Omstreden project in Warmond Voorschoten kant zich tegen aanleg Rijksweg 11 West Lijmen parool voor nieuwe burgemeester van Benthuizen eidse agenda UIT RAAM GEVALLEN Projectontwikkelaar mag beginnen met bouw twee landhuizen Bnrgerlijkestand Woning Langebrug wordt benut voor brandweerpersoneel WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1977 BENTHUIZEN. - Het is nog altijd mis in Benthuizen. Na dat bij de begrafenis van gemeentesecretaris Runsink sne rend was opgemerkt dat "die lastige raad de dood van de gemeentesecretaris op zijn geweten had" en de VVD zelfs liet weten dat Runsink "de dood ingejaagd was door be paalde politieke groeperingen" leven onbekenden zich de laatste tijd uit op auto's van ambtenaren. Toch valt er moet blijven, betekent dat. spoortje van saamhorigheid te be- Zoals bekend ontstonden in januari speuren. CDA, SGP en PvdA heb- van dit jaar ernstige moeilijkheden in Benthuizen nadat de beide wet houders, de inmiddels overleden René Seijbel (PvdA) en C. van Noort (CDA), werden gearresteerd- op veidenking van verduistering van vertrouwelijke post van de toe nmalige burgemeester I. J. P. Keij- zer en fraudering met gelden van het gemeenschapscentrum "De Tas". Nadat kwam vast te staan dat de verdenking volkomen ongegrond bleek en bekend werd dat burge meester Keijzer een niet onbelang rijke rol bij de spectaculaire arres tatie van de beide wethouders had gespeeld werd de eerste burger van Benthuizen geschorst en vervol ben de koppen bijeengestoken een poging de verhoudingen in E nthuizen weer te normaliseren. Al leen de WD, die met het raadslid Rensink één stem in de gemeente raad heeft, blijft dwarsliggen. Niet zelfstandig Zo ook tijdens de gisteren gehou den raadsvergadering, waar het Tas", profiel van de nieuwe burgemee ster van Benthuizen geschilderd werd. De WD bleef volhouden dat Benthuizen geen zelfstandige ge meente moet worden, maar dat de tweeënheid met de nabuurgemee nte Moerkapelle gehandhaafd moet blijven. Burgemeester Keijzer gens niet meer opnieuw benoemd. Sindsdien fungeert burgemeester C. J. de Ronde van Bergambacht en Ammerstol als waarnemend bur gemeester". "Super-bestuurder" De meerderheid van de zevenkop pige raad van Benthuizen stelde gisteren in een gezamelijke verkla ring vast dat Benthuizen geen be hoefte heeft aan een "super- bestuurder", maar aan iemand die in staat is de verhoudingen in Be nthuizen weer tot normale propor ties terug te brengen. Bovendien moet de nieuwe man, die tevens de functie van gemeentesecretaris zal gaan vervullen, weer een hecht team maken van het nu door onder linge twist verdeelde ambtenaren korps. De coördinerende en "lijmende" eigenschappen worden zo hoog ge schat dat men politieke en zelfs godsdienste achtergrond van de burgemeester op het tweede plan stelt, alhoewel men in Betnhuizen graag iemand uit protestants- christelijke kring aan het roer zou Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland mr. Maarten Vrolijk, die de vergadering van de Benthui- zer gemeenteraad bijwoonde, mee nde dat die combinatie van "mens elijke" eigenschappen en gods dienstige achtergrond weieens niet in één persoon verenigbaar zouden kunnen zijn. Tien kandidaten Benthuizen blijft, totdat volgend jaar gewerkt gaat worden aan de plannen voor gemeente herinde ling van midden Zuid-Holland, in ieder geval zelfstandig. De WD, die niet tijdens de vergadering aanwezig was, maar een verklaring liet voorlezen, zei te vrezen dat juist die zelfstandigheid Benthuizen in de toekomst de nek om zal draaien. De WD is bang voor samenvoe ging van Benthuizen met Zoeter- meer, welke angst mr. Vrolijk "uit de lucht gegrepen" noemde. Voor de burgemeesterspost in Benthui zen is opmerkelijk veel belangstel ling. In totaal zijn er tien kandida ten. Voorlichting over plan "Hoge Rijndijk" Naam Intussen wordt steeds vaker de naam van de Zoeterwoudse ge meentesecretaris Jan Wingelaar gehoord als de toekomstig burge meester van Benthuizen. Wingelaar - die met vakantie is - fungeert sinds het overlijden van G. J. A. Runsink als waarnemend- secretaris. Hij verving Runsink ook tijdens diens langdurige ziekte. Zo kwam het dat Wingelaar de gehele crisis in Benthuizen meemaakte en zich toen erg inspande om het amb tenarenkorps bij elkaar te houden. b augustus wordt in wijkcentrum Meerburg, Zaanstraat 126a, een informatie avond gehouden voor bewoners van de Hoge Rijndijk en omgeving over het nieuwe ontwerp- bestemmingsplan, dat gisteren in deze krant werd gepubliceerd. Vervolgens zal het plan in raads commissies en de gemeenteraad worden besproken. Het wordt waarschijnlijk in de maanden september-oktober voor iedereen ter inzage gelegd. In deze periode kunnen bezwaarschriften tegen het ontwerp worden ingediend. Daarna kan het plan door de ge meenteraad worden vastgesteld. Bezwaarden kunnen dan nog be roep aantekenen bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. De informatie-bijeenkomst op 16 augustus begint om acht uur. VOETBAL - FC VVV heeft giste ren in Venlo een verrassende zege op het Duitse FC Köln behaald. De Venlonaren wonnen met 2-0. Feye- noord speelde in Barendrecht te gen de nieuwe zaterdag eerste klas- ser van die naam. De Rotterdam mers wonnen met 4-0. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt van 29 juli tot 5 aug., waarge nomen door Apotheek Zuid West, Brahmslaan 20, tel. 763134 en Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegs- tgeest, tel. 155482. Woensdag Kennedylaan 11, Oegstgeest, in formatieavond Baha'i gem., 8 uur Volkshuis, informatie en inschrij ving kinderclubs, 2-3.30 uur nam. Vijfhovenhuis, Hoflaan 169, spreekuur Alg. Ned. Invaliden- bond, do. van 9-11 uur vm. Witte Poort-kazerne, Noordeinde 2, tel. 120833, adviescentrum voor werklozen, do. van 10.30 uur vm.-12.30 nam. Tent Lammermarkt (achter molen De Valk), het Werkteater met "Doodgewoon", improvisatiespel voor kinderen, 2.30 uur nam.; het Werkteater met "Hallo mede mens", 8.30 uur nam. Ton Menken-hal, Vondellaan, Aqua-Flora, lOuurvm.-lOuurnam. Sporthal Wassenaar, zomerfeesten, Gemeentehuis Voorschoten, commissie onderwijs, 8 uur nam. Hoge Rijndijk 28, spreekuur rechtskundige dienst leden van het C.N.V. Leiden, 7.30-8.30 uur nam. Donderdag WARMOND - De ontwikkelingen in het gebied rond de Oranje Nassaulaan in Warmond zijn in volle gang. In de afgelopen tijd zijn vier bouwvergunningen voor landhui zen verleend. Hoewel de onderhandelingen tussen de ge meente Warmond en de projectontwikkelaars Emro West- gaarde B.V. en Bagon B.V. een bevredigend verloop heb ben, zijn er nog geen overeenkomsten gesloten. In 'l kort Vanavond vergadert de Voor- schotense commissie voor wel zijn en onderwijs. Op de agenda van de vergadering, die om acht uur in het gemeentehuis begint, staan onder meer de bouw van de nieuwe katholieke kleuter- en basisschool op de terreinen van de voormalige Sint Jozefschool en de aanleg van volkstuinen in Voorschoten. De Voorschotense commissie voor openbare werken en pers oneelszaken vergadert morgen, eveneens om acht uur in het ge meentehuis. Behalve de volk stuinen en de nieuwe school ko men daar ook de afbraak van het badhuis op het MOC-terrein en de overdracht van zuiveringsin stallaties aan het Hoogheem raadschap Rijnland aan de orde. De vergadering van de War- mondse commissie voor fina nciën en economische aangele genheden, die oorspronkelijk morgenavond zou worden ge houden, is in verband met de va kanties verschoven naar 11 au gustus aanstaande. Op de agenda staan ondermeer de omvorming van de Sint-Nicolaasschool tot sociaal-culturele accommodatie en de klachten over de lage druk op de waterleiding. Aanvang van de vergadering acht uur in het gemeentehuis. Op 8 augustus vergadert de Lei- derdorpse commissie ruimtelijke ordening en openbare werken. In die vergadering wordt voorname lijk gesproken over de verkoop van diverse stukken grond in de gemeente. Aanvang acht uur in het gemeentehuis. Op dezelfde tijd en plaats, maar dan op 9 augustus, vergadert de Leiderdorpse commissie maat schappelijk welzijn. Daar komt het provinciaal plan voor een be volkingsonderzoek naar baar moederhalskanker aan de orde en wordt verder gesproken over de huisvesting van Chileense vluchtelingen. De Leiderdorpse commissie be stuurszaken komt op 11 augustus bijeen om te praten over de kabel-televisie. Aanvang acht uur, plaats van handeling het gemeentehuis. Benoemingen aan Leidse De projectontwikkelaar Emro Westgaarde B.V. kan intussen be ginnen met de bouw van twee landhuizen aan de Poellaan. „Op grond van het oude, nog steeds van kracht zijnde bestemmingsplan moesten deze vergunningen wel verleend worden", aldus gemee ntesecretaris C. Zoetemelk. Geweigerd In dit bestemmingsplan staat na melijk dat op een terrein van een halve hectare' één landhuis ge bouwd mag worden. Het was ech ter geenszins de bedoeling van de samenstellers van het bestem mingsplan dat er inderdaad ge bouwd zou worden. De gemeente dacht juist door deze bepaling het gebied te conserveren omdat men redeneerde dat niemand zoveel dure bollengrond voor de bouw van een huis zou aankopen. De bou- waanvrage voor negen andere landhuizen van Emro Westgaarde is geweigerd door het gemeentebe stuur. Het betrof hier een aantal ka vels (tussen de Poel en de Oranje Nassaulaan) dat nog niet ontsloten Wel zijn bouwvergunningen ver leend voor een huis in de tuin van de familie Giesbers en een huis bij een boerderij waar vroeger de ma nege „Ter Leede" gevestig was. Of de boerdrij zelf overeind blijft, is nog onzeker. Overeenstemming Het gebied van het vroegere jonge nstehuis bij het Warmonderhek is in handen van Nationaal Grondbe zit N.V. De gemeente Warmond heeft in nauw overleg met deze ontwikkelingsmaatschappij een concept-bestemmingsplan opge steld dat nu de gebruikelijke pro cedure van ter inzage legging en verdere 'behandeling moet volgen. In het concept wordt uitgegaan van zeven landhuizen, elk op een ge bied van een kwart hectare. Grote aandacht is besteed aan waarde volle bomengroepen op het terrein die voor het grootste deel gespaard zullen blijven. De onderhandelingen over het ge bied tussen de spoorlijn en de Poel- lijn zijn nog niet afgesloten. De grond is voor het grootste deel in handen van Emro Westgaarde B.V. en de gemeente Warmond. Ook projectontwikkelaar Bagon B.V. bezit een deel. Om tot een aan vaardbare planologische opzet te komen, moet er grond geruild wor den. Hoewel daarover in princpe overeenstemming bestaat, is de zaak nog niet in kannen en kruiken. Verrassend De gemeente Warmond zal echter op z'n hoogst tachtig woningen in de sociale sfeer kunnen bouwen terwijl er in deelnota (waarin de ruimtelijke ordening voor de toe komst in Warmond is vastgelegd) van werd uitgegaan dat aan de Oranje Nassaulaan 300 woningen voor de Warmondse bevolking ge bouwd zouden kunnen worden. Dit van de projectontwikkelaars die Bij het Warmonderhek liggen de gebouwen en terreinen van het vroegere jongenstehuis er verwaarloosd bij. Als zich destijds nogal verrassend bestemmingsplan goedgekeurd wordt, zal de eigenaarde ontwikkelvigsmaatschappij Nationaal Grondbezit meester maakten van het grootste N.V., over niet al te lange tijd beginnen met de bouw van zeven landhuizen. deel van het gebied aan de Oranje Nassaulaan. Tot en met 1978 kan aan de be hoefte van de Warmondse woning zoekenden worden voldaan door middel van de laatste 57 woning wetwoningen die momenteel in Endepoel 2 gebouwd worden. In 1978 hoopt men gereed te zijn met de tachtig woningen aan de Oranje Nassaulaan die de behoefte tot 1980 kunnen dekken. Daarna moet de gemeente naar andere mo gelijkheden zoeken. Gemeentese cretaris C. Zoetemelk deelde mee dat er een goede kans is dat War mondse woningzoekenden in een nieuw te bouwen wijk in Voorhout ondergebracht kunnen worden. Pieterskerkstraat 1, voorlichtings avond werkgroep dienstweigeren in juli en aug. inlichtingen tel. 140866. Pieterskerkhof 19, Architektenbu ro, gratis advies, 8-9 uur nam., tel 142771. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homo filie, open-café avond, 9-12 uur Welfare-lokaal Rode Kruis, Leids- eweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreekuur Alg. Ned. Invalidenbond, 7-8 uur nam. Tent Lammermarkt (achter molen De Valk), het Werkteater met "Hallo medemens", 8.30 uur nam. Mansveltkade, Wassenaar, zomer feesten, 7 uur nam. Gemeentehuis Leiderdorp, com missie monumenten, 8 uur nam. Gemeentehuis Voorschoten, commissie openbare werken en personeel, 8 uur nam. Weduwen en weduw naars Adviesbureau voor weduwen en we- duwhaars, Roomburgerlaan 55, Leiden, telefoon 123235. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071-153652. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, tel. 071-125202. Voor allen die in moeilijkheden verke ren. Dag en nacht bereikbaar. Vertrou welijk. Burgerraadsman Korenbrugsteeg 7, tel. 143171 (kantooru ren). Spreekuren ma., di. en woe. van 11-12 uur, do. van 18.30-20.00 uur Hulpverlening i W, omdat deze weg een woonge- 10.30-11.30 u werkdagen van 9-17 Leidse Rechtswinkel Juridische Adviesbureau. Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel 130775- Geopend: de maanden juli en aug., al- jeen di. en do. van 18.30-20.30. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad. Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur. Noord; van Hogendorpstraat 36, 10.30-11.30 uur, Kooi, Driftstraat 49a^di 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buurt huis Morskwartier, Topaaslaan, tel (761198, woensdag 10.00-13.00 uur, Tuin- stadwijk, Herenstraat 45, vrijdag universiteit LEIDEN - Aan de Leidse universi teit is mevrouw dr. M.A. Laeyendecker-Thung benoemd tot buitengewoon lector in de faculteit der godgeleerdheid. Zij zal werk zaam zijn op het gebied van de so ciologie van de godsdienst, in het bijzonder de christelijke gods dienst. Mevrouw Laeyendecker is werkzaam bij het instituut "Kerk en Wereld". Aan dezelfde universiteit is dr. L.R.A. van Rompay benoemd tot gewoon lector in de Aramese taai en letterkunde. Hij is nu werkzaam aan de Katholieke Universiteit in Leuven. Dr. C. Lekkas, nu chef de clinique van de afdeling kaakchirurgie aan de Katholieke Universiteit in Nij megen, is in Leiden benoemd tot gewoon lector in de mondheelkun- de. LEIDEN - De 50-jarige Leidse me vrouw D.T.-H. is gistermiddag uit een raam op de tweede verdieping van haar woning gevallen. Ze maakte een val van zes meter en kreeg letsel aan rug, heup en benen. Het ongeluk gebeurde toen de be woonster van het aan de Fruinlaan gelegen huis het raam wilde ope nen. Ze viel op het tuinpad en moest door de EHD naar het Dia- conessenhuis worden overge bracht. Tasjes-dieven Een 23-jarige inwoonster van Lei- LEIDEN-Geboren: Manfred J. zn v H.J Hoppenbrouwer en S.W. Tegelaar; Maartje, dr v V.N.M. Peters en J.M.P. van Heugten; Martine, dr v A.G.M. v Mil tenburg en P C. Frumau; Christiaan M, zn v S. de Visser en J.M. Donker; Joost, zn v P.B.F. van Rooden en H.J Kort; Robin O.B. zn v H.F.B. dé Zwaan en J.G. Groen; Frodo, zn v G.D. Molema en M C. de Graas; Geertje, dr v P van der Horst en L. Klinkenberg; Anita A., dr v J.E. van Denzen en G. Becking; Janine E., dr v R.G. Soden en D.J. Collins, Rudy, zn v C.L. Mooijekind en C.J.H. Brederode. Gehuwd: J. v Kokswijk en J. Alberts. Overleden: G. Thiel (1906) gehuwd met G. Kokkedee; S.J. Stikkelorum (1895) gehuwd met J.J. Lares; J.J. Haas (1935) den is gistermiddag op straat van haar tas beroofd. Ze fietste met de tas in haar hand over de Vismarkt, toen ze achterop werd gereden door twee jongens op de brommer. Een van de jongens ontrukte haar de tas, waarin zich een portemonnaie met ƒ200,- bevond. De jonge vrouw kwam daarbij te vallen, maar ze kreeg geen letsel van betekenis. Aqua Flora verwelkomt 50.000ste LEIDEN - De organisatoren van Aqua Flora '77, de tentoonstelling van aquaria en terraria in de Ton Menkenhal, hebben onlangs de 50.000ste bezoeker verwelkomd. Het gelukkige echtpaar dat dit keer in de bloemetjes werd gezet, waren Piet en Ina Brittijn uit Roelofa- rendsveen. Ze kregen een enorme plantenbak en een aquarium. Vorige week werd de 25.000ste be zoeker geregistreerd op de ten toonstelling, die overigens nog tot en metT7 augustus duurt. de gemeente, van de weg betekent dat ongeveer zestig woningen aan de Leidseweg-Noord en de Hofweg alsmede een klein aantal bedrijven zullen moeten verdwijnen. De aan leg van de rijksweg zal, inclusief de geluidsstroken in Voorschoten circa 20 hectare grond vergen. Op een dergelijk terrein zouden 650 tot 900 woningen gebouwd kunnen worden, vinden B en W. VOORSCHOTEN - Burgemeester en wethouders van nööX Voorschoten willen bezwaar maken tegen de aanleg van lijk deel van Voorschoten (Noord- Rijksweg 11-West, de verbinding tussen Rijksweg 4 Hofland) wordt afgesneden van de (Rotterdam-Amsterdam) en Rijksweg 44 (Den Haag- Amsterdam). In een voorstel aan de raad komen ^jng van rijksweg 11 in de richting B. en W. tot de conclusie dat de aan- Bodegraven zal waarschijnlijk leg van rijksweg 11-West uit plano- iangS spoorbaan Leiden-Alphen logisch oogpunt gezien een aan* plaats vinden, waardoor de aanleg zienlijke verarming betekent. Ver- Van rijksweg 11-west een duidelijke keerstechmsch bekeken heeft de andere functie gaat krijgen, aanleg van de weg voor Voorscho- Stedebouwkundig bezien moet de ten geen of althans zeer weinig aanieg worden afgewezen, aldus B voordelen. Vast staat, dat de milieubelastende .consequenties groot zullen zijn. Bovendien is de noodzaak van de aanleg van de weg niet aangetoond en ook het rapport van de Rijkswa terstaat bevat geen overtuigende argumentatie, vinden B. en W. Het tracé van Rijksweg 11-West is in 1956 vastgesteld. Rijksweg 11 is als onderdeel van het hoofdwege nnet in Nederland opgenomen in het Structuurschema Verkeer en Vervoer 1977. In de raadsvergadering van 24 juni j.l. formuleerde de Voorschotense gemeenteraad een voorlopig standpunt ten leg daa Voorschotense Raad niet vol doende argumenten heeft gevon den die pleitten vóór de aanleg var de weg. Sinds 1956 hebben zich o.a. de vol gende veranderingen voorgedaan: gewijzigde inzichten omtrent mi lieu en de waarden van het land schap; de aansluiting bij "Berbice" Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg), Terweepark 2, tel. 151068. Mej. J. Schrama, maatschappelijk werk- Dienstencentrum ..v LEIDEN - De woning Langebrug 56a zal worden ingericht als slaap- en de"weg" B*"ên*W hebben recreatieruimte voor een deel van het brandweerpersoneel en personeel daarop GS meegedeeld dat de van de Eerste Hulpdienst. De woning is nog in gebruik bij de voormalige Vonrsehntense Raad niet vol- Leldse brandweercommandant Broeshart, maar deze zal het pand op 16 augustus verlaten. In afwachting van de nieuwbouw van de brandweerkazerne zal de woning voorlopig voor een jaar aan de woonbestemming worden onttrokken en vervolgens worden verbouwd. B en W hebben besloten voor dat doel een krediet van 31.000 gulden beschikbaar te stellen. Dat bedrag zal worden vermeerderd met 15.000 gulden om het onttrekken van het pand aan de woonbestemming financieel te compenseren. De bedoeling is dat er in de woning voor zes manschappen slaapruimte gTwÜzigd.'Llidsebaamdie ™°rdt gemaakt en dat er op de begane grond een televisiekamer komt voor 7oii aansluiten on riikswee 11 eaat het Persnneel- Een en ander zal een zekere verlichting betekenen voor de wüwe"zèkerniefdocu^ de voortzet- brandweerkazerne, die pal naast de woning ligt. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941 Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement per post 219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie-' en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2