adverteert in dit blad Gematigd optimisme stop op kemproeven Mode met een knipoogje naar de drie Musketiers UITSLUITEND MERKTAPIJT VAN BEKENDE FABRIKANTEN Gouden naald voor collectie Serge Lepage TAPIJTSERVICE DEEGENAARS TAPIJTSERVICE DEEGENAARS Massamoord m Miami KAMPEERDERS WIJ RUIMEN OP!!! KAMPEERHAL BREEDEVELD Skala, het buitenbeentje onder de grote merken kleuren-TV's 131141 DESSO HEUGA HATÉMA VERTOFLOOR BERG0SS INTEREST KROMMENIE - N0VIL0N enz. enz. VRIJDAG 29 JULI 1977 Eerste collectie van de Noor Per Spook succes Door Ria Schuurhuizen Eén van de ontwerpen uit'de met de gouden naald bekroonde collectie van Serge Lepage. Het is een avondjapon gemaakt van goudkleurige kippeveren. PARIJS - Er is moed voor no dig om in deze economische niet bepaald florissante tijd nog een nieuw haute couturehuis te beginnen. Per Spook, een 37-jarige Noor heeft het echter aangedurfd. Zijn "maison" in het Quartier Latin is nog niet helemaal af, maar zijn show in het statige Crillon Hotel was dat wel dege lijk. De gehele modepers was toegestroomd om deze eerste presentatie van een niet- Fransman nu eens mee te ma ken. En ze waren enthousiast, want Per Spook heeft een uit stekende collectie met schitte rende dessins - dat schijnt toch wel een speciaal talent van Scandinavièrs te zijn om zulke mooie patronen te ontwerpen. Strepen met bloemetjes bij voorbeeld, maar zo mooi gesty- leerd datje alleen daarom al iets van deze nieuwe modester zou willen hebben. Maar hij heeft meer, hij maakt uiterst draag bare kleren en dat spreekt de klanten natuurlijk ook aan. Bo vendien heeft Per Spook, een uiterst charmante broodmagere man, die er met zijn 37 jaar uit ziet als 20 een goed gevoel voor publiciteit, want tijdens de pre sentatie verscheen opeens film ster Jane Birkin op het toneel in een fraai zijden smokingpak. Heftig trekkend aan een sigaret maakte ze haar rondje over het plankier, tot grote paniek van de fotografen, die opeens alle maal in actie moesten komen. Per Spook had in zijn collectie hier en daar een vleugje van de musketiersmode, maar daarna ast kwam hij bijvoorbeeld als één van de weinige ontwerpers met erg veel broeken op de proppen. En broeken die nu ook eens lekker zitten, want daar waar ze ruim moeten zijn waren ze dat ook, terwijl er toch een goed model in zat. Een uit komst voor al die vrouwen die zich de laatste jaren in veel te nauwe broeken hebben moeten persen. Omdat het nu eenmaal mode wasBij Per Spook hoeft dat nu niet meer. Boven dien maakt hij ze veelal in zwart, dus je blijft er nog mooi slank in ook. Hoewel Per Spook voor de eerste maal een haute couture- show gaf is hij geen onbekende in Parijs. Zeventien jaar gele den kwam hij naar de Franse hoofdstad met een paar naal den, een schaar en een Frans woordenboek, want hij sprak alleen maar Noors Hij werkte een jaar bij Dior, daarna nog een jaar bij Yves Saint Laurent, en vervolgens 15 jaar bij Louis Fe- raud te blijven. Pas vorig jaar besloot hij op eigen benen te gaan staan en dankzij een Franse vriend die wel wat geld kan missen is hij dan nu voor zichzelf begonnen. En het ziet ernaar uit dat hij het voorlopig wel even uithoudt want bij de toekenning van de gouden naald voor de meest originele collectie kwam hij op de tweede plaats achter Serge Lepage, de ontwerper van Schiaparelli, die een collectie had ontworpen geïnspireerd op de schilderijen van Ravenne, schitterend om te zien, alleen niet om te dragen. Dat Per .Spook hier al een eervolle ver melding kreeg, mag wel heel bijzonder heten. De prijs voor de beste collectie ging ditmaal naar Jules Fran cois Crahay, de Belgische ont werper van het huis Laurine Crahay had, omdat het parfum Arpege van Lavin 50 jaar be staat een hele collectie gemaakt met jurken uit 1927 en daar wa ren werkelijk pronkstukjes bij. Yves Saint Laurent kreeg een eervolle vermelding. Na eerste gespreksronde: GENÈVE (UPI) - Verte genwoordigers van de V.S., de Sovjet-Unie en Engeland hebben gisteren verklaard dat er op de eerste gespreks ronde over een totaal verbod op kernproeven, van 13 tot 27 juli in Genève gehouden, grondig en zakelijk van ge dachten is gewisseld en dat de besprekingen op 3 okto ber hervat zullen worden. De verklaring maakte deel uit van het verslag dat zij over deze ge spreksronde uitbrachten aan de ontwapeningsconferentie in Ge nève waaraan 30 landen deelnemen Lord Goronwy-Roberts, Brits mi nister van staat voor aangelege nheden betreffende het buitenland en het Gemenebest, zei dat de rege ringen van de drie aan het voor overleg .deelnemende landen el- kaars standpunten nu veel beter begrijpen dan voor de gespreks ronde. Hij merkte voorts op dat er zeker 500 ondergrondse plus eerr aantal kernproeven in de atmosfeer zijn genomen na het van kracht worden van het gedeeltelijke kern- stopakkoord in 1963. De V.S., de Sovjet-Unie en Enge land zijn in 1958 voor het eerst aan tafel gaan zitten om te praten over een totaal verbod op het doen van kernproeven. Ze konden het echter niet eens worden over de manier waarop ondergrondse proeven ontdekt moeten worden. In 1963 kwam er eert compromis tot stand. De dfie landen tekenden een be perkt kernstopverdrag dat proeven in de atmosfeer, de ruimte en onder water verbiedt. China en Frankrijk die dit gedeeltelijke kernstopver drag niet wilden ondertekenen, zijn kernproeven in de atmosfeer blijven nemen. De Amerikaan Adrian Fisher zei dat een alles omvattend kernstop verdrag een grote stimulans zal be tekenen voor de pogingen om de verspreiding van kernwapens te gen te gaan. De Amerikaanse rege ring, aldus Fisher, hoopt dat er na de hervatting van de onderhande lingen in de herfst vorderingen zul len worden gemaakt in de richting van een dergelijk verdrag. Ook de Rus Viktor Likhatsjev vond dat het vooroverleg in een zakelijke sfeer is gevoerd. Hij legde er de nadruk op dat een verdrag over de volledige stopzetting van kernproeven in de eerste plaats betrekking moet heb ben op kernwapenproeven en niet zozeer op proeven voor vreedzame doeleinden. Westerse diplomaten waarschuw den gisteren voor een al te groot op timisme. Zij wezen erop dat er nog grote moeilijkheden té c iloofvogelstand iets beter EIST (SP) - De Nederlandse vereniging tot bescherming van vogels is jescheiden optimistisch" over de roofvogelstand in ons land. „Reden >or een jubelstemming is er beslist niet", aldus een woordvoerder, iermee reageert de vereniging op uitlatingen van een roofvogeldeskun- ge van het rijksinstituut voor natuurbeheer, die onlangs had gezegd dat roofvogelstand nagenoeg weer op peil is. Cr is inderdaad een verbetering opgetreden na de afkondiging van het trbod op het gebruik van het verdelgingsmiddel DTT, maar dat wil niet ggen dat de roofvogels er florissant voorstaan. We zullen extra waak- am moeten zijn om het herwonnen gebied niet weer te verliezen. Vooral sterk toegenomen recreatie, de aantasting van het leefgebied van de >gels en het jachtgeweer zijn een bedreiging voor de roofvogels", aldus vogelbescherming. MIAMI, FLORIDA - Drie jonge mannen hebben in een woning in de Amerikaanse staat Miami zes personen doodgeschoten omdat die getuigen waren geweest van hun mislukte poging tot roof. Twee mensen overleefden de mas samoord omdat de overvallers niet goed genoeg gericht hadden. Een van hen kreeg een schamp schot, de ander ligt met een kogel in het hoofd in zorgwekkende toe stand in een ziekenhuis. De drie onbekende moordenaars hadden in het huis vergeefs ge zocht naar geld en waardevolle voorwerpen. Omdat zij blijkbaar bang waren herkend te zullen worden, boeide^ zij de bewoners en enige gasten en schoten hen een kogel door het hoofd. Daarna vluchtten zij in een huu- De moeder va rauto. plek des onheils zijn alvorens er een verdrag dat alle kernproeven verbiedt, opgesteld kan worden. Het voornaamste ob stakel vormt volgens hen de kwes tie van de vreedzame kernproeven. Moskou dat kernbommen wil ge bruiken voor vreedzame doelein den als het omleggen van rivier beddingen en het graven van kana len, wil deze vreedzame proeven buiten het verdrag houden. De Amerikanen en Britten willen ook deze vreedzame proeven verbieden omdat er volgens hen in feite geen middelen bestaan om het verschil vast te stellen tussen een "vreed zame" proef en een proef met mili taire oogmerken. Een "vreedzame" proef kan een gemaskeerde mili taire zijn. China vormt een ander probleem. De Russen willen dat ook China een verdrag dat alle kemproeven verbiedt, tekent alvo rens het van kracht wordt. De Ame rikanen zijn van mening dat de VS en de Sovjet-Unie op het gebied van de kernbewapening een zo grote voorsprong,op China hebben dat het nog lange tijd weinig zal uitmaken of China het verdrag wel of niet ondertekent. Meisjes blijven minder zitten op school i van de slachtoffers i DEN HAAG (ANP) - De jongsten op de middelbare scholen blijven minder zitten dan de ouderen en de meisjes doen hetzelfe in vergelij king met de jongens. Dit is af te le zen uit de gegevens die het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft ge publiceerd over liet verloop van de studie van leerlingen die in '72 voor het eerst naar gymnasium, athe neum, havo of mavo gingen. De gegevens zijn tot het begin van het schooljaar '75-'76 verzameld. Opvallend is het grote verschil in voortijdig schoolverlaten. Na drie jaar bleek, dat van de leerlingen die naar een mavo waren gegaan, al ruim 16 procent er niet meer op zat. Dit percentage was voor de scholen met uitsluitend voorbereidend we tenschappelijk en/of hoger alge meen voortgezet onderwijs bijna drie. Van de meisjes bleek na driejaar 60 procent zonder doubleren in de vierde klas te zijn gekomen. Voor de jongens was dit 52 procent. Van wie als twaalfjarige of jonger naar het algemeen voortgezet onderwijs ging, bereikte 63 procent van de meisjes en 55 procent van de jon gens zonder zittenblijven de vierde klas. Voor de groep van dertien jaar en ouder was dat 38 procent van de i de massamoord in Miami wordt door vrienden weggeleid van de en Procent var* de jon- Slagerij de Roode vraagt met spoed SLAGER HALFWAS SLAGER winkelmeisjes Sieboldstraat 12-14 Leiden Tel. 121603 Eenkele voorbeelden zijn: 2-pits kooktoestel uit de verhuur 10,- Tuinbank 120 cm 35,- Donzen slaapzak99,- Tenten met garantie tot september 1978: 5 stuks D.d.-tenten André Jamet 95,- p.st. 3 stuks Bivaktenten Katoen Esvo 299,- p.st. 5 stuks Kombinatietenten Esvo475,- p.st. deze tent is onze best verkochte tent. 6-persoons bungalowtent Rinco uit de verhuur 495,- zeer grote 4-persoons bungalowtent showmodel van 1175,-voor 600,- Koopjes zijn altijd snel weg, dus!!! KOM SNEL de enige kampeerspeciaalzaak in Uw omgeving, die ook in het naseizoen al de wensen van de tent-kampeerder kan vervullen. Oude Vest 215, Leiden, tel. 144755. 's-maandags gesloten. De kleuren-TV's van Skala zijn namelijk niet te koop. Niet te koop, wel te huur. (J betaalt een vast bedrag per week en hebt verder nergens zorgen om. Skala staat van 9 uur 's morgens tot 9 uur 's avonds voor uklaar. Als u een eventuele storing voor 2 uur 's middags opgeeft, wordt die nog dezelfde dag verholpen. Indien nodig krijgt u direct een ander toestel. Ook op zondag, zelfs met Kerstmis. Keus uit 12 modellen (J ziet ze in de Skala- winkel.Toestellen van top kwaliteit. Skala is dan ook de Nederlandse tak van Europa's grootste TV- verhuurbedrijf. Met al meer dan drie mil joen geplaatste toestellen. Dan mag je je met recht één van de groteTV- merken noemen. Vanaf f.14,05 p.week Hiervoor hebt u al zo'n schitterende Skala kleuren-TV in huis. Met als u wilt een gratis TV-tafel erbij. Bel even,vooreen paar dagen gratis proef-kijken. Leiden (071) Haarlemmerstraat 168 Modern en klassiek BEHANG Uitgebreide kollektle in alle prijzen. Staalboeken worden op aanvraag gaarne toegezonden en afgehaald. Plaktafel en afstoomapparatuur te huur. J. DUBBELDEMAN KOOiLAAN 15 - LËIDEN - TELEFOON 122641 Leiderdorp met vakkundige legservice altijd 1e kwaliteit coupons voorradig dus, bij ons is zuiver scheerwol inderdaad échte wol - gegarandeerd door ons en door de fabrikant!!! geen nepnamen - geen verzinsels - wel kwaliteit en service Leiderdorp - Lijnbaan 7 - Ruime parkeergelegenheid Geopend: zat. 9-17 uur, dinsdag t/m vrijdag 9-12.30 en 14-18 uur, maandag gesloten, geen koopavond.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15