subsidies het be sparen van energie aanmoedigen. De pot, waaruit de bestaande sub sidie voor woningisolatie wordt be taald, zal spoedig leeg zijn, maar wordt in elk geval aangevuld tot eind dit jaar. Verwacht wordt dat het nieuwe kabinet deze regeling zal voortzetten. De regering wil het bedrijfsleven aanmoedigen om tot energiebespa rende maatregelen over te gaan door de toepassing van een investe ringspremieregeling op bepaalde apparatuur, die energiebesparend werkt. Lokale overheden kunnen subsidie verwachten bij de aanleg van stadsverwarming. Vooruitlopend op deze nieuwe regeling kreeg Rot terdam dnlangs al tien miljoen gul den van minister Lubbers toege zegd voor de aanleg van stadsver warming in een gezamenlijk pro ject van 15.000 woningen in noordoost-Rotterdam en Capelle aan de IJssel. ADVERTENTIE Medewerkers profiteerden van woningnood ROTTERDAM (SP) - De Rotter damse politie heeft tot nu toe vijf gevallen van oplichting door twee personeelsleden van de Onroerend Goed Verkoopmaatschappij Stok BV achterhaald. Enkele benadeel den deden zelf aangifte, anderen kwamen naar voren tijdens het on derzoek, dat eind vorige week is ge start. Bij de nu bekend geworden zaken gaat het om een totaalbedrag dat ligt tussen de tien- en twintig duizend gulden. Maandag heeft de politie de 23- jarige C. van W. uit Geervliet gear resteerd. Hij heeft de beschuldi gingen inmiddels toegegeven. In mei waren Van W. en een ongeveer even oude collega (beiden waren nog niet zo lang in dienst) door Stok ontslagen. Twee woningzoekenden in Maassluis hadden ieder driedui zend gulden moeten geven of kwamen anders niet voor de door hen gewenste woning in aanmer king. De tweede verdachte zal wor den aangehouden als hij is terug gekeerd van vakentie. De twee verkoopmedewerkers van .Stok waren belast met het aan de man brengen van projecten in Maassluis en in Berkel en Roden rijs. In totaal ging het om ruim vier honderd woningen, die in opdracht van Eurowoningen BV waren ge bouwd. In Berkel heeft Eurowo ningen vrijwel de gehele woning markt in handen. Voor de verkoop van de huizen maakt Eurowoningen veelal ge bruik van de diensten van zuste ronderneming Stok. Eurowonin gen is voor honderd procent eige ndom van de holdingmaatschappij Polyzathe BV, Stok voor vijftig procent. Van W. en zijn collega hebben ge profiteerd van de grote vraag naar woningen in de randstad.'Hoewel in Berkel bungalows werden aan geboden voor bedragen van drie ton tot ruim een half miljoen gul den, overtrof de belangstelling vele malen het aanbod. Bij deze dure woningen zou aan de verkoopme dewerkers tenminste ook eenmaal een bedrag zijn toegestopt, dat de twintigduizend gulden overtreft, maar daarvan is nog geen aangifte gedaan. Verkoopprijs Volgens de heer Mulder, financieel-economisch adjunct directeur bij Eurowoningen, was het onvermijdelijk, dat de twee mannen tegen de lamp zouden lo pen. De heer Mulder vertelt, dat de verkoopprijs van de woningen door Eurowoningen en de gemeente waarin wordt gebouwd wordt vast gesteld en dat Stok van die prijs geen gulden mag afwijken. „De verkoopmedewerkers bemoeien zich slechts met advertentie campagnes en houden gesprekken met adspirant-kopers. Het koop contract wordt echter op ons kan toor door de directeur onderte kend, waarbij eerst wordt gecontro leerd of de prijs wel klopt". Hoewel nog niet precies bekend is hoe Van W. en zijn collega te werk zijn gegaan is het voor mr. N. L. M. Tilli, directeur van Eurowoningen, een vaststaand feit, dat „buiten alle officiële papieren om iets is ge beurd". Hij ziet geen mogelijkheden om dit soort praktijken helemaal te voor komen. „Je bent helaas nu eenmaal nooit gevrijwaard van de mogelijk heid een malafide medewerker in dienst te hebben". Ook directeur G. Stok van de On roerend Goed Maatschappij ziet geen kans om de zaak organisato risch zodanig te regelen, dat soort gelijke oplichtingsgevallen uitge sloten zijn. Hij vindt dat ook niet zo nodig, omdat het volgens hem de eerste maal in vijftig jaar is dat hij met zoiets wordt geconfronteerd. In totaal heeft Stok in 25 gemeen ten vestigingen. In Rotterdam wa ren ongeveer vijf verkoopmede werkers in dienst. De benadeelden zullen het teveel betaalde van Stok BV terugkrijgen als duidelijk wordt, dat zij inder daad met de twee oplichters in zee zijn gegaan. We lagen nog even tt warme chocola. En op hei ik zei: met dat beetje wind krijgen ze ons hier niet zeeg, zie ik de hele handel opbollen en de lucht ingaan. Kun je je voorstellen dat ik dacht: daar gaat onze vakantie?" Nou en of. Daarom raden wij van de Amro Bank altijd onze uitgebreide reisverzekering aan. Voor een gering bedrag bent u dan verzekerd tegen verlies, diefstal en beschadiging van bagage. En ook nog voor minstens 250 gulden contant geld. Bovendien dekt diezelfde Amro reisverzekering tegen de kosten van ziekte, ongeval en wegens familie omstandigheden naar huis moeten. En wat uw geld betreft, raden wij u aan alleen buiten lands geld mee te nemen voor de éérste dagen en veilige Amro reis - cheques voor de rest van uw vakantie. Dat is een rustig idee. Dus wie niet van schrikken houdt tijdens z'n vakantie, die gaat eerst even langs bij de Amro Bank.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7