LEIDSCH DAGBLAD Plannen Den Uyl goed voor werkgelegenheid Francis Gary Powers met helikopter neergestort vandaag Bonn verzaakt EG-standpunt PARKEERKAART VOOR INVALIDEN Zonnewarmte huizen in 1980 Centraal Planbureau: Goedkopere aardappels Van Egmond Breestraat Bontmode DINSDAG 2 AUGUSTUS 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35308 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Los Angeles (ANP) - Francis Gary Powers, de piloot van het Ameri kaanse spionagevliegtuig U-2 die in 1960 boven de Sowjet-Unie werd neergeschoten, is gisteren om het leven gekomen bij een he likopterongeluk in Californië. Hij vloog de laatste jaren per heli kopter boven de stedelijke ag glomeratie Los Angeles om de verkeerssituatie door te geven aan plaatselijke radio- en televi siestations. Zijn helikopter raakte gisteren zonder brandstof en stortte neer in open veld. De co-piloot kwam eveneens om. Gary Powers werd in mei 1960 bo ven de Sowjet-Unie neergehaald terwijl hij met het U-2 verken ningsvliegtuig een spionage- vlucht maakte. Hij wist zich met zijn parachute te redden maar kwam in handen van de Russen. Het incident met de U-2 leidde tot een internationale rel. Als gevolg ervan werid de topconferentie van 1960 in Parijs (waaraan Eisenho wer, Chroesjtsjow en De Gaulle zouden deelnemen) afgelast. Powers werd in Moskou berecht en tot tien jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Hij zat 21 maanden in de Sowjet-Unie gevangen voor hij werd uitgewisseld tegen de Russische meesterspion Rudolf Abel die in de Verenigde Staten was gepakt. Keizer Bokassa wil atoombom LONDEN (ANP) - "Keizer" Jean-Bedel Bokassa vindt dat zijn tot imperium verheven Centraal-Afrikaanse Repu bliek alleen afdoende met een eigen atoombom kan worden beveiligd. Hij zei dit in een kort exclusief vraaggesprek met de Londense "Daily Mail". In het vraagge sprek gaf Bokassa aan dat hij de nationale veiligheid een ab solute prioriteit vindt. "Wij hebben al uranium en zullen ons op zekere dag ook een eigen atoombom verschaffen", zei hij. "Daarmee zullen we veilig zijn". De keizer besteedt overigens ook ruime aandacht aan zijn persoonlijke veiligheid. Hij zei tegen de Britse verslaggever dat zijn hele paleis "om veilig heidsredenen" als souterrain is gebouwd. Bokassa, die zich op 4 december wil laten kro- Keizer Bokassa nen, zei voorts dat hij zich tot keizer heeft uitgeroepen "om dat mijn volk het wilde". DEN HAAG (ANP) - Het Centraal Planbureau vindt de sociaal-economische en financiële plannen van kabinetsformateur Den Uyl "hoopgevend". Als ze de grondslag zouden kunnen zijn van het nieuwe kabinetsbeleid zouden er in 1981 minder werklozen zijn dan voorspeld. Tot nu toe werd dat aantal op 250.000 geschat. Minder rooskleurig zijn de plannen echter voor de ontwik keling van de binnenlandse bestedingen. Maar daar staat weer een verbetering van de concurrentiepositie met het buitenland tegenover. Het Planbureau heeft de plannen van Den Uyl - die "beleidsveron- derstellingen" worden genoemd - nader bekeken op hun consequen ties voor het economisch beeld. De uitkomst van dat onderzoek heeft de kabinetsformateur vandaag aan de fractievoorzitters van de PvdA, CDA en D'66 gestuurd. Die zouden s gisteravond laat het getheenschapshuis in de Molukse wijk De Pronto's totaal door HELMOND - In Helmond i brand verwoest. De brandweer, die de schade op enkele tonnen schat, heeft het vermoeden dat baldadige jeugd het vrijstaande houten gebouw in brand heeft gestoken. VEILIGHEIDSCONFERENTIE Belgrado (ANP) - W. Duitsland is bereid zich in Belgrado eenzijdig - dus los van het gezamenlijke EG- standpunt - neer te leggen bij een voor het Oostblok gunstige rege ling inzake de vervolgconferentie voor Europese veiligheid en sa menwerking. Dit is gisteravond in de Joegoslavi sche hoofdstad meegedeeld door enige westerse topdiplomaten die deelnemen aan het tot dusver stag nerende vooroverleg aangaande tijdsduur, procedure en agenda van de grote bijeenkomst. Een gezaghebbende diplomaat uit het "neutrale" kamp verklaarde: Suggesties In zijn bekende tweede dum betreffende het te nanciële, sociale en economisch be leid deed Den Uyl enkele sugge sties inzake loonmatiging voor de komende jaren. Gedurende twee jaar zullen, in zijn benadering, geen reële loonsverbeteringen mogen plaatsvinden. Ook de incidentele loonstijging (promoties en derge lijke) zou gedurende een aantal ja ren beperkt dienen te worden, ter wijl bij de verwezenlijking van deze uitgangspunten de anders noodza kelijke belastingverhoging gehal veerd zou worden. Prijzen Het tempo van de prijsstijgingen kan volgens het Centraal Planbu reau met de beleidsplanhen van Den Uyl worden vertraagd. Daar staat wel tegenover dat de modale werknemer zijn inkomen met niet meer dan een half procent per jaar ziet stijgen. Bezuiniging Zoals bekend bestaan tussen PvdA en CDA forse meningsverschillen over de omvang van de bezuin igingsoperatie, die nodig is om de werkloosheid terug te dringen. Het CDA wil dat er tot 1981 minstens elf miljard gulden bezuinigd wordt op de overheidsuitgaven, terwijl de PvdA al de grootste moeite heeft met een besnoeiing van vier mil jard. Den Uyl zit er ongeveer mid- din in: vier miljard om te beginnen en "wellicht" later daar nog eens drie miljard bovenop. De PvdA denkt dat een bezuiniging van vier miljard gulden voorlopig meer dan voldoende is, mits de lo nen en de prijzen maar goed in de hand gehouden worden. De PvdA wil in elk geval nog niet voor de komende kabinetsperiode vastleggen hoeveel er bezuinigd moet worden, maar van jaar tot jaar - aan de hand van de jongste eco nomische voorspellingen - beslis- "We kunnen nu nog niet voorzien hoeveel paraplu's we in 1981 nodig hebben", zo is het standpunt van Van Thijn. In CDA-kringen staat men daar niet afwijzend tegenover. Maar Van Agt eist wel dat er een wordt afgesproken. Arrestatie in Westduitse Zonnige perioden Zonnige perioden met later op de dag mogelijk een lokale bui. Over het algemeen weinig wind. Minima ongeveer 11 graden, van 20 tot 25 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur). De temperaturen zullen morge imerse waarden beren i lo kale bui tot ontwikkeling kan komen. Boven het Engelse kanaal lag vanmor gen de kern van een zwak hogedrukge-' bied, dat het weer in ons land beïnvloed de, en via de Noordzee stroomde iets warmere en vochtiger lucht ons land binnen. Omdat de depressie, die in Zuid-Europa maar vooral in het Alpengebied veel slecht weer bracht nu langzaam naar Oost-Europa wegtrekt, treedt er in de landen rondom de Middellandse zee ge leidelijk een weersverbetering op. De maximumtemperaturen liepen gister middag op verschillende plaatsen al weer op tot waarden tussen 25 en 30 gra- den' 3 AUGUSTUS Zon op: 6.04 uur; onder: 21.27 uur. Maan op: 22.52 uur; onder: 10.57 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.35 en 19.02 uur; laagwater te 2.37 en 14.56 uur. DEN HAAG (SP) - Invaliden, die tenshuis kan worden gereden. Deze ferentie hoogstens ongeveer voldoen aan bepaalde kunnen per 1 september lidenparkeerkaart aanvragen bij de Verder kunnen gemeente. De kaart geeft onder aangewezen op meer landelijke ontheffing van parkeerverboden, die door borden worden aangeduid. Al eerder, per 1 juli, kregen de invaliden de vrijheid om met hun invalidenvoertuig te rijden op stoep, straat of fietspad. De nieuwe invalidenparkeerkaart wordt alleen afgegeven na genees kundig onderzoek, meestal ver richt door de gemeentelijke ge neeskundige en gezondheids dienst. Twee groepen gehandicap ten komen in aanmerking voor deze kaart: zij, die beschikken over een motorvoertuig of een invalid envoertuig waarmee alleen bui- voertuigen moeten zij zelf kunnen besturen. aliden die zijn door'ande- (meestal een auto) in aanmer king komen voor een invaliden parkeerkaart. Als norm geldt dan echter dat zij zich niet kunnen ver- plaatsen zonder hulp van anderen. Voor de eerste groep invaliden is de norm dat zij niet in staat zijn op ei gen kracht verder dan honderd me ter te lopen. De invalidenparkeerkaart is per soonlijk en blijft twee jaar geldig. Naast de parkeerkaart met lande lijke ontheffing blijft de mogelijk heid tot het verlenen van plaatse lijke ontheffing van parkeerverbo den. "West-Duitsland heeft de onder handelingspositie van het westen om zuiver nationale redenen nage noeg volledig ondergraven. Bonn lijkt liever de "Volksduitsers" uit het Oostblok naar huis te krijgen dan een discussie over de mensen rechten in het algemeen aan te gaan". Soortgelijke geluiden werden in de wandelgangen bij andere westerse diplomaten vernomen. "West- Duitsland heeft het standpunt van zijn belangrijkste partners op losse schroeven gezet door een veel gro tere bereidheid te tonen om op sleutelpunten toe te geven", zei de delegatiechef van een der negen EG-landen. De Westduitse delegatieleider zou duidelijk hebben laten doorsche meren dat hij van zins is akkoord te -■ -m gaan met een door Spanje als 'oost- IHOOrCLZHS K. west compromis' gebrachte for mule die echter sterk in het voor- deel van de Warschaupakt-landen WIESBADEN (ANP) - De 23-jarige zou werken. Eleonore Maria Pönsgen is in Volgens dit plan zou de hoofdcon- Frankfort aangehouden op ver- mgeveer vier denking van medeplichtigheid aan Tnllrf de moord op bankier Jürgen Pon- werkgroepen - waarin de poten- to Dit is vandaag in Wiesbaden tiele conflictstof van de mensen- rechten moet worden behandeld - slechts acht weken vergadertijd is toegedacht. Van de EG-landen zou alleen West-Duitsland met deze formule akkoord willen gaan. Naar verluidt zijn Engeland, Frankrijk, Neder land en België tegen, daarin bijge vallen door de Verenigde Staten en Portugal. Gesteund door het "enfant terri ble" van de Oostbloklanden, Roe- Verscheidene grootwinkel bedrijven zijn er vandaag toe overgegaan de prijs van nieuwe aardappelen dras tisch te verlagen. Albert Heijn is er mee begonnen, maar al spoedig volgden een aantal andere bedrijven. Hoe lang de consument van de lage prijzen zal kunnen profiteren is nog niet be kend. Voorlopig zullen de prijzen echter nog wel zo laag blijven. PAGINA ECONOMIE "Foxtrot", nieuwe musical an Annie M. G. Schmidt. PAGINA 5 Schoolboeken worden cen traal geregistreerd. PAGINA 7 Weer schietpartijen in So- weto. PAGINA 9 14 PAGINA'S bont voor zomerprijzen Breestraat 173, .telefoon 071-123337, Leiden. Mogelijk brandstichting Gebouwtje Jeugddorp door brand verwoest (van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Het houten gebouwtje van het jeugddorp aan de Voor- schoterweg is vannacht volledig door brand verwoest. Vermoed wordt dat de brand is aangestoken. De Leidse politie stelt op het ogen blik een onderzoek in. De schade bedraagt zo'n honderdduizend gulden. Omwonenden waarschuwden om streeks kwart voor drie de brand weer, die anderhalf uur bezig is ge weest met blussen. Tijdens de blus- singswerkzaamheden explodeerde er een gasfles, die in het gebouwtje stond. Een andere gasfles kon vei lig uit de vuurhaard worden ge loodst. Het gebouwtje bestond uit een kantoortje, een keuken, een ruimte met werkkasten en een hal letje. De vakantieactiviteiten van het jeugddorp gaan overigens gewoon door. Morgen wordt er op het ter rein een tent opgeslagen. Cuba verstrekt Nkomo wapens Havanna (ANP) - Cuba heeft 't Rho- desische "Patriottisch front" maximale wapenhulp beloofd in zijn guerrilla tegen het blanke min- dérheidsbewind van premier Smith. Dit is in Havanna meege deeld door Joshua Nkomo, die sa men met Robert Moegabe de lei ding heeft van het front. Nkomo is sinds vorige week op Cuba voor be sprekingen met president Castro. Nkomo zei op een persconferentie, dat het uitgesloten moet worden geacht dat Cubaanse soldaten hem (net als in Angola) op het slagveld zullen komen helpen. "Wij vragen niet om vrijwilligers wij moeten onze oorlog zelf uitvechten". ROTTERDAM (ANP) - In 1980 kan zonne-energie bij nieuwe wonin gen op een financieel aantrekke lijke basis worden toegepast. Dit staat in een rapport van het Bouw- willen die landen eigenlijk centrum in Rotterdam, dat gaat een conferentie zonder einddatum over in Oss gebouwde "zonnehui- om ervan verzekerd te zijn dat de zen", het eerste woningbouwpro- mensenrechtenkwestie grondig ject in ons land, waarbij gebruik is onder de loep wordt genomen. gemaakt van zonne-energie voor verwarming, ventilatie en warm watervoorziening. Op initiatief van het bouwcentrum is in 1974 in Oss begonnen met de ontwikkeling van dit project, waarbij de energiebeperkende maatregelen in hoofdzaak zijn: be tere thermische isolatie, tochtafs-' luiting bij beweegbare ramen, ge controleerde ventilatie, een ver- varmingsinstallatie, die snel rea geert op wijzigingen in de warmte behoefte en een doelmatig gebruik van zonnewarmte. Hoewel de bijdrage van de zon in de warmtebehoefte van de woningen betrekkelijk bescheiden is, heeft dit project bewezen, dat het in ons land mogelijk moet zijn in 1980 en later nieuw te bouwen woningen te voorzien van zonnecollectoren.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1