PRE VENTTE- PROGRAMMA OP SCHOLEN Restauratie carillon en 16e eeuwsuurwerk Marinecomplex volgend jaar gesloopt? Experiment met minibussen niet haalbaar Vrijheid honden beperkt Voorstellen voor drugbeleid Stichting Jacobusgasthuis in actie voor Lodewijkskerk WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1977 LEIDEN - De leden van de gemeenteraad zullen zich in de eerste vergadering na het zomerreces, op maandag 15 au gustus, moeten uitspreken over het drugbeleid, zoals B en W dat de komende jaren willen gaan voeren. In die vergade ring komt onder meer een voorstel aan de orde om het komend jaar vijftienduizend gulden beschikbaar te stellen voor een drugpreventieprogramma voor het voortgezet onderwijs in Leiden. de grote verschillen van inzicht bij betrokken hulpverleners over de manier waarop druggebrui kers moeten worden begeleid en ook op het ontbreken van sa menwerking tussen hulpverle ners en politie. De projectgroep, waarin drugge bruikers zelf niet waren verte genwoordigd,kwam in de pe riode tussen november en maart enkele malen bij elkaar en richtte zich in de adviezen met name op de behoefte aan preventiemaat regelen. Voorts werd gewezen op de nood zaak om de huisvesting van het plaatselijke consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (een de pendance van het Haagse bu reau) te verbeteren en het bureau eventueel te laten verhuizen van het Bevrijdingsplein naar een gunstiger plek in het centrum. De spreekuren zouden pioeten wor den uitgebreid en een introduc tieprogramma moeten worden ingevoerd. B en W zullen het con sultatiebureau vragen met een begroting te komen voor de ge wenste uitbreidingen. Dat programma, dat door de GG en GD in samenwerking met de So ciaal Psychiatrische Dienst wordt opgesteld, richt zich met name op leerlingen van dertien tot vijftien jaar. Het geld is nodig voor de aanschaf van documenta tiemateriaal, waaronder het boekje "Het drugprobleem staat niet alleen", een aantal bandjes met opnamen van gesprekken over dit onderwerp, als ook een serie dia's. De voorstellen van B en W zijn ge baseerd op de adviezen, die zijn opgesteld door de projectgroep druggebruik. Deze groep, waarin hulpverleners, justitie en gemee nte zijn vertegenwoordigd, werd in november van het vorig jaar ingesteld, nadat het PvdA- gemeenteraadslid Armand Höp- pener het college een aantal vra gen had gesteld over het ontbre ken van een gerichte aanpak van het toenemende drugprobleem in de gemeente. Hij stelde zijn vragen naar aanlei ding van een publicatie in deze krant, waarin werd gewezen op Belangrijk achtte de projectgroep ook een geregeld overleg met de omliggende gemeenten over een betere crisisopvang, die voor ge zamenlijke rekening zou moeten komen. Ten slotte zal het college de inspec tie voor de volksgezondheid, op advies van de projectgroep ver zoeken een meer sluitend sys teem te ontwerpen voor het ver strekken van methadon. Dit middel wordt in sommige ge vallen aangewend ter bestrijding van de verslaving van hard drugs. Methadon, als het onder begeleiding wordt gebruikt een in principe ongevaarlijke hard drug, wordt in Leiden door het consultatiebureau kosteloos ver strekt. Zowel om de verslaafden uit de criminele sfeer te houden als om contact met de gebruikers te krijgen en ze te stimuleren een ontwenningsprogramma te lo pen. In Leiden wordt het middel in vloeibare vorm op het bureau in genomen. Elders wordt metha don echter ook, zonder verdere controle, in piivorm verstrekt. Gevolg daarvan is dat veel met hadon in de handel terechtkomt. De projectgroep, onder voorzit terschap van dr. Hiddema van de Sociaal Psychiatrische Dienst, zal minimaal twee keer per jaar bijeen blijven komen om zich te buigen over verdere ontwikke lingen op het gebied van drugge bruik, preventie en opvang. LEIDEN - In de Kooi worden de contouren zichtbaar van het eerste grote nieuwbouwproject in deze wijk sinds tientallen jaren: de bouw van 48 woningen in het blok Formosastraat, Lombokstraat, Javastraat en Drifstraat. Activiteiten, die in april zijn begonnen om 58 oude woningen, die niet meer voor renovatie in aanmerking kwamen, te vervangen. Er worden 28 drie- en vierkamerwoningentien vijfkamerwoningen en tien tweekamer woningen gebouwd. De woningen komen in beheer bij woningbouwvereniging Eensgezindheid en zijn in principe bestemd voor de mensen, die vroeger op dezelfde plek gehuisvest waren. Zij wonen nu in noodwoningen elders in de Kooi. LEIDEN - Honden zullen in Leiden strakker en vooral langduriger aan de lijn moe ten. Als de gemeenteraad akkoord gaat met voorstel len hierover van B en W komt er een algemeen ver bod om honden in Leiden los te laten lopen in de periode tussen zeven uur 's ochtends en zeven uur 's avonds. Naar twee kanten toe zullen op deze regeling uitzonderin gen gelden. Op een aantal, met borden af te bakenen terreinen zullen de honden wel onbeperkt los mogen lo pen. Dat zijn de volgende terreinen:0 een gebied in het oostelijk deel van het park Roomburgh, een gedeelte van de gedempte Trekvliet, een terrein in het verlengde van de Dr. Lelylaan, een ge deelte van de speelweide in de Leidse Hout, een stuk van het voormalig spoorwege mplacement Herensingel, een terrein in de Waard en een gebied ten noorden van de bebouwing in de Meren- wijk. Anderzijds zal het ook in de avonduren en 's nachts ver boden zijn om honden los te laten lopen in de volgende gebieden: het gehele park in de Merenwijk binnen de vij vers; de paden rondom de dierenweide in het Hoogh- kamerpark aan de Voorscho- terweg; de paden rondom de dierenweide van de Leidse Hout; de paden rondom de dierenweide van het park Kweeklust; de passages van het winkelcentrum De Ko permolen in de Merenwijk. Tot nu toe is als regel van kracht dat binnen de singels honden overdag van acht uur 's ochtends tot negen uur 's avonds niet los mogen lo pen; daarbuiten vrijwel overal wel. Voor de andere uren van het etmaal geldt dat de honden ongelijnd rond mogen lopen daar waar zich weinig verkeer bevindt en dit ook voor anderen geen hinder geeft. Deze huidige regeling wordt door de poli tie als chaotisch ervaren en bemoeilijkt de controle op de bepaling dat honden hun natuurlijke behoefte uitslui tend in de goot of wegberm dienen te doen. Als de nieuwe regeling van kracht is, hoopt de politie daar meer aan te kunnen doen. LEIDEN - De bewoners en gebrui kers van het voormalige Marine complex aan het Noordeinde heb ben van B en W een brief gekregen, waarin hen wordt gevraagd of ze eind volgend jaar eventueel bereid zijn te verhuizen. Dan zal het Stadskantoor aan de Langëgracht in gebruik zijn genomen en de ge meente een aantal andere panden in de stad "over" hebben. In dit nieuwe kantoor namelijk wordt een aantal gemeentelijke diensten ge huisvest, die nu nog in verschil lende panden in de stad zijn onder gebracht. De ontruiming van het Marine complex zou dan mogelijk zijn, zo ook een oud voornemen om het complex te slopen. Wat er met het vrijgekomen gebied zal gebeuren is nog niet bekend. Zeker is wel dat de sloop pas aan de orde is als voor alle gebruikers van het complex een al ternatief is gevonden. Aan het Noordeinde zijn op het ogenblik ondèr meer gevestigd de Leidse Jeugd Aktie, jongerencentrum Troef, De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, de KWJ, de Leidse Rechtswinkel alsook een aantal kunstenaarsateliers. Bezwaren van KNOV tegen streekplannen LEIDEN/DEN HAAG - Er moet voor worden gezorgd dat onder nemers in oudere wijken van Lei den voorrang krijgen bij vestiging in nieuw te stichten winkelcentra 1 woongebieden. Dat stelt het Koninklijk Neder lands Ondernemers Verbond (KNOV) in een gisteren verschenen advies, dat bedoeld is als commen taar op de voor-ontwerpen Streek plan Zuid-Holland Oost en West. Dat advies is aangeboden aan de streekplancommissies van provin ciale en gedeputeerde staten. Wat het KNOV overigens van Lei den zegt, geldt ook voor gemeenten als Den Haag, en Delft. In meer algemene zin heeft het KNOV als kritiek op het streekplan Zuid-Holland West dat het op korte termijn zal leiden tot een teveel aan winkels in de Zuidhollandse ge meenten. De ondernemers van het midden- en kleinbedrijfvinden, dat de provincie bij het berekenen van het aantal noodzakelijke winkels (d.w.z.: het aantal vierkante meters winkelruimte) is uitgegaan van een te grote bestedingscapaciteit van de bewoners van het gebied. Het KNOV vindt voorts dat er in de voorontwerpen van de streekplan nen te weinig aandacht is besteed aan het midden- en kleinbedrijf. De provincie zou de gemeenten richt lijnen moeten geven voor het win- kelplanningsbeleid, zodat bijvoor beeld zg. "grootschalige detailhan delsbedrijven" alleen zouden wor den toegelaten als ze geen bedrei ging vormen voor de bestaande winkels. Overigens signaleert het KNOV dat de toekomst er met name voor de Haagse winkeliers somber uitziet. De Hagenaers trekken massaal weg en vestigen zich meer en meer in Zoetermeer of zelfs buiten de Haagse agglomeratie. De vestiging van supermarkten en macro's in oude wijken, het daar door veranderde koopgedrag en het teruglopen van het aantal klan ten voor buurt- en wijkwinkels, "die juist nodig zijn voor de leef baarheid", is aan deze ontwikke ling niet vreemd, zo blijkt uit het advies van het KNOV. Diaconessen- huis: nieuwe directeur LEIDEN - De heer H. Oving uit As sen is benoemd tot medisch direc teur van het Diaconessenhuis in Leiden. Hij is 55 jaar oud en als kin derarts verbonden aan het Wilhel- mina Ziekenhuis in Assen. De heer Oving, die omstreeks het eind van dit jaar in dienst zal treden, volgt dokter Van Woelderen op, die on langs met pensioen is gegaan. ADVERTENTIE CNV-cursus over werk LEIDEN - De Christelijke Wer kende Jongerenorganisatie "Wer kende Jeugd-CNV" organiseert op 7, 8 en 9 september een driedaagse cursus over de vraag: "Wat is wer ken"?. Deze gratis cussus, die toe gankelijk is voor alle jongeren uit Zuid-Holland in de oeeftijd van 16 en 26 jaar, wordt gegeven in het cursusoord "De Korte Vliet". Zo wel de reis- als de verblijfkosten komen voor rekening van het CNV. Aanmelding voor de cursus is mo gelijk bij het bureau in Den Haag, postbus 15633, telefoon 070- 883503/884702. Friese staart- en stoeltjes- klokken, Zaanse- en Schippertjesklokken, Div. stijlklokken, moderne schoorsteen- en wandklokken. Interessante collecties antieke klokken. Horloger v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Altijd voordelig LEIDEN - De postduivenvereni ging "De Reisduif' vloog met 190 jonge duiven vanaf St. Ghislain. Uitslag: 1-2-7-8-: Mooten; 3-5-6-9-10: Kop; 4: Van der Dop. LEIDEN - In gemeenten met een oude binnenstad moet een onder zoek worden ingesteld naar de schade die het busverkeer toe brengt aan bestrating, walmuren, bruggen en gebouwen. Zo'n onder zoek kan het beste worden verricht door de Vereniging van Neder landse Gemeenten, vindt het Leidse college van B en W. Over een eventueel te beginnen experiment met mini-bussen, die minder schade zouden toebrengen, wil het college eerst de mening horen van de raadscommissie Ruimtelijke Ordening en Openbare Werken. Het probleem van het openbaar vervoer werd vorig jaar bij de be grotingsbehandeling aan de orde gesteld door een drietal gemeente raadsleden van de VVD-fractie, die toen een motie indienden waarin een dergelijk onderzoek werd be pleit. Ook wilde zij onderzocht zien of er reeële mogelijkheden bestaan om in de stad mini-bussen te laten rijden. De fractie vroeg zich dat af, onder meer nadat was gebleken dat de huidige bussen buiten de spitsu ren zelden optimaal zijn bezet. Uit een overleg tussen betrokke nen, onder wie gemeenten en de NZH, is nu gebleken dat een expe riment met mini-bussen onover komelijke financiële gevolgen zou hebben. Concreet is gesproken over de mogelijkheid om op koop avonden en zaterdagen een busje te laten rijden tussen het Groenoord- halterrein (waar de mogelijkheid voor parkeren aanmerkelijk groot is dan in de binnenstad) en het cen trum. Aangegeven wordt evenwel dat zo'n experiment van een jaar, een ton zal gaan kosten, terwijl de investeringen die er voor moeten worden gedaan in zowel personeel als busjes, te groot zouden zijn voor een éénjarige proef. Voorts is duidelijk geworden dat de kosten van het experiment geheel voor rekeriing van de gemeente Leiden zouden komen. De NZH heeft zich op het standpunt gesteld dat niet alleen zij schuldig zou zijn aan eventueel door verkeer veroor zaakte schade, maar ook andere weggebruikers, zoals bijvoorbeeld vrachtwagens. In dat licht vind de NZH het ook onjuist om geld en mankracht kosteloos voor een der gelijk experiment beschikbaar te stellen. Ook het ministerie van Verkeer en Waterstaat zal voor dit doel geen geld ter beschikking stellen, te meer omdat soortgelijke proeven in plaatsen als Alkmaar en Utrecht zijn mislukt. Het inzetten van minibussen op grotere schaal lijkt de NZH overi gens ongunstig van invloed op het gebruik van het openbaar vervoer. Dit omdat op twee na, alle lijnen van de NZH streeklijnen zijn, die plaatsen buiten Leiden met de stad verbinden en dus niet alleen in de binnsenstad rijden. Als reizigers aan de rand van de stad zouden moeten overstappen van de „nor male" bus op de mini-bus, „zou dat de aantrekkelijkheid om met het openbaar vervoer te reizen, nadelig beïnvloeden", aldus de NZH. LEIDEN - Behoud van het carillon en uurwerk van de St. Jacobstoren, dat is het doel van het bestuur van de onlangs in Leiden opgerichte Stichting Sint Jacobsgasthuis. En niet alleen dat, maar eigenlijk in het algemeen de zorg voor de roerende en onroerende goederen behorend bij de Lo dewijkskerk aan de Steenschuur, het gebouw waar de St. Jacobstoren boven op staat. De oprichting van deze stichting, waarin behalve wethouder Oos terman, onder meer de heren Blaauw (Monumentenzorg) en Doove zitting hebben, kan gezien worden als een cadeautje aan het kerkbestuur, ter gelegenheid van het vijfhonderdjarig bestaan van het kerkgebouw. In 1477 namelijk werd op de hui dige plaats van de Lodewijkskerk al een kerkje gesticht. Deze St. Ja- cobsgasthuiskapel hoorde bij het St. Jacobsgasthuis, dat toen in het huidige, belendende pand van de bibliotheek was gevestigd. Op de plaats van deze kapel is later de kerk (eerste Saayhal) gebouwd en de toren nu van dit gebouw werd in 1598 uitgerust met een uurwerk en een carillon van zeventien klokken. In 1714 werden de klokken ver smolten tot twee klokken, die in de Tweede Wereldoorlog uit de toren verdwenen. Het uit 1598 daterende uurwerk is echter nog steeds in de toren aan- Avezig, zo ook een nieuw, zestien tel lend carillon, dat in '62 werd aange bracht. Aan het onderhoud van zo wel dit klokkenspel als aan dat van het uurwerk is gedurende lange pe riode niets gedaan. „Willen we alles behouden", zegt Jan Doove, „dan is langer uitstel niet mogelijk." Vandaar het plan van deze jonge stichting om acties te beginnen in de hoop dat er rond het vijfde eeuw feest al enige zekerheid bestaat over de vradg wanneer de restaura tie gaat beginnen. Het werk zal vol gens een recente prijsopgave onge veer vijftigduizend gulden gaan kosten. Veertig procent daarvan wordt betaald door Monumenten zorg, 10% door de gemeente en 30% door de provincie. Dat betekent dat de Stichting zelf tienduizend gul den op tafel moet leggen. Met de gedachte dat alle kleine bee tjes helpen in het achterhoofd wordt begonnen met een actie reis geld, waarbij een beroep wordt ge daan op Leidse burgers om hun res tjes buitenlands geld van de vakan tie in te leveren. Daarnaast is er een actie „Geef u vijf piek voor klok- kemuziek" (giro 149399) en vervol gens is er de uitgave van een ge denkboek over de geschiedenis van de kerk. Dit boek, dat, als het allemaal lukt, bij het eeuwfeest moet verschijnen, wordt geschreven door de kunst historicus Rudi Ekkart, Jan Doove en G. Hemmes. Een historische luchtopname van het gebied rond de Lodewijkskerk. Op de huidige plaats van de pasto- rie, naast de kerk, was toen nog een park. Op de foto ook nog de oude Petruskerk, op de plaats waar nu aan de Langebrug de brandweer- f kazerne is gevestigd (Foto KLM Ae- f rocarto)

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3