CRICKET: OM ZALIG BIJ TE SUDDEREN Wiersma stevent in Hoogezand weer op zege Ajax-experiment een flop: 2-4 UiMHHIlhÉ Baart rukt op in strijd om open schaaktitel Vrij spel Kortsjnoj: nog één punt nodig DINSDAG 2 AUGUSTUS 1977 SPORT PAGINA 11 Sfeer Afgelopen zondag voor het eerst sinds vorig jaar weer naar een cricketwedstrijd geweest. Iemand heeft dat vroeger eens een tak van sport genoemd voor mensen die in hun vrije tijd wel iets willen doen,maar zeker niet teveel. Dat is onzin. In cricket zit een hoop als je er tenminste'oog voor hebt. De meesten van ons dragen ech ter nog niet de geringste ken nis van de spelregels en heb ben dan toch het lef om als eerste te roepen dat het zo'n saaie bedoening is. Weg met hen. De smakeloze landrotten. Als ik naar cricket wil kijken, doe ik dat maar op één plek: aan de Spanjaardslaan in de Haarlemmerhoutop het veld van de oudste voetbalclub van Nederland: de Koninklijke HFC. De cricketafdeling daarvan heet Rood en Wit. Cricket, vind ik, moet je be kijken in een mooie, rustver- strekkende omgeving met sfeer. Nou, en die is er bij Rood en Wit (een statige club vol keurige mensen) volop. Het veld ligt er niet meer zo schil derachtig bij als in de oertijd, maar het is, aan de rand van het bos, nog altijd een plaatje. In het fraaie, een sociëteit ge lijkende clubhuis prijken aan de wand portretten van strengogende ereleden, die nog geheel de sfeer van zorg, behoud-het-goede en plichts betrachting uitstralen. Je wordt als club ook niet zo maar van het predikaat "ko ninklijk" voorzien. Onder die ereleden bevindt zich Karei Lotsy, onze grote, in de jaren vijftig overleden, sport- patriot. Ik noem zijn naam even apart omdat ik weet dat het een voltreffer is in de jeugdsentimentele gevoelens van allen die de veertig voor bij zijn. Fijne dommel Terug naar het cricket. Met een goeie partij is driekwart van de dag gevuld. Het spreekt vanzelf dat er in die zes tot zeven uur niet constant actie is. Dan zouden de spelers aan het eind direct door naar het ziekenhuis kunnen. Trouwens als toeschouwer zou ik daar ook heftig tegen zijn, want je kunt nu eenmaal niet uren en uren geconcentreerd turen naar spel en spelers. Cricket houdt daar in zijn diepste wezen ook rekening mee. Soms gebeurt er minu tenlang niets op het veld, de batslieden rommelen maar een beetje aan. Je gaat het spel dan al gauw met toegeknepen oogleden bekijken en weldra neemt de slaap bezit van je. Dat vind ik ook het zalige en verkwikkende van cricket: dat langzaam in de zon wegs toven naar een vederlichte dommel. Zondag bij Rood en Wit-ACC was het ook weer zo. Ik was mooi weg (en met mij nog wel enigen) en daar ging ineens de kat de gordijnen in: één der batslieden sloeg in één "over" 20 runs bijeen (o.a. drie zessen). Iedereen direct klaar wakker. Want tijdig ontwaken behoort ook bij het inzicht in deze sport. Na zo'n blikseminslag wordt er dan weer een tijd lang zuivere ledigheid gepro duceerd om de dommel weer op gang te brengen. Mooie breekpunten in zo'n partij zijn ook de "lunch" en de "tea" (gewoon thee dus), die de spe lers gezamenlijk nuttigen. Dat verhoogt de sfeer. Ja, al leen bij cricket, hoor, bij voet bal zou het alleen maar meer lichamelijk letsel in de hand werken. Kras Bij Rood en Wit-ACC zat ik ach ter een kranige heer van zeker 70, wiens manieren mij enige zorg baarden. Ten eerste ver dacht ik hem ervan zes uur lang geen slaapje te doen, maar met voortdurend waak zame ogen het strijdperk door zijn kijkglazen waar te ne men. Dat is natuurlijk onge past. Ten tweede riep hij bij krasse stukjes cricket steeds: "Jesus Christ" (Dzjiezus Kraaist), omdat de bekende Nederlandse variant hem kennelijk te gênant was. Het was schokkend. Waar moet dat heen? Voor we het weten staat er bij cricket iemand Door Ruud Paauw met een ratel en een clublied langs de lijn. Nee, ik overdrijf niet. Zo is het bij voetbal toch ook begonnen? Nou dan. Ik moet er niet aan denken. Van het tukje zou niets meer te recht komen. Overschrijving In de periode die bekend staat als overschrijvingstermijn wordt er in de voetballerij wat afgegoocheld. Ook en juist bij de amateurs. Elk jaar weer circuleren er aar dige geruchten over boze praktijken, maar het is vrij wel onmogelijk een goed, be trouwbaar verhaal erover op papier te-krijgen. Op het be slissende moment houdt ie dereen zijn mond. Het laatste in het Leidse district lopende verhaal wil ik u toch niet ont houden. Het wordt door twee bronnen bevestigd, zij het niet in alle openheid. Daarom zijn in het volgende relaas de na men en spelers vervangen door pseudoniemen. Daar gaan we dan: Henk Vuur (19), vroeger aanvoerder van het regionale jeugdteam van Laagdalen, vroeg overschrij ving aan naar VCWS. Nadat er met hem was gepraat, gaf hij er toch de voorkeur aan te blijven bij Laagdalen. De be stuursleden Vertegelen en Mondering van die club zoch ten daarom contact met trainer De Oude en bestuurs lid pakkaat van VCWS om de formulieren te tekenen. Dat weigerden zij om niet na der toegelichte redenen. Het gericcht ging dat Vuur geld had aangepakt. Laagdalen nam die weigering niet en stuurde het overschrijvings- formulier ongetekend naar de KNVB met het verzoek of de bond maar eens wilde uitzoe ken waarom VCWS niet wilde tekenen. Dus stuurde de KNVB een brief naar VCWS om opheldering. Deze club antwoordde dat er niets aan de hand was omdat Vuur toch bii VCWS wilde blijven. Vervolgens stuurde de KNVB een brief naar Vuur zelf. Die aarzelde lang - volgens inge wijden is het een jongen die de ene keer zegt dat hij bij Laag dalen en de andere keer dat hij naar VCWS wil gaan, al naar gelang de clubbestuur der die met hem praat). Tens lotte heeft Vuur laten weten dat hij bij Laagdalen blijft. Wat VCWS daarvan vindt is nog niet bekend, er zal buiten onze mooie KNVB om nog wel een nootje gekraakt worden. Dienstbetoon Het Russische partijblad Prawda heeft zondag een be roep gedaan op alle betrokke nen de werkzaamheden in verband met de Olympische Spelen van Moskou in 1980 uit te breiden. Het blad schrijft ongerust te zijn over "traag heid en getalm" in de voor- Olympische werkzaamheden. Het gaat vooral om werk aan het Lenin-stadion Van deze mededeling kijk ik toch wel even op. Ik ver wachtte juist in Moskou op het gebied van bouwwerkzaam heden volstrekt probleemloze Spelen. Geen stakingen, geen gezeur, maar noeste arbeid met de sikkel en de hamer. "Traagheid en getalm", ka meraden toch, dat zijn woor den die uitsluitend in het de cadente Westen in roulatie mogen zijn De Prawda wijst er verder op dat gemeentelijke en regio nale instellingen nog ver schrikkelijk veel werk moeten doen om in 1980 de dienstver lening ten behoeve van het publiek te verbeteren". Met die zin ben ik het gloeiend eens. Een jaar of vier geleden waren mijn vrouw en ik korte tijd in de Sowjet-Unie. Op een dag staken we één van die vele zeer brede straten in Moskou over. Dat mag niet, zo bleek ons later, je moet er via een tunneltje onderdoor. Een agent zag ons lopen en hield ons aan toen we helemaal aan de overkant waren. Hij riep iets in een microfoontje dat hij bij zich had en stuurde ons te rug, ofschoon we hem duide lijk genoeg maakten dat we welwillende, maar slecht in gelichte vreemdelingen wa ren. Geen fok mee te maken, hij duwde ons dwars door het verkeer terug naar de plek vanwaar we gekomen waren. In mijn ergernis overwoog ik even hem een favoriet scheld woord naar het hoofd te wer pen. Ik heb er maar vanaf ge zien, want je zal altijd zien, dat verstaat hij wel. En het gevolg is dat de rapen gaar zijn en dat Tass met een ver moeiend communique komt dat er weer een vijand van de Unie van Socialistische Sow- jet Republieken is gearres teerd. Wat ik met dit verhaal wil zeg gen is dit: als de Russische agenten een dergelijk diens tbetoon met de Olympische toeristen in 1980 ten toon spreiden dan kunnen we in de Moskouse straten nog vrolijke taferelen beleven. VELP - Er komt duidelijk tekening in het Reinbouwschaaktoernooi. Na de vijfde ronde staat Rob Har- toch. de Nederlandse meester sa- HOOGEZAND - Wereldkampioen Harm Wiersma stevent recht op een overwinning in de grootmeestergroep van het internationale KSH- damtoernooi in Hoogezand af. Gisteren liep hij een punt uit op zijn grootste concurrent, de Amerikaan Carl Smith. Wiersma rekende af met de Surinaamse kampioen Pertap Malahe en Smith moest de punten delen met de naar de Verenigde Staten geëmigreerde Rus Vladimir Kaplan. Wiersma heeft nu twaalf punten uit zeven partijen, twee meer dan Smith en Rob Clerc. Tegen de strategie die Wiersma toepaste had Malahe geen antwoord. De Surinamer kon geen uitweg bedenken en werd (op het bord) langzamer hand omsingeld. Op deze manier kwam Wiersma in het voordeel en won uiteindelijk met positionele overmacht. AMCTronM/i a- Clerc boekte een fraaie overwinning op de Belg Oscar Verpoest. Hij paste AMbILKDAM Ajax moet nog zijn karakteristieke taktiek toe, zocht geduldig naar de zwakke plekken werken aan zJJn conditie en zijn in de verdediging van Verpoest. Clerc vond deze op de lange vleugel van yer^.eufin^l Borussia Dortmund de Belg, die niet kon verhinderen dat hij in het nadeel raakte. Clerc heeft het gisteravond in slechts een forceerde schijfwinst en wikkelde vervolgens foutloos af. halve wedstrijd aangetoond In de Hans Jansen koos voor de aanval tegen de Amerikaan Warren Liddell. tweede helft van de oet en wedstrijd Deze trachtte de golf van geweld te keren zoals zijn landgenoot Smith ye n^oV,^S8IS 880 ac dat pleegt te doen, namelijk door afruil. Er ging echter iets mis bij deze strijdwijze en Jansen verkreeg een machtige centrumstelling, die resul teerde in schijf- en partijwinst. men met Luberti uit Purmcrcnd met de maximale score op kop. De Joegoslaaf Nemet blijft in de buurt en van de Nederlandse kansheb bers zit Peter Scheeren in de lift. Rob Hartoch speelt dit toernooi om het open kampioenschap van Ne derland erg gemakkelijk. Dat is eens wat anders, dan wij van hem gewend zijn. Voorn uit Wassenaar bood wel tegenstand maar kreeg twee offers om zijn oren geslingerd en kon toen opgeven. Luberti won in tweede zitting van Bosch uit Leiden. De kopgroep werd verder uit elkaar gerukt, doordat Bosma uit Delft er in slaagde, om de Deen Sorensen in bedwang te houden. Een in elkaar geschoven stelling, waar geen eer aan viel te behalen. Het ziet er overigens naar uit, dat Hartoch te gen Luberti moet in de zesde ronde. Die is woensdag, want vandaag mogen de 184 strijders rusten. Ti telverdediger Nemet zit na een ge makkelijke zege op de Amster dammer Lith dan ook in het voorste gelid. De Deen Iskov heeft eve neens ruime kansen en Peter tijdnood Schüring uit Leiden. Op Scheeren blijft goed werk leveren. een score van 372 punt kwam Van Visser ging er nu tegen hem onder- Reek uit Leiden via een overwin- door. Joan Baart (Oegstgeest), de nm£ °P De Bruijn uit Beek. Ook oud-jeugdkampioen rukt steeds Ossewaarde uit Leiden heeft dat verder op en dat geldt ook voor puntentotaal, nadat hij met Kees Dekker. Zij hebben vier pun- Luchtmeijer uit Capelle aan de IJs- ten. sel vrede had gesloten. Een winst- Baart versloeg gisteren de Duitser Punt was er weer voor Kuijpers uit r Joan Baart: rukt steeds verder op Jakob. En Dekker verschalkte in Leiden, terwijl Geertsema uit Oegs tgeest en De Visser uit Zoetermeer eveneens tot positieve daden kwa men. Tienkamper Kuvf uit Bos koop speelde in de bondsweds trijden van de KNSB remise tegen Licher uit Arnhem en achtkamper Walter uit Leiden kwam met Fin- kenflügel uit Gendringen nog niet tot een beslissing. EVIAN - De elfde partij in de tweekamp voor de halve finales van het kandidatenschaaktoernooi tus sen Viktor Kortsjnoj en Lev Poloe- gajevski is gisteren in Evian in re mise geëindigd. Het punt werd ge deeld na de 34ste zet van de met wit spelende Kortsjnoj. De stand is nu 7,5-3,5 voor Kortsjnoj. Hij heeft nog één punt nodig om de finale te be reiken. Het was een tamelijke kleurloze partij. Kortsjnoj koos als steeds voor de openingszet 1. c2-c4. Dit maal ontwikkelde het duel zich volgens de oud-Indische opstel ling. Kortsjnoj wilde geen initiatie ven ontwikkelen en Poloegajevski durfde niet goed. Zo bestond de slotfase voornamelijk uit heen- en-weer geschuif. De partij had het volgende verloop: wit: Kortsjnoj, zwart: Poloegaje vski. 1. c2-c4, e7-e5, 2. Pbl-c3, d7-d6, 3. d2-d4, e5xd4, 4. Ddlxd4. Pb8-c6, 5. Dd4-d2, Pg8-f6, 6. b2-b3. a7-a5. 7 e2-e4. a5-a4, 8. Tal-bl, a4xb3, 9. a2xb3, g7-g6. 10. g2-g3, Lf8-g7,11. Lfl-g2,0-0,12. Pgl-e2. Pc6-e5, 13. f2-f4, Pe5-d7,14. 0-0. Tfl}-e8,15. b3-b4. Dd8-e7, 16. Dd2-d3, Pd7-b6, 17. Lcl-e3, Ta8-a3, 18. Le3xb6, c7xb6, 19. Tbl-al, Ta3-al, 20. Tflxal, Ic8-e6, 21. Tal-cl, Te8-a8, 22. Pe2-d4, Pf6-e8, 23. Pd4-b5, De7-f6, 24. Tcl-fl, Df6-d8, 25. Tfl-dl, Dd8-f6, 26. Lg2-fl, H7-h5. 27. Dd3-e3, Ta8-a6, 28. Lfl-e2, Df6-d7, 29. De3-P2, Le6-d7, 30. Pc3-d5, De7-e8, 31. Le2-fl, Ld7-g4, 32. Tdl-el, Lg4-e6, 33. Tel-bl, Le6-g4. 34. Tbl-el. remise. De twaalfde partij wordt morgen ge- i overwin- Mooiste overwinning De mooiste overwinning in de zevende ronde kwam op naam van Mamina n'Diaye. De Malinees speelde een prachtige flankspelpartij tegen John van der Borst. De Nederlander raakte steeds verder in de combinatied 0-2 weg tot i ning van 4-2. Borussia begon met angst voor Ajax en speelde zeer traag en louter verdedigend. Die vrees was echter slechts gerechtvaardigd waar het de hardheid van de Amsterdam mers (Erkens, Schoenaker en Van Oord) betrof. Ajax, dat in feite 5 tweede helft volledig overrompeld door snelle tegenstoten. Dat leidde tot vier doelpunten, het hadden er ook meer kunnen zijn. Telstar Kostedde had neergelegd), Burgs- müller twee keer (fout van Schrij vers en een kopbal in alle vrijheid) en Kostedde (die de laatste gewel dige actie van Burgsmüller vol tooide) toonden de kwetsbaarheid van Ajax' verdediging aan. De zwakte van de landskampioen Telstar heeft op eigen veld New- school echter niet alleen in de de- eastle United met 2-1 verslagen. De fensie. Waar Van Dord als centrale rust £af een gelijke stand aan: 0-0. verdediger voor 6500 toeschouwers Burns scoorde voor de Engelsen, aantoonde een Hop te zijn, faalde waarna Mikkelsen gelijk maakte. als spits. Bleek *n de tweede helft scoorde Jonker DC nKUL'HdMuei idctis.it: siccus vtri utri ui ut uumuiuctueu- i n'Diaye verstrikt. De Afrikaanse dammer greep de over- -nJhpï v?n Poèic «nJkAnn 7p i l- w l- - - - allebei van Geels - goedkoop. Ze Geels: twee keer in de spits: twee keer reigingen winning met een fraaie rondslag. Vladimir Kaplan zette zoals zo vaak een aanvallende partij op tegen Smith. Verder dan remise kwam de ex-Rus tegen de verdedigend ingestelde ontstonden namelijk in het laatste kwartier van de eerste helft door erdedigingsfouten. HÉtf erdedigend geen wapens had tegen de razends nelle uitvallen van een veel slag- Everse als linksachter niet de meest de winnende treffer voor Telstar. E; gelukkige keus, Geels was als rechtsbuiten een verdwaalde pion Gelukkig voor AjaiZ^Bf nog twee keer in de spits op waren 4500 toeschouwers die aantrekkelijk duel hebben gezien. dook hij ook Go Ahead Eagles bracht een be- spits op en zoek aan .SVS Schalkhaar. On- beide malen scoorde de nationale danks de vijf wisselspelers, zes man Amerikaan niet. M Avrahil Gendlerman en Baba Sy raakten in een boeiend duel in hevige hfn tiol tijdnood. De Israëliër stond mogelijk wat beter, maar koos toch gezien <,oor> de omstandigheden voor een veilige remisevariant. In de meestergroep blijven de clubgenoten Van Harten en De Jong de eerste plaats delen, door overwinningen op respectievelijk De Rooy en Hijlkema. In de jeugdgroep behield Dollekamp de leiding, gevolgd door Stokkel, Brouwers en Skliarov. Vermin uit Wassenaar verloor van Dollekamp en bezet een gedeelde zesde plaats met 6 punten. Uitslagen (Ned>-Verpoest (Bel) 2-0, Wiersma (Ned)-Malahe (Sur) 2-0, Liddell (VS)-Jansen (Ned) 0-2, n'Diaye (Mali}-Van der Borst (Ned) 2-0. Stand: 1. Wiersma 12 punten, 2. Smith en Clerc 10, 4. Jansen 9, 5. Kaplan en N'Diaye 8, 7. Gendlerman en Sy 6, 9. Verpoest 5, 10. Liddel en Van der Borst 4, 12. Malahe 2. Meestergroep, zevende ronde: Van Harten (Ned)-De Rooy (Ned) 2-0, Stanek (Tsj>-Buurke (Ned) 0-2, Badiali (Ita)-Van der Linde (Ned) 0-2, Lepsic (Jsl)-Michalovskaja (Sov) 1-1, De Jong (Ned)-Hijlkema (Ned) 2-0. Stand: 1. Van Harten en De Jong 12 punten, 3. De Rooy 9, 4. Buurke 8 (uit 6), 5. Hijlkema 8, 6. Michailovskaja 7, 7. Badiali en Buitendorp 6, 9. Lepsic 4 (uit 6), 10. Butter en Van der Linde 4, 12. Stanex 2. vaardiger en directer Borussia. Het merendeel van de Amsterdamse verdedigers concentreerde zich in het centrum en via de flanken kon den Burgsmuller, Segler en Wag ner, zelden gehinderd door de mid denvelders van Ajax. opkomen. Huber (strafschop nadat Van Dord topscorer. Ajax zoekt nog r linksbuiten. Lerby is het niet en Meyer kreeg bij dit eerste optreden maar tien minuten de kans. De treffers middenvelders werden in de Teun Kist c selectie hadden een vrije vond gekregen, wonnen de De- ^entenaren spelenderwijs met 4-0. aren van Körver (2), Ligtenberg.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11