WEER SCHIETPARTIJ IN SOWETO Agent 3725 bewaarde geheim goed Gezamenlijke raketproeven van Rusland en Amerika Regenval blokkeert terugweg toeristen Vergissing van de bank in uw voordeel... K uit en Blanke uittocht Zuid-Afrika Rhodesië Linkse groepen in Frankrijk zeer verbolgen Politie gaat nog strenger optreden Duitser die in Engeland meehielp nazi's te misleiden Regering- Demirel krijgt vertrouwen DINSDAG 2 AUGUSTUS 1977 PITTSBURGH - Melchior Ja- vier jr en zijn liefhebbende echtgenote Victoria, wonend in Manilla doen hun uiterste best een 999.000 dollar groot slaatje te slaan uit een "ad ministratieve" vergissing van de Mellon Bank, Pitts burgh, Verenigde Staten. Mellon maakte, op verzoek van een kleinere handelsbank, per abuisniet 1000.maar een mil joen dollar over aan het Fi lippijnse echtpaar. Op advies van een advocaat in Manilla boekten de Javiers het geld razendsnel op een nieuwe re kening. Toen de Mellon bank bij hen aanklopte om de "vergissing" recht te zetten liet het echt paar weten dat er nog maar 13.000 dollar over was. De rest, vernam men in Pitts burgh, was bindend belegd" of doodgewoon op. De Javiers begonnen het Mellon-miljoen op 6 juni te besteden, in een tempo van 18.000 dollar per dag. Hier volgt hun huishoudboekje" Een lap grond in Californië - 433.000 dollar. Rechtskundige bijstand - 80.000 dollar. Eten en drinken - 20.000 dollar. Ge schenken aan verwanten en vrienden - 42.000 dollar. Tikt allemaal leuk aan, maar op de post diversenstaat toch nog even 120.000 dollar. De Javiers werden wel rijk, maar niet gelukkig in het spel want ze verloren 37.333 dollar bij allerlei gokjes. Niet ge treurd echter. Als appeltje voor de dorst werd 173.333 dollar belegd en nog eens 73333 dollar op een plaatse lijke bank vastgezet. De Mellon bank heeft in Manilla een proces tegen de Javiers aangespannen, ervan uit gaand dat ook de Filippijnse wet hun acties niet zal goed keuren. Melchior en Victoria zijn niet onder de indruk, want ze hebben gedreigd ook de resterende 13.000 dollar te houden als de bank de klacht niet intrekt. JOHANNESBURG (ANP) - In Soweto, de grote Afrikaanse woonwijk bij Johannesburg, heeft de politie gisteren op nieuw geschoten op groepen scholieren, die een school- boycot houden. De politie gebuikte hagel, rubberkogels, wapenstokken en honden tegen de scholieren. Verscheidene betogers zijn met hondenbeten in het zie kenhuis opgenomen. Eén Afrikaanse jongen werd dood geschoten. Volgens de politie bekogelden de studenten het verkeer met stenen, haalden ze de officiële opschriften weg bij de schoolgebouwen. De po litiemacht van Soweto heeft het af gelopen weekend versterking van 160 man speciaal getrainde oproer politie gekregen. Leidende politie functionarissen hebben het afgelo pen weekeinde overleg gepleegd over nieuwe tactieken bij net be strijden van oproer in de zwarte wijken. De schoolstaking duurt behalve in Soweto ook voort in de Afrikaanse wijken bij Pretoria, Atteridgeville en Saulsville. De scholieren eisen afschaffing van het Bantoe- onderwijs, het afzonderlijke on derwijs voor de Afrikanen, dat vol gens hen slechter is dan de blanke scholen. De Zuidafrikaanse staat geeft jaarlijks 450 rand (ongeveer 1350 gulden) uit voor iedere blanke leerling, en slechts 50 rand (150 gulden) voor iedere zwarte scholier. Het hoofd van de oproerpolitie, ge neraal Kriel, zei over de rellen van de afgelopen dagen: "Aan deze on zin doen we niet meer mee. Wij zijn vastbesloten er een eind aan te ma ken, en de' politie zal daartoe alle middelen gebruiken die de wet toe laat". Scholieren, die zich tijdens schooltijd op straat bevinden, zul len niet als scholieren worden be handeld. "Ze zullen de gevolgen van hun daden moeten aanvaar den." Dr. Motlana, hoofd van de "com missie van tien", die een plan voor zelfbestuur voor Soweto heeft uit gewerkt, meent dat de politie de re bellen provoceert. "Als de politie van de straat bleef zou er geen ge weld zijn." De commissie had voor afgelopen zondag een massabij eenkomst uitgeschreven om de plannen voor een zelfbesturend. Soweto met een democratisch ge kozen gemeentebestuur met de in woners te bespreken. De bijeen komst is door de autoriteiten ver boden. Motlana zei dat de bijeen komst nu voor zondag op het pro gram staat. WASHINGTON (ANP) - Het Sow- jetrussische schip "Akademik Ko- rolev" voor hydrometeorologisch onderzoek wordt omstreeks 7 au gustus bij de kust van Virginia, bij het NASA-centrum op het eiland Wallops, verwacht om deel te ne men aan een serie raketsondeproe- ven die moeten nagaan waarom de Amerikaanse en Sowjetrussische metingen aan de hogere luchtlagen soms zoveel van elkaar afwijken. De Akademik Korolev gaat tussen de vijf en acht kilometer uit de kust voor anker o'm als lanceerplatform voor de Russen te dienen. Om de resultaten met elkaar te ver gelijken zullen telkens twee son des, een Amerikaanse en een Rus sische, worden gelanceerd, zo dicht mogelijk bij elkaar. In totaal gaan 22 sondes van de NASA en van de Russen omhoog. Elke organisatie is verantwoorde lijk voor eigen lanceringen en vei ligheidsmaatregelen. In 1971 hadden de NASA en de Sowjetrussische-academie van we tenschappen een overeenkomst in zake ruimtevaartkunde en toepas singen ondertekend waaronder voorzien was in uitwisseling van gegevens verkregen met meteoro logische raketsondes van verschei- Q^ïocrol „om dene tenceerpiaalsen op het °°ste- LONDEN - Een Duitse Misleiding. In die uitgave is op ver- lqk halfrond, ongeveer 60 graden gpion die m de herfst van zoek van het B„tse ministerie van oost, en het westelijk halfrond, on- jg^g per parachute in Enge- defensie geen herkenbare foto van De u7twLfe?ing\Tgon in januari land aankwam en vervol- hem afgedrukt en zijn naam en ad- iDt; uitwisseling Degon in januari rpe worden niet vermeld De tïeee- 1972. maar uit de analyses van de gens onder Britse leiding tot ?^tlon^nksg^ond^ metingen, bleek dat de temperatu- 1945 misleidende radiobe-* hebben in een drukproef van het het oostelijk halfrond ge- rjchten is gaan doorgeven komende Engelse boek, hebben aan de Duitse spionage- ons na enig speurwerk toch op het diensten, heeft sindsdien in alle kalmte en anonimitei- ke dertig jaar heet. t in Engeland gewoond. Harry, die inmiddels van zijn pens ioen geniet, heeft al die dertig jaren op nog geen vijftig kilometer van Een merkwaardige figuur, deze Londen gewoond - op nog geen agent 3725. De nazi's hebben hem vijftig kilometer van de Tower- ridderorden verleend, het IJzeren gevangenis waar op z'n minst acht Kruis, eerste en tweede klasse, van zijn vroegere collega's opge- Maar zijn werk heeft ook de levens van duizenden geallieerde soldaten PRETORIA (ANP)-De emigratie uit Zuid-Afrika is in de maand mei ruim verdubbeld, vergeleken met dezelfde maand in het-voorgaande jaar, zo blijkt uit gisteren gepubliceerde Zuidafrikaanse statistieken. In mei vertrokken 2.747 mensen, vergeleken met 1.331 in mei 1976. In mei vestigden zich slechts 2.065 nieuwe immigranten in Zuid-Afrika, verge leken met 4.296 nieuwkomers vorig jaar mei. Het hele jaar 1976 bracht in totaal nog een vestigingsoverschot van 30.598 mensen. Maar de cijfers van het lopende jaar tonen aan dat het aantal emigranten nu groter wordt dan het aantal mensen dat zich nieuw in Zuid-Afrika wil komen vestigen. Salisbury - maandelijks keren ongeveer duizend blanken, overwegend jonge geschoolde krachten, Rhodesië de rug toe. Daarnaast is er nog een niet bekend aantal vakantiegangers, dat na de vakantie niet naar Rhode sië terugkeert. Terwijl de blanke bevolking geleidelijk slinkt - binnenkort zullen er niet veel meer dan 250.000 blanken in arhodesië zijn - heeft de Afrikaanse bevolking in Rhodesië het hoogste geboortecijfer ter wereld: 3,6 pro cent. Op het ogenblik telt Rhodesië ongeveer 6,4 miljoen Afrikaanse inwoners. Veel jonge blanken emigreren om aan de langdurige dienstplicht te ontkomen, en uit vrees voor een onzeker bestaan in een Afrikaans be stuurd Zimbabwe. De makelaars bieden villa's aan voor spotprijzen want de blanken steken geen geld meer in de aankoop van onroerend goed. Als er geen politieke oplossing tot stand komt zal de uittocht waarschijn lijk onverminderd voortduren, zo menen regeringskringen in Salisbury. ALTDORF-Meer dan twaalf uur durende regenval heeft in grote delen van Zwitserland overstromingen veroorzaakt. Spoorlijnen en verkeerswegen zijn op tal van plaatsen afgeslo ten. Als gevolg daarvan ondervin den grote groepen uit Zuid- Europa terugkerende toeristen vertragingEen hoge berg mod der en stenen blokkeert de drukke Gotthard-spoorlijn, waardoor alle internationale treinen moeten worden omge leid via de Simplon-tunnel. De foto geeft een beeld van de Zwitserse hoofdroute naar het zuiden, waar de auto's - zoals hier m Altdorf - door het water moesten ploegen. Overigens wordt voor deze streek nu goed weer verwacht zodat de toestand vermoedelijk Over Super Phenix PARIJS - Linkse groepe ringen hebben de Franse re gering er gisteren van be schuldigd de gevechten die zondag plaats hadden tus sen de Franse politie en te genstanders van Frankrijks eerste snelle kweekreactor, te hebben uitgelokt. Bij de botsingen kwam een demonstrant om het leven en raakten ongeveer 100 mensen gewond. De ge vechten speelden zich af bij Creys-Malville, waar de snelle kweekreactor, gena amd Super Phénix, ge bouwd wordt. In eerste instantie werd gemeld dat de omgekomene zou zijn overleden aan een hartaanval maar maandag werd gezegd dat de doodsoorzaak nog niet duidelijk is. Een medebe toger die de man naar een hulppost had gebracht, verklaarde dat het slachtoffer een schop in de onder buik had gehad. Vandaag zou een lijkschouwing worden verricht. Het communistische dagblad l'Humanitë schreef gisteren dat de gevechten bij Creys-Malville het gevolg waren van een opzettelijk gecreëerde spanning. Het verhaal over de strijd was getiteld: "Provo catie bij Malville". De leider van een van de bij de de monstratie betrokken milieugroe peringen, Brice Lalonde van "vrienden van de aarde", eiste gis teren dat een parlementair onder zoek wordt ingesteld naar de bot singen. De Franse democratische arbeid ersconfederatie, een van Frankrijks grootste vakbonden, zei niet aan de demonstratie te hebben deelgeno men om niet gemengd te worden in de onvermijdelijke gevechten die voortsproten uit de agressieve houding van de autoriteiten. Schade Seveso nog steeds niet Volgens de bond waren de gevech ten te wijten aan de officiële weige- "ring informatie te verstrekken of een debat toe te staan over de snelle kweekreactoren en aan een onaan vaardbaar kernenergieprogramma. De politië deelde mee dat gisteren nog 19 van de oorspronkelijke 35 arrestanten gevangen zaten onder wie elf Westduitsers en twee Zwit- vastgesteld PARIJS - De bewoners van de Noorditaliaanse plaats Seveso zijn in juli van het vorig jaar blootge steld aan giftige dampen in een zo danige concentratie dat cavia's er allang aan zouden zijn bezweken. Dit heeft dr. Montesano van het on derzoekcentrum van de Wereldge zondheidsorganisatie (WHO) in de Franse stad Lyon verklaard. De WHO zal er binnenkort een rap port over Volgens Volgens hem is bij proeven gebleken dat vijf of zes microgram van het giftige dioxine, dat destijds in Seveso ontsnapte, dodelijk is voor cavia's. De dioxine-dampen kwamen vrij als gevolg van een ontploffing in een chemische fabriek. Dr. Montesano zei dat er geen proe ven met dioxine op mensen zijn De De omvang van de schade voor mens en door van het gebeurde in Seveso heeft men nog niet kunnen vaststellen. Volgens de Italiaanse autoriteiten zijn er sinds het onge luk in Seveso 15 misvormde kinde- middeld 18 graden Celsius lager schenen dan in het westelijke hal frond. Dat klopt niet erg en beide landen willen nu nagaan wat de oorzaak van deze foutenbron kan zijn. In 1973 werden op Kourou in Frans Guyana rechtstreeks Amerikaanse, Russische, Franse en Britse meteo rologische raketgegevens vergele ken en daar bleek dat het met de metingen aan temperaturen en windsnelheden ook niet geheel pluis was. Daarna zijn de systemen van de ra ketten en de techniek van de ana lyse verbeterd, waardoor het nu opnieuw'nodig is geworden die met elkaar te vergelijken. spoor gebracht van Agent 3725 - of tewel Harry, zoals hij nu al e hangen zijn. Met trots Door Alan Road "The Observer" TENNIS - Italië heeft gisteren in Barcelona de halve finales inter- zone van het Daviscuptoernooi be- gelaten reikt door tegen Spanje een beslis- mand van zijn voorgeschiedenis sende voorsprong van 3-1 te ne- wist. zijn verdere weg te zoeken in men. De Italiaanse nummer twee' de gewone Engelse samenleving. Dorrado Barazzutti versloeg de De Duitse journalist Gunther Peis Spaanse nummer één Manuel vertelt over Agent 3725 in een boek Orantes in drie sets: 7-5 7-5 6-1. dat deze maand ook in het Engels verschijnt onder de titel „The Mir- In het boek van Peis is te lezen dat Adolf Hitier eens met trots vertelde dat Duitsland „in Londen een agent heeft die ons 29 rapporten per dag stuurt". Maar de Engelsman Sir John Masterman, in de oorlog voorzitter van de Misleidingscom missie die de Britse spionagedienst De dankbare Britse autoriteiten ingesteld had om de Duitse spiona- hebben hem na de oorlog de kans gediensten voor de gek te houden rustig, zonder dat ie- met valse inlichtingen via hun ei- Al een paar uur nadat hij per para- Harry was evenwel zo betrouwbaar chute was neergedaald, werd Agent dat hij halve vrijheid kreeg, zei Po- 3725 gevangengenomen niet zo ver pov. Hij woonde bij het gezin van van Oxford, in een landschap waar Tar. (Tar was de codenaam van ko- hij niet veel dekking kon vinden, lonel T. A. Robertson van de bo- De reis die op een Hamburgse vengenoemde Misleidingscom- spionageschool begonnen was, missie.) eindigde in een Brits internerings- De grootste bijdrage die de voorma kamp. Harry ging bij zijn verhoren iige Duitse spion aan de geallieerde door de knieën en werd vervolgens oorlogvoering geleverd heeft, is overgehaald om voor zijn voorma- wellicht zijn rol geweest in de mis- lige vijanden te werken. leiding van de Duitsers op het punt Dusko Popov, de in Joegoslavië van datum en plaats van de invasie geboren Britse dubbelagent die in Frankrijk in 1944. Gunther Peis naar men zegt Ian Fleming tot zijn veronderstelt in zijn boek dat Harry James-Bond verhalen geïnspireerd misschien juiste berichten naar heeft, vertelde mij vorige week het Duitsland heeft mogen doorgeven een en ander over de methoden die over de overval op Dieppe - waarbij de Britten gebruikten om gevangen de Canadese troepen zware verlie- spionnen over te halen. zen leden - ter verhoging van zijn „Er waren er een heleboel die uit geloofwaardigheid voor de latere angst voor ons gingen werken", misleiding omtrent de veel belang- vertelde hij mij in zijn vakantiehuis rijker invasie in Normandië. in Dubrovnik. ,,Er bestond een Een andere kostbare waarheid die commissie die in haar vergaderin- de Britse spionagedienst door gen besliste welke gevangen Harrv heeft laten doorgeven om spionnen er opgehangen moesten hem geloofwaardig te houden voor worden. We hebben er natuurlijk de Duitsers, betrof de nauwkeurige wel eens een paar moeten ophan- plaats waar de Duitse V-bommen in gen, want anders zouden de Duit- Londen terechtkwamen. Zijn ïn- sers achterdocht gekregen hebben lichtingen stelden de Duitsers in als al hun agenten steeds maar sue- staat om beter te richten op een be- hadden". De spionnen die op- gen agenten, zegt van Harry (of Ta- te, zoals toen zijn codenaam luid de): „Hij is een van onze ver trouwdste radio-agenten geworden zijn werk is in het begin van grote waarde geweest voor de contras pionage en later voor misleiding". langrijk strategisch doel. Harry heeft vier en een half jaar ra dioberichten naar Hamburg door gegeven; zijn laatste bericht seinde hij een paar uur voordat Hamburg in geallieerde handen viel. Na de geen dubbelagent te oorlog is hij getrouwd met Irene, zelfs drievoudig agent een 25-jarige kapster. Op het stad- gehangen zijn, behoorden tot de genen die niet wilden meewerken. „Er waren er die voor ons werkten om hun huid te redden. Er zijn er ook geweest die hebben gepro beerd blijven te worden en ons weer te bedrie- huis heeft hij begrijpelijkerwijs gen". niet de juiste naam van zijn vader Tolk Een vermakelijk kantje van het nieuwe leven van de overgelopen spion is, dat hij in 1959 in West- Duitsland op bezoek is geweest in Mainz, met een Engels-Westduits uitwisselingsbezoek tussen „tweel ingsteden". Hij is er erelid van de gemeenteraad gemaakt en kwam in Engeland terug met een aantal langspeelplaten als cadeau. In zijn gesprekken met de hoog waardigheidsbekleders in Mainz heeft Harry, drager van het IJzeren Kruis eerste en tweede klasse, ge bruik gemaakt van de diensten van een tolk. De vroede vaderen van Mainz hebben niet kunnen ver moeden dat hun gast een bijzon dere verpersoonlijking was van de banden tussen Engeland en Duits land. Ook nu nog weet vermoedelijk geen van Harry's collega's of buren iets af van zijn vroegere Harry is niet bezweken voor de verleiding om zijn verhaal voor goed geld te verkopen, hoewel er ongetwijfeld een geweldige film in zit. Hij houdt zijn verleden nog altijd volstrekt geheim. Toen wij hem vroegen wat hij van de publikatie van het boek van Gunter Peis vindt, werd hij boos. „Dat heeft met mij niets te maken", zei hij met een nog altijd herkenbaar Duits accent. „U hebt de verkeerde voor. U kunt die hele zaak beter vergeten". Politie vindt vluchtauto's van Ponto s moordenaars FRANKFORT - Bij de speurtocht naar de daders van de moord op de Westduitse bankier Jürgen Ponto heeft de Westduitse politie twee au to's gevonden die bij de vlucht ge bruikt moeten zijn. Een auto stond in Frankfort, de andere in Oberur- sel, in de buurt van de plaats van de moord. In de auto in Frankfort lag een corduroy jasje met bloedspo ren, waarvan de bloedgroep over eenkomt met die van de vermoorde bankier. De politie zoekt nog steeds naar Susanne Albrecht, dochter van een goede vriend van de bankier, een ongeveer even oude vrouw en een man, met wie zij Ponto's villa is binnengegaan. De twee begeleiders zijn nog niet geïdentificeerd. Waar schijnlijk had het drietal Ponto wil len ontvoeren. Eén van de gevonden auto's is een volswagenbusje met geblindeerde Vervolgens had men wellicht een hoge losprijs willen eisen, of de vrij lating van de overvallers van de Westduitse ambassade in Stock holm, die onlangs tot levenslang zijn veroordeeld. De oppositiepartij CDU heeft naar aanleiding van de moord op Ponto aangedrongen op zwaardere straf fen voor terroristen. Regeringswoordvoerder Grune- wald waarschuwde van de moord geen politieke zaak te maken. Het is niet mogelijk politiebescherming te geven aan alle prominente personen, zei hij. Er zouden dan zo veel mensen bewaakt moeten wor den dat het niet doelmatig zou kunnen gebeuren. Ponto had zelf veiligheidsmaatregelen getroffen, aldus een woordvoerder van het ministerie van Justitie, maar hij werd aangevallen door een kennis. "Wat zou de politie daartegen kun nen doen"? In Turkije ANKARA - De Turkse nationale vergadering heeft gisteren met 229 tegen 219 stemmen haar vertrou wen uitgesproken in de rechtse coalitieregering onder Suleyman Demirel. De leden van de fracties van de regeringspartijen stemden allen voor, ondanks de twijfel van sommigen of het nieuwe kabinet veel kans zal hebben om de ernstige economische en sociale problemen van het land op te lossen. De regering-Demirel heeft vrijwel dezelfde samenstelling als de ploeg die het grootste deel van de afgelo pen tweeëneenhalf jaar Turkije heeft bestuurd. Bij de algemene verkiezingen van 5 juni had geen der partijen een duidelijk mandaat gekregen. Ecevit vormde toen als leider van de grootste partij, de Re publikeinse Volkspartij (RPP), een minderheidskabinet. Toen Ecevit het vertrouwen van het parlement vroeg, leed hij een nederlaag. Daarop kon Demirel weer aan de macht komen. Het nieuwe kabinet bestaat uit mi nisters van de conservatieve "Rechtvaardigheidspartij" van de premier, de Islamitische Partij voor het nationaal welzijn" en de uiterst rechtse "Partij van de nationalisti sche actie". De "Republikeinse Partij van het vertrouwen" die deel uitmaakte van de vorige regering- Demirel, heeft na haar nederlaag bij de jongste verkiezingen de zijde van de oppositie gekozen. De twee afgevaardigden van deze beweging stemden met de 214 leden van de "Republikeinse Volkspartij" en drie onafhankelijken tegen het nieuwe kabinet

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9