VLIELAND»»*- Nu ook een stem voor "gebouwd" bij waterschap Gemeente willigt verzoek in Bewoners visstek in strijden voor groene sloot Werkgroep wil kamers voor vluchtelingen zoehen AQUARIUM AANBIEDINGEN VERENIGING VOOR VLUCHTELINGEN NU OOK IN LEIDEN ACTIEF Student gaf zich bloot in V en D LEIDEN LEIDEN - De dienst Gemeente werken gaat volgende week dins dag een paar visstekken maken in de sloot langs de Van den Brande- lerkade. Dat is indirect het resul taat van ons verzoek aan de ge meente om commentaar te leveren op het verhaal van de heren Tis- seur en Smittenaar. Volgens een woordvoerder van de gemeente zal er een stuk van tien meter worden schoongemaakt vervolgens zal er vijftig meter blijven zoals het is en daarna wordt er weer tien meter gezui verd van waterplanten. Gister avond zijn er twee ambtenaren van de gemeente polshoogte gaan nemen bij de sloot en vandaag zouden er twee opzichters naar toe gaan om te bekijken hoe het kar wei geklaard moet worden. Dat het zolang heeft geduurd voordat de gemeente er iets aan deed, komt volgens de gemeente-woordvoerder doordat andere buurtbewoners van de Lo- rentskade en de Van den Brande- lerkade zich altijd hebben verzet tegen het weghalen van de water planten. "Ze vonden het zonde als dat zou gebeuren. En er waren meer bewoners die er bezwaar te gen maakten dan bewoners die een visstek wilden hebben. Daarom is er niets aan gedaan". ADVERTENTIE DEALER VANO.A. BOUSSAC GORDIJNEN PLOEG GORDIJNEN BESOUW TAPIJT Interieurverzorging W. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Lelden Telefoon 071-142627 tevergeefs Mevrouw Rooymans: goede LEIDEN - Jaarlijks komer er zo'n 300 vluchtelingen uit di verse landen Nederland bin nen. De reden van hun vlucht is wisselend. Sommigen worden in eigen land gediscrimineerd, anderen worden beperkt in hun vrijheid. Er zijn voorbeelden te oven Latijns-Amerika, Oegan da, de Sovjet-Unie. In de sociale en juridische posi tie van deze vluchtelingen is de laatste jaren veel verbeterd. Steeds meer lijkt er in ons land sprake te zijn van een vluchte lingenbeleid. Maar volgens de Vereniging voor Vluchtelingen laat er toch nog veel te wensen Deze vereniging, waarvan het hoofdkantoor zetelt in Amster dam, werd zo'n vijfjaar geleden opgericht om de leemten in de opvang en huisvesting van de individuele vluchteling zoveel mogelijk op te vullen. Prakti sche hulpverlening dus, waar Amnesty International - de ver eniging is daar min of meer uit voortgekomen - niet of nauwe lijks aan toe kwam. Inmiddels heeft de Vereniging voor Vluchtelingen zo'n twintig werkgroepen in het hele land, die het werk van de vereniging plaatslijk organiseren en coör dineren. Ook in Leiden/Alphen aan den Rijn is wat dat betreft alweer wat verder - is er sinds kort zo'n werkgroep, die eigen lijk nog met het werk moet be ginnen. Begeleiden Mevrouw N. Rooymans, con tactpersoon van deze werk groep: „De reden van de oprich ting van onze werkgroep is ei genlijk geweest dat het werk in Amsterdam en Den Haag zich opstapelde. Er bleven taken liggen. En het is nogal intensief werk. Het gaat erom de mensen te begeleiden. Dat betekent dat je moet bemiddelen bij de vreemdelingenpolitie, de ge meentelijke sociale dienst. En soms hebben vluchtelingen zelf problemen. Bovendien moetje ze natuurlijk wegwijs maken in de Nederlandse cultuur". Het doel van de werkgroep (en van de vereniging) is de vluch teling naar een onafhankelijke positie leiden, zodat hij of zij zelfstandig een bestaan kan op bouwen, En daar komt nogal wat voor kijken. "Als men hiet komt", zegt mevrouw Rooy mans, "dan moet men eerst een vluchtelingenstatus zien te krijgen. Dat duurt gemiddeld zo'n zes tot acht maanden, want ze zoeken van alles en nog wat over de vluchtelingen uit. Dat betekent dat je al in eerste in stantie een opvanggezin moet hebben om die mensen tijdelijk onder te brengen. En in de tus sentijd moeten we dan een be roep kunnen doen op mensen die een kamer of iets dergelijks beschikbaar hebben". Dat het probleem van de huis vesting in steden als Leiden, waar jaarlijks tientallen studen ten vergeefse pogingen doen een kamer te bemachtigen, niet eenvoudig is, ligt voor de hand. Toch heeft mevrouw Rooy mans goede hoop dat er Leide- naars zullen zijn die - vanwege het zijzondere karakter van de kamerzoekende - een kamer over hebben. Talenlaboratorium De Vereniging voor Vluchte lingen heeft overigens behalve met Amnesty Internationaal ook goede contacten met het Universitair Asiel Fonds, een van oorsprong Utrechtse orga nisatie die zich voornamelijk inzet voor vluchtelingen- studenten. Een bijkomend voordeel vindt mevrouw Rooymans dat er in. de universiteitsstad Leiden een talenlaboratorium is, waar de werkgroep wellicht een beroep op zou kunnen doen om de vluchtelingen Nederlands te le ren. Verdere contachten met de universiteit zitten er volgens mevrouw Rooymans nog niet in, ofschoon de universiteit een tamelijk omvangrijk opvang en begeleidingssysteem heeft, speciaal voor het welzijn van buitenlanders, die hier enige tijd gestationeerd zijn. Zo is er een International Centre, een International Neighbourgroup en een International House, waar buitenlanders elkaar en hun gastheren en -dames kun nen ontmoeten. Zeer binnenkort gaat de Leidse werkgroep in elk geval contac ten leggen met de politie en de sociale dienst. En inmiddels blijft de werkgroep hopen op gezinnen met lege kamers en ook op donateurs die het werk van de vereniging financieel kunnen steunen. "Daarnaast kunnen we ook best nog wat mensen gebruiken die mee wil len werken in de werkgroep", aldus mevrouw Rooymans, wier contact-adres is Witte Sin gel 32, tel.: 071-141420. WIM WIRTZ Toeristen naar het Rembrandt- huisje LEIDEN - Je ziet ze de laatste tijd regelmatig met somber en moede loos gestemde gezichten in de om geving van de Weddesteeg rondlo pen. Toeristen op zoek naar het "Rembrandthuisje" (zie foto). Fol ders en boekjes over mooi-Leiden, opengeslagen op de bladzijde met de beeltenis van de gevel van het huisje waar de meester gewoond zou hebben. Hun zoeken is tever geefs en misschien zelfs wel ten on rechte, want zo de gevel niet in het voorjaar zou zijn afgebroken bij de sloop van het Rotogravurecom plex, belangstellenden zouden er in elk geval minder hebben gevonden dan hun in de publikaties over de stad werd voorgespiegeld. De gevel immers was niet authen tiek, maar werd veertien jaar gele den pas gebouwd en er achter ging niets meer of minder schuil dan de fabrieksruimte van het drukkerij bedrijf. Zelfs is het twijfelachtig of Rembrandt wel ooit op die plaats gewoond heeft. VW-directeur Dekker spreekt van een "vervelende zaak" en zegt ver der: „Dat soort folders en boekjes hebben vaak zo'n lange omlooptijd en zijn in dit opzicht natuurlijk niet actueel". In onze publicaties komt het pandje al lang niet meer voor". Het is duidelijk, passanten zullen Het verdwenen geveltje de komende tijd belangstellenden behulpzaam moeten zijn en moeten uitleggen hoe de vork in de steel zit, al was het alleen maar om te voor komen dat de gedachte post gaat vatten dat de stad bestaat uit cul tuurbarbaren die zelfs Rembrandt niet respecteren. WANDELTOCHT LEIDEN - Ter gelegenheid van het Rijnsburgse bloemencorso wordt er volgende week zaterdag 6 augus tus in Leiden een speciale corso wandeltocht georganiseerd. Er wordt van negen tot twee uur ge start bij het VVV-kantoor aan het Stationsplein en het inschrijfgeld bedraagt twee gulden per persoon. Ter herinnering krijgen de deelne mers na afloop een bordje van pla teel, voorzien van een bloemmotief. LEIDEN - Een 29-jarige in Was senaar verblijvende Amster damse student heeft gistermid dag voor enige opwinding in het Leidse warenhuis van V. en D. gezorgd. De jongeman liep er namelijk geheel ontkleed rond. De politie, die werd gewaar schuwd, heeft hem in een over all gestoken en vervolgens meegenomen naar het bureau. De naaktloper, die inmiddels is overgedragen aan de politie in Wassenaar, maakte een ver warde indruk. Het is derhalve niet bekend wat hem ertoe heeft bewogen om zich op deze wijze bloot te geven. streven is er op gericht ook deze categorie via rechtstreekse verkie zingen te benoemen, maar daar kunnen nog wel enkele jaren over heen gaan. Volop in discussie is nog de vraag of uiteindelijk de waterschapsbe sturen niet via algemene verkiezin gen tot stand moeten komen. Dat mocratie opleveren. De vraag is echter of het nog wel zin heeft dan afzonderlijke waterschappen in stand te houden. Als het kiezers korps gelijk wordt aan dat voor gemeentelijke en provinciale be sturen zouden de waterschapsta- ken misschien wel door die bestu ren behartigd kunnen worden. In Zuid-Holland lijken er op het ogenblik bij de verdere democrati sering van de waterschappen geen spectaculaire ontwikkelingen op korte termijn te verwachten; eerst moet het resultaat van de studie door de Unie van Waterschappen bekend zijn. Wel zijn er intern besprekingen gaande om de hoogheemraad schappen Delfland en Schieland samen te voegen. Als dat doorgaat zal ongetwijfeld ook het kiezers korps uitgebreid worden. De norm in die waterschappen - nu '/^hectare of 250 belastbare op- LEIDEN - De her brengst - gaat dan, evenals in Rijn land, naar 1/4 hectare of 125 be lastbare opbrengst. De heer Tisseur: zet een paar bankjes i i graaf en geul, klaar ben je. LANGS VAN DEN BRANDELERKADE K. Tisseur en J. Smittenaar zijn diep teleurge steld in de gemeente. Al enkele jaren proberen ze samen met an- ADVERTENTIE waar plaatsen hoe verzorgen wat kost dat |vpagen,die Vlieland Ihaarfijn beantwoordt! aquarium 60x30. met verlichting techn.inrichting va«166.30VOOI,ll950 18.90 12.06 luchtpomp verwarming ?:35 4.95 thermostaat 17.85 12.50 TI'H -informatie- hét periodieke blad voor de aguariaan», van 3.'5 voor 2.95i 2Vm.9. HQ," dere buurtbewoners tevergeefs een geul gegraven te krijgen in de sloot langs de Vxan der Brande- lerkade. Die sloot is namelijk vrijwel bedekt met waterplanten, waardoor het visplezier van de bewoners danig vergald wordt. Tot nu toe heeft de gemeente ech ter categorisch geweigerd er iets aan te doen. Tot groot verdriet van de 65-plussers en invaliden die er tot voor twee jaar geleden geregeld een hengeltje plachten uit te gooien. „Het enige wat we vragen", vertelt de heer Tisseur, „is een geul in het midden van de sloot van zo'n twee meter breed en één meter twintig diep Dan blijft er aan de kanten nog genoeg plantengroei over. En dan kan je tenminste fat soenlijk vissen net als vroeger". De heer Smittenaar: „Vroeger zat hier ontzettend veel vis. Maar doordat het hier zo ondiep is ge worden - het is nu zo'n veertig a vijfenveertig centimeter - en door al die waterplanten, zijn de vissen weggetrokken. Je kan het nu wel vergeten". Over de sloot langs de Van der Brandelerkade is al veel geschre ven. Ingezonden stukken in de krant en brieven naar de gemee nte en het hoogheemraadschap van Rijnland. Maar het heeft niets uitgehaald. Tisseur: „Er is eens iemand van Rijnland hier ge weest en ik heb aan die man ge vraagd of hij er verstand van had. Toen zei hij: dat hoef je niet te hebben, je ziet gauw genoeg of er teveel of te weinig waterplanten zitten. Nee, zeg ik, dat is niet zo, want bij aquaria moet je ook we ten wanneer er teveel planten in zitten. Hij zegt: die planten in die sloot, dat is beter voor het milieu. Nou dan zeg ik: dan betaal ik maar niet meer voor het milieu. Want blijkbaar hoef je alleen maar de planten te laten groeien". Tisseur en Smittenaar zijn temeer teleurgesteld in de weigerachtige houding van de overheden, om dat tal van 65-plussers en andere mensen die zich moeilijk kunnen verplaatsen, hier de dupe van worden. Smittenaar „Er wordt in Leiden zoveel gedaan voor de ge zonde mensen en mensen die nog aan sport kunnen doen. Kijk maar naar de aanleg van tennis banen, de Tour de France. Daar hebben ze tonnen voor over. Maar zo'n simpele geul in de sloot, waar je diverse ouden van dagen en invaliden een plezier mee kunt doen, dat weigeren ze". Tisseur „De mensen die invalide zijn, die zich niet kunnen ver plaatsen en die het vissen nodig hebben voor de rust, die nemen nu valium. Gehandicapten zitten per jaar al acht maanden binnen, mogen ze dan drie maanden kunnen vissen of niet? Naar de Zoeterwoudsesingel of de Kana- alweg kunnen ze niet. Daar zijn de kanten veel te schuin. Hier, langs de Van den Brandelerkade, zou het ideaal zijn. Zet er een paar bankjes neer en graaf die geul, klaar ben je". LEIDEN - Op 28 september gaan ongeveer 125.000 inwoners van het hoog heemraadschap Rijnland 20 nieuwe leden kiezen van het uit 30 leden be staande bestuur van dit waterschap. Waterschappen zijn instellingen, waarin de bewoners van een be paald gebied hun krachten bun delden, in de voortdurende strijd tegen het water. Voor het bestuur van een waterschap geldt dan ook vanouds het adagium: belang - be taling - zeggenschap. Wie belang had bij het drooghouden van de grond (en dat zijn in de eerste plaats de grondeigenaren) moest daar voor. in natura of in geld, zijn bij drage leveren en kreeg in ruil me dezeggenschap in de samenstelling van het waterschapsbestuur. De grondeigenaren maakten zodoende eeuwenlang de dienst uit in de wa terschappen en wie de meeste grond had, had ook het meest te vertellen. „Ongebouwd-gebouwd Naarmate echter het agrarische ka rakter van ons land minder over wegend werd, groeide het inzicht, dat ook anderen dan boeren en tuinders belang hadden bij een goede waterkering en zo kwam al in het begin van de jaren twintig het hoogheemraadschap van Delfland met een regeling, die niet alleen de grondeigenaren (eigenaren van „ongebouwde" eigendommen) tot een bijdrage verplichtte, maar te vens „gebouwde" eigendommen). Dit was een eerste, uiterst beschei den stapje naar democratisering van het waterschapsbestuur want mocht het „ongebouwd" als van ouds rechtstreeks zijn vertegen woordigers in het bestuur kiezen (een stem per hectare), voor het „gebouwd" liep die verkiezing via de gemeentebesturen (een stem per 500 belastbare opbrengst voor de grondbelasting). Pas in de Ongeldig '70 is er verandering gekomen in deze situatie toen het provinciaal bestuur het initiatief nam voor een verdere democratisering. Het kon dat doen omdat de wet het toezicht op de waterschappen aan de pro vincie heeft opgedragen en de pro vinciale besturen de polderregle menten moeten vaststellen. Ongeldig In samenhang met de toen op gang gekomen polderconcentraties is het vorige college van gedepu teerde staten van Zuid-Holland be gonnen rechtstreekse verkiezingen van vertegenwoordigers van het „gebouwd" in te voeren. De eerste regeling hiervoor gold de Alblasserwaard, waar voor de Overwaard, de Nederwaard en de Vijfheerenlande de regeling kwam, dat het gebouwd evenveel verte genwoordigers in het waters chapsbestuur mocht kiezen als het ongebouwd. Daarbij werd een hec tare ongebouwd (waarvoor een stem mocht worden uitgebracht) gelijkgesteld aan 500 belastbare opbrengst voor de grondbelasting voor het gebouwd. Bij de polderconcentratie in het hoogheemraadschap van Rijnland (op één na het grootste waterschap in ons land met 1,2 miljoen inwo ners; het beslaat, het gebied dat grofweg gelegen is tussen Den Haag en Gouda tot bezuiden het Noordzeekanaal) werd aanvanke lijk de norm voor het uitbrengen van een stem verlaagd tot een halve hectare of 250 belastbare op brengst. De verkiezingen, die toen werden gehouden, zijn achteraf ongeldig verklaard omdat Rijnlafid een on juiste uitleg had gegeven aan de bepalingen voor de kandidaatstel ling. Daarom komen er nu opnieuw ver kiezingen en daarbij is de norm op nieuw verlaagd. Ongebouwd mag nu een stem uitbrengen voor elke kwart hectare en gebouwd voor elke 125 belastbare opbrengst. Een hele stap dus in de richting van algemeen stemrecht. Naar de mogelijkheden van een nog verdergaande uitbreiding van het stemrecht laat de Unie van Wa terschappen nu een studie maken. Er wordt daarbij gemikt op een landelijke regeling, waartoe ook minister Westerterp zich al in be ginsel bereid heeft verklaard. Daarmee kan dan bereikt worden, dat voor alle waterschappen in heel Nederland dezelfde regels gelden. Milieuheffing Behalve voor het ongebouwd en het gebouwd moet er ook nog een regeling komen voor een derde ca tegorie belanghebbenden, nl. de genen, dié de heffing waterkwali teit moeten betalen. De zorg voor de kwaliteit van het oppervlakte water is in Zuid-Holland door het provinciaal bestuur aan de waters chappen opgedragen. Die waters chappen innen daarvoor bij parti culieren en bedrijven de veelbe sproken milieuheffing dus ook de genen, die deze heffing betalen komt het recht toe vertegenwoor digers in het waterschapsbestuur te kiezen. Tot nu toe gebeurt dat alleen indi rect omdat de waterschappen al handenvol werk hebben met het aanpassen van hun administratie aan de uitbreiding met Gebouw'd. Wel heeft de „waterkwaliteit" al tien vertegenwoordigers in het wa terschapsbestuur (evenveel dus als zowel het ongebouwd als het ge bouwd), maar die worden nu nog aangewezen door de gemeentebe sturen (voor de particuliere be langhebbenden), de Kamers van Koophandel en het Landbouw schap (voor het bedrijfsleven). Het

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3