Makelaars moeten hun tarieven verlagen Alt XÜ Nu tijd voor bezinning binnen PPR Dat was schrikken in Gizeh. Nederlander al een maand vast in Griekenland Rudi L. na vrijlating toch weer gearresteerd Vermiste Waddinsveense terecht Tabletten suiker zieken gehandhaafd ■^#V\ De Amro Bank.Voor reischeques, buitenlands geld en reisverzekeringen. WOENSDAG 27 JULI 1977 BINNENLAND DEN HAAG (SP) - De makelaars in onroerend goed moeten hun tarieven verlagen van de ministers Lubbers (Economische Zaken) en Gruijters (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening). In afwachting hoger beroep: ATHENE (SP) - De 27-jarige Utrechtse medische student Jaap van der Laan verschijnt vandaag opnieuw voor een rechtbank in Athene. Vorige maand werd hij door een lagere rechtbank unaniem vrijgesproken, maar de openbare aanklager ging in beroep. Van der Laan mag in afwachting van de uitspraak Griekenland niet verlaten. Volgens de Rijbewijs met "strafpunten" DEN HAAG (SP) - Minister Westerterp (Verkeer en Waters taat) overweegt een rijbewijs met punten in te voeren. Bij een ernstige overtreding kan de po litie een punt ongeldig maken. Als dat vijf maal is gebeurd, zou het rijbewijs helemaal ongeldig worden en moet de automobi list opnieuw rij-examen doen. Westerterp zei dit gisteren voor de televisie. Makelaars verdienen aan de bemiddeling bij koop en verkoop- van huizen een bepaald percentage van de koopsom. Nu de prijzen van huizen sterk zijn gestegen, vinden de bewindslieden dat de makelaars best wat minder kunnen ver dienen. Vandaag is de prijzenbeschikking voor makelaars afgelopen en zal slechts voor drie maanden worden verlengd. In die tus sentijd hoopt het ministerie van Economische Zaken met de makelaars een akkoord over de nieuwe tarieven te bereiken. Aan de nieuwe prijsregels willen de bewindslieden ook de niet als makelaars gevestigde bemiddelaars binden. HERFSTIG BEELD VAN HARTJE ZOMER AMSTERDAM - Het is in deze 'herfstige' juli slecht toeven op de kampeerterreinen. Op een enkel droog moment probeert men, zoals hier op het kampeerterrein van de Amsterdamse IJsclub, de was aan een scheerlijn te drogen. Links: een tent geheel afgedekt met plastic. Voornaamste streven in deze slechte zomer lijkt proberen droog te blijven. DEN HAAG - Minister Stemer- dink van Defensie heeft gisteren de bouw van twee mijnenvegers toe gewezen aan de scheepswerf Van der Giesen-De Noord in Alblasser- dam. Daar komt een speciale montagehal voor de bouw, die per schip onge veer twee jaar duurt. De twee sche pen zijn de eerste in een reeks van vijftien. Het totale project levert Nederland zevenduizend manjaren werk op. De kosten zijn per mijnen veger zo'n veertig miljoen gidden. De foto toont een model van de te bouwen mijnenvegers. Filmcentrales draaien op volle toeren ARNHEM (SP) - De filmontwik kelcentrales in ons land draaien op volle toeren om de stroom vakan- tiefilms en -foto's te kunnen ver werken. Bij Agfa in Arnhem heeft men tien procent meer rolletjes en films dan vorig jaar binnengekre gen. Normaal is die stijging elk jaar 20 procent. De kleinere stijging moet volgens Agfa worden gezocht in het slechte zomerweer in ons land. Bij het bedrijf gaan er per dag meer dan 100.000 kleurenfoto's en 50 tot 60.000 diafilms de deur uit. Bij Agfa verwacht men dat de huidige stroom nog wel vier weken kan aanhouden. Het bedrijf heeft 40 ex tra personeelskrachten ingescha keld. De kwaliteit van het fotowerk is goed, aldus een woordvoerder van Agfa. Volgens hem komt dit door dat 'steeds meer mensen met auto matische camera's werken. Conclusie comissie: DEN HAAG (ANP) - Een voorlo pige analyse van de verkiezingsne derlaag van de PPR leidt er toe dat de partij zich vooral moet bezinnen op de politieke identiteit, zowel in ideologische zin als met betrekking tot haar plaats in het politiek maatschappelijke krachtenveld. Ook de opstelling van de PPR met betrekking tot de progressieve sa menwerking en regeringsdeelne ming en het functioneren van de partijorganisatie en de partijleiding móet worden geanalyseerd. Aldus de conclusie, welke een commissie van de PPR getrokken heeft na een evaluatie van de verkiezingsuit slag. Het rapport van deze commis sie, enkele dagen na de Tweede- Kamerverkiezingen op 25 mei in gesteld door het partijbestuur, is gepubliceerd in een extra nummer van het partijblad „PPRAK". Wat de verkiezingsuitslag voor de PPR betreft is de commissie tot de WADDINXVEEN - Maureen van der Pligt, de vijftienjarige scholiere uit Waddinxveen, die zes weken spoorloos is geweest, is terecht. Op dit moment is zij in een crisiscentrum in Amsterdam. Haar ouders zijn vandaag op de hoogte gesteld dat hun dochter boven water is. De ver blijfplaats is (nog) niet prijsgegeven. Een verloofd stelletje uit Waddinxveen, dat zijn vakantie doorbracht in Parijs, tipte de politie deze week gesproken te hebben met Maureen. De scholiere was zelf naar die twee mensen toegestapt en had gezegd: "Ik ken jullie". Ze noemde zelfs haar naam. De jongen kende haar niet zo goed, maar wel haar broer. Het verloofde stel wist overigens niet dat Maureen in de Franse hoofdstad was zonder dat haar ouders hiervan op de hoogte waren. Bokser verdacht van oplichting AMSTERDAM (SP) - De Amster damse bokser Rudi L. is gisteren opnieuw gearresteerd, nadat hij even tevoren uit de Haarlemse ge vangenis was vrijgelaten, waar hij in voorarrest zat. De rechtbank be sloot hem te laten gaan omdat niet bewezen kon worden dat hij be trokken was bij flessentrekkerij waarvan zijn zelfbedieningsbedrijf OMA in Zwanenburg wordt ver dacht. Het bedrijf brandde enkele maan den geleden af. Omdat de politie sporen van brandstichting vond, werd de bokser gearresteerd bij de Haarlemse gevangenis. Hij wordt ervan verdacht de brand te hebben aangestoken of brandstichting te hebben uitgelokt. Bovendien is aan het licht gekomen dat L., die sinds 1 januari directeur is van de handelsonderneming, bij de verzekering een schadevorde ring had ingediend van 1 miljoen gulden aan verbrande goederen, hoewel getuigen hadden verklaard dat er op het moment van de brand voor hoogstens een ton aan goede ren lag. Daarmee heeft de bokser de verdenking op zich geladen dat hij verzekering heeft willen oplichten. Dé brand bij de firma ONA blijkt het sluitstuk te zijn van een miljoe- nenzwendel, waaraan minstens acht malafide BV's zich schuldig hebben gemaakt. De afgelopen twee weken zijn behalve Rudi L. nog negen anderen gearresteerd. Door hun praktijken zijn honderd leveranciers die aan de BV's heb ben geleverd, voor zeker drie mil joen gulden gedupeerd, aldus de Haarlemse officier van justitie mr. C. P. H. C. van Riel. Een voorlopige reconstructie levert de volgende geschiedenis van de zwendelpraktijken op. Het begon allemaal in oktober 1974 met de op richting van het handelshuis Veer- haas in Hillegom. Een jaar later bleek op hetzelfde adres de BV Molbar gevestigd te zijn. Crediteu ren die kwamen informeren waar hun geld bleef, kregen te horen dat Vierhaas bij gebrek aan inkomsten was opgeheven. Op haar beurt ging Molbar weer failliet. Deze firma werd opgevolgd door een aantal andere BV's die zich failliet lieten verklaren of ge- woofr plotseling verdwenen, nadat ze goederen uit binnen- en buiten land aan elkaar voor dezelfde of zelfsyjagere prijs hadden doorver kocht. Enkele BV's hebben boven dien goederen onttrokken aan het beslag, dat was gelegd nadat ze fail liet waren verklaard. Sommige leveranciers hadden aanvankelijk nog wel vertrouwen in de ondernemingen, omdat af en toe een partij goederen zonder meer werd betaald. Een jaar gele den werd het aantal klachten zo groot, dat de politiekorpsen van Hoofddorp, Hoorn en de recherche van de rijkspolitie, de handen in eensloegen. De eerste verdachte werd op 11 juli gearresteerd. Van de tien verdach ten, die onder meer komen uit Am sterdam, Hoorn, Medemblik en Purmerend, zijn er inmiddels vier na verhoor voorlopig vrijgelaten. Ondanks stop in de V.S.: DEN KAAG (SP) - Het ministerie van Volksgezondheid ziet geen re den om alarm te slaan naar aanlei ding van het bericht, dat Amerika het gebruik van phenformine wil verbieden: een stof die voorkomtin verschillende preparaten voor sui kerzieken. In Nederland (met naar schatting 500.000 suikerzieken) loopt al jaren een onderzoek naar de schadelijke bijwerking(en) van phenformine, dat in sommige ge vallen tot melkzuurvergiftiging kan leiden. Volgens het ministerie van Volks gezondheid heeft het Nederlandse onderzoek nog niet tot concrete uitspraken geleid. Noorwegen en Canada hebben phenformine al uit de handel genomen. Van het aantal suikerzieken in ons land slikt ongeveer tweederde ta bletten. Een woordvoerder van de' Diabetes vereniging Nederland zegt dat een toenemend aantal art sen juist met het oog op mogelijk gevaar voor bijwerkingen minder vaak tabletten met phenformine voorschrijven. >- ///^G ADVERTENTIE slotsom gekomen, dat het verlies van de PPR grotendeels verdween naar de partijen, die eveneens deel uitmaakten van het eerste kabinet-Den Uyl. Aan PSP en CPN verloor de PPR eveneens. Het partijbestuur van de PPR heeft het evaluatierapport gepubliceerd. Om een brede discussie in de partij uit te lokken. De PPR-commissie kwam tot de slotsom, dat de laatste jaren binnen de partij de strategische discussies (over het al dan niet samenwerken met andere partijen) alle andere discussies hebben overwoekerd. Zowel naar kwantiteit als naar kwa liteit hebben de strategische dis cussies ook naar buiten veel te veel aandacht gekregen. Deze discus sies moeten tot de juiste proporties worden teruggebracht, aldus de commissie. heeft ih haar ein drapport gepleit voor meer onder ling vertrouwen, aanvaarding van democratisch uitgeoefend leider schap binnen de partij, minder fre quent vergaderen, duidelijker scheiding tussen strategische, or ganisatorische en inhoudelijk poli tieke discussies en meer en betere informatie aan de leden. De evaluatiecommissie stond on der voorzitterschap van PPR- minister Trip. Leden waren onder andere oud-tweede-kamerlid Cop- pes, en Erik Jurgens, oud partijvoorzitter en oud-tweede kamerlid. I/,, jè>(\ iv „Ja, nu kan ik er ook om lachen om zo 'n levensgrote kameel die-op z 'n dooie akkertje je geld staat op te peuzelen. Maar op dat moment ontging de humor me toch even. Dat was alleen maar schrikken daar in Egypte, dat kun je je wel voorstellen?" Nou en of. Daarom raden wij van de Amro Bank altijd aan om alleen buitenlands geld voor de éérste dagen mee te nemen en veilige Amro reischeques voor de rest van uw vakantie! Dat is een rustige gedachte. Want gebeurt daar iets mee, dan heeft u de Amro Teleservice. Hoe werkt dat? Heel simpel. Bij uw Amro Bank krijgt u tegelijk met uw reischeques ook een telefoonnummer mee. Gebeurt er iets met uw reischeques, dan belt u dit nummer en krijgt u de Amro Teleservice, die onmiddellijk geld overmaakt. Telegrafisch. En wat uw bagage betreft, als u een Amro reisverzekering neemt, bent u voor een gering bedrag verzekerd tegen verlies en diefstal. En tegen de kosten van ziekte, ongeval en wegens familie omstandigheden naar huis moeten. Dus wie niet van schrikken houdt tijdens z'n vakantie, die gaat eerst even langs bij j de Amro Bank. Utrechtenaar en zijn medever dachten, Griekse en Franse anarchisten, gaat het om een politiek proces. En de leider van het team van negen Griekse advocaten die gratis de ver dediging op zich hebben genomen zegt: „Dit is onwettig en getuigt van kwade wil". Volgens Van der Laan kwam hij naar Griekenland met een ver zoek van het sociaal historisch instituut in Amsterdam om pamfletten van Griekse anarchisten te verzamelen. Het instituut heeft een van de groot ste archieven op dit gebied. Anarchisten Hij legde contact met medewerkers van een kleine anarchistische boekwinkel en drukkerij in Athene met wie hij ging eten en meeging naar hun flat. In de vroege morgenuren, aldus Van der Laan, werden hun discussies verstoord door een politieman die aanbelde met de mededeling dat buren hadden geklaagd dat ze teveel herrie maakten. Hij wilde hun papieren zien. Dit is in Griekenland in een particuliere woning niet toegestaan en de eigenaar van het appartement, een jong meisje, weigerde. De politieman eiste toen volgens Van der Laan dat ze allemaal met hem meegingen naar een plaatselijk politiebureau. Ook dit is in een zo onbelangrijke zaak niet toegestaan zonder aanwezigheid van een officier van justitie. Dus de groep weigerde en sloot de deur. Later belden zij een advocaat die hen adviseerde binnen te blijven met de deur op slot. Zoeken Volgens het relaas van Van der Laan drong de volgende morgen om negen uur een groep agenten het appartement binnen, dit keer vergezeld door een officier van justitie en zij begonnen de flat te doorzoeken. Eerst zeiden ze dat ze naar verdovende middelen zochten, en later, toen ze niets hadden gevonden, zeiden ze dat ze naar wapens zochten. Van der Laan en zijn vrienden werden vervolgens gearesteerd en geboeid naar een politiebureau afgevoerd. Op weg naar het politiebureau begonnen de agenten hen volgens Van der Laan te slaan en in het politiebureau werden ze aangevallen door een groep van de speciale oproerpolitie onder de beschuldiging dat de nog steeds geboeide arrestanten het politiebureau beschadigden. De Grieken in het gezelschap zouden ernstig mishandeld zijn, zodanig dat twee van hen later in een ziekenhuis moesten worden behandeld. Tijdens het eerdere proces werden de leden van de groep beschuldigd van verzet tegen de politie, straatschennerij, ordeverstoring, en in het gevan van Van der Laan, van godslastering, een beschuldiging die nogal moeilijk staande te houden was, omdat Van der Laan geen Grieks spreekt en de politie geen Nederlands. Ordeverstoring De beschuldiging van ordever storing, die de aanleiding tot het politie-ingrijpen was, viel uit elkaar toen geen van de buren verklaarde iets gehoord te hebben en de verdedigers daarentegen buren ten tonele voerden die zeiden dat alles rustig was. Geen van de getuigen van de officier van justitie noemde Van der Laan of maakte enige zinspeling in zijn richitng, terwijl hij toch de enige blondharige in de groep was en in eeh land als Griekenland daar door opvalt. De verdedigers wisten ook tegenstrijdigheden en onmogelijkheden in de getuigenissen aan te tonen. De uitspraak luidde: vrijspraak op alle beschuldigingen,, maar de officier van justitie ging in hoger beroep, een uitzonderlijke zaak bij een unanieme uitspraak. En poging van de verdediging om het verbod op het verlaten van het land opgeheven te krijgen mislukte. Evenals soortgelijke pogingen van de Nederlandse ambassade. De ambassade voerde aan dat Van der Laan op deze manier zijn examen miste. Dit had overigens wel tot gevolg dat de rechtszaak, die aanvankelijk in november zou worden gehouden, maar voren werd geschoven. De arrestaties in mei waren aanleiding tot een serie verhalen in de Griekse pers over „anarchistische complotten". Deze verhalen legen een verband tussen de aanhouding van bekende Griekse anarchisten en buitenlanders met de uitwijzing van de veroordeelde Baader- Meinhof-terrorist Rolf Pohle naar West-Duitsland vQrig jaar.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7