Geloogd Massief Eiken Spanje wil nu officieel lid van EG worden Meubelfabriek Oisterwijk "Doodstraf in Frankrijk moet worden afgeschaft...." Tangsjan nog ruïne Egypte en Libië akkoord met troepenscheiding Weer botsingen IRA-vleugels BHOETTO VRIJ VRIJDAG 29 JULI 1977 BUITENLAND PAGINA Eetkamers, slaapkamers. waaronder de bekende Oi: nkamers en ve vijkse dekenkis Logen geeft een diepe, warme kleur aan eikehout en accentueert de natuurlijke structuur van het hout. Alleen eerste klas Europees eiken is bestand tegen logen. Vandaar12 jaar garantie. eerste kwaliteit eikehout goed uitgewerkt in eigen droogkamers geloogd volgens oud recept eigen originele modellen gemaakt in eigen werkplaatsen verkoop uitsluitend in eigen toonzalen 12 jaar garantie ongekende service gratis thuisbezorgd door geheel Nederland Expositie in toonzaal Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116 (langs het water) tel. 01891-4670. Ma t/m za 9-18 uur, vrijdagavond tot 21 PARIJS (AP) - Frankrijk moet de doodstraf afschaffen en vervan gen door lange onvoorwaarde lijke gevangenisstraffen", zo luidde een van de conclusies van het gisteren verschenen rapport van de presidentiële commissie van onderzoek naar het toene mende geweld in Frankrijk. De doodstraf heeft de laatste ja ren meermalen in het middel punt van de discussie gestaan maar er is nog nooit over gedebat teerd in het Franse parlement. De laatste keer dit jaar werd de doodstraf voltrokken aan een man die een 8-jarig meisje had vermoord. De praktijk over de afgelopen 15 jaren heeft geleerd dat de doodstraf alleen werd uit gevoerd als het ging om moorden op kinderen en gevangenisbe waarders. Voorzitter van de 10 man tellende commissie, minister van justitie Alain Peyrefite, zei tijdens een persconferentie bijzonder onder de indruk te zijn gekomen van het verband tussen toenemende criminaliteit en verstedelijking. De richtlijnen waarnaar de com missie werkte waren de berich ten over het toenemende gevoel van onveiligheid dat de laatste ja ren onder het Franse volk leefde. De Franse minister had eerder op de dag in een commentaar gezegd dat het instellen van onvoor waardelijke vrijheidsstraffen dit gevoel van onveiligheid zou kun nen wegnemen omdat het pu bliek dan weet dat de misdadiger niet eerder zal worden vrijgelaten en opnieuw toe zou kunnen slaan. De opleving van de criminaliteit was volgens hem te wijten aan "anarchistische" ontwikkeling in de stedenbouw waarbij totaal geen rekening wordt gehouden met de natuurlijke omgeving en door de na-oorlogse huizenbouw die voorziet in bouwprojecten van onmenselijke omvang. Het type van een misdadiger was volgens hem een ontwortelde jongen in de leeftijd variërend tussen de 16 en 25 jaar, die leeft in een torenflat van een nieuw bouwwijk met meer dan 200.000 inwoners. De jongen komt meestal uit een opgebroken gezin, heeft slechte schoolrapporten gehad en heeft vooral geleden onder de verho ging van het verplichte onderwijs van 14 tot 16 jaar. Het rapport levert kritiek op het onderwijssysteem dat niet voor voldoende begeleiding zorgt in deze overgangsperiode. De commissie kwam tevens tot de conclusie dat een "elkaar be nijdende maatschappij" aanzet tot diefstal en geweld, want al leen zij die "hebben" kunnen profiteren van de overvloed aan produkten. Voorts was de commissie ervan overtuigd geraakt dat geweld een substituut vormde voor de dia loog. "Als het voor iemand niet langer mogelijk is om te praten of iets te begrijpen, als men zich niet lan ger wenst te onderwerpen dan grijpt men naar geweld om de maatschappij te laten weten dat men nog steeds bestaat". Het rapport voegde daaraan toe dat "een systematische houding van verzet en toenemende de on derdrukkingsmaatregelen, de neiging van jongeren om geweld te gebruiken alleen maar aan wakkert". Het rapport zag daarom meer in verhoogde pre ventie van de kant van de politie en bescherming tegen criminali teit dan een toenemen van re pressieve maatregelen. De commissie had in haar onder zoek niet kunnen ontdekken of er verband bestond tussen crimina liteit en werkloosheid. In het rapport deed de commissie ook enkele aanbevelingen. Zo stelde het een groene zóne voor rond steden met meer dan 300.000 inwoners en uitte de wens de grootte van steden, gebouwen en fabrieken binnen de perken te houden- Verder deed het rapport de aan beveling boetes in overeens temming te laten zijn met midde len van de verdachte en opperde de mogelijkheid voor het opleg gen van opvoedkundige straffen in plaats van die boetedoening. BRUSSEL (ANP) - Spanje heeft gisteren offi cieel het lidmaatschap van de Europese Ge meenschappen aangevraagd. De Spaanse minister van Buitenlandse Zaken Oreja heeft die lidmaatschapsaanvraag officieel gedeponeerd bij de Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Henri Simo- net, fungerend voorzitter van de Europese ministerraad. Dat gebeurde in het Brusselse Egmontpaleis. De Spaanse minister had gisteren al besprekingen gevoerd met de Eu ropese Commissie, het "dagelijks bestuur" van de EG. De Spaanse minister van Buitenlandse Zaken Marcelino Oreja (links) overhandgt de officiële aanvrage va: Spanje tot toetreding van de EG aan de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Henri Simonet. Simonet ontving deze aanvrage in zijn functie als president van de ministerraad van de EG. PEKING/HONGKOtfG (UPI/Reu- ter) - De eerste verjaardag van de aardbeving van Tangsjan, de groot ste ramp in de moderne geschiede nis, is in de Chinese hoofdstad Pe king en elders in de volksrepubliek bijna onopgemerkt voorbijgegaan. Uitgezonderd enkele volmaakt verschillende berichten in de Chi nese pers en de aanwezigheid van de onderkomens tegen aardbevin gen op de trottoirs van enkele grote Chinese steden, was er gisteren niets dat de Chinezen herinnerde aan de ramp die de provinciestad met de grond gelijkmaakte en vele honderdduizenden mensen het le ven kostte. De meeste Chinezen weten minder van de tragedie van Tangsjan dan de buitenwereld. In de Chinese pers is er zelden uitvoerig aandacht aan besteed. Buitenlandse kringen in de volksrepubliek nemen aan dat Tangsjan nog steeds een grote ruïne is, en ze hebben vaak vraag tekens geplaatst bij officiële Chi nese berichten die van een andere strekking waren. Volgens buitenlanders die onlangs door Tangsjan zijn gereisd is de stad, een jaar na de beving, voor namelijk een ruïne. Tot nu toe heb ben geen buitenlanders toestem ming gekregen Tangsjan te bezoe ken maar velen komen er langs op weg naar een vakantie-oord dat voor buitenlanders is gereserveerd, op korte afstand ten noorden van de stad. „Dertig minuten voordat de trein Tangsjan bereikt", zei een Westerse bewoner van Peking deze week te gen een verslaggever, „zie je hon derden, misschien wel duizenden kegelvormige graven langs de spoorlijn. De meeste zijn betrekke lijk nieuw, dus het moet hier gaan om slachtoffers van de aardbeving. De in Peking verblijvende buiten landers beschreef zijn recente reis door Tangsjan en zei: „Het beeld is er nog een van de grootste verwoes ting. Mensen leven letterlijk in het puin. Ze wonen in geïmproviseerde onderkomens, gemaakt van het puin stukken blik, hout, stenen, andere metalen. In deze onderkomens, bovenop het puin gebouwd, bevinden zich tien duizenden mensen. Het is een ont zettend triest gezicht. Ongelooflijk. Een jaar na de aardbeving. Er zijn berichten geweest dat een nieuw Tangsjan wordt gebouwd. Het is mogelijk. Maar je kunt het vanuit de trein niet zien". Spanje is na Griekenland en Portu gal het derde Zuideuropese land dat het lidmaatschap van de Euro pese Gemeenschappen aanvraagt. De onderhandelingen met Grie kenland duren al een jaar zonder dat vooruitgang van betekenis is geboekt. Met Portugal wordt nog steeds niet officieel onderhandeld. De lidmaatschapsaanvraag van dat land is nog steeds in beraad. In Brussel wordt verwacht dat ook de feitelijke onderhandelingen over een toetreding met Spanje nog ge ruime tijd op zich zullen laten wachten. De Spaanse minister van Buiten landse Zaken overhandigde giste ren drie brieven. Ze behelsden de verzoeken te mogen toetreden tot de drie gemeenschappen, de Euro pese Economische Gemeenschap (E&G), de Europese Gemeenschap BELFAST (AFP/DPA) -,De bloedige botsingen tussen de twee vleugels van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) zijn gisteren opnieuw uit gebroken. De „voorlopige" en de „officiële" vleugels van het IRA beschuldigen elkaar van provocaties. Volgens de „voor- lopigen" zijn gisteren drie van hun leden of sympathisanten door gewapende „officiëlen" aangevallen. Twee personen werden daarbij gewond. De „officiëlen" zeiden in een gisteren gepubliceerde verkla ring dat twee van hun mensen zijn beschoten en verwondin gen hebben opgelopen. De vete eiste woensdag al vijf mensenlevens. Twaalf perso nen werden toen gewond. HtIRA viel in 1971 bij een twist tussen militante en gematigde leden uiteen. Sindsdien zijn veel aanslagen in Noord- Ierland en Engeland op reke ning geschreven van de „voor lopige" vleugel. De „officiële" vleugel heeft sinds 1972 een wapenstilstand met het Britse leger en strijdt met politieke middelen voor een hereniging van Ierland. Na overleg tussen vertegen woordigers van beide partijen in aanwezigheid van geeste lijken en leiders van de katho lieke en protestantse gemee nschappen werd een bestand afgekondigd. Er werd een verklaring uitge geven waarin stond, dat de twee partijen hadden afgesproken dat zij hun aanvallen onmiddel lijk zouden staken. Desondanks werd er in Belfast nog nu en dan geschoten. voor Kolen en Staal (EGKS) en de Europese Gemeenschap voor Atoomenergie (Euratom). Minister Simonet zei: "Ik hoop dat we deze onderneming tot een goed einde kunnen brengen". Het zal, aldus de Belgische minister niet gemakkelijk zijn. Ideaal De Spaanse minister Oreja zei dat het toetreden tot de EG een ideaal is van alle Spanjaarden. Het grootste deel van het Spaanse volk wenst te behoren tot het politieke Europa waarvan de idealen ook de onze zijn, aldus Oreja. Spanje denkt dat het over 7 a 9 jaar volledig lid van de Europese Ge meenschap kan zijn. Dat heeft Oreja gistermiddag op een geza menlijke persconferentie met de Belgische minister van Buiten landse Zaken, Simonet, in Brussel gezegd. De Spaanse premier, Sua- rez, zal in de herfst een rondreis langs de Europese hoofdsteden maken. Henri Simonet, tot het eind van dit jaar fungerend voorzitter van de Europese ministerraad, zal op 20 september de Spaanse lid- maatschapsaanvragen voor de EG aan de ministerraad voorleggen, zo deelde hij mee. In antwoord op vragen over een eventueel NAVO-lidmaatschap zei Oreja: "Het NAVO-lidmaatschap is een andere zaak. Daar wordt men voor uitgenodigd, terwijl het EG- lidmaatschap aangevraagd wordt. Over een eventueel Spaans NAVO- lidmaatschap zal eerst uitvoerig in het Spaanse parlement gesproken moeten worden omdat een aantal, thans in het Spaanse parlement ze telende partijen, tegen zo'n lid maatschap is. Het EG- lidmaatschap daarentegen was in geschreven in alle programma's van die partijen. KOEWEIT/PARIJS (AFP/Reuter) - Egypte en Libië hebben op verzoek van Koeweit ingestemd met een scheiding van hun troe pen aan de Egyptisch- Libische grens, tot een af stand die later zal worden vastgesteld. De troepenscheiding, die bedoeld is om nieuwe gewelddadige bot singen tussen de twee Arabische buurstaten te vermijden, is naar verluidt door de minister van Bui tenlandse Zaken van Koeweit, sjeik Sabah al Achmed, voorgesteld aan de presidenten Sadat van Egypte en Gaddafi van Libië tijdens zijn recente bemiddelingsmissie tussen Cairo en Tripoli. Sjeik Al Achmed, die woensdagavond in Koeweit te rugkeerde, verklaarde toen dat "in de loop van de volgende week een akkoord tussen Egypte en Libië zal worden aangekondigd". De informatie uit Koeweit komt grotendeels overeen met wat giste ren werd vernomen uit Palestijnse bronnen in Cairo. Het heette daar dat Egypte en Libië zich akkoord hebben verklaard met ingang van volgende week maandag de bittere propaganda-oorlog tussen hen te beëindigen. Daarna zal op hoog ni veau een ontmoeting tussen de twee landen plaatsvinden, of in Al giers of in Koeweit. Gedacht wordt aan begin volgende maand, aldus de Palestijnse bronnen. Verder zijn al twee dagen geleden ontmoetin gen begonnen van gezamenlijke militaire commissies, naar men in Palestijnse kringen gelooft, langs de grens tussen Egypte en Jamahi- rijah (het vroegere Libië). De staatshoofden van de twee landen zouden met het akkoord hebben ingestemd na bemiddelingspogin gen van sjeik Al Achmed, van de Palestijnse commando-leider Jas- ser Arafat en van de Algerijnse pre sident Houari Boumedienne. De Libische minister van Buiten landse Zaken Abdel Salam Pureiki heeft gisteren naar Egypte uitge haald met de opmerking dat Cairo beter zijn economische en sociale problemen kan oplossen dan zich te keren tegen een Arabische buur. De minister sprak in Parijs tot ver slaggevers nadat hij een onderhoud had gehad met de Franse president Valery Giscard d'Estaing. De be windsman zei dat zijn land het ver lies van Egyptische levens tijdens de gevechten van afgelopen week einde betreurt. RAWALPINDI - Afgezette eerste minister Zoelfikar Ali Bhoetto van Pakistan praat met omstanders na zijn vrijlating. De militaire macht hebbers van Pakistan lieten giste ren zowel Bhoetto als zijn politieke rivalen vrij. De politici vertrokken onmiddellijk naar de hoofdstad. De militaire machtsovername op 5 juli volgde na het vastlopen van de besprekingen tussen Bhoetto en de oppositie. Gisteren is bekend geworden dat aan de grens tussen India en Pakis tan woensdag een vuurgevecht heeft plaatsgehad waarbij elf sol daten zijn gewond. Dit is meege deeld door de Indiase pers. De rege ring in Nieuw Delhi heeft er nog geen mededeling over gedaan. Volgens de krantenberichten heb ben Pakistaanse soldaten de laatste week bij herhaling de demarcatie lijn in het omstreden en opgedeelde Kasjmier geschonden en daarbij gebruik gemaakt van machinege weren en lichte granaatwerpers. Van Indiase zijde werd alleen het schieten beantwoord. De botsingen aan de grens zijn be gonnen toen Indiase grenssoldaten een week geleden een gewapende Pakistani aanhielden die de de marcatielijn was overgestoken. Volgens de Indiërs behoorde hij tot Pakistaanse commandotroepen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13