Nu meer plezier dan anderen in vier jaar Paardenfokker in het geweer tegen kleiduiven Boskoop centraal bij ontgroening WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1977 SPORT PAGINA 11 Europese titel maakt alle trainingsuren goed voor Bettine Vriesekoop HAZERSWOUDE-DORP - „Als je Europees kam pioen bent, heb je meer plezier als iemand anders in vier jaar kan hebben. Dit vergeet je nooit meer". Bettine Vriesekoop, de kersverse Europese jeugd kampioene tafeltennis, heeft er nog geen moment spijt van gehad, dat zij al haar vrije tijd in de afgelopen vier jaar in de tafeltennissport heeft gestopt. In vergelijking met haar leeftijdgenoten bleef haar al die jaren maar weinig tijd over om andere dingen te doen. „Als ik ieder jaar in totaal een week lang niet getraind heb, dan heb je het wel gehad. De resterende 51 weken heb ik er hard voor gewerkt", aldus de 15-jarige Hazerswoudsè, die af gelopen zondag in het Franse Vichy de Nederlandse sportwe reld aangenaam verraste door als eerste in de geschiedenis van de NTTB een grote interna tionale titel in de wacht te sle pen. Slechts vier jaar heeft zij er over gedaan om de Europese (jeugd) top te-bereiken. Na de officieuze Europese jeugdtitel van Bert Onnes, twintig jaar geleden, een geweldige opsteker voor de Nederlandse tafeltennissport. Ook voor Bettine Vriesekoop, die haar kans greep temidden van de verzamelde Europese elite. De succesvolle gang naar het erepodium begon zondagmid dag in haar kwartfinalepartij tegen de gerenommeerde Hon gaarse Gabrielle Szabo, vijfde op de Europese ranglijst en bij de laatste zestien tijdens de WK in Birmingham, eerder dit jaar. Bettine: „Hoewel de eerste drie ronden voor mij het lastigste waren geweest, omdat ik nu eenmaal in m'n ritme moet ko men, was dat toch de belang rijkste partij. We hadden Szabo daarvoor al tegen Ola zien spe len in een partij die eigenlijk de finale had moeten zijn. Schitte rend was dat. Maar ik heb altijd gedacht als ik goed zou spelen dat ik wel een kans zou heb ben". Gerard Bakker, haar clubgenoot, die eveneens in Vi chy aanwezig was en Bettine samen met bondscoach Dusan Tigerman van aanwijzingen voorzag: „Ze moet zelf ook de indruk hebben dat ze kan win nen, anders gaat het mis". Indruk Bettine Vriesekoop bevestigde haar zelfvertrouwen en klopte de Hongaarse met 22-20 en 24-22. Een overwinning die veel indruk maakte, vooral bij de meegereisde en fel meelevende Avanti-supporters, zo'n twintig in getal. Zelfs voor de uiterst nerveuze Tigerman leek het al lemaal wat teveel te worden. Na afloop van die partij kreeg Bet tine dan ook een onthaal alsof ze al kampioen was geworden, zo geweldig vond men dat daar in Frankrijk. Kordaat ingrijpen van Gerard Bakker voorkwam, zoals de kampioene zou bevestigen, een latere desillusie. Bakker lokte haar weg bij de feestende meute en zonderde zich met zijn pupil af. „Achteraf was het goed dat Gerard er was, anders had ik het nooit gehaald", aldus Bettine, die daarna glansrijk de reste rende vuurproef - twee Russin nen kloppen - doorstond. Je- rina Jestifeva in de halve finale en de 17-jarige nummer één van Rusland, Valentina Popova, in de finale kregen geen kans meer, tegen de ontketende Vriesekoop. Bettine: „Ik heb nog nooit zo göed gespeeld en ik kan het ook volhouden, nu. Anders kan je nooit drie wedstrijden zo vast houden". Bakker, verduidelijkend: „Tij dens de WK in Birmingham had ze nog te weinig kracht. De laat ste drie maanden hebben we in- tervaltraining gedaan, getraind op de backhand, de backhand looping-drive en de forhand- smash. Eigenlijk is het een bee tje totaaltraining geworden. Ze is daardoor directer gaan spe len. Eerst bleef, ze net zo lang spinnen tot haar tegenstandster misblokte". Bettine Vriesekoop: Zonder Gerard Bakker had ik het nooit gehaald" Completer Bettine Vriesekoop is comple ter geworden in haar spel, nodig om op Europees niveau tegen standers met verschillende speltypes aan te kunnen. Het „spinnen" wat zij vaak doet - vrijwel elke bal met een bepaald effect slaan heeft echter nog het meeste opzien gebaard bij de insiders. Eigenlijk is dat lou ter voorbestemd aan de man nen. Maar die kunnen daar ook bewondering voor opbrengen, zoals de Franse wereldkam pioen Jacques Secretin, die in Vichy Bettine toeriep: „Je bent de eerste die met zo'n spel is ge komen". Na haar verschillende Neder landse jeugdtitels, twee zeges in de Limburg-coupe en de natio nale seniorentitel in maart van dit jaar, is het behalen van de Europese jeugdtitel voor Bet tine Vriesekoop .een logische stap op weg naar de Europese seniorentop. De Hazerswoudse, die 13 augustus haar zestiende verjaardag viert, beseft echter dat het succes van Vichy snel gekomen is. „Misschien hadden we dit volgend jaar verwacht, nu echter nog niet. Daarom hoop ik volgend jaar bij de E.K. in Duisburg op een plaats bij de laatste zestien". Gerard Bakker de voorzichtige maar sterk stimulerende trainer van Bettine, hoopt dat het alle maal niet te snel gaat, hoewel hij niets uitsluit. „Het zou goed zijn als ze met haar negent iende jaar de Europese damestitel pro beerde te pakken. Wanneer dat volgend jaar zou gebeuren, zou het een beetje eng worden". De aansluiting met de interna tionale top, althans de te volgen weg, hebben Bakker en Vriese koop al helemaal uitgestippeld. Wanneer tenminste het bestuur van de NTTB een flinke hand meehelpt. Sterker: wanneer de NTTB het duo Vriese- koop/Bakker eindelijk eens daadwerkelijke steun verleent. Volgens Gerard Bakker, zelf bondscoach van de dames, kan dat door Bettine Vriesekoop de 'faciliteiten te verlenen waar het bestuur van haar vereniging, Avanti, middels een schrijven aan de bond om gevraagd heeft. De bond zou de Nederlandse topspeelsters met de heren mee moeten laten spelen in competi tieverband. Bovendien zouden er mogelijkheden moeten ko men om aan sterk bezette open kampioenschappen (de Scan dinavische, bijv., red.) te kun nen deelnemen. Over dat eerste zegt Bettine: „In de competitie moet ik straks weer tegen Van der Vliet spe len. Van de 1000 keer win ik daar 999 keer van. Dat heeft geen zin, daar leer je niets van. Gerard zegt altijd tegen me: je moet een sterkere tegenstand ster hebben. Daar verlies je van. maar je leert er ook van. Met wat je er van geleerd heb kun je een volgend keer de nederlaag be perken en tenslotte win je". Keuze Gerard Bakker: „De eerste vijf dames zouden de keuze moeten hebben om op een bepaald moment te beslissen of ze bij de heren of dames willen spelen". Voorlopig heeft de bond nega tief gereageerd op het voorstel van Avanti. Volgens Bakker onder het motto van „We ma ken geen uitzondering, want we werken in de breedte". De Leidenaar: „Het is geen kri tiek op de bond hoor, maar ze denken er verschillend over. En ja, voor uitzending naar open kampioenschappen hebben ze geen geld, dat weet ik. Daarom kiezen ze liever voor bijv. de kampioenschappen van Wales, waar dan meer spelers een kans om te spelen hebben, dan voor zeg maar Scandinavië, waar ie dereen er in de eerste ronde uit vliegt. Zo leer je die Scandina vische spelers nooit kennen. Kom je ze bij de volgende Eu ropese kampioenschappen te gen, dan kun je alleen maar zeg gen: kijk daar staan ze weer". Volgens Bettine Vriesekoop is er toch weer enige hoop geko men, nu de Europese titel de aandacht trekt, op een toe stemming van de bond om in de herencompetitie te gaan spelen. „Er wordt in ieder geval weer over gepraat. Gaat dat niet door, dan zal ik in de komende com petitie in een viermansteam gaan spelen en alleen nog de voor de vereniging belang rijkste wedstrijden meedoen. Voor mij is de competitie toch niet het belangrijkste - pas over een paar jaar kunnen we mis schien kampioen worden. Tot dan wil ik zoveel mogelijk in ternationale ervaring opdoen. En dat moet dan gebeuren in de Superdivisie (Europese compe titie, met gedurende zeven maanden elke maand een lan- denwedstrijd, red.) en open kampioenschappen in andere landen. Medewerking Een programma, waar de Ha zerswoudse scholiere - zij gaat nu naar de HAVO (Bonaventu- ra) in Leiden - tot nu toe alle medewerking voor kreeg van school. Bettine: „Daar ben ik wel erg dankbaar voor. De me dewerking is geweldig. Met de WK in Birmingham heb ik veel tentamens kunnen verzetten. En ook toen ik Nederlands kampioene was geworden, en daar 's avonds over opbelde, kon ik het tentamen van de vol gende dag verzetten". Die medewerking van school, waar zij overigens goede resul taten haalt, staat in schrille te genstelling tot die van de bond. „Ze weigeren alles wat ik vraag. En als je dan kampioen wordt, zeggen ze: kijk, Nederland heeft het goed gedaan. Maar ze heb ben geen hand naar me uitge stoken. Ik hoop dat dat nu zal veranderen", aldus de talent volle Bettine Vriesekoop. WIM VAN WANROOY door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 222. U mag ook schrijven. Op zijn lapje weiland aan de Leidsevaart verzamelt de Noord wij kse paarden fokker Slagmolen mo menteel de bewijsstuk ken voor een rechtzaak die hij eventueel zal gaan voeren contra de Noord- wijkse kleiduivenschiet- vereniging. Volgens Slagmolen vertikt de vereniging het afdoende maatregelen te nemen tegen de overlast die hij van het schieten meent te hebben. Als daar geen verandering in komt wil hij tot actie overgaan. Het stuk weiland van de paar denfokker grenst aan het oefen terrein van de kleiduivenschie- ters, die er twee keer per week hun bijeenkomst houden. Tij dens die sportieve ontmoetin gen worden de op kleine zwarte schoteltjes gelijkende kleidui ven vanuit een toren gelan ceerd, in de richting van het weiland van de paardenfokker. De meeste kleiduiven worden boven het oefenterrein al aan stukken geschoten maar een aanzienlijk aantal belandt in scherven op het terrein ernaast. En daar is de wrijving over ont staan. Slagmolen: „Elke keer als die lui bezig zijn geweest moet ik met mijn zoon de wei in om stukken kleiduif te gaan ra pen. Als het er nou een paar wa ren zou ik de laatste zijn om daar moeilijkheden over te ma ken. Maar het ligt er mee be zaaid. Soms raap ik op één och tend een paar dozen vol". „Er liggen dan ook talloze pa troonhulzen. Dat hoef ik toch niette nemen? Mijn land gaat er niet alleen op achteruit maar het ergste vind ik dat mijn paarden gevaar lopen. Ze moe ten maar eens zo'n scherpe kleiduifscherf voor hun kop krijgen. Wie betaalt dan de schade? De kleiduivenschiet- vereniging in ieder geval niet .Als ze aan het schieten zijn is het voor mij ook linke soep. Want ik loop hetzelfde risico als die paarden. Waar blijft mijn recht om ongehinderd dat wei land te mogen gebruiken?" „Diverse keren heb ik die jon gens van de vereniging gezegd dat het zo niet langer ging. Veel heeft dat niet "uitgehaald. Ja, ze hebben er een vangnet neerge zet. Daarmee zouden dan de kleiduiven die mijn kant op komen, kunnen worden opge vangen. Maar dat is een lacher tje geworden. Op de eerste plaats was het net veel te laag, de kleiduiven zeilden er ruim schoots overheen, en boven dien hebben de koeien en paar den die er op niet-oefendagen lopen, een deel van de netten stuk gevreten. „Ik ben niet de enige die er last van heeft. Slager v. d. Berg uit Noordwijk, die iets verderop een stukje land heeft, klaagt ook. Dus overdreven is het niet. Eigenlijk snap ik niet waarom ze zo moeilijk doen. Als ze met hun schietbaan iets verder de polder in gaan, zijn ze niets en niemand tot last". Het bestuur van de kleidui- venschietvereniging voelde er weinig voor commentaar te le veren op de onenigheid met de paardenfokker. Het volgende wilde bestuurslid, Voorhouter Van der Gugten, er nog wel over kwijt. „Sinds die man daar zit heeft hij geen enkele poging ondernomen om in het rede lijke met ons te onderhandelen. We hebben sterk de indruk dat hij op allerlei manieren pro beert onze activiteiten op dat stukje aangrenzende weiland te torpederen. Om maar eens een Slagmolen met de verzamelde stukgeschoten kleiduiven voorbeeld ,te noemen: m de „gevarenzone", een stukje van zijn weiland waar inderdaad wel eens iets terecht komt, zet hij doodleuk een paar opstallen neer. Op zo'n manier stuur je aan op moeilijkheden". „Maar hij doet maar. Wij staan in ieder geval sterk. Als vereni ging voldoen we aan de bepa lingen van de hinderwet. Meer wordter van ons nietverlangd". De aanhangers van het SNR, waarvan één de Boskoopse oogkleppen draagt. De ontgroening van de 150 stu denten die binnenkort een op leiding gaan volgen aan de' H.E.A.O.-school in Den Haag, krijgt dit jaar een Boskoopse tint. Om te beginnen zullen a.s. maandag de 150 door de Haagse binnenstad moeten stappen, uitgedost met zgn. Boskoopse oogkleppen, daar mee symbolisch weergevend de beperkte blik van de H.E.A.O.-er. Aansluitend daarop worden de jonge studenten verwacht op een introductieavond waarop onder meer een 25 minuten du rende kleurenfilm te zien zal zijn, die als titel kreeg "Boskoop-Stampfolklore". Beide activiteiten, de mars met de oogkleppen en de Film zijn initiatieven van de moeizaam maar dapper aan de weg tim merende Stichting Nuchter Re lativisme (SNR), een in Leider dorp zetelende organisatie die ruim een jaar geleden het le venslicht zag, en zich spontaan ten doel stelde "het verbreiden van een flexibele gedachten- wereld". Uitgangspunt was daarbij de vrijblijvende stelling dat aan elke zaak twee kanten zitten. Het "brein" achter de SNR is Leiderdorpse Erik Boeré ("We lijken misschien op het Sim plistisch Verbond maar we zijn totaal verschillend"). Samen met wat studiegenoten koos hij Boskoop uit als locatie voor een relativerende rolprent het doen en laten van de Bos- kovieten op single-8 zou wor den vereeuwigd. Mede regisseur Hagenaar Rob Lely- veld: "We pikten Boskoop er uit omdat dit in onze ogen zo'n duf dorp is waar de bewoners aan niets anders denken dan aan bomen, erg op zichzelf le ven en ook erg conservatief zijn. We hadden gewoon zin de Boskoopse samenleving in een film voor joker te zetten". Het filmteam ging in stijl op pad. Er vanuit gaand dat ze een be zoek brachten aan een achter gebleven gebied ("een inte ressante subcultuur") togen ze in aangepaste kleding (tropen helm, kapmes) in het dorp op expeditie. Gedeeltelijk per boot, gedeeltelijk per voet. Op de gemeentegrens met Alphen richtte de filmploeg een basis kamp in om van daaruit een paar dagen zich ludiek langs de Boskoopse dreven te bewegen. Er zijn ook geluidsbanden ge maakt. "Boskoop-Stampfolklore". het eerste professioneel bedoeld werkstuk van de voorlopig wat knullig opererende Stichting Nuchter Relativisme, is a.s. maandagavond te zien in de aula van het H.E.A.O.-gebouw aan de Houtrustweg in Den Haag. Boskovieten, voor zover die zich het kijken naar een Film eigen hebben gemaakt, zijn ook welkom. Hij is nu al een maand of acht, negen aan het corresponderen en telefoneren en nog steeds zit er geen schot in de zaak. Van daar dat hij het nu maar eens via wat oproepen in de pers wil proberen. Ik heb het over Zwollenaar Kees Bos. Hij is bezig met het organiseren van een reünie voor oud-mariniers, oorlogsvrijwilligers, beroeps- en dienstplichtigen, die inder tijd dienden bij het artillerie- bataljon van de mariniers- brigade in het toenmalige Ned. Oost-Indien Wie in het voorjaar 1978 op de reünie van de Arbatters beslist van de partij wil zijn kan zich aanmelden bij Kees Bos, Sop-

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11