de Tunnel onder Kamemood in Leiden dit jaar'ongekend' Ik ben hier uitgenodigd als verdachte Ontwerp - bestemmingsplan: Particuliere verhuurder: "De boel zit gewoon vast DINSDAG 2 AUGUSTUS 1977 LEIDEN Voor de kantonrechter Volgnummer xyz wordt omge roepen en de naam van mijn heer S. uit Voorschoten. "Present", roept hij terug. Hij schrijdt voort naar de balie, gaat daar niet staan maar neemt plaats op een stoel daar in de buurt. Op zijn gemak, gele pa pieren op de knie gelegd, wacht hij op de dingen die komen gaan. "Ja, U mag natuurlijk zitten, maar misschien praat het mak kelijker als U tegenover me staat", begint de kantonrechter, mr. Van Dijke. De heer S. gaat staan en zegt, "Eerwaarde, of wat moet ik zeggen, edelachtbare?" Mr. Van Dijke: "Zegt U maar gewoon meneer." S.: "Ik ben hier uitgenodigd als verdachteDan volgt het verhaal. S. is op de Leidseweg linksaf met zijn auto gegaan, de inrit bij zijn huis Van deze ma noeuvre schrok een uit de an dere richting komende auto mobilist zodanig dat hij wat al te krachtig op het rempedaal ging staan, in een slip raakte en uit eindelijk bij een buurvrouw van S. naar binnenreed. Vraag was hinderlijk voor de tegenligger of niet? Hij zelf meende abso luut van niet, maar dat verhin derde niet dat de officier van Justitie, mr. Dettmeyer, een boete van 125 gulden eiste. S., nu toch wat verbouwereerd: "Mijn zoon had al gezegd: je kan bij verstek worden veroordeeld. Maar ik dacht: ik ga jer naar toe, omdat het toch maandag is. Maar om nu hier een geldboete van 125 gulden te krijgen, dat valt me tegen." Het vonnis van de kantonrech ter is conform de eis en hij deelt mee dat S. binnen veertien da gen in hoger beroep kan gaan. S.: "Mag ik niet vragen of het bedrag gehalveerd kan wor den? Nee? Mijn advocaat is mr. Van Heijningen, dat zegt U wel iets. Maar ik ga niet in hoger be roep." En waardig verlaat de heer S. de balie. 's Middags staat daar straatma ker K., 21 jaar oud en woonach tig in Leiden. Zijn enige hobby: autorijden. Zijn grootste pro bleem: hij heeft geen rijbewijs. "Ik ben al vier keer gezakt voor theorie." Op de Hoge Morsweg werd hij aangetroffen in een auto, met een snelheid van tachtig kilo meter. Bij de Haagsche Schouw haalde hij in waar dat niet mocht. De politie achterhaalde hem, maar hij ging niet in op het signaal om te stoppen. Toen de wagen toch tot stilstand was gebracht, bleek K. geen rijbe wijs te hebben, geen kenteken te hebben en onverzekerd te rijden. Verklaring voor zijn rijgedrag: "Ik raakte in paniek, toen ik de politie zag. Ik was bang dat de auto weer zou worden afge pakt." Vorig jaar werd hij voor de zelfde feiten in Leiden al ver oordeeld. In januari van dit jaar in Den Haag eveneens. En in dezelfde maand in Leiden nogmaals. Resultaat van die laatste aangelegenheid onder meer één week "zitten". De officier van Justitie, mr. Van Veen spreekt van een "hope loos geval" en zegt naar "hele botte middelen" te grijpen. Eist twee maanden hechtenis en in totaal een geldboete van 300 gulden. Eerste reactie van K.: "Er lag gereedschap in die wagen, krijg ik dat nog terug?" Mr. De Koningh, de kanton rechter "Maar zeggen de eisen van de officier van Justitie U dan niets?" K.: "Ik ben fout ge weest, daar moet ik voor boe ten." Het vonnis luidt: één maand gevangenisstraf, 275 gulden boete. Het gereedschap dat in de auto lag krijgt K. terug. De auto zelf niet. "Het gaat om het bewijs. Waarom worden er geen kleu renfoto's gemaakt", riep de verdachte uit. Hij was door rood licht gereden met zijn auto, zag op de foto het bovenste licht branden, maar nam er geen ge noegen mee. Beweerde en pas sant dat bovenste lichten wel eens oranje zijn. "Gaat U de verkeersregels bestuderen", adviseerde de kantonrechter. Hetgeen verdachte beloofde. Zijn naam: Groen. JOHN KROON LEIDEN - Bij de Leiderdorpse brug zal een tunnel voor voetgangers en fietsers worden aangelegd, opdat bewoners van de wijk Meerburg en de huizen ten westen van de Hoge Rijndijk veilig aan de overzijde van deze weg kunnen ko men. Het kruispunt Hoge Rijndijk-Besjeslaan (foto) wordt als onoverzichtelijk en gevaarlijk beschouwd. Daarom zal er een nieuw kruispunt worden gemaakt door de Castellumweg op de Hoge Rijndijk aan te sluiten. Wanneer deze tunnel er komt, is nog niet te zeggen. Het plan ver keert in een vroeg stadium; ook de exacte plaats van de tunnel is nog niet bekend. Wel staat vast dat er bijzondere voorzieningen nodig Lichtfabriek blijft aan Langegracht LEIDEN - Het college van B en W heeft het denkbeeld verlaten om de elektriciteitsfabriek van de Lange gracht te verplaatsen. Enige tijd heeft het gemeentebestuur met de gedachte gespeeld om de admini stratieve afdeling aan de Lange gracht te handhaven maar de pro- duktie, de eigenlijke fabriek, te verplaatsen. Met het aan de gemeenteraad voor gelegde advies om enige oude ele menten uit de fabriek te vervangen door nieuwe geeft het gemeentebe stuur echter te kennen te kiezen voor handhaving van de hele fa briek op de huidige plaats. Wel wordt aangedrongen op herin deling van het terrein. Men wil ko men tot het vrijmaken van een groenstrook langs de singel. Hoofdleidster Regenboogpad LEIDEN - B eii W hebben me vrouw Miriam Onvlee (30) be noemd tot hoofdleidster van de openbare kleuterschool aan het Regenboogpad. Sinds de opening van de school, begin vorig school jaar, was mevr. Onvlee tijdelijk met de leiding belast. Mevr. Le Pair (35) is benoemd tot hoofdleidster van de openbare kleuterschool De Klaproos aan de Telderskade. De Rooy verhuist uit binnenstad LEIDEN - Als de gemeenteraad akkoord gaat zal de firma De Rooy ver huizen van de Mare naar een nieuwe behuizing op het industrieterrein De Waard. B. en W. hebben zich bereid verklaard tot verpachting van een terrein op De Waard. De firma wil van de binnenstad naar dit industrieter rein verhuizen omdat het bedrijfspand aan de Mare waar bakkerijgrond stoffen en machines verhandeld worden te klein is geworden en verder de bereikbaarheid met de steeds grotere vrachtwagens steeds moeilijker wordt. LEIDEN - Werklieden van de gemeente zijn vanochtend begon nen met het maken van een paar visstekken in de sloot langs de Van den Brandelerkade. Omwonenden zijn enkele jaren bezig geweest om dat te bereiken, maar telkens stuitte dat op verzet van andere bewoners, die het zonde vonden als de water planten die de sloot bedekken, moes ten verdwijnen. zullen zijn, omdat de Hoge Rijndijk een functie heeft als waterkerende kade. Volgens de gemeente is reali sering van de tunnel vooral ge wenst als in de aangrenzende Roomburgerpolder woningen of bedrijven komen. Dit blijkt uit het dezer dagen bij de gemeente gereed gekomen ontwerp-bestemmingsplan "Hoge Rijndijk", dat overigens maar op een klein deel van deze straat be trekking heeft: het stuk tussen de Persant Snoepweg en de gemee ntegrens met Zoeterwoude. Tevens beslaat het plan de omliggende straten van dit gedeelte van de Hoge Rijndijk: Bruggestraat, Rhijnvreugd, Castellumweg, Be sjeslaan (gedeeltelijk) en Park Die Leythe. Castellumweg Een andere belangrijke wijziging die in het ontwerp- bestemmingsplan is aangebracht ten opzichte van de bestaande be stemmingsplannen is dat er een aansluiting is geprojecteerd van de Castellumweg op de Hoge Rijndijk. Deze weg komt op de plek van de vroeger daar gedachte Matiloweg, een destijds geplande verbinding van de Persant Snoepweg naar de Europaweg. Deze laatste verbin ding komt er niet. De aansluiting van de Castellum weg op de Hoge Rijndijk dient ter vervanging van de Besjeslaan met de Rijndijk, die onoverzichtelijk en daardoor gevaarlijk is. Tevens is het de bedoeling dat het kruispunt Castellumweg-Hoge Rijndijk een functie als tweede ontsluitingsweg voor dw ijk Meerburg zal krijgen, naast de Meerburgerkade, waarvan het kruispunt met de Hoge Rijndijk door de bewoning van het Waardei- land steeds zwaarder wordt belast. Voor de aanleg van de aansluiting van de Castellumweg op de Rijn dijk moeten drie garageboxen aan de Besjeslaan worden afgebroken. veertien woningen aan de Brugge straat. Deze premie-koopwoningen zullen door het Leidse aannemers bedrijf Duprie gebouwd worden op de plaats waar vroeger een fabriek stond. Het is mogelijk dat er drie woningen vervallen omdat de ge meente en Duprie inmiddels in on derhandeling zijn met de stichting Philadelphiatehuizen. Deze stich ting heeft belangstelling voor de grond, omdat ze gebruikt kan wor den voor uitbreiding van het aan grenzende kindertehuis Buiten zorg. Het overleg hierover is nog niet afgerond; het ontwerp- bestemmingsplan laat de moge lijkheid open dat drie huizen ver vallen ten behoeve van een andere bestemming. Het ontwerp-bestemmingsplan - tot het maken waarvan de gemee nte wettelijk verplicht was - is ver der voornamelijk een invulling van situaties, die in de praktijk al be staan, maar nog niet alle in de be staande bestemmingsplannen op genomen zijn. Zoals het flatgebouw aan de Castellumweg en het kan toorcomplex Hoge Rijndijk 306. Behalve de woningen in de Brug gestraat maakt de herziening van de bestemmingsplannen nog drie bouwplannen mogelijk: een land huis op het perceel Hoge Rijndijk 322, uitbreiding van het garagebe drijf Hoge Rijndijk 352-354 (een nieuwe werkplaats en een grotere showroom) en een woning in de tuin van het pand Hoge Rijndijk 255 bij de Besjeslaan. Voor het overige zijn de bestaande bestemmingsplannen goeddeels ongewijzigd. Zij dateren uit de be ginjaren zestig, toen het desbetref fende gebied nog tot de gemeente Zoeterwoude behoorde. Bruggestraat Gouden en Zilveren Ringen, Armbanden, Colliers en Sieraden, Briljant Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 Eigen ateliers voor het repare ren en ontwerpen van Uw sie raden. Door Wim Wirtz LEIDEN - De kamemood in Leiden is dit jaar groter dan ooit. Uit gegevens van de Stichting Leidse Studentenhuis vesting en de particuliere kamerverhuurbedrijven blijkt de vraag naar kamers dit jaar in elk geval veel groter te zijn dan vorig jaar. "Ongekend," zo noemt de admini- stratief en financieel directeur van studentenhuisvesting, T. G. D. Steenbeek, de situatie op dit mo ment. Een situatie die door particu liere kamerverhuurders als ronduit somber wordt ervaren. Zo spreekt de heer Honders van het kamer- verhuurbemiddelingsbureau "Het Trefpunt" aan de Witte Singel van hopeloze kamermarkt. "Ka memood", zegt hij, "is er in Leiden altijd wel geweest. Maar op het ogenblik zit de boel gewoon vast". De vraag naar kamers wordt elk jaar opnieuw juist in deze tijd aan zienlijk beïnvloed door de stroom eerstejaars studenten, die in Leiden komen studeren. De laatste jaren kost dat de kamerverhuurbe drijven en studentenhuisvesting flink wat hoofdbrekens, maar tot toe is men er altijd wel op eén of andere manier uitgekomen. Zorgwekkend Dit jaar lijkt het verschil tussen fffew Kfl.no?3 9 vraag en aanbod evenwel zorgwek kend. Bij de kamerverhuur be drijven melden zich relatief minder particulieren met een kamer dan in de achterliggende jaren. En bij de Stichting Leidse Studentenhuis vesting is de wachtlijst, die vorig jaar omstreeks deze tijd nog zo'n 800 kamerzoekenden groot was, met minstens 200 gegroeid. Volgens Steenbeek is dat een ge volg van een teruglopend aanbod in de particuliere sector. Wat daar precies de oorzaak van is, is niet duidelijk. Maar Steenbeek ver moedt dat er globaal twee oorzaken zijn. De eerste zou dan zijn dat de mogelijkheden van huursubsidie aanzienlijk zijn verruimd. Men heeft het verhuren van kamers niet meer nodig om de eigen huur te kunnen betalen. Steenbeek: "In Wageningen is dat destijds ook ge beurd. Toen er op een gegeven oge nblik voor een bepaalde wijk huur subsidie afkwam, waren er opeens 700 studenten over, die geen kamer hadden". Een andere oorzaak zou volgens Steenbeek kunnen zijn dat men in het algemeen minder snel geneigd is iemand op kamers te nemen. Steeds minder is men bereid, een stukje privacy op te offeren. Uit de particuliere sector komen wat dat betreft weer andere gelui den. Zo meent de heer Honders van "Het Trefpunt" dat het juist de hoge prijzen zijn, die tegenwoordig voor een (bedrijfs)pand betaald moeten worden, waardoor het ver huren van kamers een stuk onaan trekkelijker is geworden. "Er worden de laatste tijd erg veel bedrijfspanden doorverkocht. En als je ziet wat voor prijzen daarvoor worden gevraagd - soms zo'n drie ton - dan is dat niet meer op te Een greep uit de advertentierubriek. Maar "de stad zit helemaal vol". brengen als je zo'n pand ook nog eens moet gaan verbouwen voor kamerverhuur". Het kamerverhuurbedrijf is vol gens Honders dan ook niet zo ren dabel meer als het placht te zijn. Dat tekende zich vorig jaar al af, toen het grote kamerverhuurbe drijf Hansen van het toneel ver dween. Een belangrijke oorzaak vormden de toenemende klachten bij particulieren over het gedrag van kamerbewoners. Men vond het hierdoor niet langer aantrekkelijk een kamer te verhuren. Bureau Huisvesting De kamemood klinkt dit jaar ook stevig door in de burelen van het Bureau Huisvesting, dat, zoals be kend, geen enkele bemoeienis heeft met de toewijzing van ka mers. Een woordvoerder van dit bureau liet gisteren weten dat er in deze tijd per dag zeker zo'n tien kamerzoekenden het bureau bena deren. Het enige wat het bureau dan kan doen is een informatiebul letin meegeven waarin adressen en richtlijnen staan. "Het is de laatste maand tot anderhalve maand wat dat betreft behoorlijk druk", zegt een ambtenaar van Huisvesting. "Ik werk hier nu zo'n driejaar, maar ik heb het zo nog niet meege maakt". Soortgelijke geluiden, zoals ge zegd, ook bij studentenhuisvesting. "Het is vorig jaar al een beetje be gonnen", zegt Steenbeek. "In de maand december hadden we een wachtlijst over met kamerzoeken den die we niet konden helpen. Vo rig jaar waren dat er ongeveer hon derd. Maar nu zullen het er waar schijnlijk driehonderd worden". Een groot probleem bij studenten huisvesting is overigens dat er geen duidelijk inzicht bestaat in ds wer kelijke behoefte aan kamers. "Je weet niet hoeveel kamerzoekenden die by ons staan ingeschreven, er in de particuliere sector verdwijnen en daar een kamer vinden", zegt Steenbeek. "Als we een kamer hebben, dan beginnen we natuur lijk bovenaan de lijst. En dan komt het wel voor, dat ze dan zeggen: o nee, die kamer is voor my te klein. Je moet dan soms zo'n twintig tele foontjes plegen voordat je die ka mer kwijt bent. Sommigen zijn dus duidelijk op verbetering uit". Vandaar dat studentenhuisvesting met enig ongeduld uitkijkt naar de resultaten van een onlangs begon nen onderzoek naar de kamerbe hoefte bij studenten. Dat onder zoek komt uit de koker van de stuurgroep, die zich in de Leidse regio bezighoudt met de huisves ting van "één- en twee-persoons huishoudens". De uitslag ervan zal naar verwachting in oktober a.s. bekend zijn. Overigens heeft studentenhuisves ting nu 3800 wooneenheden (dat is niet hetzelfde als kamers) in be heer. Binnen twee a drie jaar ver-* wacht Steenbeek er zo'n 4500 te hebben, alhoewel hij een duidelijk voorbehoud maakt in verband met de effecten van een teruglopend aantal geboorten en van de zg. Wet-Posthumus, bij de gratie waar van een studieduurverkorting zal worden bewerkstelligd. Vol Inmiddels komen er in de particu liere sector ook al adressen binnen uit omliggende gemeenten, waar men een kamer te verhuren heeft. Mevrouw Van der Haar van het ge lijknamige kamerverhuurbedrijf aan de Hoge Rijndijk zegt: "We hebben laatst nog een adres gekre gen uit Hoogmade. Wantje krijgt in de directe omgeving geen adressen meer. De stad zit helemaal vol. Er komen ieder jaar zoveel mensen bij. En watje ook steeds meer krijgt is dat mensen die afstuderen, in Lei den op kamers blijven wonen". De huurprijzen die in de particu liere sector gerekend worden, wer pen zich overigens ook als hinder nis op. Waar bijvoorbeeld bij stu dentenhuisvesting de kale huur va rieert van 105 tot 115 gulden per wooneenheid per maand, liggen de prijzen elders aanzienlyk hoger. Honders van het bureau "Het Tref punt" zegt: "Het is begrijpelijk dat als je als particulier zo'n hoge prijs voor een pand moet betalen, je dat uit de huur moet halen. En je moet tegenwoordig goede kamers heb ben, want studenten stellen hoge eisen Bovendien zijn de onder houdskosten tegenwoordig erg hoog. Het komt dan wel voor dat een niet eens zo grote kamer 300 gulden kost. En dan komen Jaar gas, licht en water nog bij".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3