Wijnboerderij in Eek en Wiel Te vroeg PAS OP VOOR DE BRUIN PIL Kleurenfoto op rijbewijs PAGINA 14 EXTRA VRIJDAG 29 JULI 1977 Eek en Wiel - Van je hobby je werk maken. Velen dromen ervan, fantaseren erover, maar slechts weinigen kunnen het waarmaken. Kees van Noord en zijn vrouw Ans, zijn zwager Jan Beentjes met zijn vrouw Aaf, fantaseerden nog al eens over een eigen wijnhandel. Maar dan eentje waar ze wijnen zouden verkopen die ze zelf bij de boeren op de kop zouden tikken. Geen kruidenierswijn, geen bestellingen doen bij grote importeurs. Twee jaar geleden toen Jan en z«n vrouw weg wilden uit Noord- Holland en in de Betuwe op zoek gingen naar een huis is het allemaal begonnen. In het kleine dorpje Eek en Wiel stuitten ze op een schitte rende boerderij uit 1783. En meteen stond hun ideaal hen duidelijk voor ogen: in deze boerderij een wijn handel beginnen. Het bleef niet bij denken. De boerderij werd gekocht en gerestaureerd, uiteraard met veel moeilijkheden en financiële of fers, vandaar dat de naam 't Seere Been werd bedacht, maar in sep tember 1975 was het dan toch zo ver. door Ria Schuurhuizen Vanaf het begin zijn de vier ervan uitgegaan dat zij niet zouden kun nen leven van de omzet die ze in een klein Betuws dorp konden halen. Vanaf het begin is de opzet geweest om regionaal en landelijk te gaan werken. Zoiets moet echter opge bouwd, maar nu na twee jaar kan men bogen op een redelijke grote vaste klantenkring uit het gehele land. Die klanten worden regelma tig op de hoogte gehouden door middel van bulletins, die worden samengesteld door Jan die zijn vak als accountant heeft behouden en zich daarnaast op zaterdag voluit aan zijn hobby kan geven. De toon in die rondschrijvens is zeer een voudig gehouden. Kees van Noord: „We willen af van het snobisme dat ook rond de wijn hangt. Dat vakjar gon waarmee veel mensen willen laten merken dat ze er verstand van hebben. Als er hier mensen bin nenkomen die zeggen dat ze er he lemaal geen verstand van hebben, dan maakt dat voor ons niets uit. We laten hen een paar soorten wijn proeven, vragen waar ze het meest van houden en raden hen dan aan om met een eenvoudig maar toch goed wijntje te beginnen. En dat hopen we de mensen vooral duide lijk te maken. Er is goede wijn te koop tegen een redelijke prijs en niet de rommel die men bij de krui denier op de hoek kan kopen en waar je bovendien nog hoofdpijn van krijgt ook". De eigenaren van de wijnboerderij doen nog meer om hun klanten te binden. Er zijn elke maand proe- verijen, er is vorig jaar een wijncur sus georganiseerd. De boerderij wordt bovendien ook ter beschik king gesteld aan verenigingen of bedrijven die proeverijen willen organiseren. Kees van Noord (31): „in principe kan alles bij ons, als het maar met wijn heeft te maken". Wijnfeesten hebben natuurlijk veel met wijn te maken en in Frankrijk en andere wijn-producerende lan den zijn het jaarlijkse hoogtijdagen. Maar ook het Betuwse dorpje Eek en Wiel heeft nu zijn wijnfeesten, o.m. door de inspanningen van de menson van de wijnboerderij. Vo rig jaar bestond Eek en Wiel 700 jaar. Ter gelegenheid daarvan werd door de oranje-vereniging aan de mensen van 't Seere Been gevraagd of ze ook iets konden doen. Het werd een wijnfeest dat inmiddels al z'n reprise heeft gehad. Een maand geleden werd in Eek en Wiel weer tien dagen feest gevierd met als middelpunt wijn. Er waren ditmaal delegaties uit het Duitse Oppen- heim en uit de Franse Elzas. Kees van Noord: „Oppenheim was er ook al het eerste jaar, we willen proberen elk jaar een ander wijn gebied in de belangstelling te plaat sen". De volgende manifestatie in de wijnboerderij vindt eind augus tus plaats als een aantal vaste klan ten wijnen die ze in de vakantie hebben ontdekt met elkaar gaat proeven. Een van de bewijzen dat er veel kan in Eek en Wiel en dat er een soort vriendenkring is ont staan. En dat is iets waar de eigena ren zeer gelukkig mee zijn. dat stond hen eigenlijk zo'n beetje voor ogen. Zo is het henzelf trouwens ook ver gaan op zoek naar wijn. Men heeft in die twee jaar relaties opgebouwd met een aantal middelgrote wijn boeren, die eigenlijk liever aan wat kleinere importeurs verkopen dan aan de grote firma's. Kees van Noord: „op die manier hebben we vooral in de Bourgogne ontzet tende leuke ervaringen. Die men sen houden van het produkt dat ze maken, ze leggen hun hele ziel en zaligheid erin. Je herkent in die wijnen het karakter van de boer. Door die goede contacten Bourgogne zijn we erin ge daar een paar Premier Cru's weg te halen die we nu hier kunnen ver kopen voor ruim twintig gulden. En daar kunnen we echt mee con curreren met al die grote firma's". Naast de 250 verschillende wijnen wil men in de toekomst ook nog wat meer nevenartikelen gaan verko pen zoals glazen, posters en kaarten wijngebieden, boeken over wijn enz. enz. „En we willen vooral met de mensen een gezellig ge sprek voeren, hopen dat ze hier een paar prettige uurtjes door kunnen brengen, het is hier tenslotte een beetje idyllisch. Kinderen kunnen rustig meekomen want die kunnen buiten spelen. En daar drinken we dan een goed glas wijn op". - ƒ11 Betuwse Eek en Wiel Robert Leenaers presenteerde kortgeleden De Duitse Wijna tlas waarin alle Duitse wijn gaarden zijn opgenomen. Het is een uitgave van Keesing BV en kost bij de boekhandel f 18.50. Gezien het kloeke formaat, de vele kleurenfoto's en kaarten een uitgave die de prijs best waard is, echter er schuilt een addertje onder het gras... Belang De auteur is directeur van het informatiebureau voor Duitse wijnen te Amsterdam en heeft zodanig belang bij de promotie van Duitse wijnen in ons land. Ook het voorwoord van de voor zitter van de Centrale Vereni ging van Nederlandse Wijn handelaren, de heer Eric JBoe len moet men in hetzelfde licht Goede naam De Duitse wijnen hadden een goede naam in Nederland en eeuwenlang gold Nederland als een belangrijke exportmarkt voor vooral Rijn- en Moezel wijnen. Dat daarin al sinds het begin van de jaren zestig een be langrijke wijziging is gekomen ligt niet in de eerste plaats aan de gewijzigde smaak van de doorsnee Nederlander. Het vro lijke speelse Moezeltje van roe leer veranderde - onder druk van commer.ciéle belangen - in zoete smakeloze drankjes waaraan geen en kei plezier meer te beleven viel. De Duitse wijnbouwers die met lede ogen de opmars van Fran se, Oostenrijkse en Italiaanse wijnen in eigen land aan den lijve ondervonden keerden op hun schreden terugverbeterden de kwaliteiten, zorgden voor meer informatie en trachten nu de verloren markten terug te winnen. Terecht merkt de auteur op dat er weer vele mooie wijnen in Duitsland gemaakt worden. De auteur waarschuwt zelfs tegen de z.g. voordeelaanbiedingen van bijvoorbeeld drie flessen voor een tientje. Veel verder gaat de goede man echter niet. De Duitse Wijnatlas bevat veel informatie (óók toeristische) en bij de opzet ervan heeft men vast en zeker gekeken naa r Hubrecht Duykers' Bordeaux-boek. Niet te koop Ik meen echter dat deze wijna tlas te vroeg op de Nederlandse markt verschijnt. Men had er m.i. beter aangedaan om in sa menwerking met de vereniging van wijnhandelaren eerst het assortiment Duitse wijnen dat momenteel op de Nederlandse markt wordt aangeboden uit te breiden. Nu wordt de consu ment overladen met informatie en wanneer deze daadwerkelijk zal trachten een goede wijn uit Duitsland te lopen dan stoot de goede man zijn neus. Want de werkelijk goede Duitse wijnen (en die zijn er beslist wel) wor den hier niet of nauwelijks aan geboden. Bovendien zijn de prijzen van de kwaliteitswijnen uit Duitsland doorgaans zo hoog dat ik mij afvraag of men in Nederland ooit nog die verlo ren gegane markt zal her winnen. HANS BELTERMAN Wie al lekker bruin op de zuidelijke stranden wil aankomen doet er de salniettemin verstandig aan om niet in België of Frankrijk de zoge naamde bruinpil te kopen. De "bruin-zonder-zon-pil" biedt aan lokkelijke voordelen, maar de wer- Het gebruik van kleurenfoto's in een paspoort is in Nederland nog altijd niet toegestaan, hoewel dit in de ons omringende landen in het geheel geen probleem is. Onlangs is er in dit opzicht echter wel een stapje vooruit gezet: voor rijbe wijzen mogen nu wel kleurenfoto's worden gebruikt. Die kleurenfoto moet dan wel recent zijn en van zo'n goede kwaliteit, dat hij over vijfjaar nog niet is verbleekt. kelijkheid is anders. De "bruinpil" bevat erg veel carotheen, een stof die vooral voorkomt in worteltjes. Een opeenhoping van deze stof in het lichaam kan gevaarlijk zijn. Bovendien gaat het bruinen door middel van deze pil niet zo best als men zou verwachten. Er zijn in België, waar het ministerie van Volksgezondheid inmiddels het gebruik van dit middel ontraadt, gevallen bekend van mensen die inplaats van bruin geel werden, die oranje voetzolen kregen of maar op sommige plekken bruin werden. Er is in België al weer een nieuw soort pil ontwikkeld waarin minder ca rotheen zit. De aldus bruin gewor den zonzoeker loopt dan echter het risico dat wanneer hij zonder crème in de volle zon gaat zitten, toch le lijk verbrandt. De pil is inmiddels in Frankrijk ook al verboden, maar het is natuurlijk niet ondenkbaar dat men het preparaat nog hier of daar kan kopen. In Nederland is de "bruin-zonder-zon-pil" niette koop en het ziet er ook niet naar uit dat dat zal gaan gebeuren.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 14