Orgel van Groene Kerkje gereed Agrarisch protest tegen groen langs Schiphollijn Bonaventura in beroep tegen dependance van L. de Coligny GREEP IN GELDKIST eidse agenda Dronken door Dinsdag 9 augustus eerste concert OEGSTGEEST - Op dinsdagmiddag 9 augustus om 14.30 uur zal het hoofdorgel van de Groene Kerk officiéél in gebruik worden genomen. Officieus werd het reeds vanaf augustus 1976 bespeeld in de kerkdiensten en enkele kerkconcerten. De Zwitserse orgelmaker Metzier plaatste het orgel in de zomer van 1976 en bracht dit voorjaar enige correcties aan. De officiële ingebruikname werd mede in verband met het verwarmings systeem van de kerk, dat de bruikbaarheid van het orgel in het stooksei- zoen nadelig beïnvloed, enige tijd uitgesteld. Na een enkele toespraak zullen de diverse registers stuk voor stuk worden gedemonstreerd. Bernardt Edskes, een Nederlandse medewerker van de Zwitserse firma Metzier geeft commentaar en Egbert van Goor, cantor-organist van de kerk, demonstreert de klank. Tenslotte volgt een concert met werken van Sweelinck, Buxtehude, Bach, Mendelssohn en Dupré. HISTORISCH Zoals bekend gaat het om de reconstructie van een historisch orgel uit 1658. Orgelmaker H. W. Schonat uit Frankenthal (Duitsland) moet het thans gereconstrueerde orgel in de Oude Kerk te Amsterdam als koor orgel hebben gemaakt. De inscripties op de Oegstgeester pijpen zijn dezelfde als die van het grote orgel der Nieuwe Kerk op de Dam te Amsterdam, waarvan zeker is dat de oudste delen daarvan door Schonat werden gemaakt. De orgelmaker Chr. Müller, die het beroemde Haarlemse orgel bouwde, plaatste later (1723) twee registers die pog ouder waren dan 1658 in het instrument. Deze pijpen kwamen naar men aanneemt uit het toenmalige grote orgel van de Oude Kerk, een instrument dat nog door Sweelinck werd bespeeld. De geschiedenis van het kerkorgel van de Amsterdamse Oude Kerk heeft verder een droevig verloop. In 1823 werd de kast leeggehaald en met de pijpen werd in de Amsterdamse Zuiderkerk een nieuw orgel gebouwd. Toen deze Zuiderkerk in 1929 gesloten werd, werd het pijpwerk van het orgel opnieuw versleept ditmaal naar de Gereformeerde Oosterkerk te Aalten. FRAAYE GELUIDEN Over dit pijpwerk van ongeëvenaarde constructie en van superieur mate riaal hebben organologen van naam geschreven en gespeculeerd. Hess (1774) prees „zijne fraaye geluiden". Dr. Vente meende (1958) dat delen van het pijpwerk stammen van Hendrik Niehoff (1544). De werkelijke omvang en betekenis van het bewaard gebleven materiaal (die groter was dan men tot dan toe vermoedde) alsmede een juistere datering werd echter pas precies vastgesteld door Dr. J. F. van Os (1971). Daarvoor was een aanleiding: in de oude kast van het Amsterdamse koor orgel die ruim honderd jaar had leeggestaan plaatste men namelijk in 1965 nieuw gemaakte pijpen. Tevoren waren in Aalten de resten van het echte binnenwerk bekeken, maar men meende toen (waarschijnlijk te recht) dat Aalten deze pijpen niet zou afstaan. Bovendien had men op dat moment nog geen idee van de werkelijke omvang en kwaliteit van het pijpenmateriaal. Het is een grote verdienste van Willem Talsma, die de kerkvoogdij (en later de stichting) van Oegstgeest adviseerde, dat hij Aalten wist te bewegen het zeventiende-eeuwse pijpwerk (dat daar niet tot z'n recht kon komen) aan Oegstgeest te verkopen. REPARATIES De zeer oude Oegstgeester Groene Kerk kreeg daarmee voor het eerst een orgel dat qua geschiedenis enigszins met het gebouw kan wedijveren: x\0CtillCHtl0 een orgel uit 1658 (zoals men weet werd de kerk na een verwoesting in 1574 tussen 1600 en 1660 weer herbouwd). De Groene Kerk ontving zijn eerste orgel veel later dan menige andere kerk pas rond 1860. Door talloze minder gelukkige reparaties moest dit instrument thans worden vervangen. De beeldengroep van dit instrument bleef echter op het nieuwe orgel behouden. De 300 aangekochte historische pijpen bezorgden dit project aanzienlijke subsidies van Rijk, provincie, gemeente en Prins Bernhardfonds. DINSDAG 2 AUGUSTUS 1977 OEGSTGEF.ST/DEN HAAG - Een 28-jarige automonteur uit Oegs tgeest die gisteren voor de Haagse politierechter stond, had zich le vensgevaarlijk gedragen in het verkeer. P Na flink wat sterke drank te hebben gebruikt, reed hij met grote snel- heid op een kruispunt aan de Rijn- zichtweg door de rode verkeers lichten. Het liep goed af, maar de reputatie van verdachte liet blij- *1 kens het strafblad veel te wensen J over, zo constateerde de officier van justitie. Een bloedproef had een alcohol- promilage van 1.35 opgeleverd. Het optreden van verdachte liet bij de politie veel te wensen over. Verdachte was met zijn auto gaan rijden, omdat er vanwege het na chtelijk uur geen andere manier was om thuis te komen, zo ver klaarde hij. De officier eiste 1000 gulden boete, zes maanden intrekking van het rijbewijs en twee weken gevange nisstraf voorwaardelijk, j Het werd 750 gulden boete, negen maanden ontzegging, waarvan drie gebruik voorwaardelijk en twee weken ge vangenisstraf voorwaardelijk. LEIDERDORP - Leiderdorp krijgt toch een dependance van de Leidse Louise de Coligny scholengemee nschap. Deze zal worden gevestigd in de oude mavo-school aan de Van Geerstraat. Een en ander is het ge volg van een besluit van de staats secretaris van onderwijs en wetens chappen. De scholengemeenschap Bonaven tura, die ook een dependance in Leiderdorp had willen westigen, is tegen dat besluit in beroep gegaan. Ook PvdA-fractieleider J. Bezemer vroeg zich gisteravond, tijdens de eerste vergadering van de Leider- dorpse Yaad na de vakantieaf of er geen beroep tegen dat besluit moet worden aangetekend. Dit omdat Leiderdorp de dependance in het uitbreidingsplan Buitenhof had willen bouwen en omdat het school gebouw al enkele jaren geleden is afgekeurd, daar de rijksweg, die er vrijwel naast ligt, bijna vier maal zoveel geluidsoverlast produceert, als voor een schoolgebouw is toege staan. Wethouder mevrouw D. W. Tichler-Moerman, die zich ondanks alles verheugd toonde over het feit dat er middelbaar voortgezet on derwijs in Leiderdorp komtkon geen uitsluitsel geven omtrent de vraag wie nu feitelijk eigenaar van het schoolgebouw is. De school werd destijds gesticht door Leiderdorp; n bericht van LEIDERDORP-In afgelopen zaterdag kraakte woning in Leiderdorp werd gesproken over het feit dat J. van Amsterdam de betrokken wo ning gekraakt zou hebben. Dit moet C. van Amsterdam zijn. krijgt daarvoor nog jaarlijks een vergoeding van het rijk. Maar de Leidse Analistenschool, die het ge bouw het laatst gebruikte, schijnt het gebouw "om niet" van het rijk gekregen te hebben. Met alleen de stem van CDA'er drs J. Verdier tegen heeft de Leider- dorpse raad zich gisteravond aan gesloten bij de gemeenschappelijke regeling Recreatieschap Noord- Zuidhollands Plassengebied. Grootste bezwaar van drs. Verdier was de, naar zijn smaak, onevenre dige kostenverdelingen het feit dat het moeilijk is om weer uit zo'n schap te stappen. Met zeven tegen vijf stemmen heeft de Leiderdorpse raad het voorstel van B. en W. aangenomen om het pand aan de Bruggestraat, het toe komstig kunstenaarscentrum, aan de achterzijde met ruim twee meter in te korten. Dat is nodig om het Jaagpad, na de verbreding van de Rijn, door te laten lopen tot aan de Bruggestraat. De tegenstandersde fractie van PvdAIPPR en VVD-fractieleidster mevrouw I. J. Gehner Ellenberger, vonden dat inkorting afbruik doet aan de historische waarde van hei pand en de toekomstige gebruiks mogelijkheden voor kunstenaars teveel beperkt. Burgerlijke stand LEIDEN - Geboren: Mark z.v. J. Fuchs en T. J. Mai, Wouter O. J. L. z.v. J. H. A. Leenders en L. H. M. d. Wit, Sjoerd M. z.v. J. M. Haringman en E. W. Zuijder- duijn, Ruth d.v.-G. M. Mugge en H. J. M. v. Veen. Esther G. d.v. J. E. Pit en N. Philippo. Getrouwd: J. Kralt en M. J. M. Hillenaar, F. H. v.d. Pijl en M. M. v.d. Blom, G. J. t. Kuile en G. W. v. Leersum. Overleden: J. v. Egmond (1898), vrouw, L. Meerten (1912). man. KATWIJK - Johan Guyt, de Kat- wijker die zijn intrek had genomen in het gammele garagetje bij het postkantoor is vanmorgen vroeg op straat gezet. Het bouwvallige hokje' met een lek dak, geen gas, elektrici teit en water, is inmiddels met de grond gelijk gemaakt. Johan staat op straat en weet (nog) niet waar hij de nacht zal doorbrengen. In de loop van de dag had hij een vluchtig telefonisch contact met de politie. De dienstdoende agent liet hij weten vanavond voor de deur te zullen staan als hij voor vannacht geen onderdak zou hebben gevon den. Adjudant De Roode zegt hierover: „Natuurlijk zullen we hem binnen laten. Als we dat niet doen, slaat hij een ruit in en dan „sluiten" we hem toch in. Het is begrijpelijk dat we niet staan te juichen als hij van avond inderdaad om hulp bij ons aanklopt. Maar weigeren kunnen we hem niet. Dat kunnen we nie mand. En als hij morgen weer komt zullen we hem opnieuw gastvrij ontvangen. Je kunt iemand, die geen dak boven zijn hoofd heeft, de hele nacht toch niet aan zijn lot overlaten? Zeker, het is een moei lijk geval, dat kan ik je wel zeggen". Johan zelf was vanmorgen onvind baar. Zijn ouders konden geen uit sluitsel geven waar hij eventueel wel zou kunnen zijn en wilden be slist geen ruchtbaarheid aan de zaak geven. Vrienden hadden hem wel gesignaleerd maar tegen hen had hij niet verteld wat zijn be stemming was. De rasechte Katwijker kwam een paar weken geleden in het nieuws toen het pand dat hij had gekraakt aan de Voorstraat onder de slo pershamer viel. Dit moest ver dwijnen om in de toekomst het zo genaamde „badcentrum" tot stand te kunnen brengen. Toen nam hij zijn intrek in het garagetje dat op instorten stond. Johan begon zijn zwerftocht zo'n vijf jaar geleden die hem voerde* langs kamers, zomerhuizen, kraak panden en schuren. Bij diverse stanties klopte hij al aan om hulp. Maar alle zeiden ze niets voor hem te kunnen doen Commentaar van de heer Slatius van het gemeentelijk bureau huis vesting: „Guyt hoeft niet op voor rang bij woningtoewijzing te reke nen. Daar is geen aanleiding voor. De woning die hij nu moet verlaten heeft hij onrechtmatig gekraakt. We hebben in Katwyk ook geen opvangmogelijkheid voor daklo zen". Over het verdere lot van Guyt kan Slatius niets zeggen. Wethou der Van Wijk was vanmorgen in be spreking. Trein zelf mooier dari file auto's... Bij Chinees HAARLEMMERMEER - Vooral de landbouw in de Haarlemmermeer-zuid heeft veel bezwaren tegen de ontei gening van grond voor de Schiphollijn. De bezwaren rich ten zich niet zozeer tegen de lijn zelf als wel tegen de aanleg van groenvoorzieningen, zoals gepland door de gemeente. Dat werd duidelijk tydens een gis terochtend gehouden hoorzitting van de provincie Noord Holland in Hoofddorp. De landbouwers maak ten zich ernstig zorgen over even tuele beplantingen. "Niet alleen brengen die groenvoorzieningen onteigeningen met zich mee en daardoor waardevermindering van de bedrijven, bovendien zal er schade aan de boer worden toege bracht doordat het groen vogels aantrekt", aldus mr. Fruitier na mens de landbouwers. En J. Ge- yzenberg, ook sprekend een groot aantal landbouwers: "Het is onmogelijk de schade in geld uit te drukken, maar dat er schade zal zijn is zeker. Het bewijs daarvan is geleverd door de bestaande hou topstanden langs de rijksweg". Ook de Hollandse Maatschappij' van Landbouw en het Landbouw schap, bij monde van J. T. Keyzers toonden zich zeer ongerust. Key zers verweet de gemeente dat zij het open landschap wil camoufleren hetgeen absoluut niet nodig zou zijn. "Als Landbouwschap hebben wy teleurstellende ervaringen met Haarlemmermeer", aldus Keyzers. Over het algemeen werd gisteren beluisterd dat er geen bezwaren zyn tegen een trein die door het vlakke landschap rijdt. "Het is ab soluut niet hinderlijk, mooier dan een file auto's", verwoordde de heer Geyzenberg. Bovendien luidde vrijwel unaniem de mening dat de reizigers best mogen genie ten van het open landschap. Geen houtopstanden dus. Wethouder J. M. Hoffman van Haarlemmermeer liet weten dat uitsluitend de aanleg van de spoor lijn aan de orde was en dat de ontei gening van grond ten behoeve van groenvoorzieningen te zijner tijd ter sprake zou komen als bestem mingsplannen van de gemeente ter visie worden gelegd. Voorzitter Van Dis van de provincie onder streepte dit. Slechts een enkele bezwaarde ging gisteren in op de te verwachten ge luidshinder door de Schiphollijn. Eén van hen, ir Hille, meende dat de Nederlandse Spoorwegen met cy- fers zou hebben gegoocheld. In eerste instantie werden in een NS- rapport aantallen treinen genoemd die dagelijks Hoofddorp en Nieuw Vennep zouden passeren; aantallen die nu al vervijfvoudigd zijn. Reden daarvan zou zijn dat er in deze twee plaatsen haltes komen volgens een recente ministeriële beslissing. Ir. Troost tenslotte, hield een plei dooi voor een aanvaardbare rege ling voor Haarlemmermeerbewo ners die hun woning voor de Schiphollijn moeten afstaan. Over hervestiging van dergelijke inwo ners van, onder meer, Buitenkaag, is volgens Troost nog immer onze kerheid. LEIDEN - Een tot nog toe onbe kende man heeft gisteravond in het restaurant "China" aan de Breestraat een greep gedaan in de geldkist. Hij is er vandoor gegaan met een bedrag van 135.- gulden. De man, wiens leeftijd op onge veer 35 jaar wordt geschat, kwam tegen half elf het Chinese restau rant binnen en bestelde er een zo genaamd meeneempakket. Op het moment dat het personeel in de keuken bezig was moet hij het geld uit het achter de toonbank gebor gen kistje hebben gegrist. Er wa ren tijdens de diefstal geen andere bezoekers in de zaak. Telefoon-geweld LEIDEN - Ui t de studentenflat aan de Pelikaanhof in het afgelopen weekeinde drie telefoonautoma ten ontvreemd. De apparaten moeten met geweld van de muur zijn gerukt. Op dezelfde wijze hebben onbekenden zich in de APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst J der apotheken in de regio Leiden, j wordt van 29 juli tot 5 aug., waarge- nomen door: Apotheek Zuid West. I Brahmslaan 20, tel. 763134 en Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegs- tgeest, tel. 155482. Dinsdag Gerard Brandtstraat 6, informatie- avond Baha'i gem., 8 uur nam. Nieuwe Rijn 20a, vrouwencafé, 9-1 J Ton Menken-hal, Vondellaan, Aqua-Flora, 10 vm.-10 uur nam. Woensdag Kennedylaan 11, Oegstgeest, in- j formatieavond Baha'i gem., 8 uur nam. Volkshuis, informatie en inschrij- ving kinderclubs, 2-3.30 uur nam. Vyfhovenhuis, Hoflaan 169, spreekuur Alg. Ned. Invaliden- bond, do. van 9-11 uur vm. Witte Poort-kazerne, Noordeinde 2, tel. 120833, adviescentrum voor werklozen, do. van 10.30 uur vm.-12.30 nam. Tent Lammermarkt (achter molen De Valk), het Werkteater met "Doodgewoon", improvisatiespel voor kinderen, 2.30 uur nam.; het Werkteater met "Hallo mede- Ton Menken-hal, Vondellaan, Aqua-Flora, 10 uur vm.-10 uur nam. Sporthal Wassenaar, zomerfeesten, Gemeentehuis Voorschoten, commissie onderwijs, 8 uur nam. Hoge Rijndijk 28, spreekuur rechtskundige dienst leden van het C.N.V. Leiden, 7.30-8.30 uur nam. j 1 Donderdag Pieterskerkstraat 1, voorlichtings avond werkgroep dienstweigeren in juli en aug. inlichtingen tel. 140866. Pieterskerkhof 19, Architektenbu- ro, gratis advies, 8-9 uur nam., tel. 142771. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homo filie, open-café avond, 9-12 uur Welfare-lokaal Rode Kruis, Leids- eweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreekuur Alg. Ned. Invalidenbond, 7-8 uur nam. Tent Lammermarkt (achter molen De Valk), het Werkteater met "Hallo medemens", 8.30 uur nam. Mansveltkade, Wassenaar, zomer feesten, 7 uur nam. Gemeentehuis Leiderdorp, com missie monumenten, 8 uur nam. Gemeentehuis Voorschoten, commissie openbare werken en personeel, 8 uur nam. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, tel. 071-125202. Voor allen die in moeilijkheden verke ren. Dag en nacht bereikbaar. Vertrou welijk. Burgerraadsman Xorenbrugsteeg 7, tel. 143171 (kantooru ren). Spreekuren ma., di. en woe. van 11-12 uur, do. van 18.30-20.00 uur I- Hulpverlening De van de in een Amsterdamse gracht varende Amerikaanse pia nist John Bell Young zijn gemaakt door de Leidse filmer Joost van Breukelen Breukelen niet door een televisieploeg uit de Ver. Staten zoals het onderschrift onderschrift een onlangs in deze krant versche nen foto suggereerde. Van Van wordt voor de Amerikaanse tv een gefilmd portret samengesteld. nacht van zondag op maandag het telefoontoestel van een studenten flat aan de Kaiserstraat toegeëi gend. Diefstal LEIDEN - In het afgelopen week einde is ingebroken in de Waalse Bibliotheek aan de Kloksteeg, waar op het ogenblik verbou wingswerkzaamheden worden uitgevoerd. Behalve gereedschap werd ten nadele van een Leids aannemersbedrijf een hoeveel heid antieke tegeltjes ontvreemd. De waarde ervan is niet bekend. Men is het gebouw binnen geko men door het intrappen van een deur, een deur. LEIDEN - Postduivenvereniging "Het Oosten" vloog met 150 jonge duiven vanaf St. Quentin een af stand van 273 km. Uitslag: 1,4, 6, 7: Stouten, 2: Koet, 3, 5: De Wit, 8,10: Gijsman, 9: Van As. Postduivenvereniging Leiderdorp vloog met 160 jonge duiven vanaf St. Ghislain. Uitslag: 1, 3, 5,: Hoog- ervorst, 2, 9: De Roode, 4: Slikker veer, 6, 8: Flippo, 7: Van Laar. Centrum voor Vrijwillige Hulpverle ning. Langegracht 246a, tel. 149064. Op werkdagen van 9-17 uur. Volkshuis Volkshuis, Haarlemmerstraat. Koffies hop voor jonge werklozen en anderen, dag. van 14-16.30 uur, di., informatie middag; woe., klaverjassen, woe en vr. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad. Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 .uur, N oord; van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur. Kooi, Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buurt huis Morskwartièr, Topaaslaan, tel. ,761198, woensdag 10.00-13.00 uur. Tuin- stadwijk, Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 132187. Dag en nacht bereikbaar. Onderwijswinkel Sophiestraat 36. tel. 126326. Geopend maandag t/m vrijdag 12.00-17.30 uur. Van 18 juli-8 aug. wegens vakantie geslo- LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement per post 219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden by voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2