Israël erkent drie joodse vestigingen Elke maand weer die nota's, premies, gas, licht, huur... Wij helpen. ABN Bank EG-code hindert bedrijfsleven Nederland niet Rhodesische moordcommando's vermomd als gnerrillatroepen Actie voor de Europese verkiezingen In westelijk deel van Jordanië Belgrado: nieuw voorstel tot een compromis WOENSDAG 27 JULI 1977 TEL AVIV (UPI) - De Israëlische regering heeft gisteren drie joodse vestigingen in het bezette westelijke deel van Jordanië volledig erkend. Het besluit kwam een dag na de terugkeer van premier Menachem Begin van een bezoek aan de Verenigde Staten. BELGRADO (ANP) - De neutrale Europese landen hebben gisteren in Belgrado nogmaals een com promisvoorstel gedaan in de hoop dat Oost en West het eens worden over de topconferentie, die in het najaar in Belgrado moet worden gehouden en waarbij moet worden nagegaan in hoeverre de overeen komsten van Helsinki uit 1975 zijn nageleefd. In naam van de neutrale landen dienden Zweden en Zwitserland een voorstel in wat erop neerkomt dat de conferentie, die aanvanke lijk zou duren van 3 oktober tot 15 1 december, hoogstens nog een maand langer kan duren, indien men voor 15 december niet tot een slotovereenkomst is gekomen. Maar in ieder geval moet er een slotdocument komen en dient er een datum te worden afgesproken voor een volgende conferentie. De Sovjet-Unie heeft altijd aange drongen op vaststelling van de da tum waarop de conferentie abso luut dient te zijn afgelopen, met of zonder slotakkoord. De westerse wereld wil wel degelijk zo'n slotdo cument en men vreest dat de Sovjet-Unie een diepgaand onder zoek naar de naleving van de mens enrechten wil vermijden door een tijdslimiet te stellen. Albanië is uitgenodigd zijn "bij drage" te leveren aan de conferen tie. Ironisch zei een Albanese di plomaat in Belgrado dat de confe rentie niet kan gaan over veiligheid "met het expansionisme van de imperaialistische Amerikanen en het sociaal-imperialisme van de Sovjet-Unie Men moet doen als wij, geen buitenlandse militaire macht toelaten op eigen grondgebied". Prins Charles van Luxemburg overleden LUXEMBURG (DPA) - Prins Charles van Luxemburg is gisteren onverwacht overleden toen hij in Florence op vakantie was. Volgens een regeringswoordvoerder be zweek de 50-jarige prins, een broer van groothertog Jean van Luxem burg, aan een hartaanval. Prins Charles was gehuwd met de dochter van een voormalig Ameri kaanse diplomaat. Het echtpaar had twee kinderen. De prins be kleedde in Luxemburg geen offi cieel ambt. Schoolboycot Zuid-Afrika breidt zich uit JOHANNESBURG (Reuter/UPI) - De schoolboycot in de zwarte woonwijken bij Pretoria heeft zich gisteren ook uitgebreid tot de zwarte stad Alexandra bij Johan nesburg. De scholieren willen met hun boycot protesteren tegen het "Bantoe-onderwijs", dat zij niet het belang van de Afrikanen vinden. Het Bantoe-onderv jsstelsel pro duceert slechts "thuisland leiders", meent de studentenraad van Pretoria. De scholieren willen hun boycot volhouden totdat het afzonderlijke onderwijs voor de Af rikanen is afgeschaft, en vervangen door "een aanvaardbare vorm van onderwijs". Op verscheidene plaat sen worden ook betogingen ge- i houden. SOMALIË ANPIAFP- Somali- sche vrouwen exerceren hier met houten geweren op een onbekende plaats in Somalië. Ook zij vechten mee in de strijd in de Ogadens- treek - een derde deel van Et hiopië - waar het door Somalië gesteunde Westsomalische be vrijdingsfront in ziva.re gevech ten is gewikkeld met het leger van Ethiopië. Bij gevechten in dit Oos- tafrikaanse gebied zouden reeds honderden doden en gewonden zijn gevallen. Kenia heeft gewaarschuwd dat dit gebied verandert in een strijdto neel van de grootmachten. Kenia heeft eerder deze maand So malische troepen ervan beschul digd met 6.000 soldaten een po ging te hebben gedaan een deel van Kenia in te lijven. Somalië heeft deze beschuldiging van de hand gewezen, maar op officiële kaarten van de regering staat noord-Kenia en de Ogaden in Et hiopië als deel van groter Soma lië". De Verenigde Staten hebben Soma lië laten weten in beginsel ak koord te gaan met de verkoop van wapens, aldus een mededeling van het ministerie van buiten landse zaken in Washington. De wapens worden door de Ver enigde Staten geleverd "om aan Somalië de gelegenheid te bieden zijn territorium te verdedigen". In Washington weigerde men in te gaan op de strijd in de Ogaden. Washington zou over de wapenle veranties contact opnemen met bepaalde bevriende landen in West-Europa en het Midden- Oostenmet name Saoedie- Arabië. Naar verluidt zou president Carter hebben gevraagd dergelijke acties achterwege te laten in afwachting van een vredesconferentie met de Arabieren die wellicht dit najaar in Genève wordt gehouden. „Bevrijd" De drie nederzettingen zijn Alon Morehof Kadoem bij Nabloes,Ofra bij Ramallah en Ma'Ale Adoemin aan de weg van Jeruzalem naar Jericho. Kort na zijn verkiezing verklaarde Begin in een rede te Alon Moreh, dat het gehele westen van Jordanië „bevrijd gebied" is en deel uitmaakt van het historische erfdeel van het joodse volk. Ook beloofde hij dat er meer van der gelijke vestigingen zullen komen. Tijdens zijn bezoek aan Washington roerde hij deze kwestie echter niet aan. De erkenning geschiedde door een comité van ministers en functionarissen van de „Jewish Agency'. De drie nederzettingen genoten al een zekere overheids steun. VS boos De Verenigde Staten hebben Israël laten weten diep teleurgesteld te zijn door de beslissing om de drie Israëlische nederzettingen op de bezette westelijke Jordaanoever volledig te erkennen. De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken, Hodding Carter, zei dat de Israëlische stap niet/ alleen ingaat tegen internationale conventies, maar dat het ook een obstakel vormt voor een mogelijke vrede. Tegenstrijdig De Amerikaanse regering had begrepen dat de vorige Israëlische regering geweigerd had minstens een van deze nederzettingen te legaliseren. De woordvoerder ver klaarde dat de Amerikaanse regering bij de besprekingen tussen president Carter en premier Tegen Zuid-Afrika BRUSSEL (SP) - De Nederlandse bedrijven die zich houden aan de bestaande richtlijnen van de rege ring voor het zakendoen met of in Zuid-Afrika zullen weinig merken van de op stapel staande EG-code. Het opstellen van die gedragsregels blijkt overigens geen eenvoudige zaak, zodat de vraag rijst of het wel ooit afkomt. De ministers van Buitenlandse Za ken van de EG hebben gisteren in Brussel een gemeenschappelijk standpunt geformuleerd voor de anti-apartheidsconferentie tegen de republiek Zuid-Afrika van de Verenigde Naties die op 22 augus tus in Lagos begint. De EG zal daar in niet mis te verstane bewoordin gen zijn veroordeling uitspreken over de apartheidspolitiek van Zuid-Afrika. Nederland kreeg ge daan dat haar standpunt ten aan zien van een wapenembargo in de EG-verklaring tot op zekere hoogte aan de orde komt. Ons land zal in de Nigeriaanse hoofdstad zelf een verdergaand standpunt naar voren brengen. Hieruit valt af te leiden dat de fungerend voorzitter van de raad van Europese ministers, de Belg Simonet niet als enige naar Lagos afreist. Het opstellen van een EG-code voor het zakendoen in en met Zuid-Afrika zou voor ons land vooral van belang zijn omdat de concurrentieverhouding met de ondernemers in andere Europese landen dan evenwichtiger wordt. Sedert 1974 geldt hier een advies van de ministers Lubbers en Van der Stoel om in Zuid-Afrika alleen zaken te doen wanneer dat samen-, valt met een positieverbetering van de betrokken niet-blanke werkne mers, zowel wat de lonen als andere arbeidsvoorwaarden betreft. Ver der hanteert Nederland een strikt wapenembargo. Vorig jaar stopte onze regering tenslotte met het afsluiten van export-kredietverzekeringen Uit betrouwbare bron vernemen wij Begin duidelijk had gemaakt dat de vestiging van nederzettingen op de bëzette westelijke Jordaanoever tegenstrijdig is met de vierde conventie van Genève en dat het een obstakel vormt voor een vredesproces. De woordvoerder zei dat de verklaring goedgekeurd was door de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Cyrus Vance. OESO pleit voor snelle kweekreactor PARIJS (DPA) - "Zonder dralen en op breed vlak" moeten volgens de organisatie voor economische sa menwerking en ontwikkeling (OE SO) in Parijs moderne reactorsys temen zoals snelle kweekreactors gebruikt worden voor de energie voorziening op lange termijn. In een gisteren gepubliceerd rap port van de organisatie staat dat van alle soorten energie de atoom energie de komende 15 jaren de meeste uitbreiding kan ondergaan. In het merendeel van de 24 OESO- landen ondervinden de program ma's hiervoor echter aanmerkelijke vertraging, minder door technische moeilijkheden maar veeleer door het groeiende verzet onder het volk en bezwaren met het oog op veilig heid en milieubescherming. In dit verband belooft de organisa tie de nationale instellingen steun te blijven verlenen bij de voorlich ting van de bevolking om zoveel mogelijk instemming met hun pro gramma's voor uitbreiding van de atoomenergie te verkrijgen. BRUSSEL - Aan automobilis tendie dit weekeinde de grens overgangen in de Europese Ge meenschap passeren (in Neder land aan de grensovergangen van Arnhem/Emmerik en Heer len /Aken), zal een folder worden uitgereikt, waarin in zes talen op de verkiezingen voor het Eu ropese Parlement wordt gewe zen. Tevens wordt m het kort uiteengezet wat er in de Euro pese Gemeenschap tot nu toe is bereikt en om welke doelstellin gen het gaat. Waar de vergaderingen van het Europees Parlement zullen worden gehouden is vooralsnog een twistpunt. "Als het erop uit is in conflict te geraken met de regeringen van de EG-lidstaten, dan moet het in Brussel gebouwen gaan huren en daarmee de indruk wekken dat het in de Belgische hoofd stad wil gaan vergaderen", al dus de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Henri Si monet. Al sinds enige tijd lopen er ge ruchten dat het Europees Par lement met de Brusselse bank Lambert onderhandelt over de huur van 55.000 m2 kantoor ruimte. Uit het feit dat in de buurt van dat kantoorgebouw een restaurant is voorzien, ■plaatsgevend aan 1500 mensen is afgeleid dat het parlement er over denkt om na de Europese verkiezingen, wanneer her par lement 410 in plaats van 198 le- den zal tellen, wellicht in Brus sel zijn openbare vergaderin gen wil gaan houden. Frankrijk en Luxemburg (nu houdt het parlement zijn verga deringen beurtelings in Luxemburg en Straatsburg) waren daar woedend over. De Franse president Giscard d'Es- taing en de Luxemburgse eerste minister, Gaston Thorn, hebben de kwestie zelfs ter sprake ge bracht op de Europese topconfe rentie in Londen. Emilio Colombo, de (Italiaanse) voorzitter van het parlement heeft echter, in een brief aan raadsvoorzitter Simonet, de kwestie opgeklaard. De onder handelingen in Brussel, met de bank Lambert, hebben niet tot doel de zetel van het parlement naar Brussel te verplaatsen. De commissies van het parlement vergaderen echter al jaar en dag in Brussel. Daarom moet, gezien de toekomstige uitbrei ding van het parlement, meer ruimte in Brussel worden ge vonden. Minister Simonet zei in Brussel: ,(Het besluit van de regeringen van, de EG-lidstaten (van 1965) is dat Luxemburg en Straats burg als "voorlopige" verga derplaatsen van het parlement zijn aangewezen. Het parle ment kan zo'n besluit niet op ei gen houtje wijzigen." dat Den Haag geen nieuwe maatre gelen in studie heeft en dat de EG- cocfe ook niet verder zal gaan dan wat in Nederland al geldt. Rechtsgrond De meeste regeringen hebben niet de rechtsgrond (wettige motive ring) ter beschikking om een code in te voeren die voor hun onderne mers het zakendoen in Zuid-Afrika regelt. Zoiets blijkt in de praktijk juridisch ook nogal problematisch te liggen. Bovendien doen Groot-Brittannië en ook Frankrijk, met hun aanzien lijke belangen ginds nogal moeilijk. Daarom verwacht men in Brussel dat het nog wel even kan aanlopen voordat de code klaar is. Van belang voor ons Nederlandse bedrijfsleven is de behandeling van een nieuwe sanctiewet door de Tweede Kamer. Eind augustus zal het parlement zich buigen over een voorstel om onze nationale over heid de rechtsgrond te verschaffen voor maatregelen tegen het zaken doen met landen waar het niet pluis is. Op dit moment zijn de handen van Den Haag in dat opzicht ge bonden. In de praktijk kunnen wij alleen optreden wanneer er een dwingend besluit van de Veilig heidsraad ligt, zoals in het geval Rhodesië. Met een ABN Salarisrekening wordt het betalen een eenvoudige zaak. U laat er uw inkomsten op storten en u kunt thuis rustig uw betalingsopdrachten invullen. Nóg gemakkelijker is het om regelmatig terugkerende betalingen, zoals gas, huur en licht, automatisch te laten verrichten. Bovendien kunt u als ABN Salaris rekeninghouder van Eurocheques gebruik maken, en van nog talrijke andere diensten, zoals lenen, sparen, verzekeren en vakanties. Trouwens, als u onverhoopt eens een keer 'rood' komt te staan op uw ABN-rekening, hoeft dat echt geen bezwaar te zijn. Inderdaad, een klant van de ABN wordt het zo gemakkelijk mogelijk gemaakt. U kunt mij helpen door informatie te sturen over de voordelen van een rekening bij de ABN. Dhr./Mevr./Mej.: Straat: Heeft reeds een rekening bij de ABN: ja/neen. Zo ja, bij ABN-kantoor: In ongefrankeerde envelop zenden aan: Algemene Bank Nederland, Afd. O.D.50, Antwoordnummer 1555, Amsterdam. GENEVE (ANP) - Niet bevrij dingsbewegingen, maar als guerril lastrijders vermomde moordbriga des van het Rhodesische leger heb ben dorpen uitgeroeid en zendelin gen en missionarissen gedood. Tot deze conclusie komt het maandblad van de Wereldraad van Kerken 'One World' na een aantal gesprekken met gedeserteerde sol daten. De wereldraad heeft de ge: gevens van de deserteurs gecontro leerd. Volgens het blad is deze informatie van groot belang voor een beter be grip voor de oorlog in dat land en voor de Wereldraad van Kerken zelf, die niet militaire steun ver leent aan drie bevrijdingsbewegin gen. De regering Smith heeft altijd de bevrijdingsbewegingen de schuld gegeven van het vermoorden van burgers. In maart hadden missio narissen tegenover het Britse blad 'The Observer' verklaard ervan overtuigd te zijn dat het vermoor den van priesters het werk is van de Selous Scouts, de anti-guerrilla commando-eenheid van het Rho desische leger. Volgens de deserteurs bestaat deze eenheid vooral uit zwarte soldaten die zijn vermomd als guerrillastrij ders. De blanke commandanten t deze brigades hebben hun huid zwart gemaakt. Ze zijn behalve uit Rhodesië en Zuid-Afrika, afkom stig uit Engeland, Australië, de. Verenigde Staten, West-Duitsland en Frankrijk. Zich voordoend als vrijheidsstrij ders, komen de 'scouts' de dorpen binnen en informeren er naar de houding van de bevolking tegen over de regering Smith. Blijkt dat de bewoners op de hand van de be vrijdingsbeweging te zijn, dan worden ze vermoord of opgesloten in een kamp. Na de moordpartij komen de solda ten per helikopter om kuilen te gra ven, de lijken er in te gooien, deze met benzine te begieten, te ver branden en met aarde'te bedekken. De scouts zorgen altijd voor een of twee overlevenden die het verhaal over de moordende vrijheidsstrij ders verder kunnen vertellen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9