Rol voor kerk bij eenwording van Suriname taamum» Niek Fleuryslaat toe op "Roomburg" Steeds minder foutparkeerders betalen boete bij politie 1 Groningen wil af van serviceflats bejaarden klopt Harm Wiersma 'Tas op hij bijt" (Van onze redactie geestelijk leven) Suriname is door al het geschuif met mensen geen uitgesproken christelijk land geworden. Ongeveer 43 procent van de bevolking behoort tot het christendom. Hindoes en moslims vormen samen ongeveer 45 procent en de aanhangers van de stamreligie maken 5 '/z procent van de bevolking uit. De markt is een centraal punt in het maatschappelijke verkeer. WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1977 Wel is Suriname een door en door religieus land. Mede daaraan is het oplossen van allerlei spanningen, zoals bij het beëindigen van de sla vernij en bij de onafhankelijk heidsverklaring, toe te schrijven. Op een gegeven ogenblik winnen religieuze waarden het van emoties en wordt het mogelijk dat premier en oppositieleider elkaar in de ar men vallen, schrijft Johan van der Veer in het pas verschenen kwar taalblad van de Hernhutter Suri- namezending in Zeist. Dat bete kent echter geen blijvende ver broedering. Daarna heeft ieder weer de neiging zich terug te trek ken onder het eigen schild. Winzucht Winzucht en wet hebben hen die nu Surinamers zijn eeuwenlang ge scheiden gehouden. De enkele honderdduizenden uit West-Afrika ingevoerde slaven moesten hun vaak tot ondergang leidende el lende alleen verkroppen. Op de plantages waren de slaven alleen maar horig. Ze waren een ding. Wettelijke bescherming hadden zij nauwelijks. De wet, vertelt Van der Veer, ging zelfs vereniging tegen. Wie de geschiedenis van het Her nhutter onderwijs in Suriname volgt, stuit ook op een schrijfver bod voor slaven. Een slaaf mocht geen schrijven leren omdat men bang was dat dit de negers een middel zou geven om met elkaar in relatie te komen, verenigingen te stichten en "dus" staatsgevaarlijk te worden. Geknoei Ruim honderd jaar geleden was de slavernij voorbij, maar het geknoei met mensen ging door. Brits- Indiërs kwamen, met schepen vol, als contractarbeiders dit land bin nen. Ook Javanen en Chinezen. Tot vlak vóór de Tweede Wereldoorlog. En zo is Suriname geworden tot wat het nu is: een land waar ver schillende culturen hun plaats opeisen, waar verschillende talen worden gesproken en waar totaal onderscheiden landaarden het sa men eens moeten worden. Het is een relatief groot land met een kleine bevolking: 142.000 Hin doestanen, 118.500 Creolen, 59.000 Javanen, 40.000 Bosnegers, 10.000 Indianen, 6500 Chinezen, 4000 Eu ropeanen en nog zo'n 5000 van an dere afstamming. Deze cijfers zijn nog onvoldoende om de verschei denheid tot uitdrukking te bren gen. Zo voelt een Bosneger zich het meest verwant met één van de zes stammen. Met de Indianen is het niet anders. De moedertaal speelt in dit alles een grote rol. Het Javaans, het Hin di, het Chinees en de stamtalen in het binnenland leven nog volop en kunnen de communicatie belem meren, omdat noch het neger- Engels, noch het Nederlands voor iedereen een bruikbaar middel is. Arm land Van der Veer schetst Suriname als een arm land, waar Nederland maar weinig van werkelijk structureel belang heeft achtergelaten. Het gemiddelde inkomen per hoofd van de bevolking zal niet boven de 1500 gulden per jaar uitkomen. Een paar jaar geleden viel 71 procent van de plattelandsbevolking bene den de absolute armoedegrens. En dan gaat het hier om ongeveer de helft van de totale Surinaamse be volking. Een derde deel van die be volking heeft helemaal geen inko men en vangt af en toe een tientje of 25 gulden uit sociale fondsen. En dat terwijl het leven er minstens zo duur is als in Nederland. Suriname leeft op het ogenblik voornamelijk van ontwikkelings gelden. Maar projecten hier en pro jecten daar en lijke deskundigen geen natie. In deze heterogene en kwetsbare samenleving doet de kerk haar werk. De Hernhutters zijn hier al meer dan 240 jaar. Hun broederschap, in Bohemen gesticht door volgelin gen van de wegens "ketterij" ver brande Johannes Hus, voorloper van de latere Hervormers, bestaat al meer dan 500 jaar. Graaf Zinzen- dorf bouwde op zijn landgoed het dorp Hernhut, waar zij hun eigen kerkelijke vrijheid en zelfstandig heid konden beleven. In Suriname braken de Hernhut ters het brood met mensen die zich nauwelijks mens konden voelen. Ze opc tact te komen met de Bosnegers, richtten scholen en internaten op, verlichtten het lot van de volkomen ontgoochelde contractarbeiders, koelies genaamd, en ontwikkelden sociaal en medisch werk. Zij pro- rr 'WÊËË lm MMMMBB If -"Jf-TTTT li :i i* 4$^ SS i F Een nieuwe wijk aan de rand beerden ook een brug te slaan tus sen de bevolkingsgroepen, zonder deze hun eigen cultuur te ontne men. Honderden gaven, in de volle zin van het woord, hun leven voor de verbreiding van het evangelie in woord en daad. Vooral de armste groepen hebben in de Hernhutter kerk - de Evange lische Broedergemeente of de Mo ravian Church - hun volkskerk ge vonden. Er is geen kerk zonder vlek of rimpel, maar het valt eenvoudig niet te ontkennen, dat deze kerk zeer diepe wortels heeft in de Suri naamse gemeenschap. Zelfs heel diep in het binnenland is "Zeist", waar de Broedergemeente in Ne derland haar domicilie heeft en waar op 10 september weer een "zendingsfeest" wordt gehouden, nog steeds een wachtwoord, dat deuren opent. Wat de Broederge meente betreft, is de "versurinami- sering" van de kerk in personeel opzicht tot bijna honderd procent gevorderd. Ook tal van niet- christelijke dorpshoofden vragen uitdrukkelijk naar een school van Hernhutters. Bijna twee en een halve eeuw solidariteit gaat niet te loor en werpt tot vandaag haar vruchten af. Nieuwe kerk In Karmel, één van de verste posten in het binnenland, is onlangs een nieuwe kerk in gebruik genomen. Zorgden vroeger anderen hiervoor, nu blijkt de gemeente krachtig ge noeg om zelf het initiatief te nemen. Begin juni werd een belangrijk zendingsproject in de noordelijke buitenwijken van Paramaribo af gesloten. Toen opende de vice- president van Suriname het ge bouwencomplex dat in officiële stukken wordt aangeduid als "sociaal-cultureel ontmoetingscen trum annex studentenhuisves ting". Het is bestemd voor alle be volkingsgroepen. Er worden kerk diensten gehouden, maatschappe lijke werkers en artsen hebben er hun spreekuur, er liggen sportvel den omheen en de jeugd, die in een stad als Paramaribo maar al te ge makkelijk kan "verdrinken", krijgt er nieuwe kansen in vorming en op leiding. Zo kan dit centrum voor kerk en samenleving veel beteke- De omstandigheden van nu leggen de kerk een zware last op. Onder haar vleugels vindt men Creolen, Hindoestanen, Javanen, Chinezen, Bosnegers en Indianen. De over heid probeert met administratieve en propagandistische middelen een eenheid te forceren, maar het is de vraag, of dat wel lukt. De kerk echter heeft de mogelijkheden in zich om bruggenbouwend bezig te zijn. Zij heeft een ervaring van jaren en kent een motivering die uitgaat boven het belang van de natie al leen. Haar functie in de maat schappij zou wel eens beslissend kunnen zijn voor de vorming tot na tie. Kan de Broedergemeente, de kerk van de armen, dit allemaal wel aan? Zowel materieel als personeel is zij kwetsbaar. Maar de geestkracht is er. Vandaar dat met veel steun uit Nederland de uitdaging kan wor den aanvaard. Haar partner is het zendingsgenootschap van de Evangelische Broedergemeente. Uitwisseling van gedachten wordt even hoog aangeslagen als het ge ven en ontvangen van financiële steun. Juist Wat de Surinaamse kerk vooral duidelijk wil maken is: geef ons het gereedschap opdat wij er zelf mee kunnen werken. Juist nu komt het erop aan. In Suriname bemoeit de gemee nschap zich met de kerk en de kerk met de gemeenschap. In deze wis selwerking proberen beiden de werkelijke vrijheid handen en voe ten te geven. Een nog niet gepubliceerd rapport over de multinationale ondernemingen heeft binnen het bestuur (centraal comité) i de Wereldraad van Kerken aanleiding gegeven tot bezwa ren. Er zijn dit jaar twee confe renties geweest, de eerste zonder dat er vertegenwoordigers v> multinationals bij waren. bezwaren van het centrale mité van de Wereldraaddat de activiteiten van de staf in Ge- nève controleert en beleidslijnen uitzet, zijn vooral gericht tegen wat deze conferentie aan con clusies produceerde. Het is al lemaal nogal eenzijdig. De tweede conferentie had deelne mers uit breder kring. Ook de betrokken afdeling van de staf vindt dat het een inge wikkelde zaak is met deze dernemingen. De vraag is nu of de meerderheid van het bestuur bereid is, verdere studie af te wachten of dat zij wil doorgaan op de weg die de algemene i gadering in Nairobi eind 1975 aanwees. En daar overheerste de stemming: het is de schuld van het kapitaal. In Bolivia (Zuid-Amerika) i een nieuwe nationale commissi "Justitia et Pax" gerechtigheid en vrede) gevormddie zich gaat wijden aan de verkondiging t verdediging van de gerechtig heid en vrede in het land. De t rige commissie heeft twee jaar niet gewerkt omdat ze door c restatie en uitwijzing van leden was uitgedund. In Zaire heeft de raad var bisschoppen zijn stem verheven tegen het toenemen van geweld in Afrika: folteringenaansla gen, moorden en broederoorlo gen De bisschoppen zeggen dat in het algemeen geweld wordt aangestookt om economische, politieke en ideologische rede nen die volkomen vreemd zijn aan het welzijn en de sociale vooruitgang van de Afrikaanse landen. In een brief vraagt de c trale kerkeraad van de her vormde gemeente in Zwolle de gemeenteraad iets te doen c het opdringen van sekswinkels en -clubs in die stad. Volgens de brief wordt het straatbeeld ei door ontluisterd. Maar erger i de verzakelijking en verruwing van de geest en het gevoelsleven der mensen. Ds. C. Blenk, hervormd pre dikant in Woubrugge, is toege treden tot de raad van toezicht en advies van de in september te openen Evangelische Hoge school. De school is gevestigd i Amersfoort. Blijkens het nieuwe jaarboek telden de Gereformeerde Ge meenten per 31 december jl. ruim 80.000 leden. Vorig jaar groeide ze met 546 zielen. Hervormde Kerk: Aange nomen naar Aagtekerke kandi daat L. Vreugdenhil IJsselstein, naar Klooster Ter Apel L. hin gen Spijkenisse. LEIDEN - Geen verrassingen gisteren in Roomburg. Frits Don won in de eerste ronde van Bub van der Zee, een /D J Roomburg-tennisser die de sfeer in de A-categorie eens f /O PC wilde insnuiven en die van Don voorgeschoteld kreeg: 6-0, HOOGEZAND - Het damtoernooi in Hoogezand beleefde in de acht ste ronde weer pure damsensatie. Zag het er aanvankelijk naar uit, dat Harm Wiersma voor het eerst op weg was naar een eindzege in dit toernooi, in de zitting van gisteren maakte KSH-winnaar van 1975, Rob Clerc, voorlopig een eind aan deze illusies van de wereldkam pioen. Clerc won en deelt nu samen met Wiersma de eerste plaats. Door deze ontwikkeling kon Smith, natuurlijk remise (tegen Sy), een punt inlopen en klasseerde hij zich als derde. Jansen bleef met twee punten achterstand vierde. Hij moest genoegen némen met een remise tegen de Surinamer Malahe. Jansen kreeg gezelschap van N'Diaye, die van Kaplan won. Ver- poest versloeg Gendlerman, terwijl Van der Borst remise overeen kwam met Lidell. In de meestergroep leidt Van der Harten (winst op Buurke) met 14 punten voor De Jong (remise tegen De Rooy). De Wassenaarder Ver min verloor in de jeugdgroep van Bremner. Van de vijf geplaatste spelers in A hadden Jan Hordijk en Koek nog vrijaf. Wel kwam de Leeuwenber ger Niek Fleury in actie. Bootsman, vorige week in Noordwijk meer dan alleen een sparringpartner voor Hemmes, verdween tegen Fleury met tweemaal 6-0 uit de strijd. Bijna was er toch een stunt in het herenenkelspel A. Zo zou een zege van Richard Kasten, Nog slechts zelden optredend in toer nooien op Peter Vaarties toch wel genoemd kunnen worden. Kasten zakte na een daverende set echter terug: 6-3, 0-6, 4-6. Adama van Scheltema, een van de spelers die ver kan komen, had grote moeite met de felle Panman, die in totaal zelfs meer spellen op zijn naam wist te brengen, maar minder goed ver deeld: 6-4, 0-6, 6-4. Fried Schmitz Johan Derksen bij Noordwijk NOORDWIJK - De voormalige profvoetballer Johan Derksen gaat bij Noordwijk voetballen. Derksen, op het moment sport journalist, gaat verhuizen van Emmen naar Gouda en heeft zich aangemeld als lid bij de zaterdag-eersteklasser. Ook Anton Marijt lijkt de rijen van de Eelman-ploeg te gaan versterken, wanneer hij bin nen tien dagen niet rond komt met een betaalde club. Kees Karstens tenslotte traint nog steeds bij Noordwijk en heeft zijn Franse club Mont Lncon nu schriftelijk om over schrijving gevraagd. wist ondanks een pijnlijke blaar op zijn speelhand toch langs Jaap Buise te trekken (2-6,6-3,6-2), maar twee geroutineerde gasten van Roomburg moesten de kant toch opzoeken. Helmuth Bielefeld haakte af tegen de jonge Gerard Appelboom (3-6, 7-5, 6-2) en Piet Veentjer moest met 6-4, 4-6, 3-6 het hoofd buigen voor Blom. Bij de dames won Joke Bos met 7-6, 7-5 van Sandra van der Heiden en in het herenenkelspel B werd eve neens hevig om de punten gestre den. Van de acht partijen werden er maar liefst zes in drie sets beslist. Arnold v.d. Capellen stond tegen Westra aanvankelijk niet op scherp (3-6), redde zich dankzij een sterke service in de tweede reeks in de tie break en had daarna gewoon meer in huis dan zijn tegenstander, 6-3. Bub van der Zee wees van Dijk te rug met 3-6, 6-2, 6-1 en Marinus Brooshooft gaf Ted de Wit na 5-7 geen kans meer: 6-3, 6-0. In het her enenkelspel C bereikten o.a. Wim de Jong en Paul Theunissen de kwartfinale. Zij slaagden daarin dankzij winst op Piet Paridon en Ton Grimbergen. UTRECHT (ANP) - Foutparkeer- ders zullen binnen niet al te lange tijd rekening moeten houden met hogere boete's. Kan men op dit moment een parkeerovertreding nog "afkopen" bij de politie met vijftien gulden, binnenkort zal dat bedrag vijfentwintig gulden wor den. Ook de boete's voor andere Titel voor Ltyu Veldt UTRECHT - Lau Veldt is gisteren in Utrecht de eerste Nederlandse wielerkampioen op de baan gewor den .Hij reed de 1000 meter tijdrit in 1 minuut 12J55 seconden en was ruim 0,8 sec sneller dan Sjaak Pie- ters. Derde werd debutant André Boskamp in 1.13.71. Bij de achter volging plaatsten Ponsteen, met de snelste tijd, Dick van Egmond, Ge ert Schipper en Michel Jacobs zich voor de halve finales verkeersovertredingen zullen om hoog gaan. Dit zegt hoofdcommissaris C. S. van Doesburg van de Utrechtse po litie. Hij verwacht daarnaast dat het over enige tijd mogelijk zal zijn om in meer gevallen dan tot nu toe over te gaan tot transactie in handen van de politie. Dat wil zeggen dat er bij Een maand geëist tegen Glimmerveen DEN HAAG (ANP) - De procureur-generaal bij het Haags gerechtshof heeft gisteren wegens het verspreiden van pamfletten met discriminerende uitlatingen "tegen Surinamers, Turken en alle andere zogenaamde gastarbeiders" een maand onvoorwaardelijke ge vangenisstraf geëist tegen de 48- jarige boekhouder Joop Glimmer veen uit Den Haag. "Dit soort din gen lusten we niet. Het overgrote deel van het Nederlandse volk gooit een dergelijk vod verscheurd in de prullemand", aldus mr. F. J. G. baron Van Voorst tot Voorst in zijn requisitoir. Tegen de drie helpers van Glim merveen, die vorig jaar augustus in Schiedam naar aanleiding van de zogenaamde "Turkenrellen" de pamfletten verspreidden, eiste de procureur-generaal bevestiging van het Rotterdamse rechtbank- vonnis, twee weken onvoorwaarde lijke gevangenisstraf. In de pam fletten staat onder meer "alle Suri namers, Turken en zogenaamde gastarbeiders dienen uit Nederland te verdwijnen". De heer Glimmer veen zei voor het gerechtshof, dat deze pamfletten niets discrimine- rends inhielden, maar getuigden van zijn nationalistische volksideo- logie "ieder volk zijn eigen land". Hij zei voorts, dat noch hij noch zijn helpers celstraffen vreesden, om dat hierdoor een "harde kern" in zijn partij ontstaat. Wel ontkende hij de bewuste pamfletten te heb ben verspreid of zelfs maar in bezit te hebben gehad. een overtreding geen proces ver baal wordt opgemaakt omdat de overtreder de boete rechtstreeks aan de politie betaalt, hetzij ter plekke, hetzij tot uiterlijk de dag na de overtreding op het politiebu reau. Dat is momenteel nog niet mogelijk als een automobilist bij voorbeeld door rood licht rijdt. GRONINGEN (ANP) - Gedepu teerde Staten van Groningen willen niet langer medewerking verlenen aan het bouwen van serviceflats voor bejaarden. "Voor zoveel in ons vermogen ligt zullen wij nieuw- bouwplannen tegengaan", zo laten GS in een pas verschenen nota be jaardenbeleid voor Groningen we ten. Ook bij de rijksoverheid willen GS aandringen niet langer mee te wer ken aan het stichten van service flats. Gemeentebesturen wordt aangeraden uiterst voorzichtig te zijn met het verlenen van garanties voor de bouw wegens het grote fi nanciële risico. Aan serviceflats bestaat in Gronin gen nauwelijks nog behoefte, aldus GS. Bovendien is een serviceflat W a armerkze gels voor hondevoer DEN HAAG (ANP) - Binnenkort zal een waarmerkzegel worden in gevoerd voor hondevoer. Voorlo pig alleen voor droog voer. Hondenliefhebbers die gewaar merkt voer voor hun dier kopen, zullen door het waarmerk de ze kerheid hebben dat het yoer vol doet aan minimumeisen wat sa menstelling en kwaliteit betreft. Dit heeft de heer Nijhoff, lid van de studiecommissie samenstelling hondevoer meegedeeld. Deze commissie is vijf jaar geleden ge vormd uit de ongeveer 150.000 le den van de 165 kynologenvereni- gingen in Nederland. Volgens Van Doesburg zijn fout- parkeerders steeds minder geneigd om een opgelopen bekeuring rechtstreeks aan de politie te beta len. In 1975 deed dat nog 52 procent van de geverbaliseerde automobi listen in Utrecht maar in de eerste helft van dit jaar was dat percen tage nog maar 46. In Amsterdam een voorziening waarvan in de praktijk alleen beter gesitueerden gebruik maken. GS van Groningen vinden het ongewenst dat de over heid meewerkt aan "een proces dat bestaande maatschappelijke ver schillen slechts bevestigt". Zoals bekend lijkt de gemeente Leiden een flinke strop op te lopen met de bejaardenflat Schouwen- hove van de stichting Zomerland. OLDENBURG (DPA) - Een au tomobilist in het Westduitse Oldenburg nam het niet dat een parkeerwachter hem een bon wilde geven omdat hij zijn auto te lang had geparkeerd. Hij trok een sissende slang uit een tas, bracht de bek vlak bij het gezicht van de bleek wor dende parkeerwachter en zei: "Pas op, hij zal je bijten". De ambtenaar haalde er poli- tieversterking bij en er waren acht agenten voor nodig om de automobilist in de boeien en de twee meter lange slang in de tas te sluiten. ligt het percentage zelfs in de buurt van de 20. "Wellicht denkt men: be talen kun je altijd nog, misschien vergeten ze me wel. Dat is echter een illusie. De ambtelijke molens draaien wel langzaam, maar ze draaien zeker", aldus Van Does burg.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 14