Zoetemelk waterdrager Sidorova blinkt uit in atletiekstrijd USSR PUBLIEK §111 RUSSISCHE BADPLAATS DOET ROKEN IN DE BAN r Windsurfer/ Windglider centrum Coen Rutjes coen rutjes RAAS VOOROP Honkballers Zweden: kans op derde plaats Canite Tuba in Lisse: 40.000 guldens VRIJDAG 29 JULI 1977 SPORT PAGINA 11 WK-selectie bestaat uit twaalf renners DEN HAAG - Nederland zal tijdens het wereldkampioens chap wielrennen op de weg in San Cristobal (Venezuela) vertegenwoordigd zijn door een profploeg van twaalf man. Geselecteerd zijn Hennie Kuiper, Jan Haas, Gerrie Knete- mann, Joop Zoetemelk, Fedor den Hertog, Bert Pronk, Henk Lubberding, Roy Schuiten, Cees Bal, Aad van den Hoek, Piet van Katwijk en Jos Schipper. Als reserves zijn aangewezen Cees Priem en Jan Huisjes. Om financiële redenen wilde de unie aanvankelijk slechts acht man afvaardigen. De KNWU is echter bijna rond met een sponsor die de reiskosten voor de andere vier we grenners wil dragen. Eddy Beugels, vice-voorzitter van de sportcom- missie en belast met het professio nele wielrennen op de weg, zei in zijn toelichting dat Gerben Kar stens na een gesprek van een even tuele selectie had afgezien. Beugels ging er van uit dat het parkoers in San Cristobal niet al te zwaar is. "Nederland", zei hij, "heeft drie kandidaten voor de titel, namelijk Kuiper, Raas en Knetemann. De andere leden van de ploeg zullen in hun dienst moeten rijden, ook Joop Zoetemelk. Daarover is al met de renners gesproken. Om het karwei voor de knechten ook financieel aantrekkelijk te maken, zullen wij net als in voorgaande jaren via sponsors een premiepot bij elkaar proberen te krijgen. Vorig jaar hadden wij een bedrag van 50.000 gulden beschikbaar voor een even tuele wereldkampioen, wij mikken dit jaar op hetzelfde bedrag, maar wij willen ook proberen een tweede (f20.000,-) of een derde plaats (f 10.000.-) te honoreren". Beugels liet weten dat de keuze van Roy Schuiten is geschied op zijn kwaliteiten als wegrenner. "Schui ten zal echter ook worden inge- ,<A£. fokkerstraat 4-14, reeuwijk, tel. 01829-3052 schreven voor de achtervolging", voegde hij er aan toe. Schuiten is daarmee de enige baan renner die al zeker is van deelne ming aan de baanwedstrijden in San Cristobal. Eventueel andere baanrenners en rensters zullen worden aangewezen op 5 augustus na beëindiging van de titelstrijd op de baan in Utrecht. Bij de selectie van de baanploeg zullen de normen vrij streng zijn. Profrenners die op basis van hun plaats in de kam pioenschappen eventueel voor deelneming aan de wereldkam pioenschappen in aanmerking ko men, maar om financiële redenen niet worden ingeschreven, kunnen via een sponsor toch tot Venezuela komen. De keuze voor de wegploeg van de amateurs stond al vast. Leo van Vliet, Arie Hassink, Henk Mutsaars en Piet Kuys zullen starten in de ploegentijdrit over 100 kilometer. Uit dit viertal plus Theo de Rooy, Bert Oosterbosch en Martin Havik zal het zestal worden aangewezen voor de individuele wegwedstrijd. Reserve bij de amateurs zijn Bert Scheuneman en Frits Pirard. Winst De KNWU zal uit de wereldkam pioenschappen wielrennen, die in 1979 in Nederland worden gehou den, een winst beuren van ten min ste 400.000 gulden. Die zekerheid is een gevolg van de overeenkomst met een al langer in de wielersport ganisatie geïnteresseerde bierfabrikant NOORDWIJK - Louk Sanders was gisteren weer snel klaar met zijn tegenstander Rene Gorter, 6-1, 6-1. De no. 1 ge plaatste speler in het HEB van het tennistoernooi in Noord- wijk kon het tempo en de gro tere slagenbeheersing van de nationale kampioen niet bean twoorden, al waren er momen ten die een belofte inhielden. Voor Fred Hemmes was het ook gisteren weer geen gemakkelijk karwei. Bootsma, geen speler die Hemmes in zijn gewone doen in moeilijkheden kan brengen, zag nu tot zijn eigen verbazing dat hij tegen deze Hemmes kansen had. Die we tenschap moet op de kritieke momenten aan hem hebben ge knaagd, want hij kon niet door drukken, 7-6, 7-5 voor Hem mes. ,,Ik heb net een vakantie achter de rug", zei de assistent bondscoach van de KNLTB, „en ik moet mijn ritme weer vinden. Bovendien heb je, of je nu veel speelt of niet toch wel Bootsma maakt het Hemmes moeilijk eens van die perioden dat het niet wil lukken". De volgende ronde brengt Hemmes tegen over de Amerikaan Newberry, die gisteren evenmin overtui gend de laatste acht in het HEA haalde. De Australiër Hewitt dwong hem tot op de bodem van zijn kunnen te gaan, 6-4, 1-6, 7-5. Haalt Hemmes de fi nale dan is het voor hem afgelo pen want om Sanders te klop pen zal hij zijn spel zeer sterk moeten opschroeven in de res terende partijen. De enige die vandaag een be dreiging zou kunnen vormen voor Sanders is, zijn twijfelach tig optreden in dit toernooi ten spijt, Wouter Fok. Hij mist in zijn spel alleen nog wat Sanders zich inmiddels al eigen heeft gemaakt en wat Hemmes noemde „een basis waarop je kunt terugvallen als het niet gaat". De vraag is of Fok zo'n basis zal kunnen leggen. Hij is een speler die liever scoort dan afwacht, een speler die het avontuur in het spel eerder zoekt dan ontloopt. Niet omdat hij niet anders zou willen, maar simpel omdat hij niet anders kan. Zulke spelers zijn kwets baarder dan die spelers die het om het even is. De laatste acht in het HEA zijn Sanders, Van der Merwe (2-6, 6-2, 6-1 tegen van Boeckel), Hemmes, Newberry, Sorensen, Laudin, Curren en Herbst. Laatstgenoemde keek gisteren toch wel raar op toen hij Albert de eerste set zag pakken, 4-6. Hij won uiteindelijk met 6-0, 6-3, „Ik kon me maar niet goed concentreren" was zijn verkla ring voor het verrassende set- verlies. Gerben Karstens ziet af van de wereldkampioenschappen (Heineken). Het bedrijf heeft de or- n de KNWU overge- kent op een totale uit- gave van tussen de anderhalf en twee miljoen gulden. De KNWU heeft de garantie gekregen van een afdracht van 400.000 gulden. Het bedrag kan eventueel hoger wor den wanneer de publieke belang stelling buitengewoon groot zou zijn. Het is vrijwel zeker dat de WK- WATERINGEN - Jan Raas heeft gisteravond de vierde profronde van strijd rond Nijmegen zal worden Wateringen over een afstand van 100 km gewonnen. Hij bleef in een gelocaliseerd. Zowel de KNWU als boeiende finale tien seconden voorop Knetemann, Schipper en Pronk, die het bedrijf dat de rechten van orga- als tweede, derde en vierde binnenkwamen. Aan deze profronde onder andere ook Kuiper, Thurau, Zoetemelk, Rik van Linden er Verbeeck deel. Vooraf won Martin Visser een amateurronde over Arie Hassink werd tweede. Theo de Rooy was gisteren de beste Nederlander in de tweede etappe de Ronde van Rijnland-Palts. De Rooy eindigde als dertiende, op 45 conden de nisatie heeft verworven, zijn Frans stander van kampioenschappen op 90 km. één plaats en Nijmegen heeft be halve een baan in de omgeving (Beek, Groesbeek) ook een ge schikt traject voor de wegweds- de Duitser Wilfried Trott, die in de eindsprint zijn trijden. De tijdrit over 100 kilome- Zwitserse medevluchter Schaer versloeg. Trott is na zijn zege leider a het algemeen klassement geworden. Daarin is Langerijs de beste Neder lander met een vijftiende plaats. ter zal naar alle waarschijnlijkheid in de Flevo-polder worden gehou den. MOSKOU - De 26-jarige Marina Si dorova was ook op de tweede dag van de atletiekkampioenschappen van de Sovjet Unie de grote uit blinkster. Na haar bijzonder fraaie overwinning op de 400 meter op de eerste dag, won zij gisteren haar specialiteit, de 200 meter in de fan tastische tijd van 22,55 seconden. Daarmee plaatste zij zich als tweede op de wereldranglijst van dit jaar. De eerste plaats wordt daarop ingenomen door de Poolse Irena Szewinska, die zeshonder dste seconde sneller was. Op de tweede dag van de Sovjet kampioenschappen waren er op nieuw niet meer dan 5.000 toe schouwers. Zij zagen de sprinter Valeri Borsov zijn 100 meter-titel van woensdag voor de zoveelste keer „verdubbelen". Borsov won de 200 meter in de niet grootse tijd van 20.83. De 27-jarige twee voudige Olympische kampioen te München in '72 had zowaar een commentaartje op zijn zwakke, maar wel winnende, tijd: „Ik liep alleen om te winnen". Het discuswerpen voor dames was weer een hoogtepunt. Wereldre cordhoudster Faina Melnik werd met een worp van 67,92 meter op nieuw kampioene. Op de tweede plaats eindigde Natalia Gorbats- jeva met 65,46 meter. Bij de heren ging de titel naar Vladimir Ljasjov met 62.08 meter. De 100 meter horden voor dames leverde met Vera Nikitina (in 13.01 sec.) een verrassende winnares op. De favoriete Irnia Litovtsjenko werd met 13.10 naar de tweede plaats verwezen. De bronzen me daillewinnares te Montreal, Natalia Lebedeva, werd met 13.11 teleur stellend derde. Bij het polstokhoogspringen over trof Vladimir Kisjkoen zijn beste persoonlijke prestatie met tien cen timeter. Hij werd kampioen met een sprong van 5.55 meter. Jutta Kirst, de nummer twee van Oost-Duitsland bij het dames hoogspringen, triomfeerde bij de internationale atletiekwedstrijden in Leipzig met een internationaal hoog gewaardeerde sprong van 1.92 meter. De Krefeldse atlete Brigitte Holzapfel, die reeds een score van 1.93 meter achter haar naam heeft staan, stelde ernstig teleur met een schamele 1.86 meter. Bij de heren deed de Oostduitser Rolf Beil- schmidt een poging het wereldre cord van de Rus Vladimir Jasts- jenko te verbeteren. Hij liet de lat op 2.33 meter leggen, maar hij faalde tot driemaal toe de 18-jarige Russische springer te overtreffen. HAARLEM - In de schaduw van de strijd om de Europese honkbaltitel tussen Italië en Nederland strijden de mindere goden door om de be zetting van de derde plaats die ook nog recht geeft op deelne ming aan het toernooi om de wereldtitel vol gend jaar in Italië. Zweden bleef gister middag in de strijd door met 2-0 te win nen van Spanje. Beide punten werden ge scoord in de vierde in nings. Larry Edgren kwam op het eerste honk door een honks- lag en stal het tweede. Een actie van Halvar- son stelde Edgren in staat het voorlaatste kussen te bereiken. Hij kon scoren via een doorgeschoten bal, die Halvarson op derde honk bracht. Br een poging van Tore Jobs het tweede honk te stelen scoorde Hal varson, omdat Spaanse werper Ma nuel Garcia een gooi op tweede honk man Francisco San chez prevaleerde bo ven een poging Hal varson af te stoppen. ■jiüÜIÜÜÜÜÜi 9 door Herman van Amsterdam Tips- voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 222. U mag ook schrijven. Mijn Russische collega Inna Zjoekova zal met haar recent artikel in het maandblad van de Russische am bassade ("Informatiebulletin") ongetwijfeld een hart onder de riem hebben gestoken van de bij de Neder landse rookwerkfabrikanten genoegzaam bekend staande dokter Meinsma, de verbeten strijder tegen nicotine-gebruik. In dat artikel ("Een stad houdt op met roken") schrijft zij over het 260.000 inwoners tel lend Sotsji, een bekend va kantieoord aan de Zwarte Zee waar het openbare rokertje langzaam maar zeker uit het straatbeeld verdwijnt en een stiekem leven dreigt te gaan leiden. En dat allemaal dankzij „een veel omvattender aanpak van het probleem van de eeuw". Beuk erin Dus niet met halve maatregelen zoals bijvoorbeeld in Zwe den, waar verzekeringsmaat schappijen besloten rokers en niet-rokers volgens verschil lende tarieven te verzekeren. Nee, in Sotsji heeft men er veel rigoureuzer de beuk in gezet. Voor wie het niet of erg moeilijk kunnen stoppen met roken, een voortdurende bron van zorg is put ik daarom uit dat artikel wat informatie die mogelijk tot „leringh", maar wellicht ook tot „vermaeck" kan dienen. Om het zuigen aan peuk of pijp aan banden te leggen zijn de stedelijke autoriteiten van de zich in een subtropisch kli maat koesterende badplaats overgegaan tot „enkele ad ministratieve maatregelen". Ik citeer kameraad Zjoekova: „In Sotsji is een beschikking van kracht van het college van de territoriale raad der vakbonden over de persoon lijke verantwoordelijkheid der leiders van vakantieoor den voor de activiteit in de te gen de nicotine gerichte ar beid. De medische wetens chap, pedagogen, de politie en de werkers op het gebied van de handel zijn bij de cam pagne betrokken". "Er zijn voordrachten over de schadelijkheid van het roken op de programma's geplaatst van de volksuniversiteiten, r Op het 150 km lange strand van Sotsji is het roken al geheel verboden ziekenhuizen, inrichtingen voor preventieve geneeskun de, consultatiebureaus voor vrouwen, kraamklinieken, scholen en kleuterscholen. De verkoop van tabaksproduk- ten op het terrein van sanato ria, vakantiehuizen, pensions en bij medische instellingen is krachtig aan banden ge legd. Het is niet toegestaan om te roken op openbare plaatsen, in de taxi's en aan de stranden" (Sotsji heeft een 150 km lang strand red.). Acupunctuur Erg hardnekkige rokers kun nen in Sotsji op aanvraag een individuele aanpak onder gaan. Bijvoorbeeld in een zie kenhuis op polikliniek waar vooral met hypnose de rook- gewonte te lijf wordt gegaan. Maar men maakt bij de be handeling ook volop gebruik van medicijnen, acupunc tuur, autogene training en zuurstofcocktails. In Sotsji zal men ook regelmatig één van 's werelds beroemste clowns kunnen aantreffen, Oleg Popov. Op verzoek van de Russische autoriteiten brengt hij er bijna dagelijks een humoristisch nummer dat draait om een hondje dat het benauwd krijgt in de siga rettenrook. Voornemen Inna Zjoekova: „Het initiatief van Sotsji heeft de grenzen Van dit kuuroord al over schreden. Aan een onlangs gehouden wetenschappelijk-practische conferentie over de strijd te gen het roken is deelgenomen door ongeveer duizend personen uit alle vijftien unierepublieken. Die zijn uit Sotsji vertrokken met het vaste voornemen om bekendheid te geven aan het initiatief van dit kuuroord in de steden en dorpen in de So vjet Unie". In de zestig jaar dat de Lis- sense harmonie Canite Tuba nu voor een degelijke mop muziek zorgt is het instru mentarium nog nooit ver vangen. En dat begint zich de laatste tijd, op de valreep van de jubileumviering, da nig te wreken. Wie recentelijk bij één van de harmonie-concerten zijn oor een beetje kritisch te luister heeft gelegd zal weten wat ik bedoel. Veel bejaarde in strumenten zijn aan het einde van hun latijn, er is geen behoorlijke partij meer mee te blazen. Grote bas De grote bas („poh-poh-poh") is van slag vanwege een versle ten en niet meer te repareren tapkraan. Een stuk of wat trompetten zijn nauwelijks meer te stemmen omdat van alles is gaan mankeren aan ventielen en kleppen. Ook veel klarinetten en trombo nes komer niet meer glaszui- ver over. Ter illustratie van de instru- mentennood nog een recent voorval dat een jeugdlid van Canite Tuba overkwam. De streekmuziekschool wei gerde hem les te geven op de cornet die de harmonie hem had meegegeven. Volgens de muziekleraar was het instrument niet meer te bespelen. Niet vreemd, als je hoort dat de cornet van de muziekvereniging al vijftig jaar van mond tot mond is gegaan. Zo staan de muzikale zaken er momenteel bij Canite Tuba voor. Zeker vijftien instru menten zijn nodig aan ver nieuwing toe en, voor zover daar nog onderdelen voor zijn te krijgen, een aantal moet liefst zo snel mogelijk in de revisie. Acties Doe er maar eens wat aan. Er zal veel geld op tafel moeten komen. De jubilerende Lis- sense muzikanten hebben gebrek aan 40.000 harde gul dens. Het gemeentebestuur wil daar wel iets aan doen. Voor elke gulden die Canite Tuba bij een spaart krijgt ze er van de gemeente één bij. Tot een maximum van 15.000 gulden. De harmonie moet dus zelf voor 25.000 gulden zorgen. Ze gaat dat proberen via een se- rie acties die deze weken in alle hevigheid boven de hoofden van de dorpelingen zijn losgebarsten. Voorzitter Jan van Dijk (hij is bijna zeventig jaar en 57 daarvan lid van de vereni ging) ziet dat streefbedrag wel op tafel komen. "Ik geloof niet", zegt hij, "dat de Lissenaren ons zullen la ten zakken. Ze zullen ons uit deze precaire situatie red den. Want vóór wat hóórt wat. Per slot van rekening heeft men al zestig jaar een beroep op onze harmonie kunnen doen". En als de Lissenaren niet over de brug komen, dan valt er waarschijnlijk nog wel een andere mouw aan de fina nciële nood van de jubilaris te passen. Immers, de harmonie heeft zich in het verleden ook met vereende krachten door de problemen kunnen worste len. Zo werden er, om de kas te spekken, door de leden dahlia's geteeld, oliebollen gebakken, pennen verkocht, aardappels gerooid, oud pa pier opgehaald, slingers ge regen en noem maar op. Er zijn er ook die hun eigen in strument hebben bekostigd. "Het is natuurlijk leuk dat ze zoiets voor de vereniging over hebben", zegt Van Dijk, "maar een gezonde situatie is het niet". „Gelukkig dat de gemeente dat ook inziet. Er gaat nu een commissie ingesteld worden die onder meer onze subsi dieregeling zal doorlichten. Het moet er naar toe dat we in de toekomst minder af hankelijk zijn van de goede wil van onze muzikanten en majorettes". Veilen De instrumenten die in het ver leden niet meer bruikbaar bleken, zijn allemaal afge voerd naar de woning van het bestuurslid Broekhof. Die heeft ze een plaatsje op zolder gegeven. Maar daar blijven ze niet. De jubileumcommissie denkt er hard over na de afdankertjes als attractie bij opbod te vei len. Bijna zeker als de 40.000 gulden niet wordt gehaald en waarschijnlijk ook als dat wel lukt.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11