\fonce stuit op moeilijkheden 'CIA-plan: beheersing menselijke geest "W antoestanden op Filippijnen" Kans op conferentie in Genève uiterst gering Egypte niet zo ingenomen met voorstellen "Harder optreden in Soweto" Evromaakt werk van En zoekt de tijdelijk werk b J "WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1977 NEW YORK (Reuter) - Verschei dene vooraanstaande medische onderzoekcentra en ziekenhuizen in de Verenigde Staten en Canada hebben deelgenomen aan een pro ject van de Amerikaanse inlichtin gendienst (CIA) om na te gaan hoe men de menselijke geest kan be heersen, aldus de New York Times. Volgens het blad was het CIA- programma weliswaar bekend maar wist men niet hoe omvangrijk het was. De New York Times on derzocht 2.000 documenten en tal loze vraaggesprekken die een on derdeel vormden van het onder zoek dat in totaal 25 miljoen dollar (f60 min.) min) zou hebben gekost. Oorspronkelijk had het in 1949 op gezette project ten doel na te gaan of de Russen en Chinezen appara tuur hadden geconstrueerd om de menselijke geest te beheersen. Deze vrees van de CIA bleek later ongegrond te zijn. Na enkele jaren werd de richting van het onderzoek omgebogen. Toen was het doel het vinden van middelen om de geestelijke verde diging van vijandelijke agenten te breken en hen (evenals de eigen agenten) zodanig te „programme ren" dat zij tegen hun wil toch elke opdracht zouden uitvoeren, aldus de New York Times. Bij het geheime onderzoek waren, volgens het blad, vaak artsen be trokken die verbonden waren aan vooraanstaande universiteiten, zoals de Cornell- en de Georgetown-universiteit in de VS en de McGill-universiteit in het Ca nadese Montreal. Onderdeel van het project waren proeven voor hersenspoeling en met geestver ruimende middelen zoals lsd op ge esteszieken, gevangenen en onder zoekers zelf. Naar de New York Times, bericht te, werd het onderzoek in 1964 op een laag pitje gezet en tenslotte in 1973 beëindigd. De CIA betaalde de onderzoekingen via bijdragen aan drie particuliere stichtingen op medisch gebied. "Geen Russische wapens aan grens Egypte" CAIRO (UPI) - "Egypte aanvaardt niet de aanwezigheid van een grote internationale mogendheid aan zijn grenzen", zo heeft premier Salem gisteren in het parlement ver klaard. Hij doelde daarbij kennelijk op de radarstations en andere mili taire installaties die de Russen langs de Libisch-Egyptische grens hebben gebouwd. In een verslag over de stand van zaken in de relatie met Libië sinds de vijandelijkheden tussen 19 en 24 juli noemde de eerste-minister de Libische leider, kolonel Gaddafi, een "kleine tiran" die zijn land tot een springplank voor de Russen heeft gemaakt voor hun plannen tegen de buurstaten. Salems uitla ting komt neer op een officiële be vestiging, dat Egypte de ontmante ling van de Russische installaties in het grensgebied heeft geeist. Visser 'Ving' Lenin-film KOPENHAGEN (AFP) - Een his torisch filmdocument over Lenin is vorig jaar uit de Noordzee opge haald in de netten van een Deense visser, zo meldt AFP uit Kopenha gen. Het gaat om een stomme film van Amerikaanse makelij die na uwelijks van het zeewater te lijden heeft gehad. Het celluloid toont beelden van redevoeringen die Le nin vlak na de oktoberrevolutie af stak en verder huiselijke opnamen van de Sowjetleider in het gezels chap van echtgenote en kat. Radio Denemarken heeft een kopie van de film in zijn bezit. Het Franse persbureau weet niet te zeggen hoe de film in de Noordzee terecht is gekomen. BOSTON - Al enkele dagen is het onrustig op het strand in het zuidelijk deel van de Amerikaanse stad Boston. Blanken pogen daar negers en andere kleurlingen te weren. De politie heeft al tot arrestaties moeten overgaanOp de foto zorgt een politieman er voor dat een klein negermeisje niet wordt lastig gevallen. Internationale juristen: James Schlesinger Sehlesinger minister voor energie? WASHINGTON (Reuter) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden is gisteren met 353 tegen 57 stemmen akkoord gegaan met een voorstel een ministerie voor Ener giezaken te vormen. Het dient uitvoering te geven aan het programma van de Ameri kaanse president Carter om minder afhankelijk te worden van de in voer van olie. Als eerste minister van het departement wordt James Schlesinger genoemd. Het huis verwierp een amende ment dat de levensduur van het de partement wilde beperken tot vijf jaar. Wanneer later deze week de senaat eveneens zijn goedkeuring aan het voorstel geeft, zal het minis terie op korte termijn opgericht worden. Het zal dan het eerste nieuwe Ame rikaanse departement in 11 jaar zijn. GENEVE (ANP) - De Filippijnse president Marcos houdt de nood toestand in zijn land aan terwille van zijn persoonlijke macht terwijl de elementaire mensenrechten met voeten worden getreden. Dit heeft de Internationale Commissie van Juristen verklaard in een rapport dat vandaag in Genève gepubli ceerd is. Volgens het rapport zijn er op de Filippijnen voortdurend gevallen van martelingen, terwijl de sociale en economische vooruitgang blijft steken door een concentratie van rijkdom in de handen van enkele er is geen bewijs dat het voortdu ren van de noodtoestand nog ge rechtigd is. referenda, waarin de instand houding van de noodtoestand door het volk werd goedgekeurd, kun nen in de omstandigheden waarin zij zijn gehouden niet worden ge zien als een representatieve uit drukking van de wil van het volk. ALEXANDRIE (ANP) - De missie van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Cyrus Vance, om in het Midden-Oosten de grondslag te leggen voor een vredes conferentie in Genève zou gisteren op ernstige moeilijk heden zijn gestuit. Tot de mensenrechten die ge schonden worden behoren het recht om vrij een eigen regering te kiezen, vrijheid van spreken, pers vrijheid, aanhoudingsbevel en het recht van staken, vrijheid van ver eniging en bescherming tegen ver oordeling zonder proces. hoewel de regering stappen heeft ondernomen om martelingen te voorkomen worden nog steeds op grote schaal mensen gefolterd, vooral bij verhoor, en dan met name in de "speciale inrichtingen" in de hoofdstad Manila. Slachtof fers stonden bloot aan elektrische schokken, slaan, voortdurende iso latie en onder water houden. De regeringsprogramma's op het gebied van landhervormingen, ge zondheid, onderwijs, en huisves ting zijn grotendeels mislukt omdat de opbrengst van de vooruitgang in de zakken van enkele lieden kwam, die al welgesteld waren. Van Egyptische zijde is meege deeld dat minister Vance de Egyp tische leiders een plan heeft voor gelegd dat een koppeling inhoudt tussen de terugtrekking van de Is raëlische troepen uit bezet Ara bisch gebied en de volledige er kenning van Israël door de Arabi sche landen binnen een periode van vijf jaar. De twee processen - terugtrekking en vestiging van normale diplomatieke en andere betrekkingen - zouden gelijktijdig en in fasen voltrokken moeten worden. Van Egyptische zijde is verklaard dat dit plan niet aan vaardbaar is omdat Egypte de pe riode van vijfjaar te lang vindt voor de terugtrekking van de Israëliërs. PLO Vance had nog een andere sugge stie gedaan. Hier zagen de Egvpte- naren wel iets in. De Amerikanen zouden voorgesteld hebben ak koord te gaan met deelneming van de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie (PLO) aan de Geneefse confe rentie mits de PLO "het kader aan vaardt waarin deze conferentie ge houden moet worden". Doet de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie dit, dan aanvaardt ze ook resolutie nummer 242 van de Veiligheids raad die "de soevereiniteit, territo riale onschendbaarheid en poli tieke onafhankelijkheid van elke staat in het Midden-Oosten be krachtigt en het recht erkent van elke staat in dit gebied om in vrede te leven binnen veilige en erkende grenzen". Met andere woorden: de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie zou dan het bestaan van de staat Israël erkennen zonder de vernede ring te hoeven ondergaan die wijzi ging van haar handvest - iets wat Israël eist - inhoudt. Ook de bezwa ren van Israël tegen de PLO zouden dan, zij het indirect en voor een deel, worden weggenomen. Uit Is raël is echter al vernomen dat de Israëlische leiders niet met de Pa- lestijnen willen onderhandelen ook al gaat de PLO akkoord met de re soluties 242 en 33(1 van de Veilig heidsraad. Hodding Carter, woordvoerder van Vance, omschreef dinsdag de ge sprekken die de Amerikaanse mi nister met president Sadat van Egypte en andere Egyptische lei ders heeft gevoerd, als "vruchtbaar en bevorderlijk voor het proces dat de Amerikaanse minister naar het Midden-Oosten heeft gebracht". De Egyptenaren schijnen echter niet zo ingenomen te zijn met de voorstellen en suggesties van Van- Werkgroep Vance zei later op een persconfe rentie in Alexandrië dat hij het voorstel van president Sadat had aanvaard om een werkgroep te vormen van de ministers van Bui tenlandse Zaken van de zogena amde confrontatielanden die half september in New York of elders bijeen zou kunnen komen. Deze zou de conferentie in Genève moe ten voorbereiden. In september wordt in New York de algemene vergadering van de V.N.gehouden. De Amerikaanse minister en presi dent Sadat toonden zich in het openbaar zeer terughoudend met mededelingen over de kwestie van de Palestijnse deelneming aan de conferentie in Genève. Sadat merkte in dit verband op dat het hier om een probleem gaat dat in deze fase van de onderhandelingen niet publiekelijk besproken dient te worden. Niettemin, zo zei hij, zal JOHANNESBURG (ANP) - De Zuidafrikaanse minister van justi tie Kruger heeft met harde maatre gelen gedreigd als de boycot van de Afrikaanse scholieren voortduurt. We zullen hard optreden tegen 'deze onzinnige rebellie en verzet'. Kruger verlangde ook dat de zwarte Zuidafrikanen akkoord gaan met de gemeenteraden die de blanke autoriteiten willen instellen in de zwarte woongebieden. Kruger zei dat hij 'niet onder de indruk is' van de "commissie van tien", een groep burgers uit Soweto die een blauwdruk voor zelfbestuur heeft uitgewerkt. Hij had vooral be er geen vrede komen als het Pales tijnse vraagstuk niet tot een oplos sing is gebracht. Sadat verwierp onderhandelingen tussen Egypte en Israël. Vance merke van zijn kant nog op dat de Geneefse confe rentie niet per se uiterlijk in okto ber moet beginnen. Hij gaf te ken nen dat de werkgroep, als hij een maal gevormd is, "net zo lang als nodig is", kan werken aan de voor bereidingvan deze conferentie. Het is de bedoeling dat ook de Israëli sche minister van Buitenlandse Zaken zitting neemt in deze werk groep. De Sowjet-Unie zal eve neens worden uitgenodigd, maar de PLO niet. Vance reist vandaag door naar, ach tereenvolgens, Beiroet en Dama- STOCKHOLM - Koning Carl Gustaf en koningin Silvia van Zweden hebben gisteren hun dochtertje Vic toria Ingrid Alice Desiré aan de pers getoond. De baby werd op 14 juli geboren. LONDEN - Het ziet er naar uit dat de Midden-Oosten-Missie van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Vance, gedoemd is te misluk ken. Zijn doel was - zo werd tenminste voortdurend offi cieel in Washington beweerd- om de hervatting voor te be reiden van de vredesconferen tie van Genève. Daar zal Vance niet aan toe komen. Inmiddels is namelijk van Pa lestijnse zijde in Beiroet be vestigd dat de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie (PLO) drie weken geleden een ak koord heeft gesloten met de re geringen van Syrië en Liba non over de Palestijnse aan wezigheid in Libanon. Dit akkoord kan niet anders dan vergaande gevolgen heb ben voor diezelfde conferentie in Genève. Want in ruil voor de totale ontmanteling van wat nog overgebleven was vab de Palestijnse machtspo sitie in Libanon, heeft Syrië een op schrift gesteld verdrag met de PLO gesloten over de toekomst van de Palestijnen. Blijkens dat verdrag beloofde Syrië: 1) dat het Genève zal boycotten als de PLO niet ook als een onafhankelijke Palestijnse delegatie daarvoor wordt uitgenodigd en als zodanig aan het overleg kan deelne- 2) dat de Palestijnen op geen enkele wijze een band hoeven aan te gaan met Jordanië, voordat de conferentie van start gaat of zelfs maar voor dat de Palestijnse staat ge sticht is; 3) dat het doel van Genève moet zijn de stichting van een waarlijk onafhankelijke Pa lestijnse staat op de westelijke Jor daan-oever en in de Gaza-strook. 4) dat pas als die Palestijnse staat eenmaal gesticht is, hij speciale banden zal aangaan maar niet uitsluitend met het gehate Jordanië van ko ning Hoessein. Er zal name lijk een confederatie worden gesticht van Syrië, Palestina en Jordanië. Het is nu duidelijk i Palestijnen eerder akkoord gingen met de capitulatie overeenkomst inzake Liba- Door Michael Stein „The Observer." Omdat verdere afspraken met Syrië er garant voor staan dat de vredesconferentie in Genève (hun grote angst) niet zal doorgaan. Jordanië Niet voor niets heeft president Sadat (die koste wat het kost tot de een of andere regeling met Israël wil komen teneinde zijn wankele regime en zijn catastrofale economie te red den.) er voortdurend bij de PLO op aangedrongen om nog vóór Genève een band met Jordanië aan te knopen. Sa dat hoopte daarmee bij de Amerikanen en de Israëliërs de vrees weg te nemen voor een Palestijnse staat, die nooit tevreden zou zijn met zijn kleine gebied en die even tueel met de Sowjet- Unie in zee zou gaan om de rest van Palestina te bevrijden. Maar reeds in maart bleek in Cairo tijdens de bijeenkomst van de Palestijnse Nationale Raad (het parlement van de PLO) dat de PLO-leiding be sloten had om een geheel nieuwe koers te varen: de PLO zou van nu af aan voor hon derd procent met Syrië in zee gaan - „onze strategische bondgenoot"- en gezamenlijk met dat land Genève verhin deren. Omdat Genève alleen maar tot een Palestijnse capi tulatie zou leiden - namelijk tot een Arabische erkenning van Israël. Eveneens werd het de afgelopen maanden steeds duidelijker dat ook Syrië geen enkele be hoefte heeft aan Genève. In juni stelde president Assad tegenover Deense journalis ten vast dat niets hem ver plichte om Israël te erkennen, zelfs als dat land zich uit alle bezette gebieden terugtrok en toestemde in de stichting van een Palestijnse staat. Want Assad raakte er steeds meer van overtuigd dat geen enkele Israëlische regering - en zeker niet die van Mena- hem Begin - bereid was om de Syrische territoriale eisen in zake de Golan en de Syrische politieke eisen inzake de Pa lestijnen geheel te bevredigen. En hij geloofde steeds minder dat president Carter in staat of bereid zou zijn Israël zoda nig onder druk. te zetten dat het aan die eisen zou toegeven Droom Het Syrisch-Palestijnse verdrag zou - als het uitgevoerd wordt - de tientallen jaren gekoes terde droom van Damascus in vervulling doen gaanHet zou leiden tot de vorming van „Groot Syrië", bestaande uit Jordanië, een deel van Pales tina, Syrië en Libanon. Israël zou dan binnen zijn oude, na uwelijks verdedigbare gren zen alle kanten omringd zijn door een van zijn onverzoen- lijkste Arabische buren, die daarenboven een grote macht zou zijn geworden. Geen en kele Israëlische regering van welk duifachtig karakter ook zal ooit daarmee akkoord gaan. Carter kondigde twee weken ge leden aan dat Genève nu voor elkaar was", onvoorziene om standigheden voorbehou denMaar de onthulling van het Syrisch-Palestijnse ver drag - niet toevallig vlak voordat Vance naar Dama scus reist - slaat elke hoop de bodem in dat Genève zelfs maar zal beginnenOmdat Is raël tot het uiterste zal gaan - tot en met oorlog - omdat on der Syrisch-Palestijnse voor waarden te verhinderen. ADVERTENTIE tegen de sympathieën van de tien, waarvan de meeste leden volgens hem tot de "black power" beweging behoren. In veel zwarte wijken zijn door de regering benoemde Bantoe adviesraden afgetreden onder druk van militante studenten. Dat is geen loze kreet. Daag ons maar eens uit. E VRO maakt er werk van 40 vestigingen: Leiden, Kort Rapenburg 12a, 071-14.23.47 i uitzendbureau Westduitsers ontwerpen nieuw wapen BRUSSEL - West-Duitsland werkt op het moment in het geheim aan de perfectionering van een nieuw, niet-nucleair wapen dat echter net zo dodelijk is als een kernbom. Dit is vernomen in we lingelichte kringen van de inlich tingendienst van de NAVO. Het wapen, dat de codenaam BD-1 heeft, kan een gebied van 1,25 vierkante kilometer volledig verwoesten. Gezegd werd dat de BD-1 toegepast kan worden wanneer de kracht van een atoombom gewenst is maar wan neer het gebruik van kernwapens feitelijk ongewenst is. De Westduitsers hebben de BD-1 nog niet kunnen beproeven van wege de schade die zou worden toegebracht aan het landschap. Zij hopen echter deze proeven binnen afzienbare termijn te kunnen uitvoeren in een woestij nachtig gebied, waarschijnlijk in de Verenigde Staten, zo werd ge zegd. De BD-1 zal waarschijnlijk in 1982 in operationele dienst komen. Het wapen is in principe ontwor pen voor gebruik door de Torna do, een vliegtuig dat ontworpen is door West-Duitsland, Enge land en Italië die 809 van deze toestellen willen gaan bouwen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13