Schoolboeken worden centraal geregistreerd Over twee jaar Nederlandse wijn Politiebaas ziet niets in strafpunten rijbewijs Hasj-complot vliegveld Schiphol opgerold Geen stappen tegen tand heelkundige inrichting Slecht weer tegenvaller voor horeca t3 SUISSES Joegoslavische kenner: Flevoland zeer geschikt DINSDAG 2 AUGUSTUS 1977 BINNENLAND PAGINA 7* SCHIPHOL (ANP) - Na twee maanden van intensief speur werk heeft de rijkspolitie op Schiphol in samenwerking met de douanerecherche een einde kunnen maken aan een geregelde stroom van hasjiesj uit India en Pakistan, die via Schiphol naar de Amsterdamse zwarte markt ging. De zes verdachten, die de afgelopen week in verband met dit complot zijn aangehouden, zijn inmiddels voor de officier van Justitie te Haarlem geleid. Drie van hen zijn in verzekerde bewaring gesteld, drie anderen werden in afwach ting van hun proces op vrije voe ten gelaten. Een zevende ver dachte hoopt de rijkspolitie spoedig te kunnen aanhouden. Van de zes tot nu toe aangehouden verdachten werkten er vier als bagage-employé in de kofferkel ders op de luchthaven Schiphol. Hoofdverdachte is de 30-jarige W. C. J. S. uit Amsterdam. Hij was werkzaam bij de afhandelings maatschappij Aero Gronddienst. Uit verklaringen van de verdachten is volgens de rijkspolitie vast komen te staan, dat S. tegen beta ling drie bagage-employés, twee in dienst bij de KLM en één werkzaam bij Martinair, koffers met hasj van de bagageband liet halen voordat deze de douane waren gepasseerd. Deze koffers werden dan via sluipwegen bui ten het douaneterrein gebracht en in bagagekluizen verborgen. Daaruit werden ze later door de andere verdachten weggehaald. Gedurende de twee maanden dat de rijkspolitie en de douanere cherche de bende op het spoor was, is in totaal ongeveer 125 ki logram hasjiesj onderschept. Vo rige week kon de 23-jarige G. S. H. uit Amsterdam, zonder be roep, op Schiphol op heterdaad worden betrapt toen hij een door de politie in de gaten gehouden tas uit een bagagekluis ophaalde. In de tas zat 25 kilogram hasjiesj. Hij is in verzekerde bewaring ge steld. In het huis van de hoofdverdachte in Amsterdam werd bij een huis zoeking kort daarna ook de 31- jarige Amsterdamse glazenwas ser H. J. D. B. aangetroffen. Deze was voortvluchtig wegens zijn aandeel in de hasjzaak waarbij onlangs d,e rijkspolitie te water in samenwerking met de Amster damse politie 2300 kilogram has- jies in een klein jacht in de Am sterdamse Oranjesluizen aantrof. S. zelf, die mogelijk ook betrokken is geweest bij deze hasjsmokkel, is een goede bekende van de poli tie, wegens zijn aandeel in de smokkelaffaires van verdovende middelen. S. kende de wegen op Schiphol, waar hij voordat hij bij Aero Gronddienst in dienst kwam, goed, omdat hij lange tijd als kruier op de luchthaven werkzaam is geweest. De rijkspo litie was net op tijd om hem op de luchthaven aan te houden. S. had namelijk per 1 augustus ontslag genomén. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie dient luchtvaart heeft de bende geprobeerd om in totaal 500 kilogram hasjiesj via Schip hol Nederland binnen te smokke len. Het grootste gedeelte daar van kwam uit Karachi in Pakis tan. Drie linkse partijen doen beroep op Jimmy Carter DEN HAAG (ANP) - PvdA, D'66 en PPR hebben gisteren bij de Amerikaanse president Carter geprotesteerd tegen de discriminatie van homofielen in Florida. In een brief aan de pre sident spreken de drie partij voorzitters hun bezorgdheid uit over de uitslag van het referen dum dat gehouden is in Florida. De volksstemming maakte een eind aan een wet die discrimi natie van homofielen verbiedt. „We hebben gezien hoe u zich verscheidene malen hebt inge zet voor verdediging van de mensenrechten", aldus de brief aan Carter. „Daarom doen we een beroep op u om ook in dit geval van discriminatie uw in vloed aan te wenden". DEN HAAG (SP) - Er wordt getracht een weg te vinden in de doolhof van schoolboeken (een jaarlijkse produktie van ruim 3.000 nieuwe of herdrukte werken). Volgend jaar wordt begonnen met een centrale registratie van leerboeken, die zal worden ondergebracht bij de stich- f ting voor de leerplanontwikkeling. Op de onderwijsbegroting van 1978 zal hiervoor geld wor- lit - r den uitgetrokken. De registratie wordt in eerste instantie DEN HAAG £>e Haagse weggebruikers stonden gistermiddag vreemd te kijken, toen zij temidden van de gezien als een experiment van twee jaar maar het ligt voor gebruikelijke auto's opeens een aantal uit de kluiten gewassen olifanten door de straten in de residentie zagen de hand dat deze opzet een definitief karakter krijgt. s dat zijn tenten op het Malieveld heeft opgeslagen. Minister Van Kemenade van on derwijs en wetenschappen wil met dit initiatief tegemoet komen aan de toenemende wrevel en bezorgd heid bij het onderwijs over de keu zeproblemen, de kwaliteit en de stijgende kosten van het boeken pakket. De onderwijskundige belangen van een goede registratie zijn groot. Toch is het minstens even belang rijk dat de „afnemers", zowel de leerkrachten als de leerlingen, worden betrokken bij het samens tellen van de boeken. De uitgevers, die zich overigens steeds meer van deskundige redac tieteams bedienen, kennen te slecht de verlangens, de specifieke wensen, die bij het onderwijs be staan. Daarenboven bevatten veel leer boeken onnauwkeurigheden, die met de inbreng van onderwijzend personeel, dat met de boeken moet werken, zouden kunnen worden- voorkomen. Een veelvoorkomende klacht is dat de uitgevers in hun boeken een verouderde moraal hanteren. Zo zijn boeken voor de lager techni sche school en de huishoudschool, die qua niveau dezelfde leerstof be vatten, volstrekt verschillend. Voor de lts boeken met veel sport en techniek (buiten de specifieke technische leerstof) en voor de huishoudschool extra aandacht voor koken, mode: een bevestiging van het rollenpatroon van ma- DEN HAAG (ANP) - De zomertijd heeft voor de horeca niet geleid tot een flinke omzetstijging. Het slechte zomerweer heeft daar een streep door gehaald, zegt secreta ris drs. A. W. Merk van het be- drijfsschap horeca in Den Haag. oI "Vooral de strandexploitantenter ook^ de deugdelijkheid die gehoopt hadden op lange, geding is. lichte avonden, hebben een slecht seizoen achter de rug", aldus Merk. De maand augustus kan dat niet meer goedmaken, denkt hij. "Ook al zou het een stralende maand worden, dan merkt de horeca toch dat veel mensen hun vakantie achter de rug hebben en niet meer IX) goed bij kas zijn". Maar het meest nadelige effect voor de horeca komt volgend jaar, al dus drs. Merk. "We zien nu al dat veel mensen nog even een zonne- vleugje boeken in het buitenland. Door het slech te weer van dit jaar, zullen veel Nederlandse vakan tiegangers besluiten volgend jaar naar het buitenland te gaan". Dat geldt ook voor buitenlandse toeristen in Nederland. De horeca verdient jaarlijks goed aan de buitenlanders, die logies in Ne derland gereserveerd hebben. Maar de weekeindersuit Duits land en de dagjesmensen vormen een verdienstelijke aanvulling. Deze groep heeft zich deze zomer nog weinig laten zien en dat is voor de zogenaamde buitenbe- drijven wel een strop, aldus de se cretaris van het bedrijfsschap. "Nu is een lange hete zomer ook niet alles voor de horeca", zegt drs. Merk. "De mensen worden zon- moe als het wekenlang heet is. We moeten niet altijd klagen in de horeca. Laten we hopen op een zonnige zomer in 1978, afgewis seld met af en toe een paar dagen bewolking. Dat zal de horeca goed doen". BRIDGE - Het Nederlands bridge- team heeft twee zware nederlagen geleden tijdens het toernooi om het Europees kampioenschap in HeLs- ingör. Zweden won in de tweede ronde met 20-0 en na die les werd Nederland ook verslagen door Bel gië: 15-5. Juli was topmaand voor alarm centrale DEN HAAG (ANP) - Nu de ANWB gisteren de definitieve balans over de afgelopen va kantiemaand juli heeft kunnen opmaken is gebleken, dat de toeristenbond het nog nooit zo druk heeft gehad als deze juli maand: 400 patiënten zijn gere patrieerd tegen 300 in 1976 en 70 stoffelijke overschotten zijn naar ons land teruggebracht te gen 40 het vorige jaar juli. Wat vorige week nog niet be kend was: er zijn in het buiten land ongeveer 1200 auto's ge strand, waarvan er duizend niet op eigen kracht konden terug keren, 200 zijn door chauffeurs van de ANWB naar ons land te ruggereden. Een patroon, dat niet veel afwijkt van dat van 1976. De leeftijd van de mensen, die tijdens hun vakantie overlijden, is dalende. Dit jaar meer jonge ren dan in 1976. Het Nederlands Genootschap van Leraren heeft een onderzoek ver richt naar de prijzen van de leer boeken in de laatste tien jaar. Ge concludeerd wordt dat de boeken, vergeleken met de stijging van de kosten van levensonderhoud, niet onevenredig duurder zijn gewor den. In 1970 was de gemiddelde boekenpost bij mavo 3 444,-, in 1975/ 618,75. Bij havo waren de cij fers respectievelijk 936,- en 1375,46. Gymnasium (B) 1140,- ïn 1975in 1975 1.773,82. Nogmaals, de prijzen van de boe ken zeggen niets over de inhoude- UTRECHT (ANP) - Hoofdcommis- Volgens Van Doesburg is een heid kan opleggen. "Die mogelijk- Doesburg Utrechtse politie heeft weinig be hoefte aan de invoering strafpuntensysteem voor rij be de doelmatige bestrijding van onveilig heid wordt onvoldoende toege- lijke kwaliteit. Een centrale regi- wijshouders, zoals minister Wester- stratie kan de leerkracht heel wat terp (Verkeer en Waterstaat) on beter van nut zijn! langs heeft gesuggereerd. rijgedrag best mogelijk als e gebruik zou worden gemaakt i de bestaande mogelijkheden. past". Ook meent hij, dat de politie er gebruik moet gaan maken i de zogenaamde vorderingsbe- De hoofdcommissaris vindt bij- voegdheid krachtens art. 18 voorbeeld, dat de rechter veel «ontzeggingen van de rijbevoegd- verdenkt sturen va de Kosten Ook de kosten vormen een belang rijke overweging bij de aanschaf van boeken. Kostbare lay-out of il lustraties doen al gauw grijpen naar goedkopere uitgaven, waarbij ech- het- Bij het voortgezet onderwijs ko men de kosten voor een belangrijk deel voor rekening van de ouders. Lang niet alle scholen kennen een zogenaamd „boekenfonds" waar door de aanschafkosten aanzienlijk kunnen worden gedrukt. In som mige gevallen maken scholen zelfs nog - zij het bescheiden - winst op de leerboeken. Daaruit worden dan weer andere kosten bestreden. ROTTERDAM (SP) - Het over lijden van een patiënte na een be handeling in de tandheelkundige inrichting Acudent aan de Claes de Vrieselaan in Rotterdam zal niet worden gevolgd door maat regelen van de kant van justitie. De officier van justitie mej. mr. A. G. Korvinus, ziet geen aanleiding voor een strafrechtelijk optreden. Hoewel zij de officiële rapporten over het onderzoek en de sectie op het stoffelijk overschot nog moet krijgen, is er volgens de of ficier niets gevonden dat op fou ten bij Acudent wijst. „Het minis terie van volksgezondheid moet verder maar bekijken hoe het met dit soort inrichtingen moet", stelt mej. Korvinus. De sectie heeft uitgewezen, dat de 46-jarige mevrouw T. J. Maat uit Den Haag op 20 juli overleed aan een hersenbloeding. Het slach toffer was getroffen door een bij zondere vorm van hersenbloe ding, die wordt veroorzaakt door grote geestelijke spanning of grote lichamelijke inspanning. Nadat zij een plaatselijke verdo ving had gekregen en een kies was getrokken, werd de vrouw onwel en raakte in coma. De poli tie heeft geen reden om te veron derstellen, dat een andere dan de bevoegde tandarts bij Acudent de vrouw heeft behandeld. i Helen le Clerq.Het programma ging gisteravond i De politie kan van iemand, die zij an het onbekwaam be- een voertuig, het rijbe wijs innemen en hem een nieuwe rijproef laten afleggen. Volgens Van Doesburg wordt er slechts spaarzaam van de vorderingsbe voegdheden gebruik gemaakt. Als belangrijkste bezwaar tegen de invoering van een strafpuntensys teem noemt de hoofdcommissaris de te zware druk, die daarbij op de politie komt te liggen. "De politie moet dan als een soort rechter gaan optreden. Daardoor ontstaat het gevaar van ongecoördineerd han delen. Elke politieman bekijkt een verkeersovertreding min of meer subjectief, waardoor er interpreta tieverschillen ontstaan'. Mocht er toch een strafpuntensys teem worden ingevoerd, dan ziet Van Doesburg liever, dat gekeken wordt naar het aantal keren dat ie mand binnen een bepaalde tijd we gens een verkeersovertreding is veroordeeld. "Dan is er sprake van een zekere objectivering, omdat de zaak voor de rechter is geweest. Op basis daarvan heb ik er geen bezwaar te gen, hoewel i!: me afvraag hoe groot de administ.atieve rompslomp is die het met zich mee zal brengen. Het is beter om meer gebruik te première maken van de bestaande mogelijk heden", aldus Van Doesburg. De nieuwe 3 Suisses BREIGIDS iser! Compleet met beschrijvingen - ,-rj slechts f 4PU meer dan 150 nieuwe brei en haakmodellen honderden echte wolstalen nieuwe fantasiegarens telpatronen voor borduur- en tapijtknoopwerk Kom hem vandaag meteen even afhalen ï#mdzLX>rkspeciaalzciak Botermarkt 13, LEIDEN FLEVOLAND (SP) - Als professor Marko Mikkos van de landbouwhoge school in het Joegoslavische Maribor het bij het rechte eind heeft kunnen we onze wijnkelders vanaf septem ber 1979 uitbreiden met de eerste jaargang van een puur Nederlandse - witte - wijnsoort. Want professor Mikkos heeft vastgesteld dat bepaalde delen van Oos telijk Flevoland zeer ge schikt zijn voor de wijn bouw. De grond is er rijk aan kalk (vroeger Althans, dat hopen de initiatiefne mers van dit project, de heren Dok ter uit Kampen en Fransen uit Heemskerk. Dit tweetal richtte een BV op om de "Flevowijn" (voorlo pig niet meer dan een werktitel) te exploiteren: zij zorgden ervoor dat professor Mikkos uit Maribor naar ons land overkwam, zij pachten de kelkhoudende akkers en zij zijn be reid het risico van een investering, in iets wat heel best een flop kan worden te dragen. Misverstand De heer Fransen, exploitant van het restaurant van de sporthal in Be verwijk en lid van de commissie onderwijs van Horeca-Nederland: "Er wordt altijd beweerd dat je lagen daar schelpenbanken onder Nederland geen druiven het wateroppervlak van de Zuider zee) en mineralen en dat is, naast zonneschijn, precies wat er nodig is voor een goede druivencultuur. Het gebied dat Mikkos als geschikt jaar heeft aangegeven beslaat in totaal kunnen een kleine honderd hectaren. Dit najaar zal, bij wijze van proef op twee hectaren begonnen worden met de aanplant van een nieuwe soort Sloveense wijnstokken die over twee jaar voor een oogst van enkele duizenden liters wijn zullen zorgen. de wijnbouw kun cultiveren, r willen bewijzen dat het wel kan. Natuurlijk, het klimaat in ons land niet zo geschikt en als we volgend n zomer krijgen als nu inderdaad wel inpak ken met onze "Flevowijn". Maar het is een misverstand dat wijndruiven een felle, constante zomerhitte nodig zouden hebben. Normale zonneschijn is voldoende, meer aaTizien' kijk maar naar Joegoslavië waar de Het ligt dan ook krijgen het uitstekend doet. En heus, zo groot zijn de klimatologi sche verschillen tussen hier en dat deel van Joegoslavië nou ook weer niet". Zijn Kampense compagnon de heer Dokter is momenteel in Mari bor om de laatste details van de on derneming te regelen. Dokter is voorzitter van het bestuur van de middelbare Horecaschool in Wageningen, een school die vijfjaar geleden werd opgericht en vorig jaar zijn eerste gediplomeerden af leverde. Ook Tilburg heeft een soortgelijke school: in totaal zullen beide insti tuten jaarlijks zo'n honderd leer lingen afleveren wier toekomst in het kleine of middelgrote horeca bedrijf ligt. Fransen: "Dat wij met dit Neder landse wijnproject zo fanatiek zijn komt ook, omdat wij willen be wijzen dat horeca een vak is dat achtergrond verdient. Noem het een ideële motivering, maar het feit ligt er: de middelbare horecaschool heeft er altijd als een weeskind bij gelopen en als wij nu, als betrokke nen, een spectaculair wetenschap pelijk programma tot een succes maken geeft dat onze branche ook Tilburg de wijnbouw in de Flevo- polder gaan bestuderen. Ook weer een positieve bijdrage tot hun vak kennis vinden wij". Sceptisch druivensoort die wij nu ook hier de leerlingen i de bedoeling dat i Wageningen en Op de Hogere Landbouwschool in Dronten, waar het onderzoek naar de bodemgesteldheid van de Fle- vopolder een dagelijkse bezigheid is, staat men welwillend doch scep tisch tegenover de wijnplannen. Ir. Kadijk, docent in Dronten: "Of het lukt? Dat lijkt me kantje boörd, eerlijk gezegd. Het zou wel eens kunnen stuklopen op de na chtvorst, vrees ik. En daarbij komt dat de bodem misschien zelfs te veel kalk bevat, en dat is ook weer niet goed". "Eigenlijk zie ik het project alleen maar een kleine kans van slagen hebben in de tuinbouwgebieden, want u moet niet vergeten dat wijndruiven beslist niet teveel wind mogen hebben. Dat wordt in de tuinbouw opgelost met veel bo menaanplant en schermen en win stengels, maar in die vlakke polder kan het soms krachtig waaien". "Een grote, commercieel aantrek kelijke wijnproduktie zie ik er so wieso niet uitkomen, daarvoor zal de opbrengst te laag zijn en de kwa liteit zal, dunkt me, evenmin kun- met wat wij in ons land uit Frankrijk en Duitsland binnenkrijgen". Maar Fransen is het daar niet mee eens: "Wij gaan er wel degelijk vanuit dat het commercieel ook haalbaar is, voor een proefcultuur alleen zouden we dit risico niet ge nomen hebben. Per hectare zou je mogen rekenen op 3500 a 5000 fles sen witte wijn van een kwaliteit die overeenkomt met die van de Joe goslavische wijnen. Een vrij zware wijn dus". Het zal, straks in 1979, wel even wennen zijn voor de vinofielen on der ons die gewoon zijn om het bouquet van een Chateau Margaux in termen van "Charmant en een tikje ondeugend" te prijzen. De chevaliers du tastevin hebben nu eenmaal het eigen jargon dat in harmonie verkeert met de Franse benamingen, de verfijnde tradities, de imponerende etiketten op de flessen. En dan komen wij, bierdrinkers van huis uit, opeens met, laten we zeggen "polderwijn" Daar valt natuurlijk geen elegant loflied op te dichten. Maar wat geeft het: als hij maar in zijn smaak geen aanleiding geeft tot associaties met zijn gebied van herkomst. Want dat ligt voor nltijd onder (Amsterdams) peil.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7